راهنمای جامع

تحصیل دوره زبان در سوئد

با خواندن این مقاله، با مباحث تحصیل دوره زبان در سوئد آشنا خواهید شد:

 • اهمیت یادگیری زبان سوئدی
 • دوره زبان سوئدی رایگان، در کشور سوئد
 • دوره زبان سوئدی، مستقل از تحصیل دانشگاهی در سوئد
 • هزینه تحصیل در سوئد
 • نکات مهم درباره یادگیری زبان سوئدی در سوئد

این مقاله توسط متخصصان مهاجرت کاری و برای استفاده کارآفرینان ایرانی نگارش و منتشر شده است. هرگونه بازانتشار آن بدون مجوز از آژانس ۳۶۰ درجه مهاجرت و کسب و کار چهره نگار، مورد پیگیری قانونی قرار خواهد گرفت.

کشورهای قاره اروپا، یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی برای افراد ایرانی محسوب می‌شود و علت اصلی آن، نزدیک بودن قاره اروپا به ایران است و هر فرد مهاجر در زمان‌های موردنیاز، راحت‌تر از دیگر کشورهای قاره‌های دیگر می‌تواند به ایران سفر کند. یکی از کشورهای اروپایی که مقصد محبوبی برای ایرانیان محسوب می‌شود، کشور سوئد است.

این کشور که در شمال اروپا واقع شده، تنها ۱۰ میلیون نفر جمعیت دارد و پایتخت و البته بزرگ‌ترین شهر سوئد، استکهلم است. مردم ساکن این کشور، امکانات، سطح رفاه و کیفیت بالایی از زندگی را تجربه می‌کنند و به دلیل کم جمعیت بودن سوئد، رسیدگی دولت به مردم نیز بسیار زیاد است.

تمامی آنچه به آن اشاره کردیم، ازجمله دلایل محبوبیت کشور سوئد برای مهاجرین محسوب می‌شود و اگر قصد مهاجرت و تحصیل در سوئد را داشته باشید، باید بدانید زبان رسمی این کشور سوئدی بوده و لازم است برای گذراندن یک زندگی خوب در این کشور، زبان سوئدی را بیاموزید.

دریکی از شرایط مهاجرتی این کشور، امکان دریافت ویزای تحصیل در سوئد برای آموزش زبان سوئدی نیز فراهم شده است که با این روش شما یک تیر و دو نشان زده‌اید، هم‌زمان که فرصت کافی برای یادگیری در یک دوره زبان سوئدی معتبر را پیدا کرده‌اید، می‌توانید به این کشور نیز مهاجرت کنید و ساکن یکی از کشورهای خوب اتحادیه اروپا شوید.

تحصیل دوره زبان در سوئد

اهمیت یادگیری زبان سوئدی

زبان سوئدی، زبان رسمی بیش از ۱۰ میلیون نفر از جمعیت اتحادیه اروپا (عموما در کشور سوئد) است که در کشور فنلاند نیز کاربرد دارد. این زبان که تقریبا تلفیقی از زبان نروژی و دانمارکی محسوب می‌شود، می‌تواند به شما کمک کند که زندگی آسانی را در کشور سوئد تجربه کنید، چراکه یکی از مهم‌ترین اصول مربوط به مهاجرت، یادگیری زبان رسمی آن کشور و توانایی استفاده از آن برای مکالمات روزمره و کاری است.

اگر بخواهید برای تحصیل در سوئد یا کار در این کشور اقدام کنید، اهمیت یادگیری زبان سوئدی دو چندان می‌شود چراکه در محیط‌های کاری و تحصیلی، همیشه نمی‌توان به زبان انگلیسی مفهوم را رساند و از سویی، مخاطبین ما در این محیط‌ها الزامی به استفاده از زبان انگلیسی ندارند و درصورتی‌که به زبان سوئدی مسلط نباشید، اطلاعات بسیاری را از دست خواهید داد.

برای آنکه بتوانید پذیرش تحصیل در دانشگاه‌های سوئد را دریافت کنید، حداقل مدرک آیلتس ۵٫۵ موردنیاز شما خواهد بود و این حداقل نمره، برای ورود به دانشگاه، پس از مدرک لیسانس است. اگر بتوانید با نمره حداقلی آزمون آیلتس وارد دانشگاه‌های سوئد شوید، برای تحصیل در مقاطع بالاتر دانشگاه‌های این کشور لازم است حتما نمره آیلتس بالاتری دریافت کنید و این امر می‌تواند برای هر دانشجوی بین‌المللی با دشواری‌هایی همراه باشد.

از سویی دریافت پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های سوئدی زبان این کشور آسان‌تر از دریافت پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های انگلیسی زبان خواهد بود، به همین دلیل اگر بتوانید در طول دوره تحصیل خود، در دوره‌ زبان سوئدی شرکت کنید، برای ادامه تحصیل خود در این کشور شانس بیشتری خواهید داشت.

تجربیات آرش دانشجوی ایرانی ساکن سوئد را از کوچ رادیو بشنوید.

دوره زبان سوئدی رایگان، در کشور سوئد

اگر در حال تحصیل در سوئد به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی باشید، یکی از امکاناتی که می‌توانید از آن بهره‌مند شوید شرکت در دوره‌های رایگان زبان سوئدی است. دوره‌های زبان سوئدی، در دانشگاه‌های این کشور توسط موسساتی به نام Swedish Institute برگزار می‌شود.

عموما در دانشگاه‌های دولتی این کشور، دپارتمان زبان سوئدی بخش مسئولیت مربوط به دوره زبان سوئدی دانشجویان بین‌المللی را برعهده دارد که در این دوره‌ها، به دانشجویان بین‌المللی، زبان سوئدی در سطح مقدماتی آموزش داده می‌شود.

دانشگاه‌های زیر در کشور سوئد، دوره‌های آموزش زبان سوئدی را در کنار تحصیل به دانشجویان ارائه می‌دهند:

 • دانشگاه لوند
 • دانشگاه لینکو پینک
 • دانشگاه گوتنبرگ
 • دانشگاه استکهلم

دوره‌هایی که در این دانشگاه‌ها ارائه می‌شود، مخصوص افرادی است که در حال تحصیل در سوئد هستند و شهروند این کشور محسوب نمی‌شوند و لازم است بدانید تنها دانشجویان همان دانشگاه‌، می‌توانند از دوره‌های همان دانشگاه برخوردار شوند و افراد از دانشگاه‌های دیگر یا غیر دانشجو، امکان شرکت در این دوره‌ها را نخواهند داشت.

عموما این دوره‌ها از سطح ۱ آغاز می‌شود و تا سطح ۶ که بالاترین سطح محسوب می‌شود ادامه دارد، سطح ۱ در دوره زبان سوئدی، برای افرادی است که با زبان سوئدی بیگانه هستند و در سطح کاملا مبتدی قرار دارند.

برای آنکه بتوانید مدرک پایانی شرکت در دوره زبان سوئدی را دریافت کنید، لازم است حداقل در ۸۰ درصد از جلسات کلاس حضور داشته باشید و نمره قبولی کسب کنید.

بیشتر بخوانید: موقعیت کار پس از تحصیل در ویزای تحصیلی آلمان برای متاهلین

دوره زبان سوئدی، مستقل از تحصیل دانشگاهی در سوئد

برای آنکه بتوانید دوره زبان سوئدی در این کشور بگذرانید، حتما لازم نیست دانشجوی یکی از دانشگاه‌های کشور سوئد باشید، در این کشور موسسات مختلف نیز آموزش زبان سوئدی برای بزرگ‌سالان را نیز ارائه می‌دهند دو مورد از برترین موسسات این کشور را می‌توان انجمن‌های Folkuniversitetet و Medborgarskolan دانست. البته انجمن‌های دیگری نیز در این کشور به تدریس آموزش سوئدی مشغول هستند که تعداد آن‌ها بسیار زیاد بوده و با کوچک‌ترین جستجو در گوگل، می‌توانید نام و وب‌سایت آن‌ها را پیدا کنید.

تحصیل دوره زبان سوئدی در  Folkuniversitetet، نیازمند مشخص کردن توانایی فعلی شما در زبان سوئدی و تعیین اهداف بلند مدت شما برای دریافت مدارک مختلف زبان سوئدی از سطح A1 تا C2 است. در زمان شروع این دوره‌ها، لازم است حتما طوری برنامه‌ریزی کنید که در پایان برنامه بتوانید به میزانی که آموزش دیده‌اید، به زبان سوئدی مسلط باشید.

همچنین اگر به‌عنوان یک محصل، تصمیم داشته باشید در تابستان‌های خود که اوقات فراقت بیشتری دارید، در یک دوره زبان سوئدی شرکت کنید، می‌توانید برنامه‌های تابستانی زیر را برای یادگیری زبان سوئدی انتخاب کرده و در آن‌ها شرکت کنید:

 • انجمن سلطنتی فرهنگ سوئدی در خارج از کشور (Riksföreningen Sverigekontakt)
 • سوئد اکسپرس ( که در شهر‌های گوتنبرگ، استکهلم و… فعالیت می‌کند)
 • دوره‌ی تابستانی بین‌المللی اوپسالا

در دبیرستان‌های کشور سوئد (با عنوان folkhögskolor) نیز دوره‌های تابستانی برگزار می‌شود که شرکت در این دوره‌ها مستلزم صرف زمانی بیشتر از ۱۰۰ ساعت برای یادگیری زبان سوئدی خواهد بود.

هم‌چنین انستیتوی زبان سوئدی در این کشور، کورس‌های آنلاین زبان سوئدی برگزار می‌کند که این دوره زبان سوئدی از طریق اپلیکیشن‌های موبایلی به رایگان در دسترس عموم قرار دارند. این دوره‌های آنلاین بیشتر برای افرادی که قصد دارند زبان سوئدی را از سطح مبتدی بیاموزند کاربرد دارد و برای افرادی که قصد یادگیری مقاطع بالاتر سوئدی را دارند، کاربرد خاصی ندارد.

هزینه تحصیل در سوئد

یکی از مهم‌ترین نکات در هنگام مهاجرت به هر کشوری، موضوع هزینه‌های زندگی است. هرکسی برای آنکه بتواند زندگی خوبی در کشور مقصد خود داشته باشد، لازم است پیش از مهاجرت به خوبی درباره مسائل اقتصادی آینده خود اطلاعات جامعی کسب کند. کشور سوئد را نمی‌توان یکی از کشورهای ارزان اروپایی در نظر گرفت، اما با این وجود هزینه‌های جاری در این کشور، کمتر از هزینه‌های جاری در کشوری مانند انگلیس خواهد بود.

هر دانشجوی بین‌المللی در کشور سوئد، بسته به شهری که در آن زندگی می‌کند متفاوت خواهد بود که در شهرهای بزرگ این کشور مانند گوتنبرگ و استکهلم در حدود ۱۲۵۰ یورو در ماه و در شهرهای کوچک‌تر حدود ۸۵۰ یورو در ماه است که این ارقام نشان می‌دهد زندگی در شهرهای بزرگ‌تر، هزینه بیشتری نیز به همراه خواهد داشت.

شما همچنین می توانید با خوانش مقاله استکهلم، گوهر شمالی؛ داده های دقیق تری از زندگی در سوئد به دست آورید.

تحصیل دوره زبان در سوئد

نکات مهم درباره یادگیری زبان سوئدی در سوئد

 • اگر بخواهید این زبان را به صورت رایگان بیاموزید، بهترین دوره زبان سوئدی برای شروع مسیر، استفاده از اپلیکیشن‌های موبایلی مناسب سیستم عامل‌های اندروید و iOS است که یکی از این اپلیکیشن‌ها توسط انیستیتو زبان سوئدی تهیه و عرضه شده است.
 • امکان دریافت مدرک زبان سوئدی از دوره‌های گذرانده شده برای افرادی که در حال تحصیل در سوئد هستند وجود دارد و تنها برای دریافت این مدرک، لازم است بیش از ۸۰ درصد جلسات کلاس‌ها را شرکت کرده باشید و نمره قبولی از آزمون پایانی نیز دریافت کنید.
 • همانند مدارک آیلتس و تافل، برای ارائه وضعیت زبان سوئدی به دانشگاه‌های این کشور لازم است مدرک زبان Tisus ارائه کنید که نشان‌دهنده سطح زبان سوئدی شما خواهد بود

اگر به علت سن بالا و یا اهداف تجاری نیز مایل به مهاجرت به سوئد باشید، می‌توانید از الگوی ثبت شرکت با سرمایه گذاری در سوئد نیز استفاده نمائید. برای دریافت اطلاعات دقیق تر در این خصوص خوانش مقاله ثبت شرکت و اخذ اقامت سوئد به شما پیشنهاد می گردد.

بهترین مکان‌ های آمریکا برای زندگی در سال ۲۰۲۱
۱۰ مورد از بهترین مکان‌‌های زندگی در آمریکا در سال ۲۰۲0
علی‌رغم همه‌گیری ویروس کرونا که شهرها را وادار به ایجاد فضای بیشتر می‌کند، شهرها با...
|
مجارستان- زبان، فرهنگ، آداب ‌و رسوم
مجارستان: زبان، فرهنگ، آداب ‌و رسوم
از آداب ‌و رسوم مجارستان با چه چیزهایی آشنا خواهید شد: زبان دین و اعتقادات...
|
پرتغال و ده کاری که باید در آن انجام دهید
پرتغال و ده کاری که باید در آن انجام دهید
پرتغال به‌دلیل همسایگی با اسپانیا و گاهی اوقات تحت الشعاع همسایه‌ی رنگارنگ خود یعنی اسپانیا...
|
راهنمای کاربردی روش زندگی در استرالیا
راهنمای کاربردی روش زندگی در استرالیا
بدلیل فرهنگ مهمان‌پذیری و سواحل زیبا و هوای آفتابی، بسیاری از مهاجران برای ساخت خانه‌ی...
|
راهنمای عملی سبک زندگی در جمهوری چک
راهنمای عملی سبک زندگی در جمهوری چک
مهاجران ساکن جمهوری چک، خاصه در پایتخت شلوغ آن پراگ، یک گروه همیشه در حال...
|
شرایط زندگی در سوئیس
هر آنچه که باید در مورد هزینه ها و شرایط زندگی در سوئیس بدانید
وقتی بیشتر مردم به سوئیس فکر می­‌کنند به یاد گاو، ساعت مچی و پنیر میفتند....
|
پیدا کردن کار در ایسلند
چگونه به ایسلند برویم؟
ایسلند که به عنوان سرزمین آتش و یخ  شناخته می‌شود و سالانه هزاران مهاجر از...
|
۵ کشور برتر جهان با بهترین مراقبت‌های بهداشتی
۵ کشور برتر جهان با بهترین مراقبت‌های بهداشتی
مراقبت‌های بهداشتی یکی از مهم‌ترین عواملی است که مهاجران قبل از حرکت به خارج از...
|
بهترین نقاط کانادا برای زندگی
بهترین نقاط کانادا برای زندگی
اگر در حال مهاجرت به کانادا هستید، ممکن است بخواهید بدانید که بهترین شهر برای...
|
چه کشورهایی برای مهاجرت همراه با خانواده مناسب هستند؟
چه کشورهایی برای مهاجرت همراه با خانواده مناسب هستند؟
مهاجرت به یک کشور جدید همیشه یک چالش است، اما مهاجرت با فرزندان خردسال حتی...
|
تجربیات و سختی‌های زندگی یک مهاجر در فرانسه
تجربیات و سختی‌های زندگی یک مهاجر در فرانسه
در زیر تجربیات شخصی که به فرانسه مهاجرت کرده است را می‌خوانید تا بهتر با...
|
چگونه فرزندان نوجوان خود را برای مهاجرت آماده کنیم؟
چگونه فرزندان نوجوان خود را برای مهاجرت آماده کنیم؟
یک نوجوان، فردی در مرحله انتقال به مرحله جوانی در زندگی است؛ و شما با...
|
بهترین کشورها برای زندگی زنان در سال 2020
بهترین کشورها برای زندگی زنان در سال 2021
یو.اس نیوز و گزارش جهانی (World Report) رتبه‌بندی سالانه بهترین کشورها برای زنان را منتشر...
|
سبک زندگی انگلیسی
سبک زندگی انگلیسی
دوست داشته باشیم یا نه، سبک زندگی انگلیسی کم‌وبیش در همه‌جای جهان راه نفوذ را...
|
سبک زندگی فرانسوی
سبک زندگی فرانسوی
در گذشته به نظر می‌آمد که رفتارهای عادت وار و معمول مردم اهمیت چندانی ندارد،...
|
1 دیدگاه
سوالات و نظرات خود را بنویسید