راهنمای جامع

شرایط و هزینه ها و مدارک لازم برای تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان طی سال های اخیر به عنوان یکی از گزینه های ایده آل برای دانشجویان ایرانی شناخته شده است. دانشگاه هایی از جمله دانشگاه سملوایز در بوداپست، پایتخت مجارستان و هم چنین دانشگاه سگد که در شهر سگد واقع شده است، دو مورد از بهترین دانشگاه های این کشور می باشند که در رتبه بندی QS، در میان 500 دانشگاه برتر جهان جای گرفته اند.

تحصیل در مجارستان در تمامی رشته های دانشگاهی امکان پذیر است و هم چنین مدارس نیز آماده پذیرش دانش آموزان ایرانی مستعد هستند.

مجارستان مقصد بسیاری از دانشجویان بین المللی است که برای تحصیل اروپا را انتخاب می کنند - تحصیل در مجارستان

فهرست

شرایط تحصیل در مجارستان چیست؟

شرایط تحصیل در مجارستان بسیار ساده است و کشور مجارستان با فراهم آوردن شرایط مناسب برای مهاجرین در زمینه های گوناگون، به یکی از مقاصد محبوب علاقه مندان به مهاجرت در سال های اخیر تبدیل شده است.

تحصیل در مجارستان از جمله موضوعاتی است که به علت استانداردهای بالای آموزشی در شهرهایی چون بوداپست، توجه زیادی را به خود اختصاص داده. به گونه ای که در سال 2020 حدود 32 هزار دانشجوی بین المللی در دانشگاه های مجارستان مشغول به تحصیل بودند و این درحالی است که این رقم در سال 2021 به بیش از 34800 نفر ارتقا یافته است.

شایان ذکر است که شمار دانش آموزان بین المللی که در مدارس مجارستان مشغول به تحصیل هستند، در این آمار گنجانده نشده است.

 1. طبق قوانین مجارستان، دانش آموزان خارجی که قصد مهاجرت تحصیلی به مجارستان را دارند باید امتحان زبان مجارستانی را به عنوان شرط لازم برای اعطای دیپلم بگذرانند.
 2. در صورتی که در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل هستید، باید سطح تسلط بر زبان مجارستانی را داشته باشید که حداقل با C1 در گذرنامه زبان Europass1 مطابقت دارد.
 3. برای درخواست برای مدرک لیسانس (3 ساله) دانش آموزان آینده نگر باید دارای مدرک دیپلم دبیرستان ترجمه شده به مجارستانی یا انگلیسی با رونوشت مربوط به دوره ها و نمرات باشند. برخی از رشته ها ممکن است علاوه بر ارائه این مدارک نیاز به آزمون ورودی نیز داشته باشند.
راحتی سفر هزینه زندگی پایین
مدارک علمی معتبر شانس بالای دریافت ویزا

دانشگاه های محبوب مجارستان

پیدا کردن یک دوره زبان در مجارستان

راه های زیادی برای پیدا کردن یک دوره زبان در مجارستان وجود دارد. اینجا نکاتی وجود دارد:

 • جستجوی آنلاین: تعدادی وب سایت وجود دارند که دوره های زبان انگلیسی در زمان تحصیل در مجارستان را فهرست می کنند. شما می توانید از این وب سایت ها برای مقایسه قیمت ها، مکان ها و تخفیف ها استفاده کنید.
 • با شورای بریتانیا تماس بگیرید. شورای بریتانیا یک سازمان بریتانیایی است که دوره های زبان انگلیسی را در سراسر جهان ارائه می دهد. آنها تعدادی دوره در مجارستان، هم در بوداپست و هم در شهرهای دیگر دارند.
 • با سفارت یا کنسولگری محلی خود تماس بگیرید. سفارت یا کنسولگری محلی شما ممکن است بتواند اطلاعاتی در مورد دوره های زبان انگلیسی لازم برای تحصیل در مجارستان به شما ارائه دهد.
 • از دوستان یا همکاران خود بپرسید. اگر کسی را می شناسید که تجربه مهاجرت تحصیلی به مجارستان را دارد، از او بخواهید که شما را راهنمایی کند.

مزایای مهاجرت به مجارستان از طریق تحصیل در رشته زبان انگلیسی و آلمانی بدون مدرک زبان

 • دریافت کارت اقامت اروپا
 • اخذ پذیرش تحصیلی از سایر کشورهای اروپایی مثل آلمان و اتریش

هزینه تحصیل در مجارستان چه قدر است؟

هزینه تحصیل در مجارستان برای دانشجویان بین‌المللی نسبتا مقرون به صرفه است. هزینه های تحصیل در کشور مجارستان بسته به دانشگاه و همچنین رشته انتخابی متفاوت است. بسته به دانشگاه و رشته، باید حدود 2500 تا 3000 یورو در سال بپردازید. البته توجه داشته باشید که رشته‌های مهندسی در مجارستان کمی گران‌تر و تا حدود 5000 یورو در سال هزینه دارد.

تحصیل در رشته پزشکی یا دندانپزشکی در مجارستان نیز گرانتر است. تحصیل رایگان در مجارستان تنها از طریق بورسیه‌های تحصیلی این کشور اتفاق می‌افتد. اگر به دنبال تامین هزینه‌های مهاجرت تحصیلی به مجارستان از طریق بورسیه‌ هستید، باید شرایط لازم را داشته باشید. انواع بورسیه تحصیلی در مجارستان نیز در دسترس دانشجویان بین‌المللی قرار دارد.

مجارستان کشور نسبتا ارزانی است و برای تحصیل مقرون به صرفه استغ

مخارج و هزینه های زندگی در مجارستان

پیش از مهاجرت تحصیلی به مجارستان در هنگام انتخاب محل تحصیل، هزینه زندگی و در واقع شهریه دانشگاه همیشه جزو ملاحظات کلیدی است و مخارج و هزینه های زندگی در مجارستان این کشور را به گزینه مناسبی برای دانشجویان ایرانی تبدیل کرده است. بر خلاف بسیاری از کشورهای اروپایی، مجارستان یورو را به عنوان واحد پول رسمی خود انتخاب نکرده است، این کشور واحد پول خود – فورینت مجارستان – را حفظ کرده است.

به همین دلیل است که بوداپست هزینه های زندگی نسبتاً مقرون به صرفه ای دارد، به ویژه در مقایسه با سایر پایتخت های اروپایی، مانند پاریس یا برلین. با توجه به پول ملی مجارستان  بلیط رستوران ها و گشت و گذار نیز ارزان تر است.

علاوه بر این، حتی با وجود افزایش اجاره بها، هزینه اقامت معقول است.  پرداخت با فورینت به جای یورو فقط دارای این جنبه منفی است:در حین تحصیل در مجارستان شما باید یاد بگیرید که قیمت ها را تبدیل کنید.

متقاضیان تحصیل در مجارستان توجه کنند که مجارستان کشور گرانی به شمار نمی رود اما هزینه های زندگی در پایتخت این کشور، بوداپست، کمی بالاتر از شهرهای دیگر است.

هزینه زندگی در مجارستان که نیاز است، مبلغی حدود 490 یورو در ماه تخمین زده شده است. در صورت زندگی در خوابگاه، هزینه های اسکان فرد به طرز قابل توجهی کم می شوند اما در صورت اجاره مسکن، ملزم به پرداخت اجاره یک آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر به مبلغ 372 یورو در ماه می باشند.

هزینه لازم برای یک وعده غذا در رستورانی ارزان قیمت، 5 یورو اعلام شده و برای حمل و نقل نیز، دانشجویان می توانند از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

هزینه لازم برای هر بلیط مترو یک طرفه درون شهری، برابر با 0.8 یورو است. شایان ذکر است که دانشجویان می توانند با استفاده از کارت شناسایی دانشجویی بین المللی خود، از تخفیفات قابل توجهی در موزه ها، رستوران ها و وسایل حمل و نقل عمومی برخوردار شوند.

نام کالا هزینه‌ها
نان ۰.۶۸ Euro
شیر یک لیتری ۰.۶۸ Euro
هر جعبه تخم مرغ ۱.۵۷ Euro
سیب یک کیلوگرم ۱.۳۰ Euro
موز یک کیلوگرم ۱.۲۲ Euro
هر وعده غذا به طور تخمینی ۵.۵۱ Euro

هزینه خوابگاه در مجارستان

دانشجویان علاقه مند به تحصیل در مجارستان برای انتخاب محل زندگی خود در این کشور گزینه های متعددی پیش روی دارند از جمله اجاره آپارتمان، استودیو و یا هزینه خوابگاه در مجارستان. بدیهی است که هزینه زندگی در خوابگاه در مقایسه با اجاره محل زندگی، به صرفه تر می باشد و گزینه مناسب تری برای افراد با تمکن مالی متوسط است.

برخی خوابگاه ها علاوه بر هزینه ماهیانه، مبلغی تحت عنوان سپرده (Deposit) از دانشجویان مشغول به تحصیلات در مجارستان دریافت می کنند که تعهدی باشد برای پرداخت به موقع اجاره. هزینه خوابگاه های مجارستان با توجه به عواملی از جمله شهر، تعداد نفرات اتاق و هم چنین کیفیت خدمات ارائه شده متفاوت است و بازه ای برابر با 200 الی 500 یورو در ماه را در بر می گیرد.

برخی از هزینه های زندگی در مجارستان از سایر کشورهای اروپایی پایین تر است و همین عامل باعث شده است که این کشور مقرون به صرفه باشد - تحصیل در مجارستان

شهریه تحصیل در دانشگاه های مجارستان در سال 2023

شهریه تحصیل در دانشگاه های مجارستان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی نسبتاً پایین است. به طور متوسط، هزینه های تحصیل در کالج مجارستان بسته به برنامه و دانشگاه بین 1000 تا 5000 یورو در سال متغیر است. همچنین بسیاری از بورسیه ها و کمک های مالی برای کمک به دانشجویان بین المللی برای پوشش هزینه تحصیل در مجارستان وجود دارد. این بورسیه ها ممکن است توسط دولت مجارستان، اتحادیه اروپا یا خود دانشگاه ها ارائه شود. برخی از محبوب ترین بورسیه های تحصیلی برای دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به مجارستان را دارند عبارتند از:

 • Stipendium Hungaricum
 • بورسیه Erasmus+
 • بورسیه های دانشگاه اروپای مرکزی

هزینه دانشگاه های دولتی مجارستان

هزینه های تحصیل در مجارستان بسته به دانشگاه و برنامه تحصیلی انتخابی متفاوت است، اما در مقایسه با سایر کشورهای اروپای غربی، هزینه دانشگاه های دولتی مجارستان بسیار مقرون به صرفه است. هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی بسیار ارزان است.

 • دانشگاه کوروینوس بوداپست برای دانشجویان اتحادیه اروپا شهریه بین 3000 تا 5000 یورو دارد.
 • دانشگاه متروپولیتن بوداپست برای دانشجویان اتحادیه اروپا شهریه بین 5000 تا 6000 یورو دارد.
 • دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست برای دانشجویان اتحادیه اروپا شهریه از 4500 یورو تا 7600 یورو دارد.

هزینه دانشگاه های خصوصی مجارستان

هزینه های تحصیل در کالج مجارستان بسته به دانشگاه خصوصی و برنامه تحصیلی انتخابی متفاوت است، اما در مقایسه با سایر کشورهای اروپای غربی، هزینه دانشگاه های خصوصی مجارستان نیز بسیار مقرون به صرفه است.

 • دانشگاه متروپولیتن بوداپست برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا شهریه از 5000 تا 7000 یورو دارد.
 • دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا شهریه از 6400 یورو تا 7600 یورو دارد.
 • دانشگاه کوروینوس بوداپست دارای شهریه از 12000 یورو تا 16000 یورو برای مدارک پزشکی و دندانپزشکی است.

هزینه ویزای تحصیلی مجارستان چقدر است؟

نوع ویزا ویزای تحصیلی مجارستان، ویزای تحقیقی و سایر مقاصد تحصیلی
هزیه ویزا 60 euro

در پاسخ به این سوال که هزینه ویزای تحصیلی مجارستان چقدر است باید گفت علاوه بر هزینه ویزای تحصیلی مجارستان ممکن است هزینه های دیگری نیز در ارتباط با اخذ ویزای دانشجویی وجود داشته باشد، مانند:

 • بیمه درمانی: به عنوان شرط ویزا، دانشجویان حین تحصیل در مجارستان ممکن است ملزم به ارائه مدرکی مبنی بر پوشش بیمه درمانی باشند. هزینه بیمه درمانی بسته به ارائه دهنده و سطح پوشش متفاوت خواهد بود.
 • آزمون مهارت زبان: ممکن است از دانش آموزان خواسته شود که مهارت خود را به زبان مجارستان یا زبان دیگری نشان دهند. هزینه آزمون های مهارت زبان بسته به آزمون و مرکز آزمون متفاوت خواهد بود.

بررسی مزایای تحصیل در مجارستان

دانشگاه های مجارستان به خاطر مزایای زیادی که دارند مورد استقبال بسیاری از دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. در این بخش به برخی از مزایای تحصیل در مجارستان اشاره شده است:

 • شما به سرعت وارد اروپا خواهید شد.
 • فرآیند آموزش زبان شما، در یک کشور اروپایی و همراه با درک زندگی اروپایی خواهد بود.
 • امکان پذیرش ساده و راحتی را برای دانشگاه‌های سراسر جهان خواهید داشت.
 • هزینه چندان سنگین نیست.
 • برای ورود به بازار کار مجارستان، آماده خواهید شد.
 • امکان کاریابی در آلمان، اتریش، سوئیس و دیگر کشورهای اروپایی را خواهید داشت.
 • امکان ادامه تحصیل در امریکا و کانادا را خواهید داشت.
 • امکان اخذ اقامت دائم شنگن
 • برخورداری از تجهیزات آموزشی درجه یک و مدرن
 • مدارک علمی معتبر
 • بورسیه های تحصیلی قابل توجه
 • امکان اقامت در خوابگاه های دانشجویی

هزینه تحصیل پایین تر در کشور هنگری در مقایسه با کشورهایی چون انگلستان، روسیه و بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا از دیگر مزایای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان بوده و همچنین زیبایی های بصری متعدد و جاذبه های گردشگری و تفریحی گوناگون می تواند اوقات فراغت دانشجویان را به خوبی پر کند.

اما از سوی دیگر تحصیل در مجارستان دارای معایبی نیز می باشد؛ از بارزترین معایب تحصیل در شهرهایی چون بوداپست و دبرسن می توان به محدودیت تعداد دانشگاه ها اشاره کرد. به گونه ای که پایین بودن تعداد دانشگاه ها موجب شده رقابت برای یافتن جایگاه های موردنظر برای تحصیل در مجارستان تنگاتنگ شود.

آیا تحصیل رایگان مجارستان ممکن است؟

دولت مجارستان دائماً مؤسسات آموزشی خود را ارتقاء می دهد، کیفیت مطالعات را بهبود می بخشد و در راستای هدف ایجاد احساس راحتی در دانشجویانی که به اینجا می آیند، برای فراهم آوردن امکان تحصیل رایگان مجارستان تلاش می کند.

انتخاب خوب رشته ها، شهریه های پایین و بورسیه های تحصیلی گسترده تنها برخی از دلایل حضور در یکی از دانشگاه های مجارستان است. بنابراین، بیایید در مورد نحوه تحصیل رایگان مجارستان به عنوان دانشجویان بین المللی بیشتر بدانیم.

اگر قصد تحصیل رایگان مجارستان را دارید، ایده خوبی است که از قبل با شرایط ورود آشنا شوید. در طول سال آخر مدرسه، سعی کنید نمرات تان را ارتقا دهید که بیشترین تأثیر را بر شانس شما برای پذیرش در یکی از مؤسسات دانشگاهی برتر دارد.

روش های مختلفی برای تحصیل رایگان مجارستان وجود دارد. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 1. از دانشگاه های مجارستان کمک مالی دریافت کنید.
 2. از دولت خود پول دریافت کنید.
 3. برای بورسیه بین المللی اقدام کنید.
 4. دانشگاه های مقرون به صرفه در مجارستان را انتخاب کنید.
 5. به دنبال شغل پاره وقت برای مدت تحصیل خود باشید.

تحصیل رایگان در مجارستان امکان پذیر است؟

تحصیل رایگان در مجارستان با توجه به مواردی که پیش از این گفته شد، بسیار ارزان تر از کشورهای همسایه آن بوده و گزینه مقرون به صرفه ای است. طبق آخرین اطلاعات جمع آوری شده در سال 2022، تحصیلات در مجارستان رایگان نمی باشد اما دانشجویان مستعد می توانند جهت دریافت بورسیه تحصیل در مجارستان اقدام کنند.

بورسیه تحصیلی مجارستان برای دانشجویان بین المللی

به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در مجارستان، می‌توانید برای یکی از کمک‌های مالی، بودجه یا برنامه‌های بورس تحصیلی بین‌المللی درخواست دهید تا به شما در تحصیل در کالج مجارستان به صورت رایگان کمک کند. بورسیه تحصیلی مجارستان برای دانشجویان بین المللی  شامل این 6 نوع بورسیه است که عبارتند از:

 1. Sitpendium Hungaricum
 2. Erasmus plus
 3. CEEPUS
 4. بورسیه دو جانبه
 5. EEA Grants
 6. بورسیه Diospora

برخی از این بورسیه ها فقط به دانشجویان بین المللی کشورهایی خاص اعطا می شود و شامل تمامی دانشجویان بین المللی که  قصد مهاجرت تحصیلی به مجارستان را دارند نمی گردد. اما به طور کلی، از شروط اصلی برای اخذ بورسیه تحصیلی، داشتن معدل بالا، استعداد و رزومه تحصیلی قابل توجه می باشند. شایان ذکر است که دانشجویان بین المللی می توانند جهت اخذ وام دانشجویی که هر ترم ارائه می گردد نیز اقدام نمایند.

مطمئن شوید که با تعدادی از سازمان های موجود در تماس باشید، زیرا این به شما امکان می دهد شانس کلی خود را برای دریافت پشتیبانی و بورسیه تحصیل در مجارستان افزایش دهید.

شرایط بورسیه در مجارستان چسیت؟

معیارهای واجد شرایط بودن برای بورسیه تحصیلی مجارستان به شرح زیر است بنابراین برای اینکه بدانید شرایط بورسیه در مجارستان چسیت ادامه مطلب را مطالعه کنید:

 • دانشجویان کشورهای واجد شرایط می توانند درخواست دهند
 • گواهی پزشکی از سلامت رضایت بخش
 • سن بین 18 تا 22 سال برای مقطع کارشناسی تا 35 سال برای کارشناسی ارشد و حداکثر 40 سال برای کارمندان تمام وقت در دانشگاه های دولتی کالج ها برای داوطلبان متقاضی برای Ph.D. برنامه ها
 • شرایط واجد شرایط بودن برای برنامه بورسیه تحصیلی Stipendium Hungaricum به شرح زیر است:
 • متقاضیان نمی توانند شهروند مجارستان باشند
 • متقاضیان باید در تاریخ 31 آگوست 2023 حداقل 18 سال سن داشته باشند

بورسیه دولتی مجارستان به چه افرادی تعلق می گیرد؟

درخواست بورسیه دولتی مجارستان برای همه متقاضیان بین المللی از تمام نقاط جهان ممکن است اما بورسیه دولتی مجارستان به چه افرادی تعلق می گیرد؟ شما می توانید بدون آیلتس برای این بورسیه تحصیل در مجارستان اقدام کنید.

برای واجد شرایط بودن برای بورسیه تحصیلی دولت مجارستان، نامزدها باید تمام شرایط زیر را داشته باشند:

 • زبان مورد نیاز: انگلیسی. تسلط به زبان انگلیسی (برای دوره هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند)
 • دستاوردهای عالی مدرسه
 • انگیزه
 • سلامت جسمانی

دانشجویان بین‌المللی در زمان تحصیلات در مجارستان ملزم به گذراندن دو ترم کلاس‌های زبان مجارستانی در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند. به عنوان بخشی از دوره عادی، دانش آموزان آموزش رایگان به زبان مجارستانی دریافت خواهند کرد. دانش آموزانی که در برنامه مقطع پاره وقت ثبت نام کرده اند، نیازی به مطالعه زبان مجارستانی نخواهند داشت.

چه روش هایی برای اسکان دانشجویی در مجارستان وجود دارد؟

دولت مجارستان انواع روش هایی برای اسکان دانشجویی در مجارستان را فراهم کرده است. انواع اقامت برای دانشجویان بین المللی در مجارستان شامل این موارد است:

 • خوابگاه
 • مسافرخانه
 • هتل و آپارتمان

اکثر دانشگاه‌های مجارستان دارای خوابگاه هستند که معمولاً ارزان‌ترین نوع اسکان دانشجویی در مجارستان است. برای مثال دانشگاه متروپولیتن بوداپست دو خوابگاه دارد. پیشنهاد می‌کنم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزینه‌های مسکن دانشجویی، با دانشگاه مورد نظر خود تماس بگیرید.

فرایند گرفتن خوابگاه دانشجویی در مجارستان چیست؟

فرایند گرفتن خوابگاه دانشجویی در مجارستان بسته به دانشگاه متفاوت است. برخی از دانشگاه ها خوابگاه و خدمات مسکن ارائه می کنند. به عنوان مثال، دانشگاه متروپولیتن بوداپست برای رفاه دانشجویان خوابگاه فراهم می کند.

هزینه اجاره خانه در مجارستان

هزینه اجاره خانه در مجارستان بسته به شهر متفاوت است. قیمت اجاره خانه در مجارستان می تواند از شهری به شهر دیگر متفاوت باشد که می تواند از 130 یورو شروع شود و تا 930 یورو در ماه جهش کند. به طور معمول یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 260 یورو قیمت دارد و شما در خارج از مرکز زندگی می کنید احتمالاً 3501 یورو خواهید پرداخت.

هزینه اجاره آپارتمان در بوداپست

اجاره آپارتمان در بوداپست برای دانشجویان بین المللی مشغول به تحصیلات در مجارستان می تواند راه بهتری نسبت به اجاره خانه در مجارستان برای تجربه شهر و فرهنگ آن باشد. گزینه های زیادی از جمله خوابگاه، مسافرخانه، هتل و آپارتمان وجود دارد. هزینه اجاره آپارتمان در بوداپست می تواند بسته به نیاز فرد دانشجو متفاوت باشد.

هنگام اجاره آپارتمان یا اتاق در بوداپست، مهم است که موقعیت مکانی و نزدیکی به دانشگاه خود را در نظر بگیرید. همچنین باید متراژ آپارتمان یا اتاق و مبله یا غیر مبله بودن آن را نیز در نظر بگیرید. در جدول زیر می توانید هزینه اجاره آپاتمان در بوداپست را مشاهده کنید:

محل زندگی میزان اجاره بها ماهانه
سوییت در مرکز شهر €350-€600
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر €500-€800
آپارتمان دو خوابه در مرکز شهر €700-€1,200
آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر €1,000-€1,800
سوییت خارج از مرکز شهر €250-€450
آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر €350-€650
آپارتمان دو خوابه خارج از مرکز شهر €500-€1,000
آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر €800-€1,500

واحد پول مجارستان چیست؟

واحد پول مجارستان فورینت (HUF) است و شما در زمان تحصیل در مجارستان از این ارز استفاده خواهید کرد. هر فورینت به 100 فیلر تقسیم می شود، اما سکه های آن دیگر در گردش نیستند. فورینت در 1 اوت 1946 معرفی شد و جایگزین پنگو شد که از تورم شدید رنج می برد. فورینت در ابتدا با دلار آمریکا مرتبط بود، اما در سال 1990 شناور شد. فورینت در سال‌های اخیر نسبتاً باثبات بوده است و میانگین تورم آن حدود 3 درصد بوده است.

اسکناس‌ها و سکه‌های فورینت مجارستان در گردش عبارتند از:

 1. سکه فورینت: 5، 10، 20، 50، 100 و 200 فورینت
 2. اسکناس فورینت: 500، 1000، 2000، 5000، 10000 و 20000 فورینت

می‌توانید ارز خود را با فورینت در بانک‌ها، صرافی‌ها و برخی هتل‌ها در حین تحصیل در کالج مجارستان مبادله کنید. نرخ ارز بسته به صرافی متفاوت خواهد بود، بنابراین ایده خوبی است که برای بهترین نرخ به چند صرافی مراجعه کنید. همچنین می توانید از کارت اعتباری یا نقدی خود برای خرید در مجارستان استفاده کنید، اما توجه داشته باشید که برخی از تجار ممکن است هزینه تراکنش خارجی را دریافت کنند.

در اینجا چند نکته برای استفاده از فورینت در زمان تحصیل در مجارستان وجود دارد:

 • برای خریدهای کوچک مقادیر کوچک فورینت را در دسترس داشته باشید.
 • توجه داشته باشید که برخی از بازرگانان ممکن است اسکناس های با ارزش زیاد را قبول نکنند.
 • قبل از رسیدن به مجارستان، ارز خود را با فورینت مبادله کنید، زیرا ممکن است نرخ تبادل ارز در خارج از کشور بهتر باشد.
 • از کارت اعتباری یا نقدی خود برای خریدهای بزرگ استفاده کنید، زیرا این اغلب نرخ ارز بهتری را نسبت به مبادله نقدی به شما می دهد.
 • هزینه‌های خود را یادداشت کنید، زیرا زمانی که هزینه های خود را بررسی نمی کنید می‌توانید بیش از حد خرج کنید.

ارزش پول مجارستان

ارزش پول مجارستان بر اساس عرضه و تقاضا در بازار ارز تعیین می شود. فورینت معمولاً ضعیف تر از سایر ارزهای اصلی مانند دلار آمریکا و یورو است. این به دلیل عوامل متعددی از جمله نرخ تورم نسبتاً بالای مجارستان و اقتصاد نسبتاً کوچک آن است.

با وجود ارزش نسبتاً پایین، فورینت هنوز یک ارز ارزشمند است و شما در حین تحصیلات در مجارستان از آن استفاده خواهید کرد. می توان از آن برای خرید کالاها و خدمات در مجارستان استفاده کرد و همچنین می توان از آن برای سرمایه گذاری در دارایی های مجارستان استفاده کرد. فورینت همچنین یک ارز نسبتاً پایدار است که آن را برای سرمایه گذارانی که به دنبال یک پناهگاه امن هستند، انتخاب خوبی می کند.

در اینجا برخی از عواملی که می تواند بر ارزش پول مجارستان در حین تحصیلات در مجارستان تأثیر بگذارد آورده شده است:

 1. رشد اقتصادی: اقتصاد قوی مجارستان می تواند منجر به تقاضای بالاتر برای فورینت شود که می تواند ارزش پول مجارستان را افزایش دهد.
 2. تورم: تورم بالا می تواند ارزش فورینت مجارستان را از بین ببرد، زیرا کالاها و خدمات را گران می کند.
 3. نرخ بهره: نرخ بهره بالاتر در مجارستان می تواند فورینت را بیشتر کند برای سرمایه گذاران جذاب است که می تواند ارزش آن را نیز افزایش دهد.
 4. رویدادهای ژئوپلیتیک: بی ثباتی یا عدم اطمینان سیاسی در مجارستان یا سایر کشورهایی که با مجارستان تجارت می کنند نیز می تواند بر ارزش فورینت تأثیر بگذارد.

به طور کلی، ارزش فورینت مجارستان توسط تعدادی از عوامل از جمله رشد اقتصادی، تورم، نرخ بهره و رویدادهای ژئوپلیتیکی تعیین می شود. هنگام تصمیم گیری در مورد نحوه استفاده یا سرمایه گذاری فورینت، نظارت ارزش پول مجارستان با توجه به این عوامل بسیار مهم است.

بهترین شهرها برای تحصیل در مجارستان

مجارستان دارای چندین شهر با دانشگاه های معتبر بین المللی و میراث فرهنگی غنی است. در اینجا برخی از بهترین شهرها برای تحصیل در مجارستان بین المللی وجود دارد:

 • بوداپست: بوداپست به عنوان پایتخت مجارستان، به دلیل فضای پر جنب و جوش، معماری خیره کننده و دانشگاه های متعدد، مقصدی محبوب برای دانشجویان بین المللی است. این دانشگاه محل موسسات معتبری مانند دانشگاه اروپای مرکزی (CEU)، دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست، و دانشگاه Eötvös Loránd است.
 • دبرسن: شهر دبرسن که به عنوان “پایتخت دوم” مجارستان شناخته می شود، یک شهر دانشگاهی پر جنب و جوش با جمعیت زیادی از دانشجویان بین المللی است. دانشگاه دبرسن، یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های مجارستان، و همچنین تعدادی کالج و مؤسسه دیگر در این دانشگاه قرار دارد.
 • Szeged: در جنوب مجارستان واقع شده است، Szeged یک شهر دانشگاهی زیبا با تاریخ غنی و صحنه های فرهنگی پر رونق است. دانشگاه Szeged یکی از این دانشگاه هاست معتبرترین موسسات کشور که به دلیل برنامه های قوی خود در علوم طبیعی، پزشکی و علوم انسانی شناخته می شوند.
 • پچ: پچ با معماری زیبا و فضای مدیترانه‌ای، مقصدی محبوب برای دانشجویان بین‌المللی است که به دنبال سبک زندگی آرام‌تری هستند. این دانشگاه محل دانشگاه پچ است که به دلیل برنامه های خود در پزشکی، علوم طبیعی و علوم اجتماعی شهرت زیادی دارد.

به طور کلی، این شهرها با طیف وسیعی از فرصت های فرهنگی، اجتماعی و آموزشی، محیطی دلپذیر برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند.

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به مجارستان به زبان انگلیسی را دارید، گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد. بهترین دانشگاه مجارستان و معمولاً در بین 500 دانشگاه برتر جهان، دانشگاه Szeged است. این دانشگاه با بیش از 20000 دانشجو، یکی از بزرگترین موسسات دانشگاهی در مجارستان است.

از دیگر دانشگاه‌های برجسته می‌توان به دانشگاه Semmelweis (در بوداپست)، Eötvös Loránd (همچنین در بوداپست) و دانشگاه Pécs اشاره کرد.

تحصیل در مجارستان همچنین به دلیل دانشکده های پزشکی و دانشکده های دندانپزشکی خود مورد توجه قرار گرفته است، که بسیاری از آنها برنامه های مناسبی را برای دانشجویان خارجی ارائه می دهند.

چه شهرهایی برای تحصیل در دانشگاه های مجارستان مناسب است؟

دسترسی آسان به کشورهای اروپایی در حین تحصیل

از آنجایی که بوداپست در “قلب اروپا” است، از مزایای تحصیل در مجارستان دسترسی آسان به کشورهای اروپایی در حین تحصیل در کالج های مجارستان است. مجارستان بخشی از اتحادیه اروپا و همچنین کشور هنگری یک کشور شینگن است.

این کشور یک انتخاب استراتژیک برای کسانی است که آرزوی مهاجرت تحصیلی به مجارستان را دارند. در حالی که در بوداپست تحصیل می کنید، می توانید به راحتی از دیگر کشورهای اروپایی دیدن کنید. پروازها و قطارها اغلب به بقیه اروپا خدمات می دهند و به شما این امکان را می دهند که قاره اروپا را کشف کنید.

به عنوان مثال، اتریش، اسلواکی و کرواسی با طبیعت باورنکردنی خود تنها چند ساعت با مجارستان فاصله دارند. با این حال، مجارستان خود ارزش بازدید را دارد.

شرایط کار دانشجویی در مجارستان در حین تحصیلات در مجارستان

دانشجویان بین المللی با رعایت شرایط کار دانشجویی در مجارستان در حین تحصیل در مجارستان اجازه دارند در کنار تحصیل کار کنند. تعداد ساعات کاری رسمی تایید شده به تازگی افزایش یافته است، بنابراین پس از مهاجرت تحصیلی به مجارستان شما مجاز به کار 30 ساعت در هفته خواهید بود بدون اینکه اقامت دانشجویی خود را از دست بدهید. در دوران تحصیل حداکثر 30 ساعت در هفته و خارج از دوره تحصیلی (بنابراین در ایام امتحانات و تعطیلات تابستانی) حداکثر 90 روز یا 66 روز کاری در سال می توانید کار کنید.

چگونه از حمل و نقل عمومی در مجارستان استفاده کنیم؟

برای پاسخ به اینکه چگونه از حمل و نقل عمومی در مجارستان استفاده کنیم باید گفت در زمان تحصیلات در مجارستان، دانشجویان می توانند تا 50 درصد از هزینه های حمل و نقل تخفیف بگیرند. برای خرید بلیت دانشجویی باید کارت دانشجویی معتبر همراه داشته باشید در غیر این صورت جریمه می شوید.

طول مدت زمان مقاطع تحصیلی در مجارستان

طول مدت زمان مقاطع تحصیلی در مجارستان به شرح زیر است:

 1. مدت زمان دوره کارشناسی در مجارستان: دوره کارشناسی در مجارستان معمولاً سه یا چهار سال طول می کشد و رشته های تخصصی مانند پزشکی معمولا طولانی تر است.
 2. مدت زمان دوره کارشناسی ارشد در مجارستان: طول دوره های کارشناسی ارشد در مجارستان ممکن است یک ساله یا دو ساله باشد. دوره های تحصیل در کالج های مجارستان همیشه دو ساله است، در حالی که موسسات خصوصی تمایل بیشتری به ارائه برنامه های یک ساله دارند.
 3. مدت زمان دوره دکتری در مجارستان: مدت زمان دوره دکتری تمام وقت مجارستان معمولاً 3-6 سال است. با این حال، طول دوره های دکترا بسته به دانشگاه و برنامه های آنها می تواند متفاوت باشد.
 4. مدت زمان رشته های پزشکی در مجارستان: مدت زمان رشته های پزشکی در مجارستان حداقل شش سال است که شامل مطالعات نظری و عملی دانش و مهارت های پزشکی است. برنامه های پزشکی عمومی عمدتاً به عنوان برنامه های One-Tier-Master (OTM) با مدت زمان 5-6 سال در دسترس هستند.

نحوه گرفتن وقت سفارت مجارستان چیست و چقدر طول می کشد؟

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به مجارستان را دارید، شما می توانید با اطلاع از محل سفارت، کنسولگری در شهر خود و اطلاع از نحوه گرفتن وقت سفارت مجارستان و سپس تماس گرفتن با سفارت مجارستان وقت ملاقات رزرو کنید و یا می توانید برای اطمینان از انجام صحیح پروسه گرفتن وقت در سفارت مجارستان، این کار را به ما بسپارید.

در مورد مدت زمان لازم برای وقت گرفتن سفارت مجارستان پیشنهاد می کنم مستقیما با سفارت تماس نگیرید و بررسی پرونده خود را به مجموعه چهره نگار بسپارید.

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان اطلاعات خود را وارد نمایید:

نام و نام خانوادگی

تلفن همراه

مدارک لازم برای تحصیل در مجارستان چیست؟

گردآوری مدارک لازم برای تحصیل در مجارستان بسیار آسان است. شرکت در آزمون Entrance Exam و برخورداری از مدرک زبان (آیلتس 6) دو شرط اصلی اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور هستند.

باید توجه داشت که طبق آمار بیش از 90 درصد از رشته های دانشگاهی در مجارستان به زبان انگلیسی ارائه می شوند و شایان ذکر است که حدود 65 درصد متقاضیان تحصیل در این کشور، برای مقطع کارشناسی اقدام می نمایند.

همچنین برای مثال متقاضیان شرکت در رشته هایی چون دندانپزشکی، پزشکی و داروسازی در صورت داشتن نمرات بالا در دروس پایه چون زیست شناسی و شیمی شانس خود را افزایش می دهند. در ادامه به ذکر مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی مجارستان پرداخته ایم:

 • فرم درخواست پذیرش دانشگاهی
 • رزومه تحصیلی به زبان انگلیسی (CV)
 • اصل و ترجمه ریز نمرات و مدرک دیپلم
 • اصل و ترجمه مدارک هویتی
 • کپی پاسپورت
 • مدرک زبان
 • رسید پرداخت هزینه های مربوطه (Application Fee)

شرایط سنی برای مهاجرت تحصیلی مجارستان چیست؟

شرایط سنی برای مهاجرت تحصیلی مجارستان به این صورت است که دانش آموزان لیسانس باید تا 1 فوریه سال ثبت نام خود 17 ساله شوند. دانشجویان بنیاد دانشگاه بین المللی هم باید تا 1 فوریه سال ثبت نام خود 16 ساله شوند.

شرایط سنی ویزای تحصیلی مجارستان توسط دولت مجارستان یا مقامات مهاجرت مشخص نشده است. با این حال، برای درخواست ویزای دانشجویی مجارستان، باید پاسپورت معتبر صادر شده در 10 سال گذشته با دو صفحه خالی برای مهر داشته باشید. همچنین باید نامه پذیرش دانشگاه، مدرکی مبنی بر ارسال پول به دانشگاه برای هزینه ها و اقامت، مدرک بیمه درمانی، مدرک آدرس یا مسکن در مجارستان، و مدرکی مبنی بر وجود بودجه کافی برای پوشش هزینه های زندگی به بانک ارائه کنید.

گروهی از دانش آموزان در کلاس درس در کشور مجارستان

تحصیل بدون مدرک زبان در مجارستان

طبق قوانین تعریف شده، تحصیل در مجارستان تنها در صورتی امکانپذیر است که افراد به زبان این کشور مسلط باشند و یا با ارائه مدرک زبان انگلیسی اقدام به اخذ پذیرش نمایند و در حالت عادی تحصیل بدون مدرک زبان در مجارستان ممکن نیست؛ اما دو حالت وجود دارد که متقاضیان می توانند به تحصیل در مجارستان بدون مدرک زبان بپردازند.

 • در روش اول درصورتیکه فرد دارای سابقه تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه کشوری دیگر باشد، می تواند با ارائه مدرکی دال بر گذراندن دوره تحصیلی به زبان انگلیسی در گذشته اقدام به دریافت پذیرش از دانشگاه موردنظر خود در مجارستان نماید.
 • همچنین افراد می توانند با ثبت نام دوره های زبان مجاری در کالج های زبان این کشور نیز، بدون نیاز به ارائه مدرک زبان اقدام به تحصیل نمایند.

باید توجه داشت که متقاضیان باید در ابتدا درخواست تحصیل بدون نیاز به ارائه مدرک زبان را به دانشگاه مقصد ایمیل نموده و منتظر نتیجه ارزیابی درخواست خود باشند. در مرحله بعد ممکن است نیاز به مصاحبه حضوری باشد تا سنجش دقیق تری از میزان صلاحیت فرد صورت گیرد.

زبان مورد نیاز برای تحصیل در مجارستان چیست؟

سیستم آموزش مجارستان همچون بسیاری از کشورهای دیگر، علاوه بر امکان تحصیل به زبان رسمی آن سرزمین (مجاری) امکان تحصیل به زبان های دیگر در اغلب رشته ها و مقاطع تحصیلی را فراهم آورده است. اما زبان مورد نیاز برای تحصیل در مجارستان چیست؟

دانشجویان می توانند در صورت عدم آشنایی با زبان مجاری از طریق گذاراندن دوره های موسساتی چون موسسه بالاسی به یادگیری این زبان برای بهبود سطح تحصیل خود بپردازند.

علاوه بر زبان مجاری و انگلیسی، تعداد محدودی از رشته های دانشگاهی به زبان آلمانی نیز ارائه می گردند.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که فرانسوی و روسی از دیگر زبان هایی هستند که امکان تحصیل به این زبان ها در چند رشته خاص دانشگاهی برای علاقه مندان به تحصیل در کشور مجارستان فراهم می باشد.

تحصیل در مدارس مجارستان چگونه است؟

مدارس مجارستان به ویژه مدارس واقع شده در شهر بوداپست علاوه بر برخورداری از تکنولوژی های روز دنیا جهت آموزش، از سطح علمی بالایی برخوردار هستند. دانش آموزان برای تحصیل در مدارس مجارستان باید از ساعت 7:45 صبح الی 13:30 در مدرسه حضور داشته باشند. شایان ذکر است که ساعت تعطیلی مدارس در مقاطع بالا چون دبیرستان 16 تعیین شده است.

اغلب مدارس مجارستان امکان تحصیل رایگان را برای دانش آموزان فراهم آورده اند و تنها شماری از موسسات خصوصی و بین المللی به دریافت شهریه در ازای آموزش می پردازند. مدرسه بین المللی آمریکایی بوداپست (AISB)، مدرسه انگلیسی بوداپست و مدرسه بین المللی بریتانیایی این شهر از مشهورترین مراکز تحصیل در مجارستان به حساب می آیند.

تحصیل در مجارستان مقطع ابتدایی

دانش آموزان پس از پایان دوران مهد به تحصیل در مجارستان مقطع ابتدایی می پردازند. مقطع ابتدایی در مجارستان 4 سال به طول می انجامد.

در مقطع ابتدایی دروسی چون ریاضیات، موسیقی، ادبیات، هنر، زبان انگلیسی و تربیت بدنی ارائه گشته اما دروسی چون زیست شناسی، جغرافیا، فیزیک، شیمی، تاریخ و زبان خارجه دوم (درصورت انتخاب دانش آموز) پس از پایان مقطع ابتدایی و ورود به راهنمایی به فهرست دروس دانش آموزان اضافه می گردد.

یکی از برترین مدارس ابتدایی برای تحصیل در مجارستان مقطع ابتدایی، مدرسه بین المللی آمریکایی بوداپست است که از سال 1973 مشغول به فعالیت بوده و شهریه حضور در مقطع ابتدایی آن 18000$ (دلار آمریکا) به ازای هر سال تعیین شده است.

دانش آموزان مجاری در مقطع ابتدایی

تحصیل در مجارستان مقطع راهنمایی

تحصیل در مجارستان مقطع راهنمایی در اکثر مدارس با امکاناتی چون اتاق های پیشرفته کامپیوتر، سالن های تربیت بدنی، سالن تئاتر، امکانات تفریحی لازم و فضاهای کافی جهت انجام فعالیت های هنری همراه می شود.

امکانات ورزشی مدارس مجارستان برای دانش آموزان این مقطع قابل توجه بوده و برگزاری مسابقات دو میدانی، تنیس، بسکتبال، شنا، بیسبال و فوتبال در سطح مدارس نشانگر اهمیت این موضوع در نظام آموزشی مجارستان می باشد.

همچنین دانش آموزان در مقطع راهنمایی می توانند علاوه بر تحصیل، با ارتقای مهارت های ارتباطی و توسعه روابط اجتماعی مسیر دستیابی به موفقیت در آینده را برای خود هموار کنند.

مدرسه بین المللی آمریکایی بوداپست هزینه این مقطع را برای دانش آموزان بین المللی 19900$ (دلار آمریکا) معین کرده و بدیهی است که امکان تحصیل به زبان انگلیسی در این مدرسه برای افراد فراهم می باشد. از سایر مراکز علمی معتبر ارائه دهنده تحصیل در مجارستان مقطع راهنمایی می توان به مدارسه بریتانیکا و مدرسه BME اشاره کرد.

تحصیل در مجارستان مقطع دبیرستان

دانش آموزانی که حداقل 8 سال تحصیلی را در ایران یا هر کشور دیگری گذرانده باشند واجد شرایط برای تحصیل در مجارستان مقطع دبیرستان هستند. این دوره شامل کلاس های نهم تا دوازدهم می باشـد. دانش آموزان در بدو ورود به دوره راهنمایی مشغول به تحصیل خواهند شد. در این دوره زبان انگلیســـی، زبان مجاری و دیگر دروس به صـــورت فشـــرده آموزش داده می شوند تا دانش آموز آمادگی تحصیل در مجارستان مقطع دبیرستان را پیدا کنند. آموزش به زبان انگلیسی می باشد و دانش آموزان زبانهای آلمانی و مجاری را نیز فرا می گیرند. دانش آموزان این حق را خواهند داشــت که تحصیل در مجارستان را در رشته علوم یا عمومی ادامه دهند. در ادامی نکاتی در مورد تحصیل در مجارستان مقطع دبیرستان مطالعه خواهید کرد:

 1. دانش آموزانی که در رشته علوم تحصیل می کنند ساعات بیشتر و آموزش عمیق تری در ریاضــی، فیزیک ، شــیمی و زیســت شــناســی خواهند داشــت.
 2. فارغ التحصــیلان این رشــته آمادگی ورود به دانشگاه های پزشکی، فنی و علوم پایه را خواهند داشت.
 3. دانش آموزانی که در رشــته عمومی دبیرســتان تحصــیل می کنند ســاعات و ســالهای محدودتری از علوم را می گذرانند و در مقابل آماده حضــور و تحصــیل در دانشــگاه در رشــته های اقتصاد، زبان و هنر می شوند.
 4. دانش آموزانی که دوره دبیرســتان را با موفقیت به پایان برســانند مدرک دیپلم دبیرســتان خود را از دولت مجارســتان دریافت می کنند که در تمام دنیا و به ویژه اروپا از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است.
 5. دانش آموزان فارغ التحصیل با در دست داشتن این مدرک می توانند در دانشگاه های مجارستان یا هر کشور دیگر اروپایی به تحصیلات دانشگاهی خود ادامه دهند.

ارزان ترین دانشگاه های مجارستان

تحصیل در کشور مجارستان یک گزینه بسیار مقرون به صرفه برای متقاضیان تحصیل در اروپاست. کشور مجارستان که از لحاظ علمی جایگاه قابل توجهی در جهان دارد و در سال های اخیر رشد بسیاری در این زمینه داشته است، برخی از ارزان ترین دانشگاه ها را در خود جای داده که سالانه پذیرای هزاران دانشجوی بین المللی با استعداد هستند. در جدول زیر، اسامی پنج مورد از ارزان ترین دانشگاه های مجارستان به همراه هزینه لازم برای هر ترم تحصیل در آنان ذکر شده است.

هزینه ارزان ترین دانشگاه های مجارستان

تحصیل رشته پزشکی در مجارستان

مطالعات پزشکی در مجارستان از استانداردهای اروپا پیروی می کند و از بالاترین کیفیت برخوردار است. شرایط پذیرش نسبتاً راحت و هزینه های تحصیل رشته پزشکی در مجارستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی مناسب تر است. مجارستان با چهار دانشگاه که برنامه های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی را به زبان انگلیسی تدریس می کنند، از دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل رشته پزشکی در مجارستان استقبال می کند. این دانشگاه ها عبارتند از:

 1. دانشگاه سملویس
 2. دانشگاه دبرسن
 3. دانشگاه سگد
 4. دانشگاه پچ

مدرک پزشکی از دانشگاه مجارستان توسط اتحادیه اروپا و ایالات متحده شناخته شده است، که بسیاری از دانشجویان بین المللی را برای تحصیل رشته پزشکی در مجارستان مجاب می کند.

مجارستان چندین دانشگاه دارد که آموزش پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. برنامه درسی پزشکی در دانشکده های پزشکی مجارستان هیچ تفاوتی با برنامه های درسی دانشکده پزشکی سایر کشورها ندارد. برنامه درسی حداقل شش سال از مجموعه های نظری و عملی مطالعه دانش و مهارت های پزشکی برای یک پزشک مناسب است.

فارغ التحصیلان با مدرک پزشکی مجارستانی واجد شرایط تمرین در اتحادیه اروپا و سایر کشورها هستند. در مجارستان، برنامه های پزشکی عمومی و دندانپزشکی بیشتر به عنوان برنامه های OTM (One-Tier-Master) در دسترس هستند. برنامه های OTM مدت زمان 5-6 سال دارند2.

برخی از بهترین دانشگاه های پزشکی مجارستان برای دانشجویان بین المللی عبارتند از دانشگاه Semmelweis، دانشگاه پزشکی دبرسن، دانشگاه Szent Istvan، و دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست.

مزایای تحصیل در دوره پزشکی مجارستان

 • فراگیری دروس پیش نیاز دانشگاه های اروپایی
 • شانس پذیرش در رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه های دولتی و نیمه خصوصی
 • هزینه مقرون به صرفه
 • دریافت ویزای شنگن
 • تخفیف در هزینه پذیرش برای متقاضیان ۱۸ تا ۲۵ سال
 • تجربه زندگی در یکی از بهترین کشورها در قلب اروپا
بسیاری از دانشجویان پزشکی دانشگاه های مجارستان را برای تحصیل انتخاب می کنند - تحصیل در مجارستان

تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

تحصیل دندانپزشکی در مجارستان یکی از صد ها راه برای تحصیل در خارج از کشور است که اخیرا خیلی مورد توجه ایرانیان قرار گرفته است. دانشگاه های علوم پزشکی مجارستان رتبه قابل اوجهی در میان دانشگاه های برتر جهان کسب نموده اند و مدرک صادر شده از این دانشگاه ها در تمامی کشورهای دنیا مورد قبول است. دانشجویانی که در کشور مجارستان در رشته دندانپزشکی و یا سایر رشته های علوم پزشکی تحصیل می کنند یک گزینه بسیار عالی پیش روی خود دارند که آن، امکان انتقالی گرفتن به سایر کشورهای حوزه شنگن، کانادا و آمریکاست؛ به همین علت می توان گفت که مهاجرت تحصیلی در مجارستان می تواند یک سکوی پرتاب برای دانشجویان باشد.

جهت تحصیل دندانپزشکی در مجارستان، متقاضیان می بایست ابتدا در یک دوره یک ساله تحت عنوان پیش پزشکی شرکت نموده و سپس در یک آزمون ورودی شرکت نمایند و در صورت قبولی می توانند در دانشگاه مورد نظر خود ثبت نام کنند. یکی دیگر از شرایط تحصیل در این رشته در کشور مجارستان، اخذ مدرک آیلتس 5-6 یا تافل 60-80 است.

دوره دنداپزشکی در کشور مجارستان 5 ساله است و به دو قسمت علوم پایه و بالینی تقسیم می شود. از دانشگاه های معتبر در این کشور می توان دانشگاه های دپرسن، سمل وایس، پچ و سگد را نام برد که هزینه لازم برای یک سال تحصیل در آن ها بازه ای حدود 16000 تا 17000 یورو را در بر می گیرد.

گروهی از دانشجویان دندانپزشکی در کلاس درسی دانشگاهی در مجارستان

تحصیل داروسازی در مجارستان

تحصیل داروسازی در مجارستان یکی از رشته های پرطرفدار این کشور است که در حال حاضر شرایط کاری بسیار عالی دارد و فارغ التحصیلان این رشته می توانند در حیطه های گوناگونی از جمله کارخانه های داروسازی، تحقیقات و حیطه آرایشی بهداشتی و هم چنین کار در بیمارستان ها فعالیت کنند. تحصیل داروسازی در مجارستان مزایای گوناگونی دارد؛ از جمله ارزان تر بودن هزینه تحصیل در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و آمریکا، امکان تحصیل در بهترین دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی و رتبه بالای دانشکده های داروسازی مجارستان. مجارستان در زمینه داروسازی جز 10 کشور سرآمد در جهان شناخته می شود که این نکته نشان دهنده سطح بالای تحصیل و کار داروسازی در این کشور است.

شرایط تحصیل در مجارستان در رشته داروسازی بسیار شبیه به سایر زیر شاخه های علوم پزشکی است؛ به این صورت که:

 1. فرد در ابتدا باید یک دوره یک ساله پیش پزشکی در این کشور بگذراند و سپس در صورت قبولی در آزمون نهایی، اجاره ورود به دانشکده داروسازی را دارد. قابل ذکر است
 2. به دلیل ارائه دروس به زبان انگلیسی، دانشجویان ملزم به ارائه مدرک آیلتس 5-6 و یا تافل 60-80 می باشند

دانشگاه های علوم پزشکی مجارستان که دکتری حرفه ای داروسازی را ارائه می نمایند عبارتند از:

سگد دبرسن
پچ سمل وایز

همچنین میانگین هزینه تحصیل در مجارستان برای هر سال در این دانشگاه ها رقمی برابر با 10000 الی 15000 یورو می باشد.

تحصیل در دانشگاه های مجارستان

در حال حاضر تحصیل در دانشگاه های مجارستان در تمامی مقاطع دانشگاهی برای دانشویان بین المللی امکان پذیر است و شرایط خاص خود را دارد. طبق موارد گفته شده، سطح علمی دانشگاه های این کشور بالا بوده و در رنکینگ های جهانی عموما جزو 1000 دانشگاه برتر دنیا هستند. کیفیت دروس تدریس شده در این تحصیل در دانشگاه های مجارستان تخصصی می باشد و ارائه دروس به زبان انگلیسی، کار را برای مهاجران آسان تر کرده است.

تنوع رشته ها در دانشگاه های مجارستان مانند کالج اویسینا بسیار بالاست و دانشجویان می توانند در صورت تمایل در دانشگاه های خصوصی تحصیل کنند که هزینه بالاتری دارد. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که کشور مجارستان طیف گسترده ای از بورسیه های تحصیلی را برای متقاضیان ارائه می کند که عموما در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می باشند. شروع سال تحصیلی در مجارستان از سپتامبر است و تا ژوئن ادامه دارد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در مجارستان

تحصیل در مقطع کارشناسی در مجارستان یکی از پرطرفدارترین موارد میان دانشجویان سرتاسر جهان، به خصوص ایرانیان می باشد. متقاضیان تحصیل لیسانس در مجارستان که در خارج از اتحادیه اروپا زندگی می کنند می بایست برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور، در یک آزمون ورودی شرکت کنند و در صورت قبولی می توانند جهت انجام پروسه اخذ پذیرش اقدام کنند.

رشته های گوناگونی در مقطع کارشناسی در دانشگاه های مجارستان ارائه می گردند که دوره آن ها حدودا 3 تا 4 سال است. برای اخذ پذیرش، علاوه بر کسب نمره قبولی در آزمون مذکور فرد می بایست برای تحصیل لیسانس در مجارستان مدرک آیلتس با نمره 5-6 و یا تافل 60-80 ارائه کنند. هزینه یک سال تحصیل در دانشگاه های مجارستان در مقطع کارشناسی معادل با 5000 تا 7000 یورو در سال اعلام شده است که دانشجویان می توانند با کسب نمرات بالا حین تحصیل، کاندید دریافت کمک هزینه تحصیلی گردند.

بسیاری از دانشجویان مقطع کارشناسی در دانشگاه های مجارستان تحصیل می کنند

تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان

متقاضیان تحصیل در اروپا در مقطع کارشناسی ارشد باید آگاه باشند که مجارستان برنامه های ویژه ای برای آنان دارد. تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان با مزایای متعددی همراه است که یکی از آنان، هزینه تحصیل پایین در مقایسه با کشور های همسایه است. دانشگاه های مجارستان طیف گسترده ای از بورسیه ها در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می کنند که یکی از معروف ترین آنان، بورسیه Sitpendium Hungaricum می باشد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مجارستان، آزمون ورودی برگزار نمی شود اما افراد میزان صلاحیت خود را از طریق ریز نمرات در مقطع کارشناسی رشته مرتبط و هم چنین نمرات مدارک تسلط بر زبان انگلیسی نشان می دهند.

مدت تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی 1-2 سال به طول می انجامد و در نهایت افراد یک سال فرصت دارند در حوزه شنگن اقامت داشته و به جست و جوی کار بپردازند. در صورت یافتن شغل مناسب و عقد قرارداد کاری در مجارستان، فرد متقاضی می تواند ویزای خود را به ویزای کاری تغییر داده و پس از 5 سال زندگی و کار در این کشور، اقامت دائم مجارستان را به دست آورند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های این کشور نیز با توجه به نوع رشته متفاوت است؛ به عنوان مثال هر سال تحصیل در رشته های حسابداری و مدیریت 1200 یورو، مهندسی ها 1500 تا 3000 یورو و رشته هایی مثل شیمی، 8000 یورو در سال سرمایه نیاز دارند.

تحصیل دکترا در مجارستان

تحصیل دکترا در مجارستان در رشته های زیر شاخه پزشکی، علوم انسانی،علوم پایه و مهندسی برای متقاضیان واجد شرایط در داخل و خارج از تحادیه اروپا امکان پذیر است. برای اخذ پذیرش در این مقطع دانشگاه ها عموما یک آزمون ورودی شفاهی برگزار می کنند. یکی دیگر از شروط اصلی این مرحله، داشتن مدرک کارشناسی ارشد در رشته های مرتبط است. تحصیل دکتری در کشور مجارستان عموما بین 3 تا 5 سال به طول می انجامد که 2 سال اول واحد های تئوری ارائه می گردند و در مابقی طول تحصیل، فرد به عنوان یک محقق شناخته می شود که باید روی پروژه اصلی خود کار کند. دانشگاه های مجارستان در این مقطع یکی از دو مدرک Phd و یا DLA را به فرد ارائه می نمایند.

تحصیل در مجارستان در مقطع دکتری در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی کم هزینه تر بوده و با توجه به نوع دروس ارائه شده و تعداد واحد ها و هم چنین گرایش تحصیلی، هزینه آن متفاوت است اما به طور میانگین، بازه 5000 الی 12000 دلار در سال را در بر می گیرد. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که درصد زیادی از دانشجویان شاغل به تحصیل در مقطع دکتری در مجارستان، در کنار تحصیل خود کار می کنند که به پرداخت هزینه های زندگی آنان کمک زیادی می کند.

زمان پذیرش و ددلاین دانشگاه های مجارستان چگونه است؟

زمان اپلای برای تحصیل در دانشگاه های مجارستان در تمامی مقاطع دانشگاهی عموما یکسان است؛ اما بهتر است که افراد با توجه به دانشگاه مورد نظر خود در سایت آن دانشگاه اطلاعات مربوطه را پیگیری کنند و پیش از ددلاین دانشگاه های مجارستان برای پذیرش اقدام کنید. زمان ارائه درخواست و ارسال مدارک برای ترم پاییز معمولا 15 فوریه و برای ترم بهار، 15 نوامبر می باشد.

معرفی دانشگاه های برتر مجارستان

طبق موارد گفته شده، نقاط قوت زیادی وجود دارند که تحصیل در مجارستان را به یکی از گزینه های محبوب این روزها تبدیل کرده اند. اعتبار مدرک صادر شده از دانشگاه های برتر مجارستان به طرز قابل توجهی در جهان بالا بوده و ارائه گرایشات مختلف در دانشگاه های این کشور، سیستم آموزشی مجارستان را قوی تر کرده است.

امکان تحصیل به زبان انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و مجار در دانشگاه های برتر مجارستان و هم چنین امکان اخذ انتقالی به سایر دانشگاه ها در کشورهای حوزه شنگن و هم چنین آمریکا و کانادا، بر تعداد متقاضیان تحصیل در دانشگاه های این کشور افزوده است.  یک نکته شایان ذکر است که ویزای تحصیلی آلمان از طریق مجارستان مسیر شما را کوتاه‌تر و سریع‌تر خواهد کرد و مزیت‌های زیادی دارد. اقدام برای اخذ ویزای دانشجویی آلمان از یک کشور ثالث می‌تواند گزینه ایده‌آلی برای دانشجویان بین‌المللی و دانشجویان ایرانی باشد. در جدول زیر، اسامی دانشگاه های برتر مجارستان به همراه رتبه بندی آورده شده است.

نام دانشگاه رتبه بین دانشگاه های جهان (2023) رتبه بندیTimes Higher Education (2023)
Semmelweis University 251
Eötvös Loránd University 651 601
University of Szeged 551 801
University of Debrecen 591 801
University of Pécs 651 801

کار حین تحصیل در مجارستان چگونه است؟

همانند سایر کشورهای جهان، دانشجویان مشغول به تحصیل در مجارستان در حین تحصیل اجازه کار پاره وقت به مدت تعیین شده در هفته را دارا می باشند اما لازم است که شرایط کار حین تحصیل در مجارستان رعایت شود. در اکثر دانشگاه های مجارستان، دفاتری تعبیه شده اند که به دانشجویان جهت پیدا کردن کار حین تحصیل در مجارستان کمک می کنند.

به طور کلی، دانشجویان خارح از اتحادیه اروپا که در کشور مجارستان تحصیل می کنند، در صورت داشتن کارت اقامت دانشجویی اجازه کار پاره وقت به مدت 20 ساعت در هفته را دارند. دانشجویان می توانند در کنار تحصیل خود، به کارهای پاره وقت از جمله کار در کتابخانه دانشگاه، تدریس زبان و یا سایر مهارت ها و هم چنین کار در فروشگاه ها بپردازند.

گزینه های اسکان برای دانش آموزان بین المللی

گزینه های اسکان برای دانش آموزان بین المللی که به مجارستان مهاجرت کرده اند وجود دارد. این شامل:

 •  خوابگاه های دانشجویی: اکثر دانشگاه های مجارستان دارای خوابگاه های دانشجویی هستند که خوابگاه های مقرون به صرفه را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. خوابگاه ها معمولاً با دانشجویان دیگر مشترک هستند و ممکن است شامل امکانات مشترک مانند آشپزخانه و حمام باشند.
 •  آپارتمان های خصوصی: دانشجویان بین المللی نیز می توانند یک آپارتمان خصوصی اجاره کنند. این گزینه گرانتر از خوابگاه های دانشجویی است اما حریم خصوصی و استقلال بیشتری را ارائه می دهد.
 •  اقامت در خانه: برخی از دانشجویان بین المللی زندگی با یک خانواده میزبان در مجارستان را انتخاب می کنند. این گزینه به دانش آموزان اجازه می دهد تا فرهنگ مجارستان را از نزدیک تجربه کنند و مهارت های زبانی خود را بهبود بخشند.

شرایط پذیرش در دانشگاه های مجارستان برای دانشجویان بین المللی

برای واجد شرایط بودن برای شرایط پذیرش در دانشگاه های مجارستان برای دانشجویان بین المللی، باید شرایط پذیرش در دانشگاه های مجارستان را دارا باشید. این الزامات ممکن است بسته به دانشگاه و برنامه ای که می خواهید تحصیل کنید متفاوت باشد. در اینجا برخی از شرایط عمومی واجد شرایط بودن آورده شده است:

 • مدارک تحصیلی: شما باید تحصیلات متوسطه یا معادل آن را در کشور خود گذرانده باشید. برخی از برنامه ها ممکن است الزامات تحصیلی خاصی مانند حداقل معدل یا موضوعات خاص داشته باشند.
 • مهارت زبان: برای برنامه انتخابی خود باید مهارت در زبان آموزشی را نشان دهید. اکثر برنامه ها به زبان مجارستانی ارائه می شوند، اما بسیاری از برنامه ها به زبان انگلیسی نیز تدریس می شوند. اگر انگلیسی زبان اول شما نیست، ممکن است نیاز به شرکت در آزمون مهارت زبان، مانند تافل یا آیلتس داشته باشید.
 • بیمه درمانی: شما باید بیمه درمانی داشته باشید که در مجارستان معتبر باشد. این می تواند یک بیمه نامه خصوصی یا بیمه دولتی باشد ارائه شده توسط صندوق بیمه سلامت کشور
 • شرایط ویزا: بسته به کشور مبدا، ممکن است لازم باشد برای تحصیل در مجارستان درخواست ویزا بدهید. برای شرایط خاص ویزا با سفارت مجارستان در کشور خود تماس بگیرید.

بهتر است برای سنجیدن وضعیت خود برای تحصیل در کشور مجارستان با یک مشاور مجرب تماس بگیرید.

برنامه های محبوب برای دانشجویان بین المللی

دانشگاه های مجارستان برنامه های تحصیلی متنوعی را ارائه می دهند. تقاضای زیادی در بین دانشجویان بین المللی دارد. در اینجا برخی از برنامه های محبوب برای دانشجویان بین المللی در مجارستان آورده شده است:

 •  پزشکی و علوم بهداشتی: مجارستان به دلیل آموزش پزشکی با کیفیت بالا شناخته شده است، به طوری که بسیاری از دانشگاه ها مانند دانشگاه Semmelweis برنامه های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و سایر علوم بهداشتی را ارائه می دهند.
 •  کسب و کار و اقتصاد: دانشگاه های مجارستان طیف وسیعی از برنامه های تجارت و اقتصاد از جمله برنامه های MBA، امور مالی، حسابداری و بازاریابی را ارائه می دهند.
 •  مهندسی: مجارستان دارای پیشینه قوی در مهندسی است، به طوری که بسیاری از دانشگاه ها مثل دانشگاه Debrecen برنامه های مهندسی مکانیک، برق و عمران را ارائه می دهند.
 •  علوم انسانی و اجتماعی: دانشگاه های مجارستان طیف وسیعی از برنامه های علوم انسانی و اجتماعی از جمله تاریخ، جامعه شناسی، فلسفه و سیاسی را ارائه می دهند. علوم پایه.

لینک کوتاه:

شهریه کالج‌های مجارستان به چه میزان است؟

هزینه دوره‌های زبان انگلیسی و آلمانی در کالج‌های مجارستان، در هر ترم و وابسته به سطح کالج، بین 2500 تا 3000 یورو است. بر این اساس نهایت هزینه‌ای که برای شهریه و در طول یکسال پرداخت خواهید کرد، معادل 6000 یورو خواهد بود.

برای تحصیل دوره‌های زبان در مجارستان چه ویزایی را دریافت خواهید کرد؟

با پذیرش دوره‌های زبان انگلیسی و آلمانی در مجارستان، شما ویزای دوره زبان مجارستان را دریافت خواهید کرد. همچنین تا نهایتاً یک ماه بعد شما کارت اقامت موقت مجارستان را که به معنای اقامت موقت در کل 26 کشور ناحیه شینگن است به دست خواهید آورد.

قیمت اجاره خانه در شهرهای دانشجویی مجارستان چقدر است؟

در شهر سگد، هیچ مکان خوابگاهی در دسترس نیست، اما دفتری به نام «دبیرخانه دانشجویان خارجی» وجود دارند که برای یافتن خانه دانشجویی به شما کمک کند یا می‌توانید برای کمک با بخش محلی ESN نیز تماس بگیرید. هزینه خانه دانشجویی در این شهر حدود 360-750 یورو در ماه است.
در شهر دبرسن یکی دیگر از شهرهای دانشجویی مجارستان، می‌توانید با هزینه 150-200 یورو در ماه، در خوابگاه دانشجویی اقامت کنید.
در شهر پچ اما خوابگاه‌های بیشتری برای دانشجویان بین‌المللی در دسترس قرار دارد. می‌توانید با قیمت 100 تا 150 یورو در ماه در خوابگاه‌های این شهر اقامت داشته باشید.

4.3/5 - (6 امتیاز)
دوره زبان در مجارستان
معرفی بهترین کالج های زبان در مجارستان و شرایط و هزینه دوره ها
آیا به دنبال یادگیری یک زبان جدید هستید؟ شاید هم قصد تحصیل در مجارستان را...
|
پرچم مجارستان و مرد دوچرخه سوار بر روی پل - بهترین دانشگاه های مجارستان
بهترین دانشگاه های مجارستان 2023
مجارستان کشوری با تاریخ و فرهنگ غنی است و دانشگاه های آن نیز از این...
|
انواع مهاجرت به مجارستان
انواع مهاجرت به مجارستان
مجارستان کشوری زیبا و پرجنب‌وجوش در قلب اروپا است که با فرهنگ غنی، تاریخ شگفت‌انگیز...
|
رشته دندانپزشکی در مجارستان
دلیل محبوبیت تحصیل دندانپزشکی در مجارستان
تحصیل در رشته دندانپزشکی در مجارستان در سال های اخیر به ویژه در بین دانشجویان...
|
124 دیدگاه
سوالات و نظرات خود را بنویسید