سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

تحصیل در مقطع تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

obtain master's degree in france

فرانسه

مشاوره رایگان

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه چیست؟

آیا به تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه فکر می‌کنید؟ پس بهتر است با کسب اطلاعات کافی به این مقصد تحصیلی مشهور قدم بگذارید. سیستم آموزش عالی فرانسه از گذشته شهرت داشته است. در حقیقت، فرانسه هم در فهرست بیشترین دارندگان جایزه نوبل (رتبه چهارم در جهان)، قرار دارد، هم بیشترین تعداد دانشجویان بین‌المللی در سرزمین اصلی اروپا را داراست و در عین حال شهر مدرن و برتر دانشجویی یعنی پاریس را در خود جای داده است. درباره تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه بیشتر بدانید.

فهرست مطالب
مشاوره رایگان تلفنی

آمار و ارقام مهم درباره تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

 • دانشگاه‌ها: ۲۹۴ دانشگاه
 • قدیمی ترین دانشگاه: Successors to The University of Paris (1793-1160)
 • تعداد دانشجویان بین‌المللی: ۲۵۸,۸۳۰ دانشجو
 • مدت زمان تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه: یک تا ۲ سال
 • سال تحصیلی: سپتامبر تا ژوئن

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

چرا کارشناسی ارشد در فرانسه ؟

سیستم آموزش عالی فرانسه: برخی از برجسته ترین دانشگاه های جهان و مدارس تجارت در فرانسه قرار دارند. بنابراین، جای تعجب نیست که فرانسه چهارمین مقصد محبوب تحصیلی در جهان است. به ویژه مدارس بازرگانی در فرانسه بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند. براساس رنکینگ معتبر QS از دانشگاه‌های جهان، رشته بازرگانی در مقطع کارشناسی ارشد در مدرسه کسب و کار Emlyon در فرانسه دارای رتبه چهارم در این رشته و مقطع ذکر شده است.

فرانسه خانه بهترین شهرهای دانشجویی جهان است: تحصیل در فرانسه از نظر آکادمیک و فرهنگی درهای زیادی را به روی دانشجویان باز می‌کند. از کروسان و نوشیدنی گرفته تا مناظر ایده‌آل و معماری پیشرفته شهری، فرانسه دارای ۴ شهر برتر دانشجویی جهان از میان ۱۰۰ شهر را در خود جای داده است. براساس آخرین رتبه‌بندی بهترین شهرهای دانشجویی پاریس و لیون در ۵۰ رتبه برتر جهانی و تولوز و مون‌پلیه در فاصله کمتری از این دو قرار دارند.

فرصت های شغلی در فرانسه برای دانشجویان: موقعیت فرانسه در قلب اروپا این کشور را به یک کانون جهانی برای تجارت و بازرگانی بین‌المللی با ایجاد امنیت شغلی و حقوق خوب تبدیل کرده است. پاریس، پایتخت فرانسه، در زمینه ایجاد چشم‌انداز شغلی برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در رتبه‌بندی QS از نظر بهترین شهرهای دانشجویی، رتبه هفتم جهان را دارد.

فرانسه خانه بهترین شهرهای دانشجویی جهان است: تحصیل در فرانسه از نظر آکادمیک و فرهنگی درهای زیادی را به روی دانشجویان باز می‌کند. از کروسان و نوشیدنی گرفته تا مناظر ایده‌آل و معماری پیشرفته شهری، فرانسه دارای ۴ شهر برتر دانشجویی جهان از میان ۱۰۰ شهر را در خود جای داده است. براساس آخرین رتبه‌بندی بهترین شهرهای دانشجویی پاریس و لیون در ۵۰ رتبه برتر جهانی و تولوز و مون‌پلیه در فاصله کمتری از این دو قرار دارند.

فرصت های شغلی در فرانسه برای دانشجویان: موقعیت فرانسه در قلب اروپا این کشور را به یک کانون جهانی برای تجارت و بازرگانی بین‌المللی با ایجاد امنیت شغلی و حقوق خوب تبدیل کرده است. پاریس، پایتخت فرانسه، در زمینه ایجاد چشم‌انداز شغلی برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در رتبه‌بندی QS از نظر بهترین شهرهای دانشجویی، رتبه هفتم جهان را دارد.

می‌توانید به یکی از زیباترین زبان‌های جهان مسلط شوید: برای تحصیل در فرانسه لازم نیست که به زبان فرانسوی مسلط باشید، چراکه بسیاری از رشته های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی یا فرانسوی آموزش داده می‌شوند. با این حال، طبیعی است که با غوطه‌ور شدن در فرهنگ و سبک زندگی محلی، یادگیری یک زبان جدید را انتخاب کنید. علاوه بر این، یادگیری زبان فرانسوی می‌تواند چشم‌انداز آینده شغلی شما را بهبود بخشد.

دانشگاه های فرانسه : سیستم آموزش عالی فرانسه با وجود شبکه‌های دانشگاهی کوچکتر که منابع خود را به عنوان بخشی از مراکز آموزش عالی برتر به اشتراک می‌گذارند، کاملا منحصر به فرد است. این بدان معناست که حتی شهرهای متوسط فرانسه، مانند گرنوبل، دارای دو یا سه دانشگاه و همچنین تعدادی از مراکز آموزش عالی تخصصی‌تر هستند. در حال حاضر، در پاریس ۱۳ دانشگاه تحقیقاتی و همچنین بسیاری از موسسات کوچکتر وجود دارد. جالب است بدانید که برخی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان در فرانسه به خصوص پاریس قرار دارند.

توجه دولت‌های فرانسه به دانشگاه‌ها از گذشته تا به امروز: دانشگاه های فرانسه بودجه خوبی دارند و دولت‌ها همواره سرمایه‌گذاری زیادی در بخش آموزش عالی این کشور انجام داده‌اند. توجه دولت‌های این کشور از گذشته تاکنون به سیستم آموزش عالی را می‌توان در هزینه تحصیل در فرانسه مشاهده کرد. همین مسئله هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه را به عنوان یکی از مقرون به صرفه‌ترین دوره‌های تحصیلی در اروپا تبدیل کرده است.

برای تحصیل در فرانسه لازم نیست که به زبان فرانسوی مسلط باشید، چراکه بسیاری از رشته های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی یا فرانسوی آموزش داده می‌شوند. با این حال، طبیعی است که با غوطه‌ور شدن در فرهنگ و سبک زندگی محلی، یادگیری یک زبان جدید را انتخاب کنید. علاوه بر این، یادگیری زبان فرانسوی می‌تواند چشم‌انداز آینده شغلی شما را بهبود بخشد.

دانشگاه های فرانسه: سیستم آموزش عالی فرانسه با وجود شبکه‌های دانشگاهی کوچکتر که منابع خود را به عنوان بخشی از مراکز آموزش عالی برتر به اشتراک می‌گذارند، کاملا منحصر به فرد است. این بدان معناست که حتی شهرهای متوسط فرانسه، مانند گرنوبل، دارای دو یا سه دانشگاه و همچنین تعدادی از مراکز آموزش عالی تخصصی‌تر هستند. در حال حاضر، در پاریس ۱۳ دانشگاه تحقیقاتی و همچنین بسیاری از موسسات کوچکتر وجود دارد. جالب است بدانید که برخی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان در فرانسه به خصوص پاریس قرار دارند.

توجه دولت‌های فرانسه به دانشگاه‌ها از گذشته تا به امروز: دانشگاه های فرانسه بودجه خوبی دارند و دولت‌ها همواره سرمایه‌گذاری زیادی در بخش آموزش عالی این کشور انجام داده‌اند. توجه دولت‌های این کشور از گذشته تاکنون به سیستم آموزش عالی را می‌توان در هزینه تحصیل در فرانسه مشاهده کرد. همین مسئله هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه را به عنوان یکی از مقرون به صرفه‌ترین دوره‌های تحصیلی در اروپا تبدیل کرده است.

بیشتر بخوانید: برای تحصیل دورۀ زبان فرانسه چه ویزایی را دریافت خواهید کرد؟

۵ دانشگاه برتر برای تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

با توجه به سابقه، شهرت و محبوبیت سیستم آموزش عالی فرانسه ، دیدن تعداد زیادی از دانشگاه های این کشور در جداول رتبه‌بندی جهانی دارای رتبه‌های برتر هستند. ۵ دانشگاه برتر برای تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه عبارتند از:

دانشگاه تحقیقاتی PSL پاریس (PSL Research University Paris) رتبه 52 در رنکینگ QS
دانشگاه اکول پلی ‌تکنیک (École Polytechnique) رتبه 61 در رنکینگ QS
دانشگاه سوربون (Sorbonne University) رتبه 83 در رنکینگ QS
دانشگاه پاریس (University of Paris) رتبه 275 در رنکینگ QS
دانشگاه Paris-Sarclay رتبه 291 در رنکینگ QS
دانشگاه سوربن فرانسه

درباره دوره کارشناسی ارشد در فرانسه

دوره کارشناسی ارشد در فرانسه به طور معمول دو ساله طول می‌کشد. بر خلاف انگلستان که طی بیش از ۱۲ ماه بدون وقفه و تعطیلی آموزش داده می‌شود، کارشناسی ارشد در فرانسه به سال های تحصیلی جداگانه تقسیم می‌شود که با تعطیلات از یکدیگر جدا می‌شوند. سال تحصیلی در فرانسه از سپتامبر یا اکتبر تا می یا ژوئن به مدت ۹ ماه ادامه دارد. این دوره بیشتر با تعطیلات کریسمس به دو ترم تقسیم می‌شود. امتحانات به طور معمول در پایان هر ترم برگزار می‌شود.

محتوای دوره کارشناسی ارشد فرانسه

مدارک کارشناسی ارشد فرانسه به طور معمول در ماژول‌های جداگانه یا «واحدهای آموزشی» (TU) سازمان یافته‌اند. بنابراین فرصت تمرکز روی موضوعات مختلف در یک مبحث گسترده‌تر ایجاد می‌شود. این ماژول‌ها به طور معمول از طریق کارگاه‌های عملی، بحث نظری و پروژه‌های مستقل، در صورت لزوم، ارائه می‌گردند. همچنین بیشتر رشته های کارشناسی ارشد در دانشگاه های فرانسه شامل یک پایان‌نامه (یا یک پروژه تحقیقاتی گسترده) می‌شوند.

مدارک جایگزین در سطح کارشناسی ارشد در فرانسه

از زمانی که فرانسه روند بولونیا (Bologna Process) را به کار گرفته است، دیگر مدرک کارشناسی ارشد با دوره درسی طولانی مدت و سنتی خود را ارائه نمی‌دهد. با این حال، برخی از مدارک ممکن است با دو ساله استاندارد کارشناسی ارشد در این کشور متفاوت باشد.

کارشناسی ارشد تخصصی در فرانسه

کارشناسی ارشد تخصصی (Mastère Spécialisé) گاهی اوقات برای رشته‌های پیشرفته ارائه شده در Grandes Écoles استفاده می‌شود. Grandes Écoles یک موسسه آموزش عالی جدا از چارچوب اصلی سیستم دانشگاهی دولتی در فرانسه اما موازی با آن است. این دوره مانند سایر مقاطع کارشناسی ارشد، چهار ترم است، اما تاکید زیادی بر آموزش پیشرفته حرفه‌ای و تخصص فنی دارند.

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

بیشتر بدانید: اطلاعات لازم درباره مخارج و هزینه زندگی در فرانسه

تحصیل MBA در فرانسه

کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی یا MBA در اصل در آمریکا توسعه یافت، اما فرانسه اولین کشوری بود که چنین رشته‌هایی را در اروپا ارائه داد. دانشگاه های بازرگانی فرانسه همچنان معتبرترین و رقابتی‌ترین نوع خود محسوب می‌شوند و موسساتی مانند HEC پاریس بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی در فرانسه

فرانسه یک مقصد جذاب تحصیلی برای دانشجویان خارجی است و تعداد زیادی رشته بین‌المللی به زبان انگلیسی (به ویژه در سطح کارشناسی ارشد) ارائه می‌دهد. با این حال، فرانسوی هنوز زبان اصلی آموزش و تعامل در دانشگاه‌های این کشور است، بنابراین داشتن برخی از مهارت‌های زبان فرانسه در هنگام تحصیل بسیار توصیه می‌شود.
توجه داشته باشید که دانشگاه های فرانسه در تعیین الزامات زبان خود آزاد هستند، اما بیشتر آنها از متقاضیان برای هر رشته دانشگاهی که به زبان اول آنها نباشد، آزمون زبان می‌گیرند.

برای رشته های فرانسوی زبان، متداول‌ترین آزمون‌ها DELF و DALF هستند که هر دو آزمون توسط وزارت آموزش فرانسه برگزار می‌شود.
توجه داشته باشید که رشته های انگلیسی زبان در فرانسه برای متقاضیانی که به زبان دوم تحصیل می‎کنند، نیز ممکن است نیاز به آزمون زبان داشته باشد. چندین آزمون زبان انگلیسی پذیرفته‌شده بین‌المللی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه چقدر است؟ آیا تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه رایگان است؟ دولت شهریه دانشگاه های دولتی فرانسه را با نرخ مشخصی تعیین می‌کند و همه دانشجویان داخلی و اتحادیه اروپا و همچنین EEA مبلغ یکسان پرداخت می‎کنند.
– هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه برای این دانشجویان در حال حاضر ۲۴۳ یورو در سال است.
– از سال ۲۰۱۹-۲۰۲۰ ، دولت فرانسه برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا شهریه بالاتری را به مبلغ ۳۷۷۰ یورو در سال در نظر گرفته است.
– دانشگاه های خصوصی فرانسه (مانند Grandes Écoles) ممکن است هزینه بیشتری دریافت کنند. همچنین ممکن است هزینه‌های اداری اضافی برای رشته شما در نظر گرفته شود.

چرا تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه پیشنهاد می‌شود؟

اعتبار دانشگاه‌های فرانسه به همراه فراهم بودن امکان تحصیل رایگان و یا با هزینه پایین نسبت به سایر کشورها برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، این کشور را به یکی از بهترین مقاصد دانشجویی تبدیل کرده است.

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه یکی از بهترین گزینه‌هاست؛ چرا که این روش منجر به ادامه زندگی در یکی از بهترین کشورهای اتحادیه اروپا می‌شود. شما پس از اتمام تحصیلات خود، برای ۲ بازه ۶ ماهه وقت دارید که در فرانسه کار پیدا کنید و ۳ سال پس از کار در فرانسه، اقامت دائم خود را از این کشور دریافت خواهید کرد.

همچنین امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه به زبان انگلیسی و بدون نیاز به سطح زبان بالا و همچنین شهریه کمتر نسبت به سایر کشورهای اروپایی امکان‌پذیر است.

در صورتی که می خواهید در این کشور تحصیل کنید؛ مقاله راهنمای جامع تحصیل در فرانسه را حتما بخوانید. همچنین توصیه می کنیم برای آشنایی با مخارج تحصیل ، مقاله ای که برایتان درباره هزینه تحصیل در فرانسه در مقاطع مختلف را اماده کرده ایم، مطالعه کنید.

حتما بخوانید:بهترین روشهای گرفتن اقامت دائم در کانادا

بعد از اتمام تحصیل، چه راه‌هایی پیش روی فارغ‌التحصیلان وجود دارد؟

شما با تحصیل در مقطع کاشناسی ارشد در فرانسه راه‌حل‌های پنج‌گانه زیر در اختیارتان خواهد بود:

 • بعد از اتمام تحصیلات خود در فرانسه، شما ۲ بازه زمانی ۶ ماهه فرصت دارید که به دنبال شغل بگردید. درصورتی‌که بتوانید یک موقعیت شغلی پیدا کنید، می‌توانید ویزای خود را به ویزای کار فرانسه تبدیل کرده و در این کشور به کار و زندگی مشغول شوید.
 • با توجه به ارتباط خوب دانشگاه‌ها و کشور فرانسه با کشورهای اروپایی، کانادا و امریکا، این امکان برای شما وجود دارد که از سایر کشورها، یک جاب‌آفر (پیشنهاد کار) دریافت کنید و از کشور فرانسه (بدون نیاز به مراجعت به ایران) ویزای آن کشور را دریافت کنید.
 • در صورت تمایل می‌توانید پس از پایان دوره زبان در فرانسه و اخذ مدرک B2، از طریق سفارت کانادا در پاریس، برای مهاجرت کاری یا تحصیلی به کانادا اقدام کنید. همچنین از این طریق می‌توانید برای سایر برنامه‌های مهاجرتی کانادا از جمله برنامه PEQ در ایالت کبِک شرایط خود را مهیا کنید.
 • شما می‌توانید برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا در فرانسه یا سایر کشورها اقدام کنید و ویزای خود را تمدید یا تبدیل کنید.
 • علاوه بر آن شما می‌توانید در رشته دیگری در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه یا سایر کشورها ادامه تحصیل دهید و ویزای خود را تمدید یا تبدیل کنید.

حتما بخوانید: شرایط تحصیل در مجارستان

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد فرانسه چیست؟

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه به دو زبان انگلیسی و فرانسوی امکان‌پذیر می‌باشد.

اکثر رشته‌های مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه، به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و شما می‌توانید با داشتن مدرک آیلتس با حداقل نمره ۶ در این رشته‌ها تحصیل کنید.

