سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

قوانین جدید جاب آفر آلمان در سال میلادی جدید ۲۰۲۴ اعلام شد

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
یه خانم که توی کتابخانه پشت سیستمش نشسته و کلی کتاب هم روی هم جلوی سیستمش هست- بهترین کشور برای آزمون آیلتس
برای دریافت مشاوره رایگان این فرم را تکمیل کنید

مشاوره رایگان

تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان

قوانین جدید جاب آفر آلمان در سال میلادی جدید ۲۰۲۴ اعلام شد. در ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۳ به تصویب رسیده و از ۱۸ نوامبر ۲۰۲۳ به مرحله اجرا درآمده‌اند. سعی این قوانین بر جذب آسان‌تر نیروی کار ماهر از کشورهای خارجی به آلمان بوده است. قوانین جدید دارای سه مرحله هستند که از نوامبر ۲۰۲۳ آغاز شده و تا ژوئن ۲۰۲۴ به اجرای کامل در خواهند آمد.

مرحله اول که در ۱۸ نوامبر ۲۰۲۳ عملی شد، به کاهش آستانه حقوق بلوکارت به ۳۹۶۸۲ یورو و افزایش مشاغل در گروه‌های مختلف شغلی منجر شده است. مرحله دوم قرار است در ماه مارس و مرحله سوم در ژوئن ۲۰۲۴ اجرایی شوند. در واقع در مرحله سوم، برنامه‌های مربوط به کارت شانس اجرایی خواهند شد.

دلایل تغییر قوانین جاب آفر آلمان

اما دلایل تغییرات قوانین جاب آفر آلمان چیست؟ شاید در ابتدای امر لازم باشد توضیح کوتاهی در مورد جاب آفر ارائه دهیم. جاب آفر یا همان پیشنهاد شغلی در واقع یک دعوت رسمی و پیشنهاد شغلی است که از طرف یک کارفرمای خارجی به یک نیروی کار ابلاغ می‌شود. در این پیشنهاد شغلی، کارفرما از فرد می‌خواهد که در یک پست سازمانی در یک شرکت یا سازمان فعالیت کند.

در جاب آفر معمولاً تمامی اطلاعات مربوط به شغل مورد نظر از جمله سمت سازمانی، ساعات کاری، حقوق و مزایا، شرح وظایف و تمام مسائلی که به کار مربوط می‌شود، شرح داده خواهد شد. آلمان یکی از کشورهایی است که با کمبود شدید نیروی کار مواجه است؛ به طوری که گزارش‌های رسمی در این کشور اعلام کرده‌اند که اگر همین روند ادامه پیدا کند، امکان خالی بودن ۷ میلیون موقعیت شغلی در سال ۲۰۳۵ بسیار زیاد است‌.

در حال حاضر نیز حداقل ۱/۷ میلیون شغل، بدون نیروی کار ماهر هستند. هم‌اکنون مشاغلی مانند مشاغل فنی و مهندسی، بهداشتی و درمانی، آموزشی‌ و فناوری اطلاعات با کمبود نیروی کار مواجه هستند؛ بنابراین کشور آلمان مجبور است نیروی کار ماهر از سایر کشورها را جذب نماید. در واقع حدود ۴۰۰ هزار نفر برای پر کردن موقعیت‌های شغلی خالی در این کشور مورد نیاز هستند؛ از این رو این قانون بر این اساس است که ورود مهاجران خارجی برای پر کردن این موقعیت‌های شغلی را آسان‌تر کند.

یک آقا و یک خانم که پشت میز نشستن و جلویشان میکروفن هست و پشت سرشون پرچم آلمان

تغییرات موجود در قوانین جدید جاب آفر آلمان

تغیرات موجود در قوانین جدید جاب آفر آلمان به این صورت است که منفعت بیشتر مهاجران خارجی را در نظر گرفته است. به طور مثال قبلاً وضعیت استخدام به گونه‌ای بود که شهروندان آلمانی و اتحادیه اروپا در اولویت قرار داشتند؛ اما این مورد در قانون جدید لغو شده است. همچنین رانندگان حرفه‌ای بسیار راحت‌تر از قبل می‌توانند مجوز برای کار خود را دریافت نمایند.

بسیاری از افرادی که برای کار به آلمان مهاجرت می‌کنند، نیاز به شرکت در دوره‌های آموزشی دارند تا صلاحیت لازم را برای کار مربوطه دریافت کنند. مدت زمان اقامت برای این موضوع قبلاً ۱۸ ماه بود که در قوانین جدید به ۲۴ ماه افزایش یافته است. همچنین فرد در طول دوره آموزشی می‌توانست به مدت ۱۰ ساعت در طول هفته کار کند. اما این مدت زمان در قانون جدید افزایش یافته و به ۲۰ ساعت در هفته رسیده است.

تغییرات بلوکارت در قوانین جدید جاب آفر آلمان

اما موضوع دیگری که باید به آن توجه کرد تغییرات بلو کارت در قوانین جاب آفر آلمان است. در قوانین قبلی وضعیت به این گونه بود که برای دریافت ویزای بلوکارت، فرد باید یک قرارداد کاری با آستانه حقوق ۵۸۴۰۰ یورو در سال، با یک کارفرمای آلمانی داشته باشد. همچنین برای افرادی که در مشاغل مورد نیاز در آلمان فعالیت می‌کردند، آستانه حقوق ۴۵۵۵۲ یورو در سال بود. اما در قوانین جدید جاب آفر آلمان از ۱۸ نوامبر ۲۰۲۳، این آستانه حقوق برای مشاغل مورد نیاز آلمان به ۳۹۶۵۲ یورو رسید. نکته مثبت در خصوص بلوکارت این است که فرد با داشتن این ویزا می‌تواند در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا کار کند.

ویزای کارت شانس در قوانین جدید جاب آفر آلمان

ویزای کارت شانس در قوانین جدید جاب آفر آلمان چیست؟ یکی دیگر از مواردی که در قوانین جدید جاب آفر آلمان قرار است از اول ژوئیه ۲۰۲۴ اجرا شود، کارت شانس یا Chancenkarte است. در واقع کارت شانس یکی از ابتکارات دولت آلمان است که طی آن نیروهای کار کشورهای غیر از اتحادیه اروپا می‌توانند با شرایط راحت‌تر به این کشور مهاجرت کنند.

در واقع کارت شانس این فرصت را فراهم می‌کند که نیروی کار بدون داشتن قرارداد کاری بتواند به راحتی مهاجرت خود را انجام دهد. دریافت کارت شانس مستلزم این است که فرد حداقل ۶ امتیاز کسب کند؛ معیارهای مختلف برای کسب امتیاز شامل مواردی مانند مدرک تحصیلی، مهارت زبان آلمانی و انگلیسی، سن، مهارت‌های کاری و … می‌شود.

فردی که موفق به دریافت کارت شانس شود، می‌تواند به مدت ۱۲ ماه برای جستجوی کار در آلمان اقامت داشته باشد. همچنین این کارت می‌تواند در یک سری شرایط خاص به مدت ۲ سال نیز تمدید شود. از دیگر مزایای داشتن کارت شانس این است که فرد می‌تواند تا زمانی که یک شغل تمام وقت با قرارداد رسمی پیدا کند، به مدت ۳۰ ساعت در هفته به یک کار پاره وقت مشغول باشد.

نتایج اجرای قوانین جدید جاب آفر آلمان

اما در اینجا نتایج اجرای قوانین جدید جاب آفر آلمان می پردازیم. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند که اجرای قوانین جدید جاب آفر آلمان می‌تواند یک نتیجه برد برد داشته باشد. برد اول برای اقتصاد کشور آلمان است؛ از آنجایی که کمبود نیروی کار در این کشور بسیار گسترده است، پیشرفت اقتصادی آلمان در گرو نیروی کار ماهر خواهد بود. در نتیجه جذب هرچه بیشتر متخصصین از سراسر دنیا می‌تواند از مشکلاتی مانند رکود اقتصادی در این کشور جلوگیری کند.

از طرفی نیروهای کار ماهر در کشورهای مختلف به‌خصوص کشورهایی مانند ایران که با مشکلاتی در زمینه کمبود کار مناسب مواجه هستند، می‌توانند از فرصت‌های شغلی خوبی بهره‌مند شوند. به‌خصوص اینکه مواردی مانند کارت شانس این فرصت را می‌دهند که افراد بر مبنای سیستم امتیازبندی و بر اساس صلاحیت خود، برای داشتن یک کار مناسب به این کشور مهاجرت کنند.

در مطلب امروز اشاره کوچکی به قوانین جدید جاب آفر آلمان در سال ۲۰۲۴ داشتیم. همانطور که در این مطلب مطالعه کردید، قوانین جدید سعی کرده‌اند روند مهاجرت نیروی کار از کشورهای خارجی را تسهیل کنند؛ بنابراین برخی از سدهایی که قبلاً جلوی پای مهاجران قرار داشت، از میان رفته‌اند. حال اگر جزو افرادی هستید که می‌خواهید مهاجرت کاری به آلمان داشته باشید، دستتان برای این کار بازتر خواهد بود. اما حتماً دقت داشته باشید که قبل از گرفتن هر تصمیمی، با افراد متخصص در این حوزه مشورت کنید.

سوالات متداول

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
28 دی 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
یه خانم که توی کتابخانه پشت سیستمش نشسته و کلی کتاب هم روی هم جلوی سیستمش هست- بهترین کشور برای آزمون آیلتس
عکس تقویم که بر روی آن کلمه ielts نوشته شده است در کنار یک ماژیک قرمز
تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.