سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

تحصیل در انگلیس

راهنمای جامع تحصیل در انگلیس

study in england

انگلستان

تحصیل در انگلیس چیست؟

بسیاری از ما تصور می‌کنیم بریتانیا همان انگلستان است، حال آنکه انگلستان، خود زیر مجموعه‌ی بریتانیای کبیر است. بریتانیا که از چهار کشور انگلستان (England)، ولز (Wales)، اسکاتلند (Scotland) و ایرلند شمالی (بخش شمالی جزیره ایرلند) تشکیل شده، زیر مجموعه‌ای از پادشاهی متحد محسوب می‌شود. در میان این کشورها، انگلستان به‌عنوان بزرگ‌ترین کشور این مجموعه چیزی در حدود ۵۷ درصد از مساحت و ۸۶ درصد از جمعیت بریتانیای کبیر را به خود اختصاص داده است. همچنین تحصیل در انگلستان طرفداران بسیار بیشتری نسبت به سایر کشورهای بریتانیا دارد.

کشور انگلستان، کشوری محبوب برای مهاجرت ایرانیان بوده که ازجمله دلایل اولیه آن می‌توان به انگلیسی‌زبان بودن این کشور و نزدیکی آن به ایران نسبت به آمریکا و کانادا اشاره کرد.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان تلفنی

شرایط تحصیل در انگلیس

انگلستان یکی از بهترین و پیشرفته ترین کشور های جهان شناخته می‌شود که به خاطر داشتن کیفیت آموزشی بالا، سالانه مهاجران زیادی از طریق تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند. مهم‌ترین دلیل این موضوع هم این است که شرایط تحصیل در انگلستان بسیار مناسب بوده و بعد از تحصیل در این کشور، شما می‌توانید بعد از 12 ماه برای پیدا کردن کار اقدام کنید. در صورتی که در یکی از دانشگاه‌های این کشور فارغ التحصیل شده باشید، خیلی راحت می‌توانید یک شغل پردرآمد پیدا کنید.

شرایط تحصیل در انگلستان با مدرک دیپلم

خوشبختانه شما با داشتن مدرک دیپلم هم می‌توانید شرایط تحصیل در انگلستان را به دست بیاورید و به دانشگاه های این کشور دست پیدا کنید. در صورتی که در کشور ایران مدرک دیپلم گرفته باشید و بخواهید در انگلستان ادامه تحصیل دهید، بسته به رشته خود باید یک دوره دو ساله بگذرانید که A-Levels نام دارد.

 • بعد از اتمام این دوره، آزمونی برگزار می‌شود که در صورت موفقیت در آن، می‌توانید در یکی از دانشگاه‌های انگلستان شروع به تحصیل کنید. موضوع دیگری که درباره شرایط تحصیل کردن در انگلستان برای افراد با مدرک دیپلم مهم است، این بوده که افراد زیر 17 سال نیاز به داشتن مدرک زبان ندارند.
 • این در حالی است که اگر فردی بالای 17 سال سن داشته باشد و بخواهد با مدرک دیپلم در یکی از دانشگاه‌های انگلستان تحصیل کند، باید مدرک آیلتس با نمره 5.5 به بالا داشته باشد. به طور کلی، داشتن مدرک زبان با سطح بالا برای کسانی که می‌خواهند در دانشگاه های این کشور تحصیل کنند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

شرایط تحصیل در انگلستان با مدرک دیپلم

شرایط تحصیل در انگلستان در رشته پزشکی

برای این که بتوانید شرایط تحصیل کردن در انگلستان در رشته پزشکی را کسب کنید، باید حتماً آزمون های BMAT و UKCAT را بدهید و در آن‌ها نمره قبولی بگیرید. داشتن مدرک زبان در رشته های پزشکی که رقابت بیشتری در آن هاست، اهمیت بیشتری دارد.

به همین دلیل هم اگر کسی بخواهد شرایط تحصیل کردن در انگلستان در رشته پزشکی را داشته باشد، باید حتماً با سطح زبان A-Level اقدام کند که برای دریافت این مدرک، باید یک دوره دو ساله بگذراند. بعد از گذراندن این دوره، باید برای دانشگاه مورد نظر خود امتحان بدهید و در صورت قبول شدن، می‌تواند کارهای مهاجرت خود را آغاز کند. در غیر این صورت، داشتن لیسانس بین المللی یا IB، ضروری است.

 • البته موضوع بسیار مهمی که درباره شرایط تحصیل کردن در انگلستان در رشته پزشکی باید بدانید، معادل سازی دروس و مدارک مورد نیاز است. برای انجام این کار، شاید شما به تنهایی نتوانید کاری انجام دهید و مشورت با فردی متخصص و با تجربه در این زمینه، می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. شما می‌توانید برای معادل سازی مدارک مورد نیاز خود، با موسسه مهاجرتی چهره نگار تماس بگیرید و از مشاوره رایگان آن‌ها بهره‌مند شوید.
 • به خاطر بالا بودن درآمد پزشکی در انگلستان، بسیاری از افراد به دنبال این هستند تا شرایط تحصیل کردن در انگلستان در رشته های پزشکی را به دست بیاورند. در این کشور از تجهیزات به روز دنیا در رشته پزشکی استفاده می شود و شما می توانید از بهترین روش ها برای درمان بیماری های مختلف آگاه شوید.
 • کل کاری که برای کسب شرایط تحصیل در انگلستان در رشته پزشکی باید انجام دهید، این است که دوره دو ساله A-level را بگذرانید و نمره AAA را برای آن کسب کنید. داشتن نمره آیلتس با نمره بیشتر از 7 و کسب نمرات مورد نیاز در یکی از آزمون های UKCAT یا BMAT هم از دیگر شرایط تحصیل کردن در انگلستان در رشته پزشکی هستند.

شرایط سنی تحصیل در انگلستان

کسانی که مدرک دیپلم دارند و می خواهند برای کسب شرایط تحصیل کردن در انگلستان در مدرک کارشناسی اقدام کنند، می توانند از سن 18 سالگی برای انجام این کار اقدام نمایند. نکته مهمی که درباره این مسئله باید بدانید، این است که کسانی که می خواهند در مقطع کارشناسی در انگلستان درس بخوانند، می توانند نهایتاً تا سن 22 سالگی برای این امر اقدام کنند.
به بیان دیگر، گپ تحصیلی شما نباید بیشتر از 5 سال به طول بیانجامد و بعد از گذشت 22 سالگی، دیگر نمی توانید برای کارشناسی در انگلستان اقدام کنید. بهترین شرایط تحصیل در انگلستان این است که به محض گرفتن دیپلم، برای دوره کارشناسی هم اقدام کنید تا بعد از گذشت چند سال، دوره کارشناسی شما نیز به اتمام برسد. هرچه گپ تحصیلی شما کمتر باشد، شرایط تحصیل در انگلستان نیز برای شما آسان تر خواهد بود.

شرایط سنی تحصیل در انگلستان

شرایط ادامه تحصیل در انگلستان

بیشتر شرایط تحصیل در انگلستان به سن و مدرک زبان شما بستگی دارد. برای این که بتوانید در این کشور به تحصیل بپردازید، باید از نظر زبانی کاملاً ارتقا یافته باشید. علاوه بر این، تمکن مالی نیز یکی دیگر از شرایط تحصیل کردن در انگلستان به شمار می رود که مبلغ آن به صورت ماهانه تقریباً 1300 دلار است. البته اگر بخواهید در شهر لندن به تحصیل مشغول شوید، مبلغ تمکن مالی در هر ماه باید به 1500 دلار برسد.

البته باید بدانید که شرایط تحصیل در انگلستان در مقاطع مختلف با یکدیگر فرق دارند. برای مثال، اگر بخواهید در مقطع دکترا در این کشور به تحصیل مشغول شوید، باید حتماً منابع آکادمیک داشته باشید. داشتن مدارک تحصیلی قبلی، انگیزه نامه به همراه پروپوزال تحقیقاتی نیز از دیگر مدارک مهمی هستند که باید برای تحصیل در مقطع دکترا در کشور انگلستان آماده کنید.

علاوه بر مواردی که گفتیم، شرایط تحصیل در انگلستان با مسائل پیچیده تری نیز همراه است. از این رو، شاید کار برای شما به تنهایی کمی سخت باشد و نتوانید تمام فرآیند مهاجرت تحصیلی خود را با موفقیت به انجام برسانید.

از آنجا که مهاجرت تحصیلی تأثیر بسیار زیادی در آینده فرد دارد، باید کمترین ریسک را برای انجام این کار داشته باشد. موسسه مهاجرتی چهره نگار به شما کمک می کند که بدون هیچ گونه نگرانی، شرایط تحصیل در انگلستان را به دست بیاورید و حتی توانید بعد از تحصیل، کار مناسبی پیدا کنید.

چرا تحصیل در انگلستان؟

در پاسخ به اینکه چرا شما باید تحصیل در انگلستان را انتخاب کنید باید گفت بر طبق آمار سال تحصیلی 2018-1029، کشور انگلیس پذیرای بیش از ۴۸۵٫۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی در این کشور بوده که حدود ۳۴۲٫۰۰۰ نفر از این دانشجویان، از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل به انگلیس مهاجرت کرده‌اند.

بر اساس آخرین رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان، دانشگاه‌های University of Oxford و University of Cambridge در رتبه اول و سوم برترین دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۲۰ قرار گرفته‌اند که حضور ۲ دانشگاه از این کشور در لیست سه دانشگاه برتر جهان، خبر از کیفیت بالای تحصیل در انگلستان می‌دهد و وجود این دانشگاه‌های برتر در انگلستان، یکی دیگر از دلایل جذابیت تحصیل در انگلیس برای دانشجویان است.

از دیگر برتری‌های علمی انگلیس می‌توان به دسترسی رتبه اول جهان در موضوع کیفیت آثار پژوهشی اشاره کرد.

همواره شنیده‌ایم که هزینه تحصیل در انگلیس برای ما ایرانیان به دلیل بالا بودن قیمت پوند بسیار گران بوده و به همین علت در بسیاری موارد، تحصیل در انگلیس را به‌عنوان یک گزینه جدی بررسی نکرده‌ایم، اما اگر نگاهی به دیگر برتری‌های این کشور در زمینه تحصیلی داشته باشیم، متوجه خواهید شد که هزینه تحصیل در انگلیس آن‌قدر که تصور می‌کردیم بالاتر از تحصیل در کشورهای دیگر نبوده یا به نوعی هزینه تحصیل در انگلیس قابل پرداخت است.

نکته حائز اهمیت در انتخاب انگلستان به‌عنوان کشوری که قصد تحصیل در آن را دارید، کوتاه‌تر بودن دوره‌های آموزش عالی در این کشور است. درحالی‌که گذراندن دوره لیسانس در اغلب کشورها ۴ سال و دوره فوق‌لیسانس ۲ سال به طول می‌انجامد، با تحصیل در انگلیس دوره لیسانس شما ۳ ساله بوده و تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس در طی ۱ سال به اتمام خواهد رسید که این موضوع یکی از عواملی خواهد بود که مستقیما روی هزینه تحصیل در انگلیس تاثیرگذار است.

تحصیل دکتری در انگلیس می‌تواند به روش‌های مختلف تمام‌وقت یا پاره‌وقت انجام شود که اگر قصد داشته باشید دوره تحصیل کوتاه‌تری را سپری کنید، می‌توانید دوره دکتری خود را در طی سه سال به اتمام برسانید و وارد بازار کار شوید.

هزینه تحصیل در مقاطع مختلف انگلستان

هزینه تحصیل در مقطع لیسانس انگلیس متغیر از ۸۰۰۰ تا ۳۸۰۰۰ پوند بسته به رشته دانشگاهی شما خواهد بود. رشته‌هایی مانند علوم اجتماعی و هنر نسبت به دیگر رشته‌ها مانند MBA از هزینه تحصیلی کمتری برخوردارند.

تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید که از حدود ۸۰۰۰ پوند تا ۲۰۰۰۰ پوند دامنه تغییر دارد و هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس و رشته MBA بالاترین هزینه تحصیلی در این کشور را خواهد داشت.

تحصیل دکتری در انگلیس برای دانشجویان بین‌المللی، چیزی در حدود سالانه ۱۸۰۰۰ پوند خواهد بود که این رقم، معادل عدد ۲۳۰۰۰ دلار آمریکا خواهد شد.

باید دقت داشته باشید که در زمان تخمین هزینه دوره‌های لیسانس، فوق لیسانس یا تحصیل دکتری در انگلیس، تعداد سال‌های تحصیلی در این کشور (که نسبت به دیگر کشورهای جهان کمتر است) را در نظر بگیرید.

نکته مهم در هنگام بررسی هزینه‌های تحصیلی در انگلیس آن است که این کشور به دانشجویان خارجی خود، اجازه ۲۰ ساعت کار در هفته را می‌دهد که با این اجازه می‌توانید تا حدی کمک‌خرج دوران دانشجویی کوتاه خود در این کشور باشید.

۵ دانشگاه برتر انگلیس

اول از همه باید گفت که معیارها از دانشکده به دانشکده دیگر و از برنامه ای به برنامه دیگر متفاوت است.

ممکن است 3 امکان مختلف وجود داشته باشد:

 • معیارها ، هنگام درخواست برای برنامه کارشناسی
 • معیارها ، هنگام درخواست برای برنامه کارشناسی ارشد
 • معیارها ، هنگام درخواست تحصیل در دکترا

بیایید با اولین گزینه شروع کنیم. شما به تازگی دوره متوسطه را به پایان رسانده اید و دوست دارید برای دانشگاه یا کالج در اسلواکی اقدام کنید. شما باید ثابت کنید که تحصیلات خود را در دبیرستان با موفقیت به پایان رسانده اید. متعاقباً معیارهای مختلفی برای پذیرش وجود دارد:

 • کنکور در قالب آزمون های چند گزینه ای،
 • مصاحبه شخصی یا ارائه دستاوردهای شما.

پس از اتمام سطح اول تحصیل ، دانشجویان ممکن است سطح دوم تحصیلات را  که تحصیلات کارشناسی ارشد است را انتخاب کنند و سرانجام ، تحصیلات دکترا برای آن دسته از دانشجویانی که دوره کارشناسی ارشد را با موفقیت به پایان رسانده اند ، در دسترس است.

اگر قصد تحصیل در کشور انگلستان را داشته باشید و هدفتان از مهاجرت، کسب علم در برترین دانشگاه‌های جهان و آموزش زیر نظر استادان خارق‌العاده باشد، لازم است با برترین دانشگاه‌های انگلیس آشنایی داشته باشید تا در زمان اپلای کردن، شانس خود را برای تحصیل در یکی از این موسسات فوق‌العاده بیازمایید.

1. دانشگاه آکسفورد (University of Oxford)

دانشگاه آکسفورد یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های جهان و برترین دانشگاه انگلیس است که پذیرای بیش از ۳۰ رهبر جهان در طی دوره‌ها برای تحصیل دکتری در انگلیس یا مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بوده است.

محل اسکان افرادی که قصد تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس و در دانشگاه آکسفورد را دارند عموما در محیط دانشگاه یا خوابگاه‌های دانشگاهی خواهد بود و این موضوع درباره دانشجویان دوره کارشناسی نیز صادق است.
استیون هاوکینگ و ایندیرا گاندی (رهبر هند) ازجمله فارغ‌التحصیلان مشهور دانشگاه آکسفورد انگلستان محسوب می‌شوند.

2. دانشگاه کمبریج (University of Cambridge)

این دانشگاه نیز همانند آکسفورد از دانشگاه‌های قدیمی جهان محسوب می‌شود که پذیرای افراد بزرگی مانند چارلز داروین (زیست شناس) بوده است. این دانشگاه که کمتر از یک ساعت با پایتخت انگلستان، لندن، فاصله دارد، توانسته شهرت بسیار خوبی در میان رشته‌های علوم ریاضی کسب کند و اگر شما هم جویای تحصیل در حوزه ریاضیات باشید، به‌احتمال‌زیاد دانشگاه کمبریج انگلستان یکی از مقاصد اصلی‌تان خواهد بود.

این دانشگاه پذیرای بیش از ۱۹۰۰۰ دانشجو و حدود ۹۰۰۰ کارمند است.

3. کالج امپریال لندن (Imperial College London)

این دانشکده یکی از برترین‌ها در حوزه‌های تکنولوژی، مهندسی، پزشکی و بیزنسی جهان است و Sir Liam Donaldson، سرتیم پزشکی ملکه ازجمله فارغ‌التحصیلان این دانشگاه بزرگ هستند. کالج امپریال لندن در سال ۱۹۰۷ و از ادغام سه دانشگاه در لندن شکل گرفت و امروزه در حدود ۱۷۰۰۰ دانشجو (از ۱۲۵ ملیت مختلف) و ۸۰۰۰ کارمند در آن مشغول به تحصیل یا کار هستند.

4. UCL (University College London)

این دانشگاه، اولین دانشگاهی در انگلستان است که نسبت به پذیرش افراد از نژادها و مذاهب دیگر به‌عنوان دانشجو اقدام کرد و ازجمله اولین دانشگاه‌هایی در این کشور محسوب می‌شود که قوانین مربوط به برابری حقوق زنان و مردان را پذیرفت.

بیش از نیمی از دانشجویان UCL را، دانشجوهای بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

5. دانشگاه علوم اقتصادی و سیاسی لندن (London School of Economics and Political Science)

دانشگاه علوم اقتصادی و سیاسی لندن که به‌اختصار LSE نیز گفته می‌شود، مهد دانشجویان حوزه‌های حقوق، اقتصاد، تاریخ، فلسفه و سیاست در انگلستان است. افرادی مانند نلسون ماندلا در این دانشگاه انگلیس سخنرانی کرده‌اند.

بورسیه تحصیل در انگلستان

هرکسی که رویای تحصیل در انگلیس را در سر می‌پروراند، دریافت بورسیه تحصیلی در انگلستان و امکان تحصیل رایگان در این کشور را به‌عنوان یک هدف می‌بیند و در راستای رسیدن به این هدف تلاش می‌کند.

در این کشور عموما دانشجویان بین‌المللی (علی‌الخصوص افرادی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا به انگلیس سفر می‌کنند) ناچار به پرداخت شهریه‌های خود هستند و در انگلستان کیفیت بالای تحصیل، هزینه بسیاری نیز دارد. برای مهاجرین ایرانی، پرداخت هزینه‌های زندگی و هزینه تحصیل در انگلیس بسیار دشوار است چراکه واحد پول این کشور نسبت به ریال از ارزش بسیار بالایی برخوردار  بوده و درنتیجه تبدیل ریالی هزینه‌ها، بسیار گزاف خواهد شد.

عموما در مقطع لیسانس، امکان دریافت بورسیه تحصیلی در این کشور بسیار پایین است اما اگر قصد تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس و مقاطع بالاتر را داشته باشید، احتمال دریافت بورسیه تحصیلی بیشتر خواهد شد.

در این کشور برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد را دارند، دو نوع بورسیه دولتی و غیر دولتی در نظر گرفته شده که نوع بورسیه فردی که قصد تحصیل دکتری در انگلیس یا تحصیل کارشناسی ارشد در این کشور را دارد، بسته به کشور مبدا او متفاوت خواهد بود.

بورسیه تحصیلی دولتی انگلستان

بورسیه دولتی در کشور انگلیس، در دو طرح به دانشجویان بین‌المللی عرضه می‌شود که این دو طرح شامل بورسیه تحصیلی شوینگ انگلستان و بورسیه تحصیلی کشورهای مشترک‌المنافع است.

بورسیه تحصیلی شوینگ انگلستان (Chevening Scholarships)

اگر قصد تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس را داشته باشید، امکان دریافت بورسیه تحصیلی شوینگ برای شما وجود خواهد داشت. این بورسیه، از امکانات جذابی مانند دریافت حقوق ماهیانه، دریافت هزینه مسکن و معافیت از پرداخت شهریه دانشگاه برخوردار است و خوش خبری آنکه، در کشورهایی که امکان دریافت این بورسیه را دارند، نام ایران نیز به چشم می‌خورد.

ازجمله ملزومات اصلی برای دریافت این نوع بورسیه، داشتن مدرک کارشناسی ارشد، دو سال سابقه کار مرتب و داشتن مدرک زبان انگلیسی است.

بورسیه تحصیلی کشورهای مشترک‌المنافع انگلستان

این بورسیه، به شهروندان کشورهای مشترک‌المنافع با انگلیس تعلق می‌گیرد و امکانات بیشتری نسبت به بورسیه تحصیلی شوینگ انگلستان دارد. در این طرح از بورسیه دولتی علاوه بر دریافت حقوق ماهیانه، هزینه مسکن و معافیت از پرداخت دانشگاه، هزینه‌های ضروری مانند پرداخت بلیت هواپیما به دریافت کنندگان این بورسیه نیز تعلق می‌گیرد.

این بورسیه جهت تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس و دوره‌های دکتری در این کشور که ۳ الی ۴ سال طول می‌کشند تعلق می‌گیرد.

بورسیه تحصیلی غیردولتی انگلستان

بورسیه‌های غیردولتی در کشور انگلستان، عموما بورسیه مربوط به یک دانشگاه خاص هستند که توسط آن دانشگاه به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌شود. در ادامه به معرفی برخی از مشهورترین بورسیه‌های غیردولتی در انگلیس می‌پردازیم.

بورسیه دانشگاه آکسفورد (University of Oxford)

طرح بورسیه‌ی تحصیلی رودز (Rhodes House Scholarships) که یکی از معتبرترین طرح‌های بورسیه‌ای تحصیلی در جهان است، مربوط به متقاضیان تحصیل در دانشگاه مشهور آکسفورد می‌شود.

این بورسیه تحصیلی سالانه به ۹۵ دانشجوی ممتاز و متقاضی دانشگاه آکسفورد تعلق می‌گیرد که از سختی‌های دریافت این بورسیه، می‌توان به داشتن شرط سن و مقطع تحصیلی اشاره کرد. این دانشگاه که یکی از برترین دانشگاه‌های جهان محسوب می‌شود، برای اهدای بورسیه به دانشجویان بین‌المللی بسیار سخت‌گیر است.

بورسیه تحصیلی غیردولتی انگلستان

بورسیه‌های غیردولتی در کشور انگلستان، عموما بورسیه مربوط به یک دانشگاه خاص هستند که توسط آن دانشگاه به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌شود. در ادامه به معرفی برخی از مشهورترین بورسیه‌های غیردولتی در انگلیس می‌پردازیم.

بورسیه‌ی تحصیلی مدیریت کسب‌وکار اِسکول (MBA School Scholarship)

بورسیه‌ی تحصیلی مدیریت کسب‌وکار اِسکول، توسط دانشگاه تجارت Said انگلستان ارائه می‌شود و این بورسیه برای افرادی که قصد ادامه تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس را دارند، شهروند این کشور نیستند و حداقل از ۱۲ ماه سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی خود برخوردارند قابل دریافت است. این بورسیه‌ی تحصیلی تمامی هزینه‌های شهریه و هزینه‌های ضروری زندگی افراد را تحت پوشش قرار می‌دهد.

بورسیه‌ی تحقیقاتی ادینبورگ (Edinburgh Global Research Scholarship)

افرادی که قصد تحصیل دکتری در انگلیس را دارند و دانشگاه ادینبورگ را به‌عنوان دانشگاه مقصد خود در نظر گرفته‌اند، امکان برخورداری از این بورسیه تحصیلی را خواهند داشت. سالانه ۳۰ نفر، بورسیه تحقیقاتی دانشگاه ادینبورگ را دریافت می‌کنند که در این بورسیه تنها کمک‌هزینه تحصیلی به دانشجویان پرداخت خواهد شد و تمامی هزینه‌های آن‌ها پوشش داده نخواهد شد.

امکان تحصیل رایگان در انگلیس

برای آنکه به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی بتوانید بورسیه تحصیلی در کشور انگلستان دریافت کنید و از امکان تحصیل رایگان در این کشور برخوردار شوید، راهکارهای متفاوتی وجود دارد. همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم، دو نوع بورسیه دولتی و غیر دولتی، برای متقاضیان تحصیل در انگلیس وجود دارد.

با توجه به آنکه دانشگاه‌های انگلیس، ازجمله دانشگاه‌های برتر جهانی هستند و متقاضیان بسیاری از سراسر جهان، علاقه‌مند به تحصیل در این دانشگاه‌ها خواهند بود، فرآیند دریافت بورسیه غیردولتی برای تحصیل در این دانشگاه‌های برجسته جهانی دشوار بوده و احتمالا تصوری غیرازاین نخواهیم داشت.

بخشی از الزامات دریافت بورسیه و امکان تحصیل رایگان در انگلیس، موارد زیر هستند:

 • داشتن معدل بالای دانشگاهی در مقاطع پیشین
 • داشتن مدرک زبان با نمره خوب
 • داشتن مقالات ثبت‌شده معتبر در مجلات علمی بین‌المللی

در خصوص موضوع مدرک زبان باید بدانید حداقل نمره مورد قبول برای ورود به دوره لیسانس در دانشگاه‌های انگلیس آیلتس ۶، برای فوق لیسانس آیلتس ۶٫۵ یا ۷ و برای تحصیل دکتری در انگلیس، حداقل نمره آیلتس ۷ و بالاتر است.

زمان و مدت دوره‌های تحصیلی در انگلستان

یکی از دلایل کوتاه‌تر بودن دوره‌های تحصیلات دانشگاهی در انگلیس آن است که هرسال تحصیلی در این کشور شامل سه ترم خواهد بود که هر ترم از یک تا دو هفته تعطیلات میان‌ترم نیز برخوردار است.

تقویم ترم پاییزی

ترم پاییزی انگلستان در اوایل ماه سپتامبر (September) آغاز شده و تا هفته سوم ماه دسامبر (December) ادامه خواهد داشت. تعطیلات میان‌ترم در ترم پاییزی دانشجویان به مدت یک هفته و در روزهای پایانی ماه اکتبر (October) خواهد بود. هم‌چنین تعطیلات دو هفته‌ای کریسمس نیز در ترم پاییزی انگلستان واقع می‌شود.

تقویم ترم بهار

ترم بهاری دانشگاه‌های انگلستان از هفته اول یا دوم ژانویه (January) آغاز شده و در روزهای آغازین ماه آوریل (April) به اتمام می‌رسد. تعطیلات میان‌ترم بهاری دانشجویان انگلیسی به مدت یک هفته و پس از روزهای میانی ماه فوریه (February) خواهد بود، تعطیلات عید پاک نیز در ترم بهاری دانشجویان است که به مدت دو هفته ادامه خواهد داشت.

تقویم ترم تابستان

ترم تابستانی دانشگاه‌های انگلستان از دو هفته پس از عید پاک شروع شده و پیش از نیمه ماه جولای (July) به اتمام می‌رسد. تعطیلات میان‌ترم تابستانی در پایان ماه مه (May) و به مدت یک هفته خواهد بود. پس از پایان این ترم، تعطیلات تابستانی آغاز می‌شود که مدت‌زمان آن دو هفته است.

دانشجویان در حال  تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس، تعطیلات تابستانی را برای نوشتن پایان‌نامه خود استفاده می‌کنند.

کار دانشجویی در انگلستان

همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم، امکان کار دانشجویی برای متقاضیان بین‌المللی تحصیل در این کشور وجود دارد و افراد با مشغول شدن در کارهای پاره‌وقت، می‌توانند برای خود کمک‌هزینه زندگی ایجاد کنند. هر دانشجوی تمام‌وقت در انگلیس می‌تواند ۲۰ ساعت در هفته به‌صورت پاره‌وقت (تمام‌وقت در تعطیلات رسمی مانند عید پاک و کریسمس) کار کند.

همچنین بستگان دانشجو که با او در مهاجرت جهات تحصیل در انگلیس همراه بوده‌اند، می‌توانند پس از گذشت مدت مشخصی از تحصیلات فرد، اقدام به دریافت کار در این کشور کنند و درنهایت، کمک‌خرجی برای زندگی دانشجویی سال‌های تحصیل باشند.

همراهان افراد در حال تحصیل در کارشناسی ارشد انگلیس و دوره دکتری پس از ۱۲ ماه از شروع به تحصیل دانشجو و افراد همراه با دانشجویان دوره کارشناسی، پس از ۶ ماه از شروع به تحصیل فرد دانشجو می‌توانند شروع به کار کنند.

ویزای تحصیلی کودکان در انگلستان

اگر فرزند شما بسیار کوچک است و رویای تحصیل در انگلیس را برای او دارید، امکان مهاجرت تحصیلی از طریق ویزای Tier4 کودکان نیز وجود دارد. برای دریافت این نوع ویزای تحصیلی نیز باید ۳ ماه پیش از شروع سال تحصیلی اقدام شود و در صورت بررسی و تایید، در طی سه هفته نتیجه این ویزا به خانواده متقاضی اعلام خواهد شد.

دوره تحصیلی کودکان و نوجوانان در این کشور از ۵ سالگی آغاز و تا ۱۶ سالگی ادامه دارد و امکان تحصیل در انگلیس و مدرسه‌های خصوصی آن برای تمامی کودکان و نوجوانان جهان وجود دارد و تنها مانع میان آن‌ها، دریافت ویزای تحصیلی است. البته باید بدانید هزینه تحصیل در انگلیس برای کودکان مهاجر رایگان نبوده و باید شهریه‌ی مدرسه‌های خصوصی و دولتی را پرداخت کنند.

دوره‌های تحصیلی کودکان و نوجوانان در انگلیس:

در نظام آموزشی این کشور، هر چهار سال پیش از دانشگاه به یک Key Stage تقسیم می‌شود که در پایان هریک از این چهار سال، دانش‌آموزان مورد ارزیابی کلی قرار می‌گیرند. این دوره‌ها به شرح زیر خواهند بود:

 • Key Stage 1: سن ۵ تا ۷ سالگی در دوره ابتدایی
 • Key Stage 2: سن ۷ تا ۱۱ سالگی در دوره‌ی ابتدایی
 • Key Stage 3: سن ۱۱ تا ۱۴ سالگی در دوره‌ی دبیرستان
 • Key Stage 4: سن ۱۴ تا ۱۶ سالگی در دوره‌ی دبیرستان

تحصیل در انگلستان پس از دیپلم

برای آنکه بتوانید به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، برای گذراندن دوره‌ی لیسانس وارد دانشگاه‌های انگلستان شوید، لازم است حتما در سه امتحان از دوره‌ی A-Level نمره‌ی قبولی کسب کرده و یا دوره‌ی Foundation را گذرانده باشید.

ازجمله جذابیت‌های تحصیل در انگلیس، با سن کمتر از ۱۷ سال آن است که نیازی به ارائه مدرک آیلتس نخواهید داشت.

دوره‌ی A-Level

یکی از مقطع‌های تحصیلی که برای حضور به‌عنوان دانشجو در دانشگاه‌های انگلستان نیاز دارید، دوره‌ی A-Level است. طول این دوره که مناسب جوانان بالای ۱۶ سال و متقاضی برای ورود به دانشگاه‌های برتر انگلستان هستند، حدود دو سال است.

دوره‌ی فاندیشن (Foundation Program)

دوره‌ی فاندیشن، یک دوره‌ی تحصیلی تمام‌وقت برای دانشجویان بین‌المللی است که قصد دارند پس از اخذ دیپلم از کشور خود، وارد دانشگاه‌های انگلستان شوند. در این دوره دانشجویان تفاوت‌های سیستم آموزشی‌ای که پیش‌ازاین در آن تحصیل کرده‌اند را با سیستم آموزشی انگلستان یاد می‌گیرند.

تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس

با توجه به کوتاه بودن دوره کارشناسی ارشد در انگلیس، این دوره تحصیلی یکی از جذاب‌ترین مقاطع تحصیلی دانشگاه‌های انگلیس، برای دانشجویان بین‌المللی است. حضور در دانشگاه‌های انگلیس به‌عنوان دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد، شما را طی کوتاه‌ترین زمان ممکن (یک سال) با سیستم آموزشی عالی و فوق‌العاده این کشور آشنا می‌کند و هم‌زمان، کمترین هزینه ممکن را برای شما دربر خواهد داشت.

یکی از مفاهیمی که برای تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس لازم است با آن آشنایی داشته باشید، دوره‌های MA یا MSc است، این دوره‌ها عموما به صورت یک دوره ۶ تا ۱۲ ماهه حضور در کلاس و شرکت در امتحانات و سپس ۶ ماه کار روی پروژه تحقیقاتی پایانی زیر نظر اساتید دانشگاهی است. دوره‌های MA یا MSc برای دانشجویانی که قصد ورود به بازار کار، پس از پایان دوره تحصیل خود را دارند، مناسب است.

دانشجویان ایرانی که قصد ورود به این دوره‌های تحصیلی در انگلیس را دارند، لازم است با مدرک آیلتس با نمره بالاتر از ۶٫۵ نسبت به پذیرش اقدام کنند. این دوره‌های تحصیلی در وزارت علوم ایران، معادل با مدرک کارشناسی ارشد ارزیابی می‌شود.

همچنین باید بدانید اگر قصد تحصیل تا مقطع دکتری در انگلیس و سپس بازگشت به ایران را دارید، در صورت عدم گذراندن دوره‌های MA/MSc مدرک دکتری شما در وزارت علوم ایران، معادل با مدرک کارشناسی ارشد خواهد بود.

تحصیل دکتری در انگلیس

تحصیل دکتری در انگلستان نیز یکی از مقاطع جذاب برای افراد مختلف است که همانند دیگر مقاطع تحصیلی در این کشور، تحصیل دکتری یک سال کمتر از دیگر دانشگاه‌های برتر جهان به طول می‌انجامد و حدود ۳ سال خواهد بود.

عموما دوره تحصیل دکتری در انگلیس، به صورت کار تحقیقاتی است اما در برخی از مدل‌های آموزشی این کشور، امکان گذراندن دوره دکتری به صورت ترکیبی از کلاس و پژوهش نیز امکان‌پذیر خواهد بود.

امکان تحصیل در انگلستان بدون مدرک آیلتس

اگر فردی در یک دبیرستان انگلیسی‌زبان تحصیل کرده باشد و نمره‌های تحصیلی او در حد قابل قبولی باشند، دانشگاه‌های انگلیس امکان پذیرش این فرد بدون داشتن مدرک آیلتس را فراهم خواهند کرد، اما همان‌طور که می‌دانید، این نوع تحصیل در کشور ایران ممکن نبوده و تنها برای ایرانیانی که خارج از مرزهای ایران دوره دبیرستان خود را طی کرده باشند امکان‌پذیر است.

از سویی بسیاری از دانشگاه‌های انگلستان، پیش از پذیرش دانشجو اقدام به مصاحبه‌ی تلفنی یا اسکایپی می‌کنند که اگر افراد فاقد مدرک آیلتس بتوانند این مصاحبه‌ها را بدون مشکل پشت سر بگذارند، امکان پذیرش آن‌ها بالاتر خواهد رفت.

برخی از دانشگاه‌های انگلستان هم مدارک پذیرش دانشجویان، بدون مدرک آیلتس را بررسی می‌کنند که نام آن‌ها را در ادامه خواهید دید:

 • دانشگاه بیرمنگام سیتی
 • دانشگاه بریستول
 • دانشگاه شفیلدهالام
 • دانشگاه واریک
 • دانشگاه ساوث بنک لندن
 • دانشگاه نورث آمبریا
 • دانشگاه رابرت گوردن
 • دانشگاه بولتون

آنچه درباره‌ی تحصیل در رشته‌های پزشکی انگلستان باید بدانید

اگر خواستار تحصیل در رشته‌های پزشکی دانشگاه‌های انگلستان باشید، احتمالا به خوبی می‌دانید سطح بالای آموزش و مجهز بودن دانشگاه‌های پزشکی این کشور، متقاضیان بین‌المللی برای تحصیل پزشکی در انگلستان سالانه در حال افزایش هستند.

تحصیل پزشکی در انگلستان همانند دیگر دوره‌های تحصیلی در این کشور کوتاه بوده و دوره‌های پزشکی در این کشور ۵ ساله به اتمام می‌رسند. برای آنکه بتوانید وارد دانشگاه‌های پزشکی انگلستان شوید، باید نمرات ممتازی از دوره تحصیل خود داشته باشید و مدرک آیلتس با نمره بالاتر از ۷ نیز، نیاز دارید.

هزینه تحصیل دانشجویان بین‌المللی در بخش پزشکی عمومی، حدودا سالیانه ۵۸ هزار پوند خواهد بود و این رقم بالای شهریه، بورسیه تحصیلی پزشکی را تبدیل به یک نیاز اساسی برای اغلب دانشجویان بین‌المللی می‌کند. برخی از دانشگاه‌های انگلستان مانند امپریال کالج لندن و کینگز کالج لندن شرایط‌ ویژه‌ای برای بورسیه دانشجویان بین‌المللی پزشکی در این کشور در نظر گرفته‌اند.

تحصیل دندانپزشکی در انگلستان

ازجمله رشته‌های شاخه پزشکی که برای اکثر دانشجویان جذابیت زیادی دارد، رشته دندانپزشکی است که به دو صورت آکادمیک و فنی در دانشگاه‌های انگلستان تدریس می‌شود. در این رشته از شاخه پزشکی، دانشجویان به بررسی علل، روش‌های پیشگیری و درمان‌های بیماری‌های دندان می‌پردازند.

برای آنکه بتوانید تحصیل در انگلیس را در رشته‌ی دندانپزشکی ادامه دهید، لازم است در دوره‌ی A-Level و در دروس شیمی و زیست‌شناسی حداقل نمره‌ی AAA را کسب کرده باشید و نمره‌ی آیلتس بالاتر از ۷ (به‌طوری‌که هیچ‌یک از مهارت‌ها کمتر از ۶٫۵ نشده باشد) داشته باشید.

اگر بتوانید دوره تحصیلی این رشته را به اتمام برسانید و در کشور انگلستان وارد بازار کار شوید، به‌راحتی پس از دریافت اجازه تاسیس مطب خود می‌توانید درآمدی بالغ بر ۱۰۰ هزار پوند در سال را دریافت کنید.

دریافت ویزا برای تحصیل در انگلیس

نخستین نکته‌ای که در زمان اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی انگلستان لازم است به آن توجه کنید، عدم اعطای ویزای دانشجویی به افراد متقاضی برای تحصیلات پاره‌وقت است. درصورتی‌که قصد مهاجرت تحصیلی به انگلیس را دارید، باید برای یکی از دوره‌های تحصیلی تمام‌وقت اقدام کنید و نمی‌توانید ویزای تحصیلی دوره‌های پاره‌وقت را دریافت کنید.

ویزای تحصیلی برای دوره‌های کوتاه‌مدت، برای مدت ۶ ماه الی ۱۱ ماه صادر می‌شود و این نوع ویزا چند ساله نخواهد بود.

برای درخواست ویزای Tier4 (ویزای تحصیلی انگلیس) به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • پاسپورت جدید با تاریخ بلند
 • عکس جدید
 • مدارک معتبر جهت اثبات تمکن مالی دانشجو در طول دوره تحصیل
 • مدارک معتبر مبنی بر دریافت نمرات موردنیاز در آزمون‌های زبان
 • داشتن پیشنهاد معتبر برای دوره‌هایی که امکان دریافت ویزای Tier4 انگلستان را دارا هستند

اگر متقاضی تحصیل در انگلیس هستید، لازم است برای دریافت ویزای تحصیلی خود سه ماه پیش از شروع سال تحصیلی اقدام کنید که پاسخ نهایی به درخواست ویزای شما، در مدت‌زمان حدود سه هفته اعلام خواهد شد. دانشجویانی که موفق به دریافت ویزای دانشجویی انگلستان می‌شوند، می‌توانند از یک ماه پیش از شروع ترم وارد این کشور شوند.

حداقل میزان تمکن مالی برای تحصیل در انگلیس میزان ۱۰۱۵ پوند در ماه است، که این مبلغ برای زندگی در شهرهایی به‌جز لندن بوده و مبلغ تمکن مالی برای تحصیل و زندگی در لندن، ۱۲۶۵ پوند در ماه خواهد بود.

عموما پیش از ورود به این کشور لازم است واکسیناسیون کامل و آزمایش سل انجام دهید و مدارک معتبری مبنی بر وضعیت سلامتی و بهداشت خود در هنگام ورود به انگلستان ارائه کنید.

اگر متقاضی تحصیل دکتری در انگلیس باشید و دوره تحصیلی شما بیش از ۱۲ ماه باشد، امکان همراه بردن بستگان به این کشور نیز وجود دارد. باید بدانید برای دوره‌های کارشناسی بیش از ۶ ماه و تحصیلات تکمیلی بیش از ۱۲ ماه می‌توانید ویزای مهاجرتی برای بستگان خود درخواست کنید که منظور از بستگان همسر و فرزندان شما خواهد بود.

نکته حائز اهمیت در هنگام اقدام برای ویزای مهاجرتی بستگان دانشجو آن است که این افراد لازم است پشتوانه مالی کافی داشته باشند و به دولت اسناد این پشتوانه را ارائه کنند.

هزینه دریافت ویزای دانشجویی برای هر دانشجو مبلغ ۳۴۸ پوند است و به ازای هر نفر همراه دانشجو، مبلغ ۳۴۸ پوند به آن اضافه خواهد شد.

در پاسپورت دانشجویان در زمان ورود به کشور انگلستان، توسط مامورین مرزی مهری درج می‌شود که در آن مدت‌زمانی که فرد می‌تواند در این کشور اقامت داشته باشد، قید شده است. اگر شما برای تحصیل در انگلیس و یک دوره‌ی ۱۲ ماهه اقامت دریافت کرده‌اید، نهایتا تا چند ماه پس از اتمام دوره‌تان می‌توانید در این کشور بمانید و پس از آن درصورتی‌که ویزای خود را تمدید نکرده باشید، باید به کشور خود بازگردید.

اقامت دائم در انگلستان پس از تحصیل

امکان دریافت اقامت دائم زندگی، پس از تحصیل در انگلیس برای افراد وجود دارد. دانشجویانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا، برای تحصیل به انگلیس مهاجرت کرده‌اند، پس از پایان دوره درسی خود می‌توانند از طرق اداره‌ی مهاجرت بریتانیا، نسبت به دریافت ویزای کار و اقامت دائم در این کشور اقدام کنند.

روش های اقامت بعد از تحصیل در انگلستان

این که پس از تحصیل در انگلستان، دانشجویان به چه نحوی و چگونه می توانند در این کشور اقامت داشته باشند، یکی از مهم ترین مسائل و دغدغه های کسانی است که در حال تحصیل در انگلستان هستند یا می خواهند در آینده ای نه چندان دور برای این کار اقدام کنند.

برای اقامت بعد از تحصیل در انگلستان مسیر های بسیاری پیش روی دانشجویان قرار دارد اما یافتن راهی قابل اطمینان و کم خرج برای این کار، بدون کسب اطلاعات کافی و موثق درباره این موضوع امکان پذیر نیست. اصلی ترین روش های اقامت بعد از تحصیل در انگلستان، اقامت از طریق کار، سرمایه گذاری و ازدواج هستند که در ادامه آن ها را شرح خواهیم داد.

این که از چه روشی برای گرفتن اقامت بعد از تحصیل در انگلستان می خواهید استفاده کنید به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله این که چه مدت زمانی می خواهید در این کشور بمانید و قصد دارید چه کاری بعد از پایان یافتن تحصیلات خود انجام دهید. ازدواج کنید؟ سرمایه گذاری کنید؟‌ کار کردن را شروع کنید یا ترکیبی از این کارها را انجام دهید؟ بیایید در ابتدا بررسی کنیم که برای تبدیل ویزای دانشجویی به اقامت دائم انگلیس چه شرایط و قوانینی وجود دارند.

تبدیل ویزای دانشجویی به اقامت دائم انگلستان

پس از آن که تحصیل در انگلستان را به پایان رساندید، برای کسب اقامت دائم این کشور ابتدا باید ۵ سال در این کشور کار کنید. بر اساس قوانین و مقررات مربوط به مهاجرت اتباع خارجی از طریق تحصیل به کشور انگلیس، در صورتی فرد می تواند برای اقامت دائم یا ILR اقدام کند که شغلی ثابت و تمام وقت داشته باشد و به اندازه کافی درآمد کسب کند.

شخصی که می خواهد اقامت دائم بعد از تحصیل در انگلستان را به دست آورد، نباید مرتکب جرم و عمل خلاف قانون شود زیرا داشتن سابقه کیفری، مانع از کسب اقامت دائم انگلیس خواهد شد. از دیگر شروط لازم برای تمدید حضور در انگلستان، قبولی در امتحان knowledge of Life و یک آزمون زبان انگلیسی معتبر می باشد. در اکثر موارد، اخذ اقامت دائم و ویزای ILR بعد از اتمام تحصیل در انگلستان، حدود شش ماه طول می کشد که البته ممکن است این زمان بر اساس شرایط افراد، اندکی بیشتر یا کمتر شود.

توصیه می کنیم برای این که بتوانید بعد از تحصیل در انگلستان، اقامت دائمی بگیرید، در زمان مناسب به دنبال کار بگردید و کارفرمای معتبری را پیدا کنید که به شما جاب آفر یا پیشنهاد شغلی خوبی ارائه دهد. پس از این که از سوی یک کارفرمای واجد شرایط Job offer دریافت کردید، می توانید اقامت خود را از حالت تحصیلی به حالت اقامت کاری تغییر دهید.

با کار کردن به مدت پنج سال در انگلستان، ضمن برخورداری از اقامت نوع Tier 2 Visa و حداقل داشتن ۳۵۰۰۰ پوند درآمد سالانه می توانید برای گرفتن اقامت دائمی دست به کار شوید. لازم به ذکر است که میزان درآمد سالانه کافی برای کسب اقامت دائم بعد از تحصیل در انگلستان هر سال تغییر می کند و شما باید بر اساس منابع موثق، مقدار دقیق این عدد را پیدا کرده و در شغلی مناسب با این میزان حقوق مشغول به کار شوید.

بر اساس قوانین و ضوابط مربوط به تحصیل در انگلستان، یک شهروند غیر بومی این کشور که بعد از به پایان رساندن تحصیلات خود به مدت پنج سال در این کشور کار کرده و هزینه بیمه و مالیات را به موقع پرداخت نموده است، اجازه دارد برای اقامت دائم انگلیس درخواست بدهد.

برای این که تابعیت کشور انگلستان را به دست آورید، باید یک سال بعد از درخواست اقامت دائم صبر کنید. در صورتی که با تابعیت شما موافقت شود، شما یک شهروند رسمی انگلستان محسوب شده و حقوق شهروندی و همچنین مزایای مربوط به بهداشت و درمان و اشتغال به شما تعلق می گیرد. در زمان نگارش این مطلب، حدود ۱۳۳۰ پوند برای اخذ اقامت دائم باید هزینه پرداخت کنید. هزینه ثبت اطلاعات بیومتریک شما از جمله عکس و اثر انگشت نیز حدود ۲۰ پوند می باشد.

اقامت بعد از تحصیل در انگلستان از طریق کار و استخدام

برای کسب اقامت بعد از تحصیل در انگلستان از طریق کار و تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم، قدم اول این است که کارفرما و سازمان مناسبی برای شروع به کار پیدا کنید. شغل انتخابی شما باید به اندازه کافی درآمد داشته باشد تا واجد شرایط کسب اقامت دائم پس از تحصیل در انگلستان محسوب شوید.

به علاوه، کارفرمای شما باید مدارکی را در اختیار شما قرار دهد که اثبات کننده اسپانسرشیپ باشد. برخی اوقات برای شروع به کار و استخدام شدن در یک شرکت بعد از اتمام تحصیل در انگلستان، باید از طریق مدارک معتبر ثابت کنید که زبان انگلیسی شما در حد قابل قبول و حداقل در سطح B1 قرار دارد.‌

یک مدرک معتبر تایید کننده دانش زبانی شما (که هم تراز لیسانس است)، باید از سوی موسسه های دارای اعتبار کافی یا کالج های تخصصی آموزش زبان انگلیسی صادر شده باشد و مورد تایید UK NARIC باشد. روش دیگر برای اثبات سطح مناسب زبان از سوی فارغ التحصیلان دانشگاه های انگلیس، قبولی در آزمون های استاندارد و تایید شده می باشد.

برخی از دانشجویان نگران این هستند که بعد از تحصیل در انگلستان می توانند شغل مناسبی پیدا کنند یا خیر. در پاسخ به این دسته از دانشجویان باید بگوییم که انگلستان ششمین اقتصاد بزرگ جهان بوده و وجود مراکز تجاری و هلدینگ های اینترنشنال در این کشور می تواند سکوی پرتاب خوبی برای تازه فارغ التحصیلان پرتلاش و آینده نگر باشند.

نرخ بیکاری در کشور انگلیس حدود ۴ درصد بوده که رقم بسیار پایینی می باشد و نشانگر شکوفایی اقتصادی این کشور و شانس بالای فارغ التحصیلان برای پیدا کردن شغل مناسب خود است. دانشجویانی که سطح زبان خوبی دارند و در دوران تحصیل خود مهارت و تجربه های عملی به دست آورده اند، راحت تر می توانند به استخدام شرکت های معتبر در بیایند. استفاده از سایت ها و بنگاه های کاریابی، روزنامه، سر زدن به سایت کمپانی های بزرگ و خوشنام و … از جمله روش هایی است که برای یافتن کار بعد از تحصیل در انگلستان می توانید از آن ها بهره ببرید.

سایت های کاریابی در انگلستان

برای یافتن موقعیت شغلی مناسب خود بعد از به پایان رساندن تحصیل در انگلستان می توانید از سایت های کاریابی معتبر که در ادامه برای تان لیست کرده ایم، استفاده کنید. وجود این سایت های کاریابی سبب شده است بسیاری از افراد جویای کار، به خصوص مهاجران جوان که به تازگی از دانشگاه فارغ التحصیل شده؛ سردرگم نگشته و از میان انبوهی از موقعیت های شغلی و شرکت های کوچک و بزرگ، بهترین مکان و عنوان شغلی با حقوق و مزایای مناسب خود را انتخاب کنند و با تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری، اقامت خود در این کشور را طولانی تر کنند.

سایت های کاریابی که برای یافتن شغل مناسب بعد از پایان تحصیل در انگلستان می توانید از آن ها استفاده کنید؛ عبارت اند از:

 • سایت Adzuna (به آدرس https://www.adzuna.co.uk/ ) که یک موسسه کاریابی معتبر در انگلستان می باشد.
 • سایت Monster UK (به آدرس https://www.monster.co.uk/ ) که روزانه بیش از 5 میلیون بازدید کننده دارد.
 • سایت ) Indeed UKبه آدرس https://uk.indeed.com/ ) که در سطح جهانی فعالیت می کند.
 • سایت NHS (به آدرس https://www.nhs.uk/ ) برای موقعیت های شغلی مربوط به بهداشت و درمان.
 • سایت Otta (به آدرس https://otta.com/ ) برای یافتن انواع موقعیت های شغلی مهندسی، علمی، خرید و فروش و …
 • سایت کاریابی co.uk (به آدرس اینترنتی https://www.reed.co.uk/ ) مناسب جسست و جوی شغل از طریق لوکیشن و شرکت مورد نظر.

سایت های کاریابی در واقع نوعی پلتفرم و روش ارتباطی بین افرادی است که به دنبال شغل مناسب در انگلستان بوده و کارفرمایانی که قصد جذب افراد خبره و متخصص در مجموعه خود را دارند. سایت های کاریابی انگلیس می توانند محلی، ملی یا بین المللی باشند. سایت های کاریابی محلی محدود به یک شهر یا محله بوده در حالی که سایت های ملی در سطح کل کشور انگلستان و وب سایت های بین المللی در گستره ای بیش از یک کشور خدمات ارائه می دهند.

جالب است بدانید، سایت های کاریابی حاوی مقالات و اطلاعات بسیار مفید و آموزنده برای کسانی هستند که بعد از تحصیل در انگلستان به دنبال کار بوده و می خواهند در مورد شرکت های معتبر انگلستان، روش های مصاحبه کاری در این کشور، نحوه نوشتن رزومه یا CV حرفه ای و دیگر نکات لازم برای استخدام شدن، بیشتر بدانند. ثبت نام در اکثر سایت های کاریابی انگلستان رایگان بوده و نیازی نیست برای استفاده از خدمات این سایت ها هزینه ای پرداخت کنید.

اقامت بعد از تحصیل در انگلستان به روش سرمایه گذاری

همانطور که می دانید، تحصیل در انگلستان آغاز راه کسب اقامت دائمی این کشور مدرن بوده و بسیاری از افراد تمایل دارند که بعد از اتمام دوران تحصیلی خود، از طریق راه اندازی کسب و کار یا سرمایه گذاری در انگلیس، اقامت خود را تمدید و همیشگی کنند.

روش سرمایه گذاری برای تغییر ویزای تحصیلی انگلیس به اقامت دائم به خصوص برای افرادی مناسب است که ایده یا طرح خوبی برای راه اندازی بیزینس دارند‌ و برای کسب آگاهی بیشتر و مطالعه، به عنوان دانشجو وارد کشور انگلستان شده اند. این افراد معمولا باید سرمایه لازم برای شروع کسب و کار شخصی خود را فراهم کنند و بعد از اتمام تحصیلات شان، اقدام به اجرای ایده یا طرح خود نمایند.

تحصیل در انگلستان به شما کمک می کند با شرایط فرهنگی، اقتصادی، محیطی و سیاسی این کشور به خوبی آشنا شوید و در مورد شیوه های اجرای ایده خود با کمترین هزینه و ریسک تحقیق کنید. البته اگر سن شما مناسب مهاجرت به بریتانیا به روش تحصیلی نمی باشد، می توانید شرایط تحصیل در انگلستان را برای فرزند خود فراهم کنید.

زمانی که فرزند شما مشغول مطالعه و ادامه تحصیل در کشور انگلیس باشد، قادر خواهید بود راحت تر بین ایران و انگلستان رفت و آمد کنید. این آمد و شد فرصت خوبی برای کسب آگاهی کافی از بازار کار و شرایط رقابت برای سرمایه گذاری و اجرا کردن طرح کسب و کاری است که در ذهن دارید.

برای این که بتوانید اقامت دائم انگلستان را از طریق سرمایه گذاری به دست آورید، مبلغی در حدود ۵۰ هزار پوند تا دو میلیون پوند پول لازم دارید. هزینه لازم برای سرمایه گذاری به نو بودن یا نبودن ایده شما بستگی دارد. راه اندازی استارتاپ با ایده ای ناب و تازه با پنجاه هزار پوند سرمایه ممکن است و اخذ اقامت دائم در این روش بعد از ۳ سال انجام می شود. در روش سرمایه گذاری روی ایده های قدیمی، حداقل دو میلیون پوند سرمایه و ۵ سال زمان برای گرفتن اقامت دائمی انگلستان مورد نیاز است‌.

اقامت بعد از تحصیل در انگلستان به واسطه ازدواج

اگر بعد از تحصیل در انگلستان یا در حین تحصیل، با یکی از شهروندان رسمی انگلیس و یا افراد بومی این کشور ازدواج کنید، مجاز هستید تقاضای دریافت اقامت دائم نمایید. برای ازدواج کردن با یکی از شهروندان کشور انگلیس، باید ویزای تحصیلی شما هنوز دارای اعتبار و حداقل از نوع Tier 4 باشد.

این نکته را در نظر داشته باشید که بین زمان ازدواج و پایان اعتبار ویزای تحصیلی شما نباید فاصله زمانی وجود داشته باشد‌. یعنی اگر قبل از رسمی شدن ازدواج تان، اعتبار ویزای تحصیل در انگلستان تمام شود، تمدید کردن ویزا و یا استفاده از ویزای همسر برای حضور در این کشور ضروری می باشد.

شرایط تحصیل در انگلستان

تحصیل در کالج‌ها در انگلستان مستلزم داشتن شرایط خاصی است. اولین مورد، واجد شرایط بودن تحصیلی است، جایی که دانش‌آموزان باید حداقل شرایط تحصیل در انگلستان که توسط کالج تعیین شده را برآورده کنند. این شامل نمرات، مدارک تحصیلی و مهارت زبان است. علاوه بر این، دانشجویان بین‌المللی ممکن است برای تحصیل در انگلستان نیاز به ویزای دانشجویی داشته باشند. الزامات مالی نیز مهم هستند، زیرا دانش‌آموزان باید بتوانند ثابت کنند که بودجه کافی برای پوشش شهریه، هزینه‌های زندگی و هزینه‌های سفر دارند. کالج‌ها همچنین ممکن است از دانش‌آموزان بخواهند که منابع و اظهارات شخصی را برای نشان دادن انگیزه و مناسب بودن خود برای دوره ارائه دهند. در نهایت، دانش‌آموزان باید به قوانین و مقررات کالج، از جمله حضور و غیاب، صداقت علمی و رفتار پایبند باشند. رعایت این شرایط یک سفر آکادمیک آرام و موفق در کالج‌های انگلستان را تضمین می‌کند.

بهترین رشته های تحصیلی در انگلستان

انگلستان خانه برخی از برترین دانشگاه‌های جهان است که طیف گسترده‌ای از رشته‌های عالی را برای دانشجویان ارائه می‌دهد. برخی از بهترین رشته های تحصیلی در انگلستان عبارتند از:

علوم کامپیوتر

انگلستان در خط مقدم پیشرفت‌های تکنولوژیکی قرار دارد و علوم کامپیوتر را به یک انتخاب عالی برای دانشجویان تبدیل کرده است.

مدیریت بازرگانی

انگلستان مرکز تجارت جهانی است و رشته مدیریت بازرگانی می‌تواند در‌ها را به روی فرصت‌های شغلی هیجان‌انگیز باز کند.

پزشکی

انگلستان دارای برخی از بهترین دانشکده‌های پزشکی در جهان است که به دانشجویان این امکان را می‌دهد که آموزش و آموزش پزشکی با کیفیت بالا را دریافت کنند.

قانون

انگلستان به دلیل سیستم حقوقی معتبر خود شناخته شده است، و قانون را به یک انتخاب اصلی محبوب در میان دانشجویانی تبدیل می‌کند که به دنبال شغل در زمینه حقوقی هستند.

مهندسی

انگلستان با داشتن برخی از بهترین دانشکده‌های مهندسی در جهان، به دانشجویان این شانس را می‌دهد که در زمینه‌های مختلف از جمله مهندسی عمران، مکانیک و برق تخصص داشته باشند.

دیگر راهکارهای مهاجرت به انگلیس

آژانس ۳۶۰ درجه کسب و کار چهره نگار به عنوان مرجع مهاجرت به انگلیس با پیشینه ای درخشان، از بسیاری روش های دیگر نیز برای مهاجرت به انگلیس استفاده می‌نماید. ویزای استارتاپ انگلیس Uk Start Up visa هم اکنون به عنوان یکی از کم هزینه و بهترین راهکار ها و به صورت تخصصی توسط ما انجام می پذیرد. همچنین ویزای نوآوران انگلیس Uk Innovator visa  و ویزای نمایندگی انگلیس از دیگر روش های مهاجرت به انگلیس هستند که ما به مخاطبانمان پیشنهاد می‌دهیم. در این روش ها که هزینه کمتری را نیز برای شما به همراه دارند، از طریق اخذ اقامت انگلیس، هزینه های تحصیل برای فرزندان زیر ۱۸ سال و همسر متقاضی رایگان خواهد بود. با ما برای گفت و گوی دقیق تر پیشقدم شوید.

مهاجرت تحصیلی در انگلستان

تحصیل مهاجرت در انگلستان یک انتخاب عالی برای دانشجویان علاقه مند به درک عوامل اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است که الگوها و سیاست های مهاجرت را در بریتانیا و سراسر جهان شکل می دهد.

انگلستان خانه برخی از برترین دانشگاه های جهان است که طیف متنوعی از برنامه ها و دوره های مرتبط با مطالعات مهاجرت را ارائه می دهند. این برنامه ها جنبه های مختلف مهاجرت از جمله قانون مهاجرت، تاریخ، جامعه شناسی، مردم شناسی و اقتصاد را پوشش می دهند.

مطالعه مهاجرت در انگلستان دیدگاه گسترده ای در مورد این موضوع با تمرکز بر درک مهاجرت از زوایای مختلف از جمله تجارب مهاجران، سیاست های حاکم بر مهاجرت و تأثیر مهاجرت بر جامعه و اقتصاد به دانشجویان ارائه می دهد.

علاوه بر یادگیری در کلاس درس، دانشجویانی که در انگلستان مهاجرت می کنند می توانند از فرصت های تحقیقاتی متعددی بهره مند شوند، زیرا انگلستان مرکز تحقیقات مهاجرت است. مراکز و موسسات تحقیقاتی در انگلستان، مانند مرکز برای تحقیقات سیاست مهاجرت در دانشگاه سوانسی و مرکز مهاجرت، سیاست و جامعه در دانشگاه آکسفورد، دسترسی دانشجویان را به تحقیقات پیشرفته در مورد مسائل مهاجرت فراهم می کند.

علاوه بر این، تحصیل مهاجرت در انگلستان به دانشجویان فرصتی منحصر به فرد برای یادگیری از کارشناسان در این زمینه، از جمله محققان، سیاست گذاران و سازمان های اجتماعی ارائه می دهد. انگلستان خانه جمعیت متنوعی از مهاجران است که محیطی غنی و چندفرهنگی را برای دانش‌آموزان فراهم می‌کند.

به طور کلی، تحصیل مهاجرت در انگلستان به دانشجویان فرصتی عالی برای به دست آوردن درک عمیق از مسائل مهاجرت و توسعه مهارت ها و دانش مورد نیاز برای رسیدگی به آنها ارائه می دهد. انگلستان با استاندارد بالای آموزش و فرهنگ پر جنب و جوش، مقصدی عالی برای دانش آموزانی است که به دنبال یک تجربه آکادمیک مفید و کامل هستند.

زندگی تحصیلی در انگلستان

زندگی آکادمیک در انگلستان با سنت غنی یادگیری، استانداردهای بالای آموزشی و محیطی متنوع و چندفرهنگی مشخص می شود. انگلستان خانه برخی از دانشگاه های برتر جهان است که طیف گسترده ای از برنامه ها و دوره ها را در رشته های مختلف به دانشجویان ارائه می دهد.

تقویم تحصیلی در انگلستان معمولاً به سه ترم تقسیم می شود که از اواخر سپتامبر یا اوایل اکتبر شروع می شود و در ژوئن یا جولای به پایان می رسد. هر ترم حدود ده هفته طول می کشد و در بین تعطیلات یک استراحت وجود دارد. سال تحصیلی با جشن فارغ التحصیلی در ماه جولای به پایان می رسد، جایی که دانش آموزان مدارک خود را دریافت می کنند.

زندگی آکادمیک در انگلستان بر یادگیری مستقل و تفکر انتقادی با تمرکز بر تحقیق، نوشتن و تحلیل تاکید دارد. از دانش آموزان انتظار می رود که فعالانه در مطالعات خود شرکت کنند، در سخنرانی ها شرکت کنند و در بحث ها و سمینارهای گروهی شرکت کنند. این رویکرد دانش‌آموزان را تشویق می‌کند تا بر یادگیری خود مسلط شوند و مهارت‌های مورد نیاز برای موفقیت در یادگیری خود را توسعه دهند رشته انتخاب شده

یکی از ویژگی های منحصر به فرد زندگی آکادمیک در انگلستان، سیستم آموزشی است که در آکسفورد و کمبریج و برخی از دانشگاه های دیگر رایج است. آموزش‌ها این فرصت را برای دانش‌آموزان فراهم می‌کند که از نزدیک با اساتید کار کنند و آموزش‌ها و بازخوردهای فردی در مورد کار خود دریافت کنند.

علاوه بر این، زندگی آکادمیک در انگلستان با محیط متنوع و چندفرهنگی، با دانشجویان و دانش پژوهان از سراسر جهان که با هم مطالعه و همکاری می کنند، غنی شده است. این فرصتی منحصر به فرد برای دانش آموزان فراهم می کند تا افق های خود را گسترش دهند، از دیدگاه های مختلف یاد بگیرند و مهارت های ارتباطی بین فرهنگی را توسعه دهند.

به طور کلی، زندگی آکادمیک در انگلستان به دانش‌آموزان فرصتی عالی برای دریافت آموزش در سطح جهانی، توسعه مهارت‌های ضروری و تعامل با جامعه‌ای متنوع و پر جنب و جوش ارائه می‌دهد.

شرایط تحصیل در انگلستان و شرایط سنی تحصیل در انگلیس

تحصیل در انگلستان به دانشجویان بین المللی آموزش با کیفیت بالا در محیطی پر جنب و جوش و چند فرهنگی ارائه می دهد. دانشگاه‌های انگلیسی به دلیل برتری آکادمیک، روش‌های آموزشی نوآورانه و تحقیقات پیشرفته‌شان مشهور هستند.

شرایط تحصیل در انگلستان عالی است، با امکانات پیشرفته، کلاس های درس مدرن و طیف وسیعی از منابع علمی. کتابخانه‌های دانشگاه‌های انگلیسی گسترده هستند و میلیون‌ها کتاب، مجله و منابع الکترونیکی در دسترس دانشجویان قرار دارند.

سبک تدریس در انگلستان بر یادگیری مستقل، تفکر انتقادی و مهارت های تحقیق تاکید دارد. دانشجویان تشویق می شوند تا فعالانه در مطالعات خود شرکت کنند، در بحث های گروهی و سمینارها شرکت کنند و فرصت هایی را برای تحقیق و کارآموزی جستجو کنند. این رویکرد به یادگیری دانش آموزان را تشویق می کند تا مهارت های اساسی مانند حل مسئله، ارتباط و همکاری را که کارفرمایان از آن ها بسیار ارزشمند هستند، توسعه دهند.

دانشگاه های انگلیسی طیف وسیعی از برنامه ها و دوره ها در رشته های مختلف، از جمله علوم انسانی، علوم، علوم اجتماعی، و زمینه های حرفه ای مانند تجارت، حقوق و مهندسی. این فرصت را برای دانش آموزان فراهم می کند تا اهداف تحصیلی و شغلی خود را دنبال کنند و تخصص خود را در زمینه انتخابی خود توسعه دهند.

دانشجویان بین المللی که در انگلستان تحصیل می کنند نیز از طیف وسیعی از خدمات پشتیبانی از جمله مشاوره تحصیلی، مشاوره شغلی و خدمات پشتیبانی شخصی بهره مند می شوند. بسیاری از دانشگاه ها پشتیبانی زبانی را برای غیر انگلیسی زبانان و همچنین فعالیت های فرهنگی و اجتماعی برای کمک به دانشجویان برای ادغام در جامعه ارائه می دهند.

در نهایت، انگلستان به خاطر زندگی دانشجویی پر جنب و جوش، با فرصت های متعدد برای فعالیت های فوق برنامه، ورزش و رویدادهای فرهنگی شناخته شده است. محیط متنوع و چندفرهنگی این کشور فرصتی بی نظیر برای دانش آموزان فراهم می کند تا افق های خود را گسترش دهند، از دیدگاه های مختلف بیاموزند و با جامعه جهانی تعامل کنند.

به طور کلی، شرایط تحصیل در انگلستان بسیار عالی است و برای دانشجویان بین المللی آموزش با کیفیت بالا، مهارت های ضروری و یک تجربه علمی غنی و پربار ارائه می دهد.

تحصیل پزشکی در انگلیس

تحصیل پزشکی در انگلستان برای دانشجویانی که علاقه زیادی به رشته پزشکی دارند، فرصتی بسیار مورد توجه است. دانشکده های پزشکی انگلیسی به دلیل برتری علمی، تحقیقات نوآورانه و آموزش بالینی عملی خود مشهور هستند.

برای تحصیل پزشکی در انگلستان، دانشجویان معمولاً نیاز به تکمیل یک برنامه پیش پزشکی، مانند مدرک لیسانس در یک رشته مرتبط مانند زیست شناسی، شیمی یا بیوشیمی دارند. دانشکده های پزشکی انگلیسی همچنین دانشجویان را ملزم به شرکت در آزمون استعدادهای بالینی انگلستان (UKCAT) یا آزمون پذیرش پزشکی (BMAT) برای ارزیابی استعداد خود برای حرفه پزشکی می کنند.

دانشکده های پزشکی انگلیسی طیف وسیعی از برنامه ها را ارائه می دهند، از جمله برنامه های سنتی پنج ساله کارشناسی و برنامه های چهار ساله فارغ التحصیل. برنامه درسی بر مهارت های بالینی، تحقیق و مراقبت از بیمار با تمرکز بر تمرین مبتنی بر شواهد و همکاری بین رشته ای تأکید دارد.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد تحصیل پزشکی در انگلستان، امکان حضور بالینی عملی است آموزش، با دانش آموزان به دست آوردن تجربه عملی از طریق قرار دادن در بیمارستان ها، کلینیک ها، و سایر محیط های مراقبت های بهداشتی. این تجربه عملی به دانش آموزان کمک می کند تا مهارت های بالینی ضروری را توسعه دهند و آنها را برای مشاغل آینده خود آماده کنند.

 علاوه بر این، دانشکده‌های پزشکی انگلیسی با مراکز و مؤسسات تحقیقاتی متعددی که بر پیشرفت دانش پزشکی و توسعه درمان‌ها و درمان‌های جدید متمرکز هستند، به دانشجویان فرصتی برای مشارکت در تحقیقات پیشرفته می‌دهند.

 دانشکده های پزشکی انگلیسی نیز طیف وسیعی از خدمات پشتیبانی از جمله مشاوره تحصیلی، مربیگری و مشاوره شغلی را به دانشجویان ارائه می دهند. این حمایت به دانش آموزان کمک می کند تا خواسته های چالش برانگیز برنامه پزشکی را بررسی کنند و برای مشاغل آینده خود آماده شوند.

 به طور کلی، تحصیل پزشکی در انگلستان به دانشجویان آموزش عالی، آموزش بالینی عملی و دسترسی به تحقیقات پیشرفته را ارائه می دهد. این برنامه دانش آموزان را برای تبدیل شدن به متخصصان پزشکی ماهر و دلسوز آماده می کند که مجهز به یک تفاوت در زندگی بیماران و جوامع در سراسر جهان.

شما برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس باید کار‌های زیادی انجام دهید که در این مقاله تمام آن‌ها را برای شما توضیح می‌دهیم. انگلیس یکی از بهترین و محبوب‌ترین کشور‌های جهان شناخته می‌شود که به خاطر داشتن نظام آموزشی فوق‌العاده و دانشگاه‌های معتبر، افراد زیادی این کشور را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب می‌کنند.

اما برای این که بتوانید ویزای تحصیلی انگلیس را به دست بیاورید، باید شرایط خاصی داشته باشید و شاید خود شما به تنهایی نتوانید مدارک مورد نیاز را فراهم کنید. ما اینجا اطلاعات جامعی در این باره در اختیار شما قرار می‌دهیم.

شرایط سنی ویزای تحصیلی انگلیس

مهم‌ترین موضوعی که درباره دریافت ویزای تحصیلی انگلیس باید بدانید، شرایط سنی مورد نیاز است. این موضوع بیشتر به این مسأله بستگی دارد که شما بخواهید در مدارس انگلیس تحصیل کنید یا دانشگاه‌های این کشور.

 • تحصیل در مدارس

اگر فردی بین ۴ تا ۱۷ سال سن داشته باشد و بخواهد در یکی از مدارس انگلیس تحصیل کند، برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس باید حتماً ویزای Tier۴ مخصوص به کودکان را بگیرد. این ویزا برای کودکان و نوجوانانی صادر می‌شود که می‌خواهند در یکی از مدارس این کشور به تحصیل بپردازند.
مراحل تحصیلی در انگلیس برای کودکان و نوجوانان، به دو بخش دبستان و متوسطه تقسیم می‌شود. اولین دوره دبستان برای کودکان ۵ تا ۷ سال است که با موضوعات ابتدایی و رایجی مانند ریاضیات، جغرافیا، تاریخ، تربیت بدنی، زبان انگلیسی و موسیقی آشنا می‌شوند. در آخر هم برای این که مطمئن شوند در این زمینه اطلاعات کافی به دست آورده‌اند، آزمون‌هایی برگزار می‌کنند.
کودکان بین ۷ تا ۱۱ سال بعد از دریافت ویزای تحصیلی انگلیس در این کشور باید دروس تخصصی‌تری بخوانند. در این سنین، موضوعات اصلی‌تری به دانش‌آموزان تدریس می‌شود. سومین مرحله از تحصیل در انگلیس هم شامل دانش‌آموزان ۱۱ تا ۱۴ ساله می‌شوند که چند سال بعد از به اتمام رسیدن این دوران، می‌توانند برای آزمون GCSE ثبت نام کنند.
آخرین مرحله از کسانی که برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس برای تحصیل در مدارس این کشور اقدام کردند، شامل افراد ۱۴ تا ۱۶ سال می‌شوند که در این دوره می‌توانند مدرک GCSE را بگیرند. بعد از اتمام رسیدن دوره متوسطه، دانش‌آموزان باید آزمون استاندارد و جامعی بدهند که مشخص کند که آیا آماده ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر هستند یا خیر.

 • تحصیل در دانشگاه

این در حالی است که افراد ۱۶ یا ۱۷ سال به بالا، برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس باید ویزای Tier۴ عمومی داشته باشند. توجه داشته باشید که افراد بیشتر از ۲۲ سال نمی‌توانند برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس برای مقطع کارشناسی اقدام کنند. زیرا این گونه افراد گپ تحصیلی تقریباً ۵ ساله دارند که قابل قبول نیست و بهتر است به محض به اتمام رسیدن دوره متوسطه، برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس در مقطع کارشناسی اقدام کنید.

میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی انگلیس

برای این که بتوانید ویزای تحصیلی انگلیس را بگیرید، باید به دولت این کشور ثابت کنید که از نظر مالی می‌توانید از پس هزینه‌های خود در این کشور بر بیایید. شما باید این کار را با داشتن مقدار قابل توجهی پول در حساب بانکی خود ثابت کنید. این پول که باید به مدت تقریباً یک ماه در حساب شما باشد، برای شهریه دانشگاه و زندگی در انگلیس در نظر گرفته می‌شود.

به همین دلیل هم میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی انگلیس به دانشگاه و شهر انتخابی شما بستگی دارد. برای مثال، اگر شهر انتخابی شما در انگلیس هزینه زندگی سنگینی داشته باشد، تمکن مالی شما افزایش پیدا می‌کند.
این موضوع درباره شهریه دانشگاه‌های مختلف انگلیس نیز صدق می‌کند. برای مثال، اگر بخواهید در شهر لندن زندگی کنید، برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس باید تقریباً ۱۵۰۰ دلار در ماه تمکن مالی داشته باشید. این در حالی است که بقیه شهر‌های انگلیس، تمکن مالی ماهیانه ۱۳۰۰ دلار را هم قبول می‌کنند.

ویزای تحصیلی انگلیس برای کودکان

پیش از این نیز متوجه شدید که کودکان و نوجوانان بین ۴ تا ۱۷ ساله می‌توانند برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس اقدام کنند. ویزای تحصیلی انگلیس برای کودکان که با نام Tier ۴ child study visa نیز شناخته می‌شود، برای تمام افراد و کودکان قبل از مقطع کارشناسی مناسب است.
یکی از مهم‌ترین مزایای این نوع ویزای تحصیلی انگلیس برای کودکان بین ۴ تا ۱۷ ساله، این است که می‌توان برای همراه خانواده کودک نیز ویزا صادر کرد. این بدان معنی است که خانواده‌ها نیز می‌توانند به همراه کودک خود برای تحصیل به انگلیس مهاجرت کنند.
یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که درباره دریافت ویزای تحصیلی انگلیس برای کودکان باید بدانید، کسب امتیاز لازم از سیستم امتیاز‌بندی point based visas است. نه تنها برای کودکان، بلکه بزرگسالان نیز برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس باید حداقل ۴۰ امتیاز از این سیستم به دست بیاورند.
بسیاری مواقع در اغلب کشور‌ها، مهم‌ترین موضوع درباره دریافت ویزای تحصیلی، نظر آفیسر پرونده متقاضیان است. در خیلی از کشور‌ها نظر آفیسر حتی مهم‌تر از امتیاز سیستم امتیازبندی هم در نظر گرفته می‌شود. این در حالی است که این موضوع درباره ویزای تحصیلی انگلیس صدق نمی‌کند. این بدان معنی است که حتی نمره به دست آمده از این سیستم امتیازبندی از نظر آفیسر هم اهمیت بیشتری دارد.
برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس برای کودکان و نوجوانان، باید نامه پذیرش از مدرسه مورد نظر خود در این کشور را داشته باشند. لازم به ذکر است که بعد از به دست آوردن نامه پذیرش از مدرسه مورد نظر در انگلیس، فقط به مدت ۶ ماه می‌توانند برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس اقدام کنند. در صورتی که این زمان بگذرد و برای دریافت ویزا کاری نکنند، اعتبار آن از بین می‌رود و باید نامه پذیرش دیگری بگیرند.
نکته جالب توجه درباره دریافت ویزای تحصیلی انگلیس برای کودکان این است که بین سنین ۴ تا ۱۶ سال، نیازی به داشتن مدرک زبان ندارند. این در حالی است که سایر افراد برای تحصیل در دانشگاه‌های انگلیس باید مدارک زبان قابل قبول و معتبری داشته باشند.

چک لیست مدارک ویزای تحصیلی انگلیس

هر کسی که بخواهد برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس چه در مدارس و چه در دانشگاه‌های این کشور اقدام کند، باید مدارک کاملی داشته باشد. این مدارک باید به صورت کامل و دقیق جمع‌آوری شده و به محل معتبر و رسمی برای ترجمه داده شده باشند. مهم‌ترین مدارکی که برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس باید به همراه داشته باشید شامل موارد زیر می‌شوند:

 • کپی درخواست ویزای تحصیلی انگلیس که به صورت آنلاین پر کرده اید
 • گذرنامه جدید که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد به همراه گذرنامه های قدیمی تر
 • دو قطعه عکس در سایز 4.5 در 5.3 (عکس باید تمام رخ باشد)
 • پرینت حساب بانکی در مدت زمان 6 ماه گذشته
 • به همراه داشتن گواهی تمکن مالی از بانک مورد نظر
 • درصورت تأهل، به همراه داشتن سند ازدواج و ترجمه رسمی و دقیق آن
 • در صورت نداشتن دعوتنامه، به همراه داشتن واچر هتل برای اقامت در انگلیس
 • در صورتی که متقاضی کمتر از 18 سال سن داشته باشد، به همراه داشتن اطلاعات یکی از اولیا

اولین مدرکی که برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس باید داشته باشید، فرم درخواست ویزای تحصیلی است که قبلاً به صورت آنلاین پر کرده‌اید. نکته جالب توجه این است که اگر بخواهید برای سایر اعضای خانواده خود نیز درخواست صدور ویزای تحصیلی بدهید، باید برای هر یک از افراد به صورت مجزا فرم پر کرده باشید. برای همراهان هر یک از افراد متقاضی هم باید فرم مخصوص‌فامیلی تکمیل کنید.
توجه داشته باشید که وقتی می‌خواهید برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس اقدام کنید، باید حتماً کد پذیرش تحصیلی از مدرسه و دانشگاه مورد نظر خود را نیز داشته باشید. بعد از پر کردن تمام اطلاعات شخصی و نکات لازم در این فرم آنلاین، باید هزینه مشخصی نیز به صورت اینترنتی پرداخت کنید تا درخواست ویزای تحصیلی انگلیس شما ثبت شود.

تجربه ویزای تحصیلی انگلیس

یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که خیلی از افراد از کسانی که تجربه دریافت ویزای تحصیلی انگلیس دارند می‌پرسند، این است که مدت زمان صدور ویزا چقدر است؟ چقدر باید برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس صبر کنیم؟ یکی از مهم‌ترین عواملی که تأثیر زیادی در مدت زمان صدور ویزای تحصیلی دارد، کشور مبداء شماست.

علاوه بر این، شما باید مدارک خود را به صورت کاملاً دقیق جمع‌آوری کرده باشید و ترجمه آن‌ها نیز باید درست و قانونی باشد. این مسأله می‌تواند تأثیر زیادی در سرعت صدور ویزای تحصیلی انگلیس برای شما داشته باشد. بر اساس اطلاعات کنونی، شما می‌توانید حداکثر تا ۳ ماه قبل از مهاجرت به انگلیس، برای درخواست ویزای تحصیلی این کشور اقدام کنید.
در شرایط کلی و هنگامی که همه چیز کاملاً عادی باشد، تقریباً بین ۳ هفته تا ۱ ماه طول می‌کشد که مدارک شما توسط سفارت انگلیس بررسی و ویزای تحصیلی شما صادر شود. در صورتی که می‌خواهید بدانید که صدور ویزای تحصیلی انگلیس در رشته مورد نظر شما چقدر طول می‌کشد، می‌توانید با مؤسسه مهاجرتی چهره‌نگار تماس بگیرید.
یکی دیگر از موضوعات مهمی که خیلی از متقاضیان درباره تجربه ویزای تحصیلی انگلیس می‌پرسند، این است که شرایط دریافت ویزا برای همراه چگونه است؟ زیرا خیلی از افراد نمی‌توانند بدون خانواده خود در کشور غریب به تحصیل بپردازند و برای افزایش تمرکز خود، ترجیح می‌دهند خانواده را نیز با خود به انگلیس ببرند.
خوشبختانه این موضوع برای ویزای تحصیلی انگلیس کاملاً راحت است و دانش‌آموزان و دانشجویان می‌توانند به همراه خانواده خود به انگلیس مهاجرت کنند. البته لازم به ذکر است که مهم‌ترین مسأله برای بردن همراه و صدور ویزای تحصیلی انگلیس برای همراهان، این است که تمکن مالی آن‌ها ثابت شود.

در صورتی که دانش‌آموز باشید و بخواهید برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس در یکی از مدارس این کشور اقدام کنید، می‌توانید پدر یا مادر خود را نیز به این کشور ببرید. این در حالی است که ویزای همراه برای درس خواندن در دانشگاه‌های انگلیس، شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می‌شود. شخصی که می‌خواهد برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس و بردن همراه در این کشور اقدام کند، باید مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی را تحویل دهد.

ویزای تحصیلی کوتاه مدت انگلیس

برخی مواقع این امکان وجود دارد که بعضی از افراد نخواهند برای دوره طولانی و برای درس خواندن در مدرسه یا دانشگاه، در انگلیس بمانند. شاید این گونه افراد بخواهند فقط برای شرکت در دوره‌های زبان یا دوره‌های علمی خاصی، ویزای تحصیلی انگلیس را به مدت کوتاهی بگیرند. اگر خارج از بریتانیا باشید هم می‌توانید با استفاده از ویزای کوتاه مدت، مدتی در انگلستان بمانید و برای انجام تحقیقات، از منابع مورد نظر خود استفاده کنید.
موضوعی که درباره دریافت ویزای تحصیلی انگلیس از نوع کوتاه مدت باید بدانید، این است که در این شرایط شما حق کار کردن و یا تحصیل در مدارس یا دانشگاه‌های دولتی را ندارید. حتی اگر بخشی از تحصیل کوتاه مدت شما در انگلستان شامل کار کردن در این کشور می‌شود، امکان کار کردن نخواهید داشت. فقط در صورتی می‌توانید در این کشور کار کنید که هیچ گونه حقوقی دریافت نکنید.

در ویزای تحصیلی انگلیس از نوع کوتاه مدت، امکان تمدید وجود ندارد و همچنین نمی‌توان برای بردن همراه اقدام کرد. فقط افراد بالای ۱۸ سال که تمکن مالی کافی داشته باشند، می‌توانند برای دریافت ویزای تحصیلی کوتاه مدت انگلیس اقدام کنند. البته افراد زیر ۱۸ سال هم در صورتی که رضایت نامه کتبی و معتبری از والدین یا قیم خود داشته باشند، می‌توانند برای این نوع ویزا درخواست دهند.
فرقی ندارد که شما بخواهید چه نوع از ویزای تحصیلی انگلیس را بگیرید؛ ویزای کوتاه مدت، ویزای کودکان و یا ویزای تحصیلی برای مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد، همگی نیازمند فرایند پیچیده‌ای هستند. به همین دلیل هم شاید هر کسی به تنهایی نتواند این فرایند را با موفقیت به انجام برساند. ما در مؤسسه مهاجرتی چهره‌نگار به شما کمک می‌کنیم که فرایند دریافت ویزای تحصیلی انگلیس را در سریع‌ترین زمان ممکن و بدون هیچگونه نگرانی بگذرانید و خود را برای زندگی و تحصیل در این کشور فوق‌العاده آماده کنید.

مزایای مهاجرت به روش تحصیل در انگلیس

آموزش با کیفیت

انگلستان به دلیل آموزش با کیفیت بالا مشهور است و دارای برخی از دانشگاه های برتر جهان است. تحصیل در انگلستان می تواند دسترسی به برنامه های عالی دانشگاهی و اعضای هیئت علمی مشهور را فراهم کند.

ارائه دوره های متنوع

دانشگاه های انگلیسی طیف گسترده ای از دوره ها را در رشته های مختلف ارائه می دهند که به دانشجویان این فرصت را می دهد تا علایق علمی و آرزوهای شغلی خود را دنبال کنند.

تسلط به زبان انگلیسی

انگلیسی زبان اصلی آموزش در اکثر دانشگاه های انگلستان است. تحصیل در یک محیط انگلیسی زبان می تواند مهارت های زبانی را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد، که برای ارتباطات جهانی و فرصت های شغلی ارزشمند است.

دسترسی به منابع و امکانات

دانشگاه‌های انگلیسی اغلب امکانات پیشرفته، کتابخانه‌ها، مراکز تحقیقاتی و خدمات پشتیبانی دانشجویی را ارائه می‌کنند که می‌تواند تجربه یادگیری را افزایش دهد.

معایب مهاجرت به روش تحصیل در انگلیس

هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی

هزینه تحصیل در انگلستان می تواند نسبتاً بالا باشد، به خصوص برای دانشجویان بین المللی. هزینه های تحصیل، محل اقامت و هزینه های روزانه، به ویژه در شهرهایی مانند لندن، می تواند بار مالی باشد.

فرصت های کاری محدود

در حالی که دانشجویان دارای ویزای دانشجویی درجه 4 مجاز به کار پاره وقت در طول تحصیل هستند، محدودیت هایی در تعداد ساعات و انواع مشاغلی که می توانند انجام دهند وجود دارد. که ممکن است گزینه های درآمدی را محدود کند.

پذیرش رقابتی

پذیرش در دانشگاه‌های برتر انگلستان می‌تواند بسیار رقابتی باشد و برآورده کردن الزامات آکادمیک و مهارت زبان می‌تواند چالش برانگیز باشد.

سوالات متداول تحصیل در انگلستان

اگر فرزند شما هنوز به سن دانشگاهی نرسیده است، امکان تحصیل در مدارس انگلستان نیز برای دانش‌آموزان شهروند دیگر کشورها وجود دارد. تحصیل در مدارس انگلستان بسیار پرهزینه، اما باکیفیت است.میانگین شهریه تحصیل برای دانش‌آموزان بین‌المللی در مدارس دولتی انگلستان حدود ۱۴ الی ۱۸ هزار پوند خواهد بود که شهروندان انگلیس از پرداخت آن معاف هستند. شهریه مدارس خصوصی در انگلیس در حدود ۱۶ الی ۳۰ هزار پوند سالانه است.
اگر بخواهید به برای تحصیل در انگلستان وارد این کشور شوید و در آن اقامت کنید، اولین و اصلی‌ترین هزینه شما در زندگی اجاره‌بها و هزینه مسکن خواهد بود. عموما دانشجویان در سال اول تحصیل خود خوابگاه‌های دانشگاهی را برای زندگی انتخاب می‌کنند و پس از آشنایی نسبی با محیط، در سال دوم به سراغ خوابگاه‌های خصوصی خواهند رفت.
سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS) یک آزمون استاندارد است که میزان مهارت افراد در زبان انگلیسی را اندازه گیری می‌کند. این آزمون به طور گسترده توسط دانشگاه ها، کالج ها و سایر موسسات آموزشی در انگلستان به عنوان مدرک مهارت زبان پذیرفته شده است. شرایط نمره آیلتس برای تحصیل در انگلستان بسته به سطح تحصیلات و شرایط خاص موسسه متفاوت است. برای دوره‌های کارشناسی، اکثر دانشگاه ها به نمره کلی 6.0 تا 7.0 نیاز دارند، در حالی که دوره‌های کارشناسی ارشد معمولاً به نمره بالاتر از 7.0 تا 8.0 نیاز دارند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که برخی از دانشگاه‌ها ممکن است برای بخش‌های جداگانه آزمون، مانند بخش خواندن یا نوشتن، شرایط امتیاز خاصی داشته باشند. بنابراین، همیشه توصیه می ‌شود برای تعیین شرایط خاص نمره آیلتس با موسسه مورد نظر خود مشورت کنید.

مقالات مرتبط

سایر روش های مرتبط

تحصیل دکتری در فرانسه

تحصیل کارشناسی در فرانسه

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

دوره زبان در فرانسه

تحصیل دکتری در ایتالیا

تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

تحصیل کارشناسی در ایتالیا

تحصیل کارشناسی در چین

تحصیل کارشناسی ارشد در چین

تحصیل کارشناسی ارشد در چک

تحصیل کارشناسی در چک

تحصیل کارشناسی ارشد در فنلاند

تحصیل کارشناسی در فنلاند

تحصیل دکتری در فنلاند

تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

تحصیل کارشناسی در ترکیه

تحصیل پزشکی در اسپانیا

تحصیل کارشناسی در اسپانیا

تحصیل دکتری در اسپانیا

تحصیل کالج در اسپانیا

تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا

تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

تحصیل دکتری در آلمان

تحصیل کارشناسی در آلمان

تحصیل کالج در آلمان

تحصیل دکتری در کانادا

تحصیل کارشناسی در کانادا

تحصیل دبیرستان در کانادا

تحصیل کالج در کانادا

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

تحصیل دبیرستان در انگلیس

تحصیل دکتری در انگلیس

تحصیل کارشناسی در انگلیس

تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس

تحصیل کالج در انگلیس

تحصیل دبیرستان در مجارستان

تحصیل کالج در مجارستان

تحصیل کارشناسی در اتریش

تحصیل کارشناسی ارشد در اتریش

تحصیل دکتری در اتریش

تحصیل در فنلاند

تحصیل در مجارستان

دوره زبان در مجارستان

تحصیل در چک

تحصیل در نیوزیلند

تحصیل در اسپانیا

ویزا تحصیلی اسپانیا

تحصیل در سوئیس

تحصیل در ترکیه

تحصیل در مالزی

تحصیل در فرانسه

تحصیل در آمریکا

تحصیل در چین

تحصیل در روسیه

تحصیل در اتریش

تحصیل در اسلواکی

تحصیل دوره زبان در سوئد

تحصیل در ایتالیا

ویزا تحصیلی ایتالیا

تحصیل در آلمان

ویزا تحصیلی آلمان

تحصیل در کانادا

ویزا تحصیلی کانادا

اگر مایل هستید در انتخاب روش و کشور مناسب خودتان راهنمایی اخذ کنید، با ما در تماس باشید...

نظرات دیگران درباره تحصیل در انگلیس

11 پاسخ

 1. سلام دوستان
  میخواستم بدونم از لحاظ سهولت ویزای و همچنین شهریه دانشگاه ها انگلیس به صرفه تر هست یا کانادا؟ من به زودی آیلتس 6 و نیم میگیرم

  1. با سلام و وقت بخیر
   کاملا بستگی به خودتان دارد ولی هزینه های تحصیل در کانادا به مراتب کمتر است.

 2. سلام
  برای مدارس انگلیس اقدامی وجود داره؟ من یک پسر 7 ساله دارم و تصمیم دارم به همراهش به انگلیس برم از طریق ویزای تحصیلی برای ایشون. چه پروسه ای داره؟

  1. درود
   در چنین شرایطی ما به شما راهکار مناسب تری پیشنهاد می دهیم . لطفا با ما در ارتباط باشید.

 3. سلام وقتتون بخیر
  آیا دانشگاه ها در انگلیس آزمون ورودی دارن؟چه شرایطی برای این آزمون باید داشته باشیم؟

 4. سلام
  آیا با ویزای تحصیلی همراه هم حق کار نامحدود داره یا فقط 20 ساعت در هفته؟

 5. سلام
  من دانشجوی ترم اول دامپزشکی هستم -کارشناسی-
  آیا میتونم برای رشته موسیقی اپلای کنم؟

  تجربه و رزومه موسیقی دارم

 6. پسر من دبستانی ست
  برای رفتن، ایشان هم نیاز به مدرک زبان دارد یا فقط بنده باید آیلتس داشته باشم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل نمایید

کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

فرم ارزیابی مهاجرت

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .