سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

تحصیل در کانادا

آشنایی با مراحل تحصیل در کانادا

Study in Canada

کانادا

مشاوره رایگان

تحصیل در کانادا چیست؟

ترک کردن کشور خود به قصد تحصیل در کانادا قدم بسیار بزرگی برای هر شخص به حساب می آید. این اقدام علاوه بر سخت بودن می تواند تجربه های جذابی برای دانشجویان داشته باشد. تحصیل در خارج از کشور مزایای زیادی دارد مانند: بهبود مهارت های زبانی ، تجربه سبک متفاوت تدریس ، یادگیری فرهنگ جدید و بسیاری موارد دیگر. در صورتی که شما علاقه مند به تحصیل در خارج از کشور هستید، گزینه های زیادی برای انتخاب خواهید داشت. درباره کشور کانادا باید بگوییم هرساله بیش از 642 هزار دانشجوی خارجی از سراسر جهان برای تحصیل در کانادا به این کشور سفر می کنند. تحصیل در کانادا مزایای زیادی دارد که در زیر به صورت خلاصه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

اگر نمی دانید از چه طریقی می توانید ویزای این کشور را دریافت کنید؛ مقاله ویزای کانادا را مطالعه کنید تا با انواع ویزای این کشور آشنا شوید.

 • سطح بالای کیفیت آموزشی
 • سطح بالای امکانات و استاندارهای زندگی
 • هزینه های مقرون به صرفه در مقایسه با سایر کشورهای پیشرفته
 • اشتغال به کار در حین تحصیل
 • پیشنهاد شغلی بعد از فارغ التحصیلی
 • زندگی در یک کشور امن
 • کشور مدرن و پیشرفته
 • سیستم مراقبت بهداشتی در سطح جهانی
 • کشور زیبا با چهار فصل
 • دریافت مدارکی که در سطح بین المللی قابل پذیرش است
فهرست مطالب
مشاوره رایگان تلفنی

سیستم آموزشی عالی در کانادا به چه صورت عمل می‌کند؟

اگر مهاجرت کانادا رویای شما است، پیشنهاد می دهیم این مقاله را از دست ندهید. در کانادا، مسئولیت قانون اساسی برای آموزش عالی برعهده استان‌های این کشور است. قانون تصریح می‌کند «برای هر استان، قوه مقننه این امکان را دارد که در رابطه با آموزش، قوانین انحصاری وضع کند». نتیجه این آرایش قانون اساسی، یک سیستم متمایز تکامل‌یافته آموزش و پرورش از جمله آموزش عالی در هر استان است. مسئولیت‌های دولت فدرال در آموزش و پرورش محدود به کالج نظامی سلطنتی کانادا و تأمین بودجه آموزش افراد بومی است.

سیستم‌های آموزش عالی در ده استان کانادا شامل توسعه تاریخی، سازماندهی آن‌ها (به عنوان مثال، ساختار، اداره و بودجه) و اهداف (به عنوان مثال مشارکت، دسترسی و تحرک) می‌باشد. هریک از سه قلمرو در کانادا (به عنوان مثال، نوناووت، سرزمین‌های شمال غربی و یوکان) دارای سیستم آموزش عالی جداگانه‌ای هستند که منعکس‌کننده تاریخ سرزمین، سازماندهی و اهداف در بستر تنوع‌های جغرافیایی است.

انواع مؤسسات عالی در کانادا چند دسته هستند؟

انواع مختلف آموزش عالی در کانادا عبارتست از: دانشگاه‌ها (که علاوه بر تحقیقاتی که انجام می‌دهند، دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد را نیز ارائه می‌کنند)، کالج‌ها و دانشکده‌های فنی، هنرهای کاربردی یا دانشکده‌های علوم کاربردی (که آن‌ها گواهینامه، دیپلم، مدرک کاردانی و لیسانس اعطا می‌کنند).

زبان مؤسسات تحصیلی در کانادا

بسیاری از مدارس زبان کانادا، دانشجویان بین‌المللی را برای حضور در کالج یا دانشگاه در کانادا آماده می‌کنند. برای تحصیل در دانشگاه یا کالج کانادایی باید بتوانید انگلیسی یا فرانسه صحبت کنید

تحصیل در کانادا دوره کارشناسی و شرایط ادامه تحصیل در این دوره

دانشجویان مقطع لیسانس به عنوان دانشجوی کارشناسی شناخته می‌شوند. مدارک لیسانس در کانادا به طور معمول بسته به استان یا اینکه این برنامه عمومی یا تخصصی باشد، به سه یا چهار سال تحصیل تمام‌وقت نیاز دارند.

از جمله مدارک اساسی که مورد نیاز همه دانشگاه‌ها است شامل: انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه و رزومه‌ای از کارهای قبلی در صورت نیاز می‌باشد. دانشگاه‌ها همچنین نیاز به اثبات تکمیل مطالعات قبلی دارند. اگر شما متقاضی دوره کارشناسی هستید، باید مدارک مربوط به دیپلم و پیش‌دانشگاهی خود را ارائه کنید. اگر زبان مادری شما انگلیسی نیست یا در دانشگاهی تحصیل کرده‌اید که زبانش انگلیسی نیست، شما نیاز به گذراندن آزمون مهارت زبان انگلیسی دارید.

تحصیل در کارشناسی ارشد در کانادا (فوق لیسانس، 2 تا 3 سال)

بیشتر دانشگاه‌های کانادا متقاضی را ملزم به داشتن حداقل 16 سال تحصیلات، برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می‌کنند، از جمله داشتن یک مدرک لیسانس چهار ساله. شما باید حداقل معدل 3 را در مقیاس 4 داشته باشید اگر زبان مادری شما انگلیسی نیست یا در دانشگاهی تحصیل کرده‌اید که زبانش انگلیسی نیست، شما نیاز به گذراندن آزمون مهارت انگلیسی دارید.

تحصیل در کانادا دوره دکترا و فرصت مطالعاتی (۴ تا ۶ سال)

دکتری در کانادا این امکان را به شما می‌دهد تا با کارشناسان برجسته کار کنید و از امکانات فناوری پیشرفته استفاده کنید. پس از اخذ مدرک دکترای خود، می‌توانید از یکی از بهترین طرح‌های ویزای کار پس از تحصیل در جهان استفاده کنید.

شهرهای دانشجویی کانادا

طبق رتبه‌بندی QS سال 2016، مونترال، تورنتو، ونکوور، اُتاوا و کبک در رده‌های بالای شهرهای دانشجویی قرار دارند.

دانشگاه‌های برتر کانادا کدام هستند؟

کانادا با دارا بودن برخی از دانشگاه‌های برتر جهان، فرصت‌های شگفت‌انگیز آموزشی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند. طی چند سال گذشته، این کشور خود را به عنوان یکی از محبوب‌ترین مقاصد مطالعاتی در جهان اثبات کرده است.

تقریباً 10 درصد از جمعیت دانشجویی در دانشگاه‌های کانادا متشکل از دانشجویان بین‌المللی است. برخی از بهترین دانشگاه‌های کشور در اُنتاریو، بریتیش کلمبیا، تورنتو و کبک واقع شده‌اند و بنابراین، این استان‌ها بهترین انتخاب برای دانشجویان بین‌المللی هستند.

کانادا حدود ۵/۴ درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) خود را صرف آموزش می‌کند، که کیفیت بالایی از آموزش ارائه‌شده توسط مؤسسات کانادایی را تضمین می‌کند. اگر می‌خواهید در کانادا دانشجوی بین‌المللی شوید، در ادامه فهرستی از 10 دانشگاه برتر ارائه می‌شود که برای دانشجویان بین‌المللی بسیار توصیه می‌شود.

 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه مک مستر
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه واترلو
 • دانشگاه کالگری
 • دانشگاه دال‌هوزی
 • دانشگاه منیتوبا
 • دانشگاه سیمون فریزر

برای اطلاع بیشتر در مورد این دانشگاه‌ها اینجا را مطالعه کنید. همچنین فهرستی از دانشگاه‌های برتر هنر، فیلم و موسیقی را اینجا مطالعه کنید.

اجازه تحصیل یا Study Permit چیست؟

اجازه تحصیل سندی است که سفارت کانادا صادر می‌کند و به اتباع خارجی اجازه می‌دهد تا در مؤسسات یادگیری تعیین‌شده (DLI) در کانادا تحصیل کنند. بیشتر اتباع خارجی برای تحصیل در کانادا به مجوز تحصیل نیاز دارند. پیش از درخواست، اطمینان حاصل کنید که تمام مدارک مورد نیاز خود را داشته باشید. این سند باید قبل از سفر به کانادا درخواست داده شود.

Study Permit  شما به معنای ویزا نیست. به شما اجازه نمی‌دهد وارد کانادا شوید. اگر مجوز تحصیل شما را تأیید کنند، اجازه تحصیل شما همراه با ویزای تحصیلی برای شما صادر خواهد شد.

مجوز تحصیل معمولاً برای مدت زمان تحصیل معتبر است، به علاوه 90 روز بعد از اتمام تحصیل. در این 90 روز به شما اجازه می‌دهند تا کانادا را ترک کنید یا برای تمدید اقامت خود اقدام کنید.

اگر دوره‌های خود را قبل از تاریخ اجازه خود به پایان نرسانید، باید برای تمدید اقامت خود به عنوان دانشجو اقدام کنید. اگر این کار را نکنید، باید تحصیل را متوقف کرده و کانادا را ترک کنید.

تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان

کشور کانادا از یک سیستم آموزش عمومی قوی برخوردار است که معمولا مدیرت آن زیر نظر هر استان صورت می گیرد. بنابراین ممکن است سیستم آموزشی و هزینه آن در هر استان متفاوت باشد. با این حال، نظارت آموزش و پرورش توسط دولت فدرال باعث شده است تا آموزش در سراسر کشور سطح بالایی داشته باشد. در کانادا هم یک سیستم آموزشی دولتی و هم خصوصی وجود دارد.

دولت کانادا به شدت از مهد کودک تا دوره متوسطه به آموزش و پرورش بودجه می دهد و تقریباً شش درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف آموزش می کند. این بدان معناست که کانادا بیشتر از میانگین کشورهای OECD برای تحصیل هزینه می کند.تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان، از کلاس 9 (سن 14 تا 15 سال) تا کلاس 12 (سن 17 تا 18 سال) اجرا می شود.

محدودیت سنی برای تحصیل در کانادا

به طور رسمی محدویت سنی برای تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود ندارد. چیزی که قابل اهمیت است وقفه ی تحصیلی است که برای تحصیل در مقطع کارشناسی نباید بیش از 4 سال فاصله وجود داشته باشد. همچنین برای مقطع کارشناسی ارشد این وقفه شامل 5 سال است.

شرایط اخذ ویزای دانشجویی چیست؟

برای اخذ مجوز تحصیل در کانادا، باید:

 • در یک مؤسسه یادگیری تعیین شده (DLI) ثبت‌نام کنید.
 • تمکن مالی برای تأمین شهریه خود، هزینه‌های زندگی، و سفر برگشت به کشورتان را نشان دهید.
 • سابقه کیفری نداشته باشید.
 • ثابت کنید که شما پس از تحصیل کانادا را ترک خواهید کرد.

نحوه اخذ ویزای دانشجویی کانادا یا اقامت تحصیلی کانادا به چه صورت هست؟

می‌توانید مجوز تحصیل در کانادا را به صورت آنلاین یا به صورت دریافت وقت حضوری دریافت کنید. خدمات آنلاین را می‌توانید از وب‌سایت تابعیت و مهاجرت کانادا (CIC) دریافت کنید. درخواست نامه های کاغذی معمولاً دو برابر بیشتر طول می‌کشند، و همیشه توصیه می‌شود زمان بررسی را به خوبی در نظر داشته باشید. برای انجام آنلاین این فرآیند، به کارت اعتباری و امکان ایجاد نسخه الکترونیکی اسناد پشتیبانی خود (به عنوان مثال با استفاده از یک اسکنر یا دوربین) نیاز دارید. دفتر ویزایی اصلی که مدارک ایرانیان را بررسی می‌کند در کشور ترکیه و شهر آنکارا است.

انواع ویزای تحصیلی کانادا

اداره مهاجرت کانادا دو نوع ویزای کانادا را برای تحصیل در این کشور در نظر گرفته است که هریک شرایط خاص خود را دارند:

ویزای دانش‌آموزی کانادا: تحصیل افراد زیر ۱۸ سال در هریک از مقاطع تحصیلی در مدارس کانادا.

ویزای دانشجویی کانادا: تحصیل افراد بالای ۱۸ سال در هریک از مقاطع تحصیلات عالی ازجمله کالج، دانشگاه و مؤسسات آموزشی معتبر دیگر.

ویزای دانش‌آموزی کانادا

کودکان زیر سن قانونی (۱۸ سال و در برخی ایالت‌ها ۱۹ سال) بدون همراهی پدر، مادر یا سرپرست قانونی امکان تحصیل در کانادا را نخواهند داشت. اگرچه تعیین سرپرست قانونی برای افراد ۱۷ ساله و بالاتر اختیاری است اما ممکن است افسر پرونده درخواست تعیین سرپرست کند. همچنین پدر و مادر یا سرپرست قانونی باید ثابت کنند که از عهده هزینه‌های تحصیل و اقامت دانش‌آموز برمی‌آیند. نکته مهم دیگر، داشتن نامه پذیرش از مؤسسات آموزشی معتبر کاناداست. تمامی مدارس کانادا جزو مراکز آموزشی معتبر و مورد تأیید هستند.

ویزای دانشجویی کانادا

دوره کارشناسی در کانادا بسته به دانشگاه ۳ تا ۴ ساله است. کسب مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر بسته به نوع مدرک از ۱ تا ۳ سال طول می‌کشد. تحصیلات عالی در کانادا توسط کالج‌های محلی، مدرسه عالی علوم فنی و کاربردی، مدرسه هنرهای کاربردی (که گواهی‌نامه، دیپلم، مدرک کاردانی و کارشناسی ارائه می‌کنند) و دانشگاه‌های کانادا که مدرک کارشناسی و بالاتر ارائه می‌کنند به متقاضیان ارائه می‌شوند.

برای تحصیل در کانادا در هر مقطعی، باید نامه پذیرش از یکی مؤسسات آموزشی معتبر کانادا (DLI) را داشته باشید. بدون نامه پذیرش، دریافت ویزای تحصیلی میسر نخواهد بود. بسته به منطقه و ایالت موردنظر می‌توانید مؤسسات تعیین‌شده را در سایت مهاجرت و شهروندی کانادا جست‌وجو نموده و یا از کارشناسان تحصیلی ما کمک بگیرید.

شرایط ویزای تحصیلی کانادا به چه صورت می‌باشد؟

ویزای تحصیلی کانادا، اجازه‌نامه‌ای‌ است که به افراد غیرکانادایی امکان تحصیل در کانادا را می‌دهد. روش درخواست ویزای تحصیلی برای مقاطع مختلف تفاوت چندانی ندارد و تنها در مدارک موردنیاز تفاوت‌هایی وجود دارد.

ویزای تحصیلی تا ۹۰ روز پس از پایان دوره آموزشی اعتبار دارد. دوره آموزشی زمانی‌ پایان‌یافته تلقی می‌شود که شما اعلان پایان دوره را از مؤسسه محل تحصیل خود دریافت کنید.

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا داشتن نامه پذیرش از مؤسسات آموزشی معتبر، ضروری است. نامه باید دربردارنده شهریه پرداختی، تاریخ شروع، پایان و ثبت‌نام دوره باشد.

جهت تحصیل در کبک باید گواهی پذیرش از کبک (CAQ) را نیز دریافت کنید که اداره مهاجرت کبک (MIDI) آن را صادر می‌کند. بهتر است از مؤسسه آموزشی مربوطه بخواهید همه جزئیات مربوط به درخواست تحصیل در کبک را در اختیارتان بگذارد. برای درخواست ویزای تحصیلی، لزومی ندارد تا صدور و دریافت CAQ صبر کنید، نامه تأیید اداره مهاجرت مبنی بر درخواست CAQ هم جهت درخواست ویزا کافی‌ است. پس از ارائه نامه تأیید اداره مهاجرت سفارت مهلت زمانی مشخصی را جهت ارائه CAQ مشخص می‌کند. بهتر است برای آگاهی از جزئیات و آخرین تغییرات درباره شرایط تحصیل در کبک از مشاوران حرفه‌ای کمک بگیرید.

شرایط مالی کسب ویزای تحصیلی کانادا چه مواردی هستند؟

تمکن مالی

برای تحصیل در هر مقطعی، باید تمکن مالی خود را برای پرداخت هزینه تحصیل و اقامت ثابت کنید.

برای دوره‌های کمتر از یک سال ارائه مدرک تمکن مالی برای پوشش هزینه‌های طول دوره کافی‌ است.

برای دوره‌های بیشتر از یک سال ارائه مدرک تمکن مالی برای پوشش هزینه‌های یک سال نخست دوره ضروری است.

هزینه زندگی برای یک دانشجوی خارجی در کانادا، سالانه ۱۰۰۰۰ دلار و ماهانه ۸۸۳ دلار تخمین زده می‌شود. هزینه فرد همراه نیز ماهانه ۳۳۳ دلار در نظر گرفته می‌شود.

شرایط مالی کسب ویزای دانشجویی

 • دانشجو / دانش‌آموزهمه ایالت‌ها به جز کبک : شهریه + هزینه یک سال زندگی به میزان ۱۰۰۰۰ دلار
 • یک همراههمه ایالت‌ها به جز کبک : هزینه یک سال زندگی به میزان ۴۰۰۰ دلار
 • همراه بیشتر از یک نفرهمه ایالت‌ها به جز کبک : هزینه یک سال زندگی به میزان ۳۰۰۰ دلار برای هر فرزند

شرایط مالی کسب ویزای دانشجویی در ایالت کبک

یک نفر زیر ۱۸ سال

۶۳۷۷ دلار

یک نفر ۱۸ سال یا بالاتر از آن

۱۲۷۵۰ دلار

دو نفر ۱۸ سال یا بالاتر از آن

۱۸۷۰۲ دلار

یک نفر زیر ۱۸ سال و یک نفر ۱۸ سال یا بالاتر از آن

۱۷۱۳۷ دلار

دو نفر ۱۸ سال یا بالاتر از آن و یک نفر زیر ۱۸ سال

۲۰۹۵۰ دلار

دو نفر ۱۸ سال یا بالاتر از آن و دو نفر زیر ۱۸ سال

۲۲۶۱۱ دلار

حتماً باید تا ۳۰ روز پیش از پایان اعتبار ویزایتان درخواست خود را برای افزایش اعتبار ویزای تحصیلی، تغییر شرایط ویزا (مانند تغییر دانشگاه) یا تغییر نوع ویزا (تغییر ویزای تحصیلی به کاری) اعلام کنید.

چگونگی درخواست پذیرش (اپلای) از مؤسسات آموزشی کانادا

از طریق سایت اداره مهاجرت کانادا می‌توانید با انتخاب هر ایالت یا منطقه تمامی مراکز آموزشی آن را مشاهده کنید.

پس از انتخاب مرکز آموزشی دلخواه‌تان باید با دفتر امور بین‌الملل آن تماس و از آن‌ها درباره روند درخواست راهنمایی بگیرید. نظام متمرکزی برای ارائه درخواست وجود ندارد و باید درخواست‌تان را مستقیماً برای هر مؤسسه آموزشی ارسال کنید. کارشناسان مجرب ما در آژانس ۳۶۰ درجه چهره نگار، می‌توانند در انتخاب بهترین مدارس یا دانشگاه‌ها و تمامی مراحل اخذ پذیرش تحصیلی شما را همراهی کنند.

برای اخذ پذیرش از بسیاری از مدارس و دانشگاه‌های کانادا نیاز به کسب نمره و مدرک زبان دارید. برای برخی رشته‌ها و برنامه‌های آموزشی دانشگاهی ارائه‌ مقاله، انگیزه‌نامه‌ تحصیلی یا شرح تجربیات شخصی لازم است. ممکن است مدارکی دیگر ازجمله توصیه‌نامه، گواهی دوره‌های فوق‌برنامه، گواهی ارائه خدمات عمومی، فعالیت‌های ورزشی و جزئیات جوایز و  بورسیه تحصیلی کانادا که کسب ‌کرده‌اید، نیاز باشند.

در تخمین هزینه درخواست ویزای تحصیلی کانادا همراه با هزینه‌های جانبی باید موارد زیر را درنظر بگیرید:

هزینه درخواست ویزای تحصیلی: هزینه درخواست اجازه‌نامه تحصیلی و یا ویزای تحصیلی برای هر متقاضی ۱۵۰ دلار کانادا است. این مبلغ برای تمدید مدت اقامت تحصیلی ۳۵۰ دلار (۲۰۰ دلار برای حفظ وضعیت تحصیلی و ۱۵۰ دلار برای صدور ویزای جدید) کاناداست.

هزینه ارائه مشخصات هویتی (بیومتریک): هزینه بیومتریک هر نفر ۸۵ دلار کاناداست. باتوجه به اینکه اکنون مراکز دریافت بیومتریک در ایران فعال نیستند، هزینه سفر به این دفاتر در کشورهای همسایه را نیز باید در نظر بگیرید. برای جلوگیری از اتلاف هزینه مطمئن شوید که ارائه تست بیومتریک برای شما ضروری ا‌ست. هم‌اکنون برای ایرانیانی که طی ۱۰ سال گذشته تست بیومتریک را ارائه نکرده‌اند و دارنده گرین‌کارت امریکا نیستند، ارائه بیومتریک الزامی است.

هزینه درخواست پذیرش (Application Fee) از مؤسسات آموزشی معتبر: هزینه درخواست پذیرش بسته به مرکز آموزشی و ملیت‌ متقاضی متفاوت است. در این مورد باید از مؤسسه مربوطه کسب اطلاعات بکنید.

هزینه بیمه: خرید بیمه سلامت در طول دوره تحصیل در کانادا اجباری و هزینه آن حدود ۶۰۰ دلار کانادا در سال است.

هزینه معاینه پزشکی: اگر طول دورۀ آموزشی بیش از ۶ ماه باشد، ممکن است بسته به‌اینکه طی یک سالِ پیش از ورود به کانادا در چه کشورهایی بوده‌اید، نیاز به معاینه پزشکی داشته باشید. اگر طی این یک سال از ایران خارج نشده‌اید، نیازی به معاینه پزشکی نخواهید داشت. هزینه معاینه پزشکی شامل هزینه‌های رایج ویزیت پزشک و انجام آزمایش‌های مربوطه است.

مراحل درخواست ویزای تحصیلی کانادا

برای کسب ویزای تحصیلی (دانشجویی و یا دانش‌آموزی) کانادا می‌توانید به دو صورت آنلاین (از طریق وب‌سایت اداره مهاجرت کانادا) و یا کاغذی (با دریافت فرم‌ه‍‌ا از وب‌سایت اداره مهاجرت کانادا، پرکردن و تحویل دادن آن‌ها به یکی از مراکز VAC)اقدام کنید. مراکز VAC و یا Visa Application Center مراکز طرف قرارداد سفارت کانادا هستند و در برخی کشورها وجود دارند. نزدیک‌ترین مراکز دریافت درخواست ویزای کانادا به ایران ترکیه و امارات هستند.

به طور معمول اخذ ویزای کانادا نیاز به مصاحبه ندارد اما از سال 2013 شهروندان 14 تا 80 ساله برخی کشورها ملزم به انجام بیومتریک (انگشت‌نگاری و چهره‌نگاری) شده‌اند. بیومتریک در یکی از مراکز VAC صورت می‌گیرد. پس از ارسال مدارک ( به صورت آنلاین) برای شما وقت بیومتریک تعیین می‌شود که در زمان مشخص باید در یکی از مراکز VAC حضور پیدا کنید. در صورت تحویل مدارک به صورت حضوری بیومتریک شما در همان مرکز انجام می‌شود.

در پروسه اخذ ویزا نیازی به ارائه و ارسال اصل گذرنامه نیست و تنها تصویر گذرنامه شما در پرونده درج می‌شود اما در هنگام حضور در مراکز VAC لازم است اصل گذرنامه را همراه داشته باشید. پس از بررسی پرونده نیز نتیجه حاصل برای شما ارسال می‌گردد.

جهت کسب این ویزا نیز مانند دیگر ویزاهای کانادا یکسری مراحل مشخص مانند جمع‌آوری مدارک، پر کردن فرم‌های مربوطه و پرداخت هزینه باید به دقت طی شوند.

گام اول. جمع‌آوری مدارک

مدارک لازم برای درخواست ویزای تحصیلی عبارتند از:

 • نامه پذیرش از یکی از مؤسسات آموزشی معتبر کانادا؛
 • نامه CAQ برای درخواست‌کنندگان تحصیل در کبک؛
 • برنامه تحصیلی (Study Plan)؛
 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی؛
 • ترجمه ریزنمرات آخرین مقطع تحصیلی؛
 • فرم‌های تکمیل‌شده درخواست ویزا؛
 • نامه تمکن مالی ۴ ماه اخیر؛
 • اسکن صفحه اول جدیدترین پاسپورت و صفحاتی که مهر ویزا خورده‌اند؛
 • اسکن اصل شناسنامه به‌همراه ترجمه؛
 • اسکن اصل شناسنامه به‌همراه ترجمه برای همراهان در صورت تأهل؛
 • دو قطعه عکس ۵/۳ در ۵/۴؛
 • سند و مدارک مربوط به دارایی‌های شخصی؛
 • نامه سابقه و بیمه کاری؛
 • فیش واریز شهریه.

نکته: ترجمه مدارک به زبان‌های انگلیسی یا فرانسه قابل ‌پذیرش است.

نکته: بسته به مقطع تحصیلی و مؤسسه آموزشی ممکن است نیاز به ارائه مدارک دیگری مانند مدرک زبان، معرفی‌نامه استاد یا مقاله چاپ‌شده باشد. برای اطلاع از جزئیات بیشتر باید از مؤسسه آموزشی مورد نظر کسب اطلاعات کنید.

درصورت ثبت درخواست آنلاین، این مدارک در حساب کاربری شما در سایت اداره مهاجرت و شهروندی کانادا بارگذاری می‌شود. درصورت ارائه حضوری، مدارک را باید به دفاتر اعطای ویزا تحویل دهید.

گام دوم. پر کردن فرم‌ها

در هر دو حالت ثبت اینترنتی درخواست و یا تحویل مدارک با حضور در کنسولگری یا دفاتر اعطای ویزای کانادا برای درخواست ویزای تحصیلی خود باید فرم‌های زیر را پر کنید:

 • فرم درخواست ویزای تحصیلی؛
 • فرم اطلاعات خانواده؛
 • فرم تعیین سرپرست برای متقاضی زیر سن قانونی؛
 • فرم اِسکِجِل‌وان سفارت کانادا.

فرم‌های مذکور در سایت اداره مهاجرت و شهروندی کانادا دردسترس هستند. ممکن است لازم باشد فرم‌های دیگری را نیز پر کنید.

به خاطر داشته باشید باید فرم‌ها را به‌طور کامل و با صداقت پر کنید. بهتر است هیچ قسمتی را خالی نگذارید. اگر برخی قسمت‌ها مربوط به شما نمی‌شود با عبارت Not Applicable یا NA این موضوع را مشخص کنید. فرم‌‌های ناقص احتمال رد شدن پرونده شما را افزایش می‌دهند. بنابراین لازم است در تکمیل مدارک و فرم‌های لازم نهایت دقت را به کار ببرید.

گام سوم. پرداخت هزینه‌ها

هزینه‌هایی که صرفاً مربوط به دریافت ویزا هستند و باید به دولت کانادا پرداخت شوند، شامل هزینه درخواست و درصورت نیاز هزینه بایومتریک است. بهتر است هزینه درخواست و هزینه بایومتریک همزمان پرداخت شوند.

پرداخت‌های سفارت باید به صورت اینترنتی انجام شوند. پس از ثبت درخواست‌ اینترنتی و از طریق حساب کاربری‌ خود (در سایت اداره مهاجرت و شهروندی کانادا) باید هزینه‌ها را پرداخت کرده و از رسید آن پرینت بگیرید. نسخه‌ای از رسید را باید ضمیمه درخواست‌ خود کرده و یک نسخه از آن را برای خود نگه دارید. در صورت درخواست غیراینترنتی یا کاغذی باید از طریق یکی از کارت‌های اعتباری مانند ویزا کارت و مستر کارت هزینه‌ها را پرداخت کرده و رسید پرینت شده را ضمیمه پرونده کنید.

فارغ از نتیجه درخواست شما، پس از شروع بررسی هزینۀ پرداختی قابل استرداد نیست. قابل ذکر است پرداخت هزینه با هر کارتی ممکن نیست. ما در آژانس 360 درجه مهاجرت و کسب‌وکار چهره‌نگار به شما برای انجام این امور کمک خواهیم کرد.

گام چهارم. فرم‌ها و مدارک

در ‌صورت ارائه درخواست به صورت کاغذی، همه مدارک و فرم‌ها را یکجا تحویل می‌دهید.

فرایند بررسی درخواست ویزای تحصیلی کانادا

پس از ثبت و ارائه درخواست، نخست کامل ‌بودن همه فرم‌ها، پرداخت هزینه و مدارک مورد نیاز ارزیابی می‌شود. اگر هریک از این موارد نقص داشته باشد، درخواست شما برگشت داده شده و تازمانی‌که درخواست کامل و بی‌نقص خود را ارائه نکنید اقدامی برای بررسی آن صورت نخواهد گرفت.

بررسی درخواست

درخواست شما توسط یکی از کارکنان اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (افسر پرونده) مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد. افسر پرونده با بررسی همه مدارک و اطلاعات ارائه‌شده، تصمیم می‌گیرد آیا به مصاحبه حضوری نیاز است یا خیر. اگر چنین باشد، تاریخ، زمان و مکان آن به شما اعلام می‌شود.

چه در صورت رد شدن و چه پذیرفته شدن درخواست ویزای شما هیچ‌گونه مدرکی بازگردانده نمی‌شود. در صورت رد شدن درخواست دلیل ردشدن درخواست‌تان به شما اعلام می‌شود. در صورت پذیرفته شدن هم باید گذرنامه خود را تحویل سفارت دهید. در نهایت معرفی‌نامه‌ای که تأیید ویزا را اعلام می‌کند، به شما ارائه می‌شود.

معرفی‌نامه معادل ویزای تحصیلی نیست اما ارائه آن هنگام ورود به خاک کانادا ضروری است. پس از ورود به کانادا و ارائه‌ معرفی‌نامه و ویزای اقامت موقت، مأمور مرزی درباره ارائه ویزای تحصیلی شما تصمیم می‌گیرد. چنانچه به او ثابت شود شرایط شما تغییری نکرده است و پس از پایان مدت اعتبار ویزا، کشور را ترک می‌کنید، ویزای شما صادر می‌شود.

زمان بررسی درخواست ویزای تحصیلی کانادا

زمان کلی بررسی، بستگی به عوامل گوناگونی مانند کامل بودن فرم‌ها و مدارک، ارائه همزمان بیومترک و… دارد. در صورت کامل ‌بودن فرم‌ها و مدارک، در حال ‌حاضر زمان بررسی درخواست ویزای تحصیلی برای متقاضیان ایرانی نهایتاً ۲۰ هفته است. البته به این مدت، باید زمان لازم برای ارائه بیومتریک (اگر همزمان با ثبت درخواست، ارائه نشده باشد) و نیز زمان ارسال پرونده شما از کنسولگری یا مرکز ارائه ویزا (درصورت ثبت غیراینترنتی) اضافه شود.

دلایل رد شدن (ریجکت) درخواست ویزای تحصیلی کانادا

معمولاً جزئیات رد شدن ویزا ارائه نمی‌شود اما دلیل ردشدن درخواست در نامه‌ای به شما اعلام می‌شود. متخصصان ما در آژانس 360 درجه مهاجرت و کسب‌وکار چهره‌نگار در این زمینه به شما کمک می‌کنند تا تمامی مدارک را مطابق با ساختار مورد تأیید اداره مهاجرت به گونه‌ای ارائه کنید که ریسک رد شدن درخواست را به حداقل برسانید. برخی از دلایل معمول رد شدن درخواست عبارتند از:

 • وجود فاصله تحصیلی بین مقطع قبلی و فعلی؛
 • عدم تمکن مالی جهت تأمین هزینه‌های تحصیل و زندگی؛
 • قانع‌کننده نبودن اهداف تحصیلی و عدم اطمینان از برگشت دانشجو پس از اتمام تحصیل به کشور مبدأ؛
 • نداشتن مدرک زبان؛
 • عدم تطابق رشته تحصیلی در مقطع قبلی و فعلی؛
 • نقص پرونده و مدارک.

امکان اعتراض به نتیجه ویزا برای شما وجود دارد اما احتمال تغییر نتیجه بعید است. بهتر است پس از رفع ایرادات وارده و بهبود شرایط درخواست جدیدی ارائه کنید. از جمله موارد قابل تغییر عبارتند از:

 • مدارک مورد نیاز را کامل و خوانا ارائه کنید.
 • دلیل انتخاب برنامه یا رشته موردنظر را توضیح داده و تأثیر آن را در دستیابی به اهداف آینده‌تان روشن کنید.
 • مطمئن شوید از مؤسسه‌ای پذیرش گرفته‌اید که در فهرست مؤسسات آموزشی معتبر کانادا (DLI) قرار دارد.

شرایط درخواست ویزای همراه

به‌منظور دریافت ویزا برای همراهان ازجمله والدین، همسر و فرزندان، می‌توانید به دو روش اقدام کنید:

1.درخواست ویزای توریستی: اگر همزمان با درخواست ویزای تحصیلی برای این ویزا اقدام کنید، می‌توانید همزمان با ویزای تحصیلی دانش‌آموز،  که تحت عنوان ویزای مولتی یا ۵ ساله هم شناخته می‌شود دریافت کنید.

2.درخواست ویزای کار: اگر فرد دارای ویزای تحصیلی در یکی از مؤسسات آموزشی معتبر کانادا باشد، همسر او می‌تواند برای دریافت ویزای کار اقدام کند. بهتر است ارائه درخواست ویزای تحصیلی درخواست‌کننده و ویزای کار همسر، همزمان انجام شود. اما پس از دریافت ویزای تحصیلی و اقامت در کانادا هم می‌توان برای ویزای کاری همسر اقدام کرد.

نکته: فرزندان زیر 18 سال والدینی که پذیرش تحصیلی از مؤسسات معتبر آموزشی دارند می‌توانند بدون اقدام برای کسب ویزای تحصیلی در کانادا مشغول به تحصیل شوند.

امکان کار با ویزای تحصیلی کانادا

دانشجویان تمام‌وقت مقطع کارشناسی و بالاتر مؤسسات آموزشی معتبر کانادا (DLI) که ویزای معتبر تحصیلی دارند، امکان کار پاره‌وقت را در محیط مؤسسه برای دانشگاه یا کارفرمای خصوصی دیگری که در درون دانشگاه فعالیت می‌کند، خواهند داشت.

با داشتن ویزای تحصیلی و به‌شرط اینکه واجد برخی شرایط باشید، می‌توانید در موقعیت‌های زیرشاخه طرح‌های کاری مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا که به دانشجویان ارائه می‌شود، کار کنید.

همچنین ویزای تحصیلی، امکان کار کردن خارج از دانشگاه را تا ۲۰ ساعت در هفته در طول نیم‌سال آموزشی، و همچنین کار تمام‌وقت در تعطیلات زمان‌بندی‌شده بین دو نیم‌سال را به‌شرط برخورداری از ویژگی‌های زیر به شما می‌دهد:

ویزای تحصیلی شما معتبر باشد.

دانشجوی آموزش عالی یا برنامه‌های آموزشی فنی‌وحرفه‌ای در مؤسسات آموزش عالی، یا شرکت‌کننده برنامه‌های آموزشی فنی‌وحرفه‌ای در دبیرستان‌های معتبر کبک باشید.

مدت دوره دست‌کم ۶ ماه باشد و در پایان به شما مدرک یا گواهی پایان تحصیل ارائه شود.

قوانین و شرایط ویزای تحصیلی و همچنین قوانین کار خارج از مؤسسه (مانند تجاوز نکردن از حد ۲۰ ساعت کار در هفته) را رعایت کنید.

درصورتی که کارآموزی بخشی الزامی از دوره آموزشی باشد، دانشجویان خارجی اجازه کار به‌عنوان کارآموز را خواهند داشت. برای کار نیاز به اجازه کار به‌عنوان کارآموز را دارید.

با داشتن ویزای تحصیلی احتمال اینکه بتوانید خارج از مرکز آموزشی کار کنید یا شغلی در دایره‌ پروژه‌ تحصیلی‌تان به‌عنوان دست‌یار یا کارآموز پیدا کنید بیشتر است. مهم‌تر اینکه می‌توانید پس از پایان تحصیل برای اقامت دائم در کانادا اقدام کنید. بنابراین حتی اگر شرکت در دوره آموزشی موردنظرتان نیازی به دریافت ویزا ندارد، بهتر است برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید.

پس از پایان تحصیل، برای کار کردن نیاز به اجازه کار دارید. به دو روش می‌توانید ویزای کار بگیرید:

 • اجازۀ کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP)
 • دیگر انواع اجازه کار

چنانچه فارغ‌التحصیل مؤسسات آموزشی معتبر کانادا (DLI) باشید و مدت دوره آموشی‌تان بیش از ۸ ماه باشد، می‌توانید برای دریافت اجازۀ کار پس از فارغ‌التحصیلی اقدام کنید. در نظر داشته باشید همه این مؤسسات چنین امتیازی ندارند.

هزینه درخواست این ویزا، ۲۵۵ دلار کانادا و مدت پردازش آن درصورت ثبت آنلاین ۶۹ روز است. مدت اعتبار این ویزا بستگی به طول دوره آموزشی‌ شما دارد.

انواع ویزای کار

ویزای کار به‌ دو نوع اصلی تقسیم می‌شود:

1.اجازه کار آزاد (Open Work Permit)

2.اجازه کار محدود یا ویژه (Employer-specific Work Permit)

ویزای نخست اجازه کار در شغل‌های مختلف و برای کارفرمایان گوناگون را به شما می‌دهد. ویزای ویژه کاری (Employer-specific Work Permit) امکان کار برای کارفرمایی خاص را فراهم می‌کند. روند درخواست ویزای کار بسته به نوع شغل، کارفرما، داشتن پیشنهاد کاری و عوامل دیگر متفاوت است.

کار در محوطه دانشگاه

درصورتی‌که دانشجو شرایط کار در کمپ دانشگاهی را داشته باشد اجازه کار به وی داده خواهد شد.

شرایط کار در محوطه دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی

1.اجازه‌نامه تحصیلی Study Permit

2.داشتن شماره بیمه اجتماعی Sin

3.دانشجوی تمام‌وقت بودن در:

 • مراکز تحصیلی دولتی نظیر کالج یا دانشگاه و یا CEGEP در کبک.
 • کالج‌های خصوصی در ایالت کبک که تحت قوانین دولتی فعالیت می‌کند و حداقل 50 درصد از کمک هزینه‌های دولتی استفاده می‌کند.
 • مدارس خصوصی تحت قوانین ایالتی فعالیت می‌کنند.

کار در کمپ دانشجویی شامل کار برای کارفرمای مستقر در کمپ دانشگاهی است. کارفرما می‌تواند دانشگاه، یکی از اساتید دانشگاه، یک سازمان دانشجویی، کسب‌وکار خصوصی که در محدوده کمپ دانشگاهی فعالیت می‌کند و یا یک پیمانکار خصوصی که خدمات مربوط به دانشگاه را ارائه می‌کند. همچنین این فعالیت می‌تواند خویش‌فرما باشد.

کار در خارج از محوطه دانشگاه و شرایط کار

در صورت داشتن شرایط زیر می‌توانید بدون اجازه کار خارج از محوطه دانشگاه مشغول به کار شوید.

 • داشتن اجازه‌نامه تحصیلی؛
 • تحصیل به صورت تمام‌وقت در یکی از مراکز آموزشی معتبر در کانادا؛
 • قید شدن اجازه کار بروی اجازه نامه تحصیل؛
 • داشتن شماره بیمه‌نامه اجتماعی SIN Number؛
 • تحصیل در یک دوره آموزشی حداقل ۲ سال که در پایان منجر به کسب مدرک می‌شود.

پس از پایان تحصیل می‌توانید برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنید. به‌ عنوان کسی که در کانادا تحصیل کرده و احتمالاً تجربه کاری هم دارد، شانس خیلی خوبی برای دریافت اقامت دائم کانادا دارید.

شرایط کار در کانادا به عنوان دانشجو

دانشجویان بین‌المللی که در یکی از مراکز آموزشی معتبر کانادایی مشغول به تحصیل در برنامه‌های خاصی هستند که نیاز به شرکت در دوره کارآموزی اجباری دارند علاوه بر اجازه‌نامه تحصیلی معتبر نیاز به اجازه کار هم دارند.

شرایط اخذ اجازه کار پس از تحصیل

ویزای PGWP ویزای کاری پس از تحصیل

افراد برای اینکه بتوانند اجازه کار پس از تحصیل را دریافت کنند بایستی حداقل یک دوره 8 ماهه را به صورت تمام‌وقت و پیوسته در یک مرکز آموزشی معتبر گذرانده و مدرک پایان دوره را دریافت کرده باشند. طول مدت اجازه کار بسته به طول دوره تحصیلی متفاوت است.

تحصیل در کانادا در یک نگاه

یکی از بهترین راه‌ها برای مهاجرت به کانادا و یا بهره‌مندی از شرایط رفاهی و علمی این کشور، تحصیل در کانادا می‌باشد. مهاجرت تحصیلی به کانادا از مزایای فوق العاده‌ای برخوردار است که باعث می‌شود شما و تمام کسانی که قصد مهاجرت و تحصیل در خارج از کشور را دارند، به این کار مایل باشند. از مزایای تحصیل در کانادا می‌توان به شهریه مقرون به صرفه، اخذ اقامت دائم بعد از تحصیل، کیفیت بالای خدمات آموزشی، اجازه کار برای دانشجو، ویزا و اقامت کاری همسر، تحصیل رایگان فرزندان، سهولت در اخذ پاسپورت کانادایی، امنیت و رفاه بالا و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد که واقعاً بی‌پایان هستند.

برای تحصیل در کانادا و استفاده از امکانات و فرصت‌های بی‌نظیر این کشور باید شرایط این کار را داشته باشید. بنابراین با کارشناسان چهره نگار جهت گرفتن مشاوره برای تحصیل در کانادا ارتباط بگیرید.

تحصیل پزشکی در کانادا

کانادا به دلیل داشتن دانشگاه های درجه یک، سیستم مراقبت های بهداشتی عالی و محیطی دلپذیر، مقصد محبوبی برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل پزشکی بوده است. تحصیل پزشکی در کانادا بسیار رقابتی است و نیاز به عملکرد تحصیلی و تعهد استثنایی دارد. دانشکده های پزشکی کانادا به مدرک لیسانس نیاز دارند که تاکید زیادی بر دروس علمی مانند زیست شناسی، شیمی و فیزیک دارد. دانشجویان بین المللی نیز بسته به زبان آموزشی دانشگاه، باید شرایط مهارت زبان را به زبان انگلیسی یا فرانسوی داشته باشند.

آموزش پزشکی در کانادا فرآیندی سخت و چالش برانگیز است که معمولاً شامل چهار سال کلاس درس و آموزش بالینی است. دو سال اول بر دانش نظری تمرکز دارد و دو سال آخر بر چرخش بالینی در بیمارستان ها و کلینیک ها تاکید دارد. در کانادا، دانشجویان پزشکی در امکانات پیشرفته و با فرصت‌هایی برای کار با پیشرفته‌ترین آموزش‌های عملی می‌بینند. فن آوری ها و تجهیزات. دانش‌آموزان همچنین از کلاس‌های کوچک و یک محیط آموزشی حمایتی که همکاری و کار گروهی را تقویت می‌کند، سود می‌برند.

پس از اتمام دانشکده پزشکی، فارغ التحصیلان باید آزمون صلاحیت شورای پزشکی کانادا را بگذرانند تا مجوز فعالیت پزشکی در کانادا را دریافت کنند. دانشجویان بین المللی نیز باید شرایط اضافی را برای دریافت مجوز کار و اقامت تکمیل کنند.

تحصیل پزشکی در کانادا فرصتی عالی برای دانشجویان بین المللی برای دریافت آموزش در سطح جهانی، کسب تجربه بالینی ارزشمند و به طور بالقوه شغلی در سیستم مراقبت های بهداشتی کانادا فراهم می کند. کانادا با محیطی دلپذیر، فرهنگ متنوع و استاندارد بالای زندگی، مقصدی عالی برای کسانی است که به دنبال شغلی پربار و مفید در پزشکی هستند.

تحصیل در مدارس کانادا

تحصیل در مدارس کانادا یک انتخاب عالی برای دانش آموزان بین المللی است که به دنبال آموزش با کیفیت بالا در محیطی دلپذیر و چندفرهنگی هستند. کانادا خانه برخی از دانشگاه‌ها و مدارس برتر جهان است که طیف متنوعی از برنامه‌ها و دوره‌ها را برای رفع نیازهای دانش‌آموزان از سراسر جهان ارائه می‌دهند. مدارس کانادا به دلیل برتری آکادمیک خود، با تأکید زیادی بر تحقیق و نوآوری مشهور هستند. دانش‌آموزان از کلاس‌های کوچک، توجه شخصی، و یک محیط یادگیری حمایتی که تفکر انتقادی، خلاقیت و یادگیری مستقل را تقویت می‌کند، سود می‌برند. کانادا کشوری دو زبانه است که زبان های رسمی آن انگلیسی و فرانسوی است و اکثر دانشگاه ها و مدارس دوره هایی را به هر دو زبان ارائه می دهند. این یک فرصت منحصر به فرد برای دانش آموزان ایجاد می کند تا مهارت های زبانی خود را بهبود بخشند و خود را در فرهنگ پر جنب و جوش و متنوع کانادا غرق کنند.

علاوه بر برتری آکادمیک، مدارس کانادا به دلیل داشتن آنها نیز معروف هستند تعهد به رفاه و ایمنی دانش آموزان دولت و مدارس کانادا خدمات و منابع مختلفی را برای حمایت از دانش آموزان ارائه می دهند، از جمله مراقبت های بهداشتی، مشاوره، و کمک های مهاجرتی. دانشجویان بین المللی که در کانادا تحصیل می کنند نیز ممکن است واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی و کمک های مالی برای کمک به پوشش شهریه و هزینه های زندگی باشند. کار پاره وقت در محوطه دانشگاه یا خارج از دانشگاه نیز گزینه ای برای دانشجویان با مجوز تحصیل است. به طور کلی، تحصیل در مدارس کانادا به دانش‌آموزان بین‌المللی آموزش در سطح جهانی، فرهنگ متنوع و محیط یادگیری حمایتی را ارائه می‌دهد که آن را به انتخابی عالی برای کسانی که به دنبال یک تجربه تحصیلی کامل و با ارزش هستند تبدیل می‌کند.

رشته های تحصیلی در کانادا

کانادا طیف متنوعی از رشته های تحصیلی را ارائه می دهد، از برنامه های سنتی مانند تجارت و مهندسی تا زمینه های پیشرفته مانند هوش مصنوعی و بیوتکنولوژی. دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا با امکانات پیشرفته، تحقیقات پیشرفته و روش‌های آموزشی نوآورانه، تحصیلات در سطح جهانی را به دانشجویان ارائه می‌دهند. کسب و کار و مدیریت یکی از محبوب ترین رشته های تحصیلی در کانادا هستند و برنامه هایی از مقطع کارشناسی گرفته تا MBA و آموزش اجرایی را شامل می شود. کانادا خانه برخی از برترین مدارس کسب و کار جهان از جمله دانشکده مدیریت روتمن در دانشگاه تورنتو و مدرسه تجارت سادر در دانشگاه بریتیش کلمبیا است.

مهندسی همچنین یک رشته تحصیلی پرطرفدار است که برنامه‌هایی در رشته‌های مهندسی هوافضا، عمران، مکانیک و برق دارد. بسیاری از دانشگاه‌های کانادا برنامه‌های تعاونی ارائه می‌کنند که به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا در حین تکمیل مدرک، تجربه کاری ارزشمندی کسب کنند. محبوب دیگر رشته های تحصیلی در کانادا شامل علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات، مراقبت های بهداشتی، علوم اجتماعی و علوم طبیعی است. در سال‌های اخیر، زمینه‌های نوظهور مانند هوش مصنوعی، بیوتکنولوژی و انرژی‌های تجدیدپذیر به دلیل برتری تحقیقاتی کانادا و تمرکز بر نوآوری، محبوبیت پیدا کرده‌اند. کانادا همچنین به دلیل فرهنگ قوی تحقیق و نوآوری، با طرح های متعدد دولتی و بخش خصوصی برای حمایت از تحقیق و توسعه در زمینه های مختلف تحصیلی، شناخته شده است. این فرصتی را برای دانشجویان فراهم می کند تا در پروژه های تحقیقاتی پیشرفته کار کنند و با کارشناسان برجسته در زمینه خود همکاری کنند. به طور کلی، رشته های تحصیلی متنوع، آموزش در سطح جهانی و فرهنگ پژوهشی نوآورانه کانادا، آن را به انتخابی عالی برای دانشجویانی که به دنبال یک تجربه آکادمیک رضایت بخش و با ارزش هستند، تبدیل کرده است.

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم برای دانشجویان بین المللی که به دنبال ادامه تحصیل و آینده شغلی خود هستند امکان پذیر است. دانشگاه ها و کالج های کانادا برنامه های دیپلم متنوعی را ارائه می دهند و دانش و مهارت های مورد نیاز برای پیگیری مسیر شغلی مورد نظر خود را در اختیار دانشجویان قرار می دهند. برنامه های دیپلم در کانادا معمولاً یک تا دو سال طول می کشد و یک رویکرد عملی و عملی برای یادگیری ارائه می دهد. آنها طیف گسترده ای از زمینه ها، از تجارت و مدیریت گرفته تا مراقبت های بهداشتی، فناوری و تجارت را پوشش می دهند. برنامه های دیپلم یک گزینه عالی برای دانش آموزانی است که مایل به کسب دانش و مهارت های تخصصی در مدت زمان کوتاه تری نسبت به برنامه های مدرک سنتی هستند.

یکی از مزیت های تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم این است که دانشجویان همچنان می توانند به بسیاری از منابع و فرصت های مشابه دانشجویان مدرک دسترسی داشته باشند. به عنوان مثال، دانش آموزان می توانند از فرهنگ تحقیقاتی قوی کانادا بهره مند شوند، با تجهیزات و فناوری پیشرفته کار کنند و از طریق آن تجربه کاری ارزشمندی به دست آورند. کارآموزی و برنامه های تعاونی. بسیاری از کالج ها و دانشگاه های کانادا مسیرهایی را برای ادامه تحصیل دانشجویان دیپلم از طریق برنامه های پل زدن یا توافق نامه های انتقال ارائه می دهند. این برنامه‌ها به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد تا اعتبارات کسب‌شده در طول دوره دیپلم خود را به یک برنامه مدرک منتقل کنند و آنها را قادر می‌سازد تا به تحصیل و پیشرفت شغلی خود ادامه دهند.

علاوه بر این، تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم می تواند به فرصت های شغلی مختلفی در بازار کار پر رونق کانادا منجر شود. اقتصاد کانادا رشد ثابتی را تجربه می کند و تقاضای زیادی برای نیروهای ماهر در زمینه های مختلف وجود دارد.

به طور کلی، تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم، تحصیلات ارزشمند، مهارت های عملی و چشم انداز شغلی عالی را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند. کانادا با محیطی دلپذیر، فرهنگ متنوع و استانداردهای بالای زندگی، مقصدی عالی برای دانشجویانی است که به دنبال یک تجربه آکادمیک کامل و با ارزش هستند.

مزایای مهاجرت به روش تحصیل در کانادا

محیط چند فرهنگی

تحصیل در کانادا شما را در معرض یک جامعه متنوع و چند فرهنگی قرار می دهد و مهارت های بین فرهنگی و دیدگاه های جهانی را تقویت می کند.

فرصت های تحقیقاتی

دانشگاه های کانادا امکانات و فرصت های تحقیقاتی عالی را برای دانشجویان فراهم می کنند تا در تحقیقات پیشرفته شرکت کنند.دانشگاه های کانادا امکانات و فرصت های تحقیقاتی عالی را برای دانشجویان فراهم می کنند تا در تحقیقات پیشرفته شرکت کنند.

فرصت های کاری پس از فارغ التحصیلی

دانشجویان بین المللی می توانند به صورت پاره وقت در طول تحصیل و تمام وقت در زمان استراحت کار کنند، با این گزینه که پس از فارغ التحصیلی از طریق برنامه هایی مانند مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) در کانادا بمانند و کار کنند.

راه های اقامت دائم

تحصیل در کانادا می تواند واجد شرایط بودن شما را برای برنامه های مهاجرتی مختلف افزایش دهد و شانس شما را برای اخذ اقامت دائم افزایش دهد.

ایمنی و کیفیت زندگی

کانادا به دلیل ایمنی، استاندارد بالای زندگی و مزایای اجتماعی شناخته شده است و محیطی راحت برای دانش آموزان فراهم می کند.

زیبایی طبیعی

مناظر خیره کننده، پارک های ملی و فرصت های تفریحی در فضای باز کانادا به تجربه ای منحصر به فرد و غنی کمک می کند.

معایب مهاجرت به روش تحصیل در کانادا

هزینه های تحصیل

هزینه های تحصیل برای دانشجویان بین المللی می تواند نسبتاً بالا باشد، به خصوص برای افراد غیر مقیم، که فشار مالی بر تحصیل شما می افزاید.

ساعات کاری محدود

در حالی که دانشجویان بین المللی می توانند به صورت پاره وقت کار کنند، محدودیت هایی در تعداد ساعات کاری شما در طول سال تحصیلی وجود دارد.

عدم اطمینان شغلی

در حالی که فرصت های کاری وجود دارد، کسب شغل در رشته مورد نظر شما پس از فارغ التحصیلی می تواند رقابتی باشد.

سوالات متداول درباره تحصیل در کانادا

برای اخذ مجوز تحصیل در کانادا، باید: در یک مؤسسه یادگیری تعیین شده (DLI) ثبت‌نام کنید. تمکن مالی برای تأمین شهریه خود، هزینه‌های زندگی، و سفر برگشت به کشورتان را نشان دهید. سابقه کیفری نداشته باشید. ثابت کنید که شما پس از تحصیل کانادا را ترک خواهید کرد.

فهرستی از 10 دانشگاه برتر ارائه می‌شود که برای دانشجویان بین‌المللی بسیار توصیه می‌شود. 1.دانشگاه تورنتو 2.دانشگاه بریتیش کلمبیا 3.دانشگاه مک گیل 4.دانشگاه مک مستر 5.دانشگاه آلبرتا 6.دانشگاه واترلو 7.دانشگاه کالگری 8.دانشگاه دال‌هوزی 9.دانشگاه منیتوبا 10.دانشگاه سیمون فریزر

برای تحصیل در هر مقطعی، باید تمکن مالی خود را برای پرداخت هزینه تحصیل و اقامت ثابت کنید. برای دوره‌های کمتر از یک سال ارائه مدرک تمکن مالی برای پوشش هزینه‌های طول دوره کافی‌ است. برای دوره‌های بیشتر از یک سال ارائه مدرک تمکن مالی برای پوشش هزینه‌های یک سال نخست دوره ضروری است. هزینه زندگی برای یک دانشجوی خارجی در کانادا، سالانه ۱۰۰۰۰ دلار و ماهانه ۸۸۳ دلار تخمین زده می‌شود. هزینه فرد همراه نیز ماهانه ۳۳۳ دلار در نظر گرفته می‌شود.

زمان کلی بررسی، بستگی به عوامل گوناگونی مانند کامل بودن فرم‌ها و مدارک، ارائه همزمان بیومترک و… دارد. در صورت کامل ‌بودن فرم‌ها و مدارک، در حال ‌حاضر زمان بررسی درخواست ویزای تحصیلی برای متقاضیان ایرانی نهایتاً ۲۰ هفته است. البته به این مدت، باید زمان لازم برای ارائه بیومتریک (اگر همزمان با ثبت درخواست، ارائه نشده باشد) و نیز زمان ارسال پرونده شما از کنسولگری یا مرکز ارائه ویزا (درصورت ثبت غیراینترنتی) اضافه شود.

مقالات مرتبط

سایر روش های مرتبط

دوره زبان در فرانسه

تحصیل دکتری در فرانسه

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

تحصیل کارشناسی در فرانسه

ویزا تحصیلی ایتالیا

تحصیل دکتری در ایتالیا

تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

تحصیل کارشناسی در ایتالیا

تحصیل کارشناسی ارشد در چین

تحصیل کارشناسی در چین

تحصیل کارشناسی ارشد در چک

تحصیل کارشناسی در چک

تحصیل کارشناسی در فنلاند

تحصیل دکتری در فنلاند

تحصیل کارشناسی ارشد در فنلاند

تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

تحصیل کارشناسی در ترکیه

تحصیل پزشکی در اسپانیا

تحصیل دکتری در اسپانیا

ویزا تحصیلی اسپانیا

تحصیل کالج در اسپانیا

تحصیل کارشناسی در اسپانیا

تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا

تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

تحصیل کالج در آلمان

تحصیل کارشناسی در آلمان

تحصیل دکتری در آلمان

ویزا تحصیلی آلمان

تحصیل دبیرستان در کانادا

تحصیل کالج در کانادا

تحصیل کارشناسی در کانادا

ویزا تحصیلی کانادا

تحصیل دکتری در کانادا

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

تحصیل دبیرستان در انگلیس

تحصیل دکتری در انگلیس

ویزا تحصیلی انگلیس

تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس

تحصیل کالج در انگلیس

تحصیل کارشناسی در انگلیس

تحصیل کالج در مجارستان

تحصیل دبیرستان در مجارستان

تحصیل کارشناسی ارشد در اتریش

تحصیل کارشناسی در اتریش

تحصیل دکتری در اتریش

تحصیل در فنلاند

تحصیل در مجارستان

دوره زبان در مجارستان

تحصیل در چک

تحصیل در نیوزیلند

تحصیل در اسپانیا

تحصیل در سوئیس

تحصیل در ترکیه

تحصیل در مالزی

تحصیل در فرانسه

تحصیل در آمریکا

تحصیل در چین

تحصیل در روسیه

تحصیل در اتریش

تحصیل در اسلواکی

تحصیل دوره زبان در سوئد

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در انگلیس

تحصیل در آلمان

اگر مایل هستید در انتخاب روش و کشور مناسب خودتان راهنمایی اخذ کنید، با ما در تماس باشید...

نظرات دیگران درباره تحصیل در کانادا

56 پاسخ

 1. خیلی ممنونم که ویزای تحصیلی کانادا رو به سایتتون اضافه کردین. بفرمایید که آیا میشه بورس رایگان برای مقطع دکترا از یکی از دانشگاه‌های کانادا گرفت؟

  1. با سلام ووقت به خیر.
   به صورت کلی امکان دریافت فاوند برای مقطع دکترا وجود دارد، امادر نهایت این کمک هزینه صرفا هزینه های شهریه دانشگاه را پوشش خواهد دارد و شما باید هزینه زندگی را خودتان پرداخت کنید.

  1. با سلام و وقت به خیر
   درود بله. در این فرآیند شما هم حتی اقامت کانادا دریافت خواهید کرد.

 2. با سلام . من شنیدم که برای دکتری هم میشه برای کانادا اقدام کرد. اما میزان تمکن مالی و مسائل بورسیه رو اینجا ننوشتید. اگر ممکنه توضیحی بدید.

  1. با سلام و وقت به خیر.
   بله قابلیت اقدام دارد اما بورسیه صرفا در حد پوشش هزینه های دانشگاه است و برای هزینه های زندگی می‌بایست تمکن کافی داشته باشید.

 3. سلام با توجه به اینکه من رشته تجربی خوندم برای مهندسی پزشکی میتونم لیسانس اقدام کنم کانادا ؟

 4. سلام میشه لطفا به من بگید که میتونم بعد از تحصیل دو ساله تو کالج کانادا اجازه کار بگیرم یا خیر؟

  1. با درود و وقت به خیر
   بله شما برای تحصیل در کانادا و در مقطع لیسانس قابلیت اقدام دارید.

 5. فکر میکنید اگر در کنار تحصیل در کانادا کار هم کنم چقدر از هزینه هام رو میتونم پوشش بدم؟!
  لیسانس پرستاری هستم

  1. با درود و وقت به خیر
   اگر در خوابگاه بوده باشید و اهل هزینه کردن برنامه ریزی شده باشید تا ۸۰٪ هزینه های شما قابلیت پرداخت با کار محدود دانشجویی خواهد بود.

 6. کانادا کانادا کانادا
  من امروز با همکارانتون درباره این پوستر ویزای تضمینی صحبت کرده امییدوارم بتونم یه سری شرایطمو زود اکی کنم و به ترم فوریه برسم

 7. همسر و فرزند من دو سال پیش رفتند کانادا من میتونم از این طریق تضمینی برم پیششون؟

  1. با درود و وقت به خیر
   چرا که نه. قابلیت بالایی خواهد داشت. با دفتر در تماس باشید.

   1. سلام وقتتون بخیر
    باتشکر از مقاله خوبتون
    آیا به محض فارغ التحصیلی میتونم در کانادا مشغول به کار شوم؟
    و اینکه کانادا در یافتن شغل چگونه به مهاجران کمک میکنه؟

    1. با سلام و وقت بخیر
     بله شما پس از پایان تحصیلات می توانید مشغول به کار شوید
     بدیهی است که پیدا کردن شغل مناسب برای مهاجران از ابتدا تقریبا سخت است در این راه باید صبور بود و سطح انتظارات را کمی پایین آورد تا پس از کسب تجربه و پیدا کردن جایگاه مناسب در فرهنگ کانادا شغل مناسب پیدا کرد. اما در نظر داشته باشید رشته ی تحصیلی و توانمندی های شما در این راه بی تاثیر نخواهد بود.

 8. سلام و درود
  ایا نیاز است که برای اخذ ویزای دانشجویی به دانشگاه پیش پرداخت داده شود؟

  1. با سلام و وقت بخیر
   در روش اخذ پذیرش عادی بله شما بایستی پیش پرداخت داشته باشید ولی در روش تضمینی نیازی به پرداخت پیش پرداخت نیست.

 9. با سلام و خسته نباشید
  میخواستم بدونم برای بورسیه کامل کارشناسی در کانادا برای رشته تربیت بدنی اگر که توی یه ورزش مقام بین المللی داشته باشم میتونم بورسیه کامل بگیرم ؟؟

 10. سلام خسته نباشید
  29 ساله هستم لیسانس IT با معدل 16 از دانشگاه آزاد و دارای نمره آیلتس 7 برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا میتونم اقدام کنم ؟

  1. با سلام و وقت بخیر
   بله دوست عزیز شرایط فعلی شما مطلوب به نظر می رسد. لطفا برای بررسی دقیق تر رزومه شما و ارائه مشاوره کارآمدتر با موسسه در ارتباط باشید.

 11. سلام
  بنده 28 سالمه و ارشد مهندسی شیمی دارم و دو سال سابقه کار مرتبط دارم میخوام از راه تحصیل و هزینه کم به کانادا مهاجرت کنم. شما چه دوره و رشته ای رو پیشنهاد می کنید؟

  1. با درود و وقت بخیر
   دوست عزیز رشته معدل و ریز نمرات شما نیاز به بررسی دارد لطفا در این زمینه با موسسه تماس بگیرید.

  1. با سلام و وقت بخیر
   بله در برخی از رشته ها و مشاغل به سهولت امکاپذیر است. اما به طور کلی در کشور کانادا کاریابی برای کلیه رشته ها امکان کاریابی وجود دارد.

 12. سلام .وقتتون بخیر باشه. من لیلا هستم سی ساله ارشد ژنتیک دارم از دانشگاه ازاد با معدل 16. لطفا راهنماییم کنید که برای رفتن به کانادا از طریق خوندن ارشد مجدد شانس بیشتری دارم یا از طریق وارد شدن به مقطع دکتری؟؟ و کدام مورد هزینه ی کمتری برای من خواهد داشت؟؟؟ و اگر بخوام همراه ببرم همراه من باید واجد چه شرایطی باشن؟؟؟
  باتشکر

  1. با سلام و وقت بخیر
   اگر تمایل داشته باشید از روش دریافت ویزای تضمینی موسسه ما استفاده کنید ارشد مجدد را به شما پیشنهاد می دهیم. در این روش امکان همراهی خانواده درجه یک نیز برای شما فراهم است.

 13. سلام .وقتتون بخیر باشه. من زهرا هستم سی ساله ارشد ژنتیک دارم از دانشگاه ازاد با معدل 16. لطفا راهنماییم کنید که برای رفتن به کانادا از طریق خوندن ارشد مجدد شانس بیشتری دارم یا از طریق وارد شدن به مقطع دکتری؟؟ و کدام مورد هزینه ی کمتری برای من خواهد داشت؟؟؟ و اگر بخوام همراه ببرم همراه من باید واجد چه شرایطی باشن؟؟؟
  باتشکر

  1. با سلام و وقت بخیر
   به صورت کلی ارشد مجدد مناسب تر است ولی به شما پیشنهاد می کنم برای بررسی دقیق تر رزومه و مدارک تحصیلی خود با موسسه در ارتباط باشید.

 14. سلام و خسته نباشید،در حین تحصیل امکان تبدیل ویزای تحصیلی به کاری وجود دارد یا نه؟

  1. با سلام و وقت بخیر
   بله دوست عزیز در صورتی که کاری پیدا کنید ویزای شما تبدیل خواهد شد.

 15. سلام روز بخیر
  در حال حاضر وضعیت ویزای تحصیلی کانادا چگونه است آیا میتوان اقدام کرد؟

 16. سلام و روز بخیر
  آیا در کانادا ویزای همراه برای پدر و مادر میتوان گرفت یا فقط به همسر و فرزند تعلق میگیره؟

 17. سلام و وقت بخیر
  آیا برای مقطع ارشد در کانادا میتوان بورسیه تحصیلی گرفت؟چه شرایطی دارد؟

 18. در پروسه تحصیل کانادا از زمان اقدام چقدر وقت داریم برای ارائه مدرک آیلتس؟6.5 لازم هست یا 6؟

 19. سلام
  آیا برای پذیرش باید بخشی از شهریه برای دانشگاه ارسال شود؟اگر ریجکت بشیم شهریه ریفاند میشود؟

 20. سلام وقت بخیر
  من 34 ساله هستم و ارشد میکرو بیلوژی با معدل 16 میخواستم بدونم برای پذیرش گرفتن در مقطع دکتری در کانادا چه شرایطی لازمه؟ من سال دیگه آیلتس 6.5 میگیرم.

 21. سلام و عصر بخیر
  من ارشد تربیت بدنی هستم 28 سال دارم و مقالات بین المللی هم ارائه دادم فعلا سطح زبانم در حد 5 هست اما میتونم 6.5 بگیرم.آیا میتونم یه ارشد دیگه ای در کانادا با رشته های زیرشاخه رشته خودم پذیرش بگیرم؟

 22. سلام دوستان
  برای تمکن مالی که در حساب دانشجو باشه در حال حاضر چه مبلغی در نظر گرفته شده به روز رسانی سال جدید؟

  1. با سلام و وقت بخیر
   دوست عزیز پیشنهاد ما با توجه به نرخ ارز بالای 500 میلیون برای هر شخص است.

 23. سلام و وقت بخیر
  آیا این درسته که زمان پذیرش باید شهریه دانشگاه و پرداخت کنیم؟

 24. چرت میگن بابا اصلا کجارو دیدی بدون مدرک زبان و پرداخت شهریه اجازه ورود بدن بهت تازه بری دانشگاه والا ما با اینا کار کردیم همشون یه مشت کلاه بردارن فقط هم دروغ میگن چپ و راست هم از ادم پول میگیرن من که راضی نیستم اون کرکی و همدستاش پولمو خوردن کلی از من دزدی کردین حرومتون

 25. سلام
  من به پیشنهاد یکی از دوستانم قراره به جای امتحان آیلتس آزمون سِلپیپ بدم
  شما میدونید برای مقطع دکتری- نمره چند لازمه؟
  کانادا-رشته معماری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل نمایید

کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

فرم ارزیابی مهاجرت

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .