راهنمای جامع ویزای شینگن در سال 2021

ویزای شینگن

شما هم یکی از سؤالات زیر را برای دریافت ویزای شینگن دارید؟

 • محدوده شینگن در اروپا شامل چه مناطقی است؟
 • ویزای شینگن به چه نوع ویزایی گفته می‌شود؟
 • مدارک لازم برای گرفتن ویزای شینگن چیست؟
 • اعتبار ویزای شینگن چه مدت است؟
 • کارگزاری کشورهای مختلف حوزه شینگن در ایران کدام هستند؟
 • مدت زمان لازم برای دریافت ویزای شینگن چقدر است؟
 • هزینه ویزای شینگن چقدر است؟
 • چگونه می‌توانیم ویزای خود را پیگیری کنیم؟
 • چگونه ریسک مواجهه با ریجکت شدن را به حداقل برسانیم؟
 • ویزای شینگن یک‌طرفه و یا One Way چیست؟

حالا توجه شما را به ادامه مقاله جلب می‌کنیم. این مقاله توسط متخصصان ویزای شینگنِ آژانس ۳۶۰ درجه مهاجرت و کسب‌وکار چهره‌نگار برای استفاده شما نگارش و منتشر شده است.

محدوده شینگن در اروپا شامل چه مناطقی است؟

در سال 1985 بیست‌وشش کشور اروپایی قراردادی را امضا کردند که بر اساس آن شهروندان این کشورها می‌توانند به راحتی و بدون نیاز به ویزا در این منطقه رفت‌وآمد کنند و یا طبق شرایطی خاص و با توجه به قانون اساسی هر کدام از این کشورها، در آن منطقه کار کنند و ساکن شوند. اما طبیعتاً اتباع سایر کشورها برای ورود به این منطقه نیاز به ویزا دارند.

این منطقه شامل چه کشورهایی می‌شود؟

آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، هلند، بلژیک، چک، سوئیس، لیختن‌اشتاین، مالت، لوکزامبورگ، لهستان، مجارستان، اتریش، استونی، اسلوواکی، اسلوونی، ایسلند، یونان، سوئد، نروژ، فنلاند، دانمارک، لیتوانی، لتونی.

ویزای شینگن

ویزای شینگن به چه نوع ویزایی گفته می‌شود؟

ویزای شینگن در واقع همان ویزای توریستی منطقه شینگن است که داشتن آن برای ورود شهروندان ایرانی الزامی بوده و تنها کشورهایی چون ژاپن، مالزی، امریکا، کره جنوبی و چند کشور دیگر بدون نیاز به آن می‌توانند به مدت 90 روز در این منطقه به مسافرت بپردازند.

شما برای سفر به کشورهای نام برده در بخش بالا نیاز به داشتن ویزای شینگن دارید و می‌توانید از طریق هر کدام از کشورهای مذکور برای ویزای توریستی خود اقدام کنید. اما لازم است ورودتان به این منطقه، از کشوری باشد که ویزا را برایتان صادر کرده است. ولی به محض ورود می‌توانید به راحتی در این منطقه رفت‌وآمد کنید و در انتهای سفر از هر کدام از این کشورها خارج شوید و منطقه شینگن را ترک کنید.

خاطرنشان می‌شویم، درصورتی‌که قصد سفر به این منطقه را نداشته و پروازتان برای سفر به یکی از کشورهای قاره امریکا، در یکی از فرودگاه‌های منطقه شینگن جهت تعویض هواپیما توقف داشته باشد، اخذ ویزای ترانزیت فرودگاهی شینگن الزامی است.

واضح است که در صورت تصمیم برای سفر به سایر کشورهای اروپایی خارج از این لیست، باید طبق قوانین هر کدام از آن‌ها اقدام کرده و مراحل اخذ ویزای همان کشور را طی کنید.

ویزای شینگن به چه نوع ویزایی گفته می‌شود؟

مدارک لازم برای گرفتن ویزای شینگن چیست؟

مدارک شغلی شامل:

 • لیست سابقه بیمه کاری (در صورت بیمه بودن)؛
 • نامه اشتغال به کار با سربرگ رسمی شرکت و همراه با مهر و امضای مدیر عامل و با ذکر جایگاه شغلی و حقوق ماهیانه؛
 • اگر مشاغل آزاد دارید می‌توانید لیست پرداختی مالیات‌های خود را ارائه دهید؛
 • صاحبان مشاغل می‌توانند مجوز کسب‌وکار و یا پروانه بهره‌برداری خود را ارائه دهند؛
 • درصورتی‌که دانشجو هستید، نامه اشتغال به تحصیل در پرونده خود قرار دهید.

مدارک مالی

 • گردش حساب شش ماهه به زبان انگلیسی به همراه مهر بانک؛
 • تمکن مالی با حداقل چهل میلیون تومان موجودی (درصورتی‌که شما چند حساب فعال و پرگردش داشته باشید می‌توانید تمام آن‌ها را ارائه دهید).

مدارک ملکی

 • هر نوع سند ملکی که شما مالک آن باشید قابل ارائه است؛
 • مبایعه‌نامه‌های دارای کد رهگیری نیز حکم سند ملکی را خواهند داشت.

سایر مدارک

 • فرم تکمیل‌شده ویزای شینگن؛
 • اصل و کپی پاسپورت؛
 • کپی ویزاهای معتبر قبلی (یا همان تاریخچه سفر که در صورت داشتن ویزای شینگن در دفعات قبلی به شما بسیار کمک خواهد کرد)؛
 • دو قطعه عکس رنگی با زمینه سفید؛
 • رزرواسیون هتل؛
 • برنامه سفر دقیق؛
 • رزرواسیون بلیط پرواز رفت و برگشت؛
 • بیمه سفر با پوشش زمانی و مبلغ خواسته‌شده در سفارت مربوطه.

نکته: تمام مدارک بالا باید به زبان انگلیسی و یا در صورت لزوم به زبان کشور مورد نظر ترجمه شوند و داشتن مهر دارالترجمه بدون نیاز به تأیید دادگستری کفایت می‌کند.

اعتبار ویزای شینگن چه مدت است؟

در بیشتر موارد برای اولین بار یک ویزای ده روزه و یک‌بار ورود صادر می‌شود که به مدت یک ماه اعتبار دارد. این بدان معناست که شما یک ماه زمان دارید تا بلیط خود را خریداری کرده و وارد محدوده شینگن شوید. سپس ده روز زمان دارید تا از این منطقه خارج شوید و چنانچه از زمان ویزای شما بگذرد و شما منطقه را ترک نکرده باشید، حضورتان غیرقانونی محسوب می‌شود.

برای سایر دفعات ویزاهای یک، سه، شش ماهه و یک ساله و سه ساله قابل صدور بوده که به صورت چند بار ورود (مولتیپل) است. شایان ذکر است که گاهی چندین ویزای اول شما حتی با وجودی که درخواست ویزای بلندمدت داشته‌اید به صورت کوتاه‌مدت صادر می‌شود که این مورد بستگی به نظر کنسولگری دارد.

اعتبار ویزای شینگن چه مدت است؟

کارگزاری کشورهای مختلف حوزه شینگن در ایران کدام هستند؟

برای دریافت ویزای برخی از کشورهای حوزه شینگن، لازم است که به جای مراجعه به خود سفارت، به کارگزاری مربوطه مراجعه و وقت ملاقات تعیین کنید.

 • کارگزاری VFS Global در تهران مسئول کشورهای:

هلند، سوئیس، جمهوری چک، فرانسه، اتریش، استرالیا، بلژیک، دانمارک، فنلاند، یونان، مجارستان، نیوزلند، نروژ، پرتغال بوده و تمام امور مربوط به انگشت‌نگاری و دسته‌بندی مدارک و اطلاعات مراجعه‌کنندگان و ارائه آن‌ها به سفارت‌های مربوطه را انجام می‌دهد. کارگزاری BLS هم به سرویس‌های سفارتخانه اسپانیا اختصاص دارد.

 • کارگزاری ویزامتریک امور مربوط به ویزای آلمان را انجام می‌دهد.
 • کاکس اند کینگز کارگزار سفارت ایتالیا در ایران است.

قابل ذکر است که کشور سوئد در این لیست نبوده و کارگزاری رسمی ندارد. بنابراین برای دریافت ویزای گردشگری سوئد باید به سفارت این کشور یا به آدرس migrationsverket.se مراجعه کنید.

مدت زمان لازم برای دریافت ویزای شینگن چقدر است؟

زمان درخواست وقت ملاقات در هر کدام از کشورها متفاوت است. برای مثال شما با مراجعه به وب‌سایت کارگزاری اسپانیا می‌توانید تقویم وقت‌ها را مشاهده کنید و برای بیست روز آینده وقت بگیرید، اما در سیستم VFS و میزامتریک آلمان باید سه ماه قبل از تاریخ سفر به کارگزاری ای‌میل زده و درخواست خود را برای آن‌ها ارسال کنید.

پس از حضور در قرار ملاقات و ارائه مدارک، در بازه سه هفته تا چهل روز جواب ویزای شما آماده شده و می‌توانید با مراجعه به کارگزاری پاسپورت خود را دریافت کنید.

هزینه ویزای شیگن چقدر است؟

از سال 2020 لازم است که جهت دریافت خدمات ویزا مبلغ 80 یورو پرداخت کنید و 20 یوروی دیگر برای خدمات کارگزاری بپردازید. باید خاطرنشان کنیم در صورت رد شدن ویزا هیچ مبلغی از طرف کارگزاری و سفارت به شما بازگردانده نخواهد شد.

چگونه ریسک مواجهه با ریجکت شدن را به حداقل برسانیم؟

اگر هر کدام از مدارک ارائه‌شده توسط شما از طرف کشور میزبان مشکل یا ایرادی داشته باشد و یا آن‌ها را قانع نسازد که شما به ایران برخواهید گشت، شما ریجکت خواهید شد و این موضوع در پرونده شما باقی خواهد ماند. هرچند قابلیت رفع ریجکتی با گذر زمان و با بیانیه از طرف وکیل قابلیت پاک شدن دارد، اما شامل هزینه و اتلاف وقت شما خواهد بود. به همین علت خدمات دریافت ویزای تضمینی برای کسانی که علاقه‌مند هستند مشمول این مخاطرات نشوند طراحی شده و اجرا می‌گردد. در این الگو پرونده شما با یک دعوت‌نامه رسمی همراه می‌شود و شما شینگن را دریافت خواهید کرد.

همچنین اخذ ویزای تضمینی شینگن به درد کسانی نیز خواهد خورد که اسناد قوی مالی و یا ملکی برای ارائه ندارند.

ویزای شینگن یک‌طرفه و یا One Way چیست؟

متقاضیانی هستند که علاقه‌مند به ویزای یک‌طرفه به مقصد اروپا هستند، از آنجا که این کار غیرقانونی محسوب می‌شود، توسط این مؤسسه انجام نمی‌پذیرد.

قوانین جدید اخذ ویزای شنگن

قوانین اخذ ویزای شنگن و ورود به اتحادیه اروپا چه تغییراتی خواهند کرد؟

هر ساله میلیون‌ها نفر به حوزه شنگن یا همان محدوده ارضی اتحادیه اروپا سفر می‌کنند. در حالی که دغدغه امنیت در داخل مرزها و معضل مهاجران غیرقانونی در اروپا همچنان به قوت خود باقی است، کشورهای عضو پیمان شنگن تلاش دارند تا با به روزرسانی مقررات و وضع تدابیر جدید ورود مسافران را ساماندهی کرده و راه را برای ورود ببشتر مسافران قانونی تسهیل نمایند.

با اجرایی شدن قوانین جدید در سال‌های پیش رو، سفر به اروپا دستخوش تغییرات عمده‌‌ای خواهد شد. از این به مسافران توصیه شده است که از تغییرات تازه آگاه باشند و خود را آماده کنند. در مطلبی نگاهی انداختیم به شماری از این تغییرات اعلام شده که قرار است در آینده نزدیک اعمال شوند.

قوانین اخذ ویزای شنگن و ورود به اتحادیه اروپا چه تغییراتی خواهند کرد؟

افزایش هزینه درخواست ویزا

از ژانویه ۲۰۲۰ مسافرانی که قصد دارند ویزای محدوده شنگن را دریافت کنند باید هزینه‌ بالاتری نسبت به قیمت فعلی بپردازند.

بنابر مقررات جدید، هزینه درخواست صدور ویزای شنگن ۳۳ درصد افزایش خواهد یافت، در نتیجه متقاضیان باید به جای ۶۰ یورو فعلی مبلغ ۸۰ یورو را بابت خدمات کنسولی بپردازند. بنابر اعلام اتحادیه اروپا درآمد حاصل از این افزایش تعرفه صرف بهبود تجهیزات برای مقابله با مهاجرت غیرقانونی خواهد شد.

سوئیس اولین کشور عضو پیمان شنگن است که از ۲ فوریه ۲۰۲۰ این افزایش قیمت را انجام خواهد داد. انتظار می‌رود مابقی کشورهای عضو اتحادیه نیز بالا بردن مبلغ درخواست ویزا را تقریبا از همین محدوده زمانی در دستور کار قرار دهند.

پایان مهر زدن بر گذرنامه‌ها

از سال ۲۰۲۲ به بعد پاسپورت مسافران غیراروپایی که به محدوده شنگن وارد می‌شوند، مهر نخواهند خورد. نام مسافران و اطلاعات آنان به هنگام ورود یا خروج از مرزهای اتحادیه اروپا در سامانه جامعی به نام سامانه ورود/خروج (EES) ثبت می‌شود و در نتیجه با جایگزین شدن این سیستم دیگر نیازی به زدن مهر در پاسپورت‌ها نخواهد بود.

پایان مهر زدن بر گذرنامه‌ها

پیشرفته‌تر شدن کنترل‌های مرزی

در کنار فعال شدن سامانه ورود/خروج که جایگزین مهر در گذرنامه خواهد شد، فناوری‌های دیگری نیز پیش بینی شده‌اند که رفت و آمد به درون حوزه شنگن را آسان‌تر و ایمن‌تر می‌سازند.

از جمله این اقدامات سامانه تشخیص هویت بیومتریک فرودگاهی است. در این روش که در حال حاضر در فرودگاه لیسبون در پرتغال به صورت آزمایشی فعال شده است، مسافران دیگر به ارائه پاسپورت خود برای عبور از گذرگاه‌های مرزی نیازی ندارند. در این روش، مسافران به جای ایستادن در صف‌های طویل کنترل فرودگاه قادر خواهند بود تنها با نشان دادن صورت و اثر انگشت خود به یک نمایشگر تشخیص هویت، به سرعت از این مرحله عبور کنند.

فناوری هوش مصنوعی به مسئولان اجازه می‌دهد هویت فرد را مورد تایید قرار دهند یا در صورت جعل روادید از ورود وی به درون کشورهای عضو اتحادیه اروپا جلوگیری کنند.

قابلیت تشخیص هویت مبتنی بر هوش مصنوعی پیشتر در فرودگاهی در آتلانتا آمریکا به کار گرفته شده است.

عدم نیاز به سفر به کشور ثالث برای تسلیم درخواست صدور روادید

لایحه قانون الحاقی برای محدوده مرزی شنگن که در ماه ژوئن توسط شورای اتحادیه اروپا به تصویب رسید، شامل مفادی است که پروسه دریافت ویزا را تسهیل و تسریع می‌کند. بنا بر قانون جدید، دیگر نیازی نخواهد بود که مسافری برای درخواست ویزای شنگن به یک کشور ثالث سفر کند.

بنابر قانون جدید که از ماه‌های ابتدایی سال ۲۰۲۰ اجرایی خواهد شد اگر عضوی از اتحادیه اروپا خدمات کنسولی خود را به هر دلیلی در کشور محل اقامت مسافر ارائه نکند، این مهم باید توسط یک عضو دیگر اتحادیه اروپا در آن کشور نمایندگی شود. به این معنی که کشور جانشین می‌تواند به نیابت از اتحادیه اروپا فرم‌های درخواست ویزا را بررسی کند.

راه حل دیگر نیز این است که کشور اروپایی فاقد دفتر نمایندگی، با یک سرویس ارائه دهنده خارجی در کشور میزبان همکاری کند و اختیار صدور ویزا در محل را به آن سرویس محول کند.

فاصله زمانی میان درخواست اخذ روادید و تاریخ انجام سفر

تا کنون مسافران اجازه داشتند حداکثر ۳ ماه قبل از تاریخ سفرشان درخواست خود را برای اخذ ویزای شنگن ارائه دهند. با قوانین جدید، این مدت سه ماه دیگر اضافه خواهد شد و به شش ماه خواهد رسید.

در عین حال قانون قبلی برای کف زمانی درخواست ویزا پابرجاست و مسافران نمی‌توانند برای کمتر از سه ماه آینده تقاضای ویزا کنند. امری که البته استثنابردار است و مسئولان کنسولگری در موارد اضطراری می‌توانند ویزا را در زمانی کمتر از ۱۵ روز کاری آتی صادر کنند.

شهروندان بدون نیاز به روادید

گردشگران کشورهایی که برای ورود به حوزه شنگن نیاز به ویزا ندارند نیز تحت تاثیر تغییرات جدید در قوانین اتحادیه اروپا قرار خواهند گرفت.

در واقع از ژانویه ۲۰۲۱ به بعد برای اولین بار این شهروندان به منظور ورود به کشورهای عضو اتحادیه اروپا ملزم به پر کردن فرمی در سامانه موسوم به مجوز الکترونیکی سفر (ETIAS) هستند.

پر کردن این فرم حدود ۱۵ دقیقه طول می‌کشد و مقامات اتحادیه با بررسی پیشینه امنیتی فرد تصمیم خواهند گرفت که آیا ورود متقاضی به محدوده شنگن بلامانع است یا خیر. مسافران تاییدیه این سامانه را در ایمیلی دریافت خواهند کرد و تنها کافی است در درگاه‌های مرزی اتحادیه اروپا آن را به ماموران نشان دهند.

ورود بریتانیایی‌ها به محدوده شنگن

ورود بریتانیایی‌ها به محدوده شنگن

در حالی که با اجرایی شدن قوانین جدید ورود بسیاری از مسافران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا راحت‌تر خواهد شد، این امر شامل شهروندان با ملیت بریتانیا نخواهد بود.

بریتانیایی‌ها تا امروز می‌توانستند آزادانه و بدون نیاز به ویزا یا حتی پاسپورت در حوزه شنگن تردد کنند. اما با به سرانجام رسیدن برگزیت، بریتانیا نیز به عنوان یک کشور غیرعضو اتحادیه اروپا درنظر گرفته خواهد شد.

هرچند بریتانیایی‌ها به روادید احتیاج نخواهند داشت، با این حال از ژانویه ۲۰۲۱ به بعد باید قبل از ورود به خاک اتحادیه نام و درخواست خود را در سامانه موسوم به مجوز الکترونیکی سفر (ETIAS) ثبت کنند تا اجازه ورود برایشان صادر شود.

از طرف دیگر شهروندان بریتانیا باید پاسپورت خود را به هنگام سفر به همراه داشته باشند. آنان همینطور به هنگام ورود به کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید در کنار شهروندان دیگر ۶۲ کشور از گذرگاه مخصوص کشورهایی رد شوند که برای ورود به خاک اتحادیه روادید لازم ندارند.

شما همچنین با افتتاح حساب شرکتی در پرتغال، به صورت دائم قابلیت داشتن ویزای شینگن را خواهد داشت.

ویزای شینگن به چه نوع ویزایی گفته می‌شود؟

ویزای شینگن در واقع همان ویزای توریستی منطقه شینگن است که داشتن آن برای ورود شهروندان ایرانی الزامی بوده و تنها کشورهایی چون ژاپن، مالزی، امریکا، کره جنوبی و چند کشور دیگر بدون نیاز به آن می‌توانند به مدت 90 روز در این منطقه به مسافرت بپردازند.

ویزای شینگن شامل چه کشورهایی می‌شود؟

آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، هلند، بلژیک، چک، سوئیس، لیختن‌اشتاین، مالت، لوکزامبورگ، لهستان، مجارستان، اتریش، استونی، اسلوواکی، اسلوونی، ایسلند، یونان، سوئد، نروژ، فنلاند، دانمارک، لیتوانی، لتونی است.

مدارک لازم برای گرفتن ویزای شینگن چیست؟

این مدارک شامل مدارک شغلی، مالی و ملکی است که هر کدام در سایت چهره نگار توضیح داده شده است.

اعتبار ویزای شینگن چه مدت است؟

در بیشتر موارد برای اولین بار یک ویزای ده روزه و یک‌بار ورود صادر می‌شود که به مدت یک ماه اعتبار دارد. این بدان معناست که شما یک ماه زمان دارید تا بلیط خود را خریداری کرده و وارد محدوده شینگن شوید. سپس ده روز زمان دارید تا از این منطقه خارج شوید و چنانچه از زمان ویزای شما بگذرد و شما منطقه را ترک نکرده باشید، حضورتان غیرقانونی محسوب می‌شود.

مطالب مرتبط
16 دیدگاه
سوالات و نظرات خود را بنویسید