رشته‌های علوم پایه و علوم انسانی مثل روان‌شناسی، حقوق، فلسفه و… نیز عمدتاً به زبان فرانسوی تدریس می‌شوند که برای تحصیل در این رشته‌ها (بسته به نوع دانشگاه و رشته مورد نظر)، مدرک زبان فرانسوی در سطح B2 یا C1 مورد نیاز است. لازم به ذکر است که در این رشته، فرانسه دارای شهرت بین‌المللی بسیار بالایی است. (به همین دلیل درخواست‌های زیادی از سراسر جهان برای آن وجود دارد)

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد فرانسه چگونه است؟ ـ آپدیت ۲۰۲۳

به طور کلی شرایط پذیرش کارشناسی ارشد فرانسه عبارتند از:

 • داشتن مدرک کارشناسی از یک دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم ایران.
 • داشتن مدرک آیلتس با نمره ۶ برای متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی.
 • شرکت در آزمون TCF و دریافت مدرک B2 زبان فرانسوی برای متقاضیان تحصیل به زبان فرانسوی.

برای متقاضیان مقطع فوق لیسانس، شرط سنی خاصی قید نشده است. اما طبیعتاً دانشجویانی که دارای سن کمتری هستند شانس بیشتری برای اخذ پذیرش دارند.

انواع بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد در کشور فرانسه کدامند؟

به دلیل ارزان و یا رایگان بودن تحصیل در فرانسه بورسیه چندانی برای دانشجویان وجود ندارد. اما با این وجود، برخی از مؤسسات و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی هستند که بورسیه دانشجویی ارائه می‌دهند. شما می‌توانید همزمان با اقدام برای اپلای دانشگاه، برای دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه از این مؤسسات نیز اقدام کنید. همچنین این نکته را نیز در نظر داشته باشید که در دوره‌های مستر، از ترم دوم به بعد در دوره کارآموزی، به دانشجویان حقوق ماهانه تعلق می‌گیرد.

اما در هر صورت اگر مایل به تلاش برای دریافت بورسیه بودید، مواردی که در خصوص دریافت بورسیه تحصیلی از مؤسسات تحقیقاتی فرانسه به دانشجویان کمک می‌کنند عبارتند از:

 • داشتن معدل بالا در مقطع کارشناسی
 • داشتن نمره زبان بالا
 • داشتن مقالات علمی و تحقیقاتی معتبر

فرآیند اخذ پذیرش کارشناسی ارشد فرانسه چگونه است؟

فرآیند اخذ پذیرش کارشناسی ارشد در فرانسه، با توجه به نوع دانشگاه و رشته، تفاوت‌هایی دارد. اما روند کلی به این صورت است:

 • تهیه مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه
 • درخواست (اپلای) اخذ پذیرش از دانشگاه مدنظر در فرانسه
 • دریافت ایمیل نامه پذیرش از طرف دانشگاه توسط متقاضی
 • درخواست وقت مصاحبه از سفارت فرانسه در تهران
 • مراجعه به سفارت در زمان تعیین‌شده و ارائه مدارک مورد نیاز
 • انجام مصاحبه ۱۰ الی ۲۰ دقیقه‌ای با آفیسر سفارت فرانسه
 • اعلام جواب مصاحبه سفارت توسط ایمیل به شما
 • مراجعه به سفارت و دریافت ویزای تحصیلی فرانسه در صورت قبولی در مصاحبه

در نظر داشته باشید که قبولی در مصاحبه سفارت فرانسه شرایطی دارد که به عواملی نظیر؛ کامل و بی‌نقص بودن مدارک ارائه‌شده، داشتن رزومه و انگیزه‌نامه قوی، اطلاع و آمادگی شما در پاسخ دادن به سؤالات آفیسر و… بستگی دارد. ما در این خصوص به شما راهنمایی‌های کافی را خواهیم داد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد چیست؟

 • پذیرش از دانشگاه‌های معتبر (توسط کارشناسان مهاجرت تحصیلی ما انجام می‌شود)
 • مدرک IELTS 6 زبان انگلیسی (درصورتی‌که رشته تحصیلی به زبان انگلیسی باشد)
 • مدرک B2 یا C1 زبان فرانسوی (به تناسب رشته و دانشگاه و درصورتی‌که رشته تحصیلی به زبان فرانسوی باشد)
 • کلیه مدارک تحصیلی شامل دیپلم، پیش‌دانشگاهی و مدرک کارشناسی به همراه ریزنمرات
 • مدارک شناسایی شامل پاسپورت، شناسنامه و کارت پایان خدمت و یا گواهی اشتغال به تحصیل (برای آقایان)
 • انگیزه‌نامه (SOP). (توسط کارشناسان مهاجرت تحصیلی ما انجام می‌شود)
 • رزومه (CV). (توسط کارشناسان مهاجرت تحصیلی ما انجام می‌شود)
 • برگه عدم سوء پیشینه (با اعتبار ۶ ماه)
 • دو قطعه عکس ۴×۳ احراز هویت
 • مقالات علمی و تحقیقاتی (در صورت وجود)
 • مدارک فنی حرفه‌ای و آموزشگاهی (در صورت وجود)
 • مدارک سوابق شغلی به همراه سابقه بیمه (در صورت وجود)

شرایط و هزینه زندگی برای دانشجویان کارشناسی ارشد در فرانسه چگونه است؟

تحصیل در اکثر دانشگاه‌های فرانسه رایگان است و تنها برخی از دانشگاه‌ها، شهریه دریافت می‌کنند. بدین ترتیب که می‌توان هزینه تحصیل مقطع فوق لیسانس در فرانسه را در سه حالت در نظر گرفت؛

 • تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی، که در اکثر دانشگاه‌ها رایگان است.
 • تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی در حدود نیمی از دانشگاه‌های فرانسه رایگان است.
 • تحصیل در فرانسه در دانشگاه‌هایی که دارای شهریه هستند، که معمولاً هزینه‌ای بین ۴ تا ۶ هزار یورو در هر سال دارند.

ما تلاش می‌کنیم برای شما از دانشگاهی پذیرش بگیریم که جزو دانشگاه‌های رایگان و یا کم‌هزینه باشد.

رشته‌های تحصیلی مقطع فوق لیسانس در دانشگاه‌های فرانسه کدامند؟

اکثر رشته‌ها در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های فرانسه ارائه می‌شوند. اما در مجموع، رشته‌های مهندسی دامنه وسیع‌تری نسبت به سایر رشته‌ها دارند و در دانشگاه‌های بیشتری تدریس می‌شوند.

همچنین برای رشته‌هایی نظیر هنر، فلسفه، روان‌شناسی و دیگر رشته‌های زیرمجموعه علوم انسانی، دانشجویان نیاز به سطح زبان بالایی از زبان فرانسوی دارند. اما همان‌طور که گفته شد این رشته‌ها از سطح کیفی بالایی در دانشگاه‌های فرانسه برخوردارند.

طول دوره و ترم‌های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه چگونه است؟

طول دوره کارشناسی ارشد در فرانسه، ۴ ترم تحصیلی و معادل دو سال است. البته در نظر داشته باشید برای خیلی از رشته‌های مهندسی، دوره یک‌ساله نیز وجود دارد. یعنی متقاضیان می‌توانند تنها با گذراندن ۲ ترم تحصیلی، مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کنند.

در دانشگاه‌های فرانسه، دوره‌های مستر (کارشناسی ارشد) یک‌ساله در ۲ نوع زیر وجود دارد که عبارتند از:

دوره مستر ۱؛ در این دوره یک‌ساله، هر ترم ۴ ماه طول می‌کشد و در پایان ترم دوم، یک دوره کارآموزی ۲ ماهه برای دانشجویان برگزار می‌شود. در این دوره کارآموزی، دانشجویان حقوق دریافت می‌کنند و حداقل حقوق دریافتی، ماهیانه ۵۵۰ یورو است. دانشجویانی که در ایران فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی هستند، شانس بیشتری برای پذیرش این دوره دارند.

دوره مستر ۲؛ در این دوره یک‌ساله، هر ترم ۵ ماه طول می‌کشد. ترم نخست، تئوری است و ترم دوم به صورت کامل به کارآموزی اختصاص دارد. این دوره کارآموزی ۵ ماهه، شامل حقوق ماهیانه به میزان حداقل ۵۵۰ یورو می‌باشد. دانشجویانی که در ایران فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد هستند، شانس بیشتری برای پذیرش این دوره دارند.

شروع سال تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه، برای دانشجویان خارجی، اکتبر و سپتامبر هر سال میلادی یعنی ماه‌های شهریور و مهر است.

مزیت‌های تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه چیست؟

 • سطح زبان مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه، نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین‌تر است.
 • هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین‌تر است.
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه وجود دارد.
 • به دلیل تعداد زیاد دانشگاه‌ها در فرانسه، شانس بالایی برای دریافت پذیرش وجود دارد.
 • امکان اخذ مدرک فوق لیسانس بعد از یک سال در فرانسه وجود دارد.
 • امکان دریافت حقوق در دوره کارآموزی برای دانشجویان وجود دارد.
 • امکان کار در کنار تحصیل (کار دانشجویی) و پوشش مخارج زندگی وجود دارد.
 • امکان همراه بردن همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال برای دانشجویان وجود دارد.
 • امکان کار برای همسر دانشجو به صورت تمام‌وقت وجود دارد.
 • امکان اقامت به مدت ۲ بازه زمانی ۶ ماهه بعد از اتمام تحصیل به منظور یافتن کار و اخذ ویزای کاری وجود دارد.
 • امکان اخذ اقامت دائم فرانسه بعد از اتمام تحصیلات (به شرط یافتن کار) برای دانشجویان وجود دارد.
 • اکثر دانشگاه‌ها برای مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه رایگان هستند و یا شهریه پایینی دارند.
 • با توجه به حمایت‌های دولتی، هزینه زندگی در فرانسه برای دانشجویان نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین است.
 • امکان دریافت پذیرش دانشگاهی یا جاب‌آفر از کشورهای اروپایی، کانادا و امریکا وجود دارد.

خدمات ویژه ما، جهت اخذ پذیرش، ویزای تحصیلی فرانسه و پس از آن چیست؟

خدمات ما برای متقاضیان ویزای تحصیلی فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد شامل سه بخش است:

 • آماده‌سازی پرونده متقاضیان شامل ترجمه مدارک، نوشتن انگیزه‌نامه و رزومه، تشکیل پرونده در سفارت و…
 • دریافت پذیرش از دانشگاه‌های فرانسه
 • دریافت ویزای تحصیلی دانشجویان از سفارت فرانسه

خدمات زیر، پس از اخذ ویزا و در صورت درخواست شما، توسط ما ارائه می‌شوند:

 • ترنسفر دانشجویان از فرودگاه تا محل اقامت
 • راهنمایی دانشجویان در تمامی مراحل ثبت‌نام در دانشگاه
 • ارائه مشاوره رایگان به دانشجویان جهت گرفتن خوابگاه
 • کمک به دانشجویان جهت افتتاح حساب بانکی

در ادامه نیز، و پس از اتمام تحصیل شما و در صورت تمایل در خصوص تبدیل ویزای دانشجویی به ویزای کار و یا راه‌اندازی کسب‌وکار و راه‌اندازی شرکت و یا تبدیل کردن ویزای شما به ویزای استارتاپ فرانسه در کنارتان خواهیم بود.

پادکست تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

مزایای مهاجرت به روش تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

آموزش با کیفیت

فرانسه به دلیل سیستم آموزشی باکیفیت خود مشهور است که طیف گسترده ای از برنامه های کارشناسی ارشد را در رشته های مختلف ارائه می دهد. بسیاری از دانشگاه ها و موسسات در فرانسه به دلیل برتری علمی خود در سطح جهانی شناخته شده اند.

برنامه‌های متنوع

فرانسه طیف متنوعی از برنامه‌های کارشناسی ارشد را ارائه می‌دهد که علایق دانشگاهی و اهداف شغلی مختلف را تامین می‌کند. می توانید برنامه هایی را در زمینه هایی مانند هنر، علوم، مهندسی، تجارت، علوم انسانی و غیره بیابید.

غنی سازی فرهنگی

تحصیل در فرانسه فرصتی برای غوطه ور شدن در یک محیط فرهنگی غنی فراهم می کند. می توانید بناهای تاریخی، موزه ها، غذاها را کاوش کنید و فرهنگ پر جنب و جوش فرانسوی را تجربه کنید.

یادگیری زبان

در حالی که بسیاری از برنامه‌های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند، تحصیل در فرانسه همچنین فرصتی برای یادگیری یا بهبود مهارت‌های زبان فرانسوی شما را فراهم می‌کند که می‌تواند برای رشد شخصی و حرفه‌ای مفید باشد.

فرصت های تحقیق

اگر شما علاقه مند به تحقیق هستید، فرانسه دارای یک اکوسیستم تحقیقاتی قوی با موسسات و دانشگاه های متعددی است که در زمینه های مختلف تحقیقات پیشرفته انجام می دهند.

شبکه سازی

تحصیل در فرانسه به شما این امکان را می دهد که با همتایان، اساتید و متخصصان سراسر جهان ارتباط برقرار کنید و فرصت های شبکه ای ارزشمندی را ایجاد کنید.

موقعیت در اروپا

موقعیت مرکزی فرانسه در اروپا سفر آسان به کشورهای همسایه و شرکت در کنفرانس ها و رویدادهای بین المللی را تسهیل می کند.

معایب مهاجرت به روش تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

موانع زبان

در حالی که بسیاری از برنامه ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند، برخی ممکن است به سطح خاصی از مهارت در زبان فرانسه نیاز داشته باشند. اگر مسلط نباشید، موانع زبانی در زندگی روزمره می تواند چالش برانگیز باشد.

هزینه زندگی

هزینه زندگی در شهرهای بزرگ فرانسه به ویژه پاریس می تواند نسبتاً بالا باشد. هزینه های اسکان، حمل و نقل و روزانه ممکن است به سرعت افزایش یابد.

چالش های بوروکراتیک

برخورد با بوروکراسی فرانسه برای وظایف اداری مانند ویزا، اجازه اقامت و ثبت نام مراقبت های بهداشتی می تواند پیچیده و زمان بر باشد.

رقابت شدید

برخی از برنامه های کارشناسی ارشد، به ویژه در دانشگاه های معتبر، به دلیل شهرت تحصیلات فرانسوی می توانند برای پذیرش رقابتی باشند.

تعدیل فرهنگی

سازگاری با فرهنگ و محیط دانشگاهی جدید ممکن است زمان بر باشد، به خصوص اگر با سیستم آموزشی فرانسه آشنا نباشید.

فرصت های کاری محدود

در حالی که دانشجویان بین المللی اجازه دارند در طول تحصیل خود به صورت پاره وقت کار کنند، فرصت های کاری ممکن است محدود باشد و شرایط زبان اعمال شود.

سیستم درجه بندی متفاوت

فرانسه از سیستم درجه بندی متفاوتی نسبت به سایر کشورها استفاده می کند که درک و تطبیق با آن ممکن است زمان ببرد.

اقامت پس از تحصیل

برخلاف برخی از کشورها، فرصت های کاری پس از تحصیل برای دانشجویان بین المللی در فرانسه ممکن است نسبتاً محدود باشد که می تواند بر توانایی شما برای ماندن و کار پس از فارغ التحصیلی تأثیر بگذارد.

سوالات متداول درباره تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

اکثر رشته‌های علوم انسانی و علوم پایه به زبان فرانسوی تدریس می‌شوند و شامل شهریه هرچند اندک می‌باشند. دانشجویان رشته‌های مهندسی در ۵۰ درصد دانشگاه‌ها شانس پذیرش رایگان دارند و بقیه دانشگاه‌ها دارای شهریه هستند.

بله. برای تمام مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، دانشجویان می‌توانند به صورت همزمان برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود اقدام کنند و با دریافت ویزای همراه، آن‌ها را با خود ببرند. می‌توانید این فرآیند را نیز به ما بسپارید.

همه دانشجویان کارشناسی ارشد در فرانسه مشمول بیمه درمانی می‌شوند. هزینه بیمه درمانی برای دانشجویان زیر ۲۸ سال، ۲۶۰ یورو و برای دانشجویان بالای ۲۸ سال، رایگان است.

هر دانشجوی کارشناسی ارشد در حین تحصیل در فرانسه، اجازه ۲۰ ساعت کار پاره‌وقت در هفته را دارد که برای او درآمدی به طور میانگین بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه خواهد داشت. همچنین به یاد داشته باشید دانشجویان در دوره کارآموزی خود، ماهیانه ۵۵۰ یورو حقوق دریافت می‌کنند. با این حساب و با توجه به اینکه برای زندگی دانشجویی شما در پاریس میانگین به ۷۵۰ یورو و در شهرهای دیگر میانگین به ۶۰۰ یورو نیاز خواهید داشت، عملاً با فعالیت کاری خود قادر خواهید بود حداقل ۷۰% هزینه‌های ماهیانه خود را تأمین کنید.

مقالات مرتبط

سایر روش های مرتبط

تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

تحصیل کارشناسی ارشد در چین

تحصیل کارشناسی ارشد در چک

تحصیل کارشناسی ارشد در فنلاند

تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا

تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس

تحصیل کارشناسی ارشد در اتریش

اگر مایل هستید در انتخاب روش و کشور مناسب خودتان راهنمایی اخذ کنید، با ما در تماس باشید...

نظرات دیگران درباره تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل نمایید

کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

فرم ارزیابی مهاجرت

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .