راهنمای جامع

هزینه تحصیل در فرانسه در سال 2022

با خواندن این مقاله، پاسخ سوالات خود را در زمینه هزینه تحصیل در فرانسه خواهید دانست:

  • هزینه تحصیل در فرانسه در مقاطع مختلف
  • شهریه دانشگاه‌های فرانسه
  • هزینه تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی
  • هزینه تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی
  • هزینه تحصیل در فرانسه و زندگی دانشجویی
  • هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه
  • آیا بورسیه تحصیلی پزشکی در فرانسه در دسترس دانشجویان قرار دارد؟

حالا توجه شما را به ادامه مقاله جلب می‌کنیم. این مقاله توسط متخصصان مهاجرت کاریِ آژانس 360 درجه مهاجرت و کسب‌وکار چهره‌نگار برای استفاده شما جهت اطلاع از هزینه تحصیل در فرانسه نگارش و منتشر شده است.

فرانسه یکی از جذاب‌ترین کشورهای اروپا و جهان است که پایخت آن پاریس به تنهایی توریستی‌ترین شهر جهان به حساب می‌آید. فرانسه به دلیل رفاه، امکانات، موقعیت و جذابیت فرهنگی خود به عنوان دروازه ورود به اروپا شناخته می‌شود. این کشور فرودگاه‌ها و آبراه‌های پرشماری دارد که هر ساله از آنها برای ورود مهاجران استفاده می‌کند. طبق گفته‌ها زندگی در فرانسه نسبت به سایر کشورهای اروپایی گران‌تر است. ما در این مطلب با بررسی هزینه تحصیل در فرانسه در سال 2022، واقعیت زندگی در فرانسه و هزینه های آن را بررسی می‌کنیم. لطفاً تا انتها با موسسه مهاجرتی چهره نگار همراه شوید.

هزینه تحصیل در فرانسه در مقاطع مختلف

تحصیل در فرانسه به عنوان یک روش مهاجرتی رایج به این کشور شناخته می‌شود که در کشور ما نیز متقاضیان زیادی دارد. فرانسه یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرتی در سراسر جهان است که دانش‌جویان بین المللی زیادی را می‌پذیرد. علت این مسئله دانشگاه‌های باکیفیت است که از گذشته تا کنون تحصیل در آنها یکی از آرزوهای مشتاقان علم بوده است.
همچنین شهریه مقرون به صرفه دانشگاه‌های فرانسه و پذیرش بورسیه دانشجویان علت دیگر تمایل به مهاجرت به این کشور است. اما هزینه تحصیل در فرانسه محدود به هزینه دانشگاه نیست و باید هزینه مهاجرت، پذیرش و زندگی در فرانسه را نیز در نظر گرفت. همچنین باید گفت که هزینه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت است که طبق جدول زیر کاملاً واضح است:

مقطع تحصیلی

مبلغ شهریه در یکسال

فقط لیسانس

180 یورو
تحصیل در رشته مهندسی

600 یورو

تحصیل در رشته پزشکی پزشکی

400 یورو
فوق لیسانس

250 یورو

دکتری

350 یورو

شهریه دانشگاه‌های فرانسه

بخش مهمی از هزینه تحصیل در فرانسه مربوط به شهریه است که این هزینه برای شهروندان این کشور یا سایر کشورهای اروپایی بسیار ناچیز است. اما این هزینه ممکن است برای مهاجرینی مثل ایرانی‌ها سنگین باشد که البته به دانشگاه و رشته مورد نظر شما متفاوت است. به طور کُلی شهریه دانشگاه‌های فرانسه مقرون به صرفه و قابل پرداخت است و البته تحصیل به زبان فرانسوی و در دانشگاه‌های دولتی کم هزینه‌تر نیز می‌باشد. همچنین مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی شما ممکن است بر هزینه شهریه تاثیرگذار باشد.

به صورت میانگین می‌توان گفت که شهریه دانشگاه‌های فرانسه سالانه 300 تا 600 یورو می‌باشد که برای افرادی که در این کشور شاغل‌اند و کار می‌کنند ناچیز به حساب می‌آید. البته این هزینه تنها در دانشگاه‌های دولتی معتبر است و در دانشگاه‌های غیر دولتی و خصوصی ممکن است از 1000 تا 20000 یورو در سال باشد. البته باید گفت که پرداخت هزینه تحصیل در فرانسه در دانشگاهی که 20000 یورو شهریه دارد، برای شهروندان فرانسوی نیز سخت است و اصلاً لازم نیست همه افراد در این دانشگاه‌ها تحصیل کنند.

به صرفه‌ترین دانشگاه‌های فرانسه شامل استراسبورگ، اورلئان، بورگوندی و موسسه مهندسی گرنوبل هستند که کمتر از 600 یورو در سال شهریه دارند.

شهریه دانشگاه های فرانسه

هزینه تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی یکی از امکاناتی است که در دانشگاه‌های فرانسه فراهم شده تا دانشجویان بین المللی بیشتری جذب این کشور شوند. در واقع برنامه‌های دانشگاهی و دانشگاه‌های خاصی برای تحصیل به زبان انگلیسی فراهم شده است که امکان مهاجرت تحصیلی را تسهیل می‌کنند.

اما نکته‌ای که وجود دارد هزینه تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی است که بیشتر از تحصیل به زبان بومی فرانسه یا فرانسوی است. از آنجایی که سیستم آموزشی جدیدی به منظور تحصیل به زبان انگلیسی ایجاد شده است، هزینه‌های شهریه آن به طور قابل توجهی بیشتر است. همچنین باید گفت که تنها برخی دانشگاه‌ها این امکان را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده‌اند و همه دانشگاه‌های فرانسه امکانات این نوع تحصیل را ندارند.

هزینه تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی

هزینه تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی به خصوص در دانشگاه‌های دولتی بسیار کمتر از سایر دانشگاه‌هاست. این دانشگاه‌ها به صورت کامل برای تحصیل دانشجویان فرانسوی طراحی شده‌اند و به همین دلیل از خدمات تسهیلاتی بیشتری بهره می‌برند. علاوه بر مبلغ کم شهریه، دانشگاه امکانات و سرویس‌های ویژه‌ای در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد که هزینه زندگی را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. بنابراین یکی از بهترین اقدامات برای کاهش هزینه تحصیل در فرانسه، یادگیری زبان فرانسوی است.

هزینه تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی

هزینه تحصیل در فرانسه و زندگی دانشجویی

همانطور که گفتیم هزینه تحصیل در فرانسه منحصر به شهریه دانشگاه نیست؛ بلکه مهم‌ترین بخش آن را هزینه زندگی دانشجو در فرانسه تشکیل می‌دهد. هزینه زندگی در فرانسه وابسته به عوامل زیادی مثل محل زندگی و تحصیل شما و البته سطح زندگی شما خواهد بود. اگر هزینه تحصیل برای شما مهم است، باید در نظر داشته باشید که خود شما می‌توانید این هزینه را تا حد زیادی با صرفه جویی کاهش دهید.

هزینه زندگی در فرانسه به شامل موارد مختلفی است اما به طور میانگین می‌توان گفت بین 600 تا 2000 یورو در ماه برای زندگی در فرانسه لازم است. برای نمونه، با احتساب هزینه اقامت در پاریس، یک دانشجو به 1500 یورو در ماه نیاز دارد، که با توجه به سبک و محل زندگی می‌تواند افزایش یا کاهش یابد.

همچنین اگر یک دانشجو زندگی در خوابگاه های دانشجویی دانشگاه های فرانسه را انتخاب کند، ممکن است این هزینه به 1000 یورو در ماه کاهش یابد. در حالی که در شهرهای فرانسه مانند نیس، تولوز و لیون هزینه زندگی دانشجویی حداکثر 1000 یورو در ماه است.

