سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

پناهندگی در آلمان با ویزای توریستی امکان پذیره ؟

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
برای دریافت مشاوره رایگان این فرم را تکمیل کنید

مشاوره رایگان

ویزای توریستی آلمان

آیا از طریق ویزای توریستی آلمان می توان برای پناهندگی اقدام کرد؟ از چه طریقی می توان برای گرفتن ویزای آلمان اقدام نمود؟ شرایط اخذ ویزای توریستی آلمان چیست؟ صفر تا صد مراحل اخذ ویزای توریستی آلمان را آژانس مهاجرتی چهره نگار در اختیارتان قرار خواهد داد.

انواع ویزای آلمان

با توجه به هدف متقاضی از سفر، ویزای آلمان در انواع مختلفی صادر می‌شود. البته بیشترین درخواست مربوط به ویزای توریستی، کاری و تحصیلی می‌باشد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

ویزای آلمان - ویزای توریستی آلمان

۱. ویزای توریستی آلمان

در حال حاضر، با توجه به تعداد پناهندگان ایرانی در آلمان، ویزای توریستی این کشور با شرایط سختی اعطا می‌شود. تمکن مالی و گردش حساب تاثیر مهمی در اخذ ویزای توریستی آلمان دارد. ارائه دعوت‌نامه و تاریخچه سفری شانس شما را برای اخذ ویزای توریستی المان بیشتر می‌کند. با این ویزا شما می‌توانید ۹۰ روز در هر ۶ ماه اقامت داشته باشید.

۲. ویزای تحصیلی آلمان

معتبر ترین دانشگاه ها در کشور المان وجود دارد. برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان شما باید دعوت نامه معتبر از سوی مدرسه، دانشگاه و یا یک موسسه آموزشی معتبر ارائه کنید. پس از اتمام مدت زمان تحصیل، شما باید خاک آلمان را ترک کنید.

۳. ویزای کاری آلمان

از شرایط اخذ ویزای کاری آلمان، ارائه دعوت نامه از سوی یک شرکت و یا کارفرما می‌باشد. مدت زمان اعتبار ویزای کاری آلمان، بر اساس درخواست کارفرما و تاریخ قید شده در دعوت نامه می‌باشد.

شرایط اخذ ویزای آلمان عباتند از

۱. تمکن مالی: تمکن مالی برای ویزای آلمان، حداقل 200 میلیون تومان برای هر نفر می‌باشد. در صورتی که مبلغ تمکن مالی شما زیر این مبلغ باشد، درخواست ویزای شما رد خواهد شد. تمکن مالی باید به یورو صادر شود و توسط شعبه صادر کننده به مهر و امضاء برسد.

۲. گردش حساب: منظور از گردش حساب، مبالغ ورودی و خروجی به حساب نیست بلکه، تعداد تراکنشات حساب متقاضی در ۳ ماه اخیر می‌باشد. گردش حساب، باید با نامه تمکن مالی همخوانی داشته باشد. در صورتی که تطابقی بین این دو وجود نداشته باشد و یا گردش حساب شما پائین باشد، ویزای آلمان شما ریجکت خواهد شد.

اقامت آلمان - ویزای توریستی آلمان

۳. ارائه دعوت‌نامه قوی: منظور از دعوت نامه قوی، دعوت نامه ای است که از سوی اعضای خانواده، یک شرکت و یا یک نمایشگاه باشد. در متن دعوت‌نامه، باید اطلاعات شخصی متقاضی به صورت کامل وارد شده و مدت زمان و محل اقامت متقاضی ذکر شود. همچنین، در صورتی که دعوت کننده از متقاضی حمایت مالی می‌کند، باید در متن دعوت نامه ذکر شود.

۴. تاریخچه سفری: لزومی به ارائه تاریخچه سفری برای ویزای آلمان نیست. اما در صورتی که ویزای شینگن و یا هر ویزای معتبر دیگری در پاسپورت خود داشته باشید، شانس شما برای اخذ ویزای آلمان بیشتر می‌شود.

مدارک اخذ ویزای توریستی آلمان

جهت تکمیل درخواست خود باید مدارک زیر را برای دریافت ویزای آلمان به ‌همراه داشته باشید که عبارت‌ اند از:

 • فرم درخواست آنلاین به‌ صورت تکمیل ‌شده با اطلاعات صحیح و صادقانه و پرینت شده با امضای درخواست دهنده به زبان انگلیسی و یا آلمانی
 • ۲ عدد عکس پاسپورتی که با الزامات عکس ویزای شینگن برابر باشد
 • پاسپورت معتبر که حداقل تا ۳ ماه پس ‌از پایان اعتبار ویزا معتبر باشد و حداقل یک صفحه خالی برای الصاق ویزا به آن را داشته باشد
 • صورت‌ حساب بانکی و گردش مالی ۳ ماه گذشته متقاضی
 • بیمه مسافرتی شینگن که درمان ‌ها و فوریت ‌های پزشکی را تا مبلغ ۳۰ هزار یورو پوشش دهد
 • مدارک اقامت شامل رزرو هتل، دعوتنامه اقوام که نشان دهد در طول مدت اقامات خود درآلمان در خانه آنها ساکن می ‌شوید
 • مدارک رزرو پرواز و تاریخ رفت و برگشت و برنامه پروازهای داخلی
 • مدارک تمکن مالی شامل صورت ‌حساب بانکی و نامه ‌ای مبنی‌ بر حمایت مالی شخص دیگر در صورت وجود
 • نامه مرخصی از دانشگاه در صورت دانشجو بودن برای افراد مشغول به تحصیل و اگر کارمند هستید کارفرما باید یک نامه صادر کند، اگر خود اشتغال باشید اسناد ثبت شرکت و یا مالکیت آن را باید ارائه دهید
 • شرح مقاصد سفر شامل نامه‌ ای که در آن توضیح دهد قصد شما از ورود به آلمان چیست و تا چه مدت قرار است بمانید و برنامه سفر خود را شرح دهید
 • دعوتنامه ای از اقوام و دوستان که حمایت ‌کننده محل اقامت شما، و در صورت نیاز حمایت‌ کننده مالی شما باشند. دعوتنامه باید شامل اطلاعات شهروندی و هویتی شخص دعوت‌ کننده باشد
 • مدارک هویتی و مدنی شامل شناسنامه، گواهی ازدواج، گواهی تولد فرزندان، گواهی فوت همسر، گواهینامه و قبض آب ‌و برق
 • برای خردسالان درصورتیکه بدون والدین سفر کنند رضایت ‌نامه ‌ای که توسط هر ۲ والد امضاء شده باشد و فتوکپی صفحه‌ اطلاعات پاسپورت والدین لازم است.

مهاجرت به آلمان - ویزای توریستی آلمان

آیا با ویزای توریستی می‌توان پناهندگی گرفت ؟

با توجه به اطلاعاتی که الآن داریم می‌توانیم به سؤالی که در ابتدای مقاله مطرح کردیم، پاسخ دهیم. بله، با داشتن ویزای توریستی که یکی از سریع‌ترین ویزاها است، می‌توان درخواست خود را برای پناهندگی ثبت کرد.

ویزای توریستی آلمان و مدت درخواست

مدت زمان درخواست ویزای توریستی آلمان برای خیلی از عزیزان حائز اهمیت است. افرادی که می خواهند برای دریافت ویزای توریستی آلمان اقدام کنند باید در مرحله اول برای وقت سفارت درخواست دهند تا بتوانند طبق آنچه که سفارت می خواهد مدارک مورد نیاز را به طور کامل ارائه دهند.

بهترین زمان برای درخواست ویزای توریستی آلمان حدود یک ماه قبل از تاریخی است که قصد دارید سفر کنید.  وقت سفارت آلمان به صورت آنلاین و از طریق سایت اینترنتی قابل اخذ است. معمولا مدت زمان درخواست شما ممکن است به مدت 10 روز به طول بی انجامد، که این فرصتی است برای اینکه بتوانید مدارک مورد نیاز را به سفارت تحویل دهید.

پس از آن مدارک شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت که ممکن است مدت زمان پردازش آن یک ماه به طول بکشد. گرچه که به این نکته باید دقت داشته باشید که بعضا ممکن است این مدت زمان به2 تا 3 ماه هم طول بکشد.

پناهندگی تنها روش برای اخذ اقامت دائم با ویزای توریستی آلمان

طبق ماده 16a از قانون اساسی آلمان، پناهندگی به افرادی اعطا می‌ شود که در کشور مبدأ خود توسط دولت یا سازمان‌ های مرتبط با آن دولت تحت تعقیب سیاسی قرار گرفته باشند. تعقیب سیاسی به حالتی گفته می‌ شود که در آن یک شخص به خاطر نژاد، مذهب، ملیت، عقاید سیاسی یا ارتباط با یک گروه اجتماعی خاص در خطر بوده یا محکوم به زندان شود.

البته، تنها کسانی واجد شرایط اخذ پناهندگی می‌ شوند که از طریق یک کشور امن ثالث وارد آلمان نشده باشند و از آنجایی که آلمان توسط کشورهای اروپایی (یعنی کشورهای امن ثالث) احاطه شده است، تنها راه واجد شرایط شدن برای پناهندگی این است که شخص مستقیماً با هواپیما به آلمان سفر کند.

برای پناهجویان تأیید شده (یعنی کسانی که دولت آلمان آن‌ ها را واجد شرایط دریافت پناهندگی می‌ داند) مجوزهای اقامتی صادر می‌ شود که تا سه سال اعتبار دارند. اگر وضعیت در کشور مبدأ پناهجو بهبود پیدا نکرد این مجوز برای سه سال دیگر تمدید می‌ شود. پناهجویان حداقل بعد از 3 سال و آن هم تحت شرایط خاصی می‌ توانند برای اخذ اقامت دائم درخواست بدهند.

پناهندگی آلمان - ویزای توریستی آلمان

همچنین، برای پناهجویان تأیید شده یک «مدرک سفر پناهندگی» (GFK-pass) صادر می‌ شود. پناهندگان با این مدرک می‌ توانند به خارج از کشور سفر کنند. البته، در صورتی که پناهندگان به کشور مبدأ خود سفر کنند مجوز اقامت آلمان خود را از دست می‌ دهند.

کسانی که پناهندگی دریافت می‌ کنند، حقوق زیر را نیز خواهند داشت:

 • آن‌ ها می‌ توانند همسر و فرزندان زیر سن قانونی خود را به آلمان ببرند. پناهندگان مجرد زیر سن قانونی هم می‌توانند والدین خود را به آلمان ببرند (از طریق ویزای پیوستن به خانواده).
 • آن‌ ها اجازه دارند کار کنند. به علاوه، پناهندگانی که شغلی ندارند مزایای بیکاری یا نوعی حقوق به نام کمک اجتماعی (social assistance) دریافت می‌ کنند. مراکز کاریابی به پناهندگان کمک می‌ کنند تا کار پیدا کنند.
 • پناهندگان می‌ توانند کمک هزینه والدین یا فرزند دریافت کنند.
 • آن‌ ها می‌ توانند در دوره‌های ادغام (integration course) شرکت کنند.
 • همچنین می‌ توانند تحصیل کرده یا در برنامه‌ های آموزش شغلی شرکت کنند.

پناهندگی ، راهی که اصلاً توصیه نمی‌شود

پناهندگی راهی بسیار پرچالش و خطرناک است. معمولاً دولت‌های اروپایی سخت‌گیری زیاد بر روی درخواست‌های پناهندگی دارند و به‌سادگی ویزای کشور خودشان را به پناهنده‌ها نمی‌دهند. از طرف دیگر اگر ثابت شود، قصد فریب دولت را داریم بلافاصله باید کشور مقصد را ترک کنیم. این مورد باعث شده که بسیاری از درخواست‌های پناهندگی رد شود.

از طرف دیگر زندگی در اردوگاه‌های پناهنده‌ها تجربه سختی است. چراکه شرایط بهداشتی، غذایی و فرهنگی این محیط چندان مناسب نیست. تعداد بالای درخواست‌های پناهندگی هم کار را دشوارتر کرده و زمان زیادی را برای بررسی تک‌تک درخواست‌ها اختصاص داده است. با توجه به‌تمامی این دلایل، پناهندگی به‌عنوان یک‌راه مهاجرت توصیه نمی‌شود. مهاجرت از راه‌هایی مثل تمکن مالی، اقامت کاری یا اقامت تحصیلی بسیار راحت‌تر و مناسب‌تر است.

ریجکت ویزای آلمان

رایج‌ترین علت رد شدن ویزای آلمان، عدم اعتماد افسران ویزای این کشور به بازگشت متقاضیان به کشور مادری خود می‌باشد. پس از این مورد، رایج‌ترین دلایل ریجکت ویزای المان به شرح زیر می‌باشد:

 • عدم اعتماد افسران ویزای المان به بازگشت متقاضی
 • سوء پیشینه کیفری و یا حقوقی در گذشته و یا حال
 • مدارک غیر‌واقعی و یا دروغین
 • پاسپورت آسیب دیده و یا نامعتبر
 • بیمه مسافرتی نامعتبر

اقامت کاری آلمان - ویزای توریستی آلمان

رفع ریجکت ویزای المان و اعتراض به رد شدن آن

رفع ریجکت ویزای المان وجود ندارد. شما ۹ ماه پس از تاریخ ریجکتی، با برطرف کردن مشکلات و نواقص پرونده خود می‌توانید دوباره اقدام کنید. اعتراض به رد شدن ویزا آلمان به این شکل است که شما باید یک نامه به زبان آلمانی در قالب ایمیل برای افسران ویزا ارسال کنید. برای اعتراض به ریجکت ویزای المان، از ۱ روز تا ۱ ماه و برای اعتراض به ریجکت دیگر انواع ویزا، از ۱ روز تا ۱ سال پس از مدت زمان ریجکت فرصت دارید اقدام کنید. جواب اعتراض به رد شدن ویزای آلمان ۴۰ روز کاری بعد ارسال می‌شود.

مدت زمان جوابدهی ویزای آلمان

حدودا ۲۱ روز کاری پس از مراجعه به دفتر ویزامتریک، ویزای شما صادر می‌شود. برای دریافت جواب و مدارک ویزای آلمان، باید حضورا در این دفتر به همراه رسید تحویل مدارک، حضور داشته باشید.

ویزای آلمان با دعوتنامه

مطمئن‌ترین راه اخذ ویزای آلمان، اقدام با دعوت‌نامه معتبر است. دعوت نامه می‌تواند از سوی اعضای خانواده، دوست و یا یک نمایشگاه در آلمان باشد. در متن دعوتنامه باید اطلاعات شخص متقاضی، تاریخ ورود به آلمان و خروج از آن و محل اقامت قید شود. همچنین اگر شخص دعوت کننده از شما حمایت مالی نیز می‌کند، باید در متن دعوتنامه به آن اشاره کند.

نکته مهم در اخذ ویزای آلمان

با توجه به قانون‌مند بودن مردمان و دولت کشور المان، ارائه کامل مدارک، حضور به موقع در هنگام وقت سفارت و ظاهر مرتب و آراسته می‌تواند کمک به سزای در اخذ ویزای این کشور به شما بکند. این نکته‌ای است که اکثر قریب به اتفاق آژانس‌ها و کارگزاران ویزای آلمان به آن توجه‌ای نمی‌کنند.

عوامل موثر در تاخیر دریافت ویزای توریستی آلمان

 • حجم بالای درخواست ویزا آلمان
 • وجود تغییرات و تحولات سیاسی
 • بیماری همه گیر مانند کوید ۱۹ (کرونا)
 • اعمال مقررات و سیاست های جدید برای ارائه ویزا

پاسپورت آلمان - ویزای توریستی آلمان

تمدید ویزا توریستی آلمان هنگام اقدام برای دریافت ویزای توریستی آلمان و یا کشورهای دیگر، یکی از مهم‌ترین سوالاتی که برای متقاضیان پیش می‌آید این است که آیا می‌توانند ویزای خود را در صورت نیاز تمدید کنند؟ اگر شما با ویزای توریستی آلمان به این کشور سفر کنید، تنها در شرایطی خاص می توانید ویزای خود را تمدید کنید.

در صورتی که قصد ادامه اقامت توریستی در کشور آلمان را دارید، باید دلایل قانع کننده ای را به افسران سفارت این کشور ارائه کنید تا بتوانید ویزای خود را تمدید کنید. بروز حادثه ، موارد پزشکی و‌ ادامه درمان، کاری و یا شخصی، جنگ، زلزله و … از جمله مواردی هستند که ممکن است موجب تمدید ویزای توریستی شما شوند.

البته فراموش نکنید که یکی از مواردی که حتما در این پروسه مورد بررسی قررا می گیرد، رفتار شما در مدت اقامت تان در کشور آلمان است. اگر در این مدت دست به اقدام غیر قانونی در هر زمینه ای، خصوصا تمدید ویزای خود زده باشید، ویزای توریستی شما به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد و حتی ممکن است دیگر اجازه ورود به این کشور را نداشته باشید.

شرایط مورد نیاز برای اخذ اقامت دائم آلمان

برای اینکه بتوانید تا هر زمان که خواستید در آلمان بمانید، باید اقامت دائم این کشور را داشته باشید. به مجوز اقامت دائم، مجوز اسکان (Settlement Permit) هم گفته می‌شود. نام این مجوز، در زبان آلمانی Niederlassungserlaubnis است. با داشتن این مجوز می‌توانید در آلمان کار کنید و هر زمان که نیاز داشتید از این کشور خارج شده و به آن بازگردید.

اقامت دائم، بیشتر به کسانی اعطا می‌ شود که چند سال مجوز اقامت موقت داشته‌‌‌ اند یا کارت آبی اتحادیه اروپا را دریافت کرده‌اند. به علاوه، این افراد باید ثابت کنند که:

 • حداقل پنج سال در آلمان کار کرده‌ اند.
 • آژانس کاریابی فدرال شغلشان را تأیید کرده است.
 • مالیات‌ ها و هزینه‌ های لازم را به دولت پرداخت کرده‌ اند.

به علاوه، در مورد مهارت زبان آلمانیِ متقاضیان اقامت دائم سختگیری‌ های بیشتری صورت می‌ گیرد، بنابراین اگر می‌ خواهید برای اقامت دائم اقدام کنید باید زبان آلمانی شما در سطح پیشرفته‌ تری باشد. اگر شما اقامت دائم آلمان را دارید، همسر و فرزندانتان نیز می‌ توانند به شما ملحق شوند. آن‌ ها، ابتدا یک مجوز اقامت موقت دریافت کرده و بعد از چند سال می‌ توانند اقامت دائم داشته باشند.

مهاجرت به المان - ویزای توریستی آلمان

ویزای توریستی آلمان و نکات مهم

برای دریافت ویزای توریستی آلمان باید تمام جهات را در نظر بگیرید تا بتوانید نتیجه مطلوب را اخذ نمایید. در این قسمت از مقاله نکات مهمی که باید رعایت شود شرح داده شده است:

 • باید این را در نظر داشته باشید قانونا ویزای توریستی آلمان قابل تغییر و تبدیل نمی باشد.
 • برای تحصیل و یا کار باید نوع درخواست ویزای شما ویزای تحصیلی و یا ویزای کاری باشد.
 • در طول مدتی که از طریق ویزای توریستی آلمان در این کشور هستید اجازه کار ندارید.
 • افرادی که کارت اقامت یکی از کشورهای اروپایی را داشته باشند نیازی به دریافت ویزای توریستی آلمان نمی باشد.
 • در سفارت برای مصاحبه به دو روش حضوری و آنلاین امکان پذیر است.
 • هزینه اخذ ویزای توریستی آلمان حتما باید پرداخت گردد.
 • معمولا مدت زمان پردازش ویزای توریستی آلمان 10 روز طول می کشد که ممکن است به دلیل شلوغ بودن سفارت مدت زمان بیشتری طول بکشد.
 • حتما با موسسات معتبر که سابقه درخشانی دارند اقدام کنید. چرا که ممکن است بی گدار به آب بزنید و ویزای شما ریجکت شود و آثار منفی در سفرهای بعدی شما به جای بگذارد.

سوالات متداول

افرادی که می خواهند برای دریافت ویزای توریستی آلمان اقدام کنند باید در مرحله اول برای وقت سفارت درخواست دهند تا بتوانند طبق آنچه که سفارت می خواهد مدارک مورد نیاز را به طور کامل ارائه دهند.  بهترین زمان برای درخواست ویزای توریستی آلمان حدود یک ماه قبل از تاریخی است که قصد دارید سفر کنید.  وقت سفارت آلمان به صورت آنلاین و از طریق سایت اینترنتی قابل اخذ است. معمولا مدت زمان درخواست شما ممکن است به مدت 10 روز به طول بی انجامد، که این فرصتی است برای اینکه بتوانید مدارک مورد نیاز را به سفارت تحویل دهید. پس از آن مدارک شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت که ممکن است مدت زمان پردازش آن یک ماه به طول بکشد. گرچه که به این نکته باید دقت داشته باشید که بعضا ممکن است این مدت زمان به2 تا 3 ماه هم طول بکشد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
3 آبان 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
یه خانم که توی کتابخانه پشت سیستمش نشسته و کلی کتاب هم روی هم جلوی سیستمش هست- بهترین کشور برای آزمون آیلتس
تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.