سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

تحصیل پرستاری در آلمان

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
برای دریافت مشاوره رایگان این فرم را تکمیل کنید

مشاوره رایگان

تحصیل پرستاری در آلمان

شرایط تحصیل پرستاری در آلمان برای دانشجویان بین‌المللی چگونه است؟ چرا آلمان به نیروی کار پرستاری نیاز دارد؟ هزینه تحصیل پرستاری در آلمان چقدر است؟ مدرک زبان مورد نیاز چیست؟ بهترین دانشگاه های پرستاری در آلمان کدام هستند؟ اگر می‌خواهید تحصیل پرستاری در آلمان را انتخاب کنید، مسیرهای مختلفی وجود دارد. در این مطلب به تمام سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

چگونه برای تحصیل پرستاری در آلمان اقدام کنیم؟

اگر مایل به تحصیل در رشته پرستاری در آلمان هستید، چندین دانشگاه و مدارس آموزشی وجود دارد که این دوره را ارائه می‌دهند و در مدت سه سال تکمیل می‌شوند. در سال‌های آخر تحصیل، می‌توانید تخصصی را که برای شما مناسب است مانند پرستار ICU ، پرستار بیهوشی، پرستار انکولوژی، پرستار روانپزشکی، مدیر بخش و موارد دیگر را انتخاب کنید.

پس از پایان دوره کارآموزی و تحصیلات پرستاری در آلمان ، باید در یک آزمون دولتی قبول شوید و برای Anerkennung درخواست دهید. افرادی که مشاغلی از قبیل پزشکی، پرستاری و غیره دارند، باید برای بررسی و ارزشیابی مدارک تحصیلی خود از Anerkennung اقدام کنند که از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت است.

در آلمان، گزینه معمول برای بیشتر دانشجویان گذراندن دوره کارآموزی است که با نام آوسبیلدونگ (Ausbildung) شناخته می‌شود. دوره های آوسبیلدونگ پرستاری در بیمارستان های آلمان برگزار می‌شود. دلیل این امر آن است که پرستاری یک برنامه کارشناسی رایج در دانشگاه های آلمان نیست.

شرایط لازم برای پرستار شدن در آلمان

برای پرستار شدن در آلمان ، همه افراد حرفه‌ای باید در بیمارستان ها دوره کارآموزی را بگذرانند که به عنوان مدل آموزش شناخته می‌شود. به طور کلی، این یک برنامه سه ساله است که شما را ملزم می‌کند، چند روز در هفته، همزمان با گذراندن دوره‌ها، در بیمارستان کار کنید.

در دوران کارآموزی پرستاری در آلمان از بیمارستان حقوق می‌گیرید اما نباید انتظار داشته باشید که حقوق‌تان به اندازه یک پرستار تمام وقت باشد.
به غیر از دوره کارآموزی پرستاری، برخی از دانشگاه های آلمان برنامه های کارشناسی، کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی را نیز ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، دانشگاه‌هایی که مدرک پرستاری ارائه می‌دهند.

بیشتر بدانید: اطلاعات لازم درباره ویزای جستجوی کار آلمان

دانشکده های پرستاری در آلمان را بشناسید

در خصوص دانشکده های پرستاری در آلمان باید گفت که مدرک پرستاری در آلمان تنها توسط چند دانشگاه محدود ارائه می‌شود. دانشکده های پرستاری در آلمان دو نوع هستند که یکی مدرک دانشگاهی سه ساله و دیگری آموزش حرفه‌ای سه ساله را ارائه می‌دهد. هر دو نوع مزایا و معایب خود را دارند، بنابراین بهتر است درباره نوع موسسه‌ای که می‌خواهید در آن تحصیل کنید تحقیق کنید.

  • دانشگاه علمی کاربردی HS برمن (HS Bremen University of Applied Sciences)
  • دانشگاه علمی کاربردی FH بیله فلد (FH Bielefeld University of Applied Sciences)
  • آلیس سالومون HS برلین (Alice Salomon HS Berlin)
  • دانشگاه علمی کاربردی FH مونستر (FH Münster University of Applied Sciences)
  • دانشگاه علمی- کاربردی هامبورگ

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل پرستاری در آلمان

قبل از اقدام برای تحصیل پرستاری در آلمان باید مدرک زبان آلمانی داشته باشید، چرا که لازم است با بیماران خود تعامل داشته باشید. این شرایط برای تحصیل در رشته پرستاری در آلمان به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی ضروری است. اگر قصد دارید به عنوان پرستار در آلمان کار کنید، سطح مهارت آلمان B1 یا B2 لازم است. برای تحصیل در رشته پرستاری در آلمان نیز شرایط همین‌گونه است. در دانشگاه دولتی ایالت بادن – وورتمبرگ و دانشگاه علمی- کاربردی هامبورگ، زبان تدریس رشته پرستاری آلمانی است. اگر می‌خواهید در اینجا تحصیل کنید، بهتر است همین حالا یادگیری زبان را شروع کنید.

هزینه تحصیل در رشته پرستاری در آلمان

دانستن هزینه تحصیل در رشته پرستاری در آلمان به شما کمک می‌کند تا برای تحصیلات خود آمادگی مالی لازم را داشته باشید. زندگی در آلمان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی گران نیست. به طور متوسط، با توجه به مکان و سبک زندگی خود، باید بین 800 تا 900 یورو در ماه برای اجاره، غذا و سایر وسایل دیگر در آلمان هزینه کنید.
شهریه تحصیل پرستاری در آلمان می‌تواند از 200 تا 300 یورو در هر ترم، باشد. به عنوان مثال، تحصیل در رشته پرستاری در دانشگاه علمی کاربردی هامبورگ با توجه به اینکه در 7 ترم به پایان می‌رسد، در هر ترم حدود 336 یورو است.

مدارک لازم برای تحصیل پرستاری در آلمان

هر یک از دانشکده های پرستاری در آلمان شرایط خاص خود را برای تحصیل در این رشته دارند. متقاضیان می‌توانند اطلاعات لازم را در وب‌سایت دانشکده پرستاری کسب کنند. به طور کلی، دانشکده های پرستاری در آلمان به مدرک دیپلم (Abitur) یا آسبیلدونگ های دوگانه (Berufsausbildung) ، دانش زبان انگلیسی در سطح B1.2 و سطح زبان آلمانی حداقل B2 و انگیزه نامه نیاز دارند.

حقوق پرستاری در آلمان

حقوق پرستاری در آلمان به طور معمول ماهیانه حدود 2900 یورو است. محدوده حقوق پرستاران در این کشور از 1340 یورو (کمترین) تا 4620 یورو (بالاترین) می‌تواند متغیر باشد. این متوسط حقوق ماهیانه شامل هزینه‌های مسکن، حمل و نقل و سایر امکانات است. درآمد پرستاری در آلمان و همچنین بازار کار فوق‌العاده آن هر ساله دانشجویان و متقاضیان مشاغل زیادی را از سرتاسر جهان جذب این کشور می‌کند.

حقوق پرستاران در آلمان براساس تجربه، مهارت یا موقعیت مکانی می‌تواند متفاوت است. در زیر می توانید تفکیک جزئی بر اساس معیارهای مختلف را ببینید. در پایان دوره پرستاری در آلمان و پس از اتمام دوره کارآموزی دانشجویان می‌توانند در بیمارستان‌ها، خانه‌های سالمندان، مراکز درمانی، شرکت‌های بیمه درمانی و غیره کار کنند.

بیشتر بدانید: اطلاعاتی درباره زندگی در آلمان

چرا آلمان به نیروی کار پرستاری نیاز دارد ؟

در پاسخ به اینکه چرا آلمان به نیروی کار پرستاری نیاز دارد باید گفت که با کاهش نرخ رشد جمعیت جهانی، بسیاری از کشورها با مشکلات گوناگون و اجتناب‌ناپذیر پیری جمعیت روبه‌رو هستند. تعداد کم نیروی کار در یک کشور نه تنها بر رشد اقتصادی، بلکه بر کیفیت رفاه و مراقبت‌های بهداشتی جمعیت مسن آن نیز تاثیر می‌گذارد و به همین منظور این کشور سعی دارد از طریق برنامه هایی مثل جاب آفر آلمان این کمبود را جبران کند.

آلمان یکی از 10 کشور برتر جهان با جمعیت بالای 65 سال است. براساس برآوردها، بخش پرستاری در آلمان تا سال 2025 به 150 هزار پرستار جدید نیاز خواهد داشت. جای تعجب نیست که این کشور به طور فعال به استخدام پرستار از در خارج از کشور می‌پردازد و شرایط ایده‌آلی را برای دانشجویان ایجاد کرده است.

اخذ ویزای دانشجویی آلمان برای تحصیل در رشته پرستاری

برای دانشجویان بین‌المللی، اخذ ویزای دانشجویی آلمان برای تحصیل در رشته پرستاری الزامی است. شهروندان غیر اتحادیه اروپا به ویزای دانشجویی آلمان نیاز دارند. درخواست برای ویزا ساده است و فقط باید یک قرار ملاقات تنظیم کنید و مدارک خود را به سفارت آلمان در کشور خود تحویل دهید. پس از آن، باید خود را برای مصاحبه سفارت آلمان ، آماده کنید. بهتر است هر چه سریعتر برای دریافت ویزای دانشجویی آلمان اقدام کنید.
مدارک لازم برای اخذ ویزای دانشجویی آلمان عبارت است از:

  • گذرنامه
  • عکس گذرنامه بیومتریک
  • پر کردن فرم درخواست
  • تمکن مالی
  • اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان

سوالات متداول

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای کمک پرستاری آلمان باید چه شرایطی رو داشته باشیم؟

امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
15 آبان 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
یه خانم که توی کتابخانه پشت سیستمش نشسته و کلی کتاب هم روی هم جلوی سیستمش هست- بهترین کشور برای آزمون آیلتس
تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.