سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه | راهنمای کامل

Study in France

فرانسه

مشاوره رایگان

تحصیل در فرانسه چیست؟

تحصیل در فرانسه بدون شک برای آن دسته از افرادی که به زندگی در کشور فرهنگ و هنر علاقه مند هستند می تواند در کنار برج ایفل و پاریس زیبا، گزینه ای بسیار وسوسه کننده و ایده آل است. با تحصیل در این کشور علاوه بر لذت بردن از زبان لطیف فرانسوی و کافه های پرشور، پیاده روی در کنار رود سن و تنوع غذایی فرانسوی ها، می توانید مدرکی معتبر و آموزشی با کیفیت و استاندارد جهانی داشته باشید. کشور فرانسه این امکان را برای علاقه مندان فراهم کرده است که بتوانند ویزای تحصیلی این کشور را دریافت نموده و زندگی به سبک فرانسوی ها را تجربه کنند.

علاوه بر این دانشگاه‌های معتبر فرانسه می‌توانند یکی دیگر از جذابیت‌های این کشور برای کسانی که مشتاق علم و کسب مدارک علمی معتبر هستند، باشد. تحصیل در فرانسه به دلیل امکانات رفاهی که دولت فرانسه برای دانشجویان تدارک دیده بسیار ایده آل‌تر از بسیاری از کشورهاست.

همچنین دلایل دیگری مثل فرهنگ غنی، معماری و جذابیت‌های توریستی را می‌توان در فرانسه استثنایی دانست؛ به طوری که شهر پاریس محبوب‌ترین مقصد گردشگری جهان است و به تنهایی از اغلب کشورهای جهان توریستی‌تر به شمار می‌رود. غذاهای فرانسوی، امکانات هنری با کیفیت و قرار گرفتن در قلب کشورهای توسعه یافته نیز می‌تواند اشتیاق دانشجویان را تحریک کند.

اما مسئله‌ای که بیش از تمام فواید تحصیل در فرانسه ، مهاجرت به فرانسه را منطقی می‌کند، امکانات رفاهی و اقتصاد این کشور است. نرخ بیکاری پایین، قدرت خرید مناسب و امکانات رفاهی جالب توجه باعث می‌شود دوران دانشجویی در این کشور به سختی نگذرد و ادامه تحصیل آسان‌تر باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش‌های تحصیل در فرانسه و مزایای آن توصیه می‌کنیم با کارشناسان مؤسسه چهره نگار ارتباط برقرار نمایید.

فهرست مطالب
مشاوره رایگان تلفنی

دلایل تحصیل در فرانسه

 • اخذ مدرک معتبر از موسسات آموزش عالی، مدارس و دانشگاه های فرانسه
 • پیروی سیستم آموزشی فرانسه از معاهده بلونیا
 • هزینه پایین تحصیل در فرانسه
 • آموزش استاندارد و بسیار با کیفیت
 • امکان ورود به دانشگاه بدون کنکور
 • امکان تحصیل به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی
 • دانشگاه هایی با اعتبار جهانی از جمله سوربن، پییر و ماری کوری و ایکول پلی تکنیک
 • طبیعت زیبای فرانسه
 • زیبایی عناصر شهری و تاریخی فرانسه

دانشگاه های فرانسه

فرانسه دارای تاریخچه طولانی و غنی در زمینه آموزش عالی است و برخی از معتبرترین دانشگاه های جهان را در خود جای داده است. در اینجا تعدادی از برترین دانشگاه های فرانسه آورده شده است:

 • École Polytechnique یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی واقع در پاریس است. این یکی از منتخب ترین دانشگاه های فرانسه است و به دلیل برنامه های مهندسی خود شناخته شده است.
 • École Normale Supérieure یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی واقع در پاریس است. برای برنامه های علوم انسانی و اجتماعی خود شناخته شده است.
 • دانشگاه سوربن یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی واقع در پاریس است. این دانشگاه یکی از قدیمی ترین دانشگاه های فرانسه است و به دلیل برنامه های علوم انسانی و اجتماعی خود شناخته شده است.
 • Paris Sciences et Lettres – دانشگاه تحقیقاتی PSL یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی واقع در پاریس است. این ادغام چندین دانشگاه معتبر است و به دلیل تحقیقات قوی خود شناخته شده است.
 • کالج دو فرانس یک موسسه تحقیقاتی عمومی واقع در پاریس است. برای برنامه های علوم انسانی و اجتماعی خود شناخته شده است.
 • دانشگاه پاریس-دوفین یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی واقع در پاریس است. به خاطر برنامه های تجاری و اقتصادی اش شناخته شده است.
 • دانشگاه پاریس-سود یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی واقع در پاریس و اورسی است. این به دلیل برنامه های علمی و مهندسی خود شناخته شده است.
 • دانشگاه مونپلیه یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی واقع در مونپلیه است. این به دلیل برنامه های پزشکی و دارویی خود شناخته شده است.

اینها تنها تعدادی از دانشگاه های بزرگ فرانسه هستند. اگر علاقه مند به تحصیل در فرانسه هستید، توصیه می کنم تحقیقات خود را انجام دهید تا دانشگاه مناسب خود را بیابید.

شرایط تحصیل در فرانسه

سیستم آموزشی فرانسه تا حد زیادی به ایران شباهت دارد و شامل سه مرحله ابتدایی، متوسط و عالی یا دانشگاهی می‌شود. آموزش به طور کُلی تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش فرانسه است و قوانین برای تمام دانشگاه‌ها لازم الاجرا است. بر اساس سیاست‌های دولت فرانسه، تحصیل در دانشگاه‌های دولتی فرانسه حتی برای دانشجویان بین المللی رایگان است و هیچ شهریه‌ای اخذ نمی‌شود اما هزینه زندگی در فرانسه از این مسئله جداست؛ بنابراین اگر شما مایل به تحصیل در فرانسه هستید، باید برای هزینه زندگی یک برنامه کامل داشته باشید.

دانش آموزان و دانشجویان می‌توانند در هر مقطعی برای تحصیل در فرانسه اقدام کنند. همچنین باید توجه داشته باشید که طبق شرایط تحصیل در فرانسه، شروع سال ترم‌های تحصیلی اغلب از سپتامبر است و بهتر است قبل از این زمان اقدامات لازم را انجام داده باشید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در فرانسه

برای تحصیل در فرانسه لازم است شما قبل، حین و بعد از اخذ ویزا مدارکی را اخذ و ارائه کنید. قبل از اخذ ویزای تحصیلی لازم است مدارک زیر را تهیه نمایید:

 • نامه رسمی پذیرش از یکی از دانشگاه‌ها یا موسسات آموزشی در فرانسه
 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • مدرک زبان معتبر فرانسوی
 • بلیط برگشت به کشور مبدا همراه با تاریخ معتبر
 • اخذ گواهی تمکن مالی به مبلغ 8000 تا 10000 یورو (بر حسب شرایط)
 • پاسپورت معتبر و کپی ویزاهای اخذ شده
 • سند اخذ مکان اسکان در محل تحصیل
 • گواهی پرداخت هزینه‌های ویزا ( مجموعاً 300 یورو)

این مدارک برای اخذ ویزای تحصیلی عالی لازم است و برای ویزای دانش آموزی باید مدارکی مثل رضایت نامه والدین و ویزای همراه والدین را نیز ارائه نمود.

تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی

تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی می تواند یکی از موقعیت های ویژه زندگی هر فردی باشد؛ تسلط به این زبان که یکی از زبان های محبوب و پرگویش دنیاست در کنار آموزش با کیفیت در دانشگاه های این کشور، می تواند مسیر های موفقیت را برای علاقه مندان هموار کند. اکثر آموزشات ارائه شده در کشور فرانسه به زبان فرانسوی می باشد و متقاضیان تحصیل در دانشگاه های فرانسه برای اخذ پذیرش می بایست مدرک زبان فرانسوی خود را در سطح B2 اخذ نموده باشند.

