آوسبیلدونگ آلمان چیست؟ | انواع Ausbildung در آلمان

آوسبیلدونگ آلمان چیست
4.1
(10)

آوسبیلدونگ آلمان چیست و انواع آوسبیلدونگ در آلمان کدامند؟ شاید این کلمه بارها به گوش‌تان خورده باشد، اما اطلاعات زیادی درباره آن نداشته باشید. در این مقاله قصد داریم به طور کامل درباره آوسبیلدونگ در کشور آلمان توضیح دهیم.

آوسبیلدونگ آلمان چیست؟

اگر به دنبال یک میانبر برای کار در آلمان هستید، آوسبیلدونگ (Ausbildung) می‌تواند بهترین گزینه باشد. پیشنهاد ما برای کسانی که قصد تحصیل در آلمان را ندارند و بلافاصله می‌خواهند وارد بازار کار آلمان شوند، دوره های آوسبیلدونگ آلمان است. آوسبیلدونگ یعنی آموزش و کار همزمان که برای آن حقوق ماهانه نیز دریافت می‌کنید.

آوسبیلدونگ آلمان به عنوان یک دوره آموزش حرفه‌ای یا کارآموزی شناخته می‌شود. در این دوره که مرتبط با حرفه متقاضی است، فرد به سوی بازار کار هدایت می‌شود. در آلمان بیش از 300 حرفه وجود دارد که برای هر یک از آنها می‌توانید یک دوره آوسبیلدونگ پیدا کنید! هر دوره آوسبیلدونگ در آلمان دارای شرایط خاص خود است. در واقع آوسبیلدونگ یک برنامه آموزشی برای مشاغل غیردانشگاهی است که شرکت‌کنندگان آن مهارت‌ها و دانش لازم را برای فعالیت در حرفه موردنظر خود دریافت می‌کنند.

شرایط دوره آوسبیلدونگ آلمان

آوسبیلدونگ در آلمان یک آموزش حرفه‌ای دوگانه است. یعنی ترکیبی از دروس تئوری و کار عملی دوره آوسبیلدونگ را شکل می‌دهند. اگر به دنبال دریافت مدرک بدون تحصیل در دانشگاه های آلمان هستید، آوسبیلدونگ می‌تواند بهترین گزینه آموزشی و شغلی باشد.

در طول دوره آوسبیلدونگ، متقاضیان در یک مدرسه یا آموزشگاه حرفه‌ای دوره‌های تئوری را می‌گذرانند. دوره‌های عملی بسته به انواع آوسبیلدونگ آلمان می‌تواند با کار در بیمارستان‌ها، شرکت‌ها، سازمان‌ها و غیره همراه باشد. حقوق دوره‌ های آوسبیلدونگ آلمان معمولا هر سال با توجه به تعداد سال‌های آموزش افزایش می‌یابد.

با این وجود ، مشاغل آوسبیلدونگ آلمان دستمزد کمتری نسبت به مشاغل دانشگاهی دریافت می‌کنند. در عین حال مسئولیت‌های محدودتری نیز دارند. اگرچه، افزایش دستمزد با تجربه و آموزش بیشتر امکانپذیر است. کسانی که دوره های آوسبیلدونگ آلمان را پشت سر می‌گذارند، فرصت‌های شغلی متعددی دارند، زیرا تقاضا برای نیروی کار در آلمان بالاست.

توجه داشته باشید، آموزشگاهی که در آن آموزش می‌بینید امتحانات میان دوره و پایان دوره برگزار می‌کند. نمره نهایی آوسبیلدونگ شما مجموع نمرات تئوری و عملی است. همچنین شرکت یا سازمانی که در آلمان دوره کارورزی خود را در آن سپری می‌کنید، با توجه به عملکردتان به شما امتیاز خواهد داد.

با قبولی در آزمون‌ها، متقاضیان مدرکی دریافت می‎کنند که به آنها اجازه کار در بخشی برای آن آموزش دیده‌اند، داده می‌شود. این مدرک همچنین در بسیاری از کشورهای دیگر از جمله اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته می‌شود. بنابراین با آوسبیلدونگ آلمان شما تنها به این کشور محدود نخواهید شد.

بیشتر بخوانید: شرایط ویزای تحصیلی آلمان برای متاهلین

انواع آوسبیلدونگ در آلمان

حالا که به پرسش آوسبیلدونگ چیست پاسخ دادیم، بیایید با انواع آوسبیلدونگ در آلمان بیشتر آشنا شویم.

- دوره آوسبیلدونگ دوگانه

یکی از انواع آوسبیلدونگ آلمان دوره آوسبیلدونگ دوگانه ( Dual vocational training ) است. این دوره به طور معمول دو بخش است که شامل دوره تئوری در یک آموزشگاه حرفه‌ای و تجربه عملی در شرکت‌ها یا سازمان‌های مختلف بسته به شغل افراد است.

تجربه کار همزمان در شرکت‌ها یا سازمان‌های آلمانی، متقاضی را آماده ورود به بازار کار می‌کند. آوسبیلدونگ دوگانه پرطرفدارترین نوع آوسبیلدونگ است، زیرا در این دوره‌ها متقاضیان حقوق دریافت می‌کنند. همچنین بیشترین جای خالی در بازار کار آلمان متعلق به این دوره است.
مدت زمان آوسبیلدونگ: ۲ تا ۳ سال و نیم بسته به مشاغل افراد

دوره آوسبیلدونگ دوگانه

- دوره آوسبیلدونگ مبتنی بر مدرسه

از دیگر انواع آوسبیلدوگ در آلمان است که با نام School-based vocational training شناخته می‌شود. در این دوره بخش تئوری در یک هنرستان یا دانشکده فنی برگزار می‌شود. بخش عملی دوره نیز در محل کار فقط به صورت مکمل ارائه می‌شود. در دوره آوسبیلدونگ مبتنی بر مدرسه فقط به دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری حقوق پرداخت می‌شود.
مدت زمان آوسبیلدونگ: ۳ تا ۵ سال شامل دوره آموزش کاری

- مدرک حرفه‌ای دوگانه

مدرک حرفه‌ای دوگانه یا Dual vocational degree توسط یک دانشگاه یا آکادمی حرفه‌ای به متقاضیان آوسبیلدونگ آلمان ارائه می‌شود. مدرک دیپلم برای ورود به این دوره نیز الزامی است. متقاضیان پس از اتمام دوره یک مدرک معتبر دریافت می‌کنند. همچنین گواهی تجربه کاری (حداقل دو سال) نیز به آنها اعطا می‌شود. این دوره آوسبیلدونگ حقوق دارد اما در سطح کارآموز پرداخت می‌شود.
مدت زمان آوسبیلدونگ: ۳ تا ۵ سال شامل کارورزی

پاسخ به چند پرسش درباره دوره های آوسبیلدونگ آلمان

حقوق دوره های آوسبیلدونگ آلمان چقدر است؟

پاسخ به این پرسش کار آسانی نیست. حقوق آوسبیلدونگ آلمان به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال، به صنعتی که در آن مشغول به کارآموزی شده‌اید. یا قراردادهای جمعی شرکت شما ملزم به انجام آن است. علاوه بر این، حقوق آوسبیلدونگ آلمان هر سال افزایش می‌یابد، به طوری که در سال سوم بیشتر از سال اول درآمد کسب می‌کنید. به طور متوسط حقوق دوره های آوسبیلدونگ در آلمان می‌توان بین 500 تا 1300 یورو در ماه متغیر باشد.

چه مدارکی برای دوره های آوسبیلدونگ آلمان نیاز است؟

مدارک لازم برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ آلمان عبارتند از:
- مدرک دیپلم
- مدرک زبان آلمانی B1 (برای آوسبیلدونگ پرستاری آلمان B2 لازم است).
- همچنین برخی از دوره های آوسبیلدونگ دارای شرایط سنی هستند.

مدت زمان آوسبیلدونگ آلمان چقدر است؟

مدت زمان دوره آوسبیلدونگ در آلمان کاملا به شغل و نوع آوسبیلدونگ، شرکت یا سازمانی که در آن دوره کارآموزی می‌گذرانید و... شما بستگی دارد. به طور معمول بین 3 تا 4 سال طول می‌کشد تا دوره خود را تکمیل کنید. البته اگر نمرات خیلی خوبی کسب کنید و عملکرد عالی در بخش عملی داشته باشید، این دوره می‌تواند کمتر شود.

پرطرفدارترین مشاغل آوسبیلدونگ آلمان کدامند؟

فروشنده، دستیار دفتر مدیر، تکنسین مکاترونیک خودرو، آوسبیلدونگ پرستاری، کارمند صنعتی، متخصص آی‌تی، دستیار پزشک، تکنسین برق و تاسیساتی سرویس‌های بهداشتی، گرمایشی و فناوری تهویه مطبوع از پرطرفدارترین دوره های آوسبیلدونگ آلمان به شمار می‌روند.

پردرآمدترین دوره های آوسبیلدونگ آلمان کدامند؟

کنترل‌کننده ترافیک هوایی، مکانیک کشتی، دوره آوسبیلدونگ پرستاری، کارمند دولت در خدمات گمرکی، پلیس زن، کارمند بیمه و امور مالی، کارمند تامین اجتماعی، دستیار آزمایشگاه، تکنسین مکاترونیک و متخصص آی‌تی در فهرست پردرآمدترین دوره های آوسبیلدونگ در آلمان قرار دارند.

چه مشاغلی شامل انواع آوسبیلدونگ آلمان می‌شوند؟

همانطور که گفتیم فهرست مشاغل دوره های آوسبیلدونگ آلمان بسیار گسترده است. از پرستاران گرفته تا نانوایان، بازرگانان، برقکاران، کارکنان اورژانس، آتش‌نشانان، دستیاران پزشک، لوله‌کش، سنگ‌تراش، نقاش، آرایشگر، متخصصان کامپیوتر و آی‌تی و همچنین صنایع غذا و پرسنل هتل و بسیاری فرصت‌های کارآموزی دیگر در آلمان وجود دارد.

2.8/5 - (5 امتیاز)

تا چه مقدار این مطلب مفید بود؟

میزان ستاره دلخواه را کلیک کنید

میانگین 4.1 / 5. تعداد: 10

تاکنون امتیازی ثبت نشده

سوالات و نظرات خود را بنویسید