تحصیل در فرانسه | مدارک، هزینه و شرایط در سال 2022

فهرست مطالب تحصیل در فرانسه:

 • دلایل تحصیل در فرانسه
 • شرایط تحصیل در فرانسه
 • مدارک مورد نیاز برای تحصیل در فرانسه
 • تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی
 • تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی
 • تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان
 • مزایا و معایب تحصیل در فرانسه
 • مزایای تحصیل در فرانسه
 • معایب تحصیل در فرانسه
 • شرایط سنی تحصیل در فرانسه
 • تحصیل در مدارس فرانسه
 • تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم
 • تحصیل در فرانسه بدون مدرک دیپلم
 • تحصیل در فرانسه با معدل پایین
 • تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی
 • تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد
 • تحصیل در فرانسه در مقطع دکتری
 • تحصیل در فرانسه پزشکی
 • تحصیل در فرانسه دندانپزشکی
 • تحصیل در فرانسه پرستاری
 • تحصیل در فرانسه در رشته حقوق
 • بورسیه های تحصیلی فرانسه
 • هزینه تحصیل در فرانسه
 • تحصیل در فرانسه رایگان است؟
 • بهترین دانشگاه‌های رایگان فرانسه

حالا توجه شما را به ادامه مقاله جلب می‌کنیم. این مقاله توسط متخصصان مهاجرت تحصیلیِ آژانس 360 درجه مهاجرت و کسب‌وکار چهره‌نگار برای استفاده شما نگارش و منتشر شده است.

تحصیل در فرانسه بدون شک برای آن دسته از افرادی که به زندگی در کشور فرهنگ و هنر علاقه مند هستند می تواند در کنار برج ایفل و پاریس زیبا، گزینه ای بسیار وسوسه کننده و ایده آل است.

با تحصیل در این کشور علاوه بر لذت بردن از زبان لطیف فرانسوی و کافه های پرشور، پیاده روی در کنار رود سن و تنوع غذایی فرانسوی ها، می توانید مدرکی معتبر و آموزشی با کیفیت و استاندارد جهانی داشته باشید. کشور فرانسه این امکان را برای علاقه مندان فراهم کرده است که بتوانند ویزای تحصیلی این کشور را دریافت نموده و زندگی به سبک فرانسوی ها را تجربه کنند.

علاوه بر این دانشگاه‌های معتبر فرانسه می‌توانند یکی دیگر از جذابیت‌های این کشور برای کسانی که مشتاق علم و کسب مدارک علمی معتبر هستند، باشد. تحصیل در فرانسه به دلیل امکانات رفاهی که دولت فرانسه برای دانشجویان تدارک دیده بسیار ایده آل‌تر از بسیاری از کشورهاست.

همچنین دلایل دیگری مثل فرهنگ غنی، معماری و جذابیت‌های توریستی را می‌توان در فرانسه استثنایی دانست؛ به طوری که شهر پاریس محبوب‌ترین مقصد گردشگری جهان است و به تنهایی از اغلب کشورهای جهان توریستی‌تر به شمار می‌رود. غذاهای فرانسوی، امکانات هنری با کیفیت و قرار گرفتن در قلب کشورهای توسعه یافته نیز می‌تواند اشتیاق دانشجویان را تحریک کند.

اما مسئله‌ای که بیش از تمام فواید تحصیل در فرانسه ، مهاجرت به فرانسه را منطقی می‌کند، امکانات رفاهی و اقتصاد این کشور است. نرخ بیکاری پایین، قدرت خرید مناسب و امکانات رفاهی جالب توجه باعث می‌شود دوران دانشجویی در این کشور به سختی نگذرد و ادامه تحصیل آسان‌تر باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش‌های تحصیل در فرانسه و مزایای آن توصیه می‌کنیم با کارشناسان مؤسسه چهره نگار ارتباط برقرار نمایید.

تحصیل در فرانسه

دلایل تحصیل در فرانسه

– اخذ مدرک معتبر از موسسات آموزش عالی، مدارس و دانشگاه های فرانسه
– پیروی سیستم آموزشی فرانسه از معاهده بلونیا
– هزینه پایین تحصیل در فرانسه
– آموزش استاندارد و بسیار با کیفیت
– امکان ورود به دانشگاه بدون کنکور
– امکان تحصیل به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی
– دانشگاه هایی با اعتبار جهانی از جمله سوربن، پییر و ماری کوری و ایکول پلی تکنیک
– طبیعت زیبای فرانسه
– زیبایی عناصر شهری و تاریخی فرانسه

شرایط تحصیل در فرانسه

سیستم آموزشی فرانسه تا حد زیادی به ایران شباهت دارد و شامل سه مرحله ابتدایی، متوسط و عالی یا دانشگاهی می‌شود. آموزش به طور کُلی تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش فرانسه است و قوانین برای تمام دانشگاه‌ها لازم الاجرا است. بر اساس سیاست‌های دولت فرانسه، تحصیل در دانشگاه‌های دولتی فرانسه حتی برای دانشجویان بین المللی رایگان است و هیچ شهریه‌ای اخذ نمی‌شود اما هزینه زندگی در فرانسه از این مسئله جداست؛ بنابراین اگر شما مایل به تحصیل در فرانسه هستید، باید برای هزینه زندگی یک برنامه کامل داشته باشید.