به دلیل تعدد دوره های ارائه شده به زبان فرانسوی، اقدام به اخذ پذیرش در صورت داشتن مدرک زبان فرانسوی شانس فرد را در این مرحله بالاتر می برد. هم چنین با تحصیل در فرانسه به زبان ملی این کشور، هزینه های تحصیل فرد تا حد قابل توجهی کاهش می یابند. دانستن این زبان هم چنین به دانشجویان کمک می کند تا ارتباط بهتری با مردمان این کشور برقرار کنند و در نهایت مسیر شغلی موفق تری در این کشور داشته باشند.

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی

تحصیل در فرانسه برای متقاضیان این امکان را فراهم می کند که به زبان انگلیسی یا فرانسوی آموزش ببینند. اگرچه فرانسه یک کشور انگلیسی زبان نیست، اما به میزان قابل توجهی توانسته تا با سرمایه گذاری در بخش آموزش انگلیسی، کیفیت خدمات خود را در این حوزه ارتقا دهد. در حال حاضر در سال 2022، امکان تحصیل در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی فراهم شده است. دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تعدد بالاتری دارند و عموما در دانشگاه های شهر پاریس برگزار می شوند.

شایان ذکر است که در صورت انتخاب زبان انگلیسی، هزینه تحصیل فرد بالاتر می باشد. مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی با توجه به نوع دانشگاه متغیر است اما عموما آیلتس 6-7 یا تافل 65 الی 100 از ملزومات اخذ پذیرش در این دانشگاه ها به شمار می رود. از دانشگاه های ارائه دهنده دوره ها به زبان انگلیسی می توان به Paris-Dauphine، Ecole Polythechnique و The university of London Institute in Paris اشاره کرد.

تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان

تحصیل در فرانسه و اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور در صورت که فرد مدرک زبان فرانسوی یا انگلیسی داشته باشد پروسه نسبتا راحتی است؛ اما در صورتی که فرد هیچ یک از این مدارک را نداشته باشد پروسه دشوارتری پیش روی خود خواهد داشت. یکی از راه های ورود به فرانسه بدون مدرک زبان، اخذ پذیرش از کالج های آموزش زبان فرانسوی است.

این کالج ها که به دو دسته عمومی و خصوصی تقسیم می شوند، زبان فرانسوی را در سطوح A1 تا C2 به زبان آموزان آموزش می دهند. دوره های ارائه شده عموما 7 ماهه می باشند که در کالج های عمومی بین 1000 تا 3000 یورو و در کالج های خصوصی از 2500 تا 5000 یورو هزینه در بر خواهند داشت. از کالج های معتبر فرانسه می توان به آیلانس فرانسیس، برلیتز و لیون بلو اشاره کرد.

یکی دیگر از روش های تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان، اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه هایی است که دوره های خود را به زبان انگلیسی ارائه می نمایند. نکته جالب توجه این است که تعدای از دانشگاه های فرانسه، برای متقاضیان دوره های انگلیسی زبان خود شرط دارا بودن مدرک زبان انگلیسی را تعریف نکرده اند و افراد بدون مدرک زبان می توانند شانس خود را در این دانشگاه ها نیز امتحان نمایند. دانشگاه EBS پاریس و ESGCI پاریس، دو مورد از دانشگاه های پاریس هستند که گزینه های خوبی برای این دسته از متقاضیان به شمار می روند.

مزایا و معایب تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه تصمیمی است که می تواند مزایا و معایبی با خود به همراه داشته باشد. بررسی این مزایا و معایب پیش از نهایی کردن تصمیم، یکی از مهم ترین مراحل در پروسه مهاجرت به شمار می رود. فرانسه کشوری است که طرفداران زیادی دارد و سالانه هزاران نفر به دلایل مختلفی از جمله تحصیل و کار به این کشور مهاجرت می کنند. بر هیچ کس پوشیده نیست که تحصیل در فرانسه می تواند مدرکی بسیار معتبر را عاید فرد کند و تجربه آموزش توسط اساتید مجرب و پروفسورهای مشهور جهان را به ارمغان بیاورد. در ادامه، مزایا و معایب تحصیل در این کشور را به طور جداگانه مورد بررسی قرار می دهیم.

مزایای تحصیل در فرانسه

از میان مزایای تحصیل در فرانسه می‌توان به قدرت اقتصادی بالا، فرصت‌های زیاد تحقیق و توسعه، کیفیت بالای آموزشی، میزبانی از شرکت‌ها و همایش‌های علمی بزرگ، فرصت بالای اشتغال، زبان رایج و پرطرفدار و … اشاره نمود. اما تحصیل در این کشور مزایای دیگر به جز امکانات رفاهی و کُلی مهاجرت به این فرانسه دارد. مهم‌ترین مزایای تحصیل در فرانسه شامل:

 • حمل و نقل و اسکان راحت
  هزینه حمل و نقل در فرانسه و حتی شهرهای گران قیمتی مثل پاریس ارزان است. به طوری که در سیستم‌های مختلف حمل و نقل، تخفیفات دانشجویی مناسبی به دانشجویان ارائه می‌شود.
 • کیفیت بالای دانشگاه‌ها
  داشتن سیستم آموزشی قوی و دانشگاه‌های معتبر، یکی از معروف‌ترین ویژگی‌های کشور فرانسه است. از آنجایی که کشور فرانسه از 14 دانشگاه برتر در رنکینگ جهانی QS برخوردار است، می‌توان گفت که یکی از معتبرترین کشورها از نظر دانشگاه می‌باشد. دانشگاه سوربون یکی از معروف‌ترین دانشگاه‌های جهان است که هر مشتاق علمی مایل به تحصیل در این محل می‌باشد.
 • پذیرش راحت
  برای اخذ پذیرش راحت در فرانسه بهتر است مدرک زبان فرانسوی معتبر را عرضه نمایید. در صورتی که زبان فرانسوی را به خوبی فرا نگرفته باشید، باید در کالج‌های زبان که هزینه بر هستند ثبت نام کنید. علاوه بر این برخی شهرها مثل استراسبورگ یا مارسی راحت‌تر مهاجران را پذیرش می‌کنند.
 • آموزش و تحصیل ارزان
  بر خلاف بسیاری از کشورهای مهاجرپذیر، تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه مقرون به صرفه و ارزان است. هزینه شهریه در اغلب دانشگاه‌های فرانسه رایگان و یا ناچیز است که باعث می‌شود نیازی به درخواست وام دانشجویی نداشته باشید. همچنین دولت فرانسه برای بسیاری از دانشجویان تسهیلات خاصی را ارائه می‌کند. همچنین دانشجو دو ماه بعد از اسکان پرداخت اجاره را شروع می‌کند و ممکن است بین 100 تا 200 یورو در ماه از دولت کمک دریافت کند.

