آشنایی با دانشگاه های مجارستان

دانشگاه های مجارستان
5
(1)

کشور مجارستان، پلی است بین اروپای مرکزی و شرقی. این کشور تلفیقی از زیبایی‌­های هر دو منطقه را دارد، اما بیش از هرچیز برای داشتن ویژگی‌­های متمایزش زبان‌زد است.

این شهرت بی علت نیست. مجارستان کشور کوچکی است، با این حال جذابیت‌­های بسیاری برای بازدیدکنندگان دارد. از جاذبه‌­های معماری و فرهنگی بوداپست، پایتخت آن، گرفته تا تاکستان‌­ها و کاخ‌­های تاریخی. به نظر می‌­رسد که وجود جاذبه‌های زیاد طبیعی و ساخته دست انسان، درکنار هزینه‌­های نسبتا پایین زندگی و تمرکز بر بین‌المللی شدن، باعث شده که مجارستان به عنوان کشوری برای تحصیلات، روند رو به رشدی داشته باشد. با انتخاب تحصیل در مجارستان شما هم می‌توانید از این شکوفایی استفاده کنید و پیشرفت چشم‌گیری داشته باشید.

برای آشنایی بیش‌تر با بهترین دانشگاه های مجارستان ، شهرهای دانشجویی آن و اطلاعات کاربردی درباره مصارف، هزینه‌­ها و … ادامه مطلب را دنبال کنید.

دانشگاه های مجارستان

گرچه مجارستان جزو کشورهای تحصیلی با قدمت مانند انگلستان، آلمان و فرانسه نیست، اما می‌تواند به یک قطب برتر آموزش عالی تبدیل شود و تحصیل در مجارستان هدف بسیاری از دانشجویان بین المللی است. دانشگاه های مجارستان پذیرای جمعیت رو به رشد دانشجوبان بین­‌المللی می‌باشد. پذیرش دانشجو هم به صورت کوتاه مدت به منظور تبادل دانشجو و هم به صورت دوره کامل به منظور گرفتن مدرک تحصیلی صورت می‌گیرد.

دوره‌هایی با زبان‌هایی غیر از زبان مجاری، عمدتا به زبان انگلیسی، ارائه می‌شوند. در راستای فرآیند بولونیا، که هدف آن سازگاری سیستم‌های آموزش عالی در سراسر اروپا است، دانشگاه‌های مجارستان سه مقطع alapképzés  (لیسانس)،  mesterképzés  (فوق لیسانس) و képzés  (دکتری) را ارائه می‌دهند. دوره لیسانس معمولا سه تا چهار سال، دوره فوق لیسانس یک تا دو سال و دوره دکتری سه سال طول می‌کشد. برای بعضی از رشته‌ها امکان گذراندن یک دوره پنج یا شش ساله که شامل دوره لیسانس و فوق لیسانس است، وجود دارد.

6 مورد از دانشگاه های مجارستان در رده‌بندی جهانی QS World University Rankings® 2018، و 8 دانشگاه آن در رده بندی دانشگاهی QS EECA University Rankings 2018  قرار دارند.

در ادامه پنج مورد از بهترین دانشگاه های مجارستان را معرفی کنیم:

دانشگاه سگد- University of Szeged

دانشگاه سگد

دانشگاه سگد مجارستان، در حال حاضر با جایگاه 501-550 در رتبه بندی QS دانشگاه‌های جهان و 27ام در اروپای نوظهور و آسیای مرکزی، برترین دانشگاه مجارستان است. این دانشگاه در برنامه تبادل دانشجو اراسموس شرکت می‌کند. اخذ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در همه رشته‌های این دانشگاه امکان پذیر است. اغلب دوره‌های ارائه شده در این دانشگاه به زبان انگلیسی برگزار می‌شود، هم­چنین بعضی از رشته‌ها در مقطع کارشناسی، شامل یک دوره آمادگی زبان انگلیسی می‌باشند.

طبق رتبه بندی دانشگاهی QS  بر اساس رشته، دانشگاه سگد جزو 450 دانشگاه برتر جهان در شش رشته و همچنین جزو 200 دانشگاه برتر در رشته کشاورزی قرار دارد.

دانشگاه اتووش لورند- Eötvös Loránd University

دانشگاه اتووش لورند

دانشگاه اتووش لورند که در پایتخت مجارستان، بوداپست، قرار گرفته است یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های مجارستان می­‌باشد. این دانشگاه رتبه 651-700 در جهان و 30ام در EECA را دارد. همچنین از قدیمی‌ترین دانشگاه­‌های مجارستان است که در سال 1635 تاسیس شده. چهار برنده جایزه نوبل و بسیاری از دانشمندان جهانی از فارغ التحصیلان این دانشگاه هستند. در حال حاضر حدود 28000 دانشجو، که 2000 نفر از آنان دانشجویان بین‌المللی هستند، در هشت دانشکده این دانشگاه آموزش می‌بینند.

بیشتر بدانیم: تحصیل در فرانسه چه شرایطی دارد؟

دانشگاه دبرسن- University of Debrecen

دانشگاه دبرسن

طبق رتبه بندی سال 2018، دانشگاه دبرسن رتبه 651-700 در جهان و 35ام در EECA را دارد. دانشگاه اصلی آن در دومین شهر بزرگ مجارستان، دبرسن، قرار دارد. این دانشگاه پذیرای دانشجویان بین‌المللی می‌باشد و دوره­‌هایی به زبان انگلیسی برگزار می‌کند. طبق رتبه بندی دانشگاهی QS بر اساس رشته، دانشگاه دبرسن در شش رشته میان برترین موسسات قرار دارد و همچنین در رشته کشاورزی و جنگل‌داری، پزشکی و زبان‌­های مدرن جزو 300 دانشگاه برتر جهان است.

دانشگاه کوروینوس بوداپست- Corvinus University of Budapest

دانشگاه کوروینوس بوداپست

دانشگاه کوروینوس بوداپست دارای رتبه 801-1000 جهانی و رتبه 45 ام در EECA است. در سال 2016 کم‌تر از 11000 دانشجو در این دانشگاه ثبت نام کردند، که بیش از 1400 نفر از آنان از دانشجویان بین‌المللی بودند. بسیاری از آنها در دوره‌های مختلفی که به زبان‌های مختلف تدریس می‌شوند، از جمله انگلیسی، فرانسوی و آلمانی ثبت نام کرده‌اند. در حال حاضر دانشگاه کوروینوس در رشته کشاورزی و جنگل­‌داری جزو 250 دانشگاه برتر جهان و در رشته اقتصاد و بازرگانی جزو 350 دانشگاه برتر جهان می‌باشد.

دانشگاه فنی و اقتصاد بوداپست- Budapest University of Technology and Economics

دانشگاه فنی و اقتصاد بوداپست

 در سال  2018، دانشگاه بین‌المللی فنی بوداپست رتبه 751-800 در رتبه بندی QS دانشگاه‌های جهان و 28ام رتبه بندی QS EECA  را دارد. نام این دانشگاه در سال 2017، در رتبه بندی دانشگاهی QS بر اساس رشته، 7 بار ذکر شده و در رشته ریاضی و علم مواد جزو 300 دانشگاه برتر قرار گرفته است. این دانشگاه، مانند دانشگاه کوروینوس بوداپست، دوره‌هایی با زبان‌­های متفاوت، از جمله مجاری، انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و روسی ارائه می‌دهد.

از دیگر دانشگاه های مجارستان، که دانشجویان بین‌المللی را پذیرش می‌کنند، می‌توان به دانشگاه پچ Pécs (قدیمی‌ترین دانشگاه این کشور، رتبه 63 در رتبه بندی EECA)، دانشگاه سنت ایشتوان Szent István، دانشگاه کاپسوار Kaposvár، دانشگاه مجارستان غربی، دانشگاه سچی ایشتوان Széchenyi István، دانشگاه پانون Pannonia و دانشگاه میشکلوس Miskolc اشاره کرد.

برخی از شهرهای مهم دانشجویی مجارستان را بشناسیم

بوداپست

بوداپست

بوداپست که توسط رود دانوب به دو بخش بودا و پست تقسیم شده، به داشتن معماری جذابش معروف است. این شهر بدون شک یکی از جذاب‌ترین شهرهای اروپا است. اهمیت معماری و تاریخی این شهر، آن را در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار داده است و باعث شده که از آن به عنوان “یکی از چشم‌اندازهای برجسته شهری جهان”  یاد شود.

بوداپست علاوه بر زیبایی ظاهری، سرگرمی‌ها و جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد؛ از چشمه‌های آب گرم مشهور، گالری‌های هنری و موسیقی کلاسیک گرفته تا بارهای مدرن، کافه‌های یه سبک بوهمی و کلوپ‌ها در فضای باز.

مشهور‌ترین مراسم بوداپست، جشنواره بزرگ موسیقی سیگت (Sziget music festival) است که در ماه اوت هر سال در جزیره اوبودای Óbudai ، در وسط دانوب، برگزار می‌شود. علاوه بر آن در طول سال رویدادهای مختلف زیادی وجود دارد.

سه دانشگاه بوداپست در رتبه بندی جهانی QS سال 2018 قرار گرفته اند؛ دانشگاه اوتووش لورند (رتبه 651-870)، دانشگاه کوروینوس (رتبه 801-1000)، دانشگاه فنی و اقتصاد بوداپست (751-800). هر سه دانشگاه در طرح اراسموس و دیگر طرح‌های تبادل دانشجو شرکت می‌کنند.

از دیگر دانشگاه‌های بوداپست می‌توان به مدرسه بازرگانی بوداپست  Budapest Business School ، دانشگاه هنرهای زیبا مجارستان Hungarian University of Fine Arts ، دانشگاه سملویس (پزشکی) Semmelweis University ، دانشگاه اوبودا (فنی) Óbuda University و دانشگاه اروپای مرکزی  Central European University و همچنین موسسه‌ای برای تحصیلات تکمیلی اشاره کرد که در رشته سیاست جزو 50 موسسه برتر جهانی است.

دبرسن

شهر دبرسن

دبرسن با 207000 نفر جمعیت، دومین شهر بزرگ مجارستان است، این در حالی است که بوداپست 1.7 میلیون نفر جمعیت دارد. دبرسن در دو دوره کوتاه پایتخت مجارستان بوده است؛ یکی پس از انقلاب مجارستان در سال 1848 و بار دیگر در پایان جنگ جهانی دوم در سال 1945.

این شهر مرکز اداری، اقتصادی، آموزشی، علمی و فرهنگی منطقه شرقی کشور است و انواعی از فعالیت‌ها مثل تئاتر، موسیقی زنده، کلوپ‌های شبانه و (به سبک واقعی مجاری) در این‌جا اجرا می‌شود و چشمه‌های آب گرم طبیعی و  اسپا نیز دارد.

این شهر همچنین به دلیل جشنواره‌های خود، از جمله کارناوال گل در ماه آگوست، که در آن برای تزئین ارابه‌ها از میلیون‌­ها گل استفاده می‌­شود، بسیار مطرح شده است.

سگد

شهر سگد

سگد، سومین شهر بزرگ مجارستان در جنوب این کشور، در حاشیه رودخانه تیسا قرار گرفته است. به دلیل آب و هوای گرم و روزهای زیاد آفتابی، به “شهر آفتاب” معروف است. سگد همچنین به عنوان یک قطب فرهنگی شناخته می‌شود، به‌ویژه به‌خاطر برگزاری فستیوال تابستانی اوپن ایر (Open Air)  و نمایش تئاتر در فضای باز در طول تابستان.

سگد یک شهر دانشگاهی است که بهترین دانشگاه های مجارستان در آن قرار دارد. زندگی شبانه در این شهر جاریست، همچنین با داشتن غذاهای محلی و سنتی عالی، مثل سالامی و سوپ ماهی‌گیر (halászlé) ، یک گزینه عالی برای افراد خوش خوراک است.

ویزای تحصیلی مجارستان

پرچم مجارستان

دانشجویان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا (EU/EEA) برای تحصیل در مجارستان نیاز به اخذ ویزای تحصیلی مجارستان ندارند، اما باید ظرف 15 روز پس از ورود، برای اجازه اقامت اقدام کنند. دانشجویان خارج از EEA باید قبل از ورود، از طریق نزدیک‌ترین سفارت مجارستان، برای ویزای اجازه اقامت دانشجویی (student visa residence permit) درخواست کنند. تقاضانامه باید حداقل شش هفته قبل از عزیمت ارسال شود، زیرا ممکن است حداقل یک ماه زمان ببرد.

مدارک زیر برای ویزای دانشجویی مجارستان لازم است

  • گذرنامه (حداقل تا شش ماه پس از عزیمت در نظر گرفته شده معتبر باشد)
  • دو عکس پاسپورتی
  • فرم درخواست تکمیل شده
  • مدرک بیمه درمانی برای تمام مدت اقامت
  • پرداخت شهریه (یا گواهی معافیت) و مدرک آن
  • ارائه صورت‌حساب بانکی برای اثبات داشتن بودجه کافی برای تأمین هزینه‌های زندگی
  • نامه رسمی پذیرش از دانشگاه های مجارستان
  • مدرک دال بر اقدام  محل اقامت در آن کشور
  • کلیه دانشجویان بین‌المللی لازم است در اسرع وقت پس از ورود، محل اقامت خود را نزد مقامات محلی ثبت کنند.

بیشتر بخوانید: آیا گرفتن ویزای تحصیلی مجارستان آسان است؟

هزینه‌ها و بودجه تحصیل در مجارستان

هزینه‌های زندگی در مجارستان نسبتاً کم است و دانشجویان حدود 600-850 دلار آمریکا در هر ماه برای تأمین هزینه‌های جاری خود، از هزینه محل اقامت گرفته تا هزینه تفریحات، (7،200-10،200 دلار در سال) نیاز دارند. هزینه‌های زندگی در بوداپست که اجاره خانه در آن‌جا از حدود 340 دلار در ماه شروع می‌شود، گران‌تر خواهد بود. شما می‌توانید با توجه به محل اقامت، هزینه رفت و آمد و زندگی خود، هزینه‌های تقریبی خود را برآورد کنید.

گرچه هزینه‌های تحصیل کم نیستند، اما بسیار کم‌تر از هزینه‌های کشورهایی مانند ایالات متحده یا انگلیس می‌باشد. هزینه تحصیل بسته به نوع دوره و دانشگاه‌ها متغیر است، به‌طوری‌که بعضی از دروس در دانشگاه دبرسن از کم‌تر از 5،500 دلار در سال شروع شده و به 14000 دلار در سال برای تحصیل در مقطع پزشکی با زبان انگلیسی (بعلاوه 500 دلار درخواست و هزینه ورودی) می‌رسد.

دولت مجارستان برای دانشجویان بین‌المللی امکان برخی از بورس‌های تحصیلی را فراهم کرده است که هزینه‌های تحصیل، بیمه پزشکی، محل اقامت و کمک هزینه ماهیانه برای ساکنان کشورهای طرف قرارداد را پوشش می‌دهد تا دانشجویان در همه مقاطع بتوانند در این کشور تحصیل کنند. دانشجویان از داخل اتحادیه اروپا نیز ممکن است بتوانند برای مکانی با بودجه دولتی، مانند دانشجویان محلی، درخواست دهند. این امکانات بر اساس نمرات علمی دانشجو درنظر گرفته می‌شود، اما به  دلیل کاهش تعداد سهمیه‌های موجود در چند سال گذشته، این امر را دشوار کرده است. دانشجویان اروپای شرقی همچنین می‌توانند برای کمک هزینه تحصیلی از طریق صندوق ویشگراد (Visegrad Fund) اقدام کنند.

تا چه مقدار این مطلب مفید بود؟

میزان ستاره دلخواه را کلیک کنید

میانگین 5 / 5. تعداد: 1

تاکنون امتیازی ثبت نشده

سوالات و نظرات خود را بنویسید