سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

ثبت شرکت در عمان

اطلاعات جامع برای ثبت شرکت در عمان

register a company in oman

عمان

مشاوره رایگان

ثبت شرکت در عمان چیست؟

در چهار دهه اخیر، عمان رشد و شکوفایی اقتصادی چشمگیری داشته است. این موضوع سبب شده سرمایه‌گذاران خارجی نیز برای انواع سرمایه‌گذاری تجاری، عمان را مکان مناسبی به شمار آورند. این کشور برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی، طرح‌های انگیزشی قوی در نظر گرفته است که می‌توان به معافیت از عوارض گمرکی و معافیت از مالیات بر درآمد اشاره کرد. برای آزادسازی قانون تجارت و سرمایه‌گذاری خارجی در عمان، تغییراتی صورت گرفته که مالکیت سرمایه‌گذاران خارجی را تا 70 درصد افزایش داده است. در برخی مناطق و برای پروژه‌های توسعه حیاتی عمان، سرمایه‌گذاران خارجی صاحب 100 درصد مالکیت شرکت خود خواهند شد. اگر قصد سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در عمان را دارید، این راهنما می‌تواند اطلاعات زیادی را در اختیارتان قرار دهد:

 • مزایای سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در عمان
 • ساختارهای تجاری عمان
 • مراحل ثبت شرکت در عمان
 • اقدامات لازم پس از ثبت شرکت در عمان
 • انواع مجوز کسب‌وکار در عمان
 • مناطق آزاد تجاری عمان
 • ثبت شرکت در مناطق آزاد عمان
فهرست مطالب
مشاوره رایگان تلفنی

خدمات چهره نگار در کشور عمان

مزایای سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در عمان

سرمایه‌گذارانی که برای ثبت شرکت در عمان اقدام می‌کنند، می‌توانند بدون نیاز به حضور فیزیکی نیز فرایند ثبت شرکت را انجام دهند. چنین فرایندی را می‌توان در مدت‌زمان کوتاهی انجام داد. برای این کار یک نماینده برای تأسیس و ثبت شرکت در عمان منصوب می‌شود. از طرف دیگر سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در بسیاری از بخش‌های عمان مجاز است و در بیشتر بخش‌ها، سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند مالکیت 100 درصدی شرکتشان را داشته باشند. این موضوع برای انواع مختلف سرمایه‌گذاران سودمند است و هیچ الزامی برای تعیین سهامدار مشخص یا مقیم عمان برای ایجاد و ثبت یک شرکت وجود ندارد.

اخذ اقامت برای تمام اعضای خانواده از طریق ثبت شرکت برای نفر اصلی

علاوه‌ بر این، برای ثبت شرکت در عمان معمولاً محدودیت حداقلی و حداکثری سهام و سرمایه وجود ندارد. اشکال مختلفی از ساختارهای تجاری در این کشور در دسترس است که سرمایه‌گذاران می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. عمان توانسته قراردادهای تجارت آزاد موفقیت‌آمیز زیادی را با دیگر کشورها منعقد کند. توافق‌نامه میان عمان و ایالات‌متحده آمریکا را می‌توان یکی از شاخص‌ترین قراردادهای تجارت آزاد عمان نام برد. این موضوع مزایای زیادی برای سرمایه‌گذاران آمریکا به دنبال دارد؛ زیرا بازار متنوع و گسترده‌ای در دسترس اتباع ایالات‌متحده قرار گرفته است. علاوه‌ بر این هیچ‌گونه تعرفه‌ای برای فعالیت‌های تجاری میان عمان و ایالات‌متحده در نظر گرفته نشده است.

عکس چند کارگر کارخانه در عمان

ساختارهای تجاری عمان

مشارکت تضامنی

در تشکیل یک نهاد این چنینی، دو یا چند نفر به‌عنوان شریک فعالیت‌های تجاری را با عنوان یک شرکت انجام می‌دهند و مسئولیت نامحدود دارند. برای تشکیل شرکت تضامنی، نیازی به حداقل سرمایه نیست.

مشارکت محدود

مشارکت محدود دارای دو زیر گروه است:

 • شرکای تضامنی که در قبال شرکت، مسئولیت مشترک و تضامنی دارند. بر همین اساس، مسئولیت همه شرکا در شرکت به یک اندازه است.
 • مسئولیت هر یک از شرکا در قبال شرکت محدود به میزان سرمایه و سهامی است که در شرکت سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

شرکت با مسئولیت محدود (LLC)

در میان انواع شرکت‌های تجاری که در عمان ثبت می‌شوند، شرکت با مسئولیت محدود (LLC) جزء متداول‌ترین آن‌ها به شمار می‌آید. در این نوع نهاد تجاری، بین دو تا پنجاه نفر می‌توانند مشارکت داشته باشند. مسئولیت‌ها در شرکت‌های LLC محدود به مبلغ خاصی است و تمام فعالیت‌های تجاری تحت نام شرکت انجام می‌شود. درواقع در شرکت با مسئولیت محدود، مسئولیت هر سهامدار محدود به سهم سرمایه خود است.

سرمایه‌گذاری مشترک

سرمایه‌گذاری مشترک درواقع توافق و مشارکت بین دو یا چند نفر برای ایجاد یک شرکت، به‌منظور تحقق یک هدف یا پروژه خاص است. حداقل سرمایه موردنیاز، برای ایجاد یک شرکت سرمایه‌گذاری مشترک در عمان وجود ندارد. اگر فعالیت تجاری متقاضی ثبت شرکت در عمان برای پروژه یا دوره‌ای خاص باشد، می‌توان از این ساختار تجاری استفاده کرد.

شرکت‌های سهامی

این نوع شرکت که به‌عنوان یک شرکت سهامی بسته (SAOC) نیز شناخته می‌شود، در بیشتر کشورها معادل یک شرکت سهامی عام است. به‌طور معمول، شرکت‌های سهامی در دو شکل وجود دارند که می‌تواند یک شرکت سهامی خاص یا سهامی عام باشد. شرکت سهامی خاص، سهام خود را برای پذیره‌نویسی عمومی عرضه نمی‌کند. درحالی‌که شرکت سهامی عام، سهام را به عموم عرضه می‌کند. این نوع شرکت را می‌توانید با حداقل سرمایه تشکیل دهید. برای ایجاد یک شرکت سهامی باید حداقل سه سهام‌دار وجود داشته باشد. حداقل سرمایه زیر برای ثبت یک شرکت سهامی در عمان مورد نیاز است:

 • شرکت سرمایه‌گذاری مشترک عمومی: 2000000 OMR
 • شرکت سرمایه‌گذاری مشترک بسته: 500000 OMR
 • تبدیل از نوع دیگر شرکت: 1000000 OMR

دفتر شعبه

یک شعبه خارجی به اشخاص و شرکت‌های غیرعمانی پیشنهاد می‌کند تا با حضور قانونی محدود، در عمان تجارت کنند. این شعبه اساساً توسعه و ردپای یک شرکت خارجی در عمان است که امکان انجام فعالیت‌های بسیار محدود در عمان را فراهم می‌کند. چنین دفاتری می‌توانند فعالیت‌های تجاری سودآوری را انجام دهند.

عکس دو مرد در عمان که در ملک یک شرکت قدم می زنند - ثبت شرکت در عمان

دفتر نمایندگی تجاری

اگر هدف اصلی یک شرکت خارجی از حضور قانونی در عمان انجام تحقیقات بازار، تبلیغات، بازاریابی، یا فعالیت‌های اداری با سایر نهادهای تجاری در عمان باشد، امکان تأسیس یک دفتر نمایندگی تجاری را خواهد داشت. درواقع دفاتر نمایندگی مانند دفاتر شعبه، تنها به‌منظور توسعه شرکت مادر خارجی خود عمل می‌کنند. با وجود این مجاز به شرکت در فعالیت‌های تجاری سودآور نیستند. درواقع فعالیت این نوع دفاتر به اهداف تبلیغاتی و در جهت ترویج شرکت مادر در عمان محدود است.

شرکت هلدینگ

شرکت‌های هلدینگ 51 درصد از مالکیت سهام یک یا چند «شرکت سهامی» یا «شرکت با مسئولیت محدود» را در اختیار دارند. ثبت شرکت هلدینگ برای سرمایه‌گذاری‌های بزرگ یا پروژه‌های شرکتی توصیه می‌شود.

مراحل ثبت شرکت در عمان

برای ثبت شرکت در عمان باید مراحل زیر را طی کنید:

 • انتخاب نام تجاری
  شخصی که قصد راه‌اندازی و ثبت شرکت در عمان را دارد، پیش از هر اقدامی باید درباره نام تجاری شرکت تصمیم بگیرد. اگرچه ممکن است انتخاب نام تجاری ساده به نظر برسد، در واقعیت چندان هم آسان نیست. ابتدا باید مطمئن شوید نام برند و شرکت شما در مقایسه با سایر رقبای موجود در بازار منحصربه‌فرد است.
 • انتخاب نقطه مناسب
  هر کسب‌وکاری باید در جایی دایر و ثبت شود که بیشترین مخاطب هدف خود را دارد. در عین حال، نیاز است از روند سرمایه‌گذاری که باید در آن نقطه طی کند نیز آگاهی داشته باشد. عمان مناطق اختصاصی دارد که با توجه به بودجه تجاری موردنظر می‌توان روی آن‌ها تمرکز کرد؛ برای مثال، اگر یک کسب‌وکار به دنبال گسترش فعالیت‌های خود است، می‌تواند یک شرکت تجاری در منطقه اصلی عمان راه‌اندازی کند. برعکس، اگر یک کارآفرین نوپا در حال برنامه‌ریزی برای ایجاد یک کسب‌وکار باشد، مناطق آزاد عمان گزینه مطلوبی به نظر می‌رسند.
 • ارسال ملزومات شرکت برای ثبت
  پس از طی کردن مراحل فوق، باید درخواستی را برای تأیید به وزارت بازرگانی و صنعت عمان (OCCI) ارائه دهید. علاوه بر فرم درخواست ثبت شرکت در عمان، مدارک دیگری نیز باید ارسال شود. تعدادی از اسناد ضروری شامل موارد زیر است:
 • تکمیل فرم‌های درخواست ثبت شرکت
 • گذرنامه و ویزای سهامداران شرکت
 • اسناد سهام‌داران و قرارداد تشکیل‌دهنده
 • توافقنامه و اساسنامه
 • مدارک شناسایی سهامداران
 • گواهی ثبت مالیات
 • اثبات سپرده اولیه در قالب یک گواهی
 • گواهی ضمیمه اتاق بازرگانی و صنعت
  نکته: قبل از تحویل مدارک به مقامات مربوطه، آن‌ها را بررسی کنید و از صحتشان اطمینان یابید.

ثبت شرکت در عمان راحت ترین روش اخذ اقامت در کشور عمان

افتتاح حساب سپرده‌گذاری در بانک

هر شرکت و کسب‌وکاری نیاز به انجام معاملات تجاری دارد و برای این منظور، باید یک حساب بانکی تجاری داشته باشد؛ بنابراین پس از ارائه مدارک ثبت شرکت، باید در یکی از بانک‌های عمان یک حساب سپرده‌گذاری افتتاح کنید. افتتاح این حساب جهت واریز کارمزد اولیه تأسیس و ثبت شرکت در عمان الزامی است. بهتر است برای انتخاب بانک موردنظرتان، تحقیقات عمیقی از بازار داشته باشید و بانکی را انتخاب کنید که با شرایط تجاری شما مطابقت داشته باشد.

ثبت‌نام در اتاق بازرگانی و صنعت عمان

به‌منظور رعایت قوانین و مقررات تجاری برای ثبت یک شرکت در عمان، باید در اتاق بازرگانی و صنعت عمان (OCCI) ثبت‌نام کنید.

گرفتن مهر شرکت

مرحله بعدی، ثبت کسب‌وکار است و نیاز به ارائه فرم‌های افتتاحیه قانونی، تأیید شهرداری و گواهی سرمایه دارد. شرکت باید یک مهر حاوی نام و نشان شرکت بسازد. مهر شرکت را درواقع می‌توان به‌عنوان امضای یک نهاد تجاری در نظر گرفت. داشتن مهر هنگام معامله با سهامداران شرکت ضروری است و از جعل اسناد تجاری مربوط جلوگیری می‌کند.
اقدامات لازم پس از ثبت شرکت در عمان
پس از تکمیل فرآیند ثبت شرکت، چند مرحله دیگر باید طی شود.

استخدام استعداد و نیروی مناسب

نهادهای تجاری در عمان درباره استخدام نیروی کار بین‌المللی، انعطاف‌پذیری بالایی دارند؛ بنابراین شما می‌توانید ماهرترین و مستعدترین نیروهای کار جهانی را جذب و استخدام کنید. پیش از استخدام ابتدا نیازهای کسب‌وکارتان را دریابید و مطابق آن‌ها پیش بروید.

تکمیل مراحل ویزا

بعد از اینکه افراد مناسب را برای شرکتتان انتخاب کردید، باید برای کارمندان خود درخواست ویزا دهد. افرادی که به‌عنوان سرمایه‌گذار یا کارفرما در عمان حضور دارند، باید ویزای کارفرما یا سرمایه‌گذار داشته باشند؛ درحالی‌که برای نیروی کار انتخاب‌شده، ویزای کار صادر می‌شود.

