سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

سیر تا پیاز اجاره ملک در کانادا

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
برای دریافت مشاوره رایگان این فرم را تکمیل کنید

مشاوره رایگان

سیر تا پیاز اجاره ملک در کانادا

نخستین سوالی که برای جویندگان مسکن در کانادا پیش می آید این است که کدام استان یا شهر برای سکونت مناسب است؟ این سوالی است که پاسخ به آن نیازمند در نظر گرفتن موارد متعددی است.
مقاله سیر تا پیاز اجاره ملک در کانادا به صورت دنباله دار برای شما نوشته و منتشر خواهد شد.
شما برای پاسخ به این سوال باید بدانید که هدف اصلی شما از مهاجرت به کانادا چیست؟ آیا برای ادامه تحصیل در دانشگاه پا به خاک کانادا گذاشته اید، یا برای ادامه تحصیل فرزندانتان. آیا برای راه اندازی یک کسب و کار در حوزه آی تی وارد کانادا شده اید یا مایلید یک مزرعه کشاورزی بزرگ که در جوار آن گاوداری مکانیزه ای داشته باشد را خریده یا راه اندازی کنید؛ و یا به عنوان مثال مایل هستید با شرکای چینی خود، کسب و کارتان را در کانادا توسعه دهید. پاسخ به هر کدام از این سوال ها مشخص می کند شما کجا را باید برای زندگی در کانادا انتخاب کنید. در کنار این موارد، باید در نظر داشت شما به آب و هوای اقیانوسی بیشتر مایل هستید یا دشت های وسیع و دریاچه های مرکزی کانادا را بیشتر می پسندید. و از همه اینها مهم تر، مایل هستید در ایالتی زندگی کنید که زبان غالب آن فرانسوی باشد و یا انگلیسی؟ فراموش نکنید که هر دو زبان یادشده به یک اندازه در کانادا اهمیت و نفوذ دارد.

مقاله شرایط جاب آفر کانادا را حتما بخوانید تا با مدارک آن آشنا شوید.

اما در کل می توان گفت، استان کبک با مرکزیت مونترال، در قیاس با ونکوور که بزرگترین شهر استان بریتیش کلمبیا است و اتاوا که مرکز استان اونتاریو می باشد، شهر ارزان تری برای اجاره ملک در کانادا محسوب می شود. شهری دانشگاهی که آوازه اش در تمامی جهان شنیده شده و به عنوان شهری رو به پیشرفت بر تارک کانادا می درخشد. البته باید در نظر بگیریم که آیتم های متعددی بر چنین تصمیمی اثر گذار است. مثلا اخیرا شهر وینیپگ، مرکز استان مانیتوبا با شرایط خوبی که فراهم کرده است، تبدیل به گزینه جذابی شده است. فراوانی کار و هزینه های پائین زندگی در این شهر آن را نیز تبدیل به یک هدف بالقوه نموده است. برای درک این مسائل به صورت کلی خوانش مقاله کدام شهر را در کانادا برای زندگی انتخاب کنیم را مطالعه فرمائید.
اما به صورت کلی می توان گفت که در بین شهرهای بزرگ و مشهور کانادا مونترال، شهری ارزان تر از نظر مسکن به شمار می آید. اما وقتی شما به مسکن در شهر مونترال فکر می کنید، باید مشخص کنید که می خواهید در این شهر خانه بخرید یا اجاره کنید؟ و آیا مطلوب مد نظر شما خانه است یا آپارتمان؟
در این مقاله، ما تفاوت اصلی قائل می شویم بین اجاره کردن آپارتمان و اجاره کردن خانه یا House؛ و انتخاب هر کدام از این دو گزینه علاوه بر اینکه به علاقه و سلایق شما ارتباط دارد، به این موضوع که شما باید نقاط مثبت و منفی هر کدام از این دو انتخاب را به اندازه کافی بشناسید نیز ربط خواهد داشت.

مقاله ونکوور، بندر باران و مه (زندگی در کانادا) را برای اطلاعات مفید دیگر در این خصوص مطالعه فرمائید.

سیر تا پیاز اجاره ملک در کانادا


بیایید ابتدا در مورد اجاره کردن ملک در کانادا به صورت آپارتمان مقداری با هم بیشتر صحبت کنیم. هنگامی که شما می خواهید آپارتمانی را اجاره کنید، دو دسته بندی کلی را مد نظر داشته باشید. دسته بندی اول شما مشخص خواهید کرد که ملک مورد اجاره آیا مبله باشد یا خیر و تا چه اندازه مبله باشد. و در دسته بندی دوم مشخص می کند که شما آپارتمانتان را از شرکت های اجاره دهنده املاک می خواهید تهیه کنید و یا از اشخاصی که مالک یک آپارتمان هستند. به دیگر سخن مالک شما یک شخص حقیقی است یا حقوقی.
برای توضیح بیشتر در مورد دسته بندی اول باید بدانید، عرف اجاره ملک در کانادا به این صورت است که واحد آپارتمانی یا خانه را هم به صورت مبله می توان اجاره کرد و هم به صورت نیمه مبله و در موارد نادر به صورت غیر مبله. وقتی صحبت از اجاره ملک در کانادا به صورت آپارتمان یا خانه به صورت مبله می کنیم، یعنی شما با یک چمدان شامل لباس و وسایل شخصی تان می توانید وارد خانه شوید و خانه همه چیز دارد. از لوازم آشپزخانه و برقی و صوتی و تصویری گرفته، تا مبل، تخت خواب، پرده و فرش. در اینکه آیا سلیقه ساکنین قبلی مورد پسند شماست یا خیر، می توان زیاده سخن گفت، اما اگر به هر دلیل چنین مدلی از خانه را نمی پسندید، در نظر داشته باشید اتفاقا چنین خانه یا آپارتمانی مورد تقاضای بسیاری از کسانی است که به دنبال اجاره خانه هستند. به خصوص کسانی که برنامه دقیقی از میزان زندگی در یک شهر ندارند و یا برای انجام یک پروژه کاری به صورت موقت در یک شهر ساکن خواهند شد. البته جای نگرانی نیست. اگر شما مایل هستید مدل تابلوها، ظروف آشپزخانه یا پرده خانه خودتان را با سلیقه خودتان انتخاب کنید، می توانید به سراغ خانه یا آپارتمان هایی بروید که اصطلاحاً به صورت سمی مبله اجاره داده می شوند. در این دسته از خانه ها، وسایل اصلی آشپزخانه مثل گاز، یخچال، و ماشین لباس شویی به همراه خانه اجاره داده می شود، و شما لازم نیست این وسایل را در اثاث کشی به همراه خود جابه جا کنید.
البته در مورد ماشین لباس شویی در نظر داشته باشید که معمولاً در مجتمع های آپارتمانی، در طبقات اول ساختمان و گاهی در هر طبقه، تعدادی ماشین لباس شویی و خشک کن تعبیه شده که شما برای شست و شوی لباس هایتان از آن استفاده خواهید کرد. گرچه در خانه های نوسازتر و یا خانه هایی با اجاره بهای بالاتر، ماشین لباس شویی همانند یخچال و گاز داخل واحد تعبیه شده اند.

بیشتر بخوانید: مدارک لازم برای ویزای کانادا چیست؟

سیر تا پیاز اجاره ملک در کانادا


برای بررسی دسته دوم، و اینکه اجاره آپارتمان بهتر است یا خانه، باید بدانید سرمایه گذاری در ساخت مجتمع های ساختمانی یا اصطلاحا Building ها و اجاره آنها یکی از محل های سرمایه گذاری شرکت های بزرگ ساخت و ساز در کاناداست که قدیمی دیرینه دارد. به این شکل که یک شرکت ساختمانی یک یا چند مجتمع (برج) مسکونی را می سازد و از ابتدا هدف ساخت آنها را اجاره به جویندگان ساختمان تعریف می کند. شما در سرتاسر مونترال چنین مجتمع هایی را فراوان خواهید یافت. برای همین است که جای تعجب ندارد، وقتی مستأجری را ببینید که 50 سال است در یک واحد مستأجر است و با رضایت، و حتی با اجاره بهایی ارزان تر از شما که تازه وارد آن ساختمان شده اید، مشغول زندگی است. یکی از نقاط جذاب این مجتمع ها این است که گاهی بیشتر ساکنان آن از یک ملیت یا مذهب هستند. مثلاً اگر شما به تازگی وارد کانادا شده اید و دوست دارید با هموطنان و همزبان ها خود همسایه باشید به راحتی می توانید Buildingی را انتخاب کنید که ساکنان آن را ایرانی ها تشکیل داده باشد. مطمئن باشید صبح ها وقتی وارد آسانسور می شوید، به جای Hello یا Bonjour، “سلام صبحتون به خیر” را بیشتر خواهید شنید.
نکته دیگری که باید بدانید این است که بسیاری از این Buildingها، علاوه بر امکانات رفاهی معمولی که در آپارتمان های واقع در کانادا مرسوم است، از امکاناتی نظیر استخر، سالن ورزشی و سایر امکانات نیز برخوردار هستند.
گروه دوم این دسته بندی، واحدهای آپارتمانی ای هستند که نام آنها را کندو Condo می نامیم. کندوها واحدهایی هستند که مالک آن اشخاص می باشد و شما با یک شخص حقیقی طرف هستید و مبلغ اجاره بها را به او پرداخت می کنید. این اشخاص کسانی هستند که این واحد را از شرکت سازنده خریداری کرده و مایل بوده اند پول خود را به این شکل سرمایه گذاری کنند.
چه شما آپارتمانتان را از شرکت اجاره کنید و چه آپارتمان شما کندو باشد، باید در نظر داشته باشید که هیچ Buildingی را نخواهید یافت که یک مدیر ساختمان نداشته باشد. اساساً هر Building کارکنانی دارد شامل مدیر ساختمان و افرادی که وی را در اداره و مدیریت Building یاری می رسانند. در واحدهای آپارتماین کندو، مالک ساختمان شارژهای مربوط به ساختمان را به مدیر ساختمان پرداخت می کند و شما اجاره بها را به مالک پرداخت می کنید.

نکته جذاب دیگر درباره اجاره ملک در کانادا، افزایش مبلغ اجاره بسیار ناچیز در ابتدای سال بعد است. چیزی در حد 2 تا 3 درصد. برای توضیح این نکته شیرین بیایید وضعیت قرارداد اجاره در یک آپارتمان را بررسی کنیم. شما برای اجاره نیازمند یک قرارداد رسمی هستید. قراردادی که حتماً باید یک ساله باشد و به طور رسمی منعقد شود. به شکلی که در وضعیت مالی و درآمدی زندگی شما در و مسائل مربوط به مالیات، مشخص باشد که چه مقدار از هزینه زندگی ماهانه شما صرف اجاره ملک می شود. حدود شش ماه قبل از اینکه اجاره شما تمام شود، نامه ای رسمی برای شما از سوی مالک صادر می شود که وضعیت تمدید قرارداد را (در ابتدای سال بعد) از شما جویا می شود. شما مختار خواهید بود که اعلام تمدید یا عدم تمدید کنید. اما توجه داشته باشید، هر کدام از این دو انتخاب تعهدآور و مسئولیت زاست. مثلاً شما نمی توانید پیش از اتمام موعد سالانه خود آپارتمان را ترک کنید و در هر حال اجاره ماه های باقی مانده را باید پرداخت کنید. مگر اینکه به گزینه لیزترنسفر listransfer یا سابلت sublet فکر کنید که مقالات آتی با این دو گزینه آشنا خواهید شد.

سیر تا پیاز اجاره ملک در کانادا


اما بیایید تصور کنیم که شما گزینه تمدید اجاره را انتخاب کنید. براساس اینکه اجاره شما در سال جاری چقدر بوده مالک با شما توافق میکند بین 2 تا 3 درصد به اجاره بها بیفزاید. مثلاً اگر اجاره ماهانه آپارتمان شما 1000 دلار کانادا است، در سال جدید حدود 25 تا 30 دلار به این مبلغ خواهند افزود. اما اگر شما این مبلغ را نپذیرید چه رخ می دهد؟ صاحبخانه شما را بیرون خواهد انداخت؟ هرگز. فراموش نکنید قوانین اجاره ملک مسکونی در کانادا بسیار حامی مستأجرین است. شما می توانید با مالک توافق کنید؛ البته باید در نظر داشته باشید که نمی توانید هیچ تغییری در اجاره بها ندهید. در این صورت خواهید دید قانون کاملاً از مالک حمایت خواهد کرد! در کل بدانید، در تمدید اجاره با شرکت ها بهتر می شود کنار آمد و اگر آپارتمان شما کاندو است باید بتوانید با صاحب خانه تان کنار بیایید (که معمولاً هم خواهید آمد) چرا که ری نیو ایت هر آپارتمان (مثل رنگ آمیزی، رفع ایرادهای ساختمانی و نظایر آن) معمولاً برای مالکیت هزینه بر خواهد بود و آنها ترجیح می دهند با شما کنار بیایند. یکی از ساکنان مونترال برای من از خانم پیرزنی تعریف می کرد که حدود 50 سال ساکن یک واحد آپارتمانی بود و این توافق 50 ساله با مالک شرکتی، جدا از آرامشی که برای آن خانم در امنیت انتخاب محل زندگی اش فراهم کرده بود، به لحاظ مالی هم بسیار به نفع او شده بود. تصور کنید شما با گفت و گو و توافق 50 سال اجاره واحدتان را قطره چکانی افزایش دهید، نتیجه این شده بود که در سال 2018 که همسایه بغلی این خانم واحد را 850 دلار کانادا اجاره کرده بود، ایشان مبلغ 265 دلار کانادا برای اجاره ماهانه اش پرداخت می کرد!
از سایر مزیت ها اجاره آپارتمان در مجتمع ها یا Buildingها همان طور که قبل تر هم اشاره شد، این است که معمولاً یکی از طبقات (اغلب طبقه اول) هر ساختمان به قسمت لاندری اختصاص دارد و شما می توانید دغدغه خرید ماشین لباسشویی یا خشک کن را از ذهنتان بیرون کنید. البته در بعضی از مجتمع ها به جای طبقه اول، قسمتی مشخص از هر طبقه برای تعبیه ماشین لباس شویی و خشک کن در نظر گرفته شده است.
مسئله مهم دیگر درباره اجاره ملک در کانادا وضعیت قبوض آن است. قبض های مانند آب، برق و مسئله گرمایش و سرمایش واحد.
در نظر داشته باشید در تقریباً قاطبه واحدهای آپارتمانی آب و آب گرم مجانی است و اصطلاحاً include است. یعنی در همان مبلغ اجاره ماهانه ای که شما پرداخت می کنید این خدمات در نظر گرفته شده است. اما پرداخت قبض برق به عهده شماست. آن دسته از واحدهایی که قبض برق نیز توسط مالک پرداخت می شود و شما به پرداخت قبوض کاری ندارید، All include گفته می شود.
بحث گرمایش ساختمان همانند آب گرم، مجانی است و این مجتمع ها به گونه ای ساخته شده که از یک سیستم مرکزی وضعیت آب سرد، آب گرم و گرمایش ساختمان مدیریت می شود. پارکینگ هم جزو مواردی است که اغلب include می باشد و شما برای آن هزینه ای پرداخت نمی کنید.

سیر تا پیاز اجاره ملک در کانادا


در مورد وضعیت سرمایش واحدهای آپارتمانی در نظر داشته باشید که اغلب مجتمع های ساختمانی با عمر بالاتر از 20 سال، سیستم سرمایشی در آن ها تعبیه نشده، چرا که اساساً کانادا کشوری سردسیر است و در بیشتر روزهای سال شما به سیستم گرمایش نیاز خواهید داشت تا سرمایش. هر چند به ندرت مجتمع های ساختمانی با عمر بالای 20 سال را می توانید بیابید که سیستم چیلر دارند که هم گرما و هم سرمای واحد را تأمین می کنند. به مرور و با گرم شدن کلی کره زمین در سال های اخیر این ضرورت احساس شده که در واحدهای آپارتمانی سیستم سرمایش را تعبیه کنند و مجموعه هایی که در سال های اخیر ساخته شده حتی گاهی کولر گازی هم دارند.
خب. تا اینجای مقاله در نظر بگیرید که اگر شما به جای یک واحد آپارتمانی به سراغ خانه یا House بروید، زیبایی های جذابی مثل دارا بودن حیاط اختصاصی (معمولاً هم در جلو و هم در پشت Houseتان را خواهید داشت. اما بی شک پرداخت تمام قبوض به عهده شماست؛ و یا مثلاً در ایام سرد سال مجبور خواهید بود هزینه قابل توجهی را برای گرم کردن خانه پرداخت کنید. همین جا تجربه سال های کاری خودم را باید بگویم. معمولاً کمتر مشاهده می کنید که کسی برای اجاره به دنبال House برود. عمدتاً کسانی به House فکر می کنند که مایلند خانه شخصی خودشان را داشته باشند و مستأجری را برنمی تابند.
در آینده مقالاتی با موضوع خرید خانه در کانادا و همچنین خرید و کرایه زمین های کشاورزی نیز برایتان خواهم نوشت.
امیدوارم مقاله اجاره ملک در کانادا برای شما مفید واقع شود.

سوالات متداول

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
11 مرداد 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
یه خانم که توی کتابخانه پشت سیستمش نشسته و کلی کتاب هم روی هم جلوی سیستمش هست- بهترین کشور برای آزمون آیلتس
تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.