سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

شرایط سنی مهاجرت کاری به آلمان

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
برای دریافت مشاوره رایگان این فرم را تکمیل کنید

مشاوره رایگان

مرد جوان در حال کار در کارگاه با دستگاه صنعتی - شرایط سنی مهاجرت کاری به آلمان

آلمان به دلیل برخورداری از استانداردهای بالای زندگی و آموزش رایگان و دارا بودن یکی از توسعه‌یافته‌ترین و باثبات‌ترین اقتصادهای جهان، به عنوان یکی از مهمترین مقاصد تحصیلی و کاری برای مهاجرت افراد شناخته می‌شود. این کشور همچنین در صنعت خودرو، خدمات مالی، داروسازی و فناوری پیشرو جهانی است به همین دلیل بسیاری از فارغ التحصیلان و یا دانشجویان تحصیلات تکمیلی را ترغیب به مهاجرت کاری به این کشور می‌نماید در این میان برخورداری از برخی شرایط از جمله داشتن شرایط سنی مهاجرت کاری به آلمان یکی از الزاماتی است که متقاضی محترم بایستی از آن برخوردار باشد. در این مقاله با ما همراه باشید تا با هم به بررسی این موضوع مهم بپردازیم.

شرط سنی مهاجرت کاری به آلمان چیست؟

روش‌های مختلفی برای مهاجرت کاری به آلمان وجود دارند که از جمله مهمترین آنها مهاجرت از طریق اخذ ویزای جاب آفر یا دریافت درخواست کار از یک کارفرمای آلمانی است، و دیگری ویزای جاب سیکر آلمان است. شرط سنی مهاجرت کاری به آلمان بسته به روش انتخابی متفاوت است. در روش جاب آفر حداقل سن 18 و حداکثر 50 سال است و فرد برای موفقیت در این مسیر باید از یک کارفرمای آلمانی پیشنهاد کاری دریافت کند.

در روش جاب سیکر نیز فرد با داشتن مهارت خاص و با توجه به نیاز کشور آلمان به این کشور مهاجرت کرده و در مدت زمان 6 ماه‌ای که به وی داده می‌شود باید شغل مورد نظر خود را پیدا کند. شرط سنی لازم برای اقدام از این مسیر مهاجرتی نیز بین 18 تا 40 سال است. در ادامه به ذکر شرایط سنی مهاجرت کاری به آلمان از طرق مختلف خواهیم پرداخت.

شرط سنی مهاجرت کاری به آلمان از طریق جاب آفر

اخذ ویزای مهاجرت کاری از طریق جاب آفر آلمان برای افرادی مناسب است که دارای تخصص و مهارت لازم در رابطه با مشاغل مورد نیاز در آلمان هستند زیرا این موقعیت به آنها اجازه می‌دهد تا از کارفرمایان آلمانی پیشنهاد شغلی دریافت کنند. برای دریافت ویزای جاب آفر آلمان داشتن پیشنهاد شغلی معتبر از یک کارفرمای آلمانی، شرایط سنی و میزان حقوق بسیار مهم است.

شرایط سنی ویزای جاب آفر آلمان چیست

شرط سنی مهاجرت کاری به آلمان از طریق جاب آفر با توجه به سن بازنشستگی در کشور آلمان که 60 سال است 50 سال می‌باشد. یعنی اگر فردی بیش از ۴۵ سال سن دارد، ممکن است برای موفقیت در اخذ ویزا کار آلمان نیاز به ارائه یک پیشنهاد کاری از طرف یک کارفرمای آلمانی که مایل به حمایت مالی از ویزای او است باشد. البته، برای اخذ ویزای کاری در آلمان، عوامل دیگری مثل تحصیلات، تجربه کاری، دانش زبان و تمکن مالی نیز اهمیت دارند. اگر شما توانایی اثبات دارایی، مهارت‌ها یا تجربه کاری مرتبط با پیشنهاد کاری در آلمان را داشته باشید، می‌توانید از طریق جاب‌آفر به دنبال فرصت‌های شغلی در آلمان بگردید.

شرایط سنی آوسبیلدونگ آلمان

گذراندن دوره‌های دوگانه فنی و حرفه‌ای یا Ausbildung یکی دیگر از راه‌های رایج برای اخذ ویزای کاری آلمان است. این برنامه که دو تا سه سال و نیم طول می‌کشد و نقش مهمی در آموزش و توسعه نیروی کار کشور ایفا می‌کند که هم به صورت تئوری و هم عملی ارائه می‌شود و برای دانشجویان آلمانی و غیرآلمانی نیز در دسترس است. استفاده از ویزا آوسبیلدونگ آلمان برای مهاجرت به این کشور به افراد دارای مدرک دیپلم یا صلاحیت فنی حرفه‌ای زیر 25 سال ( 18 تا 24 سال) توصیه می‌شود زیرا با مهاجرت به آلمان و شرکت در این دوره‌ها، افراد آماده ورود فوری به بازار کار آلمان و کسب درآمدهای بالا هستند. شرکت در این برنامه مزایای متعددی برای متقاضیانی دارد که شرایط سنی آوسبیلدونگ آلمان را دارند که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حقوق و مزایای مناسب: هرچند میزان حقوق واقعی بسته به صنعت، موقعیت مکانی در آلمان و مدارک تحصیلی می‌تواند بسیار متفاوت باشد، ولی در کل درآمد مورد قبولی دارد.
 • قرارداد کار تضمینی: داشتن یک قرارداد کاری تضمینی قبل از مهاجرت به آلمان می‌تواند احساس امنیت در فرد ایجاد کند.
 • مدرک تحصیلی و تجربه کاری: آلمان طیف وسیعی از برنامه‌های آموزشی و حرفه‌ای را ارائه می‌دهد که می‌تواند به شما کمک کند تا مدارک تحصیلی و تجربه کاری را به طور همزمان کسب کنید..
 • حساب مسدود شده: نیاز به حساب مسدود شده بسته به نوع ویزای شما و شرایط خاص اقامت شما در آلمان می‌تواند متفاوت باشد.
 • امکان کار پاره وقت: بسته به شرایط ویزای شما و سیاست‌های کارفرما، به طور کلی می‌توان در آلمان به صورت اضافه کاری و یا پاره وقت کار کرد.
 • اقامت دائم و شهروندی: اخذ اقامت دائم (PR) و در نهایت شهروندی آلمان پس از احراز شرایط خاص اقامت و زبان امکان‌پذیر است. یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های استفاده از این مسیر مهاجرتی، تنوع بسیار بالای رشته‌ها و تبدیل سریع ویزای آن به ویزای کار یا بلوکارت است.

آوسبیلدونگ

شرایط سنی ویزا جاب سیکر آلمان

ویزا جستجوی کار آلمان نوعی ویزای بلند مدت است که به شما این امکان را می‌دهد تا شش ماه در آلمان بمانید و به دنبال کار بگردید. با این حال، همه افراد واجد شرایط دریافت این نوع ویزا  خصوصا شرایط سنی ویزا جاب سیکر آلمان نیستند و برای اعطای ویزا، باید شرایط خاصی رعایت شود. ویزای جاب سیکر آلمان از متقاضیان آن می‌خواهد که شرایط زیر را داشته باشند تا بدین ترتیب واجد شرایط درخواست این ویزا باشند:

برخورداری از شرایط سنی ویزای جاب سیکر آلمان بدین معنی که متقاضیان درخواست این نوع ویزا حداقل بایستی 18 سال سن داشته باشند. در روش ویزای جاب سیکر با توجه به نوع شغل و مهارت فرد حداکثر سن مورد نیاز نیز 40 سال می‌باشد.
برخورداری از صلاحیت کافی باید مدرک لیسانس یا فوق لیسانس از دانشگاه‌های آلمان یا سایر مدارک خارجی معادل آن داشته باشید.
نیاز به تجربه برای واجد شرایط بودن برای ویزای جاب سیکر آلمان باید حداقل 5 سال سابقه کار داشته باشید.
اثبات ثبات یا تمکن مالی شما باید ثابت کنید که می توانید هزینه‌های خود را برای مدت اقامت خود در آلمان پوشش دهید.

علاوه بر رعایت معیارهای واجد شرایط بودن برای ویزای جاب سیکر آلمان، باید تمامی مدارک مورد نیاز را نیز به درستی جمع آوری کرده و به سفارت یا کنسولگری آلمان ارسال کنید. از جمله مدارک مورد نیاز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. دو فرم درخواست پر شده، چاپ شده و امضا شده
 2. پاسپورت معتبر
 3. سه عکس با فرمت پاسپورت یکسان – بر اساس مشخصات بیومتریک
 4. مدرک اقامت در آلمان
 5. گواهی بیمه سلامت مسافرتی
 6. اثبات تمکن مالی با ارائه صورت حساب بانکی یا “Verpflichtungserklärung” یا نامه تعهد توسط شخصی که اثبات کند هزینه‌های شما را پوشش می‌دهد و حساب بانکی مسدود شده.
 7. رزومه، حاوی سوابق تحصیلی و شغلی
 8. مدارک هویتی (در صورت وجود: گواهی ازدواج، شناسنامه متقاضی، همسر، فرزندان).
 9. Cover letter: که در آن هدف دقیق، مسیر اقدام برای یافتن شغل و مدت اقامت شما در آلمان و همچنین برنامه‌های شغلی بعدی‌تان شرح داده شده است.
 10. اثبات صلاحیت علمی
 11. تایید پرداخت هزینه ویزا

تصویر زن جوان که تابلو نیاز به کار در دست دارد

شرایط سنی متقاضیان بلوکارت آلمان

کارت آبی اتحادیه اروپا یک عنوان اقامتی ویژه برای دانشگاهیان خارجی است که به دنبال کار واجد شرایط در آلمان هستند. پس اگر شما هم مدرک دانشگاهی از آلمان و یا هر مدرک تحصیلات عالی خارج از کشور دیگری که با مدرک آلمان قابل مقایسه است دارید و شرایط سنی متقاضیان بلوکارت آلمان را دارا هستید و یا در حال حاضر یک پیشنهاد کاری مشخص از یک شرکت در آلمان دارید می‌توانید کارت آبی اتحادیه اروپا را دریافت کنید تا بتوانید در آلمان کار کنید.

برای این کار حداقل حقوق مشخصی لازم است. این موقعیت در آلمان باید با درآمد ناخالص سالانه حداقل 58400 یورو (از سال 2023) پرداخت شود. دستمزد ناخالص سالانه حداقل 45552 یورو (از سال 2023) برای کارمندان در زمینه‌های ریاضیات، فناوری اطلاعات، علوم طبیعی، مهندسی و پزشکی انسانی مورد نیاز است. در چنین مواردی، آژانس کار فدرال (BA) باید درخواست شما برای استخدام را تایید کند.

معمولاً شرایط سنی خاصی برای بلوکارت آلمان تعریف نشده است و برخلاف بسیاری از ویزاهای کاری و تحصیلی که از محدودیت سنی برخوردارند، متقاضیان کارت آبی آلمان در صورت واجد شرایط بودن، در هر سنی که باشند، می‌توانند در این کشور به زندگی و کار بپردازند. منتها برای متقاضیانی که 45 سال یا بیشتر دارند و حقوق سالانه آنها کمتر از 48.180 یورو است نیاز به ارائه مدرک مربوط به سند اثبات سهم کافی در صندوق بازنشستگی آلمان / بیمه بازنشستگی می‌باشد.

اخذ بلوکارت آلمان مزایای بیشتری نسبت به اخذ مجوز اقامت به منظور اشتغال دارد از جمله این که سریعتر می‌تواند شما را به اخذ اقامت دائم این کشور برساند. بلو کارت آلمان حداکثر 4 سال اعتبار دارد. اگر قرارداد کار با مدت معین دارید، این کارت می‌تواند برای مدت کوتاه‌تری نیز معتبر باشد و معمولاً 3 ماه بیشتر از قرارداد کاری شما اعتبار خواهد داشت.

سخن پایانی

با توجه به استانداردهای بالای زندگی و نیز کمبود نیروی کار در آلمان بسیاری از افراد تمایل به مهاجرت کاری به این کشور دارند که یکی از مهمترین الزامات برای اخذ هر نوع ویزای کاری برخورداری از شرایط سنی مهاجرت کاری به آلمان است. هر چند که برخی از مسیرهای مهاجرتی محدودیت سنی خاصی ندارند( باز هم هر چه سن کمتر باشد شرایط مهاجرت آسان‌تر خواهد بود) ولی همانطور که بارها در مقاله اشاره شد شرط سنی مهاجرت به آلمان در هر روش انتخابی متفاوت است و متقاضیان قبل از اقدام باید در این زمینه آگاهی لازم را کسب نمایند.

در مقاله حاضر سعی کردیم اطلاعات دقیقی را در مورد شرایط سنی مهاجرت کاری به آلمان از مسیرهای مختلف در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. با اینحال جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید از موسسه مهاجرتی چهره نگار درخواست مشاوره نمایید.

سوالات متداول

چیزی تحت عنوان حداکثر سن برای مهاجرت کاری به آلمان وجود ندارد. این بدان معناست که شما می توانید در هر سنی برای ویزای کار درخواست دهید، البته تا زمانی که سایر شرایط واجد شرایط بودن را داشته باشید.

بله، مهاجرت افراد بالای 50 سال به آلمان از طریق ویزای کاری ممکن است چون محدودیت سنی برای درخواست ویزای کار آلمان وجود ندارد، البته تا زمانی که سایر شرایط واجد شرایط بودن را داشته باشید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
20 آبان 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
یه خانم که توی کتابخانه پشت سیستمش نشسته و کلی کتاب هم روی هم جلوی سیستمش هست- بهترین کشور برای آزمون آیلتس
تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.