سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

همه چیز در رابطه با پناهندگی و شهروندی کانادا ؛ اقامت آسان

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
برای دریافت مشاوره رایگان این فرم را تکمیل کنید

مشاوره رایگان

پناهندگی کانادا

از چه طریقی برای پناهندگی کانادا می توان اقدام نمود؟ چگونه درخواست پناهندگی به کانادا بدهیم؟ بهترین کیس برای پناهندگی کانادا چه افرادی می باشند؟

فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا چیست؟ هر آنچه که در رابطه با پناهندگی کانادا باید بدانید را در آژانس مهاجرتی چهره نگار بخوانید.

آیا مهاجرت از طریق پناهندگی کانادا امکان پذیر است ؟

جواب این سوال که آیا کانادا پناهنده می‌پذیرد یا نه ساده است. بله! این راه همه می‌دانیم. همان‌طور که گفته شد، از سال 1980 تا کنون بیشتر از یک میلیون نفر پناهنده در خاک کانادا پذیرش شده‌ و از حمایت این کشور برخوردار شده‌اند.

مهاجرت - پناهندگی کانادا

به کشوری که تقاضای پناهندگی در آن ثبت شده و مورد قبول واقع شود کشور پناهندگی گفته می‌شود.  یک کنوانسیون به نام کنوانسیون ژنو وجود دارد که ستون محوری حقوق ملل به حساب می‌‌آید و علاوه بر تعیین مرزهای مشخص برای اقدامات دشمنانه در جنگ‌ها، از ساکنان غیرنظامی مناطق جنگ‌زده نیز حمایت می‌کند. کشور کانادا یکی از کشورهایی است که کنواسیون ژنو را امضا کرده است و بسیار به آن پایبند است.

تفاوت مهاجرت به کانادا از طریق سازمان ملل با سایر روش‌ها

افرادی که مهاجرت از طریق سازمان ملل را انتخاب می‌کنند یک فرق اساسی با سایر مهاجرین دارند:

مهاجرین دیگر، بین زندگی در کشور خودشان و زندگی در کشور کانادا دست به انتخاب می‌زنند و به خواست خود اقامت و شاید پاسپورت کانادا را دریافت می‌کنند.

پناهنده‌ها و کسانی که از طریق سازمان ملل اقامت می‌گیرند مجبور به این انتخاب هستند و نمی‌توانند در کشور خود اسکان داشته باشند. در نتیجه با ثبت نام سازمان ملل برای پناهندگی به کانادا اقدام به دریافت اقامت کرده و این کشور را برای زندگی انتخاب می‌کنند.

بهترین کیس برای پناهندگی کانادا

برای پناهنده شدن در کانادا باید کیس پناهندگی مطرح گردد. این کیس‌ها می‌توانند کاملاً متنوع باشند. برای اینکه بدانیم بهترین کیس برای پناهندگی کانادا کدام است، بهتر است با انواع این کیس‌ها اشنا شویم.

شهروندی کانادا - پناهندگی کانادا

انواع کیس‌های پناهندگی عبارت‌اند از:

پناهندگی مذهبی

پناهندگی مذهبی، وقتی انجام می‌شود که فردی دین و مذهب خود را عوض کرده و به همین خاطر مورد آزار و اذیت قرار گرفته و جانش به خطر افتاده باشد. کسی که می‌خواهد با استفاده از پناهندگی مذهبی به کانادا مهاجرت کند، باید این مسئله را ثابت کند.

پناهندگی سیاسی

پناهندگی سیاسی وقتی انجام می‌شود که فردی به خاطر عضویت در گروه‌های سیاسی خاص مورد آزار و اذیت جسمی و روانی قرار گرفته است و به همین خاطر کشورش را ترک کرده.

کسی که می‌خواهد از این پناهندگی استفاده کند، باید این موضوع را اثبات کند.

پناهندگی جنسی

داشتن اختلالات جنسی یا گرایشات جنسی غیرقابل قبول در یک کشور ممکن است زندگی را برای این دسته از افراد ناامن و غیرممکن کند. در این صورت افراد می‌توانند با کیس پناهندگی جنسی درخواست اقامت کانادا را داشته باشند.

پناهندگی نژادی

برخی از افراد به خاطر نژادی که دارند دچار اذیت و آزار می‌شوند. مخصوصاً وقتی که نژاد آن‌ها نژاد غالب کشور نباشد و در اقلیت باشند. اگر فردی به خاطر این آزار و اذیت‌ها دچار ناامنی جانی و روانی شود، می‌تواند با استفاده از کیس پناهنگی نژادی اقدام به مهاجرت به کانادا کند.

پناهندگی اجتماعی

پناهندگی اجتماعی وقتی انتخاب می‌شود که فردی به خاطر مشکلات اجتماعی کشورش، نتواند به زندگی در آنجا ادامه دهد و مجبور به ترک آن باشد. این مشکلات می‌تواند شامل جنگ و قحطی و … باشد. او باید ثابت کند که کشورش با مشکلاتی که مدعی است روبرو است.

پناهندگی فقط برای افرادی مناسب است که واقعاً در خطرند و به خاطر داشتن شرایطی مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. بازرس‌هایی که مسئول بررسی درخواست شما هستند، به طور کامل تمام مسائل را بررسی می‌کنند و متوجه فریب‌کاری درخواست‌کنندگان تقلبی خواهند شد.

پناهندگی - پناهندگی کانادا

چگونه درخواست پناهندگی به کانادا بدهیم ؟

برای درخواست پناهندگی کانادا می‌توان به دو روش اقدام کرد:

ارائه درخواست پناهندگی در مرز کانادا

برای درخواست در مرز باید در مصاحبه شرکت کنید. سپس فرم‌های درخواست به شما داده می‌شود که باید آن‌ها را تکمیل کنید. تا 15 روز فرصت دارید که فرم‌های تکمیل شده را به بورد مهاجرت و پناهندگی تحویل بدهید.

سپس باید قبل از اینکه جلسه تصمیم‌گیری تشکیل شود، تمامی شواهد و مدارک موجود را آماده کرده و ارائه دهید. این کار باید تا پیش از ده روز از جلسه انجام شود. جلسه تشکیل می‌شود و 45 الی 60 روز زمان می‌برد که تقاضا بررسی شود و جواب صادر شود. بعد از این شما یا با قبول درخواست یا با رد درخواست مواجه خواهید شد.

ارائه درخواست پناهندگی به IRCC- اداره مهاجرت پناهندگی و شهروندی کانادا:

به اداره IRCC یا همان اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی مراجعه کنید و فرم‌ها را دریافت کنید. همچنین می‌توانید به صورت اینترنتی فرم‌ها را از پیش دریافت کنید. سپس فرم‌ها را تکمیل کرده و ارائه دهید. سپس در جلسه بررسی صلاحیت شرکت می‌کنید.

30 الی 60 روز طول می‌کشد که تایید صلاحیت شوید. یک تاریخ بررسی پرونده به شما داده می‌شود که تا 10 روز قبل از آن باید تمامی شواهد و مدارک موجود برای اثبات ادعای خود را به این اداره تحویل نمایید.

30 الی 60 روز طول می‌کشد که تقاضای شما بررسی شود و جواب رد یا قبول درخواست پناهندگی به شما ابلاغ گردد.

چه کسانی واجد شرایط پناهندگی در کانادا نیستند ؟

شما واجد شرایط پناهندگی نیستید اگر:

 • شهروند کشوری هستید که از شما محافظت می‌کند.
 • یک انتخاب دیگر دارید که به صورت پایدار از شما حفاظت می‌کند. (به عنوان مثال اگر پیشنهاد اسکان مجدد در کشور امن دیگری را داشته باشید واجد شرایط پناهنده شدن در کانادا نخواهید بود.)
 • زندگی در کشور خودتان، برای شما خطرناک نیست و می‌توانید آن را انتخاب کنید.
 • دلیلی که شما کشور خود را به خاطر آن ترک کرده‌اید دیگر وجود ندارد.
 • جرم و جنایتی مرتکب شده‌اید که ممکن است امنیت کشور کانادا را به خطر بیاندازد.

کشور پناهنده پذیر - پناهندگی کانادا

آیا می‌توان برای درخواست پناهندگی به صورت قانونی اقدام کرد ؟

بیشتر افراد به صورت غیرقانونی و از طریق قاچاق وارد کانادا می‌شوند و درخواست پناهندگی می‌دهند. این روش‌ها ناامن هستند و می‌توانند به همان اندازه که کشورتان برای شما خطرناک شده است، برای شما خطرآفرین باشند.

روش‌های امن و قانونی دیگری هم وجود دارد که به واسطه آن‌ها می‌توانید وارد کانادا شوید. مرسوم‌ترین و راحت‌ترین این روش‌ها پناهندگی کانادا با ویزای توریستی است.

پناهندگی کانادا با ویزای توریستی

می‌توان به واسطه ویزای توریستی در امن‌ترین حالت ممکن وارد خاک کانادا شد و در آنجا درخواست پناهندگی داد. پناهندگی با ویزای توریستی کانادا روش امنی است؛ ولی بدون عیب نیست.

عیب آن این است که شما به عنوان برای دریافت ویزای توریستی به دولت کانادا ثابت کرده‌اید که وابستگی‌هایی در کشور خود دارید و می‌خواهید به آنجا بازگردید. این به این معنی است که کشور شما برای زندگی شما مناسب است و خطری شما را تهدید نمی‌کند.

درخواست پناهندگی مغایر با این ادعا است و نشان از این دارد که قصد شما فریب دولت کانادا بوده است. اگر مدارک معتبر و محکمی برای اثبات خطر خود نداشته باشید با احتمال بیشتری نسبت به افرادی که خطر سفرهای غیرقانونی را به جان خریده‌اند ریجکت می‌شوید.

کمپ‌ های پناهندگی در کانادا

برخلاف سایر کشورها که پناهندگان خود را برای مدت مدیدی در کمپ‌ها اسکان می‌دهند، کمپ پناهندگی کانادا وجود ندارد. اگر شخصی به عنوان پناهنده در این کشور قبول شود، می‌تواند مسکن تهیه کند.

اسپانسرهای پناهندگی برای پناهندگان مسکن تهیه می‌کنند و تا زمانی که بتوانند خود را تامین کنند از آن‌ها حمایت خواهند کرد. این یکی از مزایای مهم پناهندگی در کانادا است. قرار نیست در کمپ زندگی کنید.

مهاجرت به کانادا - پناهندگی کانادا

هزینه پناهندگی در کانادا

پناهندگان اسکان داده شده در کانادا، قرار نیست هزینه‌ای پرداخت کنند. خدمات پزشکی قبل از ورود توسط برنامه بهداشت موقت دولت فدرال پوشش داده می‌شود. بعد از آن، سهم پناهندگان از پرداخت هزینه‌های پزشکی 10 درصد از چیزی است که یک کانادایی بپردازد.

برای یک سال از همه نظر حمایت خواهید شد. مسکن لوازم خانه، پوشاک، خوراک و حتی نصب خط تلفن. بعد از با توجه به شرایط شما تصمیم‌گیری می‌شود. ممکن است نیاز به حمایت بیشتر داشته باشید و توسط حامیان خصوصی تحت پوشش قرار بگیرید.

البته فراموش نکنید! هزینه پناهندگی در کانادا محدود به زندگی در کانادا نمی‌شود! شما مسئول هستید که مدارک سفر را تهیه کنید و هزینه حمل و نقل به کانادا را بپردازید.

این تا وقتی که شما به صورت قانونی وارد کانادا می‌شوید هزینه زیادی نیست. ماجرا وقتی که قرار است برای رسیدن به کانادا، از کمک قاچاقچیان استفاده کنید سخت می‌شود. قاچاقچی‌ها معمولا هزینه گزافی برای رساندن شما به کانادا دریافت می‌کنند.

چرا با همه درخواست‌ های پناهندگی موافقت نمی‌شود ؟

مانند سایر روش‌های مهاجرتی با تمام درخواست‌های پناهندگی نیز موافقت نمی‌شود و تعداد زیادی از آن‌ها ریجکت خواهند شد. دلایل ریجکت شدن عبارت‌اند از:

 • ادعای بی‌اساس: گاهی، افراد تنها تصور می‌کنند که تحت ـآزار هستند و امنیت ندارند.
 • عدم توانایی در اثبات ادعا: برخی با وجود عدم امنیت در کشور خود، نمی‌توانند اسناد و مدارک مناسبی ارائه دهند.
 • قصد فریب‌کاری: خیلی از افراد هم به دروغ طوری وانمود می‌کنند که نیاز به پناهندگی دارند؛ در صورتی که این‌طور نیست. مثلا ادعا می‌کنند که دین خود را عوض کرده‌اند.

قصد فریب دادن نه تنها موجب رد درخواست می‌شود؛ بلکه باعث جریمه نیز می‌شود. طوری که فرد برای دفعات بعدی هم نمی‌تواند درخواست مهاجرت به کانادا از هر راهی را داشته باشد.

حقوق پناهندگی در کانادا

پناهندگان در کشور کانادا از حقوق خاصی برخوردارند. براساس منشور حقوق و آزادی، کانادا از همه افراد در کانادا محافظت می‌کند. پس از ارائه درخواست پناهندگی، متقاضی به صورت رایگان معاینه می‌شود.

مواردی که جزو حقوق پناهندگان است عبارتند از:

فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا

فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا ممکن است جزئی به نظر برسد، اما در واقعیت این دو وضعیت به طور قابل توجهی متفاوت هستند. اگر تابعیت کانادا را بگیرید، تمام حقوق شهروندی کانادا را به دست می‌آورید. برخی از مهم‌ترین حقوق شهروندی کانادا شامل موارد زیر است:
 • شما کاملا کانادایی هستید.
 • به عنوان یک شهروند کانادایی، حق رای دادن و کاندیداتوری برای مناصب سیاسی را دارید.
 • می‌توانید پاسپورت کانادایی دریافت کنید و در صورت لزوم از سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های خارج از کشور پشتیبانی دیپلماتیک دریافت کنید.
 • می‌توانید تا زمانی که بخواهید کانادا را ترک کنید و بدون توجه به مدت زمانی که دور بوده‌اید، آزادانه وارد کانادا شوید.
اینها تنها تعدادی از امتیازاتی است که شهروندان کانادایی از آن برخوردارند، خواه آنها سیتیزن شیپ کانادا به دنیا آمده باشند و یا بعدا در زندگی خود شهروند کانادا شوند (فرآیندی که به عنوان تابعیت شناخته می‌شوند).
از سوی دیگر، مقیم دائم افرادی هستند که به کانادا مهاجرت کرده‌اند اما شهروند کانادا نیستند (حداقل در حال حاضر). مانند شهروندان، ساکنان دائم کانادا نیز می‌توانند از خدمات بهداشتی و آموزشی که از طریق بودجه عمومی تامین می‌شود و امتیازات دیگر استفاده کنند.
ساکنان دائم از مزایای بسیاری مشابه شهروندان کانادایی برخوردار هستند اما این موارد با محدودیت‌هایی همراه است. به عنوان مثال، اگرچه آنها می‌توانند در هر نقطه از کانادا زندگی و کار کنند نمی‌توانند برخی مشاغل عمومی برتر، مانند نخست وزیری را داشته باشند. مشاغل دیگری نیز در خدمات عمومی از جمله در بخش اطلاعات وجود دارند که فقط به شهروندان کانادایی محدود می‌شود.
علاوه بر این، برای حفظ وضعیت اقامت دائم خود باید حداقل دو سال یا 730 روز در طول پنج سال گذشته در کانادا بوده باشید. در برخی شرایط، برخی از مقیمان دائمی می‌توانند برای این 730 روز زمان در خارج از کانادا حساب کنند اما این به طور کلی مستلزم این است که شما در خارج از کشور برای تجارت یا دولت کانادا کار کنید یا با همسر یا شریکی زندگی کنید که خود شهروند کانادایی یا مقیم دائمی است.
این محدودیت گاهی اوقات برای ساکنان دائمی که به طور ناگهانی می‌خواهند یا نیاز دارند در خارج از کانادا زندگی کنند (برای مثال برای گرفتن فرصت شغلی یا مراقبت از یکی از اعضای خانواده) مشکل ایجاد می‌کند. اگر در نهایت شرط دو سال در پنج را برآورده نکنند، ممکن است وضعیت اقامت دائم خود را از دست بدهند.

سوالات متداول

عدم بازگشت مجدد به کشور عدم مجازات حفاظت و پناهندگی هویت رسمی عدم تبعیض دسترسی به خدمات بانکی دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی استخدام تحصیلات آزادی در جابه جایی حق برخورداری از عدالت کمک های اجتماعی اقامت دائم و تابعیت

افرادی که مشکلات مذهبی، سیاسی، جنسی، نژادی و اجتماعی دارند کیس مناسبی برای پناهندگی هستند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
13 شهریور 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
یه خانم که توی کتابخانه پشت سیستمش نشسته و کلی کتاب هم روی هم جلوی سیستمش هست- بهترین کشور برای آزمون آیلتس
تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.