سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

استکهلم، گوهر شمالی

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

دانشگاه های مجارستان
راحت ترین راه مهاجرت به آلمان
ویزای توریستی کانادا
استکهلم

استکهلم را به چه می‌شناسند؟

استکهلم شهر ضیافت یکی از بزرگ‌ترین افتخارات عملی جهان یعنی جایزه نوبل بوده و این مراسم دیرینه را از سال ۱۹۳۰ تا به امروز میزبانی کرده است. این شهر فوق پیشرفته و توسعه‌یافته از چهارده جزیره ریز و درشت تشکیل شده و با استفاده از ۵۷ عدد پل آبی، به سرزمینی یکپارچه و زیبا بدل شده که در واقع پرجمعیت‌ترین شهر ناحیه شمالی یا Nordic به شمار می‌رود. پایتخت پادشاهی سوئد، سرزمینی است با تاریخ و فرهنگ غنی و فضای سبز و طبیعتی چشم‌نواز که مساحت قابل توجهی از شهر را تشکیل داده است. استکهلم مردمی تودار و خجالتی دارد که شاید با غریبه‌ها به راحتی گرم نگیرند، اما نباید این را به حساب بدخلقی یا بی‌فرهنگی گذاشت چرا که به هیچ عنوان چنین نیستند و با گذشت زمان و آشنایی بیشتر با خلق و خوی‌ آن‌ها، مردم‌دار بودن و فرهنگ بالایشان بیش از پیش خود را نشان می‌دهد.

آب‌وهوا و جغرافیای استکهلم چگونه است؟

استکهلم در کرانه جنوبی کشور سوئد واقع شده و چهارده جزیره مختلف را شامل می‌شود. سی درصد این شهر را پارک‌ و فضای سبز پوشانده و سی درصد دیگرش را راه‌های آبی تشکیل داده است. استکهلم مساحتی در حدود ۶۵۰۰ کیلومتر مربع دارد و با سطح دریا کاملاً هم‌ارتفاع است. آب‌وهوای پایتخت سوئد، آب‌وهوایی موسوم به بالتیک است که نسخه معتدلی از آب‌وهوای اقیانوسی به شمار می‌رود. این شهر زمستان‌های سردی دارد و تجربه دماهای زیر صفر در آن امری معمول است. از سویی دیگر تابستان‌هایی معتدل و متمایل به گرم دارد که بی‌تردید فصل مورد علاقه ساکنانش است. زندگی در استکهلم، زندگی در یکی از سرزمین‌های اسکاندیناوی است. سرزمین‌هایی که فاصله چندانی با قطب شمال نداشته و هر از گاهی شمه‌ای از سرمای منجمد‌کننده آن را تجربه می‌کنند. در عین حال جریان‌های معتدلی هم هستند که از اقیانوس اطلس فرا می‌رسند و شهر را در می‌نوردند و هوایی مطلوب به‌وجود می‌آورند. بارندگی‌های استکهلم در کل سال پراکنده‌اند و با میانگین کلی ۵۳۹ میلی‌متر در سال، استکهلم را در زمره شهرهایی با بارش متوسط قرار می‌دهد. زمستان‌های استکهلم از دسامبر آغاز شده و تا فوریه ادامه می‌یابد و دمای هوا معمولاً در حوالی زیر صفر درجه نوسان می‌کند. استکهلم بهار کوتاه‌مدتی دارد که از آوریل تا می امتداد می‌یابد و با پیش‌درآمدی از روزهای معتدل و ملایم خودنمایی می‌کند. تابستان استکهلم ژوئن تا اوت را شامل می‌شود و روزهای بلندش دمایی در حدود ۲۳ درجه بالای صفر را به خود می‌بیند. از حدود پانزدهم می تا اواخر جولای پدیده شب‌های سفید رخ می‌دهد که در آن تاریکی مطلق رخ نمی‌دهد و در تیره‌ترین ساعات نیمه‌شب هم، هوا تا حدودی روشن است. پاییز خنک و بارانی استکهلم از سپتامبر شروع می‌شود و تا نوامبر ادامه می‌یابد و با گذشت روزها، سردتر و خاکستری‌تر می‌گردد؛ و بالاخره نوامبر فرا می‌رسد و هوا به نزدیکی صفر متمایل می‌شود و اهالی شهر بارش اولین‌ برف‌‌های سال را به چشم می‌بینند.

بیشتر بخوانیم: چه راه‌هایی برای اخذ اقامت اروپا وجود دارد؟

وضعیت اقتصادی استکهلم چگونه است؟

کشور سوئد صاحب اقتصادی قدرتمند بوده و شاخص تولید ناخالص ملی آن، در رده‌‌ای نزدیک به بیست کشور برتر جهان است. این سرزمین اسکاندیناوی یکی از سخت‌گیرانه‌ترین و سنگین‌ترین قوانین مالیاتی را دارد. چرخ‌دندهای اقتصاد سوئد با اتکا به اهرم صادرات می‌چرخند و از چوب و کانی‌های معدنی گرفته تا محصولات فوق‌پیشرفته یا لوازم خانگی، بخشی از این سبد صادراتی را تشکیل می‌دهند. به‌طور کل حوزه‌هایی چون خودروسازی، مخابرات، دارو، ماشین‌‌آلات صنعتی، لوازم خانگی، ابزار دقیق، محصولات شیمیایی و صنایع آهن و فولاد، اهرم‌های اصلی اقتصاد این سرزمین به شمار می‌روند. سوئد به لحاظ بهره‌برداری از فناوری در حوزه کشاورزی یکی از پیشروترین کشورهای جهان بوده و حدود نیمی از نیروی کار داخلی خود را در این حوزه به کار گمارده است. سوئد اقتصادی آزاد داشته و غالب کسب‌وکارهایش را شرکت‌های خصوصی در اختیار دارند. سوئد بعد از دانمارک، بیشترین میزان درآمد مالیاتی را داشته و بیش از چهل درصد درآمدش را مالیات بر درآمد شهروندانش تشکیل می‌دهد. صنعت شیلات و صید ماهی هم بخش کوچکی از اقتصاد سوئد را بر دوش می‌کشد و با وجود قوانین و ممنوعیت‌های ماهیگیری در برخی از بخش‌های دریای شمال، این صنعت کماکان به حیات خود ادامه می‌دهد. یکی دیگر از جنبه‌های پررنگ در اقتصاد سوئد بر صنعت انرژی‌های آبی یا به تعبیری «واترپاور» و فناوری‌های مرتبط با سدسازی استوار است. سوئد در حدود نیمی از برق خود را با استفاده از نیروی آب تأمین می‌کند و باقی آن را مدیون انرژی هسته‌ای است. سوئد از لحاظ سوخت‌های فسیلی، منابع خاصی ندارد و نیازش را از طریق واردات تأمین می‌کند. همان‌طور که اشاره شد، استخراج معدن و صادرات فلز هم نقش قابل توجهی در اقتصاد این کشور داشته و معادنی چون طلا، مس، سرب،‌ روی، آهن و نقره از جمله اصلی‌ترین منابع معدنی این سرزمین به شمار می‌روند.

استکهلم

وضعیت کار و استخدام برای زندگی در استکهلم چگونه است؟

میانگین درآمد حداقلی هر شهروند سوئدی در بدترین حالت خود شانزده هزار کرون در ماه است که حدود 1500 یورو می‌شود و دستمزد ۵۱۸ هزار کرونی هم که معادل 48 هزار یورو است، در مرتبه بالاترین درآمدهای ماهیانه به حساب می‌آید. سوئد در زمینه برابر جنسیتی در فضای کسب‌وکار یکی از پیشروترین و تکامل‌یافته‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌رود و طبق اعداد و ارقام، میانگین درآمد زنان و مردانش تنها پنج درصد با یکدیگر اختلاف دارد.

درآمد شهروندان سوئدی به‌طور میانگین هر شانزده ماه رشد هشت درصدی دارد و زمانی که سابقه کار فرد از مرز ده سال عبور می‌کند، دستمزدش نسبت به زمان آغاز به کارش تقریباً دو برابر شده است. این افزایش هشت درصدی که اشاره کردیم، پنج درصد بیش از میانگین افزایش دستمزد جهانی بوده و خود به رونق اقتصادی و بازار کار پویای سوئد اشاره دارد.

در سال‌های اخیر، میزان استقبال دولت سوئد از مهاجران و نیروهای کار خارجی بیشتر شده است. اما از طرفی هم رقابت سنگین بوده و هم تعداد بالای متقاضیان باعث شده که در حدود بیست درصد از درخواست‌های ویزای کار با پاسخ منفی مواجه شوند. بازار کار سوئد و به‌طور خاص شهر استکهلم هم به مانند خیلی دیگر از شهرهای اروپایی بازاری رقابتی و دشوار است و شمار مشاغلی که نیاز به تسلط کافی به زبان سوئدی دارند کم نیستند.

خوشبختانه این تمام ماجرا نیست و استکهلم میزبان تعداد قابل توجهی از شرکت‌های بین‌المللی است. مهاجران برای استخدام در این شرکت‌ها لزومی به تسلط بر زبان سوئدی ندارند و تنها با دانستن انگلیسی می‌توانند گلیمشان را از آب بیرون بکشند. سوئدی‌ها به داشتن تعادل در کار و زندگی اهمیت وافری می‌دهند و از منظر مدارا با نیروی کار و داشتن ساعات انعطاف‌پذیر و مقررات حمایت‌کننده، جزو برترین‌های جهان هستند.

استاندارد بالا و کیفیت نیروی کار در بازار سوئد حرف اول را می‌زند و رقابتی بودنش، یافتن شغل ایدئال را تا حدودی سخت می‌کند. یکی از مهم‌ترین توصیه‌هایی که به افراد می‌شود و در موفقیت آن‌ها به عنوان یک خارجی در بازار کار نقش بسزایی ایفا می‌کند، آموختن زبان سوئدی است. از طرفی همان‌طور که اشاره کردیم، مشاغل نیازمند به مهاجران انگلیسی زبان هم کم نیست. دو مورد دیگری که می‌توانند در پروسه پیدا کردن کار در استکهلم تأثیرگذار باشند، داشتن مدرک تحصیلی تأییدشده و سابقة کار هستند. این دو ضروری نیستند اما تأثیر قابل توجهی در استخدام افراد دارند. چرا که یک کارفرمای سوئدی ملزم است به دولت ثابت کند، دلیل و انگیزه‌اش از استخدام یک خارجی و برتری دادن آن به یک شهروند سوئدی چه بوده است. در چنین شرایطی، هریک از کیفیات و نکات مثبتی که کارجوی مهاجر داشته باشد، قطعاً به کار خواهد آمد.

سوئد هم مانند برخی کشورهای توسعه‌یافته دیگر، هر ساله لیستی را با عنوان Job Shortage List منتشر می‌کند که می‌تواند راهنمای بسیار خوبی برای کارجویان و مهاجران باشد. گفته می‌شود که مشاغل آمده در این لیست، به حدی مورد نیازند که یک فرد مهاجر با داشتن مهارت و تجربه لازم در هر کدام از آن‌ها، نیازی به دانستن زبان سوئدی ندارد و برای استخدام با مشکل خاصی مواجه نمی‌شود. تعدادی از مشاغل پرتکرار این لیست معمولاً در زمینه‌هایی مثل مهندسی، آموزش و حوزه آی‌تی و فناوری هستند. اگر سال ۲۰۱۹ را مبنا قرار دهیم، مشاغلی مثل داروساز، معلم مقطع دبیرستان، مهندس عمران، مکانیک و برق، شیمی‌دان، برنامه‌نویس و توسعه‌دهنده نرم‌افزار و سیستم، دندانپزشک، دکتر و پرستار و استاد دانشگاه، در لیست مشاغل پرمتقاضی به چشم می‌خورند.

استکهلم

وضعیت فرهنگی و انسانی در استکهلم چگونه است؟

بیش از 900 هزار نفر در استکهلم زندگی می‌کنند که حدود 27 درصدشان را مهاجران تشکیل داده‌اند. استکهلم به همان اندازه که مدرن و پیشرفته است، با طبیعت و محیط پیرامونش در تعادل و هارمونی به سر می‌برد و در زمینه مدارا با طبیعت از شهروندانی با فرهنگ برخوردار است. زبان غالب اهالی استکهلم زبان سوئدی بوده و سایر زبان‌های شهر را مواردی چون،‌ فنلاندی، انگلیسی، بوسنیایی، عربی، ترکی، فارسی، اسپانیایی، هلندی، کروات، صربستانی و کردی تشکیل می‌دهند. از همین امر می‌توان به وسعت و تنوع فرهنگی حاکم بر سوئد اشاره کرد که بدون شک امتیاز مثبتی برای مهاجران به شمار می‌رود. پایتخت سوئد در سال ۱۹۹۸ به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا شناخته شد. پایتختی که میزبان نمادهایی تاریخی چون بیرکا، گملستاد شیرکستاد و قصر دروت‌نینگ‌هولم است که هر سه به عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت شده‌اند. مردم استکهلم به فعالیت بدنی علاقه زیادی دارند و بیش از هفتاد هزار نفر از آن‌ها هر روزه از دوچرخه استفاده می‌کنند و در سرتاسر شهر، مسیرهایی به رفت‌وآمد دوچرخه‌سواران اختصاص داده شده است. استکهلم نزدیک به صد موزه رنگ و وارنگ دارد و از بابت سرانه موزه به شهروند یکی از رکوردداران جهان است. چیزی بالغ بر پنجاه‌هزار تابلوی نقاشی و شیء تاریخی تنها در موزه ملی آن، جا خوش کرده‌اند. تعداد زیادی از موزه‌های استکهلم یا به کلی رایگان هستند و یا در روزهای بخصوصی از هفته بدون هیچ هزینه‌‌ای قابل بازدیدند.

استکهلم

اوضاع مسکن در استکهلم چگونه است؟

پیدا کردن مسکن مناسب یکی از چالش‌های مهاجرت به سوئد است. بازار مسکن سوئد هر از گاهی چنان رقابتی می‌شود که بعضاً برای اجاره خانه و به خصوص اجاره‌های طولانی‌مدت، بازار سیاه به وجود می‌آید. همین امر باعث می‌شود بسیاری از مهاجران و خارجی‌ها که قصد اقامت طولانی‌مدت در این کشور دارند، هزینه سنگین خرید خانه‌ را به مواجه شدن با دردسرهای اجاره‌نشینی و جابه‌جایی‌های مکرر ترجیح دهند. مهاجران برای یافتن خانه اجاره‌ای در استکهلم با دو گزینه مرسوم مواجه می‌شوند. یکی اجاره‌های دست اول یا به تعبیری first hand یا اجاره‌های باواسطه و second hand که در اولی معامله با خود صاحبخانه صورت می‌گیرد و در مورد دوم از مستأجر و ساکن فعلی آن تحویل گرفته می‌شود. اجاره‌های دست اول کمیاب‌ترند و گاهی تنها راه چاره، جست‌وجو در میان اجاره‌های با واسطه است که معمولاً مهلت اقامت کوتاه‌تری دارند و معمولاً بیش از یک سال نمی‌توان روی آن‌ها حساب کرد. اجاره مسکن در سوئد و به‌خصوص استکهلم نرخ بالایی دارد و معمولاً یک‌سوم از درآمد اهالی را به خود اختصاص می‌دهد. دولت سوئد برای مقابله با افزایش بی‌رویه اجاره‌ها، هر ساله سقف مشخصی را برای آن‌ها تعیین می‌کند. به لطف این اقدام، از سال ۲۰۰۰ تا به امروز افزایش نرخ اجاره‌‌ها، از دو درصد در سال تجاوز نکرده است.

استکهلم

*هزینه‌ها به یورو نمایش داده شده‌اند.

هزینه حمل‌ونقل در استکهلم (زندگی در سوئد)

بلیط یک طرفه وسایل عمومی3.73
هزینه اولیه تاکسی4.20
هزینه هر کیلومتر با تاکسی1.27
قیمت یک لیتر بنزین1.48
قیمت هر ساعت انتظار تاکسی48.97

هزینه خرید ملزومات در استکهلم (زندگی در سوئد)

شیر (یک لیتر)1.21
قهوه عادی (یک فنجان)3.60
نان تازه (پانصد گرم)2.12
برنج (یک کیلو)2.51
تخم مرغ (دوازده عدد)2.79
پنیر محلی (یک کیلو)8.32
آب (یک و نیم لیتر)1.70
فیله مرغ (یک کیلو)9.69
گوشت گاو (یک کیلو)15.24
سیبزمینی (یک کیلو)1.20
پیاز (یک کیلو)1.31
گوجه فرنگی (یک کیلو)3.03
سیب (یک کیلو)2.49
پرتغال (یک کیلو)2.58

هزینه خرید و اجاره آپارتمان در استکهلم(زندگی در سوئد)

اجاره تک خوابه در مرکز شهر1208
اجاره تک خوابه خارج از مرکز شهر844
اجاره سه خوابه در مرکز شهر1937
اجاره سه خوابه خارج از مرکز شهر1237
خرید آپارتمان در مرکز شهر (قیمت هر متر)8745
خرید آپارتمان خارج از مرکز شهر (قیمت هر متر)5200

درآمد متوسط در استکهلم (زندگی در سوئد)

میانگیل درآمد خالص ماهانه2438
درصد نرخ سالانه بهره وام2.33

وب‌سایت‌های معرفی استکهلم (زندگی در سوئد)

https://www.climatestotravel.com/climate/sweden/stockholm
 
https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Sweden
https://www.yatra.com/international-tourism/stockholm
https://theculturetrip.com/europe/sweden
http://www.salaryexplorer.com/salary-survey.php?loc=209&loctype=1
http://www.salaryexplorer.com/
https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Stockholm?displayCurrency=EUR
https://www.internations.org/go/moving-to-sweden
https://www.studyinstockholm.se/universities/
https://www.visitstockholm.com/events/
 

سوالات متداول

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
11 مرداد 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

دانشگاه های مجارستان
راحت ترین راه مهاجرت به آلمان
ویزای توریستی کانادا
بهترین کشور اروپایی برای مهاجرت

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.