دانش آموزان و دانشجویان می‌توانند در هر مقطعی برای تحصیل در فرانسه اقدام کنند. همچنین باید توجه داشته باشید که طبق شرایط تحصیل در فرانسه، شروع سال ترم‌های تحصیلی اغلب از سپتامبر است و بهتر است قبل از این زمان اقدامات لازم را انجام داده باشید.

شرایط تحصیل در فرانسه

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در فرانسه

برای تحصیل در فرانسه لازم است شما قبل، حین و بعد از اخذ ویزا مدارکی را اخذ و ارائه کنید. قبل از اخذ ویزای تحصیلی لازم است مدارک زیر را تهیه نمایید:

 • نامه رسمی پذیرش از یکی از دانشگاه‌ها یا موسسات آموزشی در فرانسه
 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • مدرک زبان معتبر فرانسوی
 • بلیط برگشت به کشور مبدا همراه با تاریخ معتبر
 • اخذ گواهی تمکن مالی به مبلغ 8000 تا 10000 یورو (بر حسب شرایط)
 • پاسپورت معتبر و کپی ویزاهای اخذ شده
 • سند اخذ مکان اسکان در محل تحصیل
 • گواهی پرداخت هزینه‌های ویزا ( مجموعاً 300 یورو)

این مدارک برای اخذ ویزای تحصیلی عالی لازم است و برای ویزای دانش آموزی باید مدارکی مثل رضایت نامه والدین و ویزای همراه والدین را نیز ارائه نمود.

تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی

تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی می تواند یکی از موقعیت های ویژه زندگی هر فردی باشد؛ تسلط به این زبان که یکی از زبان های محبوب و پرگویش دنیاست در کنار آموزش با کیفیت در دانشگاه های این کشور، می تواند مسیر های موفقیت را برای علاقه مندان هموار کند. اکثر آموزشات ارائه شده در کشور فرانسه به زبان فرانسوی می باشد و متقاضیان تحصیل در دانشگاه های فرانسه برای اخذ پذیرش می بایست مدرک زبان فرانسوی خود را در سطح B2 اخذ نموده باشند.

به دلیل تعدد دوره های ارائه شده به زبان فرانسوی، اقدام به اخذ پذیرش در صورت داشتن مدرک زبان فرانسوی شانس فرد را در این مرحله بالاتر می برد. هم چنین با تحصیل در فرانسه به زبان ملی این کشور، هزینه های تحصیل فرد تا حد قابل توجهی کاهش می یابند. دانستن این زبان هم چنین به دانشجویان کمک می کند تا ارتباط بهتری با مردمان این کشور برقرار کنند و در نهایت مسیر شغلی موفق تری در این کشور داشته باشند.

تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی

تحصیل در فرانسه برای متقاضیان این امکان را فراهم می کند که به زبان انگلیسی یا فرانسوی آموزش ببینند. اگرچه فرانسه یک کشور انگلیسی زبان نیست، اما به میزان قابل توجهی توانسته تا با سرمایه گذاری در بخش آموزش انگلیسی، کیفیت خدمات خود را در این حوزه ارتقا دهد. در حال حاضر در سال 2022، امکان تحصیل در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی فراهم شده است. دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تعدد بالاتری دارند و عموما در دانشگاه های شهر پاریس برگزار می شوند.

شایان ذکر است که در صورت انتخاب زبان انگلیسی، هزینه تحصیل فرد بالاتر می باشد. مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی با توجه به نوع دانشگاه متغیر است اما عموما آیلتس 6-7 یا تافل 65 الی 100 از ملزومات اخذ پذیرش در این دانشگاه ها به شمار می رود. از دانشگاه های ارائه دهنده دوره ها به زبان انگلیسی می توان به Paris-Dauphine، Ecole Polythechnique و The university of London Institute in Paris اشاره کرد.

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی

تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان

تحصیل در فرانسه و اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور در صورت که فرد مدرک زبان فرانسوی یا انگلیسی داشته باشد پروسه نسبتا راحتی است؛ اما در صورتی که فرد هیچ یک از این مدارک را نداشته باشد پروسه دشوارتری پیش روی خود خواهد داشت. یکی از راه های ورود به فرانسه بدون مدرک زبان، اخذ پذیرش از کالج های آموزش زبان فرانسوی است.

این کالج ها که به دو دسته عمومی و خصوصی تقسیم می شوند، زبان فرانسوی را در سطوح A1 تا C2 به زبان آموزان آموزش می دهند. دوره های ارائه شده عموما 7 ماهه می باشند که در کالج های عمومی بین 1000 تا 3000 یورو و در کالج های خصوصی از 2500 تا 5000 یورو هزینه در بر خواهند داشت. از کالج های معتبر فرانسه می توان به آیلانس فرانسیس، برلیتز و لیون بلو اشاره کرد.

یکی دیگر از روش های تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان، اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه هایی است که دوره های خود را به زبان انگلیسی ارائه می نمایند. نکته جالب توجه این است که تعدای از دانشگاه های فرانسه، برای متقاضیان دوره های انگلیسی زبان خود شرط دارا بودن مدرک زبان انگلیسی را تعریف نکرده اند و افراد بدون مدرک زبان می توانند شانس خود را در این دانشگاه ها نیز امتحان نمایند. دانشگاه EBS پاریس و ESGCI پاریس، دو مورد از دانشگاه های پاریس هستند که گزینه های خوبی برای این دسته از متقاضیان به شمار می روند.

دانشگاه ebs پاریس

مزایا و معایب تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه تصمیمی است که می تواند مزایا و معایبی با خود به همراه داشته باشد. بررسی این مزایا و معایب پیش از نهایی کردن تصمیم، یکی از مهم ترین مراحل در پروسه مهاجرت به شمار می رود. فرانسه کشوری است که طرفداران زیادی دارد و سالانه هزاران نفر به دلایل مختلفی از جمله تحصیل و کار به این کشور مهاجرت می کنند. بر هیچ کس پوشیده نیست که تحصیل در فرانسه می تواند مدرکی بسیار معتبر را عاید فرد کند و تجربه آموزش توسط اساتید مجرب و پروفسورهای مشهور جهان را به ارمغان بیاورد. در ادامه، مزایا و معایب تحصیل در این کشور را به طور جداگانه مورد بررسی قرار می دهیم.

مزایای تحصیل در فرانسه

از میان مزایای تحصیل در فرانسه می‌توان به قدرت اقتصادی بالا، فرصت‌های زیاد تحقیق و توسعه، کیفیت بالای آموزشی، میزبانی از شرکت‌ها و همایش‌های علمی بزرگ، فرصت بالای اشتغال، زبان رایج و پرطرفدار و … اشاره نمود. اما تحصیل در این کشور مزایای دیگر به جز امکانات رفاهی و کُلی مهاجرت به این فرانسه دارد. مهم‌ترین مزایای تحصیل در فرانسه شامل:

حمل و نقل و اسکان راحت
هزینه حمل و نقل در فرانسه و حتی شهرهای گران قیمتی مثل پاریس ارزان است. به طوری که در سیستم‌های مختلف حمل و نقل، تخفیفات دانشجویی مناسبی به دانشجویان ارائه می‌شود.

کیفیت بالای دانشگاه‌ها
داشتن سیستم آموزشی قوی و دانشگاه‌های معتبر، یکی از معروف‌ترین ویژگی‌های کشور فرانسه است. از آنجایی که کشور فرانسه از 14 دانشگاه برتر در رنکینگ جهانی QS برخوردار است، می‌توان گفت که یکی از معتبرترین کشورها از نظر دانشگاه می‌باشد. دانشگاه سوربون یکی از معروف‌ترین دانشگاه‌های جهان است که هر مشتاق علمی مایل به تحصیل در این محل می‌باشد.

پذیرش راحت
برای اخذ پذیرش راحت در فرانسه بهتر است مدرک زبان فرانسوی معتبر را عرضه نمایید. در صورتی که زبان فرانسوی را به خوبی فرا نگرفته باشید، باید در کالج‌های زبان که هزینه بر هستند ثبت نام کنید. علاوه بر این برخی شهرها مثل استراسبورگ یا مارسی راحت‌تر مهاجران را پذیرش می‌کنند.

آموزش و تحصیل ارزان
بر خلاف بسیاری از کشورهای مهاجرپذیر، تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه مقرون به صرفه و ارزان است. هزینه شهریه در اغلب دانشگاه‌های فرانسه رایگان و یا ناچیز است که باعث می‌شود نیازی به درخواست وام دانشجویی نداشته باشید. همچنین دولت فرانسه برای بسیاری از دانشجویان تسهیلات خاصی را ارائه می‌کند. همچنین دانشجو دو ماه بعد از اسکان پرداخت اجاره را شروع می‌کند و ممکن است بین 100 تا 200 یورو در ماه از دولت کمک دریافت کند.

