سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

تحصیل در مالزی

راهنمای جامع

study in malaysia

مالزی

مشاوره رایگان

تحصیل در مالزی چیست؟

مالزی کشوری در جنوب شرقی آسیا که بین کشورهای تایلند و سنگاپور قرار گرفته، با جاذبه‌های طبیعی، فرهنگ غنی و مناظر زیبا به یکی از مقاصد محبوب مردم از سرتاسر جهان تبدیل شده است. اما این کشور تنها یک مقصد گردشگری نیست. در حقیقت تحصیل در مالزی طی سال‌های اخیر یکی از گزینه‌های دانشجویان بین‌المللی است. براساس اعلام یونسکو، مالزی یازدهمین مقصد محبوب تحصیلی در جهان به شمار می‌رود.

فهرست مطالب
مشاوره رایگان تلفنی

چرا تحصیل در مالزی ؟

افزایش اعتبار مالزی در رتبه بندی جهانی آموزش عالی

حدود 10 سال پیش، مالزی به عنوان یک مقصد تحصیلی بین‌المللی مشهور نبود. امروز، اما داستان جور دیگری است. در سا‌ل‌های اخیر، دولت مالزی سرمایه‌گذاری زیادی در بخش آموزش عالی این کشور با هدف ایجاد یک قطب اصلی آموزش در جنوب شرقی آسیا و حتی سراسر جهان انجام داده است. همین اقدامات باعث شده تا تحصیل در مالزی در میان دانشجویان بین‌المللی از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار شود.

هزینه‌های مقرون به صرفه زندگی در مالزی

هزینه تحصیل در مالزی در مقایسه با ایالات متحده آمریکا و انگلیس، یک گزینه بسیار مقرون به صرفه برای دانشجویان بین المللی به شمار می‌رود. وقتی صحبت از هزینه های زندگی می‌شود، متوسط ​​بودجه هر ساله برای یک دانشجوی بین‌المللی حدود 14،400 رینگیت (3440-4،600 دلار آمریکا) است. این هزینه‌ها شامل غذا، مسافرت و محل اقامت است. به طور حتم، دلتان می‌خواهد که تعطیلات بین ترم را با سفرهای ارزان بگذرانید.

جالب است بدانید که در رتبه‌بندی QS در زمینه بهترین شهرهای دانشجویی، کوالالامپور، پایتخت مالزی، به عنوان دومین شهر مقرون به صرفه جهان برای دانشجویان شناخته شده است. این یکی از مزیت های تحصیل در مالزی به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید: هزینه تحصیل در فرانسه چقدر است؟

معرفی کوتاه مالزی

مالزی دارای دو منطقه اصلی (مالزی غربی و مالزی شرقی) است که توسط دریای جنوبی چین از یکدیگر جدا شده‌اند. آب و هوای این کشور گرمسیری است و می‌توانید انتظار هوای گرم را در طول سال داشته باشید. مالزی از شمال با تایلند و از جنوب با سنگاپور مرز مشترک زمینی دارد، اما در جهات دیگر توسط دریا احاطه شده است.

شواهد نشان می‌دهد که سکونت انسان مدرن در مالزی به 40000 سال قبل بازمی‌گردد. در طول این مدت، این کشور تحت حاکمیت کشورهای مختلف بوده است که همین مسئله به تنوع فرهنگی آن می‌افزاید. از زمان استقلال مالزی در سال 1957، این کشور یکی از بهترین رشدهای اقتصادی در آسیا را داشته است.

اقتصاد این کشور نه‌تنها به وسیله منابع طبیعی آن، بلکه از طریق گردشگری، علوم و توریسم پزشکی تامین می‌شود. در برنامه توسعه سازمان ملل از سیستم مراقبت‌های بهداشتی و درمانی مالزی که بسیار مورد توجه و همچنین سرمایه گذاری دولت این کشور قرار دارد، تمجید شده است. اقتصاد نوظهور این کشور و توسعه سریع آن، تحصیل در مالزی را برای دانشجویان بین‌المللی ایده‌آل می‌کند.

مالزی همچنین دارای یک پادشاهی مشروطه است که رئیس دولت در آن هر 5 سال یکبار انتخاب می‌شود. تنوع این کشور را می‌توان در بخش ادیان نیز مشاهده کرد. گرچه اسلام دین رسمی مالزی است، اما آزادی مذهب در آن رواج دارد، بنابراین دین‌هایی مانند بوداییسم، مسیحیت و هندوییسم با بسیاری از ادیان اقلیت دیگر در این کشور وجود دارد.

تحصیل به زبان انگلیسی در مالزی

بسیاری از دانشگاه های مالزی مانند دانشگاه Tunku Abdul Rahman رشته‌های منحصر به فرد به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. این دانشگاه همچنین دوره‌های کوتاه آموزش زبان انگلیسی را برای کسانی که می‌خواهند مهارت‌های گفتاری، خواندن، نوشتن و گوش دادن خود را ارتقا دهند، برگزار می‌کند.

در حالی که زبان رسمی این کشور مالزیایی است، اما زبان انگلیسی نیز به همان اندازه در آن صحبت می‌شود. این در حالی است که بسیاری از زبان‌ها و گویش‌های دیگر، از جمله ماندارین، کانتونس و تامیل در گوشه و کنار شنیده می‌شود.حتی اگر زبان انگلیسی را به خوبی درک کنید، یادگیری زبان مالزیایی برای زندگی در مالزی مفید خواهد بود. در واقع، مالزیایی یکی از آسان‌ترین زبان‌ها برای یادگیری در جهان است.

با تحصیل در مالزی بخشی از یک فرهنگ غنی شوید

میراث فرهنگی متنوع کشور مالزی در مردم، غذا، معماری، ادیان، جشنواره‌ها و زبان‌های آن منعکس می‌شود. در مالزی تحصیل کنید و به طور کامل در همه جنبه‌های فرهنگی این کشور غوطه‌ور شوید. مردم مالزی صرف‌نظر از نژاد، قومیت و مذهب افراد، بسیار دوستانه رفتار می‌کنند. جشنواره‌های بسیار متنوعی در این کشور برگزار می‌شود و این بدان معناست که دانشجویان  اوقات بی‌نظیری را هنگام تحصیل در این کشور سپری خواهند کرد. برخی مالزی را بهشت غذا نیز می‌دانند.

آب و هوای مالزی در تمام طول سال مناسب است

کسانی که از هوای سرد و بارانی دوری می‌کنند، آب و هوای گرم و آفتابی مالزی را در طول سال دوست خواهند داشت. گرم‌ترین دمای متوسط ​​آن 28 درجه سانتی‌گرد است، در حالی که سردترین دمای آن فقط دو درجه سردتر با 26 درجه سانتی‌گراد می‌شود. بله، درست متوجه شدید! اگر بخواهید یک چتر یا لباس بارانی به همراه داشته باشید، باید بدانید در طی ماه‌های آوریل تا اکتبر، باران‌های استوایی در شبه جزیره مالزی باریدن خواهند گرفت.

مالزی یکی از «امن‌ترین» و «صلح‌آمیزترین» کشورهای جهان است

به طور حتم امنیت یکی از مزایای تحصیل در مالزی برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود. براساس شاخص صلح جهانی در سال 2020، مالزی در رتبه 20امین کشور جهان و همچنی پنجمین کشور در منطقه آسیا – اقیانوسیه به لحاظ امنیت قرار دارد. مالایی‌ها، چینی‌ها ، هندی‌ها و گروه های بومی با استقبال از همه ادیان و نژادها، یک میراث فرهنگی غنی در این کشور ایجاد می‌کنند که می‌توان آن را در طول سال و در انواع جشنواره‌ها و غذاهای مختلف در سراسر مالزی مشاهده کرد.

طبیعت منحصر به فرد مالزی

از کیلومترها سواحل بی‌پایان زیبا گرفته تا بیش از 30 پارک ملی که گیاهان و جانوران جنگل‌های بارانی مالزی را به نمایش می‌گذارند، به راحتی می‌توان گفت این کشور یک جواهر طبیعی واقعی برای هر کسی است که دوست دارد، در آن تحصیل یا به آن سفر کند.

مالزی در مقایسه با همسایگان جنوب شرقی آسیا مانند اندونزی و تایلند، به عنوان یک مقصد ساحلی نسبتا ناشناخته است. با این حال، این دلیل که کمتر شناخته شده است، به معنای زیبایی کمتر آن نیست! در واقعیت، کاملا برعکس است. جزایر زیبای مالزی بسیار بکر و آب‌های آن فیروزه‌ای رنگ یکسان هستند. طبیعت منحصر به فرد مالزی به طور حتم شما را مجذوب خود خواهد کرد.

از منطقه امن خود خارج شوید!

حتما درباره منطقه امن یا comfort zone شنیده‌اید. تحصیل در خارج از کشور به خودی خود یک تجربه است، بنابراین مهم است که با ذهن باز وارد شوید. همچنین باعث می‌شود تا از منطقه امن خود بیرون بیایید و تجربیات جدیدتر کسب کنید. اگرچه شما برای گرفتن یک مدرک تحصیلی به مالزی می‌روید، اما می‌خواهید از حضور در مکان جدیدتان بیشترین استفاده را برای دیدن و کاوش و ملاقات با افراد جدیدی که حتی ممکن است تا آخر عمر با آنها دوست بمانید، استفاده کنید. تحصیل در مالزی یک فرصت جدید است تا از منطقه امن خود خارج شوید، مستقل‌تر زندگی کنید و طرز تفکر و بینش خود را تغییر دهید.

تحصیل در کالج‌ها و دانشگاه‌های مالزی

سیستم آموزش عالی در مالزی

سیستم آموزش عالی در مالزی هر ساله در حال پیشرفت است.  این کشور دارای کالج ها و دانشگاه‌های برتر است و بیشتر آنها نه تنها در داخل این کشور، بلکه در خارج از آن نیز شناخته شده‌اند. این یکی از مهمترین مزیت های تحصیل در مالزی است، چراکه با هزینه کمتر نسبت به سایر کشورها، از آموزش در بهترین موسسات آموزش عالی برخوردار خواهید شد.

کالج های مالزی

کالج های مالزی به دانشجویان کمک می‌کنند تا وارد دانشگاه شوند. دانشجویان این کالج‌ها از طریق دوره‌هایی که برگزار می‌شود مهارت‌های لازم را برای حضور در دانشگاه کسب می‌کنند. کالج‌های موسسات مستقلی هستند که از دارای جایگاه دانشگاهی نیستند، اما قدرت اعطای مدرک را در همان رشته‌هایی که دانشگاه‌ها اعطا می‌کنند، دارند.

دانشگاه های مالزی

تمام امور مرتبط با تحصیلات عالی توسط وزارت آموزش مالزی اداره می‌شود. موسسات آموزش عالی در مالزی به دو دسته دولتی و خصوصی تعلق دارند. دانشگاه‌های دولتی و خصوصی مالزی در رشته‌های مختلف در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به دانشجویان مدرک اعطا می‌کنند. همچنین دانشگاه‌های خارجی توسط کشورهایی مانند انگلیس، ایرلند و استرالیا در مالزی تاسیس شده است که هر یک از آنها گزینه‌های انتقال دانشجویی ارائه می‌دهند.

انواع مقاطع تحصیلی در دانشگاه های مالزی

کارشناسی در مالزی

دوره های کارشناسی در مالزی برای دانشجویان تمام وقت بین 3 تا 5 سال طول می‌کشد. تحصیل در مقطع کارشناسی هنر در مالزی (BA)  معمولا سه سال به طول می‌انجامد. بیشتر رشته ها در دانشگاه های خصوصی مالزی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، در حالی که رشته های کارشناسی در دانشگاه های دولتی این کشور به طور عمده به زبان‌های مالایی یا Bahasa Melayu آموزش داده می‌شود.

برای اخذ مدرک کارشناسی در مالزی ، دانشجویان باید یک دوره حداقل 120 واحدی را تکمیل کنند. در حالی که مدارک کارشناسی در برخی از دانشگاه‌ها در رشته‌های عمومی مانند هنر یا علوم ارائه می‌شود، تعدادی رشته خاص نیز وجود دارد که دانشجویان می‌توانند تا مستقیم روی رشته خود تمرکز کنند. تفاوت‌های عمده و جزیی بین رشته‌ها وجود دارد که باید به طور مستقیم از طریق خود دانشگاه دنبال شوند.

برخی از دانشگاه های مالزی به عنوان بخشی از برنامه کارشناسی خود به دانشجویان فرصت کسب مدرک Honors (Hons) را می‌دهند. معیارهای ورود برای هر رشته‌ای متفاوت است، اما همیشه به استانداردهای علمی بالایی نیاز دارد و معمولا یک سال به مقطع کارشناسی دانشجو اضافه می‌کند. دانشجویان ممتاز اغلب در سال آخر خود باید کاری مانند یک پایان نامه یا یک پروژه تحقیقاتی مستقل را انجام دهند. دانشجویان باید به طور جداگانه برای یک برنامه Honors درخواست دهند و به طور کامل در این باره تحقیق کنند.

حتما بخوانید: تحصیل در ایتالیا بدون مدرک آیلتس

کارشناسی ارشد و دکترا در مالزی

شرایط ورود به دوره های تحصیلات تکمیلی در مالزی به طور قابل توجهی بین موسسات متفاوت است. با این وجود، برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مالزی حداقل باید یک مدرک کارشناسی معتبر داشته باشید.

مقطع تحصیلات تکمیلی در هر دو مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در مالزی ، از طریق دوره‌های آموزشی، نگارش یک رساله یا پروژه تحقیقاتی در قالبی طولانی و یا با تکمیل پایان نامه به پایان می رسد. ساختار دوره‌های تحصیلات تکمیلی در مالزی روشی مشابه با این دوره‌ها در انگلیس و استرالیا دارد. دانشجویان در سخنرانی ها، سمینارها، آموزش ها یا کارگاه ها و ارزیابی های کامل در همان قالبی که در دوره کارشناسی شرکت می‌کردند، مشارکت خواهند کرد.

تحصیل کارشناسی ارشد در مالزی بسته به شرایط، برای دانشجویان تمام وقت ممکن است بین یک تا 5 سال طول بکشد. دکترا در مالزی نیز می‌تواند چهار سال به طول بینجامد. توجه داشته باشید که بیشتر رشته‌های تحصیلات تکمیلی در تمام دانشگاه های مالزی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

بورسیه تحصیلی مالزی

برای جذب با استعدادترین و بلندپروازترین دانشجویان، بسیاری از دانشگاه های مالزی انواع بورسیه تحصیلی را ارائه می‌دهند. با اخذ بورسیه تحصیلی مالزی از شرایط زیر برخوردار خواهید شد:

 • معافیت از شهریه (کامل یا جزیی)
 • معافیت از شهریه به علاوه کمک هزینه زندگی
 • کمک های مالی کامل به دانشجویان

درباره دانشگاه های مالزی تحقیق کنید و بدانید که آنها چه چیزی ارائه می‌دهند

تحقیق درباره دانشگاه های مالزی یک امر ضروری است. با تحقیق در مورد دانشگاه‌ها، به سوالاتی از این دست پاسخ دهید. دانشگاه های مالزی به دانشجویان بین‌المللی چه مکان‌هایی ارائه می‌دهند؟ یا وقتی می‌خواهم در دانشگاه موردنظرم تحصیل کنم، چه کمک‌هزینه‌هایی پرداخت می‌شود؟ به همه این سوالات فقط زمانی می‌توان پاسخ داد که تحقیق کاملی درباره دانشگاه موردنظرتان انجام داده باشید. بسیاری از دانشگاه های معتبر بین المللی در مالزی دارای وب‌سایت هستند، بنابراین به راحتی می‌توانید اطلاعات موردنیاز خود را در این زمینه کسب کنید.

به دنبال دانشگاه های ارزان قیمت مالزی باشید

تحصیل در خارج از کشور می‌تواند زمانی که شروع به بررسی هزینه‌های مرتبط با آن می‌کنید، کمی ترسناک به نظر برسد، اما این بدان معنا نیست که هیچ دانشگاهی برای ارائه فرصت‌های ارزان تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی در مالزی وجود ندارد. حضور در دانشگاه های ارزان قیمت مالزی و دریافت بورسیه تحصیلی برخی از راه‌هایی هستند که می‌توانید هزینه های تحصیل در این کشور را مدیریت کنید.

برای بورسیه تحصیلی مالزی و کمک‌های مالی اقدام کنید

بورسیه‌های تحصیلی یکی از راه‌هایی هستند که تحصیل رایگان در مالزی را برایتان به همراه دارند. این بورسیه‌ها توسط منابع خارجی مانند دولت، موسسات خصوصی یا دولتی ارائه می‌شوند. هنگام تحصیل در مالزی می‌توانید از بورسیه‌های کامل یا بورسیه‌هایی که بخشی از هزینه‌های دانشجویی را متقبل می‌شوند، استفاده کنید. دولت و دانشگاه های مالزی هر ساله بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی و شهروندان این کشور ارائه می‌دهند. این بورسیه‌ها در مقاطع مختلف تحصیلی از کارشناسی گرفته تا کارشناسی ارشد و دکترا در دسترس است.

هزینه تحصیل در مالزی

انتخاب سیستم آموزشی مالزی یک انتخاب برتر است که بسیاری از دانشجویان بین‌المللی با توجه به دانشگاه‌های معتبر این کشور و شهریه مناسب نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی انجام داده‌اند. برای بیشتر دانشجویان بین المللی، هزینه تحصیل بیشترین نگرانی محسوب می‌شود. هزینه تحصیل در مالزی بسته به مقطع، رشته و دانشگاه می‌تواند متغیر باشد. هزینه های تحصیل در هر موسسه متفاوت است، اما در بسیاری از دانشگاه های دولتی مالزی کمتر خواهد بود.

به طور کلی هزینه های تحصیل در مالزی به شرح زیر است:

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی مالزی

مقطع کارشناسی: 2000-4500  یورو در سال

– مقطع کارشناسی ارشد: 500-4000  یورو در سال

توجه داشته باشید که هزینه برخی از رشته های پزشکی در مالزی در هر سال تحصیلی می‌تواند به 27000 یورو برسد.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی مالزی

مقطع کارشناسی: 1350-9300 یورو در سال

– مقطع کارشناسی ارشد: 1500-3000  یورو در سال

توجه داشته باشید که هزینه برخی از رشته های پزشکی در مالزی در هر سال تحصیلی می‌تواند به 19850 یورو در سال برسد.

اخذ پذیرش از دانشگاه های مالزی

شرایط و مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های مالزی به شرح زیر است:

مدرک زبان

اگر متقاضی تحصیل در مالزی هستید، باید بتوانید به زبان انگلیسی صحبت کنید، چراکه دانشگاه های این کشور به این زبان آموزش داده می‌شوند. بعضی از دانشگاه‌ها همچنین شما را ملزم به گذراندن آزمون مهارت انگلیسی مانند تافل یا آیلتس می‌کنند که می‌توانید در کشور خود این آزمون‌ها را پشت سر بگذارید.

البته اگر انگلیسی شما هنوز خوب نیست، نگران نباشید. بیشتر کالج های مالزی کلاس‌های زبان انگلیسی برگزار می‌کنند. علاوه بر این، هیچ راهی بهتر از یادگیری زبان انگلیسی در دانشگاه های مالزی جایی که افراد زیادی به این زبان صحبت می‌کنند، وجود ندارد. دانشگاه های مالزی به طور کلی آزمون ورودی از دانشجویان بین‌المللی اخذ نمی‌کنند. می‌توانید با استفاده از مدرک / گواهی‌نامه و توصیه‌نامه دبیرستان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های مالزی اقدام کنید.

اخذ ویزای تحصیلی مالزی

علاوه بر مدرک زبان به ارائه مدارک دیگر نیز برای تحصیل در مالزی نیاز خواهید داشت. برای ورود به مالزی به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، ابتدا باید رشته و دانشگاه موردنظر خود را انتخاب کنید. مدارک لازم بسته به رشته تحصیلی و همچنین دانشگاه متفاوت است، بنابراین مطمئن شوید که قبل از ارائه درخواست حتما بررسی‌های لازم را انجام دهید.

دانشگاه شما ملزم به ارائه برخی از اسناد مربوطه برای درخواست Student Pass مالزی است. Student Pass ویزای ورود چندگانه به مالزی است که به شما اجازه می‌دهد برای اهدافی مانند تحصیل در یک دانشگاه مورد تایید و در یک دوره مشخص در این کشور بمانید.

مدارک لازم برای اخذ Student Pass به شرح زیر است:

 • نامه رسمی پذیرش از یکی از دانشگاه های مالزی
 • یک فرم پر شده درخواست دانشجویی
 • سه قطعه عکس پاسپورتی
 • دو فتوکپی از گذرنامه فرد متقاضی
 • یک نسخه از گزارش معاینه پزشکی فرد

هنگامی که درخواست متقاضی برای تحصیل در یک دانشگاه در مالزی پذیرفته شد، موسسه موردنظر برای شما کارت دانشجویی را درخواست می‌دهد. اداره مهاجرت این درخواست را بررسی کرده و به این ترتیب، Student Pass  برای دانشجو صادر می‌شود.

با این مدرک، شما آماده سوار شدن به هواپیمای مالزی هستید، اما قبل از ارسال جزئیات پرواز به دانشگاه، اداره مهاجرت نیز یک گذرنامه ویژه برای شما صادر می‌کند که برای دریافت کارت دانشجویی خود به آن نیاز دارید. ظرف دو هفته پس از ورود، می توانید برای دریافت کارت دانشجویی به نزدیک‌ترین اداره مهاجرت در مالزی مراجعه کنید.

این فرآیند ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد، اما نگران نباشید، دانشگاه شما را در طول انجام این پروسه تنها نخواهد گذاشت و هر اقدامی بتواند برایتان انجام خواهد داد.

کار دانشجویی در کنار تحصیل در مالزی

بدون شک هزینه تحصیل یکی از دغدغه‌های اصلی هر دانشجویی است که به خارج از کشور سفر می‌کند. کار دانشجویی در کنار تحصیل می‌تواند بخشی از هزینه های دانشجویی را تامین کند. حالا سوال اینجاست که آیا دانشجویان می‌توانند کار دانشجویی در مالزی را به هنگام تحصیل داشته باشند؟

پاسخ به این سوال مثبت است اما محدودیت‌هایی دارد. تمام دانشجویان بین المللی که در موسسات آموزش عالی دولتی یا خصوصی مالزی تحصیل می کنند مجاز به کار نیمه وقت حداکثر 20 ساعت در هفته فقط در تعطیلات ترم یا تعطیلات بیش از 7 روز در رستوران ها، کیوسک‌های بنزین، مینی مارکت‌ها و هتل‌ها هستند، به شرطی که کارت دانشجویی آنها معتبر باقی بماند.

همچنین مشاغل فریلنس برای دانشجویانی که دارای استعداد و مهارت خاصی مانند طراحی گرافیک، طراحی وب، تولید محتوا و نویسندگی خلاقانه نیز هستند، در مالزی وجود دارد. از طریق پرتال‌های آنلاین شغل‌یابی یا ارسال رزومه و نمونه کار به شرکت مربوطه می‌توانید از این کارها بهره‌مند شوید.

با این وجود، اگر مهارت خاصی هم نداشته باشید، بهتر است بدانید که در حال حاضر دانشجویان در مالزی کارهای زیادی انجام می‌دهند و مشاغل آنها محدود به این چند شغل نیست. آنها از طریق این کارها به راحتی می‌توانند بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی در مالزی را تامین کنند.

هزینه های خانه دانشجویی در مالزی

به عنوان یک دانشجو که تحصیل در مالزی را انتخاب کرده است، دو گزینه برای اقامت دانشجویی در این کشور پیش روی شما قرار دارد. شما می توانید از بین این دو نوع مکان اقامت خود در مالزی را انتخاب کنید:

– خوابگاه های دانشگاهی: ارزان‌ترین گزینه برای خانه دانشجویی در مالزی محسوب می‌شود که به شما امکان می‌دهد به راحتی با بسیاری از دانشجویان ارتباط برقرار کنید. هزینه اقامت در خوابگاه های دانشجویی مالزی 65-255 یورو در ماه با احتساب هزینه آب و برق است.

– اجاره آپارتمان دانشجویی در مالزی : این گزینه دوم شماست که به طور حتم هزینه های بیشتری برایتان در پی دارد. به طور متوسط باید برای اجاره یک آپارتمان دانشجویی در مالزی 85-680 یورو در ماه بپردازید. اگر می‌خواهید در مرکز شهر زندگی کنید، قیمت‌ها می‌توانند حتی بیشتر شوند. شما می توانید با اشتراک یک آپارتمان با سایر دانشجویان هزینه‌های خود را کاهش دهید. هزینه‌های آب و برق را فراموش نکنید که باید حدود 40-70 یورو در ماه برای این خدمات بپردازید.

هزینه های غذا در مالزی

دانشجویان ماهیانه 200 تا 350 یورو برای غذا و مواد غذایی در مالزی باید پرداخت می کنند. اگر آشپزی کرده و هوشمندانه خرید کنید (به دنبال تخفیف در سوپرمارکت‌ها باشید)، هزینه غذایتان نباید بیشتر از این مبلغ شود.

متوسط قیمت برخی از ​​محصولات غذایی در مالزی به شرح زیر است:

یک قرص نان 0.70 یورو
یک لیتر شیر 1.40 یورو
12 عدد تخم مرغ 1.15 یورو
یک کیلوگرم پنیر سفید 9.50 یورو
یک کیلوگرم سیب 2.10 یورو
یک کیلوگرم موز 1.15 یورو
یک وعده غذایی در رستوران های ارزان قیمت مالزی 2 یورو

هزینه های حمل و نقل در مالزی

به عنوان یک دانشجو نگران وسیله حمل و نقل عمومی در مالزی نباشید. وسایل حمل و نقل عمومی (به عنوان مثال اتوبوس و مترو) در مالزی بسیار راحت و ارزان است، بنابراین هزینه چندانی را متحمل نخواهید شد. هزینه یک بار سوار شدن به این وسایل نقلیه در حدود 0.85 یورو است، در حالی که خرید یک بلیط ماهانه بدون تخفیف دانشجویی 20 یورو برایتان هزینه خواهد داشت.

بسیاری از دانشگاه های مالزی نیز اتوبوس های مخصوص خود را دارند که دانشجویان بین المللی را به گشت و گذار در مهمترین مکان های شهر می برند، بنابراین استفاده از آنها را فراموش نکنید. به ویژه اگر بدانید که در برخی از موارد این وسایل نقلیه به طور کامل رایگان هستند.

سعی این باشد که از وسایل حمل و نقل عمومی در مالزی استفاده کنید. اگر به تاکسی نیاز پیدا کردید، باید بدانید که هزینه استفاده از آن از 0.80 یورو شروع می‌شود و سپس برای هر کیلومتر باید 0.40 یورو پرداخت کنید.

سایر هزینه‌ های دانشجویی در مالزی

هزینه سرگرمی و تفریح (کنسرت ، ورزش ، سینما): 30–70 یورو در ماه

– بیمه درمانی خصوصی: 70–185 یورو در سال

تجربه تحصیل در مالزی

با وجود سطح بالای کیفیت آموزشی در مالزی، این کشور یک مقصد محبوب تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی است. تجربه تحصیل در مالزی از سوی دانشجویان این مسئله را به خوبی را نشان می‌دهد. عوامل زیادی مانند شرایط تحصیلات آکادمیک، فرهنگ، وضعیت هزینه‌ها، خدمات اجتماعی و دانشگاهی روی تجربه تحصیل دانشجویان بین‌المللی تاثیر می‌گذارد. از آنجا که این کشور در بسیاری از این عوامل عملکرد قابل قبولی را به خود اختصاص داده است، می‌توان گفت تجربه تحصیل در مالزی برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی رضایت‌بخش بوده است. اگر شما هم تجربه تحصیل در مالزی دارید، دیدگاه‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مزایای مهاجرت به روش تحصیل در مالزی

مقرون به صرفه بودن

مالزی به دلیل شهریه های نسبتا مقرون به صرفه و هزینه های زندگی شناخته شده است که آن را به گزینه ای مقرون به صرفه برای دانشجویان بین المللی تبدیل می کند.

دوره های متنوع

دانشگاه های مالزی طیف گسترده ای از برنامه های آکادمیک را در رشته های مختلف، از جمله بسیاری از دوره های آموزشی به زبان انگلیسی، ارائه می دهند.

تنوع فرهنگی

مالزی کشوری چند فرهنگی با ترکیبی از اقوام و مذاهب است که یک تجربه فرهنگی غنی را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند.

آموزش با کیفیت

برخی از دانشگاه های مالزی به دلیل آموزش با کیفیت خود شناخته شده هستند و با موسسات بین المللی همکاری دارند.

غذا و سبک زندگی

مالزی به غذاهای متنوع و لذیذ معروف است و این کشور سبک زندگی پر جنب و جوش و پر جنب و جوشی را ارائه می دهد.

زیبایی طبیعی

مالزی دارای مناظر زیبا، جنگل های بارانی استوایی، و جزایر زیباست که فرصت هایی برای فعالیت ها و اکتشاف در فضای باز فراهم می کند.

معایب مهاجرت به روش تحصیل در مالزی

سازگاری فرهنگی

سازگاری با فرهنگ، هنجارهای اجتماعی و آداب و رسوم جدید ممکن است زمان بر باشد، به خصوص اگر با فرهنگ های آسیایی آشنا نباشید.

فرصت های تحقیقاتی محدود

در حالی که برخی از دانشگاه ها در تحقیقات پیشرفت می کنند، فرصت های تحقیقاتی و بودجه ممکن است در مقایسه با برخی از موسسات غربی محدودتر باشد.

مقررات ویزا

پیمایش فرآیندهای ویزا و مهاجرت، و همچنین تغییرات احتمالی در مقررات، می تواند پیچیده باشد و نیاز به توجه دقیق دارد.

سوالات متداول تحصیل در مالزی

مالزی دارای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی است که بخشی از دانشگاه های برتر در سراسر جهان محسوب می‌شوند، اما آیا امکان تحصیل رایگان در مالزی وجود دارد؟ اگر بخواهید از این گزینه استفاده کنید، چندین راه پیش‌روی شما قرار دارد.

شما به عنوان یک دانشجو در مالزی باید ماهیانه 450 تا 800 یورو برای تامین هزینه های زندگی خود بپردازید. رینگیت مالزی (MYR) واحد پول رسمی این کشور محسوب می‌شود که در زمان نگارش این مقاله، 1 یورو برابر با 5 رینگیت است.

بر اساس رشته‌های تحصیلی، ارزان ترین دانشگاه های مالزی به شرح زیر هستند: – دانشگاه Teknologi Mara: مقطع کارشناسی ارشد با 515 یورو در سال شروع می‌شود. – دانشگاه مالایا: کارشناسی ارشد با 626 یورو در سال آغاز می‌شود. – دانشگاه کوالالامپور: شروع کارشناسی ارشد از 1038 یورو در سال – دانشگاه Universiti Utara مالزی: برای تحصیل در مقطع کارشناسی این دانشگاه، شهریه‌ها از 1،166 یورو در سال شروع می‌شود.

مقالات مرتبط

سایر روش های مرتبط

تحصیل دکتری در فرانسه

دوره زبان در فرانسه

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

تحصیل کارشناسی در فرانسه

ویزا تحصیلی ایتالیا

تحصیل دکتری در ایتالیا

تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

تحصیل کارشناسی در ایتالیا

تحصیل کارشناسی در چین

تحصیل کارشناسی ارشد در چین

تحصیل کارشناسی در چک

تحصیل کارشناسی ارشد در چک

تحصیل کارشناسی در فنلاند

تحصیل دکتری در فنلاند

تحصیل کارشناسی ارشد در فنلاند

تحصیل کارشناسی در ترکیه

تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا

تحصیل کارشناسی در اسپانیا

ویزا تحصیلی اسپانیا

تحصیل دکتری در اسپانیا

تحصیل کالج در اسپانیا

تحصیل پزشکی در اسپانیا

تحصیل دکتری در آلمان

ویزا تحصیلی آلمان

تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

تحصیل کارشناسی در آلمان

تحصیل کالج در آلمان

تحصیل کالج در کانادا

تحصیل دکتری در کانادا

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

ویزا تحصیلی کانادا

تحصیل کارشناسی در کانادا

تحصیل دبیرستان در کانادا

ویزا تحصیلی انگلیس

تحصیل دبیرستان در انگلیس

تحصیل کالج در انگلیس

تحصیل دکتری در انگلیس

تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس

تحصیل کارشناسی در انگلیس

تحصیل دبیرستان در مجارستان

تحصیل کالج در مجارستان

تحصیل کارشناسی ارشد در اتریش

تحصیل دکتری در اتریش

تحصیل کارشناسی در اتریش

تحصیل در فنلاند

دوره زبان در مجارستان

تحصیل در مجارستان

تحصیل در چک

تحصیل در نیوزیلند

تحصیل در اسپانیا

تحصیل در سوئیس

تحصیل در ترکیه

تحصیل در فرانسه

تحصیل در آمریکا

تحصیل در چین

تحصیل در روسیه

تحصیل در اتریش

تحصیل در اسلواکی

تحصیل دوره زبان در سوئد

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در انگلیس

تحصیل در آلمان

تحصیل در کانادا

اگر مایل هستید در انتخاب روش و کشور مناسب خودتان راهنمایی اخذ کنید، با ما در تماس باشید...

نظرات دیگران درباره تحصیل در مالزی

0 پاسخ

 1. به نظر من از نظر زندگی دانشجویی مالزی کشوره خیلی خوبه ارزونیه البته اگر توش کار گیر بیارید …
  اگه زبانتون خوب باشه راحت میشه توش کار کرد و درامدشم کاملا مناسبه هزینه ها هست …
  من که تحصیل تو مالزی به تقویت زبانم و انتخاب شغلم خیلی بهم کمک کرد

 2. تحصیل در مالزی بهترین و راح حترین روش تحصیلیه زبان دانشگاه ها هم انگلیسیه که خیلی کمک میکنه …

 3. سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون و وب سایت جالبتون
  آیا برای تحصیل در مالزی نیاز به برگه تمکن مالی از بانک هست؟

 4. سلام و عرض ادب
  من دیپلم ریاضی دارم 18 سالمه معدلمم 19 هستش میتونم برای کارشناسی نرم افزار در مالزی اقدام کنم ؟؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر
   رزومه شما نیاز به بررسی دارد پیشنهاد میکنم با موسسه در ارتباط باشید.

  1. با سلام و وقت بخیر
   شما قادر خواهید بود تا سه ماه پس از اتمام تحصیلاتتان در مالزی اقامت داشته باشید.

 5. سلام من اگر گپ تحصیلی هم داشه باشم بازهم میتونم برای مالزی اقدام کنم ؟ تو مقطع ارشد ؟؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر
   بستگی به تعداد سالها و عملکردتون در طول سالهای گپ دارد. پیشنهاد میکنم برای بررسی دقیق تر رزومه شما با موسسه در ارتباط یاشید.

 6. سلام دانشگاه هایی که شما کار میکنید در خود کوالالامپور واقع شده اند ؟ ؟ ؟

 7. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مجموعه محترم چهره نگار
  یک سوال داشتم آیا بنده با 38 سال سن شانس پذیرش در مقطع دکتری را دارم ؟؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر
   رزومه شما نیاز به بررسی دارد لطفا با موسسه تماس بگیرید.

  1. با سلام و وقت بخیر
   دوست عزیز علاوه بر سن فاکتورهای دیگر نیز اهمیت دارد پیشنهلد میکنم برای بررسی بیشتر رزومه شما با دفتر در تماس باشید.

 8. سلام من 26 سالمه و متاهلم اگر بخواهم برای خودم اقدام کنم تحصیلی در مالزی رو ، برای همسرم ویزای پیوست صادر میشه یا اونم باید تحصیلی بگیره ؟؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر
   خیر دوست عزیز ایشان هم باید برای تحصیل اقدام کنند.

 9. سلام وقتتون به خیر در هر ماهی از سال که بخواهیم اقدام کنیم میشه برای تحصیل در ارشد مالزی ؟؟؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر برای ورودی های سپتامبر و نوامبر می توانید به دانشگاه های مالزی وارد شوید.

 10. سلام وقت بخیر با مدرک کاردانی میتونم از دانشگاهای مالزی پذیرش بگیرم؟

  1. با سلام و وقت بخیر بستگی به رشته دارد.برخی از رشته ها 15 به بالا و برخی دیگر 16 به بالا

 11. سلام وقت بخیر ممنون بابت مقالات پیجتون . میخواستم بدونم آیا همسر من بعد از پذیرش میتونه برای من و فرزندمون ویزای همراه بگیره و آیا من هم میتونم ادمه تحصیل بدم یا کار کنم در کنار ایشون؟

 12. با عرض خسته نباشید. اگر لیسانس از یکی از دانشگاه های دو مدرکی در مالزی گرفته بشه آیا میتوان برای مقطع ارشد از دانشگاه های آمریکا پذیرش گرفت؟

 13. آیا در مالزی برای رشته انیمیشن و یا سینما دانشگاه معتبر و خوبی هست برای مقطع لیسانس؟

 14. خسته نباشید. برای ادامه تحصیل در رشته های پزشکی باز هم نیازی به مدرک زبان نیست؟ آیا دانشگاه ها آزمون ورودی دارند؟

 15. سلام روز شما بخیر
  آیا مدارک دانشگاه های علوم تحقیقات برای مالزی معتبر هست؟

 16. با عرض سلام و ادب
  تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بصورت By Course آیا در هنگام درخواست اخذ پذیرش نیاز به پروپزال دارد؟

 17. تمدید ویزا به چه صورته و دانشجو برای آن باید به کجا مراجعه کنه و چه مدت طول میکشه؟

  1. درود
   ایرانیان برای ورود به مالزی نیاز به ویزا ندارند تائیدیه ورود و جضور کفایت است.

  1. با سلام و وقت بخیر
   لطفا رزومه و مدارک تحصیلی خود را برای ما ارسال کنید.

 18. مدرک کارشناسی از دانشگاه پیام نور برای کارشناسی ارشد در مالزی قابل قبول است؟

  1. درود
   وابسته به رشته شماست. رزومه شما بایستی حتما بررسی شود.

 19. آيا دانشجو ميتونه بعد از ورود و قبل يا بعد از ثبت نام دانشگاه خود را تغيير دهد و در دانشگاه ديگري ثبت نام کنه؟

  1. با سلام و وقت بخیر
   با توجه به دریافت پذیرش، پرداخت دپازیت خیر دوست عزیز ولی پس از پایان آن مقطع امکانپذیر است.

 20. سلام و خسته نباشید
  آيا برای دانشگاه های مجارستان شرط معدل براي رشته هاي پزشكي وجود داره؟

 21. با عرض سلام به دوستان
  وضعيت ديپلمه ها در رابطه با خدمت نظام به چه صورته؟ آيا ميتونن خارج بشن؟

 22. سلام روز بخیر
  آيا مادر و پدر دانشجو جهت بازديد از فرزندشان ميتوانند به كشور مجارستان مسافرت نمايند؟ این ویزا به سهولت قابل صدور هست؟

  1. با سلام و وقت بخیر
   در حال حاضر به دلیل شرایط پانادمی این امکان از سوی دولت مجارستان فراهم نیست.

 23. سلام خسته نباشید
  آیا بعد از اتمام تحصیلات در مالزی امکان دریافت اقامت دائم وجود دارد؟

  1. با سلام و وقت بخیر
   دوست عزیز تحصیل در مالزی منجر به دریافت اقامت نمی شود.

 24. با سلام
  آیا برای ادامه تحصیل در رشته های مهندسی مثل مهندسی آی تی نیاز به داشتن دیپلم ریاضی هست؟ چه شرط معدلی داره؟

  1. با سلام و وقت بخیر
   در صورت تغییر رشته ریز نمرات شما بایستی بررسی شود. لطفا با موسسه در ارتباط باشید.

 25. سلام روز بخیر
  برای دختر 17 ساله من جهت تحصیل در دانشگاه های مالزی ، گرفتن مدرک پیش دانشگاهی در ایران بهتر است یا مالزی ؟

 26. سلام و وقت بخیر
  هزینه ها در مقطع کارشناسی ارشد و هزینه های زندگی و کل هزینه چقدر است؟

  1. درود وقت بخیر
   به صورت کلی هزینه های زندگی نسبت به ایران پایین تر است، برای یک نفر بدون احتساب اجاره منزل ماهیانه حدود 500 دلار می توانید در نظر بگیرید البته سبک زندگی خیلی مهم است.

 27. سلام روز بخیر
  برای دانش آموزان برتر در مقطع لیسانس در دوره ارشد در مالزی بورسیه تعلق میگیرد؟

  1. با سلام و وقت بخیر
   بله دوست عزیز ولی کاملا به رشته و رزومه ی متقاضی مرتبط است.

 28. سلاو و خسته نباشید
  من سال 2019 از کانادا برای ویزای تحصیلی ریجکت شدم اگر برای مالزی اقدام کنم از اونجا میتونم راحت ویزای کانادا رو بگیرم؟

 29. سلام و خسته نباشید
  آیا در مالزی کالج های فنی حرفه ای وجود داره که بشه حین تحصیل کار کرد و درامد داشت؟

  1. درود این امکان وجود دارد ولی بستگی به رشته شما دارد به صورت کلی دانشجو می توند 20 ساعت کار در هفته داشته باشد.

 30. سلام.برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مالزی به زبان انگلیسی آیا باید مدرک زبان ارائه کنم ؟

 31. آیا بعد از اتمام تحصیلات در مالزی امکان دریافت اقامت از طریق کاریابی هست؟

  1. درود
   با تحصیل در مالزی شما نمی توانید به اقامت برسید بعد از اتمام تحصیلات باید برگردید و به جستجوی کار بپردازید.

 32. سلام و خسته نباشید
  آیا برای پذیرش دانشگاه های مالزی شرط معدل وجود داره؟

  1. درود
   بله دوست عزیز. به صورت کلی برای تحصیل در مالزی ارائه مدرک آیلتس الزامی است.

 33. خسته نباشید
  آیا برای گرفتن پذیرش در مالزی نیاز به ارائه مدارک تمکن مالی هست؟

 34. سلام و عرض خسته نباشید
  آیا بعد از اخذ پذیرش در دوره ارشد در مالزی امکان پیوست همسر و فرزندم را دارم؟

 35. سلام و خسته نباشید
  آیا من میتونم برای لیسانس در مالزی اقدام کنم سپس بعد از گذراندن یک ترم با تطبیق واحد ها به استرالیا برای ادامه تحصیل برم؟

 36. سلام و خسته نباشید
  آیا با داشتن مدرک کاردانی مکانیک و 31 سال سن میتونم در رشته ان بی ای در مالزی ادامه تحصیل بدم؟؟

  1. درود
   رزومه شما نیاز به بررسی دارد لطفا با موسسه در ارتباط باشید

 37. سلام و عرض ادب
  آیا در مالزی برای خانم ها امکان دریافت مدرک خلبانی هست؟ میشه به صورت فنی حرفه ای مدرک گرفت؟ آیا پیش نیاز خاصی نیاز است؟

 38. سلام وقت شما بخیر
  آیا برای تحصیل در مالزی نیاز به ارائه تمکن مالی هست؟ این مبلغ چقدر است؟

 39. سلام و عرض ادب
  آیا دانشگاه های مالزی مورد تائید هستن برای ادامه تحصیل در مقطع پزشکی؟

 40. سلام و روز بخیر
  آیا امکان دریافت ارشد مجدد متفاوت با رشته لیسانس در مالزی هست؟

 41. سلام و خسته نباشید
  آیا در مالزی دوره های فنی حرفه ای که مدارک بین المللی بدن و راحت بشه باهاش کانادا رفت ارائه میشه؟

 42. سلام و وقت بخیر
  اگر من لیسانس حسابداری باشم میتونم برای ارشد در مالزی در رشته مهندسی مکانیک پذیرش بگیرم؟ من 31 سالم هست

 43. سلام
  آیا امکان داره که برای دوره دکتری در مالزی پذیرش بگیریم به صورت فول فاند؟

 44. سلام و وقت بخیر
  من 26 ساله و علاقمند به ادامه تحصیل و اخذ بورسیه از کشور کانادا هستم.با تحقیقاتی که انجام دادم به نظر میرسه که اگه از مالزی یه لیسانس بگیرم شانسم برای کانادا بالاتر میره درسته؟ با توجه به اینکه هنوز مدرک زبان ندارم

 45. سلام من 31 ساله هستم و تمایل دارم در رشته شیمی شروع به تحصیل کنم.چه شرایطی باید داشته باشم برای مالزی؟

 46. عرض سلام و ادب
  آیا پذیرش دکتری در مالزی هم نیاز به داشتم مقالات ISI دارد؟ در صورت پذیرش حقوق پرداخت میشود؟

  1. با سلام و وقت بخیر
   اگر مقاله داشته باشید پرونده شما قوی تر خواهد بود.

 47. مرسی از اطلاعات مفیدی که در اختیار کاربران قرار میدید.من ارشدم رو مالزی گرفتم و گفتم تجربه دو ساله خودم رو به اشتراک بزام،تحصیل در مالزی انتخاب مقرون‌ به صرفه‌‌تری برای ایرانیان بوده و هست. ما الان در شرایطی هستیم که هیچ کجای دنیا براحتی به ایرانیان ویزا نمیدن. بتونی ویزا هم بگیری هزینه زندگی و تحصیل تو کشورهای اروپایی و کانادا و آمریکا سر به فلک میزنه. مالزی به نظرم هم کلاس کاری بالایی داره و هم هزینه تحصیل در مالزی خیلی کمتر و اغلب تا یک سوم کشورهای دیگه هست. پس اگه کمی زرنگ باشین، این فرصت رو از دست نمیدین.

 48. برای شیوه تطبیق واحدها در رشته پزشکی سوال دارم
  دارین متخصصی که بتونه درست راهنماییم کنه؟

 49. راهنماییم بفرمایید مهدکودک هم باید پیش از مهاجرت براش درخواست داده بشه یا بعد از مهاجرت انجام میگیره پروسه ثبت نامش؟

 50. من حدودا 6 ماهی هست دارم تحقیق میکنم درباره تحصیل در کشور مالزی.به نظرم تحصیل در مالزی انتخاب مقرون‌ به صرفه‌‌تری برای ایرانیان بوده و هست. ما الان در شرایطی هستیم که هیچ کجای دنیا براحتی به ایرانیان ویزا نمیدن. بتونی ویزا هم بگیری هزینه زندگی و تحصیل تو کشورهای اروپایی و کانادا و آمریکا سر به فلک میزنه. مالزی به نظرم هم کلاس کاری بالایی داره و هم هزینه تحصیل در مالزی خیلی کمتر و اغلب تا یک سوم کشورهای دیگه هست. پس اگه کمی زرنگ باشین، این فرصت رو از دست نمیدین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل نمایید

کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

فرم ارزیابی مهاجرت

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .