سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

تحصیل کارشناسی در آلمان

آلمان

مشاوره رایگان

تحصیل کارشناسی در آلمان چیست؟

مهاجرت به روش تحصیل کارشناسی در آلمان یکی از بهترین و محبوب‌ترین روش‌ها به‌ویژه برای جوانان و نوجوانان است. با تحصیل کارشناسی در آلمان شما فرصت دارید حداقل برای مدتی در کشوری پیشرفته و عالی تحصیل و زندگی کنید. در کشور آلمان دانشگاه‌هایی با رتبه و درجه بالا وجود دارند که می‌توانید در آن‌ها به تحصیل در مقطع کارشناسی بپردازید. البته برای پذیرفته شدن اولیه در دانشگاه‌های آلمان باید مدرک Abitor (مدرک دیپلم) را حتماً به دانشگاه ارائه دهید.

تحصیل کارشناسی در آلمان نیازمند ارائه مدرک دیپلم 12 ساله ایران است. البته دیپلم در کشور آلمان 13 ساله است و شما برای اینکه بتوانید در مقطع کارشناسی تحصیل کنید، باید حتماً آن یک سال را به کالج بروید (اگر دانشجو بیش از 35 واحد را گذرانده باشد، دیگر نیازی نیست به کالج برود). در ادامه در این مقاله به بررسی کامل تحصیل کارشناسی در آلمان خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

فهرست مطالب
مشاوره رایگان تلفنی

چرا تحصیل کارشناسی در آلمان؟

دوره کارشناسی و به طور کلی تحصیل در آلمان به‌گونه‌ای است که دانشجویان می‌توانند از طریق آن به پیشرفت‌های بسیار و مقامات خوبی دست پیدا کنند. در کنار تمامی مزایایی که گفته شد، این مسیر مهاجرت معایبی را نیز به همراه خواهد داشت.

کشور آلمان علاوه بر داشتن دانشگاه‌های برتر در اتحادیه اروپا، کشوری مقرون به‌صرفه است. این کشور هرساله دانشجویان بین‌المللی زیادی را به خود جذب خواهد کرد که این مورد در کشورهای دیگر کم اتفاق می‌افتد. با تحصیل کارشناسی در آلمان شما می‌توانید از ویژگی‌های زیر برخوردار شوید:

 1. امکان تحصیل در دانشگاه‌های برتر آلمان
  کشور آلمان در سطح بین‌المللی چندین دانشگاه فوق‌العاده و برتر دارد. شما با تحصیل در این دانشگاه‌ها علاوه بر اینکه از امکانات تحصیلی عالی برخوردار خواهید بود، درنهایت بهترین نتیجه را در تحصیلات دانشگاهی خود کسب خواهید کرد. خوب است بدانید بیشتر مدارک دانشگاهی آلمان در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته می‌شوند. برخی از دانشگاه‌های آلمانی بسیار خوب که نباید فرصت تحصیل در آن‌ها را از دست بدهید عبارت‌اند از:
  • مؤسسه فناوری کارلسروهه (KIT)
  • مدرسه بازرگانی بین‌المللی (Hochshule Fresenius)
  • مؤسسه متفیلم برلین
  • دانشگاه علمی-کاربردی ماکرومدیا
 2. شانس تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی آلمان
  دانشجویان کشور آلمان را برای تحصیل کارشناسی انتخاب می‌کنند؛ زیرا تحصیل در دانشگاه‌های دولتی رایگان است. دانشجویان در هر ترم تنها حدود 100 یا 200 یورو آن هم برای کارهای اداری پرداخت خواهند کرد. اما دانشگاه‌های خصوصی برای ارائه خدمات به دانشجویان بین‌المللی (عمدتاً خارج از اتحادیه اروپا) شهریه مشخصی را دریافت می‌کنند.
 3. ارائه تدریس‌های باکیفیت در دانشگاه‌های آلمان
  دانشگاه‌های آلمان جزو رتبه‌های برتر بین‌المللی هستند؛ زیرا در این دانشگاه‌ها کیفیت تدریس به دانشجویان بسیار بالاست. افراد در کشور آلمان متوجه تعهد استادان به دانشجویانشان در دانشگاه هستند. همین‌طور بهتر است بدانید تحقیقات آلمانی در سطح بین‌المللی، به‌ویژه در زمینه‌های پزشکی و مهندسی، بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.
 4. فرصت گرفتن بورسیه تحصیلی
  بورسیه تحصیلی یکی دیگر از مزایایی است که می‌توان برای تحصیل در آلمان به آن اشاره کرد. با کمک این بورسیه‌ها شما می‌توانید بخشی از هزینه‌های زندگی خود را کاهش دهید. بورسیه‌های تحصیلی زیادی در آلمان وجود دارند که زندگی را برای شما در آنجا آسان‌تر می‌کنند و به شما این امکان را می‌دهند که روی تحصیل خود تمرکز کنید و خاطرات دوران دانشجویی زیبایی را برای خود رقم بزنید.
 5. هزینه‌های مقرون به صرفه تحصیل و زندگی در آلمان
  آلمان یکی از کشورهای اروپایی است که می‌توانید با صرف هزینه‌ای منطقی یا حتی کم به یک زندگی باکیفیت و استانداردهای بالا دسترسی پیدا کنید. درواقع این سک زندگی ایده‌آل برای دانشجویان بین‌المللی است. برخی از شهرهای دانشجویی که می‌توان با هزینه منطقی در آن‌ها زندگی کرد عبارت‌اند از:
  • لایپزیگ
  • کلن
  • دوسلدورف
 6. شانس بالای استخدام
  حدود 74 درصد از شهروندان آلمان شاغل هستند و به همین دلیل این کشور توانسته در بین 38 کشور اروپا رتبه 6ام را کسب کند. درواقع شما با تحصیل در آلمان از بین 4 شغل شانس استخدام برای 3 مورد از آن‌ها را خواهید داشت (چه در طول تحصیل چه بعد از فارغ‌التحصیلی).
  شما در طول تحصیل خود می‌توانید حدود 2۰ ساعت در هفته کار کنید. همچنین پس از اتمام تحصیلات می‌توانید 18 ماه دیگر با اخذ ویزای دانشجویی در آلمان بمانید و به دنبال کار مناسب خود بگردید.