مزایای تحصیل در فرانسه

معایب تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه در کنار تمام زیبایی هایی که می تواند داشته باشد، معایبی نیز به همراه دارد. دشواری های یادگیری یک زبان جدید می تواند یکی از مهم ترین چالش ها برای متقاضیان تحصیل در فرانسه باشد. هزینه های تحصیل در فرانسه، به خصوص در مراکز آموزشی خصوصی و به زبان انگلیسی بسیار بالاتر از کشورهای همسایه فرانسه می باشد.

به طور کلی فرانسه و به خصوص پاریس، مکان هایی نیستند که از لحاظ اقتصادی برای یک دانشجو مقرون به صرفه باشند. زندگی در فرانسه نسبتا گران به شمار می رود و هزینه های زندگی بالا نیز یکی دیگر از چالش های دانشجویان در این کشور است. به دلیل جذابیت های گردشگری فرانسه، و به خصوص پاریس، این شهر شلوغ و همواره پر از توریست به شمار می رود و این مورد نیز می تواند یکی از دلایلی باشد که زندگی در فرانسه را با دشواری هایی همراه کند.

شرایط سنی تحصیل در فرانسه

برخلاف بسیاری از کشورهای جهان که سن فرد را یکی از ملاک های ارائه پذیرش تحصیلی قرار می دهند، فرانسه این قانون را لحاظ نمی کند و این مورد تا حد زیادی شانس اخذ پذیرش را بالاتر می برد. با این حال بهتر است که افراد پیش از رسیدن به محدوده سنی که در ادامه ذکر می شود اقدام نمایند تا شانس بالاتری در اخذ پذیرش داشته باشند. برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی، بهتر است که افراد کمتر از 23 سال سن داشته باشند و هم چنین برای مقطع کارشناسی ارشد، سن زیر 27 ایده آل به نظر می رسد. سخت گیری دانشگاه ها روی سن دانشجویان در مقطع دکتری خیلی کمتر است و عموما به رزومه تحصیلی توجه بیشتری دارند. شایان ذکر است که نداشتن گپ تحصیلی و یا گپ کوتاه مدت در افزایش شانس فراد جهت اخذ پذیرش موثر است.

تحصیل در مدارس فرانسه

تحصیل در فرانسه برای مقاطع غیر دانشگاهی، از جمله دبستان، راهنمایی و دبیرستان برای متقاضیان خارج از فرانسه نیز امکان پذیر است. مدارس در فرانسه به 3 دسته بین المللی، محلی و دو زبانه تقسیم می شوند که عموما مدارس بین المللی کیفیت آموزشی بالاتری دارند و اخذ پذیرش از آنان کمی دشوار تر است.

سن شروع مدرسه در فرانسه 6 سالگی است که پس از آن دانش آموزان به مقطع ابتدایی وارد می شوند. سال تحصیلی در فرانسه از سپتامبر شروع می شود و تا اوایل جولای ادامه می یابد. پس از اخذ پذیرش، دانش آموزان ملزم به اخذ ویزای تحصیلی مخصوصی به نام Mineur Scolarise می باشند که اعتبار یک ساله دارد. هزینه تحصیل در مدارس فرانسه با توجه به مقطع و نوع مدرسه متفاوت است اما به طور میانگین سالانه 7000 یورو هزینه در بر خواهد داشت.

تحصیل در مدارس فرانسه

تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم

در حالت کلی شرایط تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم نسبت به بسیاری از کشورهای توسعه یافته بیشتر است. سیاست‌های آموزشی فرانسه و عدم تبعیض آموزشی بین دانشجویان بومی و بین المللی و هزینه‌های پایین باعث شده تا فرانسه به یکی از اولین گزینه‌های تحصیل با مدرک دیپلم تبدیل شود. شما با تطبیق مدرک دیپلم و احتمالاً گذراندن دوره‌های کوتاه کالج به زبان فرانسوی، می‌توانید در رشته‌های دانشگاهی در مقطع کارشناسی تحصیل کنید.
دانشگاه‌های فرانسه علی رغم مدارک معتبری که ارائه می‌کنند، نسبت به سایر دانشگاه‌های اروپا راحت تر تحصیل در مقطع کارشناسی را می‌پذیرند. بنابراین شما می‌توانید به راحتی برای تحصیل در فرانسه در مقطع لیسانس اقدام نمایید. برای اطلاع بیشتر درباره دوره زبان فرانسه وارد لینک شوید.

تحصیل در فرانسه بدون مدرک دیپلم

تحصیل در فرانسه شروطی مشابه سایر کشورها پیش روی متقاضیان اخذ پذیرش می گذارد. یکی از مهم ترین شروط اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور در مقطع کارشناسی، داشتن مدرک دیپلم 12 ساله است. طبق آخرین قوانین سیستم آموزش فرانسه در سال 2022، متاسفانه در صورت نداشتن این مدرک، اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور امکان پذیر نمی باشد.

آن دسته از متقاضیانی که مدرک دیپلم را در رزومه خود ندارند، می توانند جهت اخذ پذیرش از دبیرستان های این کشور اقدام نمایند و یا تحصیلات خود را در ایران تکمیل نموده و سپس جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های فرانسه در رشته مورد نظر خود اقدام نمایند.

تحصیل در فرانسه با معدل پایین

اگر نگاهی کلی به شروط دانشگاه های فرانسه برای پذیرش دانشجویان داشته باشیم، متوجه می شویم که شرط معدل یکی از آیتم هایی است که در قبول دانشجویان برای تحصیل در فرانسه اهمیت بسیاری دارد. شرط معدل برای پذیرش دانشجویان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به طور میانگین 15 و برای مقطع دکتری 14 می باشد.

قابل ذکر است که رزومه تحصیلی دانشجویان و مقالات ثبت شده توسط آن ها، می تواند عامل مهمی در کنار معدل به شمار رود. با این حال در صورتی که فرد معدلی پایین تر از حد ذکر شده داشته باشد می تواند جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های خصوصی فرانسه اقدام کند؛ تعدادی از دانشگاه های خصوصی سخت گیری کمتری روی معدل متقاضیان اعمال می کنند که می توانند برای افرادی که معدل پایینی دارند ایده آل باشد.

تحصیل در فرانسه با معدل پایین

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی نیز ممکن است اما مراحل آن کمی پیچیده تر است. برای تحصیل در این مقطع شما باید رزومه تحصیلی و مدرک زبان متناسب با سطح دانشگاهی خود را داشته باشید. مثل سایر مقاطع داشتن مدرک زبان فرانسوی باعث می‌شود بدون شهریه در دانشگاه تحصیل کنید. به این منظور باید مدرک b2 فرانسوی را ارائه کنید.

شهریه دانشگاه‌‌های خصوصی نیز در مقطع کارشناسی مبلغی بین 500 تا 15000 یورو است که بر حسب دانشگاه و محل تحصیل شما متفاوت خواهد بود. یکی از بهترین دانشگاه‌های فرانسه در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، دانشگاه سوربن است که هزینه تحصیل به زبان فرانسوی در آن رایگان است. بنابراین فرصت خوبی برای استفاده از امکانات تحصیل در فرانسه وجود دارد که ممکن است این فرصت دائمی نباشد.

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد برای متقاضیان در هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی امکان پذیر است؛ عموما آموزش های مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه به زبان انگلیسی ارائه می گردند. دوره های کارشناسی ارشد در این کشور در برگیرنده کلاس های حضوری و پایان نامه می گردند که در کنار این دو مورد، افراد می بایست کار تحقیقاتی و یا کار حرفه ای نیز انجام دهند. جهت اخذ پذیرش از در مقطع کارشناسی ارشد، مدرک کارشناسی فرد می بایست مرتبط با حوزه مورد درخواست باشد.

طول دوره کارشناسی ارشد در این کشور 1 تا 2 سال است که در طی آن 120 واحد ارائه می گردد. از شرایط اخذ پذیرش در این مقطع می توان به مواردی از جمله معدل بالای 15، مدرک زبان فرانسوی B2 یا C1 یا مدرک آیلتس با نمره بالای 6.5 اشاره کرد. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه امکان اخذ خوابگاه و بورسیه را خواهند داشت و هم چنین به آنان اجازه کار پاره وقت تا حداکثر 20 ساعت در هفته داده می شود.

تحصیل در فرانسه در مقطع دکتری

ارائه مقطع دکتری در فرانسه که عموما به زبان انگلیسی انجام می شود، باعث شده است تا محبوبیت تحصیل در فرانسه در این مقطع بالاتر رود. طول دوره دکتری در فرانسه عموما بین 3 تا 5 سال است و دانشجویان در این دوره تنها به کارهای پژوهشی می پردازند. به دلیل شدید بودن رقابت برای اخذ پذیرش در این مقطع، افرادی که اپلای می کنند برای بالا بردن شانس خود می بایست شرایطی مشخص داشته باشند؛ از جمله معدل بالا، مقالات ISI معتبر، آیلتس 6.5 تا 7.5 و سابقه تحصیل در دانشگاه های برتر جهانی. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که داشتن مقالات متعدد ISI در رزومه یکی از موارد پر اهمیت در زمینه دریافت بورسیه است. دانشجویان مشغول به تحصیل در دکتری نیز اجازه کار پاره وقت به مدت 40 ساعت در هفته خواهند داشت.

تحصیل در فرانسه در مقطع دکتری

تحصیل در فرانسه پزشکی

تحصیل در فرانسه در رشته پزشکی به دلیل شرایط راحت آن بسیار پرطرفدار است. با پذیرش در رشته پزشکی دانشگاه‌های فرانسه، شما باید سال اول تحصیل خود را در کشور فرانسه بگذرانید و سپس از شما امتحان گرفته می‌شود که همه آنها به زبان انگلیسی یا فرانسوی خواهد بود؛ نتایج شما در این امتحان باید در حد عالی باشد. بعد از این مرحله شما می‌توانید به صورت رایگان در رشته پزشکی تحصیل کنید و حتی برای اخذ تخصص تحصیل خود را ادامه دهید.

تحصیل در فرانسه دندانپزشکی

تحصیل در فرانسه در رشته دندانپزشکی به دلیل ارائه آموزش با کیفیت طرفداران زیادی دارد. دوره های دندانپزشکی در این کشور تنها به زبان فرانسوی ارائه می گردند که می تواند یکی از معایب آن باشد. داشتن معدل بالا و دانش زبان فرانسوی در حد B2 یا بالاتر، یکی از ملزومات اخذ پذیرش می باشد. برای اخذ پذیرش این دوره ها کنکور برگزار نمیگردد که راه را برای متقاضیان هموارتر می کند.

دوره های دندانپزشکی در کشور فرانسه طی مدت 6 سال ارائه می گردند که 2 سال اول به آموزشات پایه اختصاص می یابد و پس از آن ازمونی برگزار می شود که افراد در صورت قبولی، اجازه ادامه دوره را خواهند داشت. ادامه این دوره نیز به دو بخش 3 ساله و 1 ساله تقسیم می گردد که بخش اول به آموزشات تئوری و عملی اختصاص می یابد و یک سال اخر آموزشات تخصصی دندانپزشکی و حضور دانشجویان در کلینیک را شامل می شود.

تحصیل در فرانسه پرستاری

پرستاری یکی از هزاران رشته ای است که رویای تحصیل در فرانسه را برای متقاضیان دست یافتنی کرده است. تحصیل پرستاری در فرانسه در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر است. برای ورود به دانشکده پرستاری در دانشگاه های فرانسه، متقاضیان می بایست در یک آزمون ورودی تحت عنوان IFSI شرکت کنند که دانش آنان را می سنجد و آزمونی پر رقابت به شمار می رود. پس از قبولی در این آزمون، افراد اجازه تحصیل در این رشته را خواهند داشت. زبان آموزش این رشته در فرانسه ترکیبی از انگلیسی و فرانسوی است اما تسلط به زبان فرانسوی یکی از شروط الزامی اخذ پذیرش می باشد؛ بنابراین افراد می بایست مدرک فرانسوی B2 یا بالاتر ارائه نمایند.

دوره کارشناسی پرستاری در فرانسه عموما 3 سال به طول می انجامد که طی آن واحد های تئوری و عملی به دانشجویان ارائه می گردد. شایان ذکر است که یکی از شروط اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد پرستاری برای تحصیل در فرانسه، داشتن 2 سال سابقه کار پرستاری در رزومه فرد می باشد. جهت اپلای برای دوره دکتری نیز افراد علاوه بر سابقه کار، می بایست رزومه تحصیلی قوی ارائه نمایند. هزینه تحصیل پرستاری در فرانسه بسیار پایین است که این مورد باعث شده تا طرفداران زیادی داشته باشد. تحصیل در فرانسه در رشته پرستاری این امکان را به فرد می دهد تا پس از اخذ مدرک، در این کشور مشغول شده و به کار پرستاری ادامه دهند.

تحصیل در فرانسه پرستاری

تحصیل در فرانسه در رشته حقوق

تحصیل در فرانسه در رشته حقوق نیز یکی دیگر از روش‌های پرتقاضا برای مهاجرت به این کشور می‌باشد. مزیت تحصیل در رشته حقوق این است که اشتغال در این رشته سخت نیست و با یک مصاحبه جزئی می‌توان به استخدام شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف درآمد. مثل بسیاری از کشورهای اروپایی قوانین کشور فرانسه بر اساس سیستم Civil law هستند. همچنین تحصیل در مقاطع بالاتری مثل کارشناسی ارشد و دکتری نیز ممکن است و بعد از تحصیل امکان اشتغال با درآمد بالا فراهم می‌شود.

بورسیه های تحصیلی فرانسه

دانشجویان ممتازی که متقاضی تحصیل در فرانسه می باشند شانس دریافت بورسیه های متنوعی را خواهند داشت. بورسیه های ارائه شده در مقطع کارشناسی عموما بسیار محدود می باشند، اما با این حال دانشجویان می توانند با توجه به شرایط خود جهت اخذ بورسیه ایفل یا امیل بوتمی اقدام نمایند که کمک هزینه ای معادل با 6000 الی 10000 یورو در سال در اختیار آنان قرار می دهد. بورسیه های ارائه شده در مقطع کارشناسی ارشد شامل امیل بوتمی، پاریس ساکلای و ISU و در مقطع دکتری نیز شامل ایفل و اکول نورمال می باشند. دانشجویان رشته های پزشکی نیز می توانند تا 5000 یورو کمک هزینه در سال دریافت نمایند.

به دلیل هزینه پایین تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی، اخذ بورسیه تحت شرایط خاص و سخت گیری بالایی انجام می گیرد. دانشجویان می توانند پیش از شروع تحصیل استاد راهنمای خود را پیدا کرده و در صورت دارا بودن شرایط، فاند دریافت کنند. گزینه دیگری نیز پیش روی متقاضیان وجود دارد که پس از شروع تحصیل خود، نمرات بالایی دریافت نمایند و از طریق رزومه تحصیلی کسب شده، کمک هزینه تحصیلی دریافت کنند.

هزینه تحصیل در فرانسه

هزینه تحصیل در فرانسه از نظر شهریه بسیار ایده آل است؛ چرا که در فرانسه شهریه دانشگاه اخذ نمی‌شود. علاوه بر دانشگاه‌ها، تحصیل در دبستان و دبیرستان‌های فرانسه نیز رایگان است. هزینه‌های تحصیل در فرانسه تا حد زیادی به دانشگاه مورد نظر، مقطع تحصیلی و تعداد ترم‌های دانشگاه بستگی دارد. دوره رشته کارشناسی 3 سال است و در برخی رشته‌ها به 4 سال می‌رسد. اما مدت زمان تحصیل در مقاطع تکمیلی و رشته‌هایی مثل پزشکی و دندان پزشکی از این حدود افزایش می‌یابد.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی بین 1000 تا 10000 یورو است که به دانشگاه مورد نظر بستگی دارد. باید توجه داشته باشید که در دانشگاه‌های ملی فرانسه، دولت به ازای تحصیل هر دانشجو سالانه تا 14000 یورو پرداخت می‌کند.

هزینه تحصیل به جز شهریه شامل هزینه‌های خوراک، لباس، محل اقامت و … است که طبق برآوردها بین 5000 تا 9000 یورو در سال می‌باشد. البته با استفاده از برخی تسهیلات، صرفه جویی و البته استفاده از امکان کار دانشجویی، تا حد زیادی می‌توانید این هزینه را پوشش دهید. به عنوان مثال استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی، سرویس‌های حمل و نقل تخفیفی و … هزینه‌های زندگی را کاهش دهید.

تحصیل در فرانسه رایگان است؟

به طور کلی تحصیل در فرانسه عموما رایگان نمی باشد اما در صورتی که فرد برای دوره هایی به زبان فرانسوی و در دانشگاه های دولتی این کشور اقدام کند، هزینه تحصیل بسیار کاهش خواهد یافت تا حدی که ممکن است رایگان شود. همان طور که گفته شد، دانشجویان ممتاز شانس این را دارند که از بورسیه های متنوعی در طول تحصیل خود بهره مند شوند و از این طریق هزینه تحصیل خود را کاهش دهند.

شایان ذکر است که در دوره دکتری افراد می توانند از طریق انجام کارهای پژوهشی حین تحصیل خود درآمدی داشته باشند که به مخارج زندگی آنان کمک زیادی خواهد کرد. دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز می توانند با کار به صورت پاره وقت، درآمد اندکی داشته باشند.

بهترین دانشگاه‌های رایگان فرانسه

از آنجایی که برای ما ایرانی‌هایی که شرایط اقتصادی مناسبی برای پرداخت شهریه با یورو را نداریم، تحصیل در فرانسه به صورت رایگان یک مزیت بسیار قابل توجه است. همانطور که گفتیم تحصیل به زبان فرانسوی در این کشور رایگان است اما باید دانشگاه‌ درست را نیز به این منظور انتخاب کرد. در ادامه بهترین دانشگاه‌هایی که امکان تحصیل رایگان در فرانسه را فراهم می‌کنند معرفی می‌کنیم:

 • دانشگاه PSL
 • دانشگاه اکول پلی تکنیک
 • دانشگاه سوربون
 • دانشگاه اکول نرمال
 • دانشگاه تلکام پاریس تک
 • دانشگاه گرونوبل آلپ
 • دانشگاه بوردو
 • دانشگاه لیل
 • دانشگاه نانت
 • دانشگاه پاریس
 • دانشگاه رن
 • دانشگاه لیون
 • و …

برای کسب اطلاعات دقیق از روش‌های تحصیل در فرانسه به صورت رایگان و طی کردن مراحل آن با خیال آسوده، توصیه می‌کنیم با موسسه مهاجرتی چهره نگار در ارتباط باشید. موسسه چهره نگار 0 تا 100 خدمات مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی و سایر روش‌های مهاجرتی را در اختیار شما قرار می‌دهد و یک سفر امن و راحت را برای شما فراهم می‌کند.

5/5 - (1 امتیاز)

پرسش های متداول تحصیل در فرانسه

بله. دانشگاه های زیادی هستند که افراد با نمره آیلتس 6.5 به بالا و یا تافل 65 به بالا می توانند جهت اخذ پذیرش از آنان اقدام نمایند.

اخذ پذیرش در دوره هایی که دانشگاه های دولتی فرانسه به زبان فرانسوی ارائه می کنند هزینه ای بسیار ناچیز و حتی گاهی رایگان خواهد داشت.

بورسیه های تحصیلی به کسانی اعطا می شود که رزومه تحصیلی بسیار قوی داشته و دانشجویان ممتازی باشند.

خیر، طبق آخرین قوانین کشور فرانسه در سال 2022، سن افراد از ملاک های اخذ پذیرش به شمار نمی رود.

راه مهاجرت به فرانسه
آشنایی با راه های مهاجرت به فرانسه
فرانسه دارای میراث فرهنگی غنی، مناظر خیره کننده و اقتصادی پویا است که مهاجران را...
|
محبوبیت فرانسه برای مهاجرت
دلایل محبوبیت فرانسه برای مهاجران
فرانسه یک مقصد محبوب برای افرادی است که به دنبال مهاجرت هستند و دلیل خوبی...
|
هزینه تمکن مالی فرانسه
میزان تمکن مالی برای ویزای فرانسه چقدر است؟
میزان هزینه برای قبولی در ویزای تمکن مالی فرانسه یکی از مهم ترین مسائلی است...
|
مزایا و معایب اقامت تمکن مالی فرانسه
مزیت اقامت تمکن مالی فرانسه آنقدر زیاد است که تقریباً هر کسی را وسوسه می‌کند...
|
8 دیدگاه
 • پاسخ زهرا

  بهمن 5, 1400, 9:50 ق.ظ

  سلام
  درمورد تمکن مالی فرانسه …
  اگر در یک باینری آپشن خارجی به صورت دیجیتال و باارز دیجیتال سرمایه گذاری کرده باشیم، آیا ارائه اسکرین شات یا پرینت از درآمد و سود حاصله میتوان همان اعتبار را کسب کرد؟

 • پاسخ زهرا

  بهمن 5, 1400, 12:39 ب.ظ

  سلام
  درمورد بیزینس اسکول
  آیا میشه از هر رشته ای واردش شد؟
  محدودیت نداره؟
  مثل رشته های شناوره؟

 • پاسخ زهرا

  بهمن 23, 1400, 11:36 ق.ظ

  خیلی ممنون برای پاسخ

 • پاسخ زهرا

  بهمن 24, 1400, 11:50 ق.ظ

  سلام
  یکی از دوستان من برای تحصیل در فرانسه اقدام کرده و داره میره- خانم هستش-
  پارتنرش هم قصد داره باهاش بره اما نمیخوان توی ایران ازدواج کنند و قصد دارند اونطرف ثبت بشه
  راحت ترین راه برای رفتن پارتنرش چیه؟

  آیا امکان این وجود داره که در همین مدت کم یک ازدواج محضری سریع در ایران داشته باشند
  یا مثلا آقا بصورت توریستی بره با خانم و در همون روزهای اول ازدواجی ثبت کنند در فرانسه؟

  ریسک نداره؟

 • پاسخ شکیلا جلیل نژاد

  اسفند 15, 1400, 7:26 ق.ظ

  چرا انقدر فرانسه محبوبه؟

 • پاسخ یعقوب امدادیان

  اسفند 15, 1400, 7:27 ق.ظ

  خودمون میتونیم توی سایت کامپس ثبت نام کنیم یا باید شما برامون انجام بدین؟

 • پاسخ مجله مهاجرت

  فروردین 3, 1402, 8:02 ب.ظ

  سلام.وقت بخیر .
  در مورد شرایط مهاجرت تحصیلی به فرانسه میشه راهنمایی بفرمایید؟

سوالات و نظرات خود را بنویسید