سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

کارشناسی ارشد در ایتالیا | هزینه، مدارک لازم و بورسیه های تحصیلی

master's degree in italy

ایتالیا

مشاوره رایگان

تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا چیست؟

تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا تجربه‌ای است که تا پایان آموزش و حرفه‌تان با شما خواهد ماند. با تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد فرصت آموزش در دانشگاه‌های تاریخی، بهره‌مندی از تحقیقات پیشرفته مدرن و البته شانس کشف یکی از زیباترین نقاط اروپا را خواهید داشت. مدرک کارشناسی ارشد در ایتالیا به معنای تحصیل در یکی از معتبرترین سیستم‌های آموزش عالی در جهان است. دانشگاه‌های بسیار قدیمی در ایتالیا وجود دارد. حتی قدیمی‌ترین دانشگاه جهان با نام دانشگاه بولونیا در این کشور است.

فهرست مطالب
مشاوره رایگان تلفنی

چرا تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا؟

در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا باید مدرک کارشناسی ارشد در ایتالیا بگیرید:

 • شهریه مقرون به صرفه: دانشگاه های دولتی ایتالیا نسبتا دانشگاه‌های مقرون به صرفه‌ای برای دانشجویان بین‌المللی هستند. همچنین این دانشگاه‌های بورسیه های متعددی برای تحصیل در ایتالیا به دانشجویان خود ارائه می‌دهند.
 • دانشگاه‌های به روز و رشته‌های متعدد: تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا به معنای آموزش در دانشگاه‌های به‌روز باامکانات مدرن است. مدرک دانشگاه های ایتالیا در بسیاری از نقاط جهان معتبر است.
 • فرصت‌های تحقیقاتی: سیستم دانشگاهی ایتالیا به عنوان یکی از اعضای اصلی جامعه دانشگاهی اروپا ارتباطات فوق‌العاده‌ای با سایر موسسات در سراسر قاره اروپا (و حتی فراتر از آن) دارد.
 • موقعیت کشور ایتالیا: یکی از دلایل تحصیل ارشد در ایتالیا موقعیت این کشور است. کشوری در اروپا که به عنوان موقعیت ایتالیا به عنوان یک مرکز غذا، فرهنگ و سرگرمی و مد شناخته می‌شود. ایتالیا مکانی فوق‌العاده برای گسترش افق شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی است.

کارشناسی ارشد در ایتالیا

دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل کارشناسی ارشد

ایتالیا در سال 1999 یک ساختار سه چرخه‌ای را در سراسر آموزش عالی اروپا معرفی کرد. این سیستم که فرآیند بولونیا (Bologna process) نامیده می‌شود، با هدف ایجاد یک منطقه آموزش عالی مشترک در اروپا، امکان انتقال آسان‌تر اعتبار (ECTS) و چارچوب تشخیص صلاحیت در اروپا را فراهم می‌آورد.
چندین نوع مختلف موسسه آموزش عالی در ایتالیا برای تحصیل کارشناسی ارشد وجود دارد. همچنین دیگر موسسات «غیر دانشگاهی» نیز تحصیلات تکمیلی در ایتالیا را (به عنوان مثال مدارس طراحی و هنر) ارائه می‌دهند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا گزینه‌های زیر پیش‌روی شماست:
دانشگاه‌ های دولتی ایتالیا – بیشتر دانشگاه های ایتالیا دولتی و متمرکز بر تحقیقات هستند. ۶۷ دانشگاه دولتی در ایتالیا وجود دارد. دانشگاه‌های بزرگ که میزبان بیش از ۱۰۰ هزار دانشجو هستند تا موسسات تخصصی بسیار کوچکتر که فقط چندین هزار دانشجو دارند. دانشگاه‌های دولتی همگی مستقل هستند و اولویت‌ها و مقررات خود را تعیین می‌کنند.
دانشگاه های خصوصی ایتالیا: این دانشگاه‌ها که با تایید دولت فعالیت می‌کنند، نیز در دسترس دانشجویان قرار دارند. ۲۹ دانشگاه خصوصی در ایتالیا وجود دارد. اگر تحصیل در دانشگاه خصوصی در ایتالیا را انتخاب می‌کنید، باید این دانشگاه مورد تایید توسط وزارت آموزش و پرورش ایتالیا باشد. دانشگاه‌های خصوصی معتبر استاندارد آموزشی یکسانی با دانشگاه‌های دولتی دارند. همچنین مدارک تحصیلی این دانشگاه‌ها با مدارک دولتی تفاوتی ندارند. تنها تفاوت دانشگاه‌های خصوصی و دولتی در ایتالیا شهریه آنهاست.
دانشگاههای خارجی (Università per Stranieri) : این دانشگاه‌ها به دنبال آموزش زبان و فرهنگ ایتالیایی به دانشجویان خارجی هستند. دو دانشگاه خارجی در ایتالیا وجود دارد. قدیمی‌ترین آنها در پروجاست که در سال 1921 تاسیس شد و دیگری در سیه‌نا قرار دارد. مسئولیت دیگر آنها مدیریت دو آزمون زبان ایتالیایی یعنی CILT و CELI است.
مدارس عالی (Scuole Superiori) : این موسسات دارای موقعیت حقوقی منحصر به فردی هستند که به آنها امکان می ‌دهد فقط در تحصیلات تکمیلی دانشگاهی تخصص داشته باشند.
دانشگاه‌های فنی (Politecnici) : دانشگاه های فنی ایتالیا شباهت زیادی به دانشگاه های دولتی دارند اما تمرکز آنها منحصرا در دو زمینه مهندسی و معماری است.
دانشگاه‌های آنلاین: این دانشگاه ها دوره‌های معتبر دولتی را با آموزش الکترونیکی ارائه می‌دهند.

دانشگاه آنلاین

شهرهای دانشگاهی ایتالیا

شهرهای دانشگاهی ایتالیا متعدد هستند. برای تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا گزینه‌های مختلفی پیش‌رو دارید. چه به دنبال یک شهر تاریخی دانشگاهی مانند پادوا، یا یک کلانشهر مدرن مانند میلان یا مکان‌های دیدنی باستانی رم باشید، دانشگاه‌های مختلفی در دسترس است.

تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

سیستم آموزش عالی ایتالیا از تعامل بسیار قدرتمندی با موسسات و شرکای اروپایی بهره‌مند است. این یعنی دانشگاه های ایتالیا دارای موافقتنامه‌های متعدد مبادله با دیگر دانشگاه های اروپا هستند. کارشناسی ارشد در ایتالیا می‌تواند راه را برای ورود به موسسات اروپایی با کیفیت بالا باز کند.

کارشناسی ارشد در دانشگاه های ایتالیا دو سال به طول می‌انجامد. پس از گذراندن 120 ECTS که از ECTS برای دوره‌های اصلی، انتخابی، سمینارها و پایان‌نامه شکل گرفته است، اعطا می‌شود. مقاطع کارشناسی ارشد به چهار ترم با تعطیلات تابستانی بین سال اول و سال دوم تقسیم می‌شوند. بیشتر رشته های کارشناسی ارشد در ایتالیا بر اساس سخنرانی‌ها، آموزش‌ها، کار گروهی و دروس (اگر در رشته علوم یا مهندسی تحصیل کنید، به احتمال زیاد جلسات عملی نیز خواهید داشت) شکل گرفته است. هدف این است که دانش بیشتری در مورد رشته خود و همچنین مهارت‌های فنی، بین فردی و تحقیقی یاد بگیرید. ترم چهار به پایان‌نامه دانشجویان اختصاص داده می‌شود. دانشجویان می‌تواند در این ترم، روی یک نظریه یا یک پروژه تحقیقاتی کار کنند.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

بسیاری از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در ایتالیا ساختار هزینهای خود را ایجاد می‌کنند. از این رو، سطح شهریه‌ها در دانشگاه‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است. با این حال، حداقل هزینه قانونی برای ثبت‌نام و حداکثر سطح برای مشارکت دانشجویان در هزینه‌ها و خدمات وجود دارد که نمی‌تواند از 20 درصد بودجه دولتی بیشتر باشد. شهریه دانشگاه های دولتی ایتالیا(tasse) برای دانشجویان داخلی و اتحادیه اروپا به طور متوسط سالانه 1520 یورو است. بسته به دانشگاه، ممکن است شهریه تحصیل در این مقطع به حدود 30 یورو نیز برسد.
دانشگاه های خصوصی ایتالیا بسیار گرانتر از دانشگاه‌های دولتی این کشور هستند. برای تحصیل کارشناسی ارشد در دانشگاه های خصوصی ایتالا ممکن است حداقل ۱۲۰۰۰ یورو در سال هزینه کنید. همچنین گاهی این هزینه‌ها می‌تواند تا حدود ۱۰۰ یورو نیز برسد.

هزینه کارشناسی ارشد در ایتالیا

بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد در ایتالیا

با وجود اینکه هزینه تحصیل در ایتالیا ارزان نیست، اما بورسیه‌های تحصیلی در اختیار دانشجویان قرار دارد. بسیاری از دانشگاه‌ها و موسسات این کشور دانشجویان بین‌المللی و ایتالیایی در قالب بورسیه تحصیلی، وام دانشجویی، مسکن، بلیط غذای رستوران دانشگاه و معافیت از هزینه حمایت می‌کنند. اگر شرایط لازم بورسیه تحصیلی در مقطع ارشد در ایتالیا را داشته باشید، هزینه‌های شما تا حد زیادی تامین خواهد شد.

برخی از مهمترین بورسیه‌ های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا عبارتند از:

 1. بورسیه‌های تحصیلی وزارت امور خارجه ایتالیا برای دانشجویان خارجی
 2. بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه های ایتالیا (برای بررسی این بورسیه باید وب‌سایت دانشگاه‌ها برای جزئیات بیشتر بررسی کنید).
 3. صندوق تحصیل در خارج از کشور

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد

برای تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 1. دیپلم و کارشناسی و ریزنمرات (به همراه ترجمه)
 2. مدرک زبان. تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی امکانپذیر است. انگلیسی آیلتس 6 و ایتالیایی مدرک زبان B2 ضروری است.
 3. رزومه کامل
 4. یک بیانیه شخصی که ویژگی‌های شما را مطرح می‌کند. همچنین در این نامه باید بنویسید که چرا شما بهترین کاندیدای این رشته هستید. در عین حال از آرزوهای شغلی خود بگویید.
 5. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باید بیمه درمانی داشته باشند.
 6. تمکن مالی حدود ۸۰۰۰ یورو
 7. همچنین معدل دانشجویان باید بالای ۱۴ باشد تا بتوانند در دانشگاه های ایتالیا پذیرش بگیرند.

توجه داشته باشید که مدارک مربوط به تحصیلات قبلی (دیپلم و ریزنمرات) باید به زبان ایتالیایی ترجمه شود. اگرچه برخی از دانشگاه‌ها مدارک انگلیسی و فرانسوی را نیز می‌پذیرند.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا چیست؟

مدارک زبان انگلیسی مورد قبول در بیشتر دانشگاه‌های ایتالیا عبارت هستند از : تافل، آیلتس، TOEIC، و C1 پیشرفته. با این حال هر کدام از دانشگاه‌های ایتالیا مدارک و شرایط مخصوص خود را برای جذب دانشجویان ‌بین‌المللی تعیین ‌می‌کنند. با این حال هر کدام از دانشگاه‌های ایتالیا مدارک و شرایط مخصوص خود را برای جذب دانشجویان ‌بین‌المللی تعیین ‌می‌کنند.‌ بنابراین برای آگاهی از‌ امتیاز و نمره‌ی قبولی تعیین شده در آزمون‌های مختلف زبان باید به وب‌سایت رسمی ‌دانشگاه مراجعه کرده و با جستجو کردن شرایط تحصیل در رشته و مقطع مورد نظرتان، اطلاعات دقیق را در این مورد کسب نمایید سپس می‌توانید‌ با توجه به نوع مدرک و نمره‌ی قبولی مورد تایید دانشگاه‌ نسبت به آماده کردن مدارک‌ مربوط به زبان خارجی اقدام نمایید.

با توجه به اینکه داشتن مدرک زبان‌ انگلیسی یا ایتالیایی از شرایط اصلی ورود به دانشگاه‌های ایتالیا است،‌ دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان را دارند،‌ می‌توانند در دوره‌های‌ آمادگی زبان برای ورود به دانشگاه شرکت کنند.‌ بسیاری از دانشگاه‌ها در ایتالیا دوره‌های آموزش زبان انگلیسی یا زبان ایتالیایی را برگزار ‌می‌کنند و دانشجویان ‌می‌توانند قبل از‌ شروع دوره‌ی تحصیلات آکادمیک،‌ در دوره‌های آموزش زبان شرکت کرده و پس از گذراندن دوره با موفقیت و کسب نمره‌ی قبولی‌ وارد دانشگاه شوند و تحصیل خود را ادامه دهند.‌ بیشتر دانشگاه‌های ایتالیایی با هدف جذب دانشجویان ‌بین‌المللی اقدام به برگزاری این دوره‌ها ‌می‌کنند.‌ بهتر است اگر قصد ورود به یک دانشگاه را‌ دارید در دوره‌های‌ آموزشی برگزار شده توسط همان دانشگاه شرکت کنید تا‌ شانس بیشتری‌ برای ورود به دانشگاه داشته باشید.‌ چرا که هر دوره با توجه به معیارهای دانشگاه مورد نظر برگزار می‌شود.‌ با این حال ممکن است دانشگاه مورد نظر شما‌ دوره‌های زبان انگلیسی یا زبان ایتالیایی را برگزار نکند یا اینکه شما ترجیح ‌بدهید در‌ آموزشگاه‌های زبان در‌ کشور ایتالیا نسبت به آموزش زبان انگلیسی یا ایتالیایی اقدام نمایید.‌ دانشجویان ‌بین‌المللی ‌می‌توانند با ثبت نام در دوره‌های‌ آموزش زبان‌ از آموزشگاه‌های معتبر کشور ایتالیا،‌ ویزای دانش آموزی را دریافت کرده و‌ برای شرکت در کلاس‌ها وارد خاک این کشور شوند.

با توجه به اینکه دوره‌های زبان انگلیسی در کشور ما نیز برگزار می‌شوند، بیشتر دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در‌ برنامه‌های تحصیلی برگزار شده به زبان ایتالیایی را دارند،‌ در دوره‌های برگزار شده در ایتالیا شرکت ‌می‌کنند.‌ شرکت در دوره‌های زبان ایتالیایی در کشور ایتالیا باعث می‌شود که دانشجویان با قرار گرفتن در محیط واقعی،‌ خیلی سریع‌تر تسلط کافی به‌ زبان ایتالیایی را پیدا کنند و‌ با اصطلاحات روزمره به خوبی آشنا شوند.

ویزای دانشجویی ایتالیا برای تحصیل کارشناسی ارشد

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا باید ویزای دانشجویی بگیرند. این کار را می‌توانید در سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خود انجام دهید. با توجه به مدت زمان لازم برای دریافت ویزا، به شما توصیه می‌کنیم به محض دریافت پذیرش دانشگاه، برای ویزای دانشجویی ایتالیا درخواست دهید.
مدارک لازم:

 • فرم درخواست ویزا
 • عکس جدید پاسپورتی
 • پاسپورت معتبر
 • نامه پذیرش از یک دانشگاه در ایتالیا
 • تمکن مالی
 • بیمه درمانی
 • اثبات محل اقامت شما در ایتالیا
 • همچنین اگر از هر سازمانی بورسیه یا کمک هزینه دریافت می‌کنید ، باید مدرک آن را ارائه دهید.

شرایط بورسیه و تحصیل رایگان کارشناسی ارشد در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا به صورت کاملا رایگان به معنای واقعی کلمه امکان‌پذیر نیست؛ اما سازوکار پذیرش متقضیان مهاجرت تحصیلی به نحوی طراحی شده تا با دریافت کمک‌هزینه‌های تحصیلی بسته به شرایط دانشجو، مخارج تحصیل تا میزان چشمگیری کاهش یابد.

برخی از انواع برنامه‌های کمک‌هزینه دولتی این کشور شامل تمامی هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویان ممتاز و نخبه می‌شود و تحصیل رایگان در ایتالیا را رقم می‌شوند که اغلب در مقاطع تکمیلی به دانشجویان بین‌المللی اختصاص می‌یابد. این برنامه‌ها به صورت رایگان ارائه می‌شود و ثبت درخواست آن برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی شامل ادمیشن فی نیست.

باید توجه داشت که استفاده از برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی دانشجویان خارجی و بورسیه تحصیلی ایتالیا هم به خصوص در مقطع کارشناسی شرایط مشخصی دارد و برای درخواست تحصیل در ایتالیا به صورت کاملا رایگان باید واجد شرایط بود و مدارک مورد نیاز جداگانه‌ای را ارسال کرد.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا اول از همه نیاز به دریافت پذیرش تحصیلی از موسسه آموزشی مورد نظر دارد. تقریبا تمام دانشگاه های ایتالیا شرایط پذیرش تحصیلی را به تفکیک برنامه‌های تحصیلی در سایت رسمی اعلام کرده‌اند.

انواع بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا کدامند؟

بورسیه ها در ایتالیا به بورسیه های دانشگاهی و استانی تقسیم می شوند.

 • بورسیه‌های دانشگاهی :این نوع بورسیه معمولا مختص مرحله کارشناسی ارشد و دکتری است که بر اساس رزومه علمی فرد، دانش شخصی متقاضی، معدل کسب شده و مقاله‌های چاپ شده معتبر به او تعلق می‌گیرد. مبلغ این بورسیه در مقطع دکترا حدودا ۱۲۰۰ یورو در ماه می‌باشد. شانس دریافت این بورسیه در مقطع دکتری بالاتر از دوره کارشناسی ارشد است. در ادامه به مهم ترین این نوع بورسیه ها اشاره می نماییم:
 • بورسیه تحصیلی وزارت امور خارجه ایتالیا: وزارت امور خارجه و همکاری های بین المللی (MAECI) دولت ایتالیا بورسیه تحصیلی برای دانشجویان اتباع کشورهای خارجی به منظور تقویت همکاری های بین المللی در زمینه های فرهنگی، علمی و فناوری، به منظور ارتقاء زبان و فرهنگ ایتالیایی و حمایت از سیستم اقتصادی ایتالیا در جهان ارایه می کند. این بورسیه جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا می باشد. این کمک هزینه برای دوره های کارشناسی ارشد، دوره های آموزش عالی در هنر، موسیقی و رقص (AFAM)، دوره دکتری، دوره های تحقیقاتی زیر نظر دانشگاه و دوره های پیشرفته زبان و فرهنگ ایتالیایی ارایه می شود.
 • بورسیه IYT وزارت امور خارجه ایتالیا: دولت ایتالیا برای دانشجویان کشورهای خارجی همه ساله بورسیه تحصیلی به نام THE INVEST YOUR TALENT IN ITALY ارایه می کند. این بورسیه جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد  در رشته ها و دانشگاه های مختلف ایتالیا ارایه شده است. این بورسیه توسط وزارت امور خارجه دولت ایتالیا تامین می شود. بورسیه تحصیلی دولت ایتالیا INVEST YOUR TALENT  همچنین شامل یک دوره کارآموزی اجباری در شرکت های ایتالیایی منتخب است که شرکای این بورسیه هستند. طول دوره کارشناسی ارشد 1 ساله خواهد بود. دوره های ارایه شده برای این بورسیه کاملا به زبان انگلیسی می باشند. این بورسیه هزینه تحصیل شما را به مدت 9 ماه پوشش خواهد داد.
 • بورسیه جهان سوم ایتالیا DSU:  این در واقع برنامه ای است که توسط وزارت امور خارجه و وزارت توسعه اقتصادی کشور ایتالیا ارائه شده است و به دانشجویانی از کشورهای آذربایجان، کلمبیا، مصر، اتوپیا، غنا، هند، اندونزی، ایران، قزاقستان، مکزیک، ترکیه، تونس و ویتنام پیشنهاد می گردد که مهارت ها و تخصص خود را از طریق دوره های تحصیلات تکمیلی این کشور به زبان انگلیسی و در رشته هایی همچون تکنولوژی پیشرفته، معماری، طراحی، اقتصاد و مدیریت تکمیل کنند. و در واقع این بورسیه به بهترین دانشجویان تعلق می گیرد.
 • بورسیه های EDISU پایمونت:  در این نوع بورسیه دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا که در دوره های تمام وقت و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در یکی از دانشگاه های پایمونت ثبت نام کرده اند در صورت دارا بودن شرایط لازم می توانند برای بورسیه اقدام نمایند. نکته قابل توجه این است که دانشجویان پاره وقت، فقط در مقطع کارشناسی امکان بهره مندی از این بورسیه را دارند.
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه BOLOGNA برای دانشجویان بین المللی: این بورسیه برای دانشجویان شایسته مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد این دانشگاه ارائه شده است. . هر گرنت برای یکسال تحصیلی بوده و علاوه بر حذف شهریه، مبلغی در کل به میزان 11,059 یورو دارد.
 • بورسیه دانشگاه PAVIA برای دانشجویانی از کشورهای در حال توسعه : این دانشگاه برای دانشجویان برجسته و شایسته ای از کشورهای در حال توسعه که قصد ادامه تحصیل در مقطع  کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی را دارند بورسیه ای در نظر گرفته است که هر بورسیه ارزشی در حدود 8 هزار یورو دارد.
 • بورسیه دانشگاه پلی تکنیک میلان : این نوع بورسیه برای دانشجویان نخبه و بااستعداد بین المللی که در برنامه های کارشناسی ارشد علوم ثبت نام کرده اند در نظر گرفته شده است و بدین نحو است که در آن شهریه دانشجویان حذف شده و هر ساله مبلغی بین 5 تا 10 هزار یورو به آن ها پرداخت می شود.
 • بورسیه دانشگاه پلی تکنیک تورین : بورسیه های این دانشگاه در رشته هایی همچون معماری و مهندسی راه می شود.
 • بورسیه دانشگاه PADOVA: در واقع در این نوع بورسیه برای دانشجویان چه ایتالیایی چه خارجی به شرط استعداد و نخبگی بورسیه و مزایایی در نظر گرفته شده است که شامل پول نقدی و ارائه برخی خدمات همچون اسکان و غذا است.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد ایتالیا چگونه است؟

فارغ‌التحصیلانی که معدل کارشناسی آنها بالای 15 باشد معمولاً موفق می‌شوند بورس شهریه رایگان را به دست آورند، اما بورسیه کامل یا کمک هزینه ماهیانه معمولاً فقط به دانشجویان دوره دکتری تعلق می‌ گیرد. با این حال معدل بالاتر امتیاز محسوب می ‌شود.

مدرک زبان برای تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

برای تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد باید اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و ریز نمرات مدرک کارشناسی به زبان انگلیسی یا ایتالیایی ترجمه شده باشد و همچنین کسب نمره حداقل 6 زبان آیلتس را در آزمون آیلتس داشته باشید.

طریقه ی پذیرش کارشناسی ارشد ایتالیا

روند درخواست پذیرش تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا معمولاً به صورت آنلاین است. بنابراین می توانید بدون حضور در این کشور نسبت به اخذ پذیرش اقدام کنید. در هنگام ارائه درخواست خود به دانشگاه مبنی بر تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا، لازم است مدارکی را که نشان دهنده صلاحیت شما برای تحصیل در دانشگاه مربوطه است را ارائه فرمایید. این مدارک به شرح زیر است.

 • مستندات تحصیلی: این مستندات شامل آخرین مدرک تحصیلی معتبر، گواهینامه های معتبر مرتبط با تحصیلات و رزومه علمی شخص است.
 • انگیزه نامه: این سندباید انگیزه شما برای درخواست، اهداف شما و دلیل مناسب بودن شما برای برنامه را مشخص کند.
 • مدرک زبان ایلتس 6.5
 • مدارک پرداخت هزینه های دانشگاه

اسناد دیگر در صورت نیاز ممکن است توسط دانشگاه محل تقاضا از شما درخواست شود که می بایست تهیه کنید. به عنوان مثال بسته به رزومه شما ممکن است دانشگاه از شما بخشی از سوابق حرفه ای و یا پژوهشی خود را برای نمونه بخواهد. دانشگاه پس از بررسی مدارک و اسنادی که توسط دانشجو ارائه شده است، در صورت تایید، نامه ای مبنی بر پذیرش دانشجو به وی ارائه می دهد. پس از اخذ این پذیرش دانشجو می تواند برای اخذ ویزا اقدام کند.

هزینه تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد چقدر است؟

تحصیل فوق لیسانس در ایتالیا در دانشگاه های این کشور معمولا رایگان است فقط هزینه ثبت نام را باید پرداخت کنند. این هزینه از 200 یورو تا 300 یورو در سال است اما در برخی رشته ها تا 1000 یورو الزام به پرداخت می باشد. به طور میانگین هزینه دانشجویان ماهانه بین 400 تا 600 یورو است. و در گران ترین حالت اقامت 700 تا 800 یورو در ماه کفایت می کند.

هزینه زندگی در ایتالیا برای دانشجویان کارشناسی ارشد

به طور میانگین هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا برای دانشجویان بی المللی ماهانه بین 400 تا 600 یورو تخمین زده می شود. در میلان که گران ترین شهر ایتالیاست 700 تا 800 یورو در ماه برای زندگی دانشجویی کفایت می‌ کند. این مبلغ شامل هزینه خورد و خوراک، رفت و آمد و تحصیل است.

انواع دانشگاه های ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد

کسانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند، ممکن است به دلیل عدم بررسی دانشگاه های جهان و لیست بهترین هادچار انتخاب اشتباه شده و ضرر کنند. افراد زیادی به دلیل داشتن اطلاعات اشتباه و عدم دریافت مشاوره مناسب از تحصیل در بهترین دانشگاه های خارجی محروم شده و شانس خود را برای تحصیل در کشورهایی با خدمات آموزشی و رفاهی عالی از دست می دهند. لازم به ذکر است که عدم داشتن اطلاعات در مورد ددلاین دانشگاه های ایتالیا نیز ضرر زیادی را به داوطلبان تحصیل در دانشگاه های ایتالیا خواهد زد.

دانشگاه های ایتالیا یکی از بهترین مراکز آموزشی جهان هستند که به دلیل پایین تر بودن قیمت تحصیل در آن ها همواره مورد توجه می باشد. دانشگاه های ایتالیا از رنکینگ خوبی برخوردار بوده و جزو بهترین دانشگاه های جهان هستند .

دانشگاه‌های برتر ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد

بهترین دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس به شکل زیر هستند:

 • دانشگاه ساپینز ا UNIVERSITY OF SAPIENZA

یکی از قدیمی ترین دانشگاه ایتالیا است. سالانه دانشجویان زیادی در آن تحصیل می کنند. رتبه 1کشوری را به خود اختصاص داده است. و رتبه 183 جهانی راکسب کرده است. اما پذیرای 6 درصد از دانشجویان خارجی است.

 • دانشگاه پلی تکنیک میلان UNIVERSITY OF POLYTECHNIC MILAN

یکی از بهترین دانشگاه های فنی مهندسی ایتالیا و جهان است. دانشگاه فنی مهندسی میلان در بسیاری از رشته ها به عنوان یه موسسه پژوهشی تلقی می شود. این دانشگاه مهد پرورش استادان برجسته بوده است. رتبه 2 کشوری را کسب کرده و پذیرای 10 درصد دانشجویان خارجی است.

 • دانشگاه بلونیا UNIVERSITY OF BOLOGNA

دانشگاه بلونیا دوره های گسترده ای در زمینه فرهنگی، هنری، علمی و غیره ارائه می دهد و مقصد درستی برای جویندگان موفقیت است. این دانشگاه رتبه 3 کشوری را کسب کرده است. و پذیرای 6 درصد دانشجویان خارجی است.

 • دانشگاه میلان UNIVERSITY OF MILAN

این دانشگاه سابقه درخشانی در زمینه پزشکی، انسانی، علمی داشته است. این دانشگاه رتبه 4 کشوری را بدست آورده است. و پذیرای 5 درصد دانشجویان خارجی است.

 • دانشگاه پادوا UNIVERSITY OF PADUA

یکی از بهترین و متمایزترین دانشگاه ایتالیا است. دفاع از آزادی اندیشه در تحصیل و تدریس از ویژگی متمایز این دانشگاه است. این دانشگاه رتبه 5 کشوری را کسب کرده است. و پذیرای 4 درصد دانشجویان خارجی است.

 • دانشگاه پیزا UNIVERSITY OF PISA

یکی از بزرگترین دانشگاه های ایتالیا است. ظرفیت جذب جمعیت دانشجوی این دانشگاه پیزا مانند شهر بزرگ است. این دانشگاه با رتبه ممتاز مورد تایید وزات علوم ایران است. دانشگاه پیزا رتبه 6 کشوری را دارا است. و پذیرای 4 درصد دانشجویان خارجی است.

شرایط کاری برای دانشجویان کارشناسی ارشد ایتالیا

قوانین کشور ایتالیا به دارندگان ویزای تحصیلی ایتالیاامکان کار به عنوان کارمند، اما به صورت پاره وقت را می‌دهد. به طور خلاصه، یک دانشجوی بین‌المللی می‌تواند در ایتالیا کار کند اما باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • دانشجو فقط می‌تواند به عنوان کارمند کار کند و نمی‌تواند مانند یک کارفرما برای راه‌اندازی استارتاپ اقدام کند.
 • ساعات کاری دانشجو نباید از سقف ساعات مقرر طبق قانون تجاوز کند.
 • ساعات کاری مجاز، ۱۰۴۰ ساعت در سال (۲۰ ساعت در هفته به مدت ۱۲ ماه) است.
 • دوره‌های کارآموزی به عنوان ساعت کاری محاسبه نمی‌شود.
 • اگر یک دانشجو، بخواهد بیش از ۱۰۴۰ ساعت در سال کار کند و یا یک فعالیت خوداشتغالی را شروع کند، باید ویزای تحصیلی را به ویزای کاری ایتالیا (در صورت داشتن پیشنهاد شغلی یا جاب آفر) تبدیل کند.

شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

دانشجویان پس از اتمام تحصیل در ایتالیامی توانند 6 – 12 ماه اقامت کاری پس از تحصیل در ایتالیا را اخذ کنند. برای درخواست اقامت کاری ایتالیا بعد از تحصیل دانشجویان بایستی تمکن مالی مورد نظر (در حدود 8500 یورو در حساب)، اتمام پایان دوره تحصیلی، گذرنامه معتبر، بیمه، عکس استاندارد و مجوز اقامت معتبر خود را ارائه دهند.

طول دوره کارشناسی ارشد ایتالیا

معمولاً دوره کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا2 سال و 4 ترم به طول می انجامد و شامل 120 ECT است.

شروع دوره های فوق لیسانس در ایتالیا

معمولاً رشته ‌های کارشناسی ارشد در ترم سپتامبر (اوایل مهر) ارائه می ‌شوند؛ با این حال امکان اقدام برای بعضی دانشگاه‌ ها در بهمن نیز وجود دارد و شانس متقاضی هم کم نیست.

محبوب ترین رشته ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

از جمله رشته های هنری پرطرفدار می توان به رشته نقاشی و مجسمه سازی اشاره کرد. همچنین در ایتالیا موسیقی نیز از جمله رشتههایی است که طرفداران زیادی دارد و دانشگاه های زیادی از جمله دانشگاه رم، دانشگاه میلان، دانشگاه بولونیا و … رشتهموسیقی را آموزش می دهند.

تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا به زبان انگلیسی

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا بستگی به دانشگاه انتخابی شما در این کشور دارد. معمولا اخذ پذیرش در دانشگاه های خصوصی راحت تر از دانشگاه های دولتی است، اما حتما دقت فرمایید دانشگاه انتخابی مورد تایید وزارت علوم باشد. شهریه دانشگاه های خصوصی ایتالیا معمولا بالا می باشد.

تعداد دوره های زبان انگلیسی در حال جامع تر شدن است در حال حاضر حتی دوره های متعدد مقطع کارشناسی، نیز به زبان انگلیسی وجود دارد اما تعداد دوره های موجود در زبان انگلیسی هنوز هم نسبت به زبان ایتالیایی محدود است. دانشگاه پلی تکنیک میلان اعلام کرده است که از سال 2014 همه دوره ها در این دانشگاه علاوه بر زبان ایتالیایی به زبان انگلیسی نیز تدریس می شوند.

شرط معدل برای تحصیل کارشناسی ارشد درایتالیا

دانشجویان برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا ملزم به داشتن مدرک کارشناسی به همراه مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی هستند. معدل مورد نیاز برای تحصیلدر مقطع کارشناسی ارشد ایتالیا، حداقل معدل کل 15 از 20 اعلام شده است.

شرایط سنی کارشناسی ارشد در ایتالیا

محدودیت سنی در مقاطع مختلف و رشته‌های مختلف، در مرحله پذیرش به دانشگاه مد نظر و رشته‌ی انتخابی بستگی دارد. برخی از دانشگاه‌ها در این زمینه‌ سخت‌گیرتر هستند و برخی هم انعطاف بیشتری به خرج می‌دهند. به صورت کلی می‌توان گفت سنین زیر چهل سال یا حدود 35 سال می‌توانند به اپلای تحصیلی برای ایتالیا امیدوار باشند. با این وجود شرایط استثناء نیز وجود دارد به طوری که افراد بالای 35 سال نیز با داشتن رزومه قوی موفق به دریافت پذیرش شده‌اند. همچنین می‌توان گفت در مقاطع پزشکی سخت‌گیری بیشتری در رابطه با شرایط سنی وجود دارد. این نکته را نیز فراموش نکنید که در صورتی که گپ تحصیلی زیادی داشته باشید، باید آن را با کار مرتبط یا پژوهش‌هایی در این زمینه جبران کرده باشید تا شانس پذیرش خود را از دست ندهید.

یک نکته مهم در خصوص شرایط سنی اپلای تحصیلی این است که شاید برای دانشگاه شرایط سنی اهمیت زیادی نداشته باشد، اما سن بالا و گپ تحصیلی بزرگ ممکن است برای دریافت ویزا دردسرساز شود، زیرا باید ثابت کنید چرا می‌خواهید برای تحصیل به خارج از کشور بروید و این که بعد از اتمام تحصیل قصد برگشت دارید. در این جا اهمیت داشتن استادی پلن جامع و مناسب مشخص می‌شود. با داشتن یک برنامه‌ی دقیق می‌توانید به راحتی هدف خود را از سفر مشخص کنید و شانس دریافت ویزای خود را بسیار مناسب‌تر کنید.

دانشگاه های ایتالیا برای پذیرش محدودیت سنی ندارند اما برای گرفتن ویزای تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا در این کشور محدودیت هایی وجود دارد. به طور واضح تر می توان گفت ممکن است شما در هر سن و سالی که باشید از دانشگاه های ایتالیا پذیرش بگیرید اما کشور ایتالیا ممکن است به خاطر شرایط سنی شما ویزای تحصیلی برایتان صادر نکند. این کشور بهترین سن را برای تحصیل در مقاطع مختلف خود اینگونه توضیح می دهد: برای تحصیل در مقطع کارشناسی تا ۲۸ سالگی، برای مقطع کارشناسی ارشد تا ۳۴ سالگی و برای مقطع دکترا محدودیت سنی در نظر گرفته نشده است.

لیست رشته های کارشناسی ارشد در ایتالیا

این رشته ها جهت تحصیل فوق لیسانس در ایتالیا مطرح هستند:

 • هوش مصنوعی و رباتیک
 • مهندسی ارتباطات طراحی معماری
 • توسعه و تجربه بین المللی
 • مهندسی هوا فضا معماری
 • طراحی معماری
 • پزشکی و جراحی
 • مهندسی مواد و نانو تکنولوژی
 • مطالعات اروپای شرقی
 • طراحی محصولات تولیدی
 • بیو انفورماتیک
 • مهندسی مدیریت مطالعات اروپا و بین الملل
 • طراحی سیستم های توریسم پایدار
 • برنامه ریزی شهری
 • مهندسی محیط زیست
 • مدیریت و اقتصاد توریسم
 • طراحی داخلی
 • بانکداری و فاینانس
 • مهندسی محیط زیست
 • مدیریت فناوری اطلاعات
 • شبکه ها و سیستم های ارتباطی

این رشته ها جهت تحصیل فوق لیسانس در ایتالیا مطرح هستند:

 • مدیریت اقتصاد
 • مهندسی کامپیوتر
 • مدیریت بین الملل
 • سیستم های محاسباتی
 • انفورماتیک و شبکه
 • مهندسی شیمی
 • مدیریت بازرگانی
 • سیاست جهانی و روابط بین الملل
 • اقتصاد و مدیریت در هنر و فرهنگ
 • مهندسی سازه
 • فناوری ارتباطات
 • زیست شناسی پزشکی
 • اقتصاد و سیاست
 • مهندسی پزشکی
 • فاینانس
 • زیست شناسی
 • اقتصاد کشاورزی و غذایی
 • مهندسی برق
 • علوم کامپیوتر
 • روانشناسی
 • اقتصاد تجارب بین المللی
 • مهندسی انفورماتیک تجاری
 • علوم شیمی داروسازی
 • اقتصاد اروپایی و حقوق تجارت
 • مهندسی الکترونیک
 • علوم ریاضیات
 • حقوق اقتصاد

اقامت ایتالیا پس از پایان تحصیل کارشناسی ارشد

دانشجویان میتوانند بعد از تحصیل فوق لیسانس در ایتالیا در دانشگاه های برتر این کشور و داشتن رزومه قوی در شغل های بسیار خوبی فعالیت نمایند. چراکه دانشگاه در انتظار خروجی خوب و با تجربه هستند و چنین افرادی سریعا مشغول به کار می شوند. افراد پس از فارغ التحصیلی، باید ویزای دانشجویی خود را به ویزای کاری تبدیل کند و مشغول به کار شود. پس از آن با رعایت قوانین مشمول پرداخت مالیات می شود و اقامت دائم می گیرد.

 

مزایای مهاجرت به روش تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

آموزش با کیفیت

دانشگاه های ایتالیا به دلیل آموزش با کیفیت بالا و سنت های آکادمیک قوی خود شناخته شده اند که تجربه یادگیری ارزشمندی را ارائه می دهند.

غنای فرهنگی

تاریخ، هنر و فرهنگ غنی ایتالیا زمینه منحصر به فردی را برای سفر تحصیلی شما ایجاد می کند و رشد فردی و تحصیلی را افزایش می دهد.

پیشنهادات برنامه های متنوع

دانشگاه های ایتالیا طیف گسترده ای از برنامه های کارشناسی ارشد را در رشته های مختلف ارائه می دهند که علایق دانشگاهی مختلف را تامین می کند.

محیط بین المللی

بسیاری از دانشگاه ها جامعه بین المللی متنوعی از دانشجویان را جذب می کنند و فرصت هایی را برای تعاملات بین فرهنگی فراهم می کنند.

یادگیری زبان

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا به شما این امکان را می دهد که مهارت های زبان ایتالیایی خود را یاد بگیرید یا بهبود بخشید، که می تواند به دلایل شخصی و حرفه ای ارزشمند باشد.

فرصت های تحقیقاتی

ایتالیا فرصت های تحقیقاتی را در زمینه های مختلف ارائه می دهد که به نوآوری و پیشرفت دانشگاهی کمک می کند.

شبکه سازی

مطالعه در ایتالیا به شما این امکان را می دهد که با اساتید، همتایان و متخصصان رشته خود ارتباط برقرار کنید و یک شبکه حرفه ای قوی ایجاد کنید.

چشم انداز جهانی

موقعیت مرکزی ایتالیا در اروپا بینش هایی را در مورد دیدگاه های جهانی، سیاست و پویایی های اقتصادی ارائه می دهد.

معایب مهاجرت به روش تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

موانع زبان

در حالی که برخی از برنامه های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه می شوند، برخی از تعاملات و زندگی روزمره ممکن است به مهارت در زبان ایتالیایی نیاز داشته باشد.

چالش های بوروکراتیک

پرداختن به وظایف اداری مانند ویزا، مجوزها و اسناد ممکن است پیچیده و وقت گیر باشد.

تأمین مالی

تأمین بودجه یا بورسیه تحصیلی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا می تواند رقابتی باشد و فرصت های موجود ممکن است متفاوت باشد.

منابع انگلیسی محدود

در خارج از شهرهای بزرگ و محیط های دانشگاهی، یافتن منابع انگلیسی ممکن است چالش برانگیزتر باشد.

سازگاری فرهنگی

انطباق با فرهنگ، آداب و رسوم و شیوه های آکادمیک جدید ممکن است زمان بر باشد، به خصوص اگر با آن آشنا نباشید.

ساختار آکادمیک

ساختار تحصیلی و روش های تدریس ممکن است با آنچه شما به آن عادت دارید متفاوت باشد.

حجم کاری

انتظارات تحصیلی، روش های مطالعه و حجم کاری ممکن است متفاوت باشد و بر مدیریت زمان و تعادل کار و زندگی شما تأثیر بگذارد.

هزینه زندگی

هزینه زندگی در برخی شهرهای ایتالیا می تواند نسبتاً بالا باشد و بر بودجه و تجربه کلی شما تأثیر بگذارد.

رقابت آکادمیک

بسته به برنامه و دانشگاه، رقابت برای ثبت نام ممکن است شدید باشد.

سوالات متداول در مورد تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

دانشجویان می‌توانند در مقطع ارشد در ایتالیا به زبان انگلیسی تحصیل کنند. بسیاری از رشته‌های ارشد در دانشگاه های ایتالیا به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. از این رو نیازی به زبان ایتالیایی نخواهید داشت. دانشجویان برای تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا در مقطع ارشد باید حداقل آیلتس ۶ داشته باشند.

برای اپلای کارشناسی ارشد در ایتالیا باید یک مدرک کارشناسی یک کارشناسی (یا معادل بین‌المللی) آن را ارائه دهید. همچنین ممکن است برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا در مقطع ارشد لازم باشد در آزمون ورودی شرکت کنید. به عنوان مثال، برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد در رشته‌های اقتصاد، مدیریت، امور مالی و مطالعات تجاری، از شما آزمون GMAT یا GRE گرفته خواهد شد. همچنین برای تحصیل کارشناسی ارشد به زبان ایتالیایی، باید تسلط خوبی بر این زبان داشته باشید. دانشگاه های ایتالیا از شما مدرک زبان ایتالیایی درخواست خواهند کرد.

مقالات مرتبط

سایر روش های مرتبط

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

تحصیل کارشناسی ارشد در چین

تحصیل کارشناسی ارشد در چک

تحصیل کارشناسی ارشد در فنلاند

تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا

تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس

تحصیل کارشناسی ارشد در اتریش

اگر مایل هستید در انتخاب روش و کشور مناسب خودتان راهنمایی اخذ کنید، با ما در تماس باشید...

نظرات دیگران درباره تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل نمایید

کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

فرم ارزیابی مهاجرت

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .