سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

تحصیل پزشکی در فرانسه | شرایط، مدارک و هزینه ها

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
برای دریافت مشاوره رایگان این فرم را تکمیل کنید

مشاوره رایگان

تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه یک فرصت ایده‌آل برای تمام دانشجویان است. فرانسه یک مقصد واقعی تحصیلی با پذیرش سالانه بیش از 18 هزار دانشجوی از ملیت‌های مختلف به شمار می‌رود. درباره این رشته تحصیلی محبوب برای تحصیل در فرانسه ، همچنین شرایط آن و در عین حال شرایط تحصیل رایگان پزشکی فرانسه بیشتر بدانید.

تاریخچه پزشکی در فرانسه

فرانسه یکی از معدود کشورهایی است که سابقه طولانی در زمینه پزشکی دارد. تحصیل پزشکی در فرانسه یک گزینه جذاب برای خارجیانی است که قصد پزشک شدن را دارند. حدود 80 کشف مهم و جدید و همچنین اولینها در پیشرفت پزشکی در این کشور اتفاق افتاده است. در نتیجه این اتفاقات، 13 شهروند فرانسوی پرطرفدارترین جوایز نوبل پزشکی / فیزیولوژی را به خانه برده‌اند.
این اولین‌ها عبارتند از:

– کشف علت ژنتیکی سندرم داون (1958)
– اولین پیوند کلیه از اهداکننده مرتبط (1959)
– واکسن هپاتیت B (1981)
– کاشت پمپ انسولین در افراد دیابتی (1981)
– HIV ( 1983)
– استفاده از سلول‌های بنیادی خون بند ناف (1993)
– پیوند صورت آلوژنیک (2005)
– انتقال خودکار گلبول‌های قرمز از سلول‌های بنیادی توسط انسان (2011).

تحصیل پزشکی عمومی و پزشکی تخصصی در فرانسه

مدرک پزشکی عمومی در فرانسه 9 سال تحصیلات عالی نیاز دارد. برای گرفتن تخصص پزشکی در فرانسه هم باید یک تا 2 سال دیگر تحصیل کنید. آموزش پزشکی در فرانسه بسیار گزینشی است.

فقط 15 تا 20 درصد از دانشجویان در آزمون مورد نیاز برای ورود به سال دوم تحصیل پزشکی قبول می‌شوند. این آزمون در پایان اولین سال اصلی آموزش پزشکی، معروف به PACES، انجام می‌شود.

تعداد کل مکان‌های موجود در دانشکده‌های پزشکی فرانسه (برای همه مقاطع تحصیلی) هر سال از طریق سیستمی موسوم به numerus clausus تعیین می‌شود. تعداد دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا حداکثر به 8 درصد از مکان‌هایی که توسط numerus clausus تعیین شده است، محدود می‌شود.

دوره های تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیلات پزشکی در فرانسه به سه دوره PCEM ، DCEM و DES تقسیم می‌شود.

دوره PCEM

PCEM دوره اول دو ساله برای آمادگی تحصیلی است. این دوره برای تمام دانشجویان پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، پرستاری و همچنین فیزیوتراپی یکسان است.

توجه داشته باشید که دانشجویان تنها دو بار امکان گذراندن دوره PCEM را دارند. برای پذیرش در سال دوم، باید در امتحان رقابتی PACES در پایان سال اول قبول شوید.

بیشتر بدانید: 11 دانشکده پزشکی برتر اروپا در سال 2021

دوره DCEM

دوره دوم چهار سال طول می‌کشد. دانشجویان برای اینکه وارد دوره بعدی شوند، باید این دوره را با موفقیت پشت سر بگذارند. همانطور که گفتیم تعداد دانشجویان غیراتحادیه اروپا برای شرکت در این دوره زیاد نیست.

دانشجویان این دوره را با شرکت در آزمون‌های نظری، همچنین دوره‌های کارورزی در بیمارستان‌ها و مشارکت در سمینارها پشت سر می‌گذارند. پس از موفقیت در این دوره و باتوجه به نمرات، دانشجویان می‌توانند وارد تخصص مورد علاقه خود شوند.

دوره DES

دوره سوم تحصیل پزشکی در فرانسه شامل دو برنامه تحصیلی است:

– پزشکی عمومی (دوره 9 ساله)
– تخصص‌های پزشکی (دوره 10 تا 12 ساله)

با پشت سر گذاشتن موفقیت‌آمیز این دوره‌ها مدرک مطالعات تخصصی DES را دریافت می‌کنید. علاوه بر این، برای برخی از تخصص‌ها می‌توان گواهی مطالعات تخصصی تکمیلی DESC را دریافت کرد. برای دریافت این گواهی باید دو سال تحصیلات تکمیلی را پشت سر بگذارید.
پس از گذراندن این سه دوره، دانشجویان برای اخذ مدرک پزشکی فرانسه باید پایان نامه یا همان تز دکترا خود را ارائه دهند.

آیا تحصیل پزشکی در فرانسه دشوار است؟

تحصیل پزشکی در فرانسه کاملا انتخابی است. همانطور که گفته شد، در پایان سال اول، دانشجویان داخلی و خارجی باید در امتحانی به نام PACES قبول شوند. این امتحان می‌تواند بسیار دشوار باشد، زیرا فقط حدود 10 درصد از دانشجویان این آزمون را با موفقیت پشت سر می‌گذارند. سپس سال دوم تحصیلات پزشکی در فرانسه را ادامه می‌دهند.

به هر حال شانس دیگری برای شرکت در PACES وجود دارد. یعنی دو بار می‌توانید در این آزموون شرکت کنید. از بین شرکت‌کنندگان در شانس دوم، حدود 20 درصد در این امتحان قبول می‌شوند.

شرایط و مدارک تحصیل پزشکی در فرانسه چیست؟

شرایط و مدارک تحصیل پزشکی در دانشگاه های فرانسه به شرح زیر است:
– شرط اساسی برای دانشجویان پزشکی دیپلم دبیرستان است.
– ارائه یک مدرک معتبر زبان فرانسوی الزامی است. هرچند اگر متقاضی دارای مدرک کارشناسی فرانسوی باشد، از این قسمت معاف می‌شود.
– کسب نمرات خوب در برخی از دروس مدنظر دانشگاه های پزشکی فرانسه است. برای نمونه در دانشگاه نانت، متقاضیان باید در دروس علوم زندگی، فیزیک، شیمی، ریاضیات، فرانسه و زبان نمرات خوبی داشته باشند.
– مدارک دیگری نیز مانند انگیزه‌نامه یا توصیه‌نامه در صورت وجود تجربه کاری می‌تواند ارائه شود.
– همچنین دانشجویان خارج از کشورهای اتحادیه اروپا باید برای اخذ ویزای دانشجویی فرانسه اقدام کنند.
توجه داشته باشید، از آنجا که مدارک و شرایط تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های فرانسه متفاوت است، باید وب‌سایت هر دانشگاه را بررسی کنید.

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه

براساس اعلام انجمن ملی دانشجویان پزشکی فرانسه (ANEMF) ، دانشجویانی که در PACES ثبت‌نام می‌کنند، به طور متوسط 6000 یورو برای هزینه ثبت‌نام کالج و همچنین دوره‌های خصوصی می‌پردازند. هزینه‌ها بیش از 5000 یورو برای سال اول (PACES) و 4000 یورو برای دانشجویان سال سوم تخمین زده شده است.

حدود 260 یورو هزینه کتاب‌ها و غیره، همچنین بیمه تامین اجتماعی حدود 500 یورو در سال است. هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه و غیره نیز باید محاسبه شود.

آیا تحصیل پزشکی رایگان در فرانسه امکانپذیر است؟

تحصیل رایگان در فرانسه با مدرک B2 زبان فرانسوی امکانپذیر است. اگر مدرک زبان ندارید، می‌توانید دوره زبان فرانسوی در فرانسه را بگذرانید. به این ترتیب، آماده تحصیل پزشکی رایگان در فرانسه خواهید شد.

بیشتر بدانید: بهترین آموزشگاه‌های علوم پزشکی در اروپا که می‌توانید در سال 2021 در آن‌ها تحصیل کنید

مدرک زبان تحصیل پزشکی در فرانسه

برای تحصیل پزشکی در فرانسه باید به زبان فرانسوی مسلط باشید. از این رو، مدارس پزشکی فرانسه متقاضیان را ملزم به داشتن دیپلم DELF – DALF می‌کنند. این مدرک توسط وزارت آموزش فرانسه به کسانی مهارت کافی در زبان فرانسوی دارند، داده می‌شود. در کل، دانشجو با داشتن مدارک زیر می‌توانند در دانشگاه های فرانسه ثبت‌نام کنند:

دیپلم زبان فرانسه DELF & DALF

مدارک دیپلم زبان فرانسوی DELF و دیپلم متمرکز زبان فرانسوی DALF نشان‌دهنده مهارت‌های دانشجو در این زبان است. این مدارک در سرتاسر جهام معتبر شناخته می‌شوند و برای تحصیل در فرانسه کافی است.

در واقع، این مدارک همچنین برای جستجوی کار در فرانسه یا در هر کشور فرانسوی‌زبان دیگر ضروری است. مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه B2 است.

آزمون های TCF / TFE فرانسه

به طور کلی، این آزمون‌ها سطح مهارت داوطلب را در زبان فرانسوی ارزیابی می‌کنند. برخلاف دیپلم‌های DELF و DALF ، مدرک زبان فرانسوی TCF فقط دو سال اعتبار دارد.

بهترین دانشگاه های پزشکی فرانسه

اگر به تحصیل پزشکی در فرانسه فکر می کنید، با مهم ترین دانشگاه های پزشکی فرانسه آشنا شوید:

دانشگاه Paris Descartes

در حقیقت، دانشکده پزشکی Paris Descartes یکی از اولین واحدهای آموزشی و تحقیقات پزشکی در فرانسه از نظر تعداد دانشجویان، اساتید و همچنین واحدهای تحقیقاتی و نتایج مطلوب است. هدف اصلی دانشکده پزشکی این دانشگاه آموزش، تحقیق، انتشار و تبادل دانش است.

دانشگاه سوربن

بدون شک دانشگاه سوربن یکی از بهترین دانشگاه های فرانسه برای تحصیل در رشته پزشکی است. از سوی دیگر، این دانشکده پزشکی مشوق تحقیقات در رشته‌های مختلف است که به مسائل بهداشتی پاسخ می‌دهد. در دانشگاه سوربن، پزشکان و متخصصان بهداشت زیادی تربیت شده‌اند.

دانشگاه Western Brittany

دانشگاه های پزشکی فرانسه در میان برترین دانشگاه‌های جهان هستند. دانشگاه Western Brittany نقش مهمی در تربیت متخصصان بهداشت، همچنین پزشکان و همچنین زیست‌شناسان ایفا می‌کند.

کالج پزشکی Montpellier Nimes

دانشکده پزشکی Montpellier Nimes در قرن دوازدهم تاسیس شد. Montpellier Nimes قدیمی‌ترین دانشکده پزشکی جهان است که پزشکی انجام می‌دهد. در این دانشگاه بخش‌های گسترده‌ای در مطالعات پزشکی از ارتوپدی گرفته تا گفتاردرمانی و سایر رشته‌ها ارائه می‌شود.

دانشکده پزشکی استراسبورگ

دانشکده پزشکی Strasbourg، دارای بیش از 40 هزار دانشجو و بیش از 4 هزار محقق در زمینه‌های مختلف است. دانشجویان خارجی در دانشگاه حدود 19.4 درصد از کل دانشجویان است.

دانشکده پزشکی مارسی

از اکتبر 2018، دانشکده علوم پزشکی و پیراپزشکی (SMPM) ایجاد شد. این دانشگاه در رشته‌های پزشکی، علوم پزشکی، علوم توانبخشی و همچنین علوم پرستاری دانشجو می‌پذیرد. تحقیقات همچنین یک بخش قدرتمند از این دانشکده پزشکی در فرانسه به شمار می‌رود. دانشکده پزشکی مارسی دارای 16 تیم تحقیقاتی در زمینه‌های مختلف است.

بیشتر بدانید: تحصیل در ده دانشگاه برتر پزشکی امریکا در سال 2021

تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی

تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی فرانسه فقط به زبان فرانسوی است. بنابراین، تسلط بر این زبان یکی از مهمترین موانع در برابر دانشجویان خارجی است که متقاضی تحصیل در فرانسه هستند. از سوی دیگر به منظور جذب دانشجویان خارجی از سراسر جهان، برخی از دانشگاه ها و کالج های پزشکی خصوصی در فرانسه به زبان انگلیسی هستند.

بنابراین برای تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی باید دانشگاه های خصوصی فرانسه را انتخاب کنید. دانشگاه پزشکی Tor یکی از دانشگاه های خصوصی فرانسه به زبان انگلیسی است.

بورسیه پزشکی فرانسه

آیا اخذ بورسیه تحصیلی پزشکی در فرانسه امکانپذیر است؟ شرایط بورسیه تحصیلی پزشکی فرانسه کدام است؟ اگر برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه به حمایت مالی نیاز دارید، از بورسیه تحصیلی فرانسه استفاده کنید.

بنابراین می‌توانید از بورسیه تحصیلی برای تحصیل پزشکی در فرانسه استفاده کنید. این بورسیه‌های تحصیلی اغلب توسط دانشکده های پزشکی فرانسه ارائه می‌شوند. توجه داشته باشید که بورسیه تحصیلی پزشکی فرانسه براساس شایستگی‌ها به دانشجویان ارائه می‌شود.

این بورسیه به دانشجویان تمام‌وقت و پس از بررسی درخواست‌های آنها توسط کمیته ارزیابی اعطا می‌شود. البته ممکن است اخذ بورسیه تحصیلی پزشکی فرانسه برای دانشجویان بین‌المللی کار دشواری باشد. با این حال، هرچه سطح تحصیلات شما بالاتر باشد، شرایط خاص و ویژه‌ای داشته باشید، احتمال دستیابی به بورسیه بیشتر است.

در کدام دانشگاه های پزشکی فرانسه می‌توان به زبان انگلیسی تحصیل کرد؟

همانطور که گفتیم تعداد محدودی دانشگاه و کالج خصوصی در فرانسه هستند که رشته پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. دانشگاه تور (University of Tours) یکی از این دانشگاه‌هاست. در حال حاضر، دانشگاه تور پذیرای بیش از 27000 دانشجو است. این دانشگاه در شهر تور فرانسه واقع شده است. دانشگاه تور دانشکده‌های مختلفی دارد که در رشته‌های متنوع به دانشجویان آموزش می‌دهند. دانشکده پزشکی دانشگاه تور یکی از آنهاست. می‌توانید در این دانشکده تحصیل پزشکی را به زبان انگلیسی در فرانسه تجربه کنید. این دانشگاه سعی دارد تا دانشجویان را به سمت ویژگی‌های حرفهای و یا دنیای تحقیقات سوق دهد. تحصیل پزشکی در دانشگاه تور فرانسه نیز مانند دانشگاه‌های دولتی آن شامل سه دوره است.

کوتاه درباره دانشکده پزشکی دانشگاه تور فرانسه

6،960 دانشجوی ثبت‌نام شده، از جمله 1665 نفر در سال اول

– 400 سرپرست کارآموزی

– 102 استاد دانشگاه – پزشک بیمارستان

– 30 مدرس دانشگاه – پزشک بیمارستان

– 50 تیم تحقیقاتی

– 44 تخصص پزشکی

– 67 مدرک دانشگاهی و بین‌دانشگاهی

– 80 رییس کلینیک یا دستیار بیمارستان‌های دانشگاهی

– 120 کارمند غیر آموزشی

– 15 انجمن دانشجویی

– 6 دوره کارشناسی ارشد 2 دوره

– یک کتابخانه پزشکی در دانشگاه

– یک مرکز شبیه‌سازی

– یک مدرسه جراحی

امکانات دانشکده پزشکی دانشگاه تور

ساختمان اصلی
– 2 سایت آموزشی
– 1293 متر مربع کتابخانه دانشگاه
– 16000 متر مربع به تحقیقات اختصاص داده شده
– 2733 متر مربع پارکینگ – 120 فضای پارک
– 4 آمفی تئاتر با 120 صندلی
– دو آمفی تئاتر با 450 صندلی
– یک آمفی تئاتر با 600 صندلی
– 3 اتاق کامپیوتر
– 40 کلاس درس
– 3 اتاق کنفرانس ویدئویی
– یک رستوران دانشگاهی – 180 صندلی
– 2 کافه تریا

سوالات متداول

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

سلام.وقت بخیر .
در مورد تحصیل پزشکی در فرانسه میشه راهنمایی بفرمایید؟

امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
29 مرداد 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
یه خانم که توی کتابخانه پشت سیستمش نشسته و کلی کتاب هم روی هم جلوی سیستمش هست- بهترین کشور برای آزمون آیلتس
تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.