سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

تحصیل کارشناسی در اتریش

راهنمای تحصیل دوره کارشناسی در اتریش

study bachelors in austria

اتریش

مشاوره رایگان

تحصیل کارشناسی در اتریش چیست؟

با تحصیل کارشناسی در اتریش شما این امتیاز را دارید تا در معتبرترین و بهترین دانشگاه‌های اتریش تحصیل کنید. با چشم‌انداز خارق‌العاده شهری و حومه اتریش می‌توانید از زندگی کردن در این کشور لذت کافی ببرید. کیفیت بالای آموزش در دانشگاه‌های اتریش که در همه جای دنیا شناخته شده است، دانش و ابزارهایی را در اختیار شما می‌گذارد که برای موفقیت در حرفه‌ای که انتخاب می‌کنید به آن نیاز دارید.

در این مقاله سعی کردیم کامل‌ترین اطلاعات درباره تحصیل کارشناسی در اتریش را در اختیار شما قرار دهیم. پس با ما همراه باشید تا در انتهای خواندن این مقاله به پاسخ تمامی سؤال‌هایتان در رابطه با تحصیل کارشناسی در اتریش رسیده باشید.

فهرست مطالب
مشاوره رایگان تلفنی

بررسی شرایط تحصیل کارشناسی در اتریش

کشور اتریش به دانشجویان خود امکان دسترسی به انواع آموزش در کالج‌ها و سایر مؤسسات مختلف را می‌دهد. در قلب سیستم آموزش عالی اتریش، دانشگاه وین، بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین دانشگاه آن قرار دارد. طول تحصیل کارشناسی در اتریش ۳ یا ۴ سال (بسته به نوع رشته) است. شما با تحصیل کارشناسی در اتریش درنهایت علاوه بر آموزش عالی و فوق‌العاده‌ای که داشته‌اید، مدرک معتبر و مقبول سراسر جهان را دریافت خواهید کرد.

آیا تحصیل کارشناسی در اتریش گزینه مناسبی برای دانشجویان بین‌المللی است یا خیر؟ اتریش بیش از 70 دانشگاه با کیفیت بالا در تمام استان‌های فدرال خود دارد. اتریش جزء 10 کشور برتری است که پوشش هزینه‌ای بسیار مطلوبی را برای دانشجویان بین‌المللی خود در نظر گرفته است. بیشتر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی در اتریش بورسیه‌ها و کمک‌های مالی بسیار خوبی را برای دانشجویان در نظر می‌گیرند؛ درنتیجه اتریش به کشوری محبوب برای تحصیل کارشناسی تبدیل شده است.

مدارک مورد نیاز تحصیل کارشناسی در اتریش

 1. پاسپورت
 2. فرم درخواست تکمیل‌شده
 3. عکس در اندازه پاسپورتی
 4. بیمه با سقف پوشش ۳۰۰۰۰ یورو
 5. اجاره‌نامه یا برگه خوابگاه دانشجویی
 6. تاریخ و شماره پرواز
 7. رسید پرداخت شهریه
 8. اثبات تمکن مالی
 9. برگه پذیرش دانشگاه

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل کارشناسی در اتریش

 • دانشگاه وین
  دانشگاه وین از بهترین دانشگاه‌های اتریش برای دانشجویان بین‌المللی به‌دلیل داشتن برنامه‌های علمی عالی است. در این دانشگاه یک چهارم جمعیت را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهند و حدود ۳۳ درصد از استادان این دانشگاه از خارج کشور برای تدریس می‌آیند. این دانشگاه بر آموزش دکترا، آموزش معلمان و پیشرفت شغلی زنان تمرکز بیشتری دارد.
 • دانشگاه اینسبروک
  دانشگاه اینسبروک یکی از برترین دانشگاه‌های اتریش برای دانشجویان بین‌المللی است. این دانشگاه با داشتن تقریباً 4000 انتشار در سال 2016 در سطح بین‌المللی از نظر تحقیقات مشهور شد. حدود ۴۰ درصد از جمعیت دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی شامل می‌شوند. همچنین اینسبروک مکانی همیشگی برای رویدادهای ورزشی بین‌المللی است.
 • دانشگاه کلاگنفورت
  دانشگاه کلاگنفورت دانشگاهی نوآورانه است که با برنامه‌های رو به پیشرفت و حس سرزندگی آن شناخته شده است. همچنین محوطه‌ای به مساحت 100000 متر مربع دارد که نیمی از آن فضای سبز بکر است که مطمئناً دانشجویان از آن لذت خواهند برد. علاوه بر این، مدرن‌ترین مؤسسه ورزش دانشگاهی اتریش در محوطه آن قرار دارد. حدود ۲۰ درصد جمعیت آن را نیز دانشجویان بین‌المللی شامل می‌شوند.
 • دانشگاه صنعتی وین
  فناوری برای مردم شعار دانشگاه صنعتی وین است. در بین دانشگاه‌های اتریش جوایز بین‌المللی بسیاری مبنی بر رضایت دانشجویان دارد.
 • دانشگاه صنعتی گراتز
  این دانشگاه آزمایشگاه‌ها و تجهیزات پیشرفته‌ای دارد. همچنین دانشجویان به نرم‌افزارها و برنامه‌های مطالعاتی دارای مجوز دسترسی آزاد دارند. این دانشگاه کمک‌های زیادی را در زمینه اقامت به دانشجویان ارائه می‌دهد.

بهترین رشته‌ها برای تحصیل کارشناسی در اتریش

اتریش به‌دلیل رشته‌های علوم انسانی، از جمله حقوق، تاریخ، علوم ارتباطات، آموزش و زبان مشهور است. این کشور همچنین هر ساله هزاران دانشجو را با هدف تحصیل در رشته‌های پزشکی، روانشناسی و علوم ارتباطات را به خود جذب می‌کند. از بهترین رشته‌ها برای تحصیل کارشناسی در اتریش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حقوق
 • روان‌شناسی
 • مدیریت گردشگری
 • اقتصاد
 • داروسازی
 • آموزش و پرورش
 • علوم ارتباطات
 • معماری
 • تاریخ
 • مطالعات انگلیس و آمریکا
 • زیست‌شناسی
 • انفورمیک

هزینه تحصیل کارشناسی در اتریش چقدر است؟

خبر خوب این است که شما می‌توانید در اتریش به زبان انگلیسی تحصیل کنید. هزینه تحصیل کارشناسی در اتریش مقرون به‌صرفه است، اما هزینه یادگیری زبان انگلیسی بسته به اینکه در کدام مقطع هستید و می‌خواهید در کدام مؤسسه آن را فرابگیرید، متفاوت است. در اتریش می‌توانید در مؤسسات آموزش عالی مختلف از جمله دانشگاه‌های دولتی یا خصوصی، کالج‌ها و دانشگاه‌های علمی کاربردی ثبت‌نام کنید. در حال حاضر اتریش میزبان بیش از ۸۸۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی است.
هزینه‌ها به‌صورت زیر است:

دانشگاه‌های دولتی

• برای دانشجویان مقیم اتحادیه اروپا: رایگان
• برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا: ۱۴۵۴ یورو برای یک سال تحصیلی یا ۷۲۷ یورو برای هر ترم

دانشگاه‌های خصوصی

اتریش ۱۳ دانشگاه خصوصی دارد و هر دانشگاه شهریه به‌خصوص خود را براساس رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنید خواهد داشت. به‌صورت میانگین شهریه‌ها بین ۳۰۰۰ تا ۲۳۰۰۰ یورو در سال است. برخی از رشته‌های کارشناسی گران‌تر هستند و ممکن است بالای ۳۵۰۰۰ یورو نیز هزینه داشته باشند.

خوب است بدانید بیشتر رشته‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند در دانشگاه‌های خصوصی هستند و این مسئله در دانشگاه‌های دولتی مقداری چالش‌برانگیز است.

دانشگاه‌های علمی کاربردی

شما می‌توانید از بین ۲۱ دانشگاه علمی کاربردی در اتریش یکی از آن‌ها را برای تحصیل برگزینید. هزینه تحصیل برای دانشجویان مقیم اتحادیه اروپا حدود ۳۶۳ یورو برای هر ترم و برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا، از ۷۲۷ تا ۷۵۰۰ یورو در هر ترم متغیر است. برای اطلاعات دقیق‌ بهتر است به وب‌سایت دانشگاهی که قصد تحصیل کارشناسی در آن را دارید حتماً سر بزنید. همچنین برخی از دانشگاه‌های علمی کاربردی هستند که در آن دوره‌ها برای تمام دانشجویان بین‌المللی به‌صورت رایگان است مانند دانشگاه علوم کاربردی بورگنلند.

مراحل تحصیل کارشناسی در اتریش

در ابتدا شما باید رشته تحصیلی مورد نظر خودتان را انتخاب کنید و به‌دنبال یافتن دانشگاه‌هایی باشید که آن رشته را ارائه می‌دهند. پس از یافتن دانشگاه باید اطمینان حاصل کنید ظرفیت خالی برای پذیرش دانشجو را دارد یا خیر. پس از انجام این اقدامات باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • مدرک دیپلم یا مدرکی معادل با گواهی matura اتریش داشته باشید.
 • شرکت در کنکور سراسری ایران و قبولی در رشته مورد نظر (اگر رشته مورد نظر شما در ایران وجود ندارد باید یک رشته نزدیک به آن انتخاب کنید).

اگر شرایط بالا را داشتید اکنون می‌توانید فرم درخواست پذیرش خود را به دانشگاه مربوطه ارسال کنید. پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی در اتریش با چالش‌هایی روبه‌رو است و ممکن است پذیرفته نشوید؛ پس بهتر است تمامی مراحل درخواست را با دقت انجام دهید.

آزمون‌های ورودی برای تحصیل کارشناسی در اتریش

برای پذیرش در برخی دانشگاه‌ها باید ابتدا در آزمون ورودی دانشگاه قبول شوید. رشته‌هایی که به آزمون ورودی برای پذیرش نیاز دارند عبارت‌اند از: پزشکی، دندانپزشکی، زیست‌شناسی، معماری، اقتصاد، انفورماتیک و روان‌شناسی. علاوه بر رشته‌هایی که در بالا نام برده شد، برای ورود به دانشگاه علمی کاربردی و کالج‌های تربیت معلم و رشته‌های ورزشی نیز باید در آزمون ورودی شرکت کنید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی در اتریش

به‌منظور پذیرش در دانشگاه‌های اتریش برای تحصیل کارشناسی به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 1. گذرنامه معتبر
 2. کارت شناسایی یا مدرک شهروندی همراه با کارت شناسایی رسمی عکس‌دار
 3. دیپلم دبیرستان یا مدرکی معادل آن
 4. کارنامه یا نمرات سال تحصیلی گذشته
 5. فرم‌های پرشده زیر: فرم درخواست پذیرش، فرم ثبت‌نام
 6. گواهی صلاحیت تحصیل در رشته مورد نظر مانند کارنامه قبولی کنکور
 7. مدرک زبان آلمانی برای تحصیل به زبان آلمانی
 8. مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل به زبان انگلیسی
 9. دو قطعه عکس
 10. فیش بانکی پرداخت شهریه دانشگاه موردنظر

بورسیه‌های تحصیلی اتریش در مقطع کارشناسی

توجه داشته باشید که اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی از اخذ بورسیه برای دیگر مقاطع تحصیلی دشوارتر و بورسیه‌های کامل آن تعدادش محدودتر است. این مسئله شانس تحصیل رایگان را برای شما کمتر خواهد کرد.

بورسیه‌های مؤسسات آموزش عالی

برای دانشجویان بین المللی برای تعداد محدود وجود دارد.

بورسیه‌های دولتی اتریش

این بورسیه تقریباً برای تمام دانشجویان بین المللی وجود دارد، اما باید شرایط مخصوص آن را داشته باشید: (گذراندن ۱۲ سال تحصیل و سن حداکثر تا ۳۵ سال، دو توصیه‌نامه از استادان دانشگاه مبدأ، مدارک تحصیلی و گذرنامه).

آژانس تحرک بین المللی و همکاری در آموزش، علوم و تحقیقات اتریش (OeAd)

این بورسیه به مقطع کارشناسی اختصاص داده شده است. مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • بورسیه بین‌المللی ارنست ماخ برای تحصیل در دانشگاه علوم کاربردی اتریش
 • بورسیه‌های بین‌المللی بنیاد بورسیه تحصیلی جمهوری اتریش برای متقاضیان کارشناسی، فارغ‌التحصیلان و متقاضیان کارشناسی ارشد

دریافت ویزا برای تحصیل کارشناسی در اتریش

دانشجویان بین‌المللی برای ورود به اتریش باید ویزای تحصیلی اتریش را داشته باشند. این ویزا دو نوع کوتاه‌مدت (۹۰ روزه) و بلندمدت (۳ تا ۶ ماهه) دارد. برای تحصیل کارشناسی در اتریش که زمان آن نسبتاً طولانی است، دانشجویان باید برای دریافت اجازه اقامت اقدام کنند.

نتیجه‌گیری

کشور اتریش به‌دلیل داشتن نرخ بیکاری پایین و دانشگاه‌هایی با رنکینگ بالا، هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی را به خود جذب خواهد کرد. در این مقاله سعی کردیم تمامی توضیحات لازم درباره تحصیل کارشناسی در اتریش را به شما بدهیم. امیدواریم که این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد.

مزایای مهاجرت به روش تحصیل کارشناسی در اتریش

آموزش با کیفیت بالا

اتریش به دلیل سیستم آموزشی عالی خود به ویژه در زمینه هایی مانند مهندسی، علوم طبیعی و هنر شناخته شده است.

هزینه های تحصیل مقرون به صرفه

در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپای غربی، اتریش شهریه نسبتاً پایینی را برای دانشجویان بین المللی، به ویژه برای دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA ارائه می دهد.

میراث فرهنگی غنی

اتریش به خاطر تاریخ غنی فرهنگی خود از جمله موسیقی کلاسیک، هنر و معماری مشهور است. دانش آموزان این فرصت را دارند که در این محیط فرهنگی غوطه ور شوند.

محیط ایمن و پاک

اتریش همواره از نظر ایمنی و کیفیت زندگی در رتبه بالایی قرار دارد. این شهر به‌خاطر شهرهای تمیز و فضاهای عمومی خوب نگهداری شده‌اش معروف است.

محیط چند زبانه

در حالی که زبان آلمانی زبان اصلی است، بسیاری از برنامه ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند. علاوه بر این، قرار گرفتن در یک محیط چند زبانه می تواند دارایی ارزشمندی برای آینده شغلی شما باشد.

موقعیت مرکزی در اروپا

موقعیت مرکزی اتریش سفر به آن را آسان می کند کشورهای همسایه و فرهنگ ها و مناظر مختلف را تجربه می کنند.

امکان جابه‌جایی و حمل‌ونقل با کمترین هزینه به شهرهای دیگر

نداشتن هیچ محدودیتی برای به پایان رساندن تحصیل (فرقی ندارد چندین سال طول بکشد).

نداشتن قوانین سخت در طول مدت تحصیل

هزینه‌های بسیار ناچیز دوره‌های تحصیلی در دانشگاه‌های دولتی اتریش

یادگیری زبان آلمانی در تنها چند واحد در دوران دانشجویی و ساده‌تر کردن فراگیری زبان آلمانی

تدریس در بیشتر دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی

تجربه زندگی با کیفیت بالا در اروپا

نداشتن محدودیت سنی

اجازه کار حین تحصیل به دانشجو

اجازه کار تمام‌وقت

معایب مهاجرت به روش تحصیل کارشناسی در اتریش

موانع زبان

در حالی که بسیاری از برنامه ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند، دانستن آلمانی می تواند بسیار مفید باشد، به خصوص برای زندگی روزمره خارج از دانشگاه.

هزینه زندگی

در حالی که هزینه های تحصیل نسبتا پایین است، هزینه زندگی در اتریش، به ویژه در شهرهایی مانند وین، می تواند نسبتاً بالا باشد. این شامل محل اقامت، غذا، حمل و نقل و غیره می شود.

پذیرش رقابتی

برخی از برنامه های محبوب می توانند بسیار رقابتی باشند، به ویژه در زمینه هایی مانند پزشکی یا مهندسی.

فرصت های کاری محدود

در حالی که امکان کار پاره وقت برای دانشجویان بین المللی در طول تحصیل وجود دارد، ممکن است محدودیت هایی وجود داشته باشد و در دسترس بودن مشاغل می تواند محدود باشد، به خصوص برای کسانی که آلمانی صحبت نمی کنند.

آب و هوا

اتریش زمستان های سردی را تجربه می کند که ممکن است برای همه جذاب نباشد.

سازگاری فرهنگی

انطباق با فرهنگ جدید و هنجارهای اجتماعی می تواند برای برخی بین المللی چالش برانگیز باشد دانش آموزان.

چالش‌هایی پیش رو برای یادگیری زبان آلمانی و انگلیسی

امکان روبه‌رویی با چالش‌های فرهنگی

عدم امکان الحاق همراه به‌صورت هم‌زمان

سوالات متداول درباره تحصییل کارشناسی در اتریش

برای دانشجویان مقیم اتحادیه اروپا رایگان است. برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا: ۱۴۵۴ یورو برای یک سال تحصیلی یا ۷۲۷ یورو برای هر ترم.

به‌صورت میانگین شهریه‌ها بین ۳۰۰۰ تا ۲۳۰۰۰ یورو در سال است. برخی از رشته‌های کارشناسی گران‌تر هستند و ممکن است بالای ۳۵۰۰۰ یورو نیز هزینه داشته باشند.

برای پذیرش در برخی از دانشگاه‌ها باید ابتدا در آزمون ورودی دانشگاه قبول شوید. رشته‌هایی که به آزمون‌ ورودی برای پذیرش نیاز دارند عبارت‌اند از: پزشکی، دندانپزشکی، زیست‌شناسی، معماری، اقتصاد، انفورماتیک و روان‌شناسی. علاوه بر رشته‌هایی که در بالا نام برده شد، شما برای ورود به دانشگاه علمی کاربردی و کالج‌های تربیت معلم و رشته‌های ورزشی نیز باید در آزمون ورودی شرکت کنید.

بله، دانشجویان تا زمانی که مطمئن شوند کار کردن لطمه‌ای به میزان مطالعه و درس خواندن آن‌ها وارد نخواهد کرد اجازه کار دارند.

اگر فرد اتباع اتحادیه اروپا باشد می‌تواند. در صورتی که فرد از اتباع اتحادیه اروپا نباشد، باید پس از اتمام تحصیل کارشناسی در اتریش مجوز خود را تا ۱۲ ماه تمدید کنند. طی این مدت می‌توانند به جست‌وجوی کار بپردازند و سپس بعد از یافتن شغل با دریافت RWR card به مدت ۲۴ ماه دیگر نیز در اتریش بمانند.

مقالات مرتبط

سایر روش های مرتبط

تحصیل کارشناسی در فرانسه

تحصیل کارشناسی در ایتالیا

تحصیل کارشناسی در چین

تحصیل کارشناسی در چک

تحصیل کارشناسی در فنلاند

تحصیل کارشناسی در ترکیه

تحصیل کارشناسی در اسپانیا

تحصیل کارشناسی در آلمان

تحصیل کارشناسی در کانادا

تحصیل کارشناسی در انگلیس

اگر مایل هستید در انتخاب روش و کشور مناسب خودتان راهنمایی اخذ کنید، با ما در تماس باشید...

نظرات دیگران درباره تحصیل کارشناسی در اتریش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل نمایید

کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

فرم ارزیابی مهاجرت

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .