راهنمای جامع ویزای شینگن در سال 2021

ویزای شینگن

اگر از کشورهایی که نیاز به اخذ ویزا برای ورود به منطقه شینگن دارند، به اروپا سفر کنید، باید ویزای شینگن (Schengen visa) بگیرید.

تمام سوالات شما را در رابطه با این موضوع پاسخ می دهیم.

 • کوتاه درباره ویزای شینگن
 • انواع ویزای شینگن
 • محدوده شینگن در اروپا شامل چه مناطقی است؟
 • ویزای شینگن به چه نوع ویزایی گفته می‌شود؟
 • مدارک لازم برای گرفتن ویزای شینگن چیست؟
 • اعتبار ویزای شینگن چه مدت است؟
 • کارگزاری کشورهای مختلف حوزه شینگن در ایران کدام هستند؟
 • مدت زمان لازم برای دریافت ویزای شینگن چقدر است؟
 • هزینه ویزای شینگن چقدر است؟
 • چگونه می‌توانیم ویزای خود را پیگیری کنیم؟
 • چگونه ریسک مواجهه با ریجکت شدن را به حداقل برسانیم؟
 • ویزای شینگن یک‌طرفه و یا One Way چیست؟

حالا توجه شما را به ادامه مقاله جلب می‌کنیم. این مقاله توسط متخصصان ویزای شینگنِ آژانس ۳۶۰ درجه مهاجرت و کسب‌وکار چهره‌نگار برای استفاده شما نگارش و منتشر شده است.

کوتاه درباره ویزای شینگن

ویزای شینگن ویزای کوتاه مدت است که به دارنده آن اجازه می‌دهد تا به هریک از کشورهای عضو منطقه شینگن سفر کند. این نوع ویزا رایج ترین ویزای اروپا است. هیچ‌گونه کنترل مرزی در منطقه شینگن وجود ندارد.

اخذ ویزای شینگن از هر یک از کشورهای عضو منطقه شینگن (Schengen Area)، اجازه رفت و آمد آزادانه به دارنده این نوع ویزا با توجه به اعتبار و محدودیت‌های مشخص شده، در کل منطقه را می دهد. همچنین از هر یک از کشورهای عضو شینگن، این منطقه را ترک کند.

توجه داشته باشید که با توجه به نوع ویزا صادر شده توسط سفارت یا کنسولگری خاص هر کشور عضو شینگن، محدودیت‌های مختلفی وجود دارد که بسته به ماهیت و هدف سفر و دیگر شرایط مربوط به ویزا اعمال می‌شود.

انواع ویزای شینگن کدام است؟

ویزای شینگن در چهار دسته اصلی ارائه می‌شود. انواع ویزای شینگن عبارتند از:

 • تایپ A ویزای شینگن
 • تایپ B ویزای شینگن
 • تایپ C ویزای شینگن
 • تایپ D ویزای شینگن

رایج ترین نوع ویزای شینگن ، Uniform Schengen Visa، شامل انواع A, B , C می‌شود که به شما اجازه می‌دهد در هر کشور منطقه شینگن تا 90 روز در یک دوره شش ماهه اقامت داشته باشید. اگر برای تعطیلات کوتاه به اروپا سفر کنید، این نوع ویزای شینگن مورد نیاز شما خواهد بود.

تایپ A ویزای شینگن

ویزای نوع A که با نام «ویزای ترانزیت فرودگاهی» (Airport Transit Visa) نیز شناخته می‌شود. این نوع ویزا به شهروندان کشورهای غیرشینگن اجازه می‌دهد تا پرواز خود را در منطقه بین‌المللی فرودگاهی واقع در یک کشور شینگن انجام دهند یا منتظر پرواز بمانند. دارنده این نوع ویزا از کشور غیرشینگن می‌تواند پروازهای خود را در فرودگاه یک کشور شینگن انجام دهند. دارنده ویزای نوع A مجاز به ورود به کشور شینگن مذکور نیست.

تایپ B ویزای شینگن

ویزای نوع B با نام «ویزای ترانزیت» (Transit Visa) شناخته می‌شود. این نوع ویزا به مسافران اجازه می‌دهد از طریق هر یک از کشورهای عضو شینگن به کشوری که عضو شینگن نیست، رفت و آمد کنند. با این حال، مدت رفت و آمد نمی‌تواند بیشتر از 5 روز باشد. گفتنی است، ویزای نوع B مربوط به سفرهای کمتر از پنج روز است که به نوعی ویزای C با محدودیت رفت و آمد، تبدیل شده است.

تایپ C ویزای شینگن

یکی دیگر از انواع ویزای شینگن ، نوع C ویزا است که با نام «ویزای کوتاه مدت» شناخته می‌شوند. دارندگان این نوع ویزا مجاز به اقامت در یک کشور شینگن برای مدت زمان مشخصی طبق اعتبار ویزا هستند. تایپ C ویزای شینگن توسط سفارتخانه‌ها، کنسولگری‌ها و ارائه‌دهندگان منصوب شده از یک کشور عضو منطقه شینگن صادر می‌شود. دارنده ویزای C می‌تواند در یک دوره 180 روزه کمتر از 90 روز در منطقه شینگن سفر کند.

با توجه به هدف و ماهیت سفر، سه نوع ویزا برای این گروه ویزای شینگن وجود دارد:

ویزای یکبار ورود (Single Entry Visa) – دارندگان این ویزا می‌توانند یک بار در زمان مقرر ویزا وارد کشور عضو شینگن شوند. اگر مسافری در هر زمانی کشور عضو شینگن را ترک کرد، ویزای او فورا منقضی خواهد شد.

ویزای دو بار ورود (Double Entry Visa) – مشابه ویزای یک بار ورود است، با این تفاوت که دارنده این ویزا می‌تواند در زمان تعیین شده دو بار به کشور شینگن وارد و از آن خارج شود. ویزا پس از خروج دوم مسافر منقضی می‌شود.

ویزای چند بار ورود (Multiple Entry Visa) – مسافرینی که این نوع ویزا را دارند می‌توانند به تعداد دلخواه خود آزادانه وارد منطقه شینگن و از آن خارج شوند. با این حال، این فقط در دوره بیش از 90 روز و هر 6 ماه اتفاق می‌افتد.

**انواع ویزای چند بار ورود

براساس تعداد دفعاتی که به منطقه شینگن سفر می‌کنید، می‌توانید یکی از انواع ویزاهای شینگن چند بار ورود زیر را درخواست دهید:

– ویزای چندبار ورود یک ساله : در صورتی که طی دو سال گذشته سه ویزا دریافت و از آن استفاده قانونی کرده باشید، می‌توانید این نوع ویزا را دریافت کنید. هنگامی که برای این ویزا اقدام می‌کنید، باید ویزاهای قبلی خود و همچنین سفرهایی که به منطقه شینگن انجام داده‌اید را نشان دهید. با ویزای یک ساله می‌توانید هر چند بار که می‌خواهید وارد منطقه شینگن شوید، به شرط آنکه بیش از 90 روز در آن نمانید.

– ویزای چند بار ورود 3 ساله : کسانی می‌توانند برای این نوع ویزای شینگن درخواست دهند که طی دو سال گذشته ویزای چند بار ورود یک ساله را اخذ و از آن استفاده قانونی کرده‌اند. دارنده این ویزا می‌تواند در مدت سه سال هر چند بار که بخواهند وارد منطقه شینگن شود. با این حال، حتی در این حالت نیز به مدت 90 روز در یک دوره 180 روزه می‌تواند در منطقه شینگن اقامت داشته باشد.

– ویزای چند بار ورود 5 ساله : این نوع ویزا به متقاضیانی داده می‌شود که ویزای چندبار ورود قبلی آنها حداقل برای مدت دو سال در سه سال گذشته، دریافت و از آن استفاده کرده باشند. با اخذ این نوع ویزا می‌توانید ظرف 5 سال و تا زمانی که قانون 90/180 روز را نقض نکنید، هر بار که می‌خواهید وارد 26 کشور در اروپا شوید.

تایپ D ویزای شینگن

یکی دیگر از انواع ویزا شینگن ، نوع D آن است که با نام «ویزای بلندمدت شینگن» (long-stay Schengen) شناخته می‌شود. هر فردی خارجی که تمایل به تحصیل، کار یا زندگی در یک کشور عضو شینگن برای مدت بیش از 90 روز (حداکثر یک سال) داشته باشد، باید ویزای تایپ D اخذ کند. ویزای ملی (National Visas) یا ویزای نوع D توسط مقامات کنسولی کشور مورد نظر شینگن مطابق با قوانین ملی صادر می‌شود.

**چه کسانی می‌توانند برای ویزای تایپ D شینگن درخواست دهند؟

– این ویزا به یک برنامه دانشجویی بین‌المللی که دوره آن بیش از یک سال نباشد، اعطا می‌شود.

–  همچنین ویزای تایپ D به دانشجوی بین المللی که در آستانه شروع دوره کامل تحصیل در یکی از کشورهای عضو شینگن هستند، تعلق می‌گیرد. برای این دانشجویان ویزای یک ساله با امکان تمدید صادر می‌شود

– این نوع ویزا به یک کار آموزشی در یک موسسه یا مرکز تحقیقاتی برتر در هر یک از کشورهای عضو شینگن نیز تعلق می‌گیرد. توجه داشته باشید که هم شخص موردنظر و هم اعضای نزدیک خانواده او می‌توانند برای این ویزا درخواست دهند.

– یک فرد حرفه‌ای که به دلیل مهارت خود به هر یک از کشورهای عضو شینگن سفر می‌کند. این فرد می‌تواند یک ورزشکار، هنرمند یا هر حرفه دیگری با هدف به اشتراک گذاشتن تخصص خود باشد.

– در موارد اضطراری مانند بیماری و درمان نیز که فرد نتواند در محدوده زمانی مشخص شده از منطقه شینگن خارج شود، اخذ این نوع ویزا امکانپذیر است.

قانون 90/180 ویزای شینگن چیست؟

یک نکته مهم که دارندگان ویزای چندبار ورود شینگن باید به خاطر بسپارند، قانون 90/180 است. بسیاری فکر می‌کنند که دوره 180 روزه از زمان معتبر شدن ویزا، شروع می‌شود که درست نیست. شما باید از تاریخی که قصد دارید دوباره وارد منطقه شینگن شوید، حساب کرده و بررسی کنید که بیش از 90 روز را در 180 روز گذشته آنجا نگذرانده‌اید.

ویزاهای دارای اعتبار محدود (LTV) چه نوع ویزایی است؟

دارندگان ویزای LTV فقط می‌توانند به کشوری عضو شینگنی که ویزا را صادر کرده است و یا در برخی موارد دیگر، در کشورهای خاصی که هنگام درخواست ویزای شینگن نام آنها ذکر شده است، سفر کنید. به جز کشورهای مشخص شده، این نوع ویزا برای دیگر کشورهای عضو شینگن ، فاقد اعتبار است.

دارنده این نوع ویزا نمی‎تواند به کشورهای دیگر عضو شینگن که هدف اصلی ویزا نیست، وارد یا از آنها عبور کند. این نوع ویزا در موارد خیلی خاص مانند دلایل بشردوستانه یا به عنوان یک استثنا تحت تعهد بین‌المللی در سیستم مشترک USV صادر می‌شود. ویزای LTV می‌تواند برای افرادی صادر شود که هنوز سند مسافرتی معتبر ندارند و باید سفری اضطراری به منطقه شینگن داشته باشند.

انواع ویزای شینگن براساس اهداف سفر

زمانی که متقاضی فرم درخواست ویزای شینگن را پر می‌کند، باید هدف خود برای ورود به منطقه شینگن را مشخص کند. این اهداف می‌تواند موارد زیر باشد:

محدوده شینگن در اروپا شامل چه مناطقی است؟

در سال 1985 بیست‌وشش کشور اروپایی قراردادی را امضا کردند که بر اساس آن شهروندان این کشورها می‌توانند به راحتی و بدون نیاز به ویزا در این منطقه رفت‌وآمد کنند و یا طبق شرایطی خاص و با توجه به قانون اساسی هر کدام از این کشورها، در آن منطقه کار کنند و ساکن شوند. اما طبیعتاً اتباع سایر کشورها برای ورود به این منطقه نیاز به ویزا دارند.

ترانزیت فرودگاه

این ویزا برای افرادی است که نیاز دارند بدون ورود به یک کشور عضو شینگن از طریق منطقه بین‌المللی یک فرودگاه در این قلمرو سفر کنند. کشورهای شینگن لیست بسیار محدودی از کشورهایی را که اتباع آن نیاز به داشتن این ویزا دارند، تهیه کرده‌اند. از سوی دیگر نیز بعضی از کشورهای عضو شینگن کشورهای دیگری را نیز به فهرست خود افزوده‌اند. بنابراین، ممکن است برای عبور از برخی کشورها نیازی به ویزا نداشته باشید، اما با توجه به ملیت خود، در کشورهای دیگر از شما ویزا بخواهند.

ترانزیت

یکی دیگر از انواع ویزای شینگن با توجه به هدف سفر، تزانزیت است که بسیار به هدف سفر قبلی شباهت دارد. به طور کلی دریانوردان خارجی كه فقط باید برای مدت كوتاهی در بندر یكی از كشورهای عضو شینگن توقف داشته باشند، باید این هدف از سفر را در فرم درخواست‌شان اعلام کنند.

گردشگری

بدون شک گردشگری یکی از مشهورترین اهداف سفر به منطقه شینگن است. افرادی که قصد سفر به هر یک از کشورهای منطقه شینگن را برای گردشگری و اهداف توریستی، همچنین تجربه فرهنگ، معماری، غذاها و موارد دیگر دارند، باید این هدف از سفر را در فرم درخواست خود انتخاب کنند.

بازدید از خانواده یا دوستان

اگر دارای اعضای خانواده یا دوستانی هستند که به طور قانونی در منطقه شینگن اقامت دارند و می‌خواهید به دیدن آنها بروید، باید هدف سفر خود را مطرح کنید. برخی شرایط خاص برای این نوع ویزا وجود دارد. به عنوان مثال متقاضی باید مدارکی مانند دعوت نامه از اقوام یا دوستان خود ارائه دهد.

تجارت

به طور کلی افراد زیادی برای اهداف تجاری و کسب و کار به کشورهای عضو شینگن رفت و آمد می‌کنند. تجارتت هدفی محبوب برای اخذ ویزای شینگن است.مزایای درخواست چنین ویزایی بسیار زیاد است، به عنوان مثال فرد متقاضی ویزای تجاری می‎توانید در اوج درخواست‌های ویزا و زمانی که تعداد افراد متقاضی بسیار زیاد هستند، با توجه به هدف خود، وقت سفارت سریعتری را دریافت کند.

دلایل پزشکی

اگر برای معالجه پزشکی و خدمات درمانی به یکی از کشورهای عضو منطقه شینگن سفر می‌کنید، باید در بخش اهداف سفر «دلایل پزشکی» را در فرم درخواست خود انتخاب کنید. با این ویزا بیماران و متقاضیان درمان در یک کشور عضو شینگن می‌توانند تا 180 روز مراقبت‌های پزشکی مورد نیاز خود را در هر یک از کلینیک‌ها یا بیمارستانها دریافت کنند.

اهداف تحصیل

یکی از ویزاهایی که تقاضای زیادی دارد، ویزای تحصیلی است. دانش‌آموزان و دانشجویانی که برای مدت زمان کمتر از سه ماه می‌خواهند در هر نوع موسسه آموزشی از دوره‌های دانشگاهی گرفته تا دوره‌های زبان و مدرسه و سایر موارد تحصیل کنند و آموزش ببینید، می‌توانند برای ویزای تحصیلی شینگن اقدام کنند. کسانی که نیاز به شرکت در یک آزمون ورودی برای مدرسه یا دانشگاه در منطقه شینگن دارند نیز باید این نوع ویزا را نیز انتخاب کنند.

اهداف فرهنگی، ورزشی و سینمایی

اهداف فرهنگی، ورزشی و سینمایی می‌تواند از دیگر دلایل درخواست ویزای شینگن باشد. این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که در کشورهای غیرعضو شینگن زندگی می‌کنند و می‌خواهند با هدف حضور در یک برنامه فرهنگی، ورزشی، مذهبی و یا در حوزه سینمایی به اروپا سفر کنند.

توجه داشته باشید کسی می‌تواند برای ویزا با این هدف اقدام کند که خودش بخشی از رویداد یا برنامه باشد. به عنوان مثال متقاضی می‌تواندمجری یک کنسرت، یا نویسنده کتابی باشد که در یک نمایشگاه کتابش را ارائه داده است. فردی که تنها مخاطب این رویدادهاست نمی‌تواند با این هدف برای ویزای شینگن تقاضا دهد.

نکته: اگر هدف شما از ورود به منطقه شینگن با هیچ یک از اهداف ذکر شده در بالا مطابقت نداشته باشد، باید در فرم خود گزینه « Other» یعنی «سایر موارد» را انتخاب کنید. با این وجود، باز هم باید مشخص کنید که دلیل درخواست ویزایتان چیست.

شینگن شامل چه کشورهایی می‌شود؟

آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، هلند، بلژیک، چک، سوئیس، لیختن‌اشتاین، مالت، لوکزامبورگ، لهستان، مجارستان، اتریش، استونی، اسلوواکی، اسلوونی، ایسلند، یونان، سوئد، نروژ، فنلاند، دانمارک، لیتوانی، لتونی.

ویزای شینگن

حتما بخوانید: راهنمای جامع تحصیل در فرانسه

ویزای شینگن به چه نوع ویزایی گفته می‌شود؟

ویزای شینگن در واقع همان ویزای توریستی منطقه شینگن است که داشتن آن برای ورود شهروندان ایرانی الزامی بوده و تنها کشورهایی چون ژاپن، مالزی، امریکا، کره جنوبی و چند کشور دیگر بدون نیاز به آن می‌توانند به مدت 90 روز در این منطقه به مسافرت بپردازند.

شما برای سفر به کشورهای نام برده در بخش بالا نیاز به داشتن ویزای شینگن دارید و می‌توانید از طریق هر کدام از کشورهای مذکور برای ویزای توریستی خود اقدام کنید. اما لازم است ورودتان به این منطقه، از کشوری باشد که ویزا را برایتان صادر کرده است. ولی به محض ورود می‌توانید به راحتی در این منطقه رفت‌وآمد کنید و در انتهای سفر از هر کدام از این کشورها خارج شوید و منطقه شینگن را ترک کنید.

خاطرنشان می‌شویم، درصورتی‌که قصد سفر به این منطقه را نداشته و پروازتان برای سفر به یکی از کشورهای قاره امریکا، در یکی از فرودگاه‌های منطقه شینگن جهت تعویض هواپیما توقف داشته باشد، اخذ ویزای ترانزیت فرودگاهی شینگن الزامی است.

واضح است که در صورت تصمیم برای سفر به سایر کشورهای اروپایی خارج از این لیست، باید طبق قوانین هر کدام از آن‌ها اقدام کرده و مراحل اخذ ویزای همان کشور را طی کنید.

ویزای شینگن به چه نوع ویزایی گفته می‌شود؟

حتما بخوانید: چگونه اقامت دائم در کانادا را بگیریم؟

مدارک لازم برای گرفتن ویزای شینگن چیست؟

مدارک شغلی شامل:

 • لیست سابقه بیمه کاری (در صورت بیمه بودن)؛
 • نامه اشتغال به کار با سربرگ رسمی شرکت و همراه با مهر و امضای مدیر عامل و با ذکر جایگاه شغلی و حقوق ماهیانه؛
 • اگر مشاغل آزاد دارید می‌توانید لیست پرداختی مالیات‌های خود را ارائه دهید؛
 • صاحبان مشاغل می‌توانند مجوز کسب‌وکار و یا پروانه بهره‌برداری خود را ارائه دهند؛
 • درصورتی‌که دانشجو هستید، نامه اشتغال به تحصیل در پرونده خود قرار دهید.

مدارک مالی

 • گردش حساب شش ماهه به زبان انگلیسی به همراه مهر بانک؛
 • تمکن مالی با حداقل چهل میلیون تومان موجودی (درصورتی‌که شما چند حساب فعال و پرگردش داشته باشید می‌توانید تمام آن‌ها را ارائه دهید).

مدارک ملکی

 • هر نوع سند ملکی که شما مالک آن باشید قابل ارائه است؛
 • مبایعه‌نامه‌های دارای کد رهگیری نیز حکم سند ملکی را خواهند داشت.

سایر مدارک

 • فرم تکمیل‌شده ویزای شینگن؛
 • اصل و کپی پاسپورت؛
 • کپی ویزاهای معتبر قبلی (یا همان تاریخچه سفر که در صورت داشتن ویزای شینگن در دفعات قبلی به شما بسیار کمک خواهد کرد)؛
 • دو قطعه عکس رنگی با زمینه سفید؛
 • رزرواسیون هتل؛
 • برنامه سفر دقیق؛
 • رزرواسیون بلیط پرواز رفت و برگشت؛
 • بیمه سفر با پوشش زمانی و مبلغ خواسته‌شده در سفارت مربوطه.

نکته: تمام مدارک بالا باید به زبان انگلیسی و یا در صورت لزوم به زبان کشور مورد نظر ترجمه شوند و داشتن مهر دارالترجمه بدون نیاز به تأیید دادگستری کفایت می‌کند.

اعتبار ویزای شینگن چه مدت است؟

در بیشتر موارد برای اولین بار یک ویزای ده روزه و یک‌بار ورود صادر می‌شود که به مدت یک ماه اعتبار دارد. این بدان معناست که شما یک ماه زمان دارید تا بلیط خود را خریداری کرده و وارد محدوده شینگن شوید. سپس ده روز زمان دارید تا از این منطقه خارج شوید و چنانچه از زمان ویزای شما بگذرد و شما منطقه را ترک نکرده باشید، حضورتان غیرقانونی محسوب می‌شود.

برای سایر دفعات ویزاهای یک، سه، شش ماهه و یک ساله و سه ساله قابل صدور بوده که به صورت چند بار ورود (مولتیپل) است. شایان ذکر است که گاهی چندین ویزای اول شما حتی با وجودی که درخواست ویزای بلندمدت داشته‌اید به صورت کوتاه‌مدت صادر می‌شود که این مورد بستگی به نظر کنسولگری دارد.

اعتبار ویزای شینگن چه مدت است؟

کارگزاری کشورهای مختلف حوزه شینگن در ایران کدام هستند؟

برای دریافت ویزای برخی از کشورهای حوزه شینگن، لازم است که به جای مراجعه به خود سفارت، به کارگزاری مربوطه مراجعه و وقت ملاقات تعیین کنید.

 • کارگزاری VFS Global در تهران مسئول کشورهای:

هلند، سوئیس، جمهوری چک، فرانسه، اتریش، استرالیا، بلژیک، دانمارک، فنلاند، یونان، مجارستان، نیوزلند، نروژ، پرتغال بوده و تمام امور مربوط به انگشت‌نگاری و دسته‌بندی مدارک و اطلاعات مراجعه‌کنندگان و ارائه آن‌ها به سفارت‌های مربوطه را انجام می‌دهد. کارگزاری BLS هم به سرویس‌های سفارتخانه اسپانیا اختصاص دارد.

 • کارگزاری ویزامتریک امور مربوط به ویزای آلمان را انجام می‌دهد.
 • کاکس اند کینگز کارگزار سفارت ایتالیا در ایران است.

قابل ذکر است که کشور سوئد در این لیست نبوده و کارگزاری رسمی ندارد. بنابراین برای دریافت ویزای گردشگری سوئد باید به سفارت این کشور یا به آدرس migrationsverket.se مراجعه کنید.

مدت زمان لازم برای دریافت ویزای شینگن چقدر است؟

زمان درخواست وقت ملاقات در هر کدام از کشورها متفاوت است. برای مثال شما با مراجعه به وب‌سایت کارگزاری اسپانیا می‌توانید تقویم وقت‌ها را مشاهده کنید و برای بیست روز آینده وقت بگیرید، اما در سیستم VFS و میزامتریک آلمان باید سه ماه قبل از تاریخ سفر به کارگزاری ای‌میل زده و درخواست خود را برای آن‌ها ارسال کنید.

پس از حضور در قرار ملاقات و ارائه مدارک، در بازه سه هفته تا چهل روز جواب ویزای شما آماده شده و می‌توانید با مراجعه به کارگزاری پاسپورت خود را دریافت کنید.

حتما بخوانید: صفر تا صد تحصیل در کانادا

هزینه ویزای شیگن چقدر است؟

از سال 2020 لازم است که جهت دریافت خدمات ویزا مبلغ 80 یورو پرداخت کنید و 20 یوروی دیگر برای خدمات کارگزاری بپردازید. باید خاطرنشان کنیم در صورت رد شدن ویزا هیچ مبلغی از طرف کارگزاری و سفارت به شما بازگردانده نخواهد شد.

چگونه ریسک مواجهه با ریجکت شدن را به حداقل برسانیم؟

اگر هر کدام از مدارک ارائه‌شده توسط شما از طرف کشور میزبان مشکل یا ایرادی داشته باشد و یا آن‌ها را قانع نسازد که شما به ایران برخواهید گشت، شما ریجکت خواهید شد و این موضوع در پرونده شما باقی خواهد ماند. هرچند قابلیت رفع ریجکتی با گذر زمان و با بیانیه از طرف وکیل قابلیت پاک شدن دارد، اما شامل هزینه و اتلاف وقت شما خواهد بود. به همین علت خدمات دریافت ویزای تضمینی برای کسانی که علاقه‌مند هستند مشمول این مخاطرات نشوند طراحی شده و اجرا می‌گردد. در این الگو پرونده شما با یک دعوت‌نامه رسمی همراه می‌شود و شما شینگن را دریافت خواهید کرد.

همچنین اخذ ویزای تضمینی شینگن به درد کسانی نیز خواهد خورد که اسناد قوی مالی و یا ملکی برای ارائه ندارند.

ویزای شینگن یک‌طرفه و یا One Way چیست؟

متقاضیانی هستند که علاقه‌مند به ویزای یک‌طرفه به مقصد اروپا هستند، از آنجا که این کار غیرقانونی محسوب می‌شود، توسط این مؤسسه انجام نمی‌پذیرد.

قوانین جدید اخذ ویزای شنگن

قوانین اخذ ویزای شنگن و ورود به اتحادیه اروپا چه تغییراتی خواهند کرد؟

هر ساله میلیون‌ها نفر به حوزه شنگن یا همان محدوده ارضی اتحادیه اروپا سفر می‌کنند. در حالی که دغدغه امنیت در داخل مرزها و معضل مهاجران غیرقانونی در اروپا همچنان به قوت خود باقی است، کشورهای عضو پیمان شنگن تلاش دارند تا با به روزرسانی مقررات و وضع تدابیر جدید ورود مسافران را ساماندهی کرده و راه را برای ورود ببشتر مسافران قانونی تسهیل نمایند.

با اجرایی شدن قوانین جدید در سال‌های پیش رو، سفر به اروپا دستخوش تغییرات عمده‌‌ای خواهد شد. از این به مسافران توصیه شده است که از تغییرات تازه آگاه باشند و خود را آماده کنند. در مطلبی نگاهی انداختیم به شماری از این تغییرات اعلام شده که قرار است در آینده نزدیک اعمال شوند.

قوانین اخذ ویزای شنگن و ورود به اتحادیه اروپا چه تغییراتی خواهند کرد؟

افزایش هزینه درخواست ویزا

از ژانویه ۲۰۲۰ مسافرانی که قصد دارند ویزای محدوده شنگن را دریافت کنند باید هزینه‌ بالاتری نسبت به قیمت فعلی بپردازند.

بنابر مقررات جدید، هزینه درخواست صدور ویزای شنگن ۳۳ درصد افزایش خواهد یافت، در نتیجه متقاضیان باید به جای ۶۰ یورو فعلی مبلغ ۸۰ یورو را بابت خدمات کنسولی بپردازند. بنابر اعلام اتحادیه اروپا درآمد حاصل از این افزایش تعرفه صرف بهبود تجهیزات برای مقابله با مهاجرت غیرقانونی خواهد شد.

سوئیس اولین کشور عضو پیمان شنگن است که از ۲ فوریه ۲۰۲۰ این افزایش قیمت را انجام خواهد داد. انتظار می‌رود مابقی کشورهای عضو اتحادیه نیز بالا بردن مبلغ درخواست ویزا را تقریبا از همین محدوده زمانی در دستور کار قرار دهند.

پایان مهر زدن بر گذرنامه‌ها

از سال ۲۰۲۲ به بعد پاسپورت مسافران غیراروپایی که به محدوده شنگن وارد می‌شوند، مهر نخواهند خورد. نام مسافران و اطلاعات آنان به هنگام ورود یا خروج از مرزهای اتحادیه اروپا در سامانه جامعی به نام سامانه ورود/خروج (EES) ثبت می‌شود و در نتیجه با جایگزین شدن این سیستم دیگر نیازی به زدن مهر در پاسپورت‌ها نخواهد بود.

پایان مهر زدن بر گذرنامه‌ها

پیشرفته‌تر شدن کنترل‌های مرزی

در کنار فعال شدن سامانه ورود/خروج که جایگزین مهر در گذرنامه خواهد شد، فناوری‌های دیگری نیز پیش بینی شده‌اند که رفت و آمد به درون حوزه شنگن را آسان‌تر و ایمن‌تر می‌سازند.

از جمله این اقدامات سامانه تشخیص هویت بیومتریک فرودگاهی است. در این روش که در حال حاضر در فرودگاه لیسبون در پرتغال به صورت آزمایشی فعال شده است، مسافران دیگر به ارائه پاسپورت خود برای عبور از گذرگاه‌های مرزی نیازی ندارند. در این روش، مسافران به جای ایستادن در صف‌های طویل کنترل فرودگاه قادر خواهند بود تنها با نشان دادن صورت و اثر انگشت خود به یک نمایشگر تشخیص هویت، به سرعت از این مرحله عبور کنند.

فناوری هوش مصنوعی به مسئولان اجازه می‌دهد هویت فرد را مورد تایید قرار دهند یا در صورت جعل روادید از ورود وی به درون کشورهای عضو اتحادیه اروپا جلوگیری کنند.

قابلیت تشخیص هویت مبتنی بر هوش مصنوعی پیشتر در فرودگاهی در آتلانتا آمریکا به کار گرفته شده است.

عدم نیاز به سفر به کشور ثالث برای تسلیم درخواست صدور روادید

لایحه قانون الحاقی برای محدوده مرزی شنگن که در ماه ژوئن توسط شورای اتحادیه اروپا به تصویب رسید، شامل مفادی است که پروسه دریافت ویزا را تسهیل و تسریع می‌کند. بنا بر قانون جدید، دیگر نیازی نخواهد بود که مسافری برای درخواست ویزای شنگن به یک کشور ثالث سفر کند.

بنابر قانون جدید که از ماه‌های ابتدایی سال ۲۰۲۰ اجرایی خواهد شد اگر عضوی از اتحادیه اروپا خدمات کنسولی خود را به هر دلیلی در کشور محل اقامت مسافر ارائه نکند، این مهم باید توسط یک عضو دیگر اتحادیه اروپا در آن کشور نمایندگی شود. به این معنی که کشور جانشین می‌تواند به نیابت از اتحادیه اروپا فرم‌های درخواست ویزا را بررسی کند.

راه حل دیگر نیز این است که کشور اروپایی فاقد دفتر نمایندگی، با یک سرویس ارائه دهنده خارجی در کشور میزبان همکاری کند و اختیار صدور ویزا در محل را به آن سرویس محول کند.

فاصله زمانی میان درخواست اخذ روادید و تاریخ انجام سفر

تا کنون مسافران اجازه داشتند حداکثر ۳ ماه قبل از تاریخ سفرشان درخواست خود را برای اخذ ویزای شنگن ارائه دهند. با قوانین جدید، این مدت سه ماه دیگر اضافه خواهد شد و به شش ماه خواهد رسید.

در عین حال قانون قبلی برای کف زمانی درخواست ویزا پابرجاست و مسافران نمی‌توانند برای کمتر از سه ماه آینده تقاضای ویزا کنند. امری که البته استثنابردار است و مسئولان کنسولگری در موارد اضطراری می‌توانند ویزا را در زمانی کمتر از ۱۵ روز کاری آتی صادر کنند.

شهروندان بدون نیاز به روادید

گردشگران کشورهایی که برای ورود به حوزه شنگن نیاز به ویزا ندارند نیز تحت تاثیر تغییرات جدید در قوانین اتحادیه اروپا قرار خواهند گرفت.

در واقع از ژانویه ۲۰۲۱ به بعد برای اولین بار این شهروندان به منظور ورود به کشورهای عضو اتحادیه اروپا ملزم به پر کردن فرمی در سامانه موسوم به مجوز الکترونیکی سفر (ETIAS) هستند.

پر کردن این فرم حدود ۱۵ دقیقه طول می‌کشد و مقامات اتحادیه با بررسی پیشینه امنیتی فرد تصمیم خواهند گرفت که آیا ورود متقاضی به محدوده شنگن بلامانع است یا خیر. مسافران تاییدیه این سامانه را در ایمیلی دریافت خواهند کرد و تنها کافی است در درگاه‌های مرزی اتحادیه اروپا آن را به ماموران نشان دهند.

ورود بریتانیایی‌ها به محدوده شنگن

ورود بریتانیایی‌ها به محدوده شنگن

در حالی که با اجرایی شدن قوانین جدید ورود بسیاری از مسافران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا راحت‌تر خواهد شد، این امر شامل شهروندان با ملیت بریتانیا نخواهد بود.

بریتانیایی‌ها تا امروز می‌توانستند آزادانه و بدون نیاز به ویزا یا حتی پاسپورت در حوزه شنگن تردد کنند. اما با به سرانجام رسیدن برگزیت، بریتانیا نیز به عنوان یک کشور غیرعضو اتحادیه اروپا درنظر گرفته خواهد شد.

هرچند بریتانیایی‌ها به روادید احتیاج نخواهند داشت، با این حال از ژانویه ۲۰۲۱ به بعد باید قبل از ورود به خاک اتحادیه نام و درخواست خود را در سامانه موسوم به مجوز الکترونیکی سفر (ETIAS) ثبت کنند تا اجازه ورود برایشان صادر شود.

از طرف دیگر شهروندان بریتانیا باید پاسپورت خود را به هنگام سفر به همراه داشته باشند. آنان همینطور به هنگام ورود به کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید در کنار شهروندان دیگر ۶۲ کشور از گذرگاه مخصوص کشورهایی رد شوند که برای ورود به خاک اتحادیه روادید لازم ندارند.

شما همچنین با افتتاح حساب شرکتی در پرتغال، به صورت دائم قابلیت داشتن ویزای شینگن را خواهد داشت.

سوالات متداولی که برای دریافت ویزای شینگن پرسیده می شود

سوالات متداول ویزای شینگن که در سفارت یا کنسولگری مطرح می‌شود، کدام است؟ مصاحبه ویزای شینگن تنها یک جلسه ملاقات نیست که در آن اسناد درخواست ویزا را به مقام سفارت کشور مربوطه ارائه می‌دهید. در حقیقت، مصاحبه ویزا ارتباط عمیق‌تری بین متقاضی و نماینده دفاتر دیپلماتیک است. در این فرصت سفارت یا کنسولگری کشور شینگن سوالاتی دقیق را طرح می‌کند که متوجه شود آیا متقاضی واجد شرایط دریافت ویزای شینگن هست یا خیر.

هدف از مصاحبه ویزای شینگن

در مصاحبه‌ ویزای شینگن فقط در مورد اطلاعات ارائه شده در فرم درخواست ویزا و اسنادی که متقاضی ارائه داده، سوال نمی‌شود. بلکه سوالات خاص دیگری نیز وجود دارد که حتی گاهی اوقات به طور غیرمعمول شخصی است. آفیسر سفارت، فقط می‌خواهد اطلاعات بیشتری درباره وضعیت متقاضی، به ویژه در مورد صحت و درستی پاسخ‌های او، جمع‌آوری کند. دفتر دیپلماتیک برای کسی درستی ادعاهایش ثابت نشود، ویزای شینگن صادر نمی‌کند. سفارت کشور مربوطه می‌خواهد مطمئن شود که دارنده ویزا پس از مدت زمان پیش‌بینی شده به کشور خود باز می‌گردد و فعالیت‌های غیرقانونی در منطقه شینگن نخواهد داشت.

اما سوال اینجاست؛

 • چگونه یک متقاضی ویزای شینگن می‌تواند با موفقیت از پس چنین سوالاتی برآید؟
 • چگونه به یک متقاضی ناموفق که به دلیل پاسخ‌های ضعیف یا ناقص در مصاحبه ویزای شینگن ، رد می‌شود، تبدیل نشویم؟

سوالات متداول ویزای شینگن کدام هستند که با پاسخ دقیق به آنها شانس بیشتری برای اخذ این ویزا خواهیم داشت؟

تاریخ ازدواج و جزئیات ازدواج (در صورت متاهل بودن) را به خاطر بسپارید. هر پاسخ غلط در پاسخ به این سوال ممکن است تلاشی برای دادن پاسخ نادرست تلقی شود. اگر متاهل نیستید، می‌توانید به سادگی بگویید که ازدواج نکرده‌اید یا طلاق گرفته‌اید.

پاسخ این سوال را به سادگی با بله یا خیر بدهید. همچنین، حتما رابطه‌تان را که با شخصی که در سفر شما را همراهی می‌کند، مشخص کنید.

در پاسخ به این سوال درباره علاقه خود برای گشت و گذار در مقاصد مختلف گردشگری در منطقه شینگن صحبت کنید و این که نمی‌توانید در مدت زمان کوتاهی این کار را انجام دهید. با این حال، در صورت لزوم آمادگی کامل خود را برای تنظیم مجدد برنامه‌ و کوتاه کردن سفر ابراز کنید.

در ارائه صورتحساب و اظهارنامه بانکی خود به مقام رسمی سفارت هیچ‌گونه تردیدی نشان ندهید.

این سوال را نیز به طور مستقیم با بله یا خیر پاسخ دهید. در صورت داشتن بورسیه تحصیلی، نام موسسه صادرکننده بورسیه را به همراه مقدار حمایت مالی و همچنین دوره آن اعلام کنید.

این یکی از سوالات متداول ویزای شینگن است، بنابراین مدارک مربوط به بیمه درمانی خود برای اقامت در منطقه شینگن را ارائه دهید.

در پاسخ به این سوال باید یک نامه از طرف کارفرمای خود (با امضا و مهر) را به مقام رسمی سفارت ارائه دهید. درصورتی که چنین نامه‌ای ندارید، تلاشی برای متقاعد کردن آفیسر نکنید، چرا که بی‌فایده است.

گاهی اوقات ممکن است در یادآوری سریع عنوان شغل فرزندان‌تان، تاریخ دقیق تولد آنها، نام شرکت، دانشگاه یا مدرسه‌شان با مشکل روبرو شوید. به همین دلیل است که به شما پیشنهاد می‌کنیم خود را آماده کرده و چنین اطلاعاتی را به خاطر بسپارید تا در هنگام مصاحبه ویزای شینگن از دادن پاسخ‌های تردیدآمیز خودداری کنید.

اگر فرزندی ندارید، اعلام کنید و در صورت متاهل بودن و نداشتن فرزند نیز این موضوع را به اطلاع آفیسر برسانید. در غیر این صورت تعداد فرزندان و جنسیت آنها را بگویید.

قبل از مصاحبه ویزای شینگن حتما از همه اعضای خانواده و دوستان ساکن منطقه شینگن لیستی تهیه کنید. در صورتی که در هنگام مصاحبه نام کسی را فراموش کرده باشید، ممکن است سفارت این اقدام را تلاشی برای طفره رفتن از پاسخ به سوال تلقی کند.

سعی کنید این سوال را به عنوان یک هشدار تلقی نکنید. به سوال صادقانه و بدون تردید پاسخ دهید. به مقام رسمی بگویید که ارتباطی با فعالیت‌ها ندارید و ناراحتی خود را از اینگونه اقدامات ابراز کنید. به مقام رسمی نشان دهید که کاملا مخالف چنین اعمال وحشتناک و افرادی که مرتکب آنها می‌شوند، هستید.

اگر به دنبال ویزای دانشجویی هستید، نام و ارتباط خود را با اقوام یا دوستانی که هم‌اکنون در دانشگاه منطقه شینگن که برای تحصیل در آن پذیرفته شده‌اید (در صورت وجود) اعلام کنید.

درآمد سالانه فرزندان خود را بیان کنید. قبل از مصاحبه، در مورد میزان درآمد خالص سالیانه از فرزند یا فرزندان خود سوال کنید تا این اطلاعات را به طور صحیح به مقام رسمی سفارت ارائه دهد.

بله، پاسخی است که مسئول سفارت می‌خواهد از شما بشنود. علاوه بر این، می‌توانید مدرکی برای ارائه به سفارت درباره پرداخت مالیات داشته باشید. بنابراین، نشان می‌دهید شما یک شهروند مسئولیت‌پذیر هستید که مالیات خود را پرداخت می‌کند.

این هم سوالی است که از دانشجویان پرسیده می‌شود. درباره مقطع فعلی خود یعنی کارشناسی صحبت کنید اما در عین حال بگویید که امکان تحصیل در مقاطع بالاتر در آینده وجود خواهد داشت.

پاسخ به این سوال نیز باید به صورت مستقیم باشد. با بله یا خیر جواب دهید. علاوه بر این، ممکن است از شما بخواهند تعداد و جنسیت فرزندان را نیز بیان کنید.

نام دانشگاه‌هایی را که برای پذیرش در آنها درخواست داده‌اید مطرح کنید (اگر در بیش از یک دانشگاه ثبت‌نام کرده‌اید)، اگر مجوز تحصیل در هر یک از آنها را داشته باشید، با وجود اینکه یک دانشگاه را انتخاب کرده‌اید، با خیال راحت این موضوع را مطرح کنید.

خب یکی از سوالات متداول ویزای شینگن این است. پاسخ را به سادگی و با ارائه مدارک بلیط پرواز رزرو شده یا خریداری شده ارائه دهید.

با بله یا خیر پاسخ دهید. همچنین، ممکن است از شما خواسته شود درباره کشورهایی که به آنها سفر کرده‌اید، بیشتر بگویید.

علاقه خود را به رشته تحصیلی خاصی که در دانشگاه انتخاب کرده‌اید، نشان دهید. درباره دانشگاه تحقیق کنید و در مورد امکانات و تفاوت‌هایی که این موسسه در مقایسه با سایر موسسات مشابه دارد، صحبت کنید. در صورت داشتن بورسیه تحصیلی در این دانشگاه، آن را ارائه دهید. به طور کلی، سعی کنید این واقعیت را که شما علاقه‌مند به تحصیل در آنجا هستید و این موضوع که انتظارات آموزشی شما برآورده می‌شود را ابراز کنید.

در پاسخ به این سوال، سفارت را قانع کنید که در کشور خود روابط مهم شغلی، شخصی و غیره دارید و به خانه بازخواهید گشت.

صادقانه درباره اطلاعاتی که از دانشگاه کسب کرده‌اید، توضیح دهید. مثلا می‌توانید بگویید که از اینترنت، دوستان، خانواده، آژانس‌های اعزام دانشجو یا غیره درباره آن شنیده‌اید.

در پاسخ به این سوال، سفارت را قانع کنید که در کشور خود روابط مهم شغلی، شخصی و غیره دارید و به خانه بازخواهید گشت.

با بیان تعداد سال‌های که در این شرکت فعالیت دارید، به این سوال پاسخ دهید.

تعداد خواهران و برادران (در صورت وجود) خود را بیان کنید. به سایر اطلاعات خواسته شده در بالا به صورت صحیح و بدون هیچ تردیدی پاسخ بدهید. تا جایی که ممکن است در مکالمه خود طبیعی رفتار کنید.

یکی از سوالات متداول ویزای شینگن است. در صورت کارمند بودن، حقوق خالص ماهانه خود را بیان کنید. اگر کارفرما هستید، سود خالص را مطرح کنید.

محاسبات شما باید در اوایل مصاحبه انجام شود. محاسبات باید شامل تمام سرمایه‎گذاری‌هایی باشد که شما قبل و بعد از ورود و همچنین هنگام بازگشت به کشور خود انجام می‌دهید. بنابراین، نشان دهید که شما یک متقاضی شاسته ویزای شینگن هستید که جنبه مالی خود را به درستی پیش بینی کرده و می‌تواند هزینه‌های خود را در خارج از کشور بپردازد.

این سوال دیگری است که باید فوری و بدون تامل زیاد، با ذکر مقدار ماهیانه پولی که از صندوق بازنشستگی دریافت می‌کنید، به آن پاسخ دهید.

با یک بله یا نه به این سوال پاسخ دهید، اما همچنین می‌توانید جزئیات تعداد بازدیدها، تاریخ‌ها، مکان‌هایی که بازدید کرده‌اید را بیان کنید. سعی کنید اطلاعاتی که ارائه می‌دهید دقیق باشید.

در صورت درخواست ویزای دانشجویی، بگویید که احتمالا برای شغل مربوط به تحصیلات خود در خارج از کشور اقدام خواهید کرد. در صورتی که به دنبال ادامه تحصیل هستید، پاسخ صادقانه بدهید. همچنین، در صورتی که انتظار دارید در یک شرکت نوپا آموزش حرفه‌ای ببینید یا از شرکت خود شروع کنید، این را به طور مشابه اعلام خواهید کرد.

درباره فعالیت‌های خود در کشور زادگاه‌تان، مانند تحصیلات، خانواده، کار، سرگرمی‌ها و غیره صحبت کنید.

وقت بگذارید و در مورد کشور خاصی که می‎خواهید به آن سفر داشته باشید و به طور کلی منطقه شینگن تحقیق کنید. علاوه بر این ، از مناطق مسافرتی مورد علاقه خود در منطقه شینگن (به عنوان برج ایفل، قلعه‌های آلمان، آمستردام) و دلیل انتخاب آن کشور خاص برای بازدید، نام ببرید.

وقت بگذارید و در مورد مزایای تحصیلی کشوری که قصد تحصیل در آن را دارید در مقایسه با سایر کشورهای دیگر، تحقیق و اطلاعات لازم را به آفیسر ویزای شینگن ارائه دهید.

به طور خلاصه درباره فعالیت‌های اصلی شرکت صحبت کنید. همچنین درباره دستاوردهای اصلی شرکت خود در بازار محلی یا بین‌المللی اطلاعاتی را ارائه دهید. فقط به این دلیل که شما مالک آن هستید درمورد فعالیت شرکت بیش از حد صحبت نکنید که منجر به پاسخی مفصل و خسته‌کننده شود.

قبل از مصاحبه ویزای شینگن از شغل، تحصیل و زندگی بستگان خود در این منطقه به اندازه کافی اطلاعاتی را دریافت کنید. دانشگاه و دپارتمانی که در آن تحصیل می‌کنند، موقعیت شغلی و شرکتی که در آن کار می‌کنند و جزئیات مکان را یادداشت کرده و آنها را بخاطر بسپارید. ارائه اطلاعات واقعی در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است.

یکی از سوالات متداول ویزای شینگن ، سوال درباره مدرک تحصیلی است. در پاسخ به این سوال بالاترین مدرکی را که از یک مدرسه یا دانشگاه دریافت کرده‌اید، ارائه دهید. به یاد داشته باشید که در مورد هر مدرسه و موسسه آموزشی که قبلا در آن تحصیل کرده‌اید شروع به صحبت نکنید، فقط درصورتی که مقام رسمی سفار از شما خواست، این کار را انجام دهید.

بدون شک متداول ترین سوال درباره ویزای شینگن همین است. با اعتماد به نفس درباره اهداف خود از سفر به منطقه شینگن صحبت کنید. اسناد تمکن مالی را ارائه دهید و اهداف خود (به عنوان مثال صحبت درباره مناطق گردشگری، آموزش حرفه‌ای، سفر درمانی، تحصیلات یا موارد دیگر) را با جزئیات در اختیار مقام رسمی بگذارید.

دارایی‌های خود را نام ببرید، سعی کنید هیچ موردی (مثلا خانه، اتومبیل و سایر وسایل) را فراموش نکنید.

این مقام می‌خواهد بشنود که شما در کشور خود کارهایی دارید که باید انجام دهید. به او بگویید که تعهداتی دارید که باید در کشورتان به آنها رسیدگی کنید.

اگر به دنبال تحصیل یا ویزای دیگری هستید که جستجوی کار در منطقه شینگن را منع می‌کند، مطلقا بگویید که به دنبال استخدام شدن هستند. بنابراین، باید در توضیح این نکته که هدف شما یافتن شغل در آنجا نیست، با و محدودیت‌های خاص ویزا را کاملا درک می‌کنید، شرایط را برای آفیسر روشن کنید.

با وجود اینکه چنین اطلاعاتی در بلیط پرواز رزرو شده شما وجود دارد. اما دلایل زیادی هست که نماینده سفارت یا کنسولگری می‌خواهد پاسخ درست شما به این سوال را بشنود. به طور کلی سفارت می‌خواهد اطمینان حاصل کند که محدودیت اعتبار ویزا را درک کرده‌اید و بیش از حد مجاز در منطقه شینگن نخواهید ماند.

از آنجا که ممکن است در سراسر منطقه شینگن در حال سفر باشید، در طول اقامت خود در این منطقه به جای ارائه اطلاعات دقیق در مورد تمام مکان‌هایی که بازدید خواهید کرد، حتما مکانی را که در آنجا اقامت خواهید داشت را نیز مطرح کنید. پاسخ باید کاملا مطابق با مدارک اثبات محل اقامت شما در حوزه شینگن باشد که در میان اسناد ارائه شده به سفارت وجود دارد.

یکی دیگر از متداول ترین سوالات ویزای شینگن است. به نام تمام کشورهایی که قصد سفر به آنها را در زمان حضور در منطقه شینگن دارید، اشاره کنید. با این وجود، باید مطرح کنید که کدام کشور در منطقه شینگن است که قصد دارید در هنگام سفر، بیشترین اقامت را در آن داشته باشید.

این مسئله مهم دیگری است. بهترین پاسخ صریح خود را بدهید! سفارت به هر حال صورت‌های مالی یا حامی مالی شما را تجزیه و تحلیل می‌کند و هرگونه اطلاعات گمراه‌کننده ثابت می‎کند که کاندیدای مناسبی برای گرفتن ویزای شینگن نیستید.

دلیل دقیق خود را برای ترک شش ماهه کار مشخص کنید. مثلا در مواردی که شما یکی از اعضای خانواده شخص بیماری هستید که برای درمان به خارج از کشور می‌رود یا برای آموزش شغلی یا موارد دیگر عازم سفر هستید. به هر حال، پاسخ باید درست و غیرقابل بحث باشد.

سوالات متداول شما

ویزای شینگن به چه نوع ویزایی گفته می‌شود؟

ویزای شینگن در واقع همان ویزای توریستی منطقه شینگن است که داشتن آن برای ورود شهروندان ایرانی الزامی بوده و تنها کشورهایی چون ژاپن، مالزی، امریکا، کره جنوبی و چند کشور دیگر بدون نیاز به آن می‌توانند به مدت 90 روز در این منطقه به مسافرت بپردازند.

ویزای شینگن شامل چه کشورهایی می‌شود؟

آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، هلند، بلژیک، چک، سوئیس، لیختن‌اشتاین، مالت، لوکزامبورگ، لهستان، مجارستان، اتریش، استونی، اسلوواکی، اسلوونی، ایسلند، یونان، سوئد، نروژ، فنلاند، دانمارک، لیتوانی، لتونی است.

مدارک لازم برای گرفتن ویزای شینگن چیست؟

این مدارک شامل مدارک شغلی، مالی و ملکی است که هر کدام در سایت چهره نگار توضیح داده شده است.

اعتبار ویزای شینگن چه مدت است؟

در بیشتر موارد برای اولین بار یک ویزای ده روزه و یک‌بار ورود صادر می‌شود که به مدت یک ماه اعتبار دارد. این بدان معناست که شما یک ماه زمان دارید تا بلیط خود را خریداری کرده و وارد محدوده شینگن شوید. سپس ده روز زمان دارید تا از این منطقه خارج شوید و چنانچه از زمان ویزای شما بگذرد و شما منطقه را ترک نکرده باشید، حضورتان غیرقانونی محسوب می‌شود.

5/5 - (30 امتیاز)
68 دیدگاه
سوالات و نظرات خود را بنویسید