این هزینه‌ها به محل اقامت دانشجو، هزینه زندگی همراهان، پوشاک و خوراک دانشجو و … می‌باشد. شما برای کاهش هزینه تحصیل در فرانسه می‌توانید در اقامت‌گاه‌های دانشجویی بین المللی زندگی کنید که از کیفیت بالایی برخوردارند و به طور متوسط 200 یورو در ماه هزینه دارند. همچنین کاهش هزینه‌های فردی و استفاده از خدمات حمل و نقل و اینترنت رایگان می‌تواند هزینه شما را تا حد امکان کاهش دهد. علاوه بر این هزینه خوراک در فرانسه حداقل 300 یورو در ماه است که اگر آن را کنترل نکنید ممکن است تا 1000 دلار هم افزایش یابد.
شایسته ذکر است که شما برای تامین هزینه تحصیل در فرانسه قادرید کار دانشجویی انجام بدهید که شرایط خاص خودش را دارد. با کار دانشجویی می‌توان گفت که تمام هزینه‌های شما به راحتی قابل پرداخت خواهد بود و لازم نیست نگران هزینه باشید.

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه چقدر است؟ آیا تحصیل رشته پزشکی در فرانسه گران تمام می‌شود؟ آیا تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه امکانپذیر است؟ چه راه‌هایی برای تامین هزینه تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه وجود دارد؟ آیا بورسیه‌های تحصیلی پزشکی در این کشور در دسترس دانشجویان است؟ اگر قصد تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه را دارید و اینها سوالات ذهنی‌تان است، این مقاله را بخوانید تا به پاسخ سوالات خود دست یابید.

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه یکی از گزینه‌های ایده‌آل دانشجویان بین‌المللی است. برترین دانشگاه های پزشکی فرانسه بهترین و باکیفیت‌ترین آموزش را به دانشجویان ارائه می‌دهند. در واقع تحصیل در فرانسه یک فرصت تکرار نشدنی برای کسانی که به دنبال اخذ تخصص هستند. سالانه بیش از 18 هزار دانشجو از کشورهای مختلف سراسر جهان برای تحصیل به فرانسه می‌آیند.
همانطور که می‌توانید تصور کنید هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه بسیار متفاوت است. هزینه برخی از دانشگاه های پزشکی فرانسه از 10،000 دلار در سال شروع می‌شود. برخی دیگر تا 25،000 دلار در سال از دانشجویان دریافت می‌کنند. علاوه بر این، هزینه ‌های زندگی در فرانسه را نیز باید در نظر بگیرید. این هزینه مطمئنا می‌تواند افزایش یابد. ممکن است به نظر برسد که تحصیل در فرانسه به دلیل هزینه زیاد غیرممکن است. با این حال، راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید هزینه‌های خود را تامین کنید.
براساس اعلام انجمن ملی دانشجویان پزشکی فرانسه (ANEMF) ، دانشجویانی که در دوره PACES ثبت‌نام می‌کنند، به طور متوسط 6000 یورو برای هزینه ثبت‌نام کالج و همچنین دوره‌های خصوصی باید بپردازند.
همچنین این انجمن، هزینه ها را بیش از 5000 یورو برای سال اول (PACES) و 4000 یورو برای دانشجویان سال سوم تخمین زده است. هزینه تحصیل را نیز که حدود 260 یورو است، به آن اضافه کنید. این بودجه شامل کتاب‌ها و کلیه مطالبی است که برای تحصیل پزشکی در فرانسه به آن نیاز خواهید داشت. علاوه بر این، هزینه بیمه درمانی حدود 500 یورو در سال است. هزینه‌های اقامت دانشجویی و غیره نیز باید محاسبه شود.

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه

آیا بورسیه تحصیلی پزشکی در فرانسه در دسترس دانشجویان قرار دارد؟

اگر برای تامین هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه به حمایت مالی نیاز دارید، بورسیه تحصیلی می‌تواند به شما کمک کند. بورسیه تحصیلی برای تحصیل پزشکی در فرانسه توسط دانشکده‌های پزشکی اعطا می‌شود. به طور کلی، بورسیه های تحصیلی فرانسه، بر اساس شایستگی به دانشجویان تمام وقت ارائه می‌شود. درخواست متقاضی توسط کمیته ارزیابی بازبینی شده و نتیجه به فرد اعلام می‌شود. توجه داشته باشید که دریافت بورسیه به ویژه برای دانشجویان بین‌المللی دشوار است. با این حال، هرچه سطح تحصیلات شما بالاتر باشد، احتمال دستیابی به آن بیشتر است.

در حال حاضر، فرانسه به دلیل رونق گردشگری، بیشترین ارتباط را با کشورهای جهان دارد. بسیاری از کشورها به دلیل مزایایی که ممکن است از این کشور دریافت کنند، مایل به همکاری با فرانسه هستند. برقراری ارتباط با فرانسه شامل برنامه‌های تبادل دانشجویی و برنامه‌های بین‌المللی است. از این رو، ممکن است چندین بورسیه تحصیلی دولتی در دسترس دانشجویان باشد.

همچنین برخی از دانشگاه های پزشکی فرانسه نیز بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهد. بسیاری از دانشگاه ها در فرانسه مزایایی را ارائه می‌دهند که برای تکمیل مدرک تحصیلی شما در این کشور کافی است. دانشجویان می‌توانند از بورسیه های تحصیلی پزشکی فرانسه استفاده کنند. یکی از برترین دانشگاه های پزشکی فرانسه که به دانشجویان بین‌المللی بورسیه تحصیلی می‌دهد، دانشگاه Aix-Marseille است. دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه بهترین روش تحصیل رایگان در فرانسه است. مطمئن شوید که از این فرصت استفاده می‌کنید.

سخن پایانی

هزینه تحصیل در فرانسه به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم‌ترین آنها شرایط و خواست خود شماست. به طوری که ممکن است خود شما فرصت تحصیل رایگان در فرانسه را نیز داشته باشید که همان بورسیه است. بنابراین توصیه می‌کنیم برای کسب اطلاعات دقیق‌تر و بیشتر در مورد تحصیل و مهاجرت به فرانسه با موسسه چهره نگار ارتباط برقرار نمایید و ابهامات خود را رفع کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

سوالات متداول درباره هزینه تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی و در برخی دانشگاه‌های دولتی این کشور رایگان است.

بستگی به مقطع و دانشگاه دارد، ولی به صورت میانگین بین 1.000 تا 10.000 یورو می‌باشد.

به طور کلی هزینه زندگی به عوامل زیادی از جمله شهر محل زندگی و سبک زندگی فرد بستگی دارد. بر همین اساس و به صورت میانگین هزینه زندگی دانشجویی بین 500 تا 1500 یورو متغیر است.

برای اسکان در خوابگاه باید هزینه ای بین 200 تا 400 یورو در نظر بگیرید.

هزینه تمکن مالی فرانسه
میزان تمکن مالی برای ویزای فرانسه چقدر است؟
میزان تمکن مالی فرانسه یکی از مهم ترین مسائلی است که درباره این نوع اقامت...
|
مزایا و معایب اقامت تمکن مالی فرانسه
مزیت اقامت تمکن مالی فرانسه آنقدر زیاد است که تقریباً هر کسی را وسوسه می‌کند...
|
هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه
هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه و هزینه زندگی در طول ترم
هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه چقدر است؟ آیا تحصیل رشته پزشکی در فرانسه گران تمام...
|
دریافت ویزای دانشجویی فرانسه در پزشکی
دریافت ویزای دانشجویی فرانسه در پزشکی
دریافت ویزای دانشجویی فرانسه در پزشکی یکی از الزامات تحصیل در این کشور معتبر اروپایی...
|
سوالات و نظرات خود را بنویسید