معایب تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه می تواند یک تجربه عالی باشد، اما معایبی نیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید. در اینجا چند مورد از رایج ترین معایب تحصیل در فرانسه آورده شده است:

 • مانع زبان: زبان فرانسه زبان رسمی فرانسه است و اگر فرانسوی صحبت نکنید، ممکن است در برقراری ارتباط با اساتید، همکلاسی ها و سایر افراد در فرانسه مشکل داشته باشید.
 • هزینه زندگی: هزینه زندگی در فرانسه به خصوص در شهرهای بزرگ مانند پاریس می تواند بالا باشد. هنگام برنامه ریزی بودجه خود باید هزینه های شهریه، اقامت، غذا، حمل و نقل و سایر هزینه ها را در نظر بگیرید.
 • بوروکراسی: فرانسه بوروکراسی پیچیده ای دارد و اگر با آن آشنا نباشید، ممکن است برای شما دشوار باشد که در سیستم حرکت کنید. این می تواند به ویژه در مواردی مانند درخواست ویزا یا ثبت نام در کلاس ها صادق باشد.
 • آب و هوا: آب و هوای فرانسه می تواند غیرقابل پیش بینی باشد و در زمستان ممکن است سرد و بارانی باشد. اگر به هوای سرد عادت ندارید، ممکن است آن را پیدا کنید سخت برای تنظیم

 البته تحصیل در فرانسه مزایای بسیاری نیز دارد که از جمله آنها می توان به کیفیت بالای آموزش، فرهنگ غنی و مناظر زیبا اشاره کرد. با این حال، مهم است که قبل از تصمیم گیری از معایب آن آگاه باشید.

 در اینجا چند نکته برای غلبه بر مضرات تحصیل در فرانسه آورده شده است:

 •  زبان فرانسه را بیاموزید: اگر فرانسوی صحبت نمی کنید، باید هر چه زودتر شروع به یادگیری کنید. منابع زیادی برای کمک به یادگیری زبان فرانسه وجود دارد، از جمله دوره های آنلاین، برنامه ها و آموزشگاه های زبان.
 •  بودجه خود را برنامه ریزی کنید: هزینه زندگی در فرانسه می تواند بالا باشد، بنابراین مهم است که بودجه خود را با دقت برنامه ریزی کنید. شما باید هزینه شهریه، اقامت، غذا، حمل و نقل و سایر هزینه ها را در نظر بگیرید.
 •  با بوروکراسی صبور باشید: بوروکراسی فرانسه می تواند پیچیده باشد، بنابراین مهم است که صبور و پایدار باشید. اگر سوالی دارید، از کمک گرفتن از دانشگاه یا منابع دیگر دریغ نکنید.
 •  لباس برای آب و هوا: آب و هوا در فرانسه می تواند غیرقابل پیش بینی باشد، بنابراین لباس پوشیدن برای آب و هوا بسیار مهم است. در زمستان به لباس های گرم مانند کت، کلاه و دستکش نیاز دارید. در تابستان به لباس های سبک تری مانند شلوارک و تی شرت نیاز خواهید داشت.

 اگر مایل به غلبه بر معایب هستید، تحصیل در فرانسه می تواند یک تجربه ارزشمند باشد. شما این فرصت را خواهید داشت که در یک دانشگاه در سطح جهانی یاد بگیرید، فرهنگ فرانسوی را تجربه کنید و دوستان مادام العمر پیدا کنید.

شرایط سنی تحصیل در فرانسه

برخلاف بسیاری از کشورهای جهان که سن فرد را یکی از ملاک های ارائه پذیرش تحصیلی قرار می دهند، فرانسه این قانون را لحاظ نمی کند و این مورد تا حد زیادی شانس اخذ پذیرش را بالاتر می برد. با این حال بهتر است که افراد پیش از رسیدن به محدوده سنی که در ادامه ذکر می شود اقدام نمایند تا شانس بالاتری در اخذ پذیرش داشته باشند. برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی، بهتر است که افراد کمتر از 23 سال سن داشته باشند و هم چنین برای مقطع کارشناسی ارشد، سن زیر 27 ایده آل به نظر می رسد. سخت گیری دانشگاه ها روی سن دانشجویان در مقطع دکتری خیلی کمتر است و عموما به رزومه تحصیلی توجه بیشتری دارند. شایان ذکر است که نداشتن گپ تحصیلی و یا گپ کوتاه مدت در افزایش شانس فراد جهت اخذ پذیرش موثر است.

تحصیل در مدارس فرانسه

تحصیل در فرانسه برای مقاطع غیر دانشگاهی، از جمله دبستان، راهنمایی و دبیرستان برای متقاضیان خارج از فرانسه نیز امکان پذیر است. مدارس در فرانسه به 3 دسته بین المللی، محلی و دو زبانه تقسیم می شوند که عموما مدارس بین المللی کیفیت آموزشی بالاتری دارند و اخذ پذیرش از آنان کمی دشوار تر است.

سن شروع مدرسه در فرانسه 6 سالگی است که پس از آن دانش آموزان به مقطع ابتدایی وارد می شوند. سال تحصیلی در فرانسه از سپتامبر شروع می شود و تا اوایل جولای ادامه می یابد. پس از اخذ پذیرش، دانش آموزان ملزم به اخذ ویزای تحصیلی مخصوصی به نام Mineur Scolarise می باشند که اعتبار یک ساله دارد. هزینه تحصیل در مدارس فرانسه با توجه به مقطع و نوع مدرسه متفاوت است اما به طور میانگین سالانه 7000 یورو هزینه در بر خواهد داشت.

تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم

در حالت کلی شرایط تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم نسبت به بسیاری از کشورهای توسعه یافته بیشتر است. سیاست‌های آموزشی فرانسه و عدم تبعیض آموزشی بین دانشجویان بومی و بین المللی و هزینه‌های پایین باعث شده تا فرانسه به یکی از اولین گزینه‌های تحصیل با مدرک دیپلم تبدیل شود. شما با تطبیق مدرک دیپلم و احتمالاً گذراندن دوره‌های کوتاه کالج به زبان فرانسوی، می‌توانید در رشته‌های دانشگاهی در مقطع کارشناسی تحصیل کنید.
دانشگاه‌های فرانسه علی رغم مدارک معتبری که ارائه می‌کنند، نسبت به سایر دانشگاه‌های اروپا راحت تر تحصیل در مقطع کارشناسی را می‌پذیرند. بنابراین شما می‌توانید به راحتی برای تحصیل در فرانسه در مقطع لیسانس اقدام نمایید. برای اطلاع بیشتر درباره دوره زبان فرانسه وارد لینک شوید.

تحصیل در فرانسه بدون مدرک دیپلم

تحصیل در فرانسه شروطی مشابه سایر کشورها پیش روی متقاضیان اخذ پذیرش می گذارد. یکی از مهم ترین شروط اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور در مقطع کارشناسی، داشتن مدرک دیپلم 12 ساله است. طبق آخرین قوانین سیستم آموزش فرانسه در سال 2022، متاسفانه در صورت نداشتن این مدرک، اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور امکان پذیر نمی باشد.

آن دسته از متقاضیانی که مدرک دیپلم را در رزومه خود ندارند، می توانند جهت اخذ پذیرش از دبیرستان های این کشور اقدام نمایند و یا تحصیلات خود را در ایران تکمیل نموده و سپس جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های فرانسه در رشته مورد نظر خود اقدام نمایند.

تحصیل در فرانسه با معدل پایین

اگر نگاهی کلی به شروط دانشگاه های فرانسه برای پذیرش دانشجویان داشته باشیم، متوجه می شویم که شرط معدل یکی از آیتم هایی است که در قبول دانشجویان برای تحصیل در فرانسه اهمیت بسیاری دارد. شرط معدل برای پذیرش دانشجویان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به طور میانگین 15 و برای مقطع دکتری 14 می باشد.

قابل ذکر است که رزومه تحصیلی دانشجویان و مقالات ثبت شده توسط آن ها، می تواند عامل مهمی در کنار معدل به شمار رود. با این حال در صورتی که فرد معدلی پایین تر از حد ذکر شده داشته باشد می تواند جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های خصوصی فرانسه اقدام کند؛ تعدادی از دانشگاه های خصوصی سخت گیری کمتری روی معدل متقاضیان اعمال می کنند که می توانند برای افرادی که معدل پایینی دارند ایده آل باشد.

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی نیز ممکن است اما مراحل آن کمی پیچیده تر است. برای تحصیل در این مقطع شما باید رزومه تحصیلی و مدرک زبان متناسب با سطح دانشگاهی خود را داشته باشید. مثل سایر مقاطع داشتن مدرک زبان فرانسوی باعث می‌شود بدون شهریه در دانشگاه تحصیل کنید. به این منظور باید مدرک b2 فرانسوی را ارائه کنید.

شهریه دانشگاه‌‌های خصوصی نیز در مقطع کارشناسی مبلغی بین 500 تا 15000 یورو است که بر حسب دانشگاه و محل تحصیل شما متفاوت خواهد بود. یکی از بهترین دانشگاه‌های فرانسه در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، دانشگاه سوربن است که هزینه تحصیل به زبان فرانسوی در آن رایگان است. بنابراین فرصت خوبی برای استفاده از امکانات تحصیل در فرانسه وجود دارد که ممکن است این فرصت دائمی نباشد.

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد برای متقاضیان در هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی امکان پذیر است؛ عموما آموزش های مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه به زبان انگلیسی ارائه می گردند. دوره های کارشناسی ارشد در این کشور در برگیرنده کلاس های حضوری و پایان نامه می گردند که در کنار این دو مورد، افراد می بایست کار تحقیقاتی و یا کار حرفه ای نیز انجام دهند. جهت اخذ پذیرش از در مقطع کارشناسی ارشد، مدرک کارشناسی فرد می بایست مرتبط با حوزه مورد درخواست باشد.

طول دوره کارشناسی ارشد در این کشور 1 تا 2 سال است که در طی آن 120 واحد ارائه می گردد. از شرایط اخذ پذیرش در این مقطع می توان به مواردی از جمله معدل بالای 15، مدرک زبان فرانسوی B2 یا C1 یا مدرک آیلتس با نمره بالای 6.5 اشاره کرد. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه امکان اخذ خوابگاه و بورسیه را خواهند داشت و هم چنین به آنان اجازه کار پاره وقت تا حداکثر 20 ساعت در هفته داده می شود.

تحصیل در فرانسه در مقطع دکتری

ارائه مقطع دکتری در فرانسه که عموما به زبان انگلیسی انجام می شود، باعث شده است تا محبوبیت تحصیل در فرانسه در این مقطع بالاتر رود. طول دوره دکتری در فرانسه عموما بین 3 تا 5 سال است و دانشجویان در این دوره تنها به کارهای پژوهشی می پردازند. به دلیل شدید بودن رقابت برای اخذ پذیرش در این مقطع، افرادی که اپلای می کنند برای بالا بردن شانس خود می بایست شرایطی مشخص داشته باشند؛ از جمله معدل بالا، مقالات ISI معتبر، آیلتس 6.5 تا 7.5 و سابقه تحصیل در دانشگاه های برتر جهانی. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که داشتن مقالات متعدد ISI در رزومه یکی از موارد پر اهمیت در زمینه دریافت بورسیه است. دانشجویان مشغول به تحصیل در دکتری نیز اجازه کار پاره وقت به مدت 40 ساعت در هفته خواهند داشت.

تحصیل در فرانسه پزشکی

تحصیل در فرانسه در رشته پزشکی به دلیل شرایط راحت آن بسیار پرطرفدار است. با پذیرش در رشته پزشکی دانشگاه‌های فرانسه، شما باید سال اول تحصیل خود را در کشور فرانسه بگذرانید و سپس از شما امتحان گرفته می‌شود که همه آنها به زبان انگلیسی یا فرانسوی خواهد بود؛ نتایج شما در این امتحان باید در حد عالی باشد. بعد از این مرحله شما می‌توانید به صورت رایگان در رشته پزشکی تحصیل کنید و حتی برای اخذ تخصص تحصیل خود را ادامه دهید.

تحصیل در فرانسه دندانپزشکی

تحصیل در فرانسه در رشته دندانپزشکی به دلیل ارائه آموزش با کیفیت طرفداران زیادی دارد. دوره های دندانپزشکی در این کشور تنها به زبان فرانسوی ارائه می گردند که می تواند یکی از معایب آن باشد. داشتن معدل بالا و دانش زبان فرانسوی در حد B2 یا بالاتر، یکی از ملزومات اخذ پذیرش می باشد. برای اخذ پذیرش این دوره ها کنکور برگزار نمیگردد که راه را برای متقاضیان هموارتر می کند.

دوره های دندانپزشکی در کشور فرانسه طی مدت 6 سال ارائه می گردند که 2 سال اول به آموزشات پایه اختصاص می یابد و پس از آن ازمونی برگزار می شود که افراد در صورت قبولی، اجازه ادامه دوره را خواهند داشت. ادامه این دوره نیز به دو بخش 3 ساله و 1 ساله تقسیم می گردد که بخش اول به آموزشات تئوری و عملی اختصاص می یابد و یک سال اخر آموزشات تخصصی دندانپزشکی و حضور دانشجویان در کلینیک را شامل می شود.

تحصیل در فرانسه پرستاری

پرستاری یکی از هزاران رشته ای است که رویای تحصیل در فرانسه را برای متقاضیان دست یافتنی کرده است. تحصیل پرستاری در فرانسه در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر است. برای ورود به دانشکده پرستاری در دانشگاه های فرانسه، متقاضیان می بایست در یک آزمون ورودی تحت عنوان IFSI شرکت کنند که دانش آنان را می سنجد و آزمونی پر رقابت به شمار می رود. پس از قبولی در این آزمون، افراد اجازه تحصیل در این رشته را خواهند داشت. زبان آموزش این رشته در فرانسه ترکیبی از انگلیسی و فرانسوی است اما تسلط به زبان فرانسوی یکی از شروط الزامی اخذ پذیرش می باشد؛ بنابراین افراد می بایست مدرک فرانسوی B2 یا بالاتر ارائه نمایند.

دوره کارشناسی پرستاری در فرانسه عموما 3 سال به طول می انجامد که طی آن واحد های تئوری و عملی به دانشجویان ارائه می گردد. شایان ذکر است که یکی از شروط اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد پرستاری برای تحصیل در فرانسه، داشتن 2 سال سابقه کار پرستاری در رزومه فرد می باشد. جهت اپلای برای دوره دکتری نیز افراد علاوه بر سابقه کار، می بایست رزومه تحصیلی قوی ارائه نمایند. هزینه تحصیل پرستاری در فرانسه بسیار پایین است که این مورد باعث شده تا طرفداران زیادی داشته باشد. تحصیل در فرانسه در رشته پرستاری این امکان را به فرد می دهد تا پس از اخذ مدرک، در این کشور مشغول شده و به کار پرستاری ادامه دهند.

تحصیل در فرانسه در رشته حقوق

تحصیل در فرانسه در رشته حقوق نیز یکی دیگر از روش‌های پرتقاضا برای مهاجرت به این کشور می‌باشد. مزیت تحصیل در رشته حقوق این است که اشتغال در این رشته سخت نیست و با یک مصاحبه جزئی می‌توان به استخدام شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف درآمد. مثل بسیاری از کشورهای اروپایی قوانین کشور فرانسه بر اساس سیستم Civil law هستند. همچنین تحصیل در مقاطع بالاتری مثل کارشناسی ارشد و دکتری نیز ممکن است و بعد از تحصیل امکان اشتغال با درآمد بالا فراهم می‌شود.

تحصیل رشته مهندسی فرانسه

در اینجا جزئیاتی در مورد تحصیل مهندسی در فرانسه آورده شده است:

 • دوره های مهندسی مختلف زیادی در فرانسه وجود دارد، اما برخی از محبوب ترین آنها عبارتند از:
 • مهندسی عمران : این دوره بر طراحی، ساخت و نگهداری زیرساخت هایی مانند جاده ها، پل ها و ساختمان ها تمرکز دارد. مهندسی مکانیک: این دوره بر طراحی، تجزیه و تحلیل و ساخت ماشین آلات تمرکز دارد.
 •  مهندسی برق: این دوره بر طراحی، تجزیه و تحلیل و بهره برداری از سیستم های الکتریکی تمرکز دارد.
 •  مهندسی کامپیوتر: این دوره بر طراحی، تحلیل و پیاده سازی سیستم های کامپیوتری تمرکز دارد.
 • مهندسی شیمی: این دوره بر طراحی، تجزیه و تحلیل و عملیات فرآیندهای شیمیایی تمرکز دارد.

برخی از برترین دانشگاه های مهندسی فرانسه عبارتند از:

 • اکول پلی تکنیک: این یکی از معتبرترین دانشکده های مهندسی در جهان است.
 • École Nationale Supérieure des Mines de Paris: این دانشکده مهندسی پیشرو در زمینه معدن و متالورژی است.
 • École Centrale Paris: این یک دانشکده مهندسی مشهور است که طیف گسترده ای از برنامه ها را ارائه می دهد.
 •  INSA Lyon: این یک دانشکده مهندسی عمومی است که به دلیل تحقیقات قوی خود شناخته شده است.
 •  Université Paris-Saclay: این یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که انواع برنامه های مهندسی را ارائه می دهد.

 شرایط پذیرش در دانشگاه های فرانسه بسته به دانشگاه و برنامه مورد نظر شما متفاوت است. با این حال، برخی از شرایط عمومی عبارتند از:

 • دیپلم دبیرستان یا معادل آن.
 • نمرات خوب در ریاضیات، علوم و سایر دروس مرتبط.
 • یک بیانیه شخصی قوی.
 • توصیه نامه ها.
 • مدرک مهارت زبان فرانسه (در صورت نیاز).

 مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های فرانسه نیز بسته به دانشگاه و برنامه مورد نظر شما متفاوت است، اما برخی از مدارک رایج عبارتند از:

 • یک کپی از دیپلم دبیرستان یا معادل آن.
 • ریز نمرات سوابق تحصیلی شما.
 • توصیه نامه ها.
 • بیانیه شخصی
 • مدرک مهارت زبان فرانسه (در صورت نیاز).
 • درخواست ویزا (در صورت نیاز).

بورسیه های تحصیلی فرانسه

دانشجویان ممتازی که متقاضی تحصیل در فرانسه می باشند شانس دریافت بورسیه های متنوعی را خواهند داشت. بورسیه های ارائه شده در مقطع کارشناسی عموما بسیار محدود می باشند، اما با این حال دانشجویان می توانند با توجه به شرایط خود جهت اخذ بورسیه ایفل یا امیل بوتمی اقدام نمایند که کمک هزینه ای معادل با 6000 الی 10000 یورو در سال در اختیار آنان قرار می دهد. بورسیه های ارائه شده در مقطع کارشناسی ارشد شامل امیل بوتمی، پاریس ساکلای و ISU و در مقطع دکتری نیز شامل ایفل و اکول نورمال می باشند. دانشجویان رشته های پزشکی نیز می توانند تا 5000 یورو کمک هزینه در سال دریافت نمایند.

به دلیل هزینه پایین تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی، اخذ بورسیه تحت شرایط خاص و سخت گیری بالایی انجام می گیرد. دانشجویان می توانند پیش از شروع تحصیل استاد راهنمای خود را پیدا کرده و در صورت دارا بودن شرایط، فاند دریافت کنند. گزینه دیگری نیز پیش روی متقاضیان وجود دارد که پس از شروع تحصیل خود، نمرات بالایی دریافت نمایند و از طریق رزومه تحصیلی کسب شده، کمک هزینه تحصیلی دریافت کنند.

کدام شهرهای فرانسه برای تحصیل مناسب هستند؟

فرانسه دارای بسیاری از شهرهای مناسب برای تحصیل است و تعداد زیادی دانشگاه برجسته در سراسر کشور وجود دارد. در زیر، چند شهر برتر برای تحصیل در فرانسه را معرفی می کنم:

پاریس (Paris) :پاریس به عنوان پایتخت فرانسه و یکی از شهرهای فرهنگی و آموزشی برجسته جهان، گزینهی بسیار محبوبی برای تحصیل کارشناسی و ارشد است. در این شهر دانشگاه های معروفی مانند دانشگاه پانتئون-آساس (Université Panthéon-Assas) و دانشگاه سوربن (Sorbonne University) قرار دارند.

لیون (Lyon: (لیون دارای دانشگاه های معتبری است که در رتبه بندی بین المللی نیز شناخته شده اند. دانشگاه لیون ۲ (Université Lumière Lyon 2) و دانشگاه کاتولیک لیون(Catholic University of Lyon) تعدادی از دانشگاه های معروف در این شهر هستند.

تولوز (Toulouse: (تولوز نیز یک شهر دانشگاهی پرجذاب است و دارای دانشگاه های برجسته ای مانند دانشگاه تولوز ۱ (Université Toulouse 1 Capitole) ، دانشگاه تولوز ۳ (Université Toulouse III – Paul Sabatier) و دانشگاه تولوز ۲ (Université Toulouse – Jean Jaurès) است.

گرونوبل (Grenoble): گرونوبل یک شهر دانشگاهی معروف در منطقه آلپ هاست و دارای دانشگاه گرونوبل آلپ (Grenoble Alps University) است. این دانشگاه برخورداری از رشته های فنی و مهندسی برجسته را دارد.

مارسی (Marseille): مارسی نیز یکی از شهرهای مهم آموزش عالی در فرانسه است. دانشگاه آیک ام آی (Aix-Marseille University) ، که یکی از بزرگترین دانشگاه ها در اروپا محسوب می شود، در این شهر قرار دارد.

همچنین، شهرهای دیگری مانند بوردو (Bordeaux) ، نانسی (Nancy) ، نانت (Nantes) و رن (Rennes) نیز دارای دانشگاه های معتبری هستند که می توانند برای تحصیل در نظر گرفته شوند.

 

به هر حال، قبل از انتخاب شهر برای تحصیل، بهتر است تحقیقات دقیقی دربارهی رشته های مورد نظر، امکانات دانشگاهی، هزینه های زندگیو سایر عوامل مرتبط را انجام داده و با مشاوره از منابع معتبر مانند وب سایت های دانشگاه ها و سفارتگاه فرانسه در کشور خود، تصمیم مناسب را بگیرید.

هزینه تحصیل در فرانسه

هزینه تحصیل در فرانسه از نظر شهریه بسیار ایده آل است؛ چرا که در فرانسه شهریه دانشگاه اخذ نمی‌شود. علاوه بر دانشگاه‌ها، تحصیل در دبستان و دبیرستان‌های فرانسه نیز رایگان است. هزینه‌های تحصیل در فرانسه تا حد زیادی به دانشگاه مورد نظر، مقطع تحصیلی و تعداد ترم‌های دانشگاه بستگی دارد. دوره رشته کارشناسی 3 سال است و در برخی رشته‌ها به 4 سال می‌رسد. اما مدت زمان تحصیل در مقاطع تکمیلی و رشته‌هایی مثل پزشکی و دندان پزشکی از این حدود افزایش می‌یابد.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی بین 1000 تا 10000 یورو است که به دانشگاه مورد نظر بستگی دارد. باید توجه داشته باشید که در دانشگاه‌های ملی فرانسه، دولت به ازای تحصیل هر دانشجو سالانه تا 14000 یورو پرداخت می‌کند.

هزینه تحصیل به جز شهریه شامل هزینه‌های خوراک، لباس، محل اقامت و … است که طبق برآوردها بین 5000 تا 9000 یورو در سال می‌باشد. البته با استفاده از برخی تسهیلات، صرفه جویی و البته استفاده از امکان کار دانشجویی، تا حد زیادی می‌توانید این هزینه را پوشش دهید. به عنوان مثال استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی، سرویس‌های حمل و نقل تخفیفی و … هزینه‌های زندگی را کاهش دهید.

تحصیل در فرانسه رایگان است؟

به طور کلی تحصیل در فرانسه عموما رایگان نمی باشد اما در صورتی که فرد برای دوره هایی به زبان فرانسوی و در دانشگاه های دولتی این کشور اقدام کند، هزینه تحصیل بسیار کاهش خواهد یافت تا حدی که ممکن است رایگان شود. همان طور که گفته شد، دانشجویان ممتاز شانس این را دارند که از بورسیه های متنوعی در طول تحصیل خود بهره مند شوند و از این طریق هزینه تحصیل خود را کاهش دهند.

شایان ذکر است که در دوره دکتری افراد می توانند از طریق انجام کارهای پژوهشی حین تحصیل خود درآمدی داشته باشند که به مخارج زندگی آنان کمک زیادی خواهد کرد. دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز می توانند با کار به صورت پاره وقت، درآمد اندکی داشته باشند.

بهترین دانشگاه‌های رایگان فرانسه

از آنجایی که برای ما ایرانی‌هایی که شرایط اقتصادی مناسبی برای پرداخت شهریه با یورو را نداریم، تحصیل در فرانسه به صورت رایگان یک مزیت بسیار قابل توجه است. همانطور که گفتیم تحصیل به زبان فرانسوی در این کشور رایگان است اما باید دانشگاه‌ درست را نیز به این منظور انتخاب کرد. در ادامه بهترین دانشگاه‌هایی که امکان تحصیل رایگان در فرانسه را فراهم می‌کنند معرفی می‌کنیم:

 • دانشگاه PSL
 • دانشگاه اکول پلی تکنیک
 • دانشگاه سوربون
 • دانشگاه اکول نرمال
 • دانشگاه تلکام پاریس تک
 • دانشگاه گرونوبل آلپ
 • دانشگاه بوردو
 • دانشگاه لیل
 • دانشگاه نانت
 • دانشگاه پاریس
 • دانشگاه رن
 • دانشگاه لیون
 • و …

برای کسب اطلاعات دقیق از روش‌های تحصیل در فرانسه به صورت رایگان و طی کردن مراحل آن با خیال آسوده، توصیه می‌کنیم با موسسه مهاجرتی چهره نگار در ارتباط باشید. موسسه چهره نگار 0 تا 100 خدمات مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی و سایر روش‌های مهاجرتی را در اختیار شما قرار می‌دهد و یک سفر امن و راحت را برای شما فراهم می‌کند.

هزینه تحصیل در فرانسه در مقاطع مختلف

تحصیل در فرانسه به عنوان یک روش مهاجرتی رایج به این کشور شناخته می‌شود که در کشور ما نیز متقاضیان زیادی دارد. فرانسه یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرتی در سراسر جهان است که دانش‌جویان بین المللی زیادی را می‌پذیرد. علت این مسئله دانشگاه‌های باکیفیت است که از گذشته تا کنون تحصیل در آنها یکی از آرزوهای مشتاقان علم بوده است. همچنین شهریه مقرون به صرفه دانشگاه‌های فرانسه و پذیرش بورسیه دانشجویان علت دیگر تمایل به مهاجرت به این کشور است. اما هزینه تحصیل در فرانسه محدود به هزینه دانشگاه نیست و باید هزینه مهاجرت، پذیرش و زندگی در فرانسه را نیز در نظر گرفت. همچنین باید گفت که هزینه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت است که طبق جدول زیر کاملاً واضح است:

مقطع تحصیلی مبلغ شهریه در یکسال
فقط لیسانس 180 یورو
تحصیل در رشته مهندسی 600 یورو
تحصیل در رشته پزشکی پزشکی 400 یورو
فوق لیسانس 250 یورو
دکتری 350 یورو

شهریه دانشگاه‌های فرانسه

بخش مهمی از هزینه تحصیل در فرانسه مربوط به شهریه است که این هزینه برای شهروندان این کشور یا سایر کشورهای اروپایی بسیار ناچیز است. اما این هزینه ممکن است برای مهاجرینی مثل ایرانی‌ها سنگین باشد که البته به دانشگاه و رشته مورد نظر شما متفاوت است. به طور کُلی شهریه دانشگاه‌های فرانسه مقرون به صرفه و قابل پرداخت است و البته تحصیل به زبان فرانسوی و در دانشگاه‌های دولتی کم هزینه‌تر نیز می‌باشد. همچنین مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی شما ممکن است بر هزینه شهریه تاثیرگذار باشد.

به صورت میانگین می‌توان گفت که شهریه دانشگاه‌های فرانسه سالانه 300 تا 600 یورو می‌باشد که برای افرادی که در این کشور شاغل‌اند و کار می‌کنند ناچیز به حساب می‌آید. البته این هزینه تنها در دانشگاه‌های دولتی معتبر است و در دانشگاه‌های غیر دولتی و خصوصی ممکن است از 1000 تا 20000 یورو در سال باشد. البته باید گفت که پرداخت هزینه تحصیل در فرانسه در دانشگاهی که 20000 یورو شهریه دارد، برای شهروندان فرانسوی نیز سخت است و اصلاً لازم نیست همه افراد در این دانشگاه‌ها تحصیل کنند. به صرفه‌ترین دانشگاه‌های فرانسه شامل استراسبورگ، اورلئان، بورگوندی و موسسه مهندسی گرنوبل هستند که کمتر از 600 یورو در سال شهریه دارند.

هزینه تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی یکی از امکاناتی است که در دانشگاه‌های فرانسه فراهم شده تا دانشجویان بین المللی بیشتری جذب این کشور شوند. در واقع برنامه‌های دانشگاهی و دانشگاه‌های خاصی برای تحصیل به زبان انگلیسی فراهم شده است که امکان مهاجرت تحصیلی را تسهیل می‌کنند.

اما نکته‌ای که وجود دارد هزینه تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی است که بیشتر از تحصیل به زبان بومی فرانسه یا فرانسوی است. از آنجایی که سیستم آموزشی جدیدی به منظور تحصیل به زبان انگلیسی ایجاد شده است، هزینه‌های شهریه آن به طور قابل توجهی بیشتر است. همچنین باید گفت که تنها برخی دانشگاه‌ها این امکان را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده‌اند و همه دانشگاه‌های فرانسه امکانات این نوع تحصیل را ندارند.

هزینه تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی

هزینه تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی به خصوص در دانشگاه‌های دولتی بسیار کمتر از سایر دانشگاه‌هاست. این دانشگاه‌ها به صورت کامل برای تحصیل دانشجویان فرانسوی طراحی شده‌اند و به همین دلیل از خدمات تسهیلاتی بیشتری بهره می‌برند. علاوه بر مبلغ کم شهریه، دانشگاه امکانات و سرویس‌های ویژه‌ای در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد که هزینه زندگی را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. بنابراین یکی از بهترین اقدامات برای کاهش هزینه تحصیل در فرانسه، یادگیری زبان فرانسوی است.

هزینه تحصیل در فرانسه و زندگی دانشجویی

همانطور که گفتیم هزینه تحصیل در فرانسه منحصر به شهریه دانشگاه نیست؛ بلکه مهم‌ترین بخش آن را هزینه زندگی دانشجو در فرانسه تشکیل می‌دهد. هزینه زندگی در فرانسه وابسته به عوامل زیادی مثل محل زندگی و تحصیل شما و البته سطح زندگی شما خواهد بود. اگر هزینه تحصیل برای شما مهم است، باید در نظر داشته باشید که خود شما می‌توانید این هزینه را تا حد زیادی با صرفه جویی کاهش دهید.

هزینه زندگی در فرانسه به شامل موارد مختلفی است اما به طور میانگین می‌توان گفت بین 600 تا 2000 یورو در ماه برای زندگی در فرانسه لازم است. برای نمونه، با احتساب هزینه اقامت در پاریس، یک دانشجو به 1500 یورو در ماه نیاز دارد، که با توجه به سبک و محل زندگی می‌تواند افزایش یا کاهش یابد.

همچنین اگر یک دانشجو زندگی در خوابگاه های دانشجویی دانشگاه های فرانسه را انتخاب کند، ممکن است این هزینه به 1000 یورو در ماه کاهش یابد. در حالی که در شهرهای فرانسه مانند نیس، تولوز و لیون هزینه زندگی دانشجویی حداکثر 1000 یورو در ماه است.

این هزینه‌ها به محل اقامت دانشجو، هزینه زندگی همراهان، پوشاک و خوراک دانشجو و … می‌باشد. شما برای کاهش هزینه تحصیل در فرانسه می‌توانید در اقامت‌گاه‌های دانشجویی بین المللی زندگی کنید که از کیفیت بالایی برخوردارند و به طور متوسط 200 یورو در ماه هزینه دارند. همچنین کاهش هزینه‌های فردی و استفاده از خدمات حمل و نقل و اینترنت رایگان می‌تواند هزینه شما را تا حد امکان کاهش دهد. علاوه بر این هزینه خوراک در فرانسه حداقل 300 یورو در ماه است که اگر آن را کنترل نکنید ممکن است تا 1000 دلار هم افزایش یابد.

شایسته ذکر است که شما برای تامین هزینه تحصیل در فرانسه قادرید کار دانشجویی انجام بدهید که شرایط خاص خودش را دارد. با کار دانشجویی می‌توان گفت که تمام هزینه‌های شما به راحتی قابل پرداخت خواهد بود و لازم نیست نگران هزینه باشید.

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه چقدر است؟ آیا تحصیل رشته پزشکی در فرانسه گران تمام می‌شود؟ آیا تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه امکانپذیر است؟ چه راه‌هایی برای تامین هزینه تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه وجود دارد؟ آیا بورسیه‌های تحصیلی پزشکی در این کشور در دسترس دانشجویان است؟ اگر قصد تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه را دارید و اینها سوالات ذهنی‌تان است، این مقاله را بخوانید تا به پاسخ سوالات خود دست یابید.

تحصیل پزشکی در فرانسه یکی از گزینه‌های ایده‌آل دانشجویان بین‌المللی است. برترین دانشگاه های پزشکی فرانسه بهترین و باکیفیت‌ترین آموزش را به دانشجویان ارائه می‌دهند. در واقع تحصیل در فرانسه یک فرصت تکرار نشدنی برای کسانی که به دنبال اخذ تخصص هستند. سالانه بیش از 18 هزار دانشجو از کشورهای مختلف سراسر جهان برای تحصیل به فرانسه می‌آیند.

همانطور که می‌توانید تصور کنید هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه بسیار متفاوت است. هزینه برخی از دانشگاه های پزشکی فرانسه از 10،000 دلار در سال شروع می‌شود. برخی دیگر تا 25،000 دلار در سال از دانشجویان دریافت می‌کنند. علاوه بر این، هزینه ‌های زندگی در فرانسه را نیز باید در نظر بگیرید. این هزینه مطمئنا می‌تواند افزایش یابد. ممکن است به نظر برسد که تحصیل در فرانسه به دلیل هزینه زیاد غیرممکن است. با این حال، راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید هزینه‌های خود را تامین کنید.

براساس اعلام انجمن ملی دانشجویان پزشکی فرانسه (ANEMF) ، دانشجویانی که در دوره PACES ثبت‌نام می‌کنند، به طور متوسط 6000 یورو برای هزینه ثبت‌نام کالج و همچنین دوره‌های خصوصی باید بپردازند.

همچنین این انجمن، هزینه ها را بیش از 5000 یورو برای سال اول (PACES) و 4000 یورو برای دانشجویان سال سوم تخمین زده است. هزینه تحصیل را نیز که حدود 260 یورو است، به آن اضافه کنید. این بودجه شامل کتاب‌ها و کلیه مطالبی است که برای تحصیل پزشکی در فرانسه به آن نیاز خواهید داشت. علاوه بر این، هزینه بیمه درمانی حدود 500 یورو در سال است. هزینه‌های اقامت دانشجویی و غیره نیز باید محاسبه شود.

آیا بورسیه تحصیلی پزشکی در فرانسه در دسترس دانشجویان قرار دارد؟

اگر برای تامین هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه به حمایت مالی نیاز دارید، بورسیه تحصیلی می‌تواند به شما کمک کند. بورسیه تحصیلی برای تحصیل پزشکی در فرانسه توسط دانشکده‌های پزشکی اعطا می‌شود. به طور کلی، بورسیه های تحصیلی فرانسه، بر اساس شایستگی به دانشجویان تمام وقت ارائه می‌شود. درخواست متقاضی توسط کمیته ارزیابی بازبینی شده و نتیجه به فرد اعلام می‌شود. توجه داشته باشید که دریافت بورسیه به ویژه برای دانشجویان بین‌المللی دشوار است. با این حال، هرچه سطح تحصیلات شما بالاتر باشد، احتمال دستیابی به آن بیشتر است.

در حال حاضر، فرانسه به دلیل رونق گردشگری، بیشترین ارتباط را با کشورهای جهان دارد. بسیاری از کشورها به دلیل مزایایی که ممکن است از این کشور دریافت کنند، مایل به همکاری با فرانسه هستند. برقراری ارتباط با فرانسه شامل برنامه‌های تبادل دانشجویی و برنامه‌های بین‌المللی است. از این رو، ممکن است چندین بورسیه تحصیلی دولتی در دسترس دانشجویان باشد.

همچنین برخی از دانشگاه های پزشکی فرانسه نیز بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهد. بسیاری از دانشگاه ها در فرانسه مزایایی را ارائه می‌دهند که برای تکمیل مدرک تحصیلی شما در این کشور کافی است. دانشجویان می‌توانند از بورسیه های تحصیلی پزشکی فرانسه استفاده کنند. یکی از برترین دانشگاه های پزشکی فرانسه که به دانشجویان بین‌المللی بورسیه تحصیلی می‌دهد، دانشگاه Aix-Marseille است. دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه بهترین روش تحصیل رایگان در فرانسه است. مطمئن شوید که از این فرصت استفاده می‌کنید.

سخن پایانی

هزینه تحصیل در فرانسه به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم‌ترین آنها شرایط و خواست خود شماست. به طوری که ممکن است خود شما فرصت تحصیل رایگان در فرانسه را نیز داشته باشید که همان بورسیه است. بنابراین توصیه می‌کنیم برای کسب اطلاعات دقیق‌تر و بیشتر در مورد تحصیل و مهاجرت به فرانسه با موسسه چهره نگار ارتباط برقرار نمایید و ابهامات خود را رفع کنید.

مزایای مهاجرت به روش تحصیل در فرانسه

آموزش با کیفیت

فرانسه خانه برخی از قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه های جهان است که آموزش با کیفیت بالا را در طیف گسترده ای از رشته ها ارائه می دهند.

برنامه های متنوع

موسسات فرانسوی مجموعه متنوعی از برنامه های تحصیلی را ارائه می دهند که علایق دانشگاهی و اهداف شغلی مختلف را تامین می کنند.

غنی سازی فرهنگی

تحصیل در فرانسه فرصتی برای تجربه یک محیط فرهنگی غنی، کاوش در بناهای تاریخی، موزه ها و غوطه ور شدن در هنر، غذاهای فرانسوی و سنت های فرانسوی را فراهم می کند.

یادگیری زبان

در حالی که بسیاری از برنامه ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند، تحصیل در فرانسه این فرصت را به شما می دهد تا مهارت های زبان فرانسه خود را یاد بگیرید یا بهبود بخشید، که می تواند برای رشد شخصی و حرفه ای ارزشمند باشد.

فرصت های تحقیقاتی

فرانسه دارای اکوسیستم تحقیقاتی قوی است که آن را به مقصدی ایده آل برای کسانی که علاقه مند به تحقیق و نوآوری هستند تبدیل می کند.

محیط بین المللی

فرانسه مقصد محبوبی است دانشجویان بین المللی، ایجاد یک جامعه دانشجویی متنوع و پر جنب و جوش از سراسر جهان.

موقعیت در اروپا

فرانسه با موقعیت مرکزی خود در اروپا، دسترسی آسان به سفر و گشت و گذار در کشورهای همسایه و شرکت در رویدادهای بین المللی را فراهم می کند.

تحصیل مقرون به صرفه

در مقایسه با برخی از کشورهای غربی دیگر، هزینه های تحصیل برای آموزش عالی در فرانسه می تواند نسبتاً مقرون به صرفه باشد، به خصوص در دانشگاه های دولتی.

معایب مهاجرت به روش تحصیل در فرانسه

موانع زبانی

در حالی که بسیاری از برنامه ها به زبان انگلیسی در دسترس هستند، اگر به زبان فرانسوی مهارت ندارید، ممکن است در زندگی روزمره با موانع زبانی روبرو شوید.

هزینه های زندگی

شهرهای بزرگ فرانسه به خصوص پاریس می توانند هزینه های زندگی بالایی از نظر اقامت، حمل و نقل و هزینه های عمومی داشته باشند.

چالش های بوروکراتیک

برخورد با بوروکراسی فرانسه برای ویزا، مجوز اقامت و سایر وظایف اداری می تواند پیچیده و زمان بر باشد.

رقابت شدید

پذیرش در برنامه های خاص و موسسات، به ویژه موسسات معتبر، به دلیل شهرت آموزش فرانسوی می توانند بسیار رقابتی باشند.

سازگاری فرهنگی

سازگاری با فرهنگ و محیط دانشگاهی جدید ممکن است زمان بر باشد، به خصوص اگر با آداب و رسوم و روش های آموزشی فرانسه آشنا نباشید.

فرصت های کاری محدود

در حالی که دانشجویان بین المللی مجاز به کار پاره وقت در طول تحصیل خود هستند، فرصت های شغلی ممکن است محدود شده و شرایط زبان اعمال شود.

سیستم درجه بندی متفاوت

فرانسه از یک سیستم درجه بندی منحصر به فرد استفاده می کند که ممکن است با آنچه شما در کشور خود به آن عادت دارید متفاوت باشد.

اقامت پس از تحصیل

پس از اتمام تحصیلات، فرصت های کاری پس از تحصیل در مقایسه با برخی از کشورهای دیگر ممکن است محدود باشد و به طور بالقوه بر توانایی شما برای ماندن و کار در فرانسه تأثیر بگذارد.

سوالات متداول درباره تحصیل در فرانسه

بله. دانشگاه های زیادی هستند که افراد با نمره آیلتس 6.5 به بالا و یا تافل 65 به بالا می توانند جهت اخذ پذیرش از آنان اقدام نمایند.

اخذ پذیرش در دوره هایی که دانشگاه های دولتی فرانسه به زبان فرانسوی ارائه می کنند هزینه ای بسیار ناچیز و حتی گاهی رایگان خواهد داشت.

بورسیه های تحصیلی به کسانی اعطا می شود که رزومه تحصیلی بسیار قوی داشته و دانشجویان ممتازی باشند.

خیر، طبق آخرین قوانین کشور فرانسه در سال 2022، سن افراد از ملاک های اخذ پذیرش به شمار نمی رود.

مقالات مرتبط

سایر روش های مرتبط

دوره زبان در فرانسه

تحصیل دکتری در فرانسه

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

تحصیل کارشناسی در فرانسه

ویزا تحصیلی ایتالیا

تحصیل دکتری در ایتالیا

تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

تحصیل کارشناسی در ایتالیا

تحصیل کارشناسی ارشد در چین

تحصیل کارشناسی در چین

تحصیل کارشناسی ارشد در چک

تحصیل کارشناسی در چک

تحصیل کارشناسی در فنلاند

تحصیل دکتری در فنلاند

تحصیل کارشناسی ارشد در فنلاند

تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

تحصیل کارشناسی در ترکیه

تحصیل پزشکی در اسپانیا

تحصیل دکتری در اسپانیا

ویزا تحصیلی اسپانیا

تحصیل کالج در اسپانیا

تحصیل کارشناسی در اسپانیا

تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا

تحصیل کارشناسی در آلمان

تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

تحصیل کالج در آلمان

تحصیل دکتری در آلمان

ویزا تحصیلی آلمان

تحصیل دبیرستان در کانادا

تحصیل کالج در کانادا

تحصیل کارشناسی در کانادا

ویزا تحصیلی کانادا

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

تحصیل دکتری در کانادا

تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس

تحصیل دبیرستان در انگلیس

تحصیل دکتری در انگلیس

ویزا تحصیلی انگلیس

تحصیل کالج در انگلیس

تحصیل کارشناسی در انگلیس

تحصیل کالج در مجارستان

تحصیل دبیرستان در مجارستان

تحصیل کارشناسی ارشد در اتریش

تحصیل کارشناسی در اتریش

تحصیل دکتری در اتریش

تحصیل در فنلاند

تحصیل در مجارستان

دوره زبان در مجارستان

تحصیل در چک

تحصیل در نیوزیلند

تحصیل در اسپانیا

تحصیل در سوئیس

تحصیل در ترکیه

تحصیل در مالزی

تحصیل در آمریکا

تحصیل در چین

تحصیل در روسیه

تحصیل در اتریش

تحصیل در اسلواکی

تحصیل دوره زبان در سوئد

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در انگلیس

تحصیل در آلمان

تحصیل در کانادا

اگر مایل هستید در انتخاب روش و کشور مناسب خودتان راهنمایی اخذ کنید، با ما در تماس باشید...

نظرات دیگران درباره تحصیل در فرانسه

8 پاسخ

 1. سلام
  درمورد تمکن مالی فرانسه …
  اگر در یک باینری آپشن خارجی به صورت دیجیتال و باارز دیجیتال سرمایه گذاری کرده باشیم، آیا ارائه اسکرین شات یا پرینت از درآمد و سود حاصله میتوان همان اعتبار را کسب کرد؟

 2. سلام
  درمورد بیزینس اسکول
  آیا میشه از هر رشته ای واردش شد؟
  محدودیت نداره؟
  مثل رشته های شناوره؟

  1. با سلام و وقت بخیر
   بله دوست عزیز مزیت این دوره در همین است که با هر رشته ای شما میتوانید برای تحصیل در مقطع ارشد اقدام کنید.

 3. سلام
  یکی از دوستان من برای تحصیل در فرانسه اقدام کرده و داره میره- خانم هستش-
  پارتنرش هم قصد داره باهاش بره اما نمیخوان توی ایران ازدواج کنند و قصد دارند اونطرف ثبت بشه
  راحت ترین راه برای رفتن پارتنرش چیه؟

  آیا امکان این وجود داره که در همین مدت کم یک ازدواج محضری سریع در ایران داشته باشند
  یا مثلا آقا بصورت توریستی بره با خانم و در همون روزهای اول ازدواجی ثبت کنند در فرانسه؟

  ریسک نداره؟

 4. خودمون میتونیم توی سایت کامپس ثبت نام کنیم یا باید شما برامون انجام بدین؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل نمایید

کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

فرم ارزیابی مهاجرت

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .