آوسبیلدونگ آلمان چیست؟

آوسبیلدونگ آلمان چیست
4.3
(13)

آوسبیلدونگ آلمان چیست و انواع آوسبیلدونگ در آلمان کدامند؟ شاید این کلمه بارها به گوش‌تان خورده باشد، اما اطلاعات زیادی درباره آن نداشته باشید. در این مقاله قصد داریم به طور کامل درباره آوسبیلدونگ در کشور آلمان توضیح دهیم.

آوسبیلدونگ آلمان چیست؟

آوسبیلدونگ آلمان چیست و برای چه کسانی مناسب است؟ آلمان یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت شناخته می شود که افراد بسیار زیادی از سراسر جهان برای مهاجرت به این کشور اقدام می کنند یکی از بهترین روش ها برای مهاجرت به این کشور، از طریق شرکت در دوره های آوسبیلدونگ است.

اگر به دنبال یک میانبر برای کار در آلمان هستید، آوسبیلدونگ (Ausbildung) می‌تواند بهترین گزینه باشد. پیشنهاد ما برای کسانی که قصد تحصیل در آلمان را ندارند و بلافاصله می‌خواهند وارد بازار کار آلمان شوند، دوره های آوسبیلدونگ آلمان است. آوسبیلدونگ یعنی آموزش و کار همزمان که برای آن حقوق ماهانه نیز دریافت می‌کنید.

آوسبیلدونگ آلمان به عنوان یک دوره آموزش حرفه‌ای یا کارآموزی شناخته می‌شود. در این دوره که مرتبط با حرفه متقاضی است، فرد به سوی بازار کار هدایت می‌شود. در آلمان بیش از 300 حرفه وجود دارد که برای هر یک از آنها می‌توانید یک دوره آوسبیلدونگ پیدا کنید! هر دوره آوسبیلدونگ در آلمان دارای شرایط خاص خود است. در واقع آوسبیلدونگ یک برنامه آموزشی برای مشاغل غیردانشگاهی است که شرکت‌کنندگان آن مهارت‌ها و دانش لازم را برای فعالیت در حرفه موردنظر خود دریافت می‌کنند.

آوسبیلدونگ آلمان چیست - ویزای آوسبیلدونگ آلمان

 

یکی از مهم ترین دلایلی که افراد خیلی زیادی از این روش برای مهاجرت به آلمان استفاده می کنند، این است که شرایط خیلی خاصی ندارد. فقط با مدرک دیپلم و سن کمتر از 25 سال با به همراه داشتن مدرک زبان آلمانی سطح B1، می توانید برای مهاجرت به آلمان از این طریق اقدام کنید. این مسئله باعث شده که آلمان به عنوان یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت شناخته شود که پیش نیاز کار کردن را در این کشور برای مهاجران کاربران فراهم کرده است.

شرایط دوره آوسبیلدونگ آلمان

آوسبیلدونگ در آلمان یک آموزش حرفه‌ای دوگانه است. یعنی ترکیبی از دروس تئوری و کار عملی دوره آوسبیلدونگ را شکل می‌دهند. اگر به دنبال دریافت مدرک بدون تحصیل در دانشگاه های آلمان هستید، آوسبیلدونگ می‌تواند بهترین گزینه آموزشی و شغلی باشد.

در طول دوره آوسبیلدونگ، متقاضیان در یک مدرسه یا آموزشگاه حرفه‌ای دوره‌های تئوری را می‌گذرانند. دوره‌های عملی بسته به انواع آوسبیلدونگ آلمان می‌تواند با کار در بیمارستان‌ها، شرکت‌ها، سازمان‌ها و غیره همراه باشد. حقوق دوره‌ های آوسبیلدونگ آلمان معمولا هر سال با توجه به تعداد سال‌های آموزش افزایش می‌یابد.

با این وجود ، مشاغل آوسبیلدونگ آلمان دستمزد کمتری نسبت به مشاغل دانشگاهی دریافت می‌کنند. در عین حال مسئولیت‌های محدودتری نیز دارند. اگرچه، افزایش دستمزد با تجربه و آموزش بیشتر امکانپذیر است. کسانی که دوره های آوسبیلدونگ آلمان را پشت سر می‌گذارند، فرصت‌های شغلی متعددی دارند، زیرا تقاضا برای نیروی کار در آلمان بالاست.

توجه داشته باشید، آموزشگاهی که در آن آموزش می‌بینید امتحانات میان دوره و پایان دوره برگزار می‌کند. نمره نهایی آوسبیلدونگ شما مجموع نمرات تئوری و عملی است. همچنین شرکت یا سازمانی که در آلمان دوره کارورزی خود را در آن سپری می‌کنید، با توجه به عملکردتان به شما امتیاز خواهد داد.

با قبولی در آزمون‌ها، متقاضیان مدرکی دریافت می‎کنند که به آنها اجازه کار در بخشی برای آن آموزش دیده‌اند، داده می‌شود. این مدرک همچنین در بسیاری از کشورهای دیگر از جمله اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته می‌شود. بنابراین با آوسبیلدونگ آلمان شما تنها به این کشور محدود نخواهید شد.

بیشتر بخوانید: شرایط ویزای تحصیلی آلمان برای متاهلین

آوسبیلدونگ آلمان یعنی چه؟

آوسبیلدونگ (Ausbildung) به دوره کارآموزی یا آموزش کار محوری گفته می شود که فرد متقاضی باید در طول یک دوره مشخص، در مدت زمان خاصی در آلمان آموزش بگذراند. علاوه بر آموزش و تحصیل در این روش، فرد متقاضی مقدار مشخصی حقوق هم دریافت می کند که به عنوان کمک هزینه زندگی در آلمان از آن استفاده می کند.

آوسبیلدونگ آلمان در رشته های مختلفی در اختیار متقاضیان قرار می گیرد و هر کسی می تواند به راحتی رشته مورد نظر خود را پیدا کرده و برای شرکت در دوره کارآموزی در کشور آلمان اقدام کند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید در حال حاضر، بیشتر از 320 رشته برای دوره کارآموزی در کشور آلمان وجود دارند و در صورتی که رشته شما مربوط به هر یک از این حرفه ها باشد، می توانید برای مهاجرت به آلمان اقدام کنید.

تقریباً همه کسانی که در کشورهای دیگر زندگی می کنند، مشمول دریافت آوسبیلدونگ آلمان می شوند. هر کسی که بخواهد در این کشور به کار مشغول شود، باید حتماً یک دوره کارآموزی هرچند کوتاه در آلمان بگذراند. البته باید بدانید که متقاضیانی که از این روش برای مهاجرت اقدام می کنند، باید حتماً دیپلم داشته باشند و 9 سال درس خوانده باشند.

انواع آوسبیلدونگ در آلمان

حالا که به پرسش آوسبیلدونگ چیست پاسخ دادیم، بیایید با انواع آوسبیلدونگ در آلمان بیشتر آشنا شویم.

- دوره آوسبیلدونگ دوگانه

یکی از انواع آوسبیلدونگ آلمان دوره آوسبیلدونگ دوگانه ( Dual vocational training ) است. این دوره به طور معمول دو بخش است که شامل دوره تئوری در یک آموزشگاه حرفه‌ای و تجربه عملی در شرکت‌ها یا سازمان‌های مختلف بسته به شغل افراد است.

تجربه کار همزمان در شرکت‌ها یا سازمان‌های آلمانی، متقاضی را آماده ورود به بازار کار می‌کند. آوسبیلدونگ دوگانه پرطرفدارترین نوع آوسبیلدونگ است، زیرا در این دوره‌ها متقاضیان حقوق دریافت می‌کنند. همچنین بیشترین جای خالی در بازار کار آلمان متعلق به این دوره است.
مدت زمان آوسبیلدونگ: ۲ تا ۳ سال و نیم بسته به مشاغل افراد

دوره آوسبیلدونگ دوگانه

- دوره آوسبیلدونگ مبتنی بر مدرسه

از دیگر انواع آوسبیلدوگ در آلمان است که با نام School-based vocational training شناخته می‌شود. در این دوره بخش تئوری در یک هنرستان یا دانشکده فنی برگزار می‌شود. بخش عملی دوره نیز در محل کار فقط به صورت مکمل ارائه می‌شود. در دوره آوسبیلدونگ مبتنی بر مدرسه فقط به دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری حقوق پرداخت می‌شود.
مدت زمان آوسبیلدونگ: ۳ تا ۵ سال شامل دوره آموزش کاری

- مدرک حرفه‌ای دوگانه

مدرک حرفه‌ای دوگانه یا Dual vocational degree توسط یک دانشگاه یا آکادمی حرفه‌ای به متقاضیان آوسبیلدونگ آلمان ارائه می‌شود. مدرک دیپلم برای ورود به این دوره نیز الزامی است. متقاضیان پس از اتمام دوره یک مدرک معتبر دریافت می‌کنند. همچنین گواهی تجربه کاری (حداقل دو سال) نیز به آنها اعطا می‌شود. این دوره آوسبیلدونگ حقوق دارد اما در سطح کارآموز پرداخت می‌شود.
مدت زمان آوسبیلدونگ: ۳ تا ۵ سال شامل کارورزی

آیا با دوره آوسبیلدونگ در آلمان می توان کار کرد؟

کمپانی های مشهور و موفق بسیار زیادی در کشور آلمان وجود دارند که هر یک از آن ها نیاز زیادی به نیروی کار متخصص در حوزه خود دارند. از طرف دیگر، منفی بودن نرخ رشد جمعیت در این کشور باعث شده که آلمان مهاجران زیادی از سراسر جهان بگیرد.

از این رو، مهاجران خارجی با آوسبیلدونگ آلمان می توانند به این کشور مهاجرت کنند و بعد از گذراندن دوره های لازم، به راحتی به بازار کار جذب شوند. مشخصاً افرادی که از این طریق به آلمان مهاجرت می کنند، می توانند از کارهای پردرآمد و محبوب آلمان نیز برای کسب درآمد استفاده کنند.

این موضوع باعث شده که دریافت آوسبیلدونگ آلمان برای کار در این کشور یکی از مهم ترین روش ها برای مهاجرت باشد. شغل های فوق العاده زیادی در این کشور وجود دارند که می توانید در سریع ترین زمان ممکن، حرفه مورد نظر خود را پیدا کنید. در صورتی که دوره کارآموزی را در آلمان را بگذرانید و سابقه کار داشته باشید، بدون هیچ گونه مشکلی می توانید در برخی از بهترین شرکت های آلمان مشغول به کار شوید.

رشته های آوسبیلدونگ آلمان

چه شغل هایی برای آوسبیلدونگ آلمان مناسب هستند؟

همان طور که پیش از این نیز گفتیم، آوسبیلدونگ آلمان شامل بیشتر از 320 نوع شغل  و حرفه می شوند. تنوع بالای رشته ها باعث می شود که تقریباً هر کسی بتواند شغل و حرفه مورد نظر خود را در آلمان پیدا کنند و برای گذراندن دوره آوسبیلدونگ در آلمان اقدام نماید.

بیشترین کارهایی که محبوبیت و درآمد زیادی در کشور آلمان دارند، شامل کار های فیزیکی می شوند. برای مثال، حرفه هایی مانند فروشندگی، مکانیکی، پرستاری، نقاشی، آرایشگری، نجاری، قصابی و سایر موارد این چنینی، محبوبیت زیادی در کشور آلمان دارند و شما می توانید به راحتی دوره کارآموزی یکی از این شغل ها را در این کشور پیدا کنید.

مدت زمان گذراندن دوره آوسبیلدونگ در آلمان بسته به رشته شما، بین 2 تا 3 سال است و بعد از گذشت این زمان، به عنوان یک کارگر ماهر شناخته می شوید. مدرک دوره کارآموزی آلمان به شما این امکان را می دهد که موقعیت شغلی بسیار خوبی در این کشور برای خود دست و پا کنید.

انواع دوره های کارآموزی آلمان

دوره آوسبیلدونگ آلمان شامل دو نوع می شود که هر یک از آن ها مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند. شما می توانید بسته به شرایط خود، یکی از این دوره ها را برای گذراندن دوره کارآموزی انتخاب کنید. دوره های کارآموزی در آلمان شامل دوره تحصیلات حرفه ای در مدرسه و آموزش دوگانه می شوند که در این بخش آن ها را توضیح می دهیم.

دوره تحصیلات حرفه ای در مدرسه

یکی از مهم ترین انواع آوسبیلدونگ آلمان که افراد زیادی از این طریق به این کشور مهاجرت می کنند، دوره تحصیلات حرفه ای در مدرسه است. همان طور که از نام آن پیداست، در این دوره ها شما باید به صورت کاملاً حرفه ای در دانشگاه ها یا دانشکده های فنی حرفه ای آلمان آموزش ببینید. این مراکز که به صورت خصوصی یا دولتی فعالیت دارند، مبلغ مشخصی به عنوان شهریه از کارآموز دریافت می کنند.

نکته جالب توجه درباره این نوع تحصیل آوسبیلدونگ آلمان این است که دوره تئوری طولانی تری نسبت به دوره علمی دارد. مشاغلی که می توانند از این روش استفاده کنند، شامل مواردی مانند فروشندگی، کارهای مربوط به کادر درمان و پرستاری، نیروی کار فنی و بانکداری می شوند. البته به جز رشته پرستاری، بقیه رشته ها در این نوع تحصیل در آلمان دستمزدی نخواهند داشت.

آوسبیلدونگ آلمان در دوره تحصیلات حرفه ای در مدرسه، نیاز به گذراندن دوره بین 1 تا 3 ساله دارد. در اولین مرحله، شما باید دوره های تئوری را بگذرانید و بعد از به پایان رساندن آن، نوبت به دوره های عملی می رسد.

دوره آوسبیلدونگ آلمان - اسبیلدونگ آلمان

آموزش دوگانه

همان طور که از نام آن مشخص است، آوسبیلدونگ آلمان از نوع آموزش دوگانه، هم درس های تئوری و هم درس های عملی را شامل می شود. نکته مهم درباره این نوع دوره کارآموزی این است که برای شروع آن باید اول در یک شرکت استخدام شوید تا بتوانید این دوره را بگذرانید.

در این نوع آموزش، فرد متقاضی باید تقریباً نصف وقت خود را برای آموزش در شرکت مورد نظر بگذراند و نیم دیگر از وقت خود را نیز در یک آموزشگاه حرفه ای مشغول شود. نکته جالب توجه درباره شرکت های آموزش دوگانه این است که تمام هزینه های لازم برای آموزش حرفه ای به متقاضیان، پرداخت می شود.

مدت زمان آموزش دوگانه برای آوسبیلدونگ آلمان برای رشته های مختلف با یکدیگر فرق دارند. با این حال، بیشتر رشته هایی که از آموزش دوگانه استفاده می کنند، نیاز به دوره کارآموزی بین 2 تا 3 ساله دارند. همچنین مزیت دیگری که این دوره ها نسبت به دوره تحصیلات حرفه ای در مدرسه دارند، این است که به کارآموزان دستمزد می دهند.

چگونه می توان برای دریافت آوسبیلدونگ آلمان اقدام کرد؟

در صورتی که بخواهید برای آوسبیلدونگ آلمان از هر نوعی اقدام کنید، اول از همه باید دوره مورد نظر خود را انتخاب کرده و در آن ثبت نام نمایید. برای انجام این کار، باید اول محلی که دوره کارآموزی را ارائه می دهد را پیدا کنید. در قدم بعدی، مدارک مورد نیاز برای شرکت در دوره کارآموزی را فراهم نمایید.

توجه داشته باشید که داشتن مدرک زبان آلمانی می تواند تأثیر زیادی در روند موفقیت شما در دریافت آوسبیلدونگ آلمان داشته باشد. از این رو، اگر مدرک زبان آلمانی سطح بالاتری داشته باشید، مطمئناً شانس بیشتری برای قبولی در دوره کارآموزی دارید. اصلی ترین مدارکی که برای دریافت دوره کارآموزی آلمان به آن ها نیاز پیدا می کنید، شامل موارد زیر می شوند.

• فرم درخواست ویزا به همراه 2 قطعه عکس

• پاسپورت معتبر

• قرارداد آوسبیلدونگ با جزئیات کامل

• مدرک زبان آلمانی در سطح  B1

• ترجمه مدارک تحصیلی

• سابقه کاری

• بیمه درمانی

• تمکن مالی حداقل 853 یورو در هر ماه

بعد از انتخاب دوره و ارسال مدارک، مصاحبه ای از طریق اسکایپ برگزار می شود. در صورتی که در این مصاحبه قبول شوید، بعد از دریافت پذیرش می توانید برای دریافت ویزا هم اقدام کنید. موسسه مهاجرتی چهره نگار به شما کمک می کند که روند دریافت آوسبیلدونگ آلمان را در زمان سریع تری به انجام برسانید.

بعد از دریافت آوسبیلدونگ آلمان چقدر حقوق دریافت می کنیم؟

کمترین حقوقی که در آلمان می توانید به ازای هر ساعت دریافت کنید، 10 یورو است. در صورتی که تقریباً 40 ساعت در هر هفته در آلمان کار کنید، می توانید هر ماه حداقل 1600 یورو درآمد داشته باشید. اغلب مواقع، حقوق آوسبیلدونگ آلمان تقریباً بین 800 تا 1200 یورو به صورت ماهیانه است.

آوسبیلدونگ های آلمان - اوسبیلدونگ های آلمانی

البته این میزان حقوق در دوره کارآموزی آلمان به موارد دیگری مانند حرفه انتخابی شما و منطقه ای که در آن کار می کنید هم بستگی دارد. بعد از این که به عنوان کارگر ماهر از دوره کارآموزی گواهی معتبری دریافت کردید و در شرکتی به صورت رسمی آغاز به کار کردید، می توانید ماهیانه بین 1800 تا 3800 یورو درآمد داشته باشید.

دریافت آوسبیلدونگ آلمان با چهره نگار

دریافت آوسبیلدونگ آلمان همچنان با روند پیچیده ای به همراه است که نمی توانید به تنهایی برای آن اقدام کنید. با مراجعه به موسسه مهاجرتی چهره نگار، می توانید فرایند دریافت آوسبیلدونگ آلمان را در زمان سریع تری به انجام برسانید. ما در آژانس مهاجرتی چهره نگار، شما را به طور کامل راهنمایی می کنیم تا دیگر هیچ گونه نگرانی و ابهامی برای گذراندن دوره کارآموزی و کار کردن در آلمان نداشته باشید.

پاسخ به چند پرسش درباره دوره های آوسبیلدونگ آلمان

حقوق دوره های آوسبیلدونگ آلمان چقدر است؟

پاسخ به این پرسش کار آسانی نیست. حقوق آوسبیلدونگ آلمان به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال، به صنعتی که در آن مشغول به کارآموزی شده‌اید. یا قراردادهای جمعی شرکت شما ملزم به انجام آن است. علاوه بر این، حقوق آوسبیلدونگ آلمان هر سال افزایش می‌یابد، به طوری که در سال سوم بیشتر از سال اول درآمد کسب می‌کنید. به طور متوسط حقوق دوره های آوسبیلدونگ در آلمان می‌توان بین 500 تا 1300 یورو در ماه متغیر باشد.

چه مدارکی برای دوره های آوسبیلدونگ آلمان نیاز است؟

مدارک لازم برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ آلمان عبارتند از:
- مدرک دیپلم
- مدرک زبان آلمانی B1 (برای آوسبیلدونگ پرستاری آلمان B2 لازم است).
- همچنین برخی از دوره های آوسبیلدونگ دارای شرایط سنی هستند.

مدت زمان آوسبیلدونگ آلمان چقدر است؟

مدت زمان دوره آوسبیلدونگ در آلمان کاملا به شغل و نوع آوسبیلدونگ، شرکت یا سازمانی که در آن دوره کارآموزی می‌گذرانید و... شما بستگی دارد. به طور معمول بین 3 تا 4 سال طول می‌کشد تا دوره خود را تکمیل کنید. البته اگر نمرات خیلی خوبی کسب کنید و عملکرد عالی در بخش عملی داشته باشید، این دوره می‌تواند کمتر شود.

پرطرفدارترین مشاغل آوسبیلدونگ آلمان کدامند؟

فروشنده، دستیار دفتر مدیر، تکنسین مکاترونیک خودرو، آوسبیلدونگ پرستاری، کارمند صنعتی، متخصص آی‌تی، دستیار پزشک، تکنسین برق و تاسیساتی سرویس‌های بهداشتی، گرمایشی و فناوری تهویه مطبوع از پرطرفدارترین دوره های آوسبیلدونگ آلمان به شمار می‌روند.

پردرآمدترین دوره های آوسبیلدونگ آلمان کدامند؟

کنترل‌کننده ترافیک هوایی، مکانیک کشتی، دوره آوسبیلدونگ پرستاری، کارمند دولت در خدمات گمرکی، پلیس زن، کارمند بیمه و امور مالی، کارمند تامین اجتماعی، دستیار آزمایشگاه، تکنسین مکاترونیک و متخصص آی‌تی در فهرست پردرآمدترین دوره های آوسبیلدونگ در آلمان قرار دارند.

چه مشاغلی شامل انواع آوسبیلدونگ آلمان می‌شوند؟

همانطور که گفتیم فهرست مشاغل دوره های آوسبیلدونگ آلمان بسیار گسترده است. از پرستاران گرفته تا نانوایان، بازرگانان، برقکاران، کارکنان اورژانس، آتش‌نشانان، دستیاران پزشک، لوله‌کش، سنگ‌تراش، نقاش، آرایشگر، متخصصان کامپیوتر و آی‌تی و همچنین صنایع غذا و پرسنل هتل و بسیاری فرصت‌های کارآموزی دیگر در آلمان وجود دارد.

آیا بعد از دریافت آوسبیلدونگ آلمان حقوقی هم دریافت می کنم؟

حقوق شما به نوع دوره کارآموزی بستگی دارد. دوره تحصیلات حرفه ای در مدرسه، فقط برای رشته پرستاری حقوق تعیین کرده و به بقیه رشته ها حقوقی نمی دهد. این در حالی است که در آموزش دوگانه، شما می توانید بسته به رشته خود، حقوق مشخصی دریافت نمایید. در این شرایط، حقوق شما بین 800 تا 1200 یورو خواهد بود.

دوره آوسبیلدونگ آلمان چقدر طول می کشد؟

بازه زمانی این دوره به شرکت و رشته انتخابی شما بستگی دارد. بیشتر شرکت ها و دوره های آوسبیلدونگ در آلمان، به مدت 2 تا 3 سال هستند. بعد از گذشت این بازه زمانی، می توانید در شرکت های این کشور به عنوان کارگر ماهر مشغول به کار شوید.

تا چه مقدار این مطلب مفید بود؟

میزان ستاره دلخواه را کلیک کنید

میانگین 4.3 / 5. تعداد: 13

تاکنون امتیازی ثبت نشده

1 دیدگاه
سوالات و نظرات خود را بنویسید