سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

تحصیل در کانادا یا انگلیس؟

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
کانادا
مهاجرت کانادا
برای دریافت مشاوره رایگان این فرم را تکمیل کنید

مشاوره رایگان

تحصیل در انگلیس و کانادا

اگر شما قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید، حتماً بر سر انتخاب کشور و دانشگاه مورد نظر خود دچار مشکل هستید. در جهان کشورها و دانشگاه های بسیاری برای تحصیل وجود دارند اما فقط تعداد محدودی از آن ها هستند که برای پذیرش در آن ها رقابت های سنگینی وجود دارد. پرطرفدارترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی کانادا و انگلیس هستند. تحصیل در کانادا یا انگلیس، کدام کشور برای تحصیل مناسب تر است؟ شرایط پذیرش و تحصیل در انگلیس و تحصیل در کانادا چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟ هزینه های تحصیل در کدام کشور به صرفه تر است؟ دانشگاه های معروف این دو کشور کدام ها هستند؟

اگر می خواهید پاسخ سوالات بالا را به دست آورید و با خیالی راحت مقصد خود را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب کنید، کافی است تا انتهای این مطلب را مطالعه کنید.

تحصیل در کانادا بهتر است یا انگلستان؟

فاکتورهایی وجود دارد که براساس آن ها می توان به  تفاوت های بین تحصیل در کانادا و انگلیس پی برد. در این قسمت تعدادی از این فاکتورهای را باهم بررسی می کنیم تا بتوانید به راحتی تحصیل در کانادا یا انگلیس را انتخاب کنید.

تصویری از پرچم کشورهای انگلیس و کانادا-تحصیل در کانادا

تفاوت های شرایط پذیرش در انگلستان و کانادا

در بررسی تحصیل در کانادا یا انگلیس باید به این نکته اشاره کنیم که شرایط پذیرش دانشگاه های انگلیس و کانادا تقریباً مشابه یکدیگر است. جدا از شرایط ویژه ای که هر دانشگاه برای پذیرش دانشجویان خود در نظر گرفته است، شرایط عمومی وجود دارد که به چند مورد از آن ها اشاره خواهیم کرد.

همان طور که گفته شد شرایط کلی پذیرش در دانشگاه های این دو کشور تقریباً یکسان است،  اول آن که باید 16 سال شما تمام شده باشد، تا بتوانید به این کشورها مهاجرت کنید. دومین شرط برای پذیرش این دانشگاه ها فارغ التحصیلی از مقطع دبیرستان است، یعنی شما باید 12 سال تحصیلی پایه خود را گذارنده و مدرکی مبتنی بر آن داشته باشید تا بتوانید با تکیه بر آن برای گرفتن پذیرش از دانشگاه مورد نظر اقدام کنید.

سومین شرط این دو کشور برای دادن پذیرش دانشگاه داشتن مهارت در زبان انگلیسی است، شما باید در این زبان بین المللی مهارت داشته باشید و بتوانید این مهارت را با یکی از چهار آزمون IELTS، PTE، OIEC  و  TOEFL اثبات کنید. برای ورود به مقطع کارشناسی داشتن نمره 6 و برای ورود به مقطع ارشد داشتن حداقل نمره 6.5 آیلتس اجباری است.

آخرین مورد مربوط به دریافت ویزای تحصیلی است که هر کشور شرایط خاص خود را برای این کار تعریف کرده اند، ابتدا کشور انگلستان و سپس کشور کانادا را در این رابطه بررسی می کنیم تا یکی دیگر از فاکتورهای تحصیل در کانادا یا انگلیس را بررسی کرده باشیم

ویزای تحصیلی کشور انگلیس تحت عنوان Tier4 ارائه شده و به افرادی که قصد دارند بیشتر از شش ماه در خاک این کشور بمانند، داده می شود. برای دریافت این ویزا باید مبلغی حدود 350 پوند پرداخت کنید، البته این تنها مبلغی نیست که باید برای گرفتن ویزای تحصیلی این کشور پرداخت شود، این کشور برای اعطای ویزای تحصیلی به افراد در همان ابتدا مبلغ 705 پوند برای هزینه های بیت المللی بهداشت دریافت می کند. 

تصویری از پرچم کشورهای کانادا و انگلیس-تحصیل در کانادا

مدارک  لازم برای دریافت ویزای تحصیلی بریتانیا به شرح زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • نامه پذیرش دانشگاه 
 • مدارک هویتی کامل
 • داشتن تمکن مالی
 • مدرک بین المللی زبان

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا نیاز به برنامۀ ویزای SDS است، هزینه های لازم برای دریافت این ویزا حدود 150 دلار کانادا است اما 85 دلار کانادایی نیز برای پرداخت هزینه های بیومتریک نیاز است.

مدارک لازم برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا به شرح زیر است:

 • گذرنامه معتبر
 • نامه پذیرش 
 • تمکن مالی
 • عکس پاسپورتی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • داشتن مدرک بین المللی زبان انگلیسی

مقایسه هزینه تحصیل کانادا و انگلیس

یکی از نکته های حائز اهمیت برای انتخاب بین  تحصیل در کانادا یا انگلیس، بررسی هزینه ها است. شهریه دانشگاه های انگلستان به مراتب بالاتر از سایر دانشگاههای جهان است. اگر قصد دارید به طور دقیق از هزینه های تحصیل دانشگاه مورد نظرتان مطلع شوید باید به وب سایت آن دانشگاه مراجعه کنید اما به طور میانگین می توان گفت چیزی بین 14 هزار تا 22 هزار پوند برای گذراندن دوره های کارشناسی یا کارشناسی ارشد در دانشگاه های این کشور نیاز است. اما این تنها مبلغی نیست که به آن نیاز دارید، بلکه برای اقامت و مواد غذایی نیز شما به پول نیاز دارید. با توجه به برآورد هزینه ها می توان گفت هزینه اقامت چیزی بین 500 تا 1600 پوند در ماه و هزینه مواد غذایی بین 150 تا 250 پوند در ماه است.

برای انتخاب بین تحصیل در کانادا یا انگلیس باید از هزینه های کشور کانادا نیز اطلاع داشته باشید. در درجه اول باید به شما بگویم که شهریه دانشگاه های این کشور با هم تفاوت دارند که علت این نوسانات شهریه، به رشته های مختلفی مربوط می شود که در این کشور وجود دارد. اما به طور تقریبی می توان گفت مقطع کارشناسی حدود 21000 پوند و مقطع ارشد حدود 13 هزار پوند برای شما هزینه دارد. هزینه اجاره مسکن در کانادا بین 1750 تا 600 پوند و هزینه های رایج مواد غذایی چیزی بین 400 تا 600 پوند است.

بهترین دانشگاه های انگلستان و کانادا

این دو کشور دارای تعداد بیشماری دانشگاه هستند که آماده پذیرش دانشجویان از سایر کشورها بوده اما باید بیان کنیم که در این دو کشور تنها تعداد محدودی آموزشگاه عالی وجود دارد که برای پذیرش دانشجوهای خود سخت گیرانه عمل می کنند.

با توجه به آموزش عالی تایمز کشور انگلیس دارای بیش از 100 مؤسسه دولتی است که تنها 11 مورد از آن ها به عنوان برترین دانشگاه های جهان شناخته می شوند. دانشگاه آکسفورد و کمبریج انگلستان در صدر لیستی است که اسم یازده دانشگاه برتر این کشور در آن  نوشته شده است. 

سطح آموزش این دو دانشگاه به حدی بالا است که باعث شده است این دو دانشگاه در لیست 20 دانشگاه برتر جهان قرار بگیرند.

تعداد دانشگاه های معتبر کشور کانادا 90 عدد است که در بین آن ها 30 مورد جزء برترین ها به شمار می روند. در بین این سی مورد نیاز سه دانشگاه وجود دارد که در جهان شناخته شده بوده  و دارای رتبه بین المللی هستند. دانشگاه های تورنتو، بریتیش کلمبیا و مک گیل در بین بهترین های جهان برای گذراندن آموزش مدیریت کسب و کار و دوره های STEM قرار دارند.

تصویری از یک مجوعه آموزش آکادمیک در کانادا-تحصیل در کانادا

تفاوت طول دوره های تحصیلی در انگلستان و کانادا

یکی دیگر از معیارهای مهم در سنجش تحصیل در کانادا یا انگلیس در نظر گرفتن زمان دوره های تحصیلی است. دوره های تحصیلی در کانادا مانند سایر کشورها است یعنی برای مقطع کارشناسی 4 سال، مقطع ارشد دو سال و قطعه دکترا 4 تا 5 سال زمان لازم است اما دوره های تحصیلی در کشور انگلیس کوتاه تر است یعنی شما می توانید زودتر از دیگران مدرک خود را دریافت نمایید. برای اخذ مدرک کارشناسی 3 سال، مدرک ارشد یک سال و دکترا 3 تا 4 سال زمان نیاز دارید.

مقایسه قوانین کار دانشجویی در انگلستان و کانادا

دانشجویان بین المللی دانشگاه های انگلستان می توانند در طول سال تحصیلی 20 ساعت در طول یک هفته کار کنند و در بقیه ایام سال می توانند بدون محدودیت زمانی مشغول به انجام کاری در این کشور شوند. این کشور به فارغ التحصیلان دانشکده های خود تا دو سال ویزای کاری می دهد تا بتوانند تا دو سال بعد از اتمام تحصیل خود در این کشور کار کنند. مدیریت اطلاعات فناوری، وکالت، پزشکان ارتودنسی، متخصص پوست، مدیریت تبلیغاتی و روابط عمومی از جمله مشاغل پردرآمد در بریتانیا هستند.

تصویری از یک کار تیمی توسط دانشجویان-تحصیل در کانادا

اما برای مقایسه بهتر تحصیل در کانادا یا انگلیس باید شرایط کاری کشور کانادا را نیز در نظر گرفت. دانشجویان بین المللی تنها اجازه دارند 20 ساعت در هفته در داخل یا خارج از دانشگاه کار کنند. ویزای کاری این کشور برای دانشجویان زمان بیشتری دارد، فارغ التحصیلان بین المللی دانشگاه های کشور کانادا تا سه سال اجازه دارند در این کشور بمانند و مشغول به کارشوند.

از جمله پرطرفدارترین  و پردرآمدترین مشاغل این کشور می توان به رشته های زیر اشاره کرد:

 • پرستاری
 • مدیریت پروژه
 • مدیریت منابع انسانی
 • مدیریت مالی
 • مدیریت فناوری اطلاعات

جمع بندی

برای آن که بتوان به راحتی بین تحصیل در کانادا یا انگلیس یک مورد را انتخاب کرد، نیاز است مواردی همچون طول زمان تحصیل، شرایط اخذ ویزای تحصیلی، شرایط پذیرش دانشگاه ها و هزینه های مربوط به تحصیل و اقامت در این دو کشور را با دقت بررسی کنیم.

آن چه مشخص است این است که هزینه هایی که در کانادا صرف گرفتن ویزا و گذراندن دوره تحصیلی خود می کنید، به مراتب کمتر از هزینه های تحصیل و گرفتن ویزای تحصیلی در کشور انگلیس است. اما این نکته نیز مورد اهمیت است که دوره های تحصیلی در کشور انگلیس کوتاه تر از دوره های تحصیلی در کشورهای دیگر از جمله کانادا است.

از این مباحث می توان نتیجه گرفت تحصیل در کانادا یا انگلیس به شرایط فردی هر شخص بستگی دارد و تنها راه انتخاب بین تحصیل در کانادا یا انگلیس، گرفتن مشاوره از متخصصان این زمینه است. پیشنهاد می کنیم برای دریافت اطلاعات دقیق و به‌روز در مورد شرایط تحصیل در هر کدام از این کشورها، با مشاوران ما در تماس باشید تا با خیال راحت مقصد تحصیلی‌تان را انتخاب کنید‌.

سوالات متداول

تحصیل در کانادا و انگلیس هر دو چالش های خاص خود را دارد. اما اگر سطح زبان انگلیسی شما خوب است، مدارک تحصیلی و معدل بالایی دارید و مهارت های تحصیلی و پژوهشی قوی دارید، شانس خوبی برای پذیرش در دانشگاه های هر دو کشور دارید.

از قبل برنامه ریزی کنید از منابع موجود استفاده کنید با دانشجویان دیگر ارتباط برقرار کنید

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
6 دی 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
کانادا
مهاجرت کانادا
تحصیل در انگلیس
تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.