شرایط تحصیل کارشناسی در آلمان

دانشگاه‌های مختلف آلمان شرایط متفاوتی برای پذیرش در دوره‌های کارشناسی خود دارند. Studienkolleg یک دوره مقدماتی است که برخی از کشورها مانند آلمان از شما می‌خواهند برای سنجش میزان آمادگی شما برای مهاجرت تحصیلی در آن شرکت کنید. به‌طورکلی شرایط پذیرش برای تحصیل کارشناسی در آلمان به این صورت است:

 1. مدرک تحصیلی ورودی آموزش عالی (Abitor)
 2. شرکت در آزمون TestAS
  این آزمون برای استعدادیابی تحصیلی برگزار می‌شود و با استفاده از آن می‌توانید شانس خود را برای تحصیل در آلمان ارزیابی کنید. این آزمون روشی برای مقایسه استعداد دانشجویان است که به دو زبان آلمانی و انگلیسی برگزار می‌شود.
 3. ویزا
  شما به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در آلمان، برای تحصیل کارشناسی در آلمان نیاز به ویزای دانشجویی خواهید داشت. زمان پردازش ویزا دانشجویی در شرایط عادی معمولاً دو هفته است.
 4. گواهی اثبات تمکن مالی
  مدارک تمکن مالی در بسیاری از راه‌های مهاجرت به آلمان یا کشورهای دیگر جزو الزامات محسوب می‌شود. اگر قصد مهاجرت به آلمان برای ادامه تحصیل را دارید، برای دریافت ویزا باید مدارک مربوط به تمکن مالی را نیز ارائه بدهید. هزینه‌ای که در سال ۲۰۲۳ برای زندگی یک دانشجو در آلمان براورد شده، سالیانه 11208 یورو است.
 5. بیمه درمانی
  اگر شما خواهان تحصیل کارشناسی در آلمان هستید، باید بیمه درمانی داشته باشید. دانشجویان بین‌المللی در آلمان باید تا زمانی که در این کشور مشغول به تحصیل و کار هستند در سیستم‌ درمانی و مراقبت بهداشتی این کشور بیمه باشند. این قانون برای افرادی که مقیم کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستند نیز صدق می‌کند، آن‌ها باید برای درخواست ویزا دانشجویی و ثبت‌نام دانشگاه، مدرک بیمه درمانی داشته باشند. اگر بیشتر از 29 سال سن دارید شما باید مبلغی را به صورت ماهانه به مراکز درمانی دولتی یا خصوصی بپردازید.
 6. مهارت زبان آلمانی
  شرایط زبان نیز جزء معیارهای پذیرش دانشگاه است. اگر برنامه تحصیلی شما کاملاً به زبان آلمانی است، باید مدرکی دال بر مهارت زبان آلمانی مانند TestDaf، مدرک osd یا گوته B2 ارائه دهید.

اقدامات لازم برای تحصیل کارشناسی در آلمان

 1. مدارک فارغ‌التحصیلی دبیرستان را آماده کنید. همان‌طور که در ابتدا گفته شد، باید مدرک دیپلم شما توسط دانشگاه به رسمیت شناخته شود، در غیر این صورت نیاز به معادل‌سازی مدرک و تحصیل در کالج خواهید داشت.
 2. مدرک زبان مورد نیاز را آماده کنید (بسته به نوع دانشگاه و دوره‌تان مهارت خود را در یکی از زبان‌های انگلیسی یا آلمانی اثبات کنید).
 3. نحوه عملکرد خود در دوران دانش‌آموزی را نشان دهید (داشتن نمرات بالا در GPA)
 4. حداقل در چندین دانشگاه درخواست خود را ثبت کنید تا شانس بیشتری در پذیرفته شدن داشته باشید.
 5. درصورت نیاز به معادل‌سازی مدرک، یک سال باید در کالج بگذرانید.

مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی در آلمان

 1. فرم پرشده درخواست ویزای دانشجویی
 2. نامه پذیرش دانشگاه
 3. دیپلم
 4. پاسپورت معتبر
 5. دو قطعه عکس باکیفیت
 6. اثبات بیمه درمانی تحت پوشش دانشجویان
 7. رزومه
 8. کپی کامل از ویزاهای قبلی (درصورت وجود)
 9. انگیزه‌نامه

هزینه تحصیل کارشناسی در آلمان

همان‌طور که در ابتدای متن گفتیم برای تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان نیازی به پرداخت شهریه نیست؛ البته این مسئله برای دانشگاهای دولتی این کشور صدق می‌کند. لازم به ذکر است که تحصیل در دانشگاه‌های دولتی المان نیز باید هر ترم مبلغی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ یورو برای کارهای اداری دانشگاه بپردازید. اما در کنار دانشگاه‌های دولتی، دانشگاهای خصوصی بسته به مقطع تحصیلی و رشته شما مبلغ مشخصی را به عنوان شهریه دریافت می‌کنند. در ادامه شهریه برخی از دانشگاه‌های خصوصی آلمان آورده شده است:

نام دانشگاه شهریه هر ترم
دانشگاه EBC Hochshule 10000 یورو
Friedensau Adventist 5040 یورو
مدرسه بازرگانی مونیخ 13300 یورو
SRH Hochshule Berlin 5500 یورو
دانشکده مدیریت 7900 یورو

هزینه زندگی در آلمان

درحالی‌که بسیاری از دانشجویان در آلمان رایگان تحصیل می‌کنند، نمی‌توان از هزینه‌های زندگی چشم‌پوشی کرد. هزینه‌های زندگی در آلمان به مقدار زیادی وابسته به شهری است که در آن زندگی می‌کنید؛ برای مثال، مونیخ گران‌ترین شهر آلمان برای زندگی بوده و هزینه‌های متوسط زندگی حدود 12000 یورو در سال است؛ درحالی‌که در دیگر شهرها این هزینه سالیانه حدود 10200 یورو است. اجاره خانه از بزرگ‌ترین هزینه‌های زندگی خواهد بود که البته درصورت داشتن همخانه مقداری قابل تحمل‌تر خواهد شد. سایر هزینه‌های زندگی به‌طور متوسط به شرح زیر است:

یورو برای غذا 168
یورو برای لباس 42
یورو برای حمل و نقل 94
یورو برای قبض تلفن، اینترنت و تلویزیون 31
یورو برای مطالعه 20
یورو برای اوقات فراغت 61

برترین دانشگاه‌ها برای تحصیل کارشناسی در آلمان

آلمان با شهرت شگفت‌انگیزی برای اکتشافات علمی و فناوری، مهد دانشگاه‌های دارای رتبه برتر در جهان است. مکان‌هایی مانند دانشگاه بن و مؤسسه فناوری کارلسروهه در سراسر جهان بهترین دانشکده‌های حقوق، دانشکده‌های پزشکی، دانشکده‌های بازرگانی و دانشکده‌های مهندسی هستند. در ادامه دانشگاه‌های دارای رتبه برتر برایتان لیست شده‌اند:

 1. دانشگاه فنی مونیخ
 2. دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانوس مونیخ
 3. دانشگاه هایدلبرگ
 4. دانشگاه هومبولت برلین
 5. دانشگاه توبینگن
 6. دانشگاه بن
 7. دانشگاه آزاد برلین
 8. دانشگاه آخن (RWTH)
 9. دانشگاه فرایبورگ
 10. دانشگاه گوتینگن
 11. دانشگاه هامبورگ
 12. دانشگاه وورزبورگ
 13. دانشگاه کلن
 14. دانشگاه اولم
 15. دانشگاه مانهایم

رشته‌های تحصیلی پرطرفدار برای تحصیل کارشناسی در آلمان

رشته‌های مختلفی در آلمان وجود دارند که دانشجویان می‌توانند از بین آن‌ها رشته‌ موردعلاقه خود را انتخاب کنند. برخی از رشته‌های تحصیلی پرطرفدار برای تحصیل کارشناسی در آلمان عبارت‌اند از:

 • کارشناسی هوش مصنوعی کاربردی
 • کارشناسی طراحی ارتباطات
 • کارشناسی مدیریت بین‌الملل
 • کارشناسی عکاسی
 • کارشناسی علوم کامپیوتر
 • تجارت
 • کارشناسی مدیریت موسیقی
 • کارشناسی روانشناسی
 • کارشناسی هنر و مدیریت بازرگانی بین‌المللی
 • کارشناسی معماری

نتیجه‌گیری

در این مقاله سعی کردیم شرایط تحصیل کارشناسی در آلمان را بررسی کنیم و میزان هزینه‌های تحصیل، بهترین دانشگاه‌ها و شرایط پذیرش در دانشگاه‌ها و… را توضیح دادیم. ارزان بودن هزینه‌های تحصیل و مقرون به صرفه بودن هزینه‌های زندگی از مزایای تحصیل در آلمان است. دانشجویان می‌توانند از این طریق به مدت 1.5 سال اقامت این کشور را دریافت کنند. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد.

مزایای مهاجرت به روش تحصیل کارشناسی در آلمان

امکان تحصیل در دانشگاه‌های برتر آلمان با رتبه‌بندی بسیار بالا

گرفتن بهترین نتایج در تحصیلات دانشگاهی و لذت بردن از آن دوره

داشتن شانس تحصیل رایگان در یک دانشگاه دولتی

ارائه برنامه‌ها و تدریس‌های باکیفیت به دانشجویان

دسترسی به بورسیه‌های تحصیلی متعدد و کمک به پرداختن هزینه‌های زندگی در آلمان

آلمان یکی از معدود کشورهای اروپایی با داشتن هزینه‌های مقرون به صرفه زندگی و استانداردهای بالای زندگی

شانس بالای استخدام در آلمان

اعتبار بالای مدارک دانشگاهی آلمان

زندگی با هزینه کمتر نسبت به کشورهای دیگر اروپا

امکان تمدید اقامت به مدت ۱۸ ماه

معایب مهاجرت به روش تحصیل کارشناسی در آلمان

یادگیری زبان آلمانی برای زندگی در آلمان که مقداری یادگیری آن دشوار است.

مجهز نبودن کامل دانشگاه‌های دولتی آلمان

دارای محدودیت کاری برای دانشجویان غیر اروپایی (اجازه کار کردن تنها برای 120 روز کامل یا 240 نیم روز)

شهریه‌های بالای دانشگاه‌های خصوصی

سوالات مربوط به تحصیل کارشناسی در آلمان

بله، به مدت 18 ماه می‌توانید اقامت خود را تمدید کنید.

در شهرهای گران مانند مونیخ سالانه 12000 یورو و در دیگر شهرها حدود 10200 یورو برای یک سال در نظر گرفته خواهد شد.

از سال 2023، یک دانشجوی بین‌المللی به 11208 یورو در سال نیاز دارد تا هزینه‌های خود را در طول مدت اقامت خود در آلمان پوشش دهد. همچنین شما می‌توانید برای اثبات تمکن مالی از یک حساب مسدود شده استفاده کنید.

طول تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان حدوداً 4 سال است که با یک سال رفتن به کالج مجموعاً 5 سال خواهد شد.

مقالات مرتبط

سایر روش های مرتبط

تحصیل کارشناسی در فرانسه

تحصیل کارشناسی در ایتالیا

تحصیل کارشناسی در چین

تحصیل کارشناسی در چک

تحصیل کارشناسی در فنلاند

تحصیل کارشناسی در ترکیه

تحصیل کارشناسی در اسپانیا

تحصیل کارشناسی در کانادا

تحصیل کارشناسی در انگلیس

تحصیل کارشناسی در اتریش

اگر مایل هستید در انتخاب روش و کشور مناسب خودتان راهنمایی اخذ کنید، با ما در تماس باشید...

نظرات دیگران درباره تحصیل کارشناسی در آلمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل نمایید

کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

فرم ارزیابی مهاجرت

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .