سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

ثبت شرکت در ایتالیا

راهنمای جامع ثبت شرکت در ایتالیا

register a company in italy

ایتالیا

مشاوره رایگان

ثبت شرکت در ایتالیا چیست؟

ثبت شرکت در ایتالیا یکی از محبوب‌ترین و بهترین روش‌ها برای مهاجرت افراد سرمایه‌دار به این کشور است. ایتالیا امروزه از مهم‌ترین کشورهای اتحادیه اروپا محسوب می‌شود. روش‌های مختلفی برای ثبت شرکت در ایتالیا وجود دارند که با استفاده از هر روش می‌توانید این کار را انجام دهید. در ادامه به بررسی تمام جوانب ثبت شرکت در ایتالیا خواهیم پرداخت؛ پس با ما همراه باشید.
فهرست مطالب
مشاوره رایگان تلفنی

رایج‌ترین روش‌های ثبت شرکت در ایتالیا

از رایج‌ترین روش‌های ثبت شرکت در ایتالیا راه‌اندازی شرکتی کوچک و متوسط یا همان SME است. در این روش شما با همکاری سایر کارآفرینان، در بخش‌های کوچکی فعالیت خواهید کرد. درواقع برای تولید یک محصول نهایی یا خدمات خاص با شرکت‌های دیگر در تعامل هستید و با یکدیگر در این مسیر همراه خواهید بود. اشکال گوناگون SME عبارت‌اند از:

 1. شرکت با مسئولیت محدود (SRL)

  امکان افتتاح یک شرکت ایتالیایی تنها با یک سهامدار (با حداقل سرمایه پرداخت‌شده ده هزار یورو)، یک مدیر که نیاز نیست برای تکمیل فرایند شهروند اتحادیه اروپا یا مقیم آنجا باشد.

شرکت سهامی عام (SpA)

راه‌اندازی یک شرکت سهامی عام در ایتالیا مستلزم:

 • پرداخت حداقل 50000 یورو برای سرمایه
 • انتصاب یک مدیر و یک حسابدار
 • ثبت شرکت سهامی عام در ایتالیا به مروجینی توصیه می‌شود که مقادیر قابل‌توجهی از سرمایه را می‌خواهند به سرمایه‌گذاران شخص ثالث واگذار کنند یا اینکه شرکت را در لیست بورس اوراق بهادار قرار دهند (مانند بورس ایتالیا).

شرکت منطقه آزاد

تاجرانی که قصد دارند محصولات خود را از کشور ایتالیا صادر کنند، می‌توانند تجارت خود را در بندر تریست ثبت کنند. منطقه آزاد فرصت‌های سرمایه گذاری سودآوری را به تجار ارائه خواهد داد.

شعبه (Filiale)

شرکت‌های خارجی که به‌دنبال فرصت راه‌اندازی تجارت در ایتالیا هستند، می‌توانند به‌جای ثبت شرکت در ایتالیا، شعبه‌ای از کسب‌وکار و تجارت خود در ایتالیا افتتاح کنند. برای ثبت شعبه در ایتالیا باید یک مدیر مقیم ایتالیا را استخدام کنید و اینکه یک حساب بانکی شرکتی ایتالیا داشته باشید.

دفتر نمایندگی (Ufficio di Rappresentanza)

روش‌های ثبت شرکت در ایتالیا

شرایط ثبت شرکت در ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا یکی از بهترین کیس‌ها برای ایرانیان به حساب می‌آید. کشور ایتالیا یکی از زیباترین کشورهای جهان است و به دلیل نزدیکی آن به دریای مدیترانه آب و هوای فوق‌العاده‌ای نیز دارد. شما می‌توانید از طریق راه‌های مختلف به ایتالیا مهاجرت کنید. یکی از این روش‌ها ثبت شرکت در ایتالیاست. البته این روش نیز شرایط مخصوص خود را دارد که در ادامه برایتان بیان کرده‌ایم:

