شرط معدل و سیستم نمره دهی در آلمان چگونه است؟

شرط معدل در آلمان
4.4
(8)

پیش از اینکه درباره شرط معدل برای تحصیل در آلمان صحبت کنیم، باید درباره سیستم آموزشی و نمره‌دهی در این کشور بدانیم. در آلمان سیستم نمره‌دهی با ایران کاملا متفاوت است. در ایران نمره دانش‌آموزان و دانشجویان از صفر تا 20 محاسبه می‌شود. این در حالی است که سیستم نمره دهی در آلمان بین یک تا 5 است. در یک مورد دیگر تفاوت‌هایی بین سیستم نمره‌دهی در ایران و آلمان وجود دارد. براساس سیستم نمره‌دهی در ایران 20 بالاترین نمره است. در حالی که در آلمان 5 پایین‌ترین نمره محسوب می‌شود. دانشجویان اگر چنین نمره‌ای را بگیرند، درس مربوطه را رد شده‌اند.

معنا و مفهوم نمرات در آلمان

نمره 1: معادل نمره 20 در سیستم نمره‌دهی ایران است. با گرفتن این نمره یعنی شما بهترین عملکرد را داشته‌اید.
نمره 2: به معنای خیلی خوب است. با گرفتن این نمره یعنی شما سطح عملکرد خیلی خوبی در دروس خود داشته‌اید.
نمره 3: این نمره یعنی عملکرد شما رضایت‌بخش بوده است. گرفتن این نمره توسط دانشجویان نشان‌دهنده متوسط بودن آنهاست.
نمره 4: یعنی شما پایین‌تر از حد انتظار ظاهر شده‌اید. نمره قابل قبولی نیست، اما با این نمره رد نمی‌شوید.
نمره 5: پایین‌ترین نمره در سیستم نمره دهی آلمان است. با گرفتن این نمره یعنی درس یا واحد مربوطه را نتوانسته‌اید با موفقیت پاس کنید.

GPA چیست؟

GPA مخفف Grade Point Average یا همان معدل به زبان انگلیسی است. همانطور که می‌دانید یکی از شروط مهم تحصیل در کشور آلمان شرط معدل است. شرط معدل در آلمان نیز با توجه به مقاطع مختلف تحصیلی و حتی رشته‌ شما متفاوت است. اگر قصد تحصیل در کالج ها یا دانشگاه های آلمان را دارید، باید شرط معدل را در وب‌سایت کالج یا دانشگاه موردنظرتان جست‌وجو کنید. در ادامه درباره شرایط کلی معدل برای تحصیل در مقاطع مختلف آلمان بیشتر خواهیم گفت.

ارزیابی شرط معدل برای تحصیل درکشور آلمان

حالا که با سیستم نمره دهی در آلمان آشنا شدید، بیایید درباره شرط معدل برای تحصیل در کشور آلمان صحبت کنیم. حداقل شرط معدل برای تحصیل در کشور آلمان چند است؟ حداقل شرط معدل برای تحصیل در کالج های آلمان چند است؟ حداقل شرط معدل برای تحصیل در دانشگاه های آلمان چند است؟

شرط معدل برای تحصیل در کالج های آلمان

شرط معدل برای تحصیل در کالج های آلمان به معدل دیپلم دانشجویان بستگی دارد. معدل دیپلم دانشجویان برای تحصیل در کالج های آلمان باید بالای 14 باشد. امکان اخذ پذیرش از کالج های آلمان با معدل کمتر نیز ممکن است باشد، اما ریسک ریجکت شدن ویزای آلمان بالا می‌رود.

قبولی کنکور ایران برای تحصیل در کالج‌های آلمان نیاز است. موسسه ما بدون قبولی کنکور ایران برای دانشجویان از موسسات آموزش عالی آلمان پذیرش می‌گیرد.

شرط معدل برای تحصیل در دانشگاه های آلمان

شرط معدل برای تحصیل در دانشگاه های آلمان به مقطعی که در آن تحصیل می‌کنید بستگی دارد. شرط معدل برای تحصیل کارشناسی در آلمان به معدل دیپلم شما بستگی دارد که باید بالای 14 باشد. همچنین شرط معدل برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز معدل کارشناسی است. دانشجویان برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان باید معدل بالای 14 در مقطع کارشناسی بگیرند.

شرط معدل برای تحصیل دکترا در آلمان

شرایط تحصیل دکترا در آلمان متفاوت است. دکترا در واقع یک پوزیشن کاری محسوب می‌شود. باید یک استاد راهنما در آلمان پیدا کنید. برخی از دانشگاه‌ها برای تحصیل دکترا در آلمان ممکن است شرط معدل نیز نیاز داشته باشند.
نکته: معدل کتبی دیپلم در ایران میانگین نمرات سال آخر دبیرستان شماست، در حالی که معدل کل دیپلم، میانگین نمرات سه سال دبیرستان محسوب می‌شود. شرط معدل برای تحصیل در کشور آلمان معدل کل شماست.

تا چه مقدار این مطلب مفید بود؟

میزان ستاره دلخواه را کلیک کنید

میانگین 4.4 / 5. تعداد: 8

تاکنون امتیازی ثبت نشده

3 دیدگاه
 • پاسخ کمالان

  تیر 5, 1401, 10:49 ق.ظ

  من اصل همه مدارکم رو دارم به غیر از دیپلمم!
  برای دکتری میخوام اپلای کنم
  بنظرتون لازمم میشه برم بگیرم؟
  یا همون آخرین مدرک تحصیلی کفایت میکنه؟

  من یه شهر دیگه درس میخوندم سختمه برم دنبالش

  • پاسخ روابط عمومی

   مهر 24, 1401, 9:53 ق.ظ

   با سلام و احترام
   مدارک مربوط به تمام مقاطع تحصیلی نیاز به بررسی و ترجمه دارند . پیشنهاد می شود مدرک مربوطه را برای پروسه ی پذیرش همراه داشته باشید

 • پاسخ مجله مهاجرت

  بهمن 18, 1401, 6:22 ب.ظ

  سلام.وقت بخیر .
  در مورد میشه راهنمایی بفرمایید؟

سوالات و نظرات خود را بنویسید