سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

ویزای EB1 آمریکا

نحوه اخذ و شرایط لازم برای دریافت ویزای EB1 آمریکا

eb1 visa

آمریکا

مشاوره رایگان

ویزای EB1 آمریکا چیست؟

ویزای EB1 آمریکا چیست؟ چگونه می‌توان از طریق این ویزا برای مهاجرت به آمریکا اقدام کرد؟ هر آنچه باید درباره ویزای EB1 و شرایط آن بدانید در این مطلب بخوانید.
فهرست مطالب
مشاوره رایگان تلفنی

چرا اخذ ویزای EB1

 • از طریق این برنامه افراد خارجی می‌توانند گرین کارت آمریکا را دریافت کنند و اقامت دائمی و قانونی ایالات متحده را بگیرند.
 • از مهمترین مزایای ویزای EB-1 امکان زندگی و کار در ایالات متحده و همچنین سفر آزادانه در داخل و خارج از این کشور است.
 • یکی دیگر از مزایای مهم اخذ این نوع ویزای آمریکا این است که نیازی به دعوت به کار از سوی یک کارفرما در آمریکا ندارید. (البته نه در همه انواع آن).
 • دارندگان این ویزا نیازی به اخذ گواهی کار آمریکا (Labor Certification) ندارند. اخذ این گواهی در آمریکا کار ساده‌ای نیست و وقت‌گیر است. همچنین از روند فرآیندی که به اصطلاح PERM نامیده می‌شود، خلاص می‌شوید. PERM چیست؟ PERM پروسه‌ای است که در آن وزارت کار آمریکا شرایط یک تقاضای کار را بررسی می‌کند. این بررسی نشان می‌دهد که هیچ آمریکایی حداقل صلاحیت برای اشتغال به این کار را ندارد. حتی اگر نیروی خارجی توانایی و مهارت بیشتری را داشته باشد، با وجود نیروی کار آمریکایی، امکان صدور گواهی کار برای افراد خارجی وجود ندارد.
 • با توجه به توضیحات ارائه شده فرآیند درخواست ویزای EB1 آمریکا، سریعتر است و در مدت زمان کوتاه‌تری انجام می‌شود.
 • دارندگان این ویزا می‌توانند همسر و فرزندان تحت تکفل خود را به ایالات متحده بیاورند.

ویزای EB1 آمریکا چیست؟

بیشتر بدانیم: راحت ترین کشور برای مهاجرت کدام است؟

ویزای EB1 که به عنوان ویزای انیشتین نیز شناخته می‌شود، یک گرین کارت مبتنی بر اشتغال (Employment-based visa) برای اتباع خارجه است که قصد مهاجرت به آمریکا را دارند. اما این نوع ویزای کار آمریکا به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟ این ویزا برای افرادی مناسب است که در رشته خود به میزان مشخصی از شهرت و توانایی رسیده‌اند و مایلند برای ادامه کار به ایالات متحده بیایند. در مجموع، این نوع ویزای گرین کارت آمریکا به افراد زیر تعلق می‌گیرد:

 1. کسانی که دارای توانایی‌ها و استعداد فوق‌العاده‌ای هستند.
 2. محققان و اساتید برجسته
 3. مدیران اجرایی شرکت‌های چندملیتی

البته هر کدام از این دسته‌ها دارای تعریف مشخصی هستند که در ادامه درباره آنها به طور کامل توضیح خواهیم داد.

افراد با توانایی‌ها و استعدادهای فوق‌العاده (EB-1A)

تعریف: افرادی که دارای توانایی فوق‌العاده‌ای در علوم، هنر، آموزش، کسب و کار یا ورزش در سطح ملی و بین‌المللی هستند. البته اثبات این توانایی‌ها بسیار حائز اهمیت است.

شرایط: متقاضی باید حداقل 3 معیار از 10 معیاری که در ادامه می‌آید، داشته باشد. همچنین مدرکی ارائه دهد که براساس آن یک بار توانسته دستاورد مهمی مانند جایزه پولیتزر، اسکار، المپیک یا غیره را به دست آورده است. در عین حال باید شواهدی ارائه دهد که نشان می‌دهد به کار در زمینه تخصصی خود ادامه می‌دهد. توجه داشته باشید که نیازی به پیشنهاد شغلی یا ارائه گواهی کار نیست.

بیشتر بدانیم: مراحل ثبت شرکت و اخذ اقامت پرتغال کدام است؟

محققان و اساتید برجسته (EB-1B)

تعریف: باید برای دستاوردهای برجسته‌تان در یک رشته دانشگاهی خاص در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شده باشید. همچنین متقاضیان باید حداقل 3 سال سابقه تدریس یا تحقیق در زمینه دانشگاهی خود را داشته باشید. باید وارد ایالات متحده شوید تا بتوانید تدریس، آموزش یا موقعیت تحقیقاتی مشابه را در یک دانشگاه، موسسه آموزش عالی یا با کارفرمای خصوصی دنبال کنید.

شرایط: شما باید حداقل 2 مورد از 6 معیار که در ادامه آورده شده است را داشته باشید. باید یک پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای آمریکایی ارائه دهید. کارفرمای خصوصی باید دستاوردهای مستند را نشان دهد و حداقل 3 محقق تمام‌وقت را استخدام کند. نیازی به اخذ گواهی کار نیست.

مدیران اجرایی شرکت‌های چندملیتی (EB-1C)

تعریف: تبعه خارجی که به دنبال ورود به ایالات متحده برای فعالیت در سمت مدیریت یا مدیر اجرایی با یک کارفرمای آمریکایی است. متقاضی باید پیش از این حداقل به مدت یک سال توسط این کارفرما شاغل بوده باشد. اگر برای یک کارفرما در ایالات متحده کار می‌کنید، باید حداقل به مدت یک سال و 3 سال قبل از درخواست یا آخرین پذیرش غیرمهاجرتی قانونی در خارج از آمریکا کار کرده باشید. متقاضی آمریکا باید حداقل یک سال بیزنس انجام داده و رابطه تعریف شده‌ای با شرکت خارج از ایالات متحده که برای آن کار می‌کردید، داشته باشد. همچنین قصدش استخدام شما در یک سمت مدیریتی یا اجرایی باشد.

شرایط: متقاضی شما باید یک کارفرمای آمریکایی بوده و تمایل به استخدام شما در یک پست مدیریتی و اجرایی داشته باشد. باید یک سال سابقه انجام بیزنس در آمریکا را به عنوان یک شرکت قانونی داشته باشد. رابطه تعریف شده‌ای داشته باشد با شرکتی که شما را در خارج به عنوان یک مدیر یا مدیر اجرایی استخدام کرده است. نیازی به اخذ گواهی کار نیست.

لازم به ذکر است که ویزا در هر سه دسته‌ای که در بالا مورد بحث قرار گرفت، برای افرادی است که در جایگاه برتر رشته خود قرار دارند. USCIS (خدمات شهروندی و مهاجرتی ایالات متحده) استانداردهای بسیار بالایی در هنگام بررسی معیارها در نظر می‌گیرد. با وجود شرایط گروه EB-1، اتباع خارجی باید با اطلاعاتی ارائه دهند که قراردادها یا سایر تعهدات آینده در ایالات متحده را نشان می‌دهد. همچنین اطلاعاتی را در مورد چگونگی ادامه کار در زمینه دستاوردهای خود درج کنند. و/یا یک اظهارنامه شخصی مبنی بر اینکه چگونه قصد ادامه کار در رشته خود را دارند، ارائه دهند.

معیارهای نشان دادن توانایی و استعداد افراد

همانطور که پیش از این گفتیم، برای اخذ ویزای EB1 آمریکا باید چندین معیار از 10 معیار داشته باشید. اما این معیارها کدام هستند؟ برای اثبات توانایی و دستاوردهای خود، برای نشان دادن تحسین ملی یا بین‌المللی در زمینه تخصصی‌تان، دو راه وجود دارد:

– باید شواهدی مبنی بر یک‌بار کسب موفقیت (مانند جایزه بزرگ بین‌المللی به رسمیت شناخته شده) ارائه دهید.

یا 3 مورد از 10 معیار ذکر شده در زیر (یا شواهد قابل مقایسه) را برآورده کنید:

 1. شواهدی مبنی بر دریافت جوایز یا جوایز کمتر شناخته شده ملی یا بین‌المللی
 2. شواهد عضویت در انجمن‌هایی که در زمینه تخصص متقاضی فعالیت داشته و برای عضویت نیاز به دستاوردهای برجسته اعضای خود دارند.
 3. ارائه اسناد از مطالب منتشر شده شما در نشریات حرفه‌ای یا تجاری بزرگ یا سایر رسانه‌های مهم
 4. شواهدی که نشان می‌دهد شما قضاوت کار دیگران را برعهده داشته‌اید، چه به صورت انفرادی یا در یک هیات داوری
 5. ارائه اسنادی مبنی بر مشارکت‌های علمی، تحقیقاتی، هنری، ورزشی یا تجاری مرتبط زمینه شما
 6. ارائه مدارکی که مقالات علمی نوشته شما در نشریات حرفه‌ای یا تجاری بزرگ یا سایر رسانه‌های مهم را نشان دهد.
 7. شواهدی که نشان می‌دهد آثارتان در نمایشگاه‌های هنری به نمایش درآمده است.
 8. اسنادی از عملکردتان در زمینه مدیریت یا یک نقش مهم و حیاتی در سازمان‌های برجسته
 9. مدارکی مبنی بر اینکه در زمینه خود حقوق یا پاداش بسیار بالایی در مقابل دیگران دریافت می‌کنید.
 10. اسنادی در زمینه موفقیت‌های تجاری‌تان در هنرهای نمایشی

نمونه‌های مدارک اساتید برجسته یا محققان برای اخذ ویزای EB1

برای اینکه اثابت کنید یک استاد یا محقق برجسته هستید، باید 2 معیار از 6 معیار ذکر شده زیر یا شواهد قابل مقایسه را داشته باشید. این شواهد می‌توانند گزینه‌های زیر باشند:

 • مدارک دریافت جوایز بزرگ یا دستاوردهای برجسته
 • نشان دادن اسناد عضویت در انجمن‌هایی که اعضای خود را ملزم به ارائه دستاوردهای برجسته می‌کنند.
 • شواهدی از مطالب منتشر شده در نشریات حرفه‌ای که توسط دیگران درباره کار تبعه خارجی در رشته دانشگاهی نوشته شده است.
 • ارائه مدارکی مبنی بر مشارکت، چه در هیات داوری یا به صورت انفرادی، به عنوان داور برای قضاوت کار دیگران در رشته دانشگاهی مشابه یا وابسته
 • ارائه اسنادی مبنی بر مشارکت‌های علمی یا پژوهشی مهم در زمینه تحصیلی و رشته افراد
 • مدارک مربوط به تالیف کتاب‌ها یا مقالات علمی (در مجلات علمی با تیراژ بین‌المللی) در زمینه تخصصی

فرآیند درخواست ویزای EB1 آمریکا

افراد باتوانایی فوق‌العاده: می‌توانید با پر کردن فرم I-140، برای کارکنان تبعه خارجی اپلای کنید.

 1. اساتید و محققان برجسته: کارفرمای این افراد در ایالات متحده باید فرمI-140، را برای کارکنان تبعه خارجی ارسال کنند. به عنوان بخشی از فرآیند درخواست، کارفرمای شما باید توانایی مستمر برای پرداخت دستمزد پیشنهادی را از تاریخ اولیه داشته باشد. همچنین کارفرما می‌تواند  از گزارش سالانه، اظهارنامه مالیات بر درآمد فدرال، یا صورت مالی حسابرسی شده برای نشان دادن توانایی پرداخت دستمزد استفاده کند.
 2. مدیر یا مدیر اجرایی شرکت‌های چندملیتی: کارفرمای شما در ایالات متحده باید فرم I-140 USCIS، (فرم درخواست برای کارکنان تبعه خارجی) را ارسال کند. به عنوان بخشی از فرآیند درخواست، کارفرمای باید توانایی مستمری پرداخت دستمزد پیشنهادی از تاریخ اولیه را داشته باشد. کارفرمای می‌تواند از گزارش سالانه، اظهارنامه مالیات بر درآمد فدرال، یا صورت مالی حسابرسی شده برای نشان دادن توانایی پرداخت دستمزد کارمند خود استفاده کند.

ما برای اثبات توانمندی و پیشبرد پرونده شما از ثبت اختراع با نام شما و اهدای آن به دولت آمریکا استفاده میکنیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص با دفتر ایران در تماس بوده و از مشاوره تخصصی در این زمینه بهره مند شوید.

آیا گرفتن ویزای EB1 کار سختی است؟

ویزاهای EB-1 سخت‌ترین و همچنین انعطاف‌پذیرترین ویزاها هستند. به خصوص در مورد اول که می‌توانید بدون پیشنهاد شغلی درخواست دهید. شما باید 3 مورد از 10 الزامات USCIS را برآورده کنید. یا نشان دهید که یک دستاورد بزرگ کسب کرده‌اید تا پیشنهاد ویزا را توجیه کند. همانطور که گفتیم دریافت جایزه اسکار یا مدال المپیک می‌تواند موارد اخذ ویزای EB1 برای استعدادهای درخشان باشد.

اخذ ویزای EB1 آمریکا چقدر طول می‌کشد؟

به طور کلی، زمان رسیدگی دولت برای درخواست ویزای EB-1 حدود 8 ماه است. پس از تایید I-140، حدود 6 ماه طول می‌کشد تا کارت اقامت دائم توسط دولت صادر شود.

آیا اخذ ویزای EB1 به معنای اقامت دائم آمریکاست؟

EB-1 یکی از گزینه‌های اقامت دائم آمریکا مبتنی بر اشتغال است. این ویزای کار آمریکا برای افراد برتر در بسیاری از زمینه‌ها و رشته‌ها در نظر گرفته شده است.

آیا برای ویزای EB1 به Perm احتیاج دارم؟

خیر، مورد نیاز نیست. افرادی که این ویزا را دریافت می‌کنند، نیازی به اخذ گواهی کار آمریکا ندارند.

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع ویزای جستجوی کار آلمان در سال 2021

مزایای مهاجرت به روش ویزای EB1 آمریکا

نیازی به گذراندن فرایند PERM نیست

هنگام درخواست برای آن، گذراندن فرآیند PERM ضروری نیست (فرآیند PERM شامل تلاش وزارت کار است تا ثابت کند که یک کارگر از قبل موجود در ایالات متحده می تواند همان موقعیت شغلی مهاجر را پر کند.

محدودیت زمانی وجود ندارد

تاریخ های اولویت ویزا جاری است، به این معنی که هیچ زمان انتظار اجباری وجود ندارد. در مقایسه با سایر گرین کارت ها، زمان انتظار برای ویزای EB1 ممکن است به طور قابل توجهی کوتاه تر باشد.

معایب مهاجرت به روش ویزای EB1 آمریکا

نیاز به اثبات توانایی

توانایی فوق العاده را می توان با کسب تحسین بین المللی یا ملی اثبات کرد. این توانایی خارق‌العاده باید در زمینه‌های خاص شما مانند هنر، تجارت، آموزش، دو و میدانی یا علوم ثابت شود.

نیاز به دریافت پیشنهاد کار در سطح ارشد

این معیار برای افرادی است که می‌خواهند به ایالات متحده بیایند تا برای کسب‌وکار یا سازمانی که متقاضی را در مقام اجرایی یا مدیریتی در کشور دیگری استخدام کرده است، به کار خود ادامه دهند.

سوالات متداول ویزای EB1 آمریکا

بله، از این طریق این ویزا می‌توانید برای همسر و فرزندان زیر 21 سال و مجرد خود اقامت بگیرید.

گروه EB1-A که در آن شخص براساس توانایی‌ها و استعدادهای خود اقدام به اخذ ویزا می‌کند. در این گروه نیازی به ارائه جاب آفر نخواهید داشت.

همه متقاضیان از سال 2017 و بعد از آن، باید در یک مصاحبه حضوری USCIS شرکت کنند. به این ترتیب، افسر پرونده می‌تواند پیشینه متقاضیان را تایید کند.

مقالات مرتبط

سایر روش های مرتبط

ویزا گلوبال تلنت استرالیا

ویزا فریلنسری اسپانیا (خود اشتغالی)

ویزا گلوبال تلنت فرانسه

ویزا گلوبال تلنت انگلیس

ویزای فریلنسری آلمان (خوداشتغالی)

ویزای IMP C11

اگر مایل هستید در انتخاب روش و کشور مناسب خودتان راهنمایی اخذ کنید، با ما در تماس باشید...

نظرات دیگران درباره ویزای EB1 آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل نمایید

کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

فرم ارزیابی مهاجرت

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .