سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

ویزا جست و جوی کار پرتغال

راهنمای شرایط و مدارک لازم برای ویزا جست و جو کار پرتغال

portugal job seeker visa

پرتغال

مشاوره رایگان

ویزا جست و جوی کار پرتغال چیست؟

ویزای جست‌وجوی کار پرتغال یکی از محبوب‌ترین و پرتقاضاترین ویزاهاست و مانند دیگر کشورها این امکان را به افراد می‌دهد تا برای یافتن شغل به این کشور سفر کنند. به افراد یک دوره 120 روزه فرصت داده می‌شود تا در کشور پرتغال به دنبال یافتن شغل مناسب باشند. اگر در این مدت موفق به پیدا کردن شغلی نشدند می‌توانند این ویزا را برای مدت 2 ماه تمدید کنند. در ادامه به بررسی کامل ویزای جست‌وجوی کار پرتغال می‌پردازیم. پس اگر شما هم متقاضی این ویزا هستید، با ما همراه باشید.

با دانستن مزایای مهاجرت به روش ویزای جست‌و‌جوی کار در پرتغال می‌توانید انتخابی مناسب و دقیق‌تر داشته باشید و علت این را بیابید که چرا افراد به‌دنبال اخذ این ویزا هستند.

در کنار تمام مزایایی که برای مهاجرت به روش ویزا جست‌وجوی کار در پرتغال نام بردیم، این ویزا معایبی را نیز به همراه خواهد داشت؛ البته این معایب در برابر مزایای آن تقریباً ناچیز است، اما بهتر است از قبل درباره آن اطلاع داشته باشید.

کشور پرتغال این ویزا را در سال 2020 راه‌اندازی کرد. این ویزا درواقع برای پوشش و رفع کمبود نیروی کار در این کشور ارائه شد. همچنین به مدت 120 روز در یک دوره 6 ماهه اعتبار دارد و یک‌بار و برای مدت 60 روز قابل تمدید است. در صورتی که در این مدت متقاضی نتواند شغلی را برای خود بیابد، باید کشور پرتغال را ترک کند.

فهرست مطالب
مشاوره رایگان تلفنی

شرایط مورد نیاز برای دریافت ویزای جست‌وجوی کار پرتغال

کشور پرتغال از طریق اعطای ویزای جست‌وجوی کار به مهاجران در سراسر دنیا، کمبود نیروی کار خود را جبران خواهد کرد. شرایط اخذ ویزای جست‌وجوی کار پرتغال در زیر آورده شده است:

 • ویزا تنها در صورتی تأیید و صادر خواهد شد که متقاضی محدودیتی برای خروج از کشور و ورود به کشورهای خارجی نداشته باشد (مسائلی مانند ممنوع الخروج بودن و…)
 • گواهی اثبات تمکن مالی مبنی بر اینکه متقاضی می‌تواند هزینه‌های خود را طی مدت 120 روز پرداخت کند.
 • به همراه داشتن بلیت بازگشت خود به کشور مبدأ که اثبات کند درصورت نیافتن شغل، فرد آن کشور را ترک می‌کند.
 • این ویزا مخصوص کار در پرتغال است و از آن نمی‌توانید در سایر کشورهای حوزه شنگن استفاده کنید.
 • این ویزا یک بار ورود است؛ به این معنا که وقتی از طریق اخذ این ویزا وارد کشور پرتغال شده‌اید دیگر نمی‌توانید آن را ترک کنید و دوباره به آنجا وارد شوید.
 • دارنده این ویزا تنها درصورت یافتن شغل و اخذ اجازه اقامت می‌تواند خانواده خود را به این کشور بیاورد.
 • پس از اینکه یک سال از انقضای ویزا جست‌وجوی کار گذشت، می‌توانید دوباره برای دریافت آن اقدام کنید.
 • فرد متقاضی باید تمام مراحل را به‌دقت برنامه‌ریزی کند تا موفق به یافتن شغل در پرتغال شود.
 • متقاضی باید یک تبعه غیر اتحادیه اروپا باشد.
 • نیازی به پیشنهاد شغلی یا جاب آفر ندارد.
 • مناسب افراد با سن بالای ۱۸ سال (هر چه سن شما بالاتر باشد، شرایط دریافت ویزا دشوارتر خواهد بود).

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای جست‌وجوی کار پرتغال

برای دریافت ویزای جست‌وجوی کار پرتغال، باید درخواست خود را به سفارت کشور پرتغال ارائه دهید. برای این کار باید مدارکی را نیز تهیه کنید و همراه با درخواست خود ارائه دهید. این مدارک عبارت‌اند از:

 1. فرم درخواست ویزا تکمیل‌شده
 2. پاسپورت دارای حداقل 3 ماه اعتبار
 3. دو عکس جدید در ابعاد پاسپورتی
 4. گواهی عدم سوءپیشینه
 5. کپی بلیت رفت و برگشت
 6. رزومه (CV)
 7. سابقه کاری
 8. بیمه مسافرتی معتبر
 9. کپی صفحه اطلاعات بیومتریک پاسپورت
 10. گواهی اثبات تمکن مالی به مقدار حداقل حقوق پایه 3 ماه (750 یورو به ازای هر ماه)
 11. توضیح شرایط در قالب یک اظهارنامه برای اقامت در کشور پرتغال

مراحل درخواست ویزای جست‌وجوی کار پرتغال

پس از تکمیل مدارک لازم می‌توان برای درخواست ویزای جست‌وجوی کار پرتغال اقدام کرد. برای این کار باید مراحل زیر را دنبال کرد:

 1. در اولین قدم باید به IEFP (مؤسسه استخدام و آموزش حرفه‌ای کشور پرتغال) درخواست دهید. این مؤسسه زیر نظر دولت فعالیت می‌کند.
 2. آماده‌سازی مدارک خواسته‌شده (تمامی مدارک ذکرشده به همراه تکمیل فرم درخواست)
 3. قرار ملاقات با سفارت
  با سفارت یا کنسولگری از هر طریقی که می‌توانید مانند تلفن، ایمیل یا آنلاین ارتباط بگیرید و یک قرار ملاقات رزرو کنید. مدارک آماده‌شده باید به‌صورت حضوری به سفارت پرتغال تحویل داده شود. زمان پردازش و تصمیم‌گیری درباره درخواست ویزا 30 تا 90 روز کاری به طول می‌انجامد.
 4. در قرار ملاقات خود در سفارت یا کنسولگری به‌موقع شرکت کنید. هزینه ویزا (75 یورو) را نقدی یا با کارت پرداخت کنید. درصورت نیاز اطلاعات بیومتریک خود (اثر انگشت و عکس) را ارسال کنید.
 5. یافتن شغل

پس از دریافت ویزای جست‌وجوی کار پرتغال، به این کشور سفر کرده و در آنجا مشغول به یافتن کار شوید. پس از اینکه شغل مناسب خودتان را یافتید و قرارداد کاری را امضا کردید، برای اخذ مجوز اقامت اقدام کنید.

بازار کار در پرتغال

بازار کار پرتغال برای کسانی که به انگلیسی صحبت می‌کنند با کسانی که می‌توانند پرتغالی صحبت کنند، متفاوت است؛ زیرا در این کشور بسیاری از فرصت‌های شغلی وابسته به مهارت زبان پرتغالی هستند. با این حال کسب‌وکارهایی در کشور پرتغال هستند که به افراد با مهارت در زبان انگلیسی نیاز دارند، اما به‌طورکلی می‌توان گفت پرتغالی‌زبانان، گزینه‌های شغلی بیشتری را خواهند داشت. پس اگر فرصت یادگیری زبان پرتغالی برای شما وجود دارد، آن را از دست ندهید.

لیست مشاغل مورد نیاز در کشور پرتغال

اگر شما بتوانید یکی از شغل‌هایی را که در لیست پایین آمده است پیدا کنید، کار شما در کشور پرتغال بسیار آسان‌تر خواهد شد. در ادامه مشاغل مورد نیاز در سال 2023 برای شما آورده شده است:

 • مهندسی فناوری اطلاعات (IT)
 • رشته‌های مهندسی
 • مدیریت
 • تجارت
 • خدمه رستوران
 • نمایندگان فروش
 • بارمن
 • مترجمی
 • حسابداری
 • مدیر پروژه
 • آموزشی و تدریس
 • گردشگری
 • مهمانداری
 • ساخت و ساز
 • تولید
 • محصولات هنری و صنایع‌دستی
 • مراقبت‌های بهداشتی
 • بازاریابی دیجیتال
 • پشتیبانی فنی

مدت‌زمان دریافت ویزا جست‌وجوی کار پرتغال

با توجه به شرایط فرد متقاضی مانند مرتب و کامل بودن تمامی مدارک، سالی که برای این ویزا درخواست داده‌اید، حجم کاری سفارت یا کنسولگری و بسیاری از موارد دیگر ممکن است این مدت‌زمان متفاوت باشد. معمولاً این کار حدود 3 تا 6 ماه طول خواهد کشید؛ بنابراین بهتر است اگر قصد دریافت ویزا جست‌وجوی کار پرتغال را دارید، در اسرع وقت اقدام کنید.

هزینه صدور و اخذ ویزای جست‌وجوی کار پرتغال

برای درخواست این ویزا علاوه بر هزینه خود ویزا باید هزینه‌هایی نظیر آماده‌‌سازی مدارک و بیمه درمانی و ترجمه مدارک را پرداخت کنید. هزینه‌های کلی اخذ این ویزا به این صورت است:

 • هزینه ویزا ورود به کشور پرتغال که خود این کشور صادر می‌کند: 90 یورو (ممکن است از کشوری به کشور دیگر کمی متفاوت باشد).
 • هزینه دریافت مجوز اقامت کار: 72 یورو

اخذ اقامت دائم از طریق ویزا جست‌وجوی کار پرتغال

با دریافت ویزای جست‌وجوی کار پرتغال متقاضی می‌تواند برای مدت 4 ماه در کشور پرتغال به دنبال یافتن شغل باشد. اگر فرد موفق به پیدا کردن شغل شد، آن زمان می‌تواند برای اجازه اقامت این کشور، که به مدت 2 سال اعتبار دارد و قابل تمدید است، اقدام کند. پس از اینکه 5 سال از اخذ اجازه اقامت گذشته باشد، فرد می‌تواند برای اقامت دائم درخواست دهد.

پس از دریافت اقامت دائم پرتغال، بازار کار برای شما در دسترس تر خواهد شد و دیگر برای کار کردن نیاز به مجوز کار نخواهید داشت. تمدید مجوز اقامت دائم دارای اعتبار طولانی بسیار آسان‌تر است. این مجوز به شما این امکان را خواهد داد که از حقوق برابر شهروندی برخوردار شوید. البته به این آسانی‌ها نمی‌توان شهروند پرتغال شد. برای این کار در ابتدا شما باید ملیت قبلی خود را ترک کنید، زیرا پرتغال شرایط دو تابعیت داشتن را نمی‌پذیرد. علاوه بر این‌ها باید در آزمون زبان و فرهنگ پرتغالی شرکت کرد و قبولی کسب کنید.

دلایل رد ویزای جست‌وجوی کار پرتغال

بهتر است بدانید همیشه با درخواست‌های افراد متقاضی این ویزا موافقت نمی‌شود و ممکن است به دلایلی رد شوند. از مهم‌ترین دلایل رد شدن ویزای جست‌وجوی کار پرتغال می‌توان این موارد را نام برد:

 • بیمه مسافرتی نامعتبر
  اگر بیمه درمانی مسافرتی شما نامعتبر باشد، درخواست ویزای شما تأیید نخواهد شد.
 • ارائه مدارک ناقص و ناکامل
  اگر تمام مدارک خواسته‌شده را ارسال نکنید، درخواست ویزای شما رد خواهد شد.
 • دلیل ناکافی برای اقامت
  سفر به یک کشور خارجه بدون داشتن هدف مشخص یا شناخت کسی در آن کشور، به نظر غیرمنطقی می‌آید. این به این معنی نیست که متقاضی حتماً باید هدف خاصی از این سفر داشته باشد، اما در صورت انجام این کار احتمال رد شدن آن کمتر است.
 • ناتوانی در ارائه مدارک مربوط به محل اقامت
  اگر متقاضی نتواند شواهدی را دال بر اقامت خود در پرتغال (مدارک رزرو هتل، نداشتن دعوت‌نامه از میزبان یا اسپانسر) ارائه دهد، این احتمال وجود دارد که درخواست او رد شود.
 • ارائه اسناد جعلی
  از همان ابتدا روی معتبر بودن تمامی مدارک تأکید زیادی شد. در صورتی که متقاضی از اسناد جعلی استفاده کند، درخواست ویزای ایشان تأیید نمی‌شود.
 • کمبود امکانات مالی
  در صورت ناتوانی در اثبات تمکن مالی برای زندگی در پرتغال، برای اینکه فرد متقاضی باری روی دوش دولت پرتغال نشود، ویزای ایشان رد خواهد شد.
 • سابقه کیفری
  اگر فرد متقاضی سابقه کیفری یا مشارکت در اعمال غیرقانونی داشته باشد، ویزا ایشان تأیید نخواهد شد.
 • تهدید امنیتی
  اگر طبق معیارهای دولت پرتغال، فرد متقاضی خطرناک و تهدیدآمیز برای این کشور باشد، با درخواست ویزای ایشان موافقت نمی‌شود.

چگونه از رد درخواست ویزای خود جلوگیری کنیم؟

در طول مدتی که برای ویزای جست‌وجوی کار پرتغال درخواست می‌دهید، تمامی موارد گفته‌شده را رعایت کنید. مدارکتان را کامل بررسی کنید و آن‌ها را به‌صورت دقیق ارائه دهید. به‌هیچ‌عنوان مدارکتان را دست‌کاری و جعل نکنید. از همان ابتدا از تمکن مالی خود مطمئن شوید و از کسانی که در این باره اطلاعات بیشتری دارند یا از این طریق به پرتغال مهاجرت کرده‌اند، کمک بگیرید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تمام اطلاعات مورد نیاز در رابطه با ویزای جست‌وجوی کار پرتغال را برای شما ارائه دهیم. در این مطلب درباره شرایط لازم، مدارک مورد نیاز، مراحل درخواست ویزا، هزینه و مدت‌زمان صدور آن، مشاغل مورد نیاز در پرتغال و یکسری نکات مهم دیگر صحبت شد. امیدواریم که این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد و از حوصله شما خارج نشده باشد.

مزایای مهاجرت به روش ویزا جست و جوی کار پرتغال

نیاز نداشتن به پیشنهاد از سوی کارفرمای پرتغالی برای درخواست ویزا

جست‌وجوی آسان مشاغل مورد نیاز و مطابق با تخصص شما

شروع فعالیت در بازار کار پرتغال بدون هیچ محدودیتی

امکان ماندن در کشور پرتغال برای مدت 120 روز با امکان تمدید 60 روزه برای جست‌وجوی کار

امکان زندگی و کار در یکی از کشورهای امن و دارای شرایط خوب اقتصادی و سیاسی

هزینه‌های نسبتاً پایین و مناسب برای زندگی

دارای فرصت‌های شغلی فراوان

نیاز نداشتن به مدرک زبان انگلیسی و مدرک تحصیلی با درجات بالا (با ارائه مدرک آیلتس در حدود نمره ۵ می‌توانید شانس دریافت ویزا را افزایش دهید).

معایب مهاجرت به روش ویزا جست و جوی کار پرتغال

هزینه بالا برای دریافت ویزا جست‌و‌جوی کار پرتغال

تهیه بلیط رفت و برگشت هم‌زمان برای ضمانت اینکه درصورت پیدا نکردن شغل بازخواهید گشت.

این ویزا برای مدت ۱۲۰ روز اعتبار دارد و برای ۶۰ روز دیگر نیز تمدید می‌شود.

این ویزا در یکی دو سال اخیر در پرتغال ارائه شده است. با این ویزا می‌توان برای مدت چهار ماه به پرتغال سفر کرد و در آنجا به دنبال یافتن شغل بود.

افراد با سن بالاتر از ۱۸ سال می‌توانند برای این ویزا اقدام کنند و هر چقدر که سن شما بالاتر باشد، شرایط دریافت این ویزا سخت‌تر خواهد شد.

به میزان ۷۵۰ یورو برای هر ماه.

مقالات مرتبط

سایر روش های مرتبط

ویزا کار سنگاپور

ویزا کار قطر

ویزای کار عمان

ویزا کار مجارستان

ویزا کار چک

ویزا کار ترکیه

ویزا کار پرتغال

ویزا جست و جوی کار سوئد

ویزا کار امارات

ویزا کار انگلیس

ویزا کار آلمان

ویزا جست و جوی کار آلمان

ویزا کار لهستان

ویزا کار کانادا

اگر مایل هستید در انتخاب روش و کشور مناسب خودتان راهنمایی اخذ کنید، با ما در تماس باشید...

نظرات دیگران درباره ویزا جست و جوی کار پرتغال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل نمایید

کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

فرم ارزیابی مهاجرت

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .