سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

بوداپست، شهر چشمه‌های جوشان (زندگی در مجارستان)

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
برای دریافت مشاوره رایگان این فرم را تکمیل کنید

مشاوره رایگان

بوداپست، شهر چشمه‌های جوشان (زندگی در مجارستان)

زندگی در بوداپست،‌ مساوی است با غوطه خوردن در تاریخی پربار و فرهنگی غنی و رنگارنگ. بوداپستی که بی‌تردید از شهرها و پایتخت‌های منحصربه‌فرد جهان است و قلب اقتصادی و فرهنگی مجارستان محسوب می‌شود. این شهر کهن ذره‌ای از هر آنچه طلب کنید به شما پیش‌کش می‌کند و مقصد دانشجویان متقاضی تحصیل در مجارستان است.

از قدمت و تاریخ گرفته تا معماری و مناظر چشم‌نواز تا چشمه‌های درمانگر آب گرم تا زندگی شبانه‌ای که در اروپا سری در سرها دارد و شهرۀ عام و خاص است. بوداپست سرشار از نغمه و زیبایی است و یک روح سالخوردۀ قرن نوزدهمی دارد که در گوشه و کنارش آن را به رخ می‌کشد. در عین حال هم از آنچه از یک پایتخت مدرن و قرن بیست‌ویکمی انتظار می‌رود، چیزی دست‌کم ندارد و هر سال مدرن‌تر و ساخت‌یافته‌تر می‌شود. بوداپست در بین تمام پایتخت‌های جهان، بیشترین تعداد چشمه‌های آب گرم را دارد. پارلمان عظیم‌الجثه بوداپست سومین پارلمان بزرگ جهان بوده و این‌طور می‌گویند که یک خال هم به در و دیوارش پیدا نمی‌شود و نظافت بی‌بدیلش زبانزد است! دومین کنیسه‌ بزرگ جهان، یکی از چندین آثار باستانی و حیرت‌انگیز این شهر است. شهری که همیشه این نام فعلی‌ خود3 را نداشته و همیشه هم پایتخت مجارستان نبوده. بوداپست از ترکیب و اتحاد سه شهر مختلف با نام‌های Buda، Pest و Obuda تشکیل شده است.

آب‌وهوا و جغرافیای بوداپست چگونه است؟

بوداپست در ناحیۀ شمالی مجارستان و در مسیر جاده‌ای باستانی که به تپه‌های معروف ترنس‌دانوبیا ختم می‌شوند جا خوش کرده است. این همنشین قدیمی دانوب، آب‌وهوایی قاره‌ای دارد و تابستان‌های گرم و زمستان‌های سردی تجربه می‌کند. هوای بارانی و متمایل به سرد بوداپست طی سال میانگینی در حدود ۱۱ درجۀ سانتی‌گراد دارد و بارش باران سالانه‌اش حدود ۶۰۰ میلی‌متر است. بوداپست زمستان‌های مفصلی دارد و هر از گاهی دمایش تا منفی ۱۵ درجه پایین می‌رود. با آغاز بهار و شروع ماه مارس، میانگین دما به سرعت بالا می‌رود و بارقه‌هایی از آب‌وهوای مطلوب بهاری خود را نشان می‌دهد. اما باز هم امکانش هست که ته‌مانده‌هایی از زمستان، خودی نشان دهند و باعث برف و بوران شوند. برخورد جبهه‌های هوا در اواخر زمستان و روزهای آغازین بهار بادهای شدیدی ایجاد می‌کند. در نیمۀ دوم آوریل، دمای هوا از بیست درجه هم بیشتر می‌شود و از ژوئن تا اوت، شهر در سیطرۀ آفتاب و گرما قرار می‌گیرد. پاییز بوداپست معتدل و خوشایند است و هر از گاه شب‌های سردی دارد.

شرایط انسانی و فرهنگی زندگی در بوداپست چگونه است؟

یکی از مزایای زندگی در بوداپست، اتمسفر منحصربه‌فرد و تنوع فرهنگی بالای این شهر کهن است. در واقع گستردگی قومی و فرهنگی بوداپست یکی از عوامل جذابیتش برای مهاجران و دانشجویان خارجی به شمار می‌رود. بوداپست بیش از 1.7 میلیون نفر جمعیت دارد و این عده را در مساحتی به وسعت ۵۲۵ کیلومتر مربع جای داده است. حدود 60 درصد مردم برای جابه‌جایی از سیستم حمل‌ونقل عمومی استفاده می‌کنند و نزدیک به 30 درصد از وسیلۀ شخصی استفاده کرده و باقی هم پیاده‌روی را ترجیح می‌دهند. بوداپست روی هم رفته شهر امنی است و نرخ جرم و جنایت پایینی دارد. تنها برخی از مناطق شهر هستند که به گردشگران و اهالی شهر توصیه می‌شود در هنگام شب به تنهایی در آن‌ها پرسه نزنند.

شاخص امید به زندگی اهالی بوداپست عدد ۷۵.۷ را نشان می‌دهد که میانگین نسبتاً خوبی است. رشد جمعیت بوداپست منفی بوده و از پیک جمعیتی 2.2 میلیون نفری خود طی چند دهه به میزان قابل توجهی فاصله گرفته است. 80 درصد جمعیت شهر را مجارها تشکیل داده و جمعیت باقی‌مانده از نژادهای آلمانی، رومانیایی، اسلواک، چینی و غیره تشکیل شده است. بوداپست مردم سرزنده‌ای دارد که در کنار کارشان، تفریحشان را هم حسابی جدی می‌گیرند و نسبت به زنان و شهروندان مسن احترام زیادی قائلند.

بیشتر بخوانید: بهترین کشور برای مهاجرت

برای زندگی در بوداپست چه زبان‌هایی بیشترین کاربرد را دارند؟

بیشتر مردم بوداپست علاوه بر زبان مجاری، به زبان‌های انگلیسی و آلمانی هم صحبت می‌کنند و آشنایی کافی شما با این زبان‌ها برای زندگی در مجارستان و به‌طور خاص بوداپست امتیاز بوده و در بسیاری موارد کارتان را راه می‌اندازد. اما فراموش نکنید که برای آمیزش کامل با فرهنگ این سرزمین و رسیدن به درکی واقعی از پیرامون خود، بهتر است آموختن زبان مجاری را هرچه سریع‌تر آغاز کنید. در این‌صورت وقتی گذرتان به برخی نقاط بکر و کمتر توریستی شهر هم بیفتد، با مشکلی مواجه نخواهید شد. نکته‌ای که نمی‌توان نادیده گرفت و انکار کرد، سختی و دشواری بالای زبان مجاری است که می‌تواند عرق زبان‌آموز را حسابی درآورد. اما در نهایت زبان مجاری هم هر چقدر که پیچیده باشد، با انجام تمرین و تکرار کافی، آسان می‌شود.

وضعیت اقتصادی و کیفیت زندگی در بوداپست به چه صورت است؟

نزدیک به 40 درصد از درآمد کشور مجارستان بر دوش بوداپست است. افزایش چشمگیر مهاجرت‌ به بوداپست برای کار، زندگی و تحصیل در سال‌های اخیر جدا از جذابیت‌های تاریخی و فرهنگی، از کیفیت مطلوب و هزینه‌های نسبتاً پایین زندگی در این شهر خبر می‌دهد و از همه مهم‌تر، مدیون توسعۀ اقتصادی و پیدایش فرصت‌های شغلی جدید است. صنعت گردشگری بدون تردید یکی از اصلی‌ترین اهرم‌های اقتصادی بوداپست بوده و در وصف رونق آن همین بس که سالانه 30 میلیون توریست از شهر دیدن می‌کنند. درآمد ناخالص داخلی یا همان شاخص GDP‌ بوداپست در سال ۲۰۱۷ به عددی بیش از 45 میلیارد دلار رسیده که در سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده و رشد اقتصادی خوبی را نشان داده است.

بوداپست، شهر چشمه‌های جوشان (زندگی در مجارستان)

بوداپست میزبان کمپانی‌های بین‌المللی و دانه‌درشتی مانند Mol، Audi Hungaria، General Electric، Bosch، Samsung‌ و بسیاری نام‌های جهانی دیگر بوده و طی سال‌های اخیر از سرمایه‌گذاری خارجی بهرۀ بسیاری برده است. میانگین درآمد در بوداپست تقریباً با سایر شهرهای اروپای شرقی و مرکزی برابری می‌کند و در حدود ۸۰۰ تا ۸۵۰ یورو برای سطوح مقدماتی و ۱۰۰۰ یورو به بالا برای افراد باتجربه‌‌تر است. همان‌طور که اشاره کردیم شرکت‌های چندملیتی بزرگی در بوداپست قرار دارند و فرصت‌های کاری متعددی ایجاد کرده‌‌اند. این شرکت‌ها پاداش‌های درآمدی مختلفی تعریف کرده و امکان رشد و ترقی فرد را در سلسله‌مراتب خود فراهم آورده‌اند. یکی از نقاط قوّت اقتصاد مجارستان در این سال‌ها، سیاست‌گذاری‌های درست و سهولت راه‌اندازی کسب‌وکار در این سرزمین بوده است.

برای کار و زندگی در بوداپست چه مهارت‌هایی بیشتر مورد نیاز است؟

مهارت‌هایی چون ارتباطات، زبان انگلیسی و توانایی در کار تیمی از محوری‌ترین نیازمندی‌های بازار کار بوداپست یا به‌طور کلی مجارستان هستند. کارآموزانی که از دانش آی‌تی لازم برخوردار بوده و کار با کامپیوتر را بلد باشند و ذهنی توانمند در حل مسئله داشته باشند در اولویت قرار می‌گیرند و شانس بالاتری برای استخدام در هریک از حوزه‌های زیر دارند.

بوداپست، شهر چشمه‌های جوشان (زندگی در مجارستان)

صنایعی چون معدن، متالورژی، تولید محصولات الکترونیک، مصالح ساختمانی، پارچه و محصولات شیمیایی، آی‌تی، بانکداری، صنایع دارویی، صنعت خودرو و گردشگری از مهم‌ترین حوزه‌ها و اهرم‌های اقتصادی این کشور محسوب می‌شوند و پتانسیل استخدامی بالایی ایجاد کرده‌اند. صنعت خودرو مشاغل مهندسی بسیاری را در سطوح مختلف بوجود آورده و با پیدایش ماشین‌های الکتریکی با چالش‌های تازه‌ای مواجه شده است. چالش‌های تازه هم به معنای متخصصان تازه و استانداردهای تازه است. در کل فرد جویای کار اگر دانش‌آموختۀ هریک از رشته‌های فنی و مهندسی و یا امور مالی باشد، میانۀ خوبی با زبان انگلیسی داشته باشد و در کار تیمی و ارتباط با دیگران توانمندی نشان دهد، شانس بسیار بالایی برای استخدام دارد. ایرانی های زیادی در سالهای اخیر برای زندگی در مجارستان شهر بوداپست را انتخاب کرده اند.

بیشتر بدانید: مهاجرت به انگلیس را به چه کسانی پیشنهاد می دهید؟

اوضاع مسکن در بوداپست چگونه است؟

بوداپست محلات کاملاً متفاوتی دارد و هزینۀ مسکن به شدت به منطقۀ سکونت بستگی دارد. با این تفاسیر می‌توان گفت قیمت مسکن در بوداپست به نسبت سایر پایتخت‌های اروپایی و غربی تا حدودی به صرفه‌تر است. مناطق اول، دوم، پنجم و همچنین منطقۀ دوازدهم شهر، جزو گران‌ترین محلات آن محسوب می‌شوند و شما را با اجاره‌‌های به مراتب‌ بالاتری مواجه می‌کنند. برای پیدا کردن آپارتمان مناسب منابع اینترنتی، روزنامه و آژانس‌های مسکن فراوانی قابل مراجعه هستند اما در وهلۀ اول، جست‌وجوی اینترنتی بالاترین اولویت را دارد و اطلاعات فراوانی در اختیار فرد می‌گذارد.

بوداپست، شهر چشمه‌های جوشان (زندگی در مجارستان)

وضعیت بهداشت و درمان در بوداپست چگونه است؟

بوداپست سیستم بهداشت و درمان توسعه‌یافته‌ای دارد و از امکانات مدرن و نیروهای متخصصی بهره می‌برد. شماری از کلینیک‌ها و بیمارستان‌های متعدد شهر مانند Dr. Rose Hospital و Duna Medical Center دارای دکترها و متخصصان انگلیسی‌زبان بوده و به‌طور خاص به مهاجران و افراد غیر بومی توصیه می‌شوند. برای دریافت پوشش بیمۀ خدمات درمانی، می‌توان به راحتی به یکی از بیمه‌های دولتی مراجعه کرد و با قیمتی بسیار پایین از تمامی خدمات درمانی بهره‌مند شد. شاید تنها نکتۀ منفی این کار زمان انتظار طولانی آن برای نوبت گرفتن و مراجعه باشد که برخی را به دریافت بیمه‌های خصوصی تشویق می‌کند. اما این مورد تنها فایدۀ بیمه‌های خصوصی نیست چرا که آن‌ها علاوه بر صرفه‌جویی در فاکتور زمان، خدمات بهتر و دسترسی به دکترهای انگلیسی‌زبان را نیز برای بیمه‌شدگان تضمین‌ می‌کنند.

بوداپست، شهر چشمه‌های جوشان (زندگی در مجارستان)

بیشتر بدانید: زندگی در هلند

هزینه حمل‌ونقل در بوداپست(زندگی در مجارستان)

بلیط یک طرفه وسایل عمومی 0.99
هزینه اولیه تاکسی 1.97
هزینه هر کیلومتر با تاکسی 0.85
قیمت یک لیتر بنزین 1.12
قیمت هر ساعت انتظار تاکسی 12.69

هزینه خرید ملزومات در بوداپست(زندگی در مجارستان)

شیر (یک لیتر) 0.67
قهوه عادی (یک فنجان) 1.32
نان تازه (پانصد گرم) 0.72
برنج (یک کیلو) 0.99
تخم مرغ (دوازده عدد) 1.45
پنیر محلی (یک کیلو) 5.53
آب (یک و نیم لیتر) 0.33
فیله مرغ (یک کیلو) 4.12
گوشت گاو (یک کیلو) 7.13
سیبزمینی (یک کیلو) 0.84
پیاز (یک کیلو) 0.86
گوجه فرنگی (یک کیلو) 1.75
سیب (یک کیلو) 1.03
پرتغال (یک کیلو) 1.16

هزینه خرید و اجاره آپارتمان در بوداپست(زندگی در مجارستان)

اجاره تک خوابه در مرکز شهر 475
اجاره تک خوابه خارج از مرکز شهر 358
اجاره سه خوابه در مرکز شهر 884
اجاره سه خوابه خارج از مرکز شهر 611
خرید آپارتمان در مرکز شهر (قیمت هر متر) 2873
خرید آپارتمان خارج از مرکز شهر (قیمت هر متر) 1858

درآمد متوسط در بوداپست(زندگی در مجارستان)

میانگیل درآمد خالص ماهانه 728
درصد نرخ سالانه بهره وام 4.98

وب‌سایت‌های معرفی بوداپست (زندگی در مجارستان)

https://www.britannica.com/place/Budapest#ref60072
https://nomadlist.com/budapest
https://www.goodschoolsguide.co.uk/international/hungary/budapest/expat-guide
https://teleport.org/cities/budapest/
http://www.kingpininternational.com/news/article/executive-guide-living-and-working-budapest/
https://www.internations.org/go/moving-to-budapest/living
https://www.expatexchange.com/ctryguide/5402/52/Hungary/Expats-in-Hungary-Living-in-Budapest
https://worldpopulationreview.com/world-cities/budapest-population/
https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/regional-innovation-monitor/base-profile/budapest
https://www.yatra.com/international-tourism/budapest-travel-guide
https://jobbami.com/locations/working-in-budapest/
https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Budapest?displayCurrency=EUR

سوالات متداول

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
11 مرداد 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
یه خانم که توی کتابخانه پشت سیستمش نشسته و کلی کتاب هم روی هم جلوی سیستمش هست- بهترین کشور برای آزمون آیلتس
تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.