ثبت نام نیروی کار

بعد از ملحق شدن کارکنان به شرکت، آن‌ها بخشی از نهاد تجاری در نظر گرفته می‌شوند؛ به همین دلیل باید آن‌ها را تحت نام شرکت، در وزارت نیروی انسانی ثبت‌نام کنید. این کار برای جلوگیری از هرگونه عواقب قانونی الزامی است. درصورت وجود هرگونه عواقب قانونی، باید با وکلای شرکت تماس بگیرید.

تبدیل حساب بانکی

تبدیل حساب بانکی گام دیگری بعد از ثبت شرکت در عمان است. حساب سرمایه تجاری باید به حساب جاری تبدیل شود. به این ترتیب، معاملات تجاری شرکت راحت‌تر انجام خواهد شد.

انواع مجوز کسب‌وکار در عمان

پس از تکمیل تمام مراحل قبل و بعد ثبت شرکت در عمان شما می‌توانید تجارت خود را در این کشور آغاز کنید. تشکیل شرکت در سلطان‌نشین عمان به مجوزهای مختلفی برای انجام فعالیت‌های تجاری نیاز دارد. به‌طورکلی، چهار نوع مجوز برای فعالیت کسب‌وکارها در عمان مورد نیاز است که عبارت‌اند از:

 • مجوز تجارت
 • مجوز تجارت عمومی
 • مجوز حرفه‌ای
 • مجوز خدمات
 • مناطق آزاد تجاری عمان

راه اندازی کسب و کار شما در کمترین زمان ممکن

در عمان نیز مانند امارات متحده عربی، قوانین و فرایند ثبت برای شرکت‌های سرزمین اصلی و شرکت‌های مناطق آزاد با یکدیگر تفاوت دارد. مناطق آزاد به‌دلیل مزایای بسیار زیاد و سیاست‌های معافیت مالیاتی، همیشه انتخابی جذاب برای راه‌اندازی فعالیت‌های تجاری در بین شورای همکاری خلیج فارس بوده‌اند. در عمان چهار منطقه آزاد وجود دارد که عبارت‌اند از:

منطقه آزاد المزونه

مرکز بخش‌های تجاری، خدماتی و صنعتی
منطقه آزاد صلاله (به‌دلیل هزینه پایین در زمینه آب و برق، نیروی کار و زیرساخت، همراه انتخاب جذابی برای سرمایه‌گذاران به شمار می‌آید).
منطقه آزاد صحار (سریع‌ترین بندر در حال رشد در جهان است).
منطقه دوقم (بزرگ‌ترین منطقه اقتصادی که به هشت منطقه فرعی تقسیم می‌شود و گزینه‌های سرمایه‌گذاری مختلفی مانند صنایع، بندر دریایی، اسکله خشک، شیلات، بخش گردشگری و غیره را در خود جای داده است).

سرمایه‌گذاران باید با توجه به کسب‌وکار خود، منطقه آزاد مناسب را انتخاب کنند.

مراحل ثبت شرکت در مناطق آزاد عمان

 1. تکمیل فرم درخواست پلات توسط سرمایه‌گذاران
 2. توافق درباره شرایط تجاری که باید انجام شود
 3. ارائه نامه عدم ‌اعتراض به وزارت محیط‌زیست و امور آب و هوا
 4. پرداخت هزینه‌های اجاره، شرکت و مجوز
 5. امضای قرارداد اجاره

وکلای فارسی زبان با سابقه در کشور عمان همراه شما خواهند بود

پس از تکمیل کل فرایند و پرداخت هزینه‌ها، برای سرمایه‌گذار گواهی شرکت صادر می‌شود. مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در هر منطقه آزاد در عمان عبارت‌اند از:

 • اطلاعات تماس سرمایه‌گذاران به همراه کشور مبدأ آن‌ها
 • اندازه پلات مورد نیاز برای راه‌اندازی یک شرکت
 • ارائه بیزینس پلن به همراه سرمایه‌گذاری ثابت
 • برآورد کردن کل برق و آب مورد نیاز شرکت

عکس مردی که قراردادی را امضا می کند

مزایای مهاجرت به روش ثبت شرکت در عمان

کسانی که به دنبال راه‌اندازی تحارت و ثبت شرکت در عمان هستند می‌توانند از مزایای زیر بهره مند شوند:

امکان دریافت تسهیلات

می‌توانند وام بدون بهره برای راه‌اندازی و ثبت شرکت دریافت کنند.

نبود عوارض گمرکی

هیچ‌گونه عوارض گمرکی برای واردات تجهیزات و مواد اولیه برای مقاصد تولیدی وجود ندارد.

امکان اخذ اقامت

از طریق ثبت شرکت می‌توان اقامت عمان را اخذ کرد و در این کشور زندگی کرد.

اعطای اقامت به همه ملیت ها

برای ثبت شرکت در عمان فقط به یک سهامدار و مدیر نیاز خواهید داشت که می‌تواند از هر ملیت و قشری باشد.

داشتن مالکیت صد در صدی

فرد ثبت کننده شرکت، مالکیت صددرصدی روی شرکت ثبت شده خواهد داشت.

معافیت مالیاتی

در صورت ثبت شرکت در مناطق آزاد عمان معاف از پرداخت مالیات خواهید شد.

هزینه پایین

بخش بزرگی از هزینه‌های ثبت شرکت بر دوش خود دولت است، پس حتی با سرمایه نسبتا محدود هم می‌توان شرکت ثبت کرد.

امنیت اقتصادی

همچنین کشور عمان با داشتن ثبات سیاسی، باعث شده است که امنیت اقتصادی خوبی را داشته باشد بنابراین گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری طولانی مدت است.

عمان اقتصاد آینده محور دارد

اقتصاد عمان مرتب در حال رشد است و مقصد بسیار خوبی برای سرمایه گذاری افراد است.

عمان دارای سومین واحد پول قوی در جهان است

عمان یکی از قوی ترین قدرت های اقتصادی در جهان و پویا ترین اقتصاد منطقه است.

وجود پرتال وزارت بازرگانی

سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند از طریق پورتال وزارت بازرگانی عمان به مناقصه برای قراردادهای دولتی دسترسی داشته باشند.

معایب مهاجرت به روش ثبت شرکت در عمان

عدم عضویت در حوزه اقتصادی اروپا

عمان همچنان در فهرست حوزه‌های قضایی اتحادیه اروپا قرار نگرفته، زیرا نتوانسته است پروتکل‌های لازمه آن‌ها را اجرایی کند.

الزام به ارائه اظهارنامه مالیاتی

مشاغل کوچک در عمان مشمول مالیات و ملزم به ارائه اظهارنامه سالیانه هستند.

الزام به استخدام اهالی عمان

یکی از چالش‌های مهم ثبت شرکت و راه‌اندازی آن در عمان این است که باید ۱۵ تا ۶۰ درصد نیروی کار شرکت از اتباع عمانی باشند. یافتن کارمندان عمانی واجد شرایط خود میتواند یکی از چالش‌های مهم باشد.

دشواری استخدام افراد ماهر

به دلیلی که در مورد بالا توضیح داده شد، پیدا کردن افراد با مهارت بالا دشوار است زیرا بیشتر این کارکنان باید عمانی باشند و این شرایط را سخت خواهد کرد.

نیاز به دانش زبان عربی

زبان رسمی عمان عربی است، این می‌تواند برای کسب‌وکارهای بین المللی چالش‌هایی را ایجاد کند.

قوانین دشوار برای سهامداری

فقط شرکت‌های خارجی که حداقل سه سال تاسیس شده‌اند، می‌توانند به عنوان سهامدار شرکت منصوب شوند.

سوالات متداول درباره ثبت شرکت در عمان

بله، باید ۱۵ تا ۶۰ درصد نیروی کار شرکت از اتباع عمانی باشند.

مشاغل کوچک در عمان مشمول مالیات هستند و ملزم به ارائه اظهارنامه سالیانه هستند.

می‌توانند وام بدون بهره برای راه‌اندازی و ثبت شرکت دریافت کنند.

بله، می‌توان‌ از طریق ثبت شرکت در عمان اقامت آن را اخذ کرد و در این کشور زندگی کرد.

بخش بزرگی از هزینه‌های ثبت شرکت را خود دولت پرداخت خواهد کرد، پس حتی با سرمایه نسبتا محدود هم می‌توان در عمان شرکت ثبت کرد.

تمام سوابق و قوانین حقوقی در عمان برگرفته از حقوق عمومی است و قوانین تجاری در این کشور کاملاً انعطاف‌پذیر هستند.

مرجع اصلی نظارتی برای ثبت شرکت در عمان MOCI است.

مقالات مرتبط

سایر روش های مرتبط

ثبت شرکت در پرتغال

ثبت شرکت در سوئد

ثبت شرکت در ایتالیا

ثبت شرکت در آلمان

اگر مایل هستید در انتخاب روش و کشور مناسب خودتان راهنمایی اخذ کنید، با ما در تماس باشید...

نظرات دیگران درباره ثبت شرکت در عمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل نمایید

کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

فرم ارزیابی مهاجرت

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .