سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

آوسبیلدونگ آلمان چیست؟

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
برای دریافت مشاوره رایگان این فرم را تکمیل کنید

مشاوره رایگان

آوسبیلدونگ آلمان چیست و انواع آوسبیلدونگ در آلمان کدامند؟ شاید این کلمه بارها به گوش‌تان خورده باشد، اما اطلاعات زیادی درباره آن نداشته باشید. در این مقاله قصد داریم به طور کامل درباره آوسبیلدونگ در کشور آلمان توضیح دهیم.

...
آوسبیلدونگ آلمان چیست

آوسبیلدونگ چیست؟

در پاسخ به اینکه آوسبیلدونگ آلمان چیست باید گفت، آلمان یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت شناخته می شود که افراد بسیار زیادی از سراسر جهان برای مهاجرت به این کشور اقدام می کنند یکی از بهترین روش ها برای مهاجرت به این کشور، از طریق شرکت در دوره های آوسبیلدونگ است.

اگر به دنبال یک میانبر برای کار در آلمان هستید، آوسبیلدونگ (Ausbildung) می‌تواند بهترین گزینه باشد. پیشنهاد ما برای کسانی که قصد تحصیل در آلمان را ندارند و بلافاصله می‌خواهند وارد بازار کار آلمان شوند، دوره های آوسبیلدونگ آلمان است. آوسبیلدونگ یعنی آموزش و کار همزمان که برای آن حقوق ماهانه نیز دریافت می‌کنید.

آوسبیلدونگ آلمان به عنوان یک دوره آموزش حرفه‌ای یا کارآموزی شناخته می‌شود. در این دوره که مرتبط با حرفه متقاضی است، فرد به سوی بازار کار هدایت می‌شود. در آلمان بیش از 300 حرفه وجود دارد که برای هر یک از آنها می‌توانید یک دوره آوسبیلدونگ پیدا کنید! هر دوره آوسبیلدونگ در آلمان دارای شرایط خاص خود است. در واقع آوسبیلدونگ یک برنامه آموزشی برای مشاغل غیردانشگاهی است که شرکت‌کنندگان آن مهارت‌ها و دانش لازم را برای فعالیت در حرفه موردنظر خود دریافت می‌کنند.

آوسبیلدونگ آلمان چیست - ویزای آوسبیلدونگ آلمان

یکی از مهم ترین دلایلی که افراد خیلی زیادی از این روش برای مهاجرت به آلمان استفاده می کنند، این است که شرایط خیلی خاصی ندارد. فقط با مدرک دیپلم و سن کمتر از 25 سال با به همراه داشتن مدرک زبان آلمانی سطح B1، می توانید برای مهاجرت به آلمان از این طریق اقدام کنید. این مسئله باعث شده که آلمان به عنوان یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت شناخته شود که پیش نیاز کار کردن را در این کشور برای مهاجران کاربران فراهم کرده است.

شرایط آوسبیلدونگ در آلمان به چه صورت است؟

شرایط آوسبیلدونگ در آلمان بسته به برنامه کارآموزی خاصی که شما به آن علاقه دارید متفاوت است. دوره های آوسبیلدونگ در آلمان شرایط مشخصی را برای ورود داوطلبان به برنامه های آموزش حرفه ای تعیین می کنند. در ادامه، شرایط عمومی معمول برای دوره های آوسبیلدونگ در آلمان را بررسی خواهیم کرد. لازم به ذکر است که شرایط دقیق ممکن است بسته به رشته و موسسه آموزشی متفاوت باشد:

 • تحصیلات پیشین: برخی دوره های آوسبیلدونگ نیازمند حداقل مدرک تحصیلی خاصی هستند. برای بعضی رشته ها، مدرک فارغ التحصیلی از مدرسه میان رشته ای (Realschule) کافی است، در حالی که برای رشته های دیگر، نیازمند مدرک فارغ التحصیلی از مدرسه عالی (Gymnasium) می باشند.
 • سن: عموماً داوطلبان باید حداقل 15 تا 18 سال سن داشته باشند تا بتوانند در دوره های آوسبیلدونگ شرکت کنند. برخی رشته ها ممکن است سن بالاتری را مورد نیاز داشته باشند.
 • زبان: برخی رشته ها نیازمند دانش مناسب زبان آلمانی هستند. داوطلبان باید توانایی صحبت و درک زبان آلمانی را داشته باشند. در برخی موارد، دوره های آموزشی زبان آلمانی قبل از شروع آوسبیلدونگ الزامی است.
 • شرایط جسمانی: برخی از رشته ها نیازمند شرایط جسمانی خاص هستند، مانند استحکام بدنی برای رشته های ساختمانی یا استقامت برای رشته های مراقبت از حیوانات.
 • مصاحبه و آزمون: در بعضی موارد، مصاحبه و آزمون های انتخابی برگزار می شوند تا ارزیابی دقیق تری از داوطلبان صورت گیرد و بهترین افراد برای دوره آموزشی انتخاب شوند.
 • گواهی پایان تحصیل. شما باید گواهی پایان تحصیل یا مدرک معادل آن از کشور خود داشته باشید.
 • انگیزه ای برای یادگیری دوره های کارآموزی طاقت فرسا اما با ارزش آلمان. شما باید انگیزه یادگیری و سخت کوشی داشته باشید.
 • مقداری تجربه عملی برخی از برنامه های کارآموزی مستلزم آن است که متقاضیان دارای تجربه عملی در زمینه مورد علاقه خود باشند. این تجربه را می توان از طریق کار، داوطلبی یا کارآموزی به دست آورد.

علاوه بر این الزامات عمومی، برخی از برنامه های کارآموزی ممکن است الزامات اضافی داشته باشند، مانند مدارک تحصیلی خاص یا تجربه کاری. مهم است که قبل از درخواست، الزامات برنامه کارآموزی خاصی را که به آن علاقه دارید بررسی کنید.

آوسبیلدونگ آلمان چه شرایطی دارد ؟

در اینجا چند نکته اضافی برای درخواست Ausbildung در آلمان آمده است:

 • برنامه خود را زودتر شروع کنید. بهترین برنامه های کارآموزی اغلب ماه ها قبل تکمیل می شوند.
 • از منابع آنلاین استفاده کنید. وب سایت ها و پلتفرم های آنلاین زیادی وجود دارند که می توانند به شما در یافتن برنامه های کارآموزی در آلمان کمک کنند.
 • برای سفر آماده باشید. برخی از برنامه های کارآموزی ممکن است شما را ملزم به نقل مکان به بخش دیگری از آلمان کنند.

انتخاب یک موسسه مهاجرتی که بتوانید تمام اطلاعات لازم را به شما بدهد بسیار مهم است. آژانس مهاجرتی چهره نگار با سابقه ی بالا میتواند در راه مهاجرت به شما همراه باشد.

بیشتر بخوانید: شرایط ویزای تحصیلی آلمان برای متاهلین

آوسبیلدونگ آلمان یعنی چه؟

آوسبیلدونگ (Ausbildung) به دوره کارآموزی یا آموزش کار محوری گفته می شود که فرد متقاضی باید در طول یک دوره مشخص، در مدت زمان خاصی در آلمان آموزش بگذراند. علاوه بر آموزش و تحصیل در این روش، فرد متقاضی مقدار مشخصی حقوق هم دریافت می کند که به عنوان کمک هزینه زندگی در آلمان از آن استفاده می کند.

آوسبیلدونگ آلمان در رشته های مختلفی در اختیار متقاضیان قرار می گیرد و هر کسی می تواند به راحتی رشته مورد نظر خود را پیدا کرده و برای شرکت در دوره کارآموزی در کشور آلمان اقدام کند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید در حال حاضر، بیشتر از 320 رشته برای دوره کارآموزی در کشور آلمان وجود دارند و در صورتی که رشته شما مربوط به هر یک از این حرفه ها باشد، می توانید برای مهاجرت به آلمان اقدام کنید.

تقریباً همه کسانی که در کشورهای دیگر زندگی می کنند، مشمول دریافت آوسبیلدونگ آلمان می شوند. هر کسی که بخواهد در این کشور به کار مشغول شود، باید حتماً یک دوره کارآموزی هرچند کوتاه در آلمان بگذراند. البته باید بدانید که متقاضیانی که از این روش برای مهاجرت اقدام می کنند، باید حتماً دیپلم داشته باشند و 9 سال درس خوانده باشند.

مدارک مورد نیاز برای دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

برای ثبت نام در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان، شما به مدارک زیر نیاز دارید. لازم به ذکر است که ممکن است موسسات آموزشی و رشته های مختلف شرایط متفاوتی داشته باشند، بنابراین بهتر است با موسسه مورد نظر خود تماس بگیرید تا شرایط دقیق را بررسی کنید:

 • مدرک تحصیلی: برخی رشته ها نیازمند مدرک فارغ التحصیلی از مدرسه میان رشته ای (Realschule) هستند، در حالی که برخی رشته های دیگر نیازمند مدرک فارغ التحصیلی از مدرسه عالی (Gymnasium) می باشند.
 • مدرک زبان: برخی رشته ها نیازمند مدرک زبان است. برای ثبت نام در این رشته ها، شما باید دارای مدرک آزمون زبان آلمانی باشید. به عنوان مثال، مدرک TestDaF یا Zertifikat Deutsch می تواند مورد قبول باشد.
 • رزومه و نامه انگیزه: برخی موسسات آموزشی ممکن است از شما بخواهند رزومه و نامه انگیزه خود را ارائه دهید. این مدارک به موسسه ای که در آن ثبت نام می کنید، کمک می کند تا با شما آشنا شوند و توانایی ها و علاقه های شما را بررسی کنند.

انواع آوسبیلدونگ در آلمان

حالا که به پرسش آوسبیلدونگ چیست پاسخ دادیم، بیایید با انواع آوسبیلدونگ در آلمان بیشتر آشنا شویم.

دوره آوسبیلدونگ دوگانه

یکی از انواع آوسبیلدونگ آلمان دوره آوسبیلدونگ دوگانه ( Dual vocational training ) است. این دوره به طور معمول دو بخش است که شامل دوره تئوری در یک آموزشگاه حرفه‌ای و تجربه عملی در شرکت‌ها یا سازمان‌های مختلف بسته به شغل افراد است.

تجربه کار همزمان در شرکت‌ها یا سازمان‌های آلمانی، متقاضی را آماده ورود به بازار کار می‌کند. آوسبیلدونگ دوگانه پرطرفدارترین نوع آوسبیلدونگ است، زیرا در این دوره‌ها متقاضیان حقوق دریافت می‌کنند. همچنین بیشترین جای خالی در بازار کار آلمان متعلق به این دوره است.
مدت زمان آوسبیلدونگ: ۲ تا ۳ سال و نیم بسته به مشاغل افراد

دوره آوسبیلدونگ مبتنی بر مدرسه

از دیگر انواع آوسبیلدوگ در آلمان است که با نام School-based vocational training شناخته می‌شود. در این دوره بخش تئوری در یک هنرستان یا دانشکده فنی برگزار می‌شود. بخش عملی دوره نیز در محل کار فقط به صورت مکمل ارائه می‌شود. در دوره آوسبیلدونگ مبتنی بر مدرسه فقط به دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری حقوق پرداخت می‌شود.
مدت زمان آوسبیلدونگ: ۳ تا ۵ سال شامل دوره آموزش کاری

مدرک حرفه‌ای دوگانه

مدرک حرفه‌ای دوگانه یا Dual vocational degree توسط یک دانشگاه یا آکادمی حرفه‌ای به متقاضیان آوسبیلدونگ آلمان ارائه می‌شود. مدرک دیپلم برای ورود به این دوره نیز الزامی است. متقاضیان پس از اتمام دوره یک مدرک معتبر دریافت می‌کنند. همچنین گواهی تجربه کاری (حداقل دو سال) نیز به آنها اعطا می‌شود. این دوره آوسبیلدونگ حقوق دارد اما در سطح کارآموز پرداخت می‌شود.
مدت زمان آوسبیلدونگ: ۳ تا ۵ سال شامل کارورزی

رشته های آوسبیلدونگ آلمان

در آلمان، آوسبیلدونگ (Ausbildung) در بیشتر رشته ها و حوزه های حرفه ای ارائه می شود. در زیر، تعدادی از رشته های معمول آوسبیلدونگ در آلمان را ذکر می کنم:

فنی و مهندسی:

 • الکترونیک
 • مکانیک خودرو
 • برق و الکتروتکنیک
 • اتوماسیون صنعتی
 • ساخت و تولید

فناوری اطلاعات و رایانه:

 •  برنامه نویسی کامپیوتر
 • مدیریت شبکه
 •  پشتیبانی فنی رایانه

مهارت های فندقی:

 • ساختمان و ساختمان نما
 • نجاری و مبلسازی
 • لوله کشی و گازکشی
 • نقاشی و دکوراسیون داخلی

آوسبیلدونگ آلمان چه رشته هایی را شامل می شود ؟

خدمات و مراقبت از افراد:

 • پرستاری
 • آشپزی
 • آرایشگری
 • فروش و خدمات مشتریان

صنایع غذایی و کشاورزی:

 •  پخت و تهیه غذا
 • باغبانی و مزارع

مراقبت از حیوانات:

 • دامپزشکی
 • آرایشگری حیوانات

این فقط چند نمونه از رشته ها و حوزه هایی است که در آلمان در قالب آوسبیلدونگ قابل دسترسی است. هر ساله، بسیاری از رشته های جدید نیز به لیست آوسبیلدونگ اضافه می شوند.

اگر میخواهید بدانید رشته ی شما شامل آوسبیلدونگ می شود یا نه، با آژانس مهاجرتی چهره نگار در ارتباط باشید.

آیا با دوره آوسبیلدونگ در آلمان می توان کار کرد؟

کمپانی های مشهور و موفق بسیار زیادی در کشور آلمان وجود دارند که هر یک از آن ها نیاز زیادی به نیروی کار متخصص در حوزه خود دارند. از طرف دیگر، منفی بودن نرخ رشد جمعیت در این کشور باعث شده که آلمان مهاجران زیادی از سراسر جهان بگیرد.

از این رو، مهاجران خارجی با آوسبیلدونگ آلمان می توانند به این کشور مهاجرت کنند و بعد از گذراندن دوره های لازم، به راحتی به بازار کار جذب شوند. مشخصاً افرادی که از این طریق به آلمان مهاجرت می کنند، می توانند از کارهای پردرآمد و محبوب آلمان نیز برای کسب درآمد استفاده کنند.

این موضوع باعث شده که دریافت آوسبیلدونگ آلمان برای کار در این کشور یکی از مهم ترین روش ها برای مهاجرت باشد. شغل های فوق العاده زیادی در این کشور وجود دارند که می توانید در سریع ترین زمان ممکن، حرفه مورد نظر خود را پیدا کنید. در صورتی که دوره کارآموزی را در آلمان را بگذرانید و سابقه کار داشته باشید، بدون هیچ گونه مشکلی می توانید در برخی از بهترین شرکت های آلمان مشغول به کار شوید.

رشته های آوسبیلدونگ آلمان

چه شغل هایی برای آوسبیلدونگ آلمان مناسب هستند؟

همان طور که پیش از این نیز گفتیم، آوسبیلدونگ آلمان شامل بیشتر از 320 نوع شغل و حرفه می شوند. تنوع بالای رشته ها باعث می شود که تقریباً هر کسی بتواند شغل و حرفه مورد نظر خود را در آلمان پیدا کنند و برای گذراندن دوره آوسبیلدونگ در آلمان اقدام نماید.

بیشترین کارهایی که محبوبیت و درآمد زیادی در کشور آلمان دارند، شامل کار های فیزیکی می شوند. برای مثال، حرفه هایی مانند فروشندگی، مکانیکی، پرستاری، نقاشی، آرایشگری، نجاری، قصابی و سایر موارد این چنینی، محبوبیت زیادی در کشور آلمان دارند و شما می توانید به راحتی دوره کارآموزی یکی از این شغل ها را در این کشور پیدا کنید. همچنین اگر شما در این مشاغل مهارت دارید می توانید برای دریافت جاب آفر آلمان اقدام کنید.

مدت زمان گذراندن دوره آوسبیلدونگ در آلمان بسته به رشته شما، بین 2 تا 3 سال است و بعد از گذشت این زمان، به عنوان یک کارگر ماهر شناخته می شوید. مدرک دوره کارآموزی آلمان به شما این امکان را می دهد که موقعیت شغلی بسیار خوبی در این کشور برای خود دست و پا کنید.

انواع دوره های کارآموزی آلمان

دوره آوسبیلدونگ آلمان شامل دو نوع می شود که هر یک از آن ها مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند. شما می توانید بسته به شرایط خود، یکی از این دوره ها را برای گذراندن دوره کارآموزی انتخاب کنید. دوره های کارآموزی در آلمان شامل دوره تحصیلات حرفه ای در مدرسه و آموزش دوگانه می شوند که در این بخش آن ها را توضیح می دهیم.

دوره تحصیلات حرفه ای در مدرسه

یکی از مهم ترین انواع آوسبیلدونگ آلمان که افراد زیادی از این طریق به این کشور مهاجرت می کنند، دوره تحصیلات حرفه ای در مدرسه است. همان طور که از نام آن پیداست، در این دوره ها شما باید به صورت کاملاً حرفه ای در دانشگاه ها یا دانشکده های فنی حرفه ای آلمان آموزش ببینید. این مراکز که به صورت خصوصی یا دولتی فعالیت دارند، مبلغ مشخصی به عنوان شهریه از کارآموز دریافت می کنند.

نکته جالب توجه درباره این نوع تحصیل آوسبیلدونگ آلمان این است که دوره تئوری طولانی تری نسبت به دوره علمی دارد. مشاغلی که می توانند از این روش استفاده کنند، شامل مواردی مانند فروشندگی، کارهای مربوط به کادر درمان و پرستاری، نیروی کار فنی و بانکداری می شوند. البته به جز رشته پرستاری، بقیه رشته ها در این نوع تحصیل در آلمان دستمزدی نخواهند داشت.

آوسبیلدونگ آلمان در دوره تحصیلات حرفه ای در مدرسه، نیاز به گذراندن دوره بین 1 تا 3 ساله دارد. در اولین مرحله، شما باید دوره های تئوری را بگذرانید و بعد از به پایان رساندن آن، نوبت به دوره های عملی می رسد.

دوره آوسبیلدونگ آلمان - اسبیلدونگ آلمان

آموزش دوگانه

همان طور که از نام آن مشخص است، آوسبیلدونگ آلمان از نوع آموزش دوگانه، هم درس های تئوری و هم درس های عملی را شامل می شود. نکته مهم درباره این نوع دوره کارآموزی این است که برای شروع آن باید اول در یک شرکت استخدام شوید تا بتوانید این دوره را بگذرانید.

در این نوع آموزش، فرد متقاضی باید تقریباً نصف وقت خود را برای آموزش در شرکت مورد نظر بگذراند و نیم دیگر از وقت خود را نیز در یک آموزشگاه حرفه ای مشغول شود. نکته جالب توجه درباره شرکت های آموزش دوگانه این است که تمام هزینه های لازم برای آموزش حرفه ای به متقاضیان، پرداخت می شود.

مدت زمان آموزش دوگانه برای آوسبیلدونگ آلمان برای رشته های مختلف با یکدیگر فرق دارند. با این حال، بیشتر رشته هایی که از آموزش دوگانه استفاده می کنند، نیاز به دوره کارآموزی بین 2 تا 3 ساله دارند. همچنین مزیت دیگری که این دوره ها نسبت به دوره تحصیلات حرفه ای در مدرسه دارند، این است که به کارآموزان دستمزد می دهند.

چگونه می توان برای دریافت آوسبیلدونگ آلمان اقدام کرد؟

در صورتی که بخواهید برای آوسبیلدونگ آلمان از هر نوعی اقدام کنید، اول از همه باید دوره مورد نظر خود را انتخاب کرده و در آن ثبت نام نمایید. برای انجام این کار، باید اول محلی که دوره کارآموزی را ارائه می دهد را پیدا کنید. در قدم بعدی، مدارک مورد نیاز برای شرکت در دوره کارآموزی را فراهم نمایید.

توجه داشته باشید که داشتن مدرک زبان آلمانی می تواند تأثیر زیادی در روند موفقیت شما در دریافت آوسبیلدونگ آلمان داشته باشد. از این رو، اگر مدرک زبان آلمانی سطح بالاتری داشته باشید، مطمئناً شانس بیشتری برای قبولی در دوره کارآموزی دارید. اصلی ترین مدارکی که برای دریافت دوره کارآموزی آلمان به آن ها نیاز پیدا می کنید، شامل موارد زیر می شوند.

 • فرم درخواست ویزا به همراه 2 قطعه عکس
 • پاسپورت معتبر
 • قرارداد آوسبیلدونگ با جزئیات کامل
 • مدرک زبان آلمانی در سطح  B1
 • ترجمه مدارک تحصیلی
 • سابقه کاری
 • بیمه درمانی
 • تمکن مالی حداقل 853 یورو در هر ماه

بعد از انتخاب دوره و ارسال مدارک، مصاحبه ای از طریق اسکایپ برگزار می شود. در صورتی که در این مصاحبه قبول شوید، بعد از دریافت پذیرش می توانید برای دریافت ویزا هم اقدام کنید. موسسه مهاجرتی چهره نگار به شما کمک می کند که روند دریافت آوسبیلدونگ آلمان را در زمان سریع تری به انجام برسانید.

بعد از دریافت آوسبیلدونگ آلمان چقدر حقوق دریافت می کنیم؟

کمترین حقوقی که در آلمان می توانید به ازای هر ساعت دریافت کنید، 10 یورو است. در صورتی که تقریباً 40 ساعت در هر هفته در آلمان کار کنید، می توانید هر ماه حداقل 1600 یورو درآمد داشته باشید. اغلب مواقع، حقوق آوسبیلدونگ آلمان تقریباً بین 800 تا 1200 یورو به صورت ماهیانه است.

آوسبیلدونگ های آلمان - اوسبیلدونگ های آلمانی

البته این میزان حقوق در دوره کارآموزی آلمان به موارد دیگری مانند حرفه انتخابی شما و منطقه ای که در آن کار می کنید هم بستگی دارد. بعد از این که به عنوان کارگر ماهر از دوره کارآموزی گواهی معتبری دریافت کردید و در شرکتی به صورت رسمی آغاز به کار کردید، می توانید ماهیانه بین 1800 تا 3800 یورو درآمد داشته باشید.

آوسبیلینگ های پر درآمد در آلمان

در آلمان، برخی رشته های آوسبیلدونگ به دلیل تقاضای بالا و نیاز مستمر به تخصص های خاص، به عنوان آوسبیلینگ های پر درآمد شناخته می شوند. در زیر، چند رشته پردرآمد آوسبیلدونگ در آلمان را بررسی خواهیم کرد:

فناوری اطلاعات (IT): رشته های مرتبط با فناوری اطلاعات، مانند توسعه نرم افزار، مهندسی شبکه، امنیت سایبری و تجهیزات IT، در آلمان به عنوان آوسبیلینگ های پر درآمد شناخته می شوند. با رشد روزافزون صنعت فناوری اطلاعات، تقاضا برای متخصصان ماهر در این حوزه رو به افزایش است.

مهندسی: رشته های مهندسی مانند مهندسی برق، مکانیک، صنایع و عمران در آلمان به عنوان آوسبیلینگ های پر درآمد شناخته می شوند. با توجه به نیاز به مهندسان در صنایع مختلف از جمله خودروسازی، الکترونیک و ساختمان، مهندسان ماهر در این رشته ها معمولاً حقوق بالایی دریافت می کنند.

پزشکی و بهداشت: رشته های پزشکی و بهداشتی از جمله پزشک عمومی، دندانپزشکی، پرستاری و فیزیوتراپی نیز به عنوان آوسبیلینگ های پر درآمد در آلمان شناخته می شوند. صنعت بهداشت و درمان در آلمان بسیار توسعه یافته است و تقاضا برای نیروهای متخصص در این حوزه بالا است.

مالی و حسابداری: رشته های مالی و حسابداری نیز به عنوان آوسبیلینگ های پر درآمد در آلمان محسوب می شوند. مدیران مالی، حسابداران حرفه ای و مشاوران مالی ماهر در این رشته ها معمولاً حقوق بالایی دریافت می کنند.

بعد از پایان دوره های آوسبیلسینگ درآمد چقدر می شود ؟

درآمد پس از پایان دوره های آوسبیلدونگ بستگی به عوامل متعددی دارد، از جمله:

رشته تحصیلی: رشته تحصیلی شما تأثیر زیادی بر درآمد شغلی دارد. برخی رشته ها مانند فناوری اطلاعات، مهندسی و حوزه های پزشکی معمولاً درآمد بالاتری دارند.

سطح تحصیلات: درجه تحصیلات شما نیز تأثیر مهمی در درآمد شغلی خواهد داشت. افرادی که دارای مدارک تحصیلی بالاتری هستند، معمولاً درآمد بیشتری دریافت می کنند.

تجربه کاری: سال های تجربه کاری شما نیز بر درآمد شغلی تأثیرگذار است. افرادی با تجربه کاری بیشتر معمولاً درآمد بیشتری را به دست می آورند.

محل کار: محل کار و بازار کار محلی نیز در تعیین درآمد شغلی نقش دارد. مناطق با هزینه زندگی بالا و تقاضای بیشتر برای تخصص های خاص، معمولاً درآمد بالاتری دارند.

به طور کلی، دقیق تعیین درآمد پس از پایان دوره های آوسبیلدونگ دشوار است، زیرا این موضوع به عوامل متعددی بستگی دارد. اما با توجه به این که دوره های آموزشی آوسبیلدونگ بر روی تخصص و مهارت های شغلی تمرکز دارند، شما می توانید انتظار داشته باشید که با افزایش تخصص و مهارت های خود، درآمد خود را بهبود بخشید.

دریافت اقامت دائم بعد از دوره های آوسبیلدونگ

دریافت اقامت دائم در آلمان پس از دوره های آوسبیلدونگ به عوامل مختلفی بستگی دارد. در آلمان، وجود مدرک تحصیلی یا مهارت های خاص برای دریافت اقامت دائم اهمیت دارد. در زیر، چند نکته مهم را بررسی می کنیم:

 • عامل تخصص و نیاز شغلی: آلمان به دنبال جذب نیروهای متخصص و ماهر است. بنابراین، اگر دوره های آموزشی آوسبیلدونگ شما به تخصص هایی مرتبط با نیازهای بازار کار آلمان مرتبط باشد، احتمال دریافت اقامت دائم بالاتر است.
 • شغل پس از دوره های آوسبیلدونگ: برای دریافت اقامت دائم، معمولاً باید شغلی پس از پایان دوره های آوسبیلدونگ در آلمان داشته باشید. این شغل باید با تخصص و مهارت های شما مرتبط بوده و درخواست اشتغال مورد تأیید اداره مهاجرت آلمان قرار گیرد.
 • تجربه کاری: تجربه کاری در حوزه تخصصی خود نیز می تواند در دریافت اقامت دائم مؤثر باشد. تجربه کاری مرتبط و مهارت های کسب شده در دوره های آوسبیلدونگ می تواند نشان دهنده توانایی شما در اجرای شغلی مرتبط باشد و احتمال دریافت اقامت دائم را افزایش دهد.
 • زبان آلمانی: زبان آلمانی در فرآیند دریافت اقامت دائم بسیار مهم است. برای دریافت اقامت دائم، شما باید سطح زبان آلمانی را به اندازه کافی بهبود داده و مدرک زبان معتبری را کسب کنید. آشنایی با زبان آلمانی به شما کمک می کند تا بهتر در محیط کاری و زندگی روزمره تعامل کنید.

دوره های کار آموزی آوسبیلدونگ

دوره های کارآموزی آوسبیلدونگ (AusBildung) در آلمان، برنامه های تحصیلی و آموزشی عملی هستند که به دانشجویان مهارت ها و آموزش های عملی را در زمینه های مشخصی ارائه می دهند. این دوره ها به دانشجویان کمک می کنند تا مهارت های حرفه ای و تخصصی خود را برای ورود به بازار کار تقویت کنند و به دست آوردن مدرک حرفه ای در آلمان کمک می کنند.

دوره های کارآموزی آوسبیلدونگ معمولاً شامل یک ترکیب از آموزش تئوری و کارآموزی در محل کار است. دانشجویان در طول دوره، تحت نظارت مربیان و متخصصان حرفه ای، مهارت ها و تجربیات عملی مربوط به حرفه مورد نظر خود را کسب می کنند. این دوره ها معمولاً به مدت 2 تا 3 سال برگزار می شوند و در پایان آنها، دانشجویان مدرک حرفه ای را دریافت می کنند.

جوانانی در حال گذراندن دوره کارآموزی آوسبیلدونگ در آلمان

مزایای دوره های کارآموزی آوسبیلدونگ عبارتند از:

 • آموزش حرفه ای: دانشجویان در این دوره ها مهارت ها و تخصص های حرفه ای مورد نیاز در حوزه مورد نظر خود را یاد می گیرند و آماده ورود به بازار کار می شوند.
 • حقوق و درآمد: دانشجویان در طول دوره کارآموزی حقوق و درآمدی کسب می کنند. این به آنها کمک می کند هزینه های زندگی خود را تامین کنند.
 • ارتباط با بازار کار: با شرکت در دوره های کارآموزی، دانشجویان ارتباط مستقیم با بازار کار برقرار می کنند و فرصتی برای کسب تجربه و ایجاد شبکه های حرفه ای پیدا می کنند.
 • دریافت مدرک حرفه ای: در پایان دوره، دانشجویان مدرک حرفه ای دریافت می کنند که به آنها در یافتن شغل و ادامه تحصیلات بعدی کمک می کند.

برای اطلاعات بیشتر از دوره های آموزشی آوسبیلدونگ میتوانید با آژانس مهاجرتی چهره نگار در ارتباط باشید.

گرفتن وقت سفارت آلمان برای آوسبیلدونگ به کمک موسسه چهره نگار

برای گرفتن وقت سفارت آلمان برای آوسبیلدونگ، باید به وب سایت نمایندگی آلمان در خارج از کشور که مسئول محل اقامت شماست مراجعه کنید. بسته به نوع ویزای مورد نیازتان، ممکن است مجبور شوید از طریق سیستم رزرو الکترونیکی یا از طریق VFS Global یک قرار ملاقات آنلاین رزرو کنید. برای هر متقاضی، از جمله کودکان، به یک قرار ملاقات نیاز دارید. سیستم رزرو نوبت رایگان است.

در انتها باید گفت که به دلیل حساسیت فرآیند اخذ ausbildung بهتر است از کارشناسانی کمک بگرید که در این زمینه به طور تخصصی فعالیت کرده اند و با مشکلات احتمالی و نحوه رفع آن آشنا هستند. به همین دلیل به شما پیشنهاد می کنیم بجای اینکه خود برای دریافت اوسبیلدونگ اقدام کنید، آن را به کارشناسان موسسه چهره نگار بسپارید.

دریافت آوسبیلدونگ آلمان با چهره نگار

دریافت آوسبیلدونگ آلمان همچنان با روند پیچیده ای به همراه است که نمی توانید به تنهایی برای آن اقدام کنید. با مراجعه به موسسه مهاجرتی چهره نگار، می توانید فرایند دریافت آوسبیلدونگ آلمان را در زمان سریع تری به انجام برسانید. ما در آژانس مهاجرتی چهره نگار، شما را به طور کامل راهنمایی می کنیم تا دیگر هیچ گونه نگرانی و ابهامی برای گذراندن دوره کارآموزی و کار کردن در آلمان نداشته باشید.

لینک مطلب:

https://rizy.ir/qVmh5cw

https://1ea.ir/RRmlxNZL[

پاسخ به چند پرسش درباره دوره های آوسبیلدونگ آلمان

سوالات متداول

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

سلام.وقت بخیر .
در مورد تحصیل در آلمان با دیپلم فنی حرفه ای میشه راهنمایی بفرمایید؟

امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
28 مهر 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
یه خانم که توی کتابخانه پشت سیستمش نشسته و کلی کتاب هم روی هم جلوی سیستمش هست- بهترین کشور برای آزمون آیلتس
تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.