سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در فرانسه

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
برای دریافت مشاوره رایگان این فرم را تکمیل کنید

مشاوره رایگان

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در فرانسه

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در فرانسه کدام است؟ تحصیل پزشکی در فرانسه تحت نظر مقرراتی است که به طور مشترک توسط وزارت علوم و وزارت بهداشت این کشور وضع می‌شود. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در دانشکده های پزشکی فرانسه برای تحصیل در این رشته درخواست دهند.

این دانشگاه‌ها تمام جنبه‌های عملی و تئوری آموزش پزشکی را پوشش می‌دهند. فرانسه یکی از بهترین کشورهای جهان برای تحصیل پزشکی محسوب می‌شود. پیش تر در مقاله ای به طور مفصل درباره تحصیل در فرانسه برای سما گفته ایم. اما برای تحصیل پزشکی در فرانسه چه مدارکی لازم داریم؟

شرایط اخذ پذیرش پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه به سه بخش DCEM، PCEM و پزشکی عمومی یا دیگر تخصص‌ها تقسیم می‌شود که در نهایت فرد مدرک پزشکی خود را دریافت می‌کند. پروسه اپلای پزشکی در دانشگاه های فرانسه به اینکه شما اهل کدام کشور هستید، بستگی دارد.

دوره اول تحصیل پزشکی در فرانسه یا همان PCEM دو سال طول می‌کشد. با امتحان رقابتی در پایان سال اول، فقط حدود 15 تا 20 درصد از دانشجویان وارد سال دوم می‌شوند. دو سال اول برای دانشجویان پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، پرستاری و فیزیوتراپی در سیستم تحصیلی پزشکی فرانسه یکسان است.

برای اخذ پذیرش پزشکی در فرانسه باید بدانید که حداکثر تعداد دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا که توسط هر دانشکده یا گروه پزشکی پذیرفته شده‌اند، به 8 درصد از کل پذیرش محدود می‌شود. آن هم با این شرط که رتبه آخرین دانشجوی خارجی برابر یا بالاتر از آخرین دانشجوی فرانسوی باشد. آزمون رقابتی در پزشکی، دندانپزشکی و مامایی رایج است.

همچنین امکان ثبت‌نام بیش از دو بار در برنامه سال اول وجود ندارد. در نهایت دانشجویان دوره‌ها را پشت سر می‌گذارند و موفق به اخذ مدرک پزشکی فرانسه می‌شوند.

اپلای برای تحصیل پزشکی در فرانسه

همانطور که گفتیم روش درخواست برای تحصیل در دانشگاه های پزشکی فرانسه بستگی به این دارد که از کجا آمده‌اید. بدون شک ویزا یکی از مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در فرانسه است. دانشجویانی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا (EEA) به فرانسه سفر کرده‌اند، برای تحصیل نیازی به ویزا ندارد. این دانشجویان می‌توانند به طور مستقیم برای دانشگاه یا مقطع تحصیلی مورد نظر خود درخواست دهد.

اما شرایط برای دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا به گونه‌ای دیگر است. این دانشجویان به ویزای دانشجویی فرانسه احتیاج دارند. آنها می‌توانند ویزای دانشجویی در کنسولگری فرانسه دریافت کنند.

در طول سال اول تحصیل پزشکی در فرانسه، دانشجوی بین‌المللی فقط باید ویزای خود را به عنوان مدرکی از وضعیت اقامت‌شان نشان دهد. با این حال، هر دانشجویی موظف است طی 30 روز پس از ورود خود به فرانسه در اداره مهاجرت ثبت‌نام کند. همچنین یک معاینه پزشکی برای تایید ویزای فرد انجام دهد. از سال دوم تحصیلات به بعد، دانشجو باید برای اجازه اقامت (Carte Séjour) درخواست دهد.

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در فرانسه

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در فرانسه بسته به دانشگاه‌های این کشور متفاوت است. شرط ابتدایی برای دانشجویان مشتاق به تحصیل پزشکی در فرانسه، دیپلم دبیرستان است. داشتن مدرک رسمی که نشان‌دهنده دانش زبان فرانسوی باشد نیز الزامی است. اگرچه اگر متقاضی دارای مدرک کارشناسی فرانسوی باشد، از این امر معاف است.

از دیگر شرایط لازم برای تحصیل پزشکی در فرانسه شامل نمرات خوب در برخی از دروس است. به عنوان مثال، در دانشگاه نانت، متقاضیان باید در دروس علوم زندگی، فیزیک، شیمی، ریاضیات، فرانسه و یا دیگر زبان‌ها نمرات خوبی کسب کرده باشند.

یکی دیگر از مدارک لازم برای تحصیل در دانشگاه های پزشکی فرانسه، شامل انگیزه‌نامه یا توصیهنامه و در صورت لزوم تجربه مربوط به رشته است.

*مدارک لازم برای تحصیل تحصیل پزشکی در فرانسه به طور مختصر به شرح زیر است:

– مدرک دیپلم
– مدرک زبان فرانسوی
– اخذ ویزای دانشجویی فرانسه و ارائه آن به دانشگاه جهت اخذ پذیرش
– ثبت‌نام در اداره مهاجرت 30 روز پس از ورود به خاک فرانسه
– انجام معاینات پزشکی
– تکمیل کردن مراحل اداری ویزای دانشجویی
– اخذ اجازه اقامت (Carte Séjour) از سال دوم تحصیلات به بعد
– ریزنمرات تحصیلی
– انگیزه‌نامه یا توصیهنامه و در صورت لزوم تجربه مربوط به رشته (در برخی دانشگاه های پزشکی فرانسه)
– نتایج آزمون GRE
– تمکن مالی تحصیل در فرانسه

درباره مدرک زبان فرانسوی

یکی از مدارک مهم برای تحصیل پزشکی در فرانسه داشتن مدرک زبان فرانسوی است. توجه داشته باشید که دانستن زبان فرانسوی برای تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه‌های این کشور الزامی است. با دارا بودن مدارک زیر امکان تحصیل پزشکی در دانشگاه های فرانسه را خواهید داشت:

– مدرک زبان فرانسه (DELF)
– مدرک متمرکز بر زبان فرانسه (DALF)
برای شرکت در آزمون‌های اخذ این مدارک باید سطح B2 زبان فرانسوی را داشته باشید. سطح زبان فرانسوی مورد نیاز برای دانشجویان خارجی C1 (سطح حرفه‌ای) است.

مدرک زبان انگلیسی

ممکن است زبان فرانسوی برای برخی سخت به نظر برسد یا بخواهند تحصیلات خود را در رشته پزشکی به زبان انگلیسی در فرانسه انجام دهند. این مسئله امکانپذیر است، اما توجه داشته باشید که تحصیل پزشکی دانشگاه های دولتی فرانسه به زبان فرانسوی است. برای تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی باید برخی دانشگاه‌های خصوصی این کشور را انتخاب کنید.

برای نمونه دانشگاه تور یکی از دانشگاه های خصوصی فرانسه برای تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی است. البته تمام دانشگاه های خصوصی فرانسه امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی را فراهم نمی‌کنند.

بیشتر بدانید:  هزینه تحصیل در فرانسه چقدر است؟

سوالات متداول

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
29 مرداد 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
یه خانم که توی کتابخانه پشت سیستمش نشسته و کلی کتاب هم روی هم جلوی سیستمش هست- بهترین کشور برای آزمون آیلتس
تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.