بهترین کشورها برای اشتغال یابی پس از فارغ التحصیلی در آن ها

بهترین کشورها برای اشتغال یابی پس از فارغ التحصیلی در آن ها
5
(3)
  • بهترین کشورها برای اشتغال‌ یابی فارغ التحصیلان کدامند؟
  • برای کسی که در خارج از این کشور تحصیل کرده‌است دستیابی به این فرصت چقدر می تواند دشوار باشد؟

ما در این زمینه تحقیق می‌کنیم. اکنون به بررسی وضعیت اشتغال یابی پس از تحصیل در کشورهای انگلستان، امریکا، آلمان، استرالیا، چین و کانادا می‌پردازیم.

براساس آخرین تحقیقات کارشناسان آموزش عالی اطلاعات QS ، مهم‌ترین فاکتوری که دانش آموزان هنگام انتخاب دانشگاه در نظر می‌گیرند، شانس پیدا کردن یک شغل خوب پس از فارغ التحصیلی است. با توجه به افزایش تعداد دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند و اینکه بسیاری از آن‌ها قصد شاغل شدن پس از تحصیلشان درهمان کشور را دارند، در نظر گرفتن قدرت بازار شغلی برای دارندگان مدرک حائز اهمیت می‌باشد. در رتبه‌بندی آموزش‌عالی تایمز در سال 2015، که به بررسی دورنماهای تحصیلی هر یک از دانشگاه‌های بزرگ سراسر دنیا می‌پردازد، تنها فقط در تعداد محدودی از کشور ها 50 موقعیت شغلی تحت نظارت دانشگاه‌ها وجود دارد. ایالات متحده و انگلیس بیشترین امتیاز را از این نظر داشته و فرانسه، آلمان، استرالیا، چین و کانادا تنها کشورهایی بودند که حضور چشمگیری در این جدول را داشتند.

اما نکته مهم این مسئله برای دانشجویان بین المللی ، داشتن ارتباط خوب دانشگاه با صنعت و همچنین  داشتن اعتبار در بین کارفرمایان محلی است. همچنین ملاحظات دیگری را باید در نظر گرفت، از جمله محدودیت‌های گرفتن ویزا یا یافتن محل اقامت. حتی برای دانشجویانی که در کشور خود تحصیل می‌کنند، اشتغال یابی پس از تحصیل کار بزرگی است. سوالات مهمی وجود دارد از جمله اینکه با در نظر گرفتن وضعیت بازار کار فارغ التحصیلان، چگونه هزینه‌های زندگی با میانگین درآمد سالانه یک صنعت سنجیده می‌شود. در اینجا بهترین کشورها از نظر اشتغال پذیری فارغ التحصیلان از یکدیگر تفکیک می‌شوند و شما می‌توانید اطلاعات کلیدی در مورد کاریابی در کشوری که از آن مدرک گرفته‌اید بدست آورید.

بیشتر بخوانیم: همه چیز درباره کار در اروپا

تحصیل و اشتغال یابی در کشور انگلستان

تحصیل و اشتغال یابی در کشور انگلستان

ویزاها

قوانین جدید حاکی از آن است که اشتغال یابی برای دانشجویان بین المللی که امید به شاغل شدن پس از فارغ التحصیلی در کشور انگلستان دارند، رو به سخت‌تر شدن است. به‌طور معمول شما نیاز به کارفرمایی دارید که از شما حمایت کرده و سالانه درآمدی بیش از 20800 پوند به شما پرداخت کند

بازار کار

اخیراً دورنمای شغلی فارغ التحصیلان در سراسر انگلستان بهبود یافته و نرخ اشتغال یابی فارغ التحصیلان پس از 6 ماه اکنون به حدود 70٪ رسیده است. اما این کشور همچنان دارای یک بازار کار بسیار رقابتی است که بخشی از آن به دلیل تعداد بالای فارغ التحصیلانی است که متقاضی مشاغل حرفه‌ای هستند.

هزینه های زندگی

زندگی در انگلستان می‌تواند بسیار گران‌قیمت باشد، به خصوص در لندن، جایی که اجاره‌بها بسیار بالاست.

کسانی که حقوق فارغ التحصیلی دارند باید انتظار هم خانه شدن با سایر جوان‌های متخصص را داشته باشند.

نظر یک دانشجو

اندرو اورتن که در دانشگاه دورام در رشته تاریخ تحصیل کرده است .

او می‌گوید:” پیدا کردن شغل در انگلستان حتی با دارا بودن مدرک افتخارات رتبه یک، کار آسانی نبود. تجربه‌ای که من داشتم این بود که بسیار تلاش کردم که در شغلی که به آن علاقه‌مند بودم مصاحبه شوم. شغل‌های بسیار دیگری برای فارغ التحصیلان با مدارک عالی وجود داشت اما به نظر می‌رسید که در رابطه با بازاریابی و فناوری اطلاعات هستند. پیدا کردن یک شغل برای من 7 ماه به طول انجامید اما اگر در رابطه با انتخاب شغلم انعطاف بیشتری داشتم می‌توانستم سریع‌تر کار پیدا کنم.”

تحصیل و اشتغال یابی در ایالات متحده امریکا

تحصیل و اشتغال یابی در ایالات متحده امریکا

ویزاها

اقامت داشتن در امریکا و کار کردن پس از تحصیل در آنجا می‌تواند دشوار باشد.

هیچ برنامه‌ریزی ویزایی برای یافتن شغل‌های کوتاه مدت جهت آشنایی بیشتر با این کشور وجود ندارد ( مانند امکاناتی که شهروندان انگلیسی می‌توانند در استرالیا و نیوزلند داشته باشند) و داشتن دعوتنامه کاری قبل از درخواست ویزا بسیار اهمیت دارد.

بازار کار

نرخ بیکاری در ایالات متحده امریکا در حال حاضر کم است و نرخ اشتغال فارغ التحصیلان در بهترین وضعیت خود در این سال‌ها بوده است.

همچنین میانگین درآمد بالا است؛ ولی بدان معنا نیست که پیدا کردن شغل مناسب همیشه آسان است، بسیاری از فارغ التحصیلان همچنان زمان زیادی را صرف پیدا کردن اولین شغل خود می‌کنند.

هزینه زندگی

هزینه‌ها در آمریکا خصوصا برای اقامت بسته به مکانی که می‌روید بسیار متفاوت است.

برای مثال در شهر نیویورک شما ماهانه 3000 دلار برای یک آپارتمان پرداخت می‌کنید درحالی که همین آپارتمان در شهر هیوستون یک سوم این هزینه را در برخواهد داشت.

نظر یک دانشجو

فیونا پاشا، فارغ التحصیل رشته حقوق در تگزاس، می‌گوید که به راحتی کار پیدا کرده‌است و زمانی که در سفر است می‌تواند دورکاری کند. او می‌گوید: ” من به محض اینکه دوره دادگاه را گذراندم شغل بسیار خوبی پیدا کردم، اما خوشبختم که مهارت تخصصی خود را داشتم. فکر می‌کنم برای فارغ التحصیلان رشته‌های عمومی‌تر، پیدا کردن یک شغل با درآمد مناسب سخت‌تر باشد.”

تحصیل و اشتغال یابی در کشور آلمان

تحصیل و اشتغال یابی در کشور آلمان

ویزاها

کشور آلمان برای اتباع ایالات اروپا بهترین گزینه برای انتخاب است به دلیل اینکه هیچ محدودیتی برای آن‌ها وجود ندارد و شهروندان ایالت اروپا حق کار در آنجا را دارند. برای افرادی که خارج از اروپا هستند می‌تواند بسیار سخت‌تر باشد و معمولا شما تنها در صورتی می‌توانید در آلمان مشغول به کار شوید که هیچ شهروند اروپایی برای آن شغل درخواست نکرده باشد و یا اینکه شما در آن زمینه بسیار ماهر بوده و قابلیت بالایی داشته باشید.

بازار کار

کشور آلمان برای جوانان فارغ التحصیل دارای یک بازار کار سالم است همچنین بسیاری با ویزای جستجوی کار آلمان در این کشور مقیم شده‌اند.چنانچه شما بتوانید به زبان آلمانی روان صحبت کنید دورنمای شغلی بهتری خواهید داشت. فارغ التحصیلانی که به دنبال شغل‌های انگلیسی زبان هستند، ممکن است موقعیت‌هایی را پیدا کننده که تقاضای بسیار زیادی برای آن‌هاست. نرخ بیکاری در آلمان عموما پایین است اما فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها شانس بیشتری در پیدا کردن شغل در غرب آلمان دارند زیرا نرخ بیکاری در شرق آلمان به نسبت بیشتر است.

هزینه های زندگی

آلمان می‌تواند به طرز شگفت انگیزی برای زندگی ارزان باشد اگرچه در مونیخ و غرب این کشور هزینه‌ها پایین‌تر است.

مسکن داشتن می‌تواند منطقی باشد اگرچه هزینه‌های اجاره در برلین به سرعت رو به افزایش است.

نظر یک دانشجو

هلن جونز 22 ساله اخیرا از دانشگاه فرای برلین فارغ التحصیل شده است.

او می‌گوید: ” برلین بهترین جا برای تحصیل بود و من عاشق اینجا هستم. برلین بسیار ارزان‌تر از لندن است ( شهری که من از آنجا آمده‌ام) و زندگی شبانه در اینجا شگفت انگیز است. زبان آلمانی من نسبتا خوب است ولی خیلی روان صحبت نمی‌کنم بنابراین بسیاری از افراد در اینجا به زبان انگلیسی با من صحبت می‌کنند. من بیشتر در جستجوی موقعیت‌های شغلی انگلیسی زبان در شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی هستم. من تاکنون شغلی پیدا نکرده‌ام اما فقط چند ماه است که جستجو می‌کنم و تا الان چند مصاحبه انجام داده‌ام.”

تحصیل و اشتغال یابی در کشور فرانسه

تحصیل و اشتغال یابی در کشور فرانسه

ویزاها

مانند آلمان، اتباع اتحادیه اروپا معمولا می‌توانند در کشور فرانسه نیز مشغول به کار شوند.

افراد خارج از اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا (EEA) و سوییس نیاز به یک شرکتی دارند که از درخواست ویزای آن‌ها حمایت کند. متقاضیان کار در فرانسه لازم است براساس مهارت‌ها و تحصیلاتشان نشان دهند که می‌توانند سهم قابل توجهی در اقتصاد فرانسه داشته باشند.

بازار کار

بازار کار فرانسه برای فارغ التحصیلان اشباع شده است و کاریابی و برای کسی که به راحتی و روانی نتواند فرانسه صحبت کند دشوار خواهد بود. اگرچه پاریس در حال تبدیل شدن به مکانی امن برای شرکت‌های نوپا در سراسر جهان است که می‌تواند همزمان با رشد شرکت‌ها، فرصتی برای دیده شدن ارتقاء شغلی شما از سطوح پایه‌ای باشد.

هزینه های زندگی

هزینه‌ها در کشور فرانسه با سایر کشورهای اروپای غربی نظیر آلمان، بلژیک یا انگلیس برابری می‌کند. هزینه‌ها در شهرهای بزرگی مانند پاریس، لیون و مارسی بالاتر است.

نظر یک دانشجو

هری کول از اکستر انگلستان، فارغ التحصیل رشته زبان فرانسوی از پاریس است.

او می‌گوید:” پاریس یکی از هیجان انگیزترین مکان‌ها برای دانشجویان است. هزینه‌ها پایین، دانشگاه‌ها عالی و فرهنگ و غذاها شگفت انگیزاند. اما متاسفانه من مجبور شدم بعد از تحصیل در فرانسه به انگلستان بازگردم زیرا دورنمای شغلی من در حوزه رشته انتخابی‌ام حتی در پاریس نیز به اندازه کافی عالی نبوده است.”

تحصیل و اشتغال یابی در کشور استرالیا

تحصیل و اشتغال یابی در کشور استرالیا

ویزاها

دانشجویان بین‌المللی در کشور استرالیا این امکان را دارند که برای شناخت بهتر این کشور به مدت یک سال در شغل های کوتاه مدت مشغول به کار شوند؛ اگرچه هزینه‌های ویزا وجود دارد و شما باید بودجه کافی برای تامین مخارج خود در حساب بانکی تان داشته باشید. در مشاغل بلند مدت تنها زمانی می‌توانید مشغول به کار شوید که هیچ یک از شهروندان استرالیایی برای آن موقعیت شغلی درخواست نکرده باشد.

بازار کار

نرخ بیکاری جوانان در کشور استرالیا دوبرابر میانگین ملی بوده و رقابت برای دستیابی به مشاغل خوب بسیار بالاست.

آمار و ارقام حاکی از آن است که تنها 68 درصد از فارغ التحصیلان سال 2014 توانسته‌اند چهار ماه پس از فارغ التحصیلیشان به مشاغل بلند مدت دست پیدا کنند_از سال 1982 تا به امروز این کم‌ترین آمار بوده است. اگرچه برای برخی از تخصص‌ها تقاضا وجود دارد و دانشجویانی که در رشته‌های علوم پزشکی، پرستاری، دامپزشکی و مهندسی معدن مشغول به تحصیل هستند به راحتی می‌توانند مشغول به کار شوند.

هزینه های زندگی

بطور کلی، ممکن است شما انتظار داشته باشید که هزینه‌های بیشتری نسبت به کشور انگلستان یا ایالت متحده آمریکا داشته باشید.

با اجاره یک آپارتمان یک تخته در یک شهر بزرگ می‌توانید ماهانه بیش از 1500 دلار پس انداز کنید. دستمزد ها خصوصا برای فارغ التحصیلان معمولا خوب هستند.

نظر یک دانشجو

اندرو جکسون، فارغ التحصیل رشته روزنامه نگاری از دانشگاه سیدنی است.

او که اصالتا آمریکایی است می‌گوید:” از زمان فارغ التحصیلی تاکنون من به تمام نقاط این کشور سفر کرده‌ام و در بارها مشغول به کار شده‌ام که بطور شگفت انگیزی عالی هستند. به زودی می‌خواهم در شغل رویایی خودم که سفرنامه نویسی است مشغول شوم اما برای رسیدن به آن خیلی مطمئن نیستم که در اینجا زندگی می‌کنم یا به کشور خودم بازخواهم گشت و یا به جاهای دیگر مانند برمه یا تایلند سفر خواهم کرد.

تحصیل و اشتغال یابی در کشور چین

تحصیل و اشتغال یابی در کشور چین

ویزاها

فارغ التحصیلان برای کاریابی در کشور چین نیاز به یک مجوز شغلی برای اشتغال اتباع خارجی به همراه یک دعوت نامه رسمی و یک کارفرمای تایید شده برای استخدام اتباع خارجی دارند. همچنین نیاز به پرداخت هزینه‌های تقاضا نامه می‌باشد که ممکن است بیش از 150 دلار هزینه داشته باشد.

بازار کار

برای افراد انگلیسی زبان، فرصت های شغلی بیشتر در شهرهای پکن و شانگهای، دو قطب تجاری و صنعتی کشور چین_وجود خواهد داشت. بسیاری از شرکت‌های چند ملیتی، دفاتر مرکزی آسیایی خود را در یکی از این مناطق ساحل شرقی و همچنین در هنگ کنگ و سایر مناطق ها مانند گوانگژو ، شنژن و تیانجین مستقر می‌کنند.

در هنگ کنک مشاغل به‌طورگسترده‌تری برای انگلیسی زبانان وجود دارد. بازار کار برای متقاضیان محلی و فارغ التحصیلان بین المللی برای مشاغل درخواستی، رقابتی است. انگلیسی زبانانی که سابقه کاری دارند شانس بالایی در اشتغال در زمینه‌های رسانه، حسابداری، بانکداری و دارایی خواهند داشت.

هزینه های زندگی

زندگی در چین نسبت به کشورهای غربی هزینه کمتری دارد اگرچه در شهرهایی مانند هنگ کنگ هزینه اجاره خانه بالا است.

نظر یک دانشجو

دنیل چانگ دانشجوی سال آخر دانشگاه باپتیست هنگ کنگ می‌گوید:” هنگ کنگ مانند دروازه‌ای رو به بسیاری از نقاط مختلف جهان است که در آن بسیاری از فرهنگ‌ها درهم آمیخته شده‌اند. این شهر مکانی جالب برای تحصیل است و من امیدوارم پس از فارغ التحصیلی، در این شهر مستقر و در زمینه امور مالی مشغول به کار شوم.”

زندگی و کار در کشور کانادا

زندگی و کار در کشور کانادا

ویزاها

ویزای کار کانادا از طریق برنامه تجربی بین المللی کانادا برای بزرگسالان زیر 35 سال قابل دسترسی می‌باشد، شما همچنین بایستی بودجه ای بیش از 2500 دلار در حساب بانکی خود داشته باشید.

بازار کار

نرخ بیکاری در کانادا در حال حاضر کمتر از 7 درصد می باشد.

تقاضا برای افراد دوزبانه – افرادی که قادر به صحبت به دوزبان انگلیسی و فرانسه هستند- همیشه وجود دارد. در حال حاضر اقتصاد کانادا دورنمای نامشخصی دارد و در حال حاضر بازار به دست کارفرمایان است و احتمالا طی یک سال آینده و سال‌های دیگر نرخ بیکاری افزایش می‌یابد.

هزینه های زندگی

در شهرهای کانادا هزینه‌های زندگی به نسبت سایر کشورهای غربی منطقی‌تر است.

برای مثال هزینه‌ها در کشور انگلستان به میزان 25 درصد بالاتر است. ارزش پول نسبت به گذشته پایین‌تر آمده و هزینه‌ها در شهرهایی مانند ونکوور در مقایسه با کشورهای آمریکای شمالی بالاتر به نظر می‌رسند. حقوق سالیانه بطور معقولی بالاست و می توان به زندگی با کیفیتی در این کشور دست یافت.

نظر یک دانشجو

اسکات گوف اهل منچستر انگلستان است و در کانادا تحصیل کرده و هم اکنون در یوبیسافت در تورنتو مشغول به کار است.

او می‌گوید:” من نمی‌توانستم به خاطر تصمیمی که برای تحصیل در کانادا گرفته‌ام از این راضی‌تر باشم. زمانی که من اینجا ثبت نام کردم فکرش را نمی‌کردم که مشغول به کار شوم اما در حقیقت زمانی که فارغ التحصیل شدم تقریبا به راحتی کار پیدا کردم و از اینکه در جایی شاغل هستم که علاقه دارم، لذت می‌برم.”

تا چه مقدار این مطلب مفید بود؟

میزان ستاره دلخواه را کلیک کنید

میانگین 5 / 5. تعداد: 3

تاکنون امتیازی ثبت نشده

سوالات و نظرات خود را بنویسید