 1. سرمایه‌گذاران باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشند.
 2.  تا حدودی زبان ایتالیایی را فراگرفته باشند تا در ارتباطات روزمره خود با مشکل مواجه نشوند.
 3. دارای تمکن مالی باشند (میزان سرمایه با توجه به شرکتی که ثبت کرده‌اید متفاوت است).
 4. ثبت‌نام در اداره مالیات ایتالیا
 5. ثبت‌نام شرکت در دفتر بیمه حوادث و تأمین اجتماعی
 6. همکاری با یک مدیر که شهروند اتحادیه اروپا باشد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در ایتالیا

برای ثبت شرکت در ایتالیا به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 1. پاسپورت معتبر تمامی اعضا
 2. مدارک شناسایی تمامی اعضا (شناسنامه و کارت ملی با اعتبار کافی)
 3. بیزینس پلن
 4. گواهی عدم سوءپیشینه کیفری
 5. گواهی تمکن مالی
 6. اساسنامه شرکت
 7. ترجمه اساسنامه شرکت به زبان انگلیسی یا ایتالیایی
 8. نشانی فرد متقاضی در ایران یا ایتالیا

شرایط ثبت شرکت در ایتالیا

میزان سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت در ایتالیا

همان‌گونه که خودتان هم اطلاع دارید، برای ثبت شرکت در ایتالیا هر چقدر میزان سرمایه شما بیشتر باشد، روند ثبت شرکت و انجام کارهای آن نیز سریع‌تر صورت خواهد گرفت. هزینه‌های پرداختی برای ثبت شرکت در ایتالیا تنها به همان ثبت شرکت محدود نخواهد شد، بلکه شما باید مبلغ حدود ۱۰۰۰۰ یورو در حساب بانکی خودتان داشته باشید. علاوه بر این موارد حدود ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو برای مراحل مختلف نیاز دارید. از دیگر هزینه‌هایی که بر روی دوش شماست هزینه ثبت‌نام الکترونیکی (۹۰ تا ۱۲۰ یورو) و حق تمبر (۶۵ یورو) است. اگر شما اطلاعات کافی و تجربه در این راه ندارید از شما می‌خواهیم حتماً با یک وکیل مهاجرتی مشورت کنید؛ بنابراین باید هزینه‌هایی برای این قبیل موارد نیز کنار بگذارید.

مراحل ثبت شرکت در ایتالیا

برای اینکه بتوانید به‌صورت حرفه‌ای ثبت شرکت در ایتالیا داشته باشید، علاوه بر سرمایه به تخصص هم نیاز خواهید داشت. در این باره می‌توانید با وکلای مهاجرتی مشورت کنید و از آن‌ها در این زمینه کمک بخواهید. آن‌ها شما را در طی کردن مراحل و روند قانونی ثبت شرکت در ایتالیا به‌خوبی راهنمایی خواهند کرد. این روند قانونی به‌ترتیب زیر است:

 1. در ابتدا نوع شرکتی را که می‌خواهید تأسیس کنید انتخاب کنید و سپس نام‌گذاری شرکت را انجام دهید.
 2. تمامی اسناد و مدارکی را که برای ثبت شرکت در ایتالیا به آن نیاز پیدا خواهید کرد تنظیم کنید.
 3. پس از تنظیم اسناد و مدارک آن‌ها را به اداره ثبت شرکت ایتالیا ارسال کرده و فرم درخواست را پر کنید.
 4. یک حساب بانکی در ایتالیا باز کنید و سپس مبلغ مورد نیاز برای ثبت شرکت در ایتالیا را به حساب خود واریز کنید.
 5. اخذ تأییدیه‌ها و مجوزهای لازم برای ثبت شرکت در ایتالیا از نهادهای دولتی

مدت‌زمان ثبت شرکت در ایتالیا

در ابتدا نکته بسیار مهم و قابل‌توجهی را برایتان بگوییم که با پرداخت هزینه اضافی نمی‌توانید روند ثبت شرکت در ایتالیا را سریع‌تر کنید. به‌طورکلی روند ثبت شرکت در ایتالیا حدود پنج تا شش هفته کاری زمان خواهد برد. البته این روند به عوامل زیادی نظیر اینکه چه نوع شرکتی را ثبت کرده باشید و اینکه مدارکتان کامل باشد یا خیر بستگی دارد.

جدول زمان‌بندی‌ها

نوع شرکت مدت‌زمان ثبت شرکت
Plc ۲ هفته
شرکت منطقه آزاد ۱ هفته
شعبه یک شرکت خارجی ۲ هفته
دفتر نمایندگی ۲ هفته

جدول زمان‌بندی‌ها

هزینه مورد نیاز برای ثبت شرکت در ایتالیا براساس نوع شرکتی که ثبت می‌کنید

میانگین کل هزینه‌ها به ازای هر قرارداد ایتالیا ۱۴۱۵۰ یورو است که شامل تأسیس شرکت، منشی شرکت، حساب بانکی شرکت و دفتر ثبت قانونی می‌شود.

هزینه‌ها نوع شرکتی که ثبت می‌کنید
۱۴۱۵۰ یورو LLC مقیم مالیات
۱۴۶۵۰ یورو PLC
۱۲۰۰۰ یورو شرکت منطقه آزاد
۱۴۱۵۰ یورو شعبه یک شرکت خارجی
۱۲۱۵۰ یورو دفتر نمایندگی

سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت در ایتالیا

آیا با ثبت شرکت در ایتالیا می‌توان اقامت این کشور را اخذ کرد؟

زمانی که به‌تازگی یک شرکت را تأسیس کرده باشید، تنها به مدت چند ماه به شما اقامت این کشور داده خواهد شد، اما پس از اینکه پنج سال در کشور ایتالیا اقامت داشته باشید می‌توانید برای اخذ اقامت دائم ایتالیا اقدام کنید. در تمام طول مدت این چند سال، شرکت شما از هر لحاظ زیر نظر گرفته خواهد شد و حساب‌ها و گردش‌های مالی نیز چک می‌شوند.

ویژگی‌های هر شرکت برای ثبت شرکت در ایتالیا

امروزه با توجه به پدیدار شدن چندین نوع مختلف شرکت در ایتالیا شما راه‌های زیادی پیش رویتان خواهید داشت. در ادامه به بررسی تک‌تک آن‌ها خواهیم پرداخت تا شما بتوانید تصمیم‌گیری مناسب‌تری داشته باشید.

ویژگی‌های ثبت شعبه در ایتالیا

ثبت شعبه برای زمانی است که شرکت مادر یا اولیه در کشور دیگری غیر از ایتالیا تأسیس شده است. اکنون نیز یک شعبه در ایتالیا را نیز خواهد داشت. برای تأسیس این نوع شرکت باید یک نفر به‌عنوان مدیر شعبه به ایتالیا معرفی شود. شعبه ایتالیا نیاز به حسابرسی و گردش مالی ندارد و تمامی این کارها در شعبه مادر صورت می‌پذیرد.

ویژگی‌های شرکت سهامی خاص در ایتالیا (SPA)

در این نوع شرکت نیز حتماً باید یک نفر به‌عنوان مدیر وجود داشته باشد. این نوع شرکت هیچ محدودیتی در تعداد سرمایه‌گذاران نخواهد داشت و افراد می‌توانند سهام آن را خریداری کنند. برای ثبت این نوع شرکت در ایتالیا باید در ابتدا ۲۵ درصد از سرمایه خود را در بانک سپرده‌گذاری کنید.
ویژگی شرکت با مسئولیت‌های محدود در ایتالیا
برای ثبت این شرکت محدودیت در تعداد سرمایه‌گذاران وجود ندارد اما باید حداقل دو نفر باشد و اگر بیشتر از این تعداد باشد، موردی ندارد. حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت این نوع شرکت حدود ۱۰۰۰۰ یورو است که البته شامل هزینه‌های جانبی نمی‌شود.

ثبت شرکت در ایتالیا

سخن پایانی

اخذ اقامت ایتالیا از طریق ثبت شرکت در این کشور یکی از بهترین و رایج‌ترین روش‌های مهاجرت به کشور ایتالیاست. حداقل هزینه‌ای که شما برای ثبت این شرکت نیاز دارید حدود ۱۰۰۰۰ یورو است. همچنین می‌دانید ایتالیا یکی از کشورهای با اقتصاد بالا و پررونق در جهان بوده و مکان بسیار خوبی برای زندگی است. پس با توجه به مواردی که گفته شد می‌توان تصمیمات خوبی را در این باره گرفت. در این مقاله سعی کردیم تمام جوانب ثبت شرکت در ایتالیا را برای شما بیان کنیم. امیدواریم از حوصله شما خارج نبوده و برایتان مقید واقع شده باشد.

مزایای مهاجرت به روش ثبت شرکت در ایتالیا

دسترسی آسان و راحت به اتحادیه اروپا

فرصت‌های سرمایه‌گذاری بیشتر

امکانات زیرساختی عالی در ایتالیا

نرخ مالیات کمتر در مقایسه با دیگر کشورها

معافیت از مالیات برای ثبت شرکت در مناطق با نرخ بیکاری نسبتاً بالا

توانایی دریافت وام‌های کم‌بهره

توانایی اخذ اقامت دائم ایتالیا در طی پنج سال که از فعالیت شرکت گذشته است.

دارای بخش صنعتی قابل‌توجه (تولید صنعتی ایتالیا در رتبه دوم)

استفاده از فضای مناسب تجاری این کشور

دارای فرصت‌های سرمایه‌گذاری بیشتر برای کارآفرینان

معایب مهاجرت به روش ثبت شرکت در ایتالیا

الزام به یادگیری زبان ایتالیایی برای گذراندن روزمره

داشتن سرمایه نسبتاً بالا برای ثبت شرکت

زمانی که به‌تازگی یک شرکت را تأسیس کرده باشید، تنها به مدت چند ماه به شما اقامت این کشور داده خواهد شد، اما پس از اینکه پنج سال در کشور ایتالیا اقامت داشته باشید می‌توانید برای اخذ اقامت دائم ایتالیا اقدام کنید.

همان‌گونه که خودتان هم اطلاع دارید، برای ثبت شرکت در ایتالیا هر چقدر میزان سرمایه شما بیشتر باشد، روند ثبت شرکت و انجام کارهای آن نیز سری‌تر صورت خواهد گرفت. هزینه‌های پرداختی برای ثبت شرکت در ایتالیا تنها به همان ثبت شرکت محدود نخواهد شد، بلکه شما باید مبلغ حدود ۱۰۰۰۰ یورو در حساب بانکی خودتان داشته باشید. علاوه بر این موارد حدود ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو برای مراحل مختلف نیاز دارید. از دیگر هزینه‌هایی که روی دوش شماست هزینه ثبت‌نام الکترونیکی (۹۰ تا ۱۲۰ یورو) و حق تمبر (۶۵ یورو) است.

• پاسپورت معتبر تمامی اعضا • مدارک شناسایی تمامی اعضا (شناسنامه و کارت ملی با اعتبار کافی) • بیزینس پلن • گواهی عدم سوءپیشینه کیفری • گواهی تمکن مالی • اساسنامه شرکت • ترجمه اساسنامه شرکت به زبان انگلیسی یا ایتالیایی • نشانی فرد متقاضی در ایران یا ایتالیا

بله افراد نباید زیر ۱۸ سال سن داشته باشند.

از رایج‌ترین روش‌های ثبت شرکت در ایتالیا راه‌اندازی یک شرکت کوچک و متوسط یا همان SME است. در این روش شما با همکاری سایر کارآفرینان، در بخش‌های کوچکی فعالیت خواهید کرد. درواقع برای تولید یک محصول نهایی یا یک خدمات خاص با شرکت‌های دیگر در تعامل هستید و با یکدیگر در این مسیر همراه خواهید بود.

مقالات مرتبط

سایر روش های مرتبط

ثبت شرکت در عمان

ثبت شرکت در پرتغال

ثبت شرکت در سوئد

ثبت شرکت در آلمان

اگر مایل هستید در انتخاب روش و کشور مناسب خودتان راهنمایی اخذ کنید، با ما در تماس باشید...

نظرات دیگران درباره ثبت شرکت در ایتالیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل نمایید

کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

فرم ارزیابی مهاجرت

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .