سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

تحصیل در روسیه

راهنمای جامع اخذ ویزای دانشجویی روسیه

study in russia

روسیه

مشاوره رایگان

تحصیل در روسیه چیست؟

تحصیل در روسیه و دانشگاه‌های معتبرش آرزوی هرکسی است و به دلیل نزدیک بودن این کشور به ایران، مورد تأیید بودن توسط کشورهای اروپایی و رنکینگ بالای دانشگاه‌ها و هزینه‌های پایین تحصیل در این کشور توجه هر دانشجویی را به خود جلب می‌کند و افراد زیادی را به سمت خود می‌کشاند. دانشگاه‌های روسیه دارای بالاترین استاندارد‌های آموزشی روز دنیا می‌باشند. سیستم آموزشی در بسیاری از دانشگاه‌های روسیه دانشجومحور است و هزینه زندگی و دانشگاه در کشور روسیه بسیار پایین است.
فهرست مطالب
مشاوره رایگان تلفنی

شرط ورود به دانشگاه‌های روسیه چیست؟

متقاضیان باید دارای دیپلم ریاضی یا دیپلم تجربی و یا علوم انسانی باشند. برای ورود به دانشگاه‌های روسیه نیاز به مدرک زبان خاصی نیست و تحصیل به دو زبان روسی و انگلیسی امکان‌پذیر است. شرط ورود به مقاطع با زبان روسی شرکت در پادفک می‌باشد و پس از اتمام این دوره دانشجو می‌تواند در آزمون ورودی نه چندان سخت دانشگاه شرکت و سپس انتخاب رشته کند. آزمایش HIV و گواهی سوءپیشینه از جمله مدارکی است که ارائه آن‌ها برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه الزامی است.

شرایط پذیرش چگونه است؟ ـ آپدیت ۲۰۲۰

در دوره پادفک دروس پیش‌نیاز و مهارت‌های زبانی، آشنایی با قوانین و فرهنگ روسیه آموزش داده می‌شود و دانشجو پس از پایان این دوره مدرک دیپلم دریافت خواهند کرد.

دانشجویانی که متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های روسیه در مقطع کارشناسی ارشد می‌باشند برای اخذ پذیرش تحصیلی در این مقطع باید مدرک کارشناسی و در مقطع دکترا بایستی دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد باشند و این مدرک‌ها را برای اخذ پذیرش تحصیلی به دانشگاه‌ها ارائه نمایند. همچنین تحصیل در مقطع دکترا نیازمند داشتن استاد راهنما یا سوپروایزر است. به دلیل این‌که در این مقطع دانشجو باید دائماً با استاد راهنمای خود در ارتباط باشد باید تسلط زیادی روی زبان انگلیسی یا روسی داشته باشد. تحصیل در این مقطع بیشتر به شکل پژوهش و تحقیقات می‌باشد. دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع دکترا در روسیه باید این نکته را مد نظر داشته باشند که تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان امکان‌پذیر نیست و این مدرک نشان‌دهنده تسلط دانشجو بر دانش علمی خود می‌باشد.

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع ویزای تحصیلی مجارستان

شرایط دانشجو پس از اتمام تحصیلاتش چیست؟

دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود می‌توانند برای ادامه تحصیل خود به کشور‌هایی چون کانادا و آمریکا اقدام می‌کنند. درصورتی‌که قصد کار در کشور مورد نظر را داشته باشند بایستی به ایران مراجعت و از طریق کنسولگری اقدام به تغییر ویزای خود کنند در این روش ثبت ورود و خروج از روسیه الزامی است.

رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌های روسیه کدامند؟

رشته های پزشکی

پزشکی عمومی / دندانپزشکی / داروسازی / پزشکی اطفال / تخصص رشته‌های پزشکی / تخصص رشته‌های جراحی

مقطع لیسانس

مدیریت / اقتصاد / حقوق / شیمی / مهندسی نفت / مهندسی کامپیوتر / مهندسی مکانیک / مهندسی برق / ریاضیات / مهندسی عمران / فناوری اطلاعات / فناوری مواد / مدیریت فنی سیستم‌ها / ادبیات / گرافیک / تاریخ / فلسفه / روان‌شناسی / فیزیک / جامعه‌شناسی / علوم سیاسی / کشاورزی / معماری / کنترل فنی سیستم / معدن / مهندسی نفت‌وگاز / مهندسی نانو / مهندس رادیو (تخصص تکنولوژی صوتی و تصویری) / الکترونیک (فناوری فلیم و تلویزیون) / تلویزیون (تولید و پخش تلویزیون) / علوم انسانی و هنر (تخصص طراحی در سینما و تلویزیون) / فرهنگ و هنر (خلاقیت در فیلم و عکس و ویدئو) / فیلم‌نامه‌نویسی / طراحی درصنعت رسانه / بازسازی فیلم و عکس / بازیگری: تئاتر و فیلم درام / انیمیشن و گرافیک کامپیوتری / مدیر فیلم و تلویزیون / کارگردانی / مدیر انیمیشن و گرافیک کامپیوتری / مدیر برنامه تلویزیونی / فیلم‌برداری سینما / فیلم‌برداری تلویزیون / تهیه‌کننده فیلم و تلویزیون / مطالعات فیلم / تربیت بدنی / توریسم ورزشی / مجری تئاتر و فستیوال / تبلیغات و روابط عمومی / توریسم / خدمات هتل‌داری / پزشکی ورزشی (فیزیوتراپی)

مقطع فوق لیسانس

مدیریت / اقتصاد / حقوق / شیمی / مهندسی نفت / مهندسی کامپیوتر / مهندسی مکانیک / مهندسی برق / مهندسی عمران / فناوری اطلاعات / فناوری مواد / مدیریت فنی سیستم‌ها / ادبیات / گرافیک / فلسفه / روان‌شناسی / فیزیک / جامعه‌شناسی / زمین‌شناسی / علوم سیاسی / کشاورزی / کنترل فنی سیستم / معماری / مهندسی نانو / روابط بین‌الملل / مهندس رادیو (تخصص تکنولوژی صوتی و تصویری) / فرهنگ و هنر (خلاقیت در فیلم و عکس و ویدئو) / فیلم‌نامه‌نویسی / تربیت بدنی / تبلیغات و روابط عمومی / انسان‌شناسی قومی / پزشکی ورزشی (فیزیوتراپی)

مقطع دکترا

مدیریت / اقتصاد / حقوق / شیمی / مهندسی نفت / مهندسی کامپیوتر / مهندسی مکانیک / مهندسی برق / تاریخ / فلسفه / روان‌شناسی / ریاضیات / فیزیک / جامعه‌شناسی / زمین‌شناسی / علوم سیاسی / کشاورزی / اقتصاد / معماری / مهندسی عمران / علوم زیست / پزشکی ورزشی (فیزیوتراپی) / علوم آموزشی

امکان‌پذیرش برای کدام‌یک از دانشگاه‌های روسیه فراهم است؟

برخی از دانشگاه‌های برتر روسیه عبارتند از:

 • دانشگاه گوبکین
 • دانشگاه سیچینوا
 • انشگاه پلی‌تکنیک سن‌پطرزبورگ
 • دانشگاه دوستی ملل
 • دانشگاه ورزش، توریسم و جوانان مسکو

و بسیاری دانشگاه‌های دیگر

شرایط کار در روسیه برای دانشجویان در حین تحصیل چگونه است؟

کار پاره‌وقت و متناسب با رشته تحصیلی در کشور روسیه با کمی سختگیری همراه است. دانشجو بایستی از پلیس اداره مهاجرت و همچنین واحد دانشگاه خود موافقت‌نامه‌ای برای کار پارت‌تایم داشته باشد؛ در غیر این‌صورت به هیچ عنوان حق کار نخواهید داشت. زمان کار دانشجویی برای دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی و همین‌طور دوره لیسانس ۱۰ ساعت در هفته و برای دکترا و فوق‌لیسانس ۲۰ ساعت در هفته می‌باشد.

هزینه تحصیل در روسیه چقدر است؟

یکی از مزیت‌های تحصیل در روسیه هزینه اندک شهریه در آن می‌باشد. در رشته‌های پزشکی متقاضی با 2000 تا 8600 دلار می‌تواند شهریه هر ترم را پرداخت کند و در سایر رشته‌ها این هزینه بین 2570 تا 5170 دلار در هر ترم می‌باشد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی روسیه چیست؟

اخذ پذیرش:

پاسپورت (ترجمه روسی – تأییدشده توسط سفارت روسیه)

مدارک تحصیلی (ترجمه روسی – تأییدشده توسط سفارت روسیه)

ریزنمرات (ترجمه روسی – تأییدشده توسط سفارت روسیه)

اخذ ویزا:

اصل پاسپورت (با 18ماه اعتبار)

پذیرش دانشگاه:

بیمه مسافرتی 3 ماهه

آزمایش HIV

1قطعه عکس

گواهی سوءپیشینه

گواهی سلامت

تحصیل در روسیه را به چه کسانی پیشنهاد می‌دهیم؟

 • اگر تمایل به ادامه تحصیل به زبان روسی دارید
 • اگر تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های اروپایی در آینده دارید
 • اگر تمایل به آموزش زبان توسط اساتید روسی زبان دارید
 • اگر محدوده سنی شما مناسب ادامه تحصیل در کشورهای دیگر نیست.

مزایای مهاجرت به روش تحصیل در روسیه

آموزش با کیفیت

روسیه به دلیل تأکید شدیدش بر آموزش، به ویژه در زمینه هایی مانند علم، مهندسی، پزشکی و هنر مشهور است.

شهریه مقرون به صرفه

هزینه های تحصیل در روسیه اغلب در مقایسه با بسیاری از کشورهای غربی پایین تر است و باعث می شود تحصیل برای دانشجویان بین المللی قابل دسترسی تر باشد.

پیشنهادات برنامه های متنوع

دانشگاه های روسیه طیف گسترده ای از برنامه ها را در رشته های مختلف ارائه می دهند که علایق دانشگاهی و اهداف شغلی مختلف را تامین می کنند.

فرصت های تحقیقاتی

روسیه سنت قوی در تحقیقات علمی دارد و فرصت هایی را برای دانشجویان فراهم می کند تا در پروژه های تحقیقاتی پیشرفته شرکت کنند.

میراث فرهنگی

تحصیل در روسیه، قرار گرفتن در معرض میراث فرهنگی غنی از جمله ادبیات، موسیقی، هنر و بناهای تاریخی را ارائه می دهد.

آموزش زبان

تحصیل در روسیه به شما این امکان را می دهد که مهارت های زبان روسی خود را بیاموزید یا بهبود بخشید، که هم به دلایل شخصی و هم به دلایل حرفه ای می تواند ارزشمند باشد.

بین المللی جامعه

دانشگاه های روسیه اغلب دارای بدنه دانشجویی متنوعی هستند که فرصتی برای تعامل با دانشجویان از سراسر جهان فراهم می کند.

فرصت های سفر

اندازه وسیع و مناظر متنوع روسیه فرصت های سفر متعددی را برای کشف زیبایی های طبیعی و مناطق منحصر به فرد این کشور فراهم می کند.

معایب مهاجرت به روش تحصیل در روسیه

مانع زبان

در حالی که برخی از برنامه ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند، بخش قابل توجهی از آموزش ممکن است به زبان روسی باشد. موانع زبانی می تواند بر تحصیل و زندگی روزمره شما تأثیر بگذارد.

سازگاری فرهنگی

انطباق با فرهنگ، آداب و رسوم و هنجارهای اجتماعی جدید ممکن است زمان ببرد، به خصوص اگر با جامعه روسیه آشنا نباشید.

چالش های بوروکراتیک

پرداختن به وظایف اداری مانند ویزا، ثبت نام و مستندات ممکن است پیچیده و زمان بر باشد.

آب و هوای سخت

روسیه در بسیاری از مناطق زمستان های سختی را تجربه می کند که می تواند برای دانش آموزانی که از آب و هوای گرم تر هستند چالش برانگیز باشد.

فاصله از خانه

بسته به کشور شما، روسیه ممکن است دور از خانواده و شبکه های حمایتی باشد که به طور بالقوه منجر به احساس انزوا می شود.

منابع محدود انگلیسی

در خارج از شهرهای بزرگ، یافتن منابع انگلیسی برای زندگی روزمره ممکن است چالش برانگیزتر باشد.

تفاوت‌های سیستم آموزشی

ساختار سیستم آموزشی روسیه و روش‌های آموزشی ممکن است با آنچه شما به آن عادت کرده‌اید متفاوت باشد و نیاز به تنظیم داشته باشد.

نگرانی های ایمنی

در حالی که بسیاری از مناطق روسیه ایمن هستند، برخی از مناطق ممکن است نگرانی های ایمنی داشته باشند که دانش آموزان باید از آن آگاه باشند.

پویایی فرهنگی و سیاسی

پویایی سیاسی و فرهنگی روسیه ممکن است بر تجربه کلی تأثیر بگذارد، به ویژه هنگام بحث در مورد موضوعات حساس.

سوالات متداول در مورد تحصیل در روسیه

به صورت معمول هزینه‌های یک ماه زندگی دانشجویی در روسیه معادل ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه است. طبیعی است که در شهرهایی همانند مسکو این هزینه تا ۱۵٪ افزایش و در شهرهایی همانند سن‌پطرزبورگ تا ۱۵٪ کاهش را تجربه کنید. در این عدد مسائل مربوط به اسکان،‌ خورد و خوراک و حمل‌ونقل و حتی تفریح در نظر گرفته شده است.

امکان همراهی همسر و فرزندان زیر 18 سال در طول مدت تحصیل دانشجو به صورت اقامت موقت وجود دارد.

پادفک دوره‌ای یکساله و معادل 1000 ساعت آموزش دروس پیش‌نیاز و مهارت‌های زبانی است. همچنین سطح کارشناسی 4 سال، کارشناسی ارشد 2 سال و دکترا 3 تا 4 سال می‌باشد. پذیرش دانشگاه‌های روسیه یک بار در سال و در ماه سپتامبر می‌باشد.

مقالات مرتبط

سایر روش های مرتبط

تحصیل دکتری در فرانسه

دوره زبان در فرانسه

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

تحصیل کارشناسی در فرانسه

ویزا تحصیلی ایتالیا

تحصیل دکتری در ایتالیا

تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

تحصیل کارشناسی در ایتالیا

تحصیل کارشناسی در چین

تحصیل کارشناسی ارشد در چین

تحصیل کارشناسی در چک

تحصیل کارشناسی ارشد در چک

تحصیل کارشناسی در فنلاند

تحصیل دکتری در فنلاند

تحصیل کارشناسی ارشد در فنلاند

تحصیل کارشناسی در ترکیه

تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا

تحصیل کارشناسی در اسپانیا

ویزا تحصیلی اسپانیا

تحصیل دکتری در اسپانیا

تحصیل کالج در اسپانیا

تحصیل پزشکی در اسپانیا

تحصیل دکتری در آلمان

ویزا تحصیلی آلمان

تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

تحصیل کارشناسی در آلمان

تحصیل کالج در آلمان

تحصیل کالج در کانادا

تحصیل دکتری در کانادا

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

ویزا تحصیلی کانادا

تحصیل کارشناسی در کانادا

تحصیل دبیرستان در کانادا

ویزا تحصیلی انگلیس

تحصیل دبیرستان در انگلیس

تحصیل کالج در انگلیس

تحصیل دکتری در انگلیس

تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس

تحصیل کارشناسی در انگلیس

تحصیل دبیرستان در مجارستان

تحصیل کالج در مجارستان

تحصیل کارشناسی ارشد در اتریش

تحصیل دکتری در اتریش

تحصیل کارشناسی در اتریش

تحصیل در فنلاند

دوره زبان در مجارستان

تحصیل در مجارستان

تحصیل در چک

تحصیل در نیوزیلند

تحصیل در اسپانیا

تحصیل در سوئیس

تحصیل در ترکیه

تحصیل در مالزی

تحصیل در فرانسه

تحصیل در آمریکا

تحصیل در چین

تحصیل در اتریش

تحصیل در اسلواکی

تحصیل دوره زبان در سوئد

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در انگلیس

تحصیل در آلمان

تحصیل در کانادا

اگر مایل هستید در انتخاب روش و کشور مناسب خودتان راهنمایی اخذ کنید، با ما در تماس باشید...

نظرات دیگران درباره تحصیل در روسیه

22 پاسخ

  1. با درود و وقت به خیر
   به صورت میانگین در حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ دلار در ماه هزینه خواهید داشت.

 1. حتی اگر بخواهیم به زبان انگلیسی درسامون باشه بازم شرکت تو این کلاسهای پیش نیاز اجباریه؟

 2. سلام
  حتی اگر بخواهیم کار کنیم یا بخواهیم ادامه تحصیل بدهیم باز هم باید برگردیم ایران ؟ بعد وقتی برگشتیم خودمون باید برای دریافت ویزا اقدام کنیم یا شرکت شما کمکمون میکنه ؟

 3. سلام وقت بخیر آیا امکان تبدیل ویزای تحصیلی به کاری بعد از تحصیل وجود دارد ؟ یا باید به ایران مراجعت کرد و اقدام نمود ؟

  1. درود و وقت به خیر
   بله. این امکان در روسیه هست. هرچند که نیاز به جاب آفر دارد.

 4. سلام من ۲3 سالمه دیپلم تجربی معدل کل ۱۹ و پیش دانشگاهی ۱۷ میخواستم ببینم برای دندان پزشکی یا پزشکی یا داروسازی امکان بورسیه هست ؟؟

  1. درود و وقت به خیر
   امکان اقدام دارید. اما ابتدا باید پادفک را بگذرانید.

 5. سلام
  من 19 سالم هست و مقداری زبان روسی بلد هستم
  با معدل ۱۸ میتونم در رشته های مهندسی و فنی بورسیه بشم؟

  1. با سلام و وقت بخیر
   پیشنهاد می کنم با موسسه در ارتباط باشید مدارک تحصیلی و رزومه شما نیاز به بررسی دارد.

 6. سلام من 18 سالم هست و امسال کنکور دارم میخواستم بپرسم که میتونم مدرک زبان هم روسی و هم انگلیسی رو اونجا بگیرم؟

  1. با سلام و وقت بخیر
   دوره اختصاصی برای این زبان ها برگزار نمی شود

 7. سلام..من دیپلم تجربی دارم با معدل 14:16..19 سالمه..برای تحصیل در رشته ی داروسازی یا دندانپزشکی در خارج از کشور باید چه اقداماتی انجام بدم؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر
   تحصیل در دوره پیش پزشکی به شما توصیه می شود.

 8. درود
  میشه برای خریدن زمان و سرعت روند کار مدارکو ببریم روسیه ترجمه کنی؟
  یا مثلا اول برم ساکن شم اونجا توریستی بعد پروسه کارامو از اونجا بسپارم بهتون برای اپلای دانشگاهی و تغییر ویزای توریستی به تحصیلی؟

  برا پزشکی میخوام اقدام کنم
  نزدیک 18 سالمه

  بخاطر سربازی عجله دارم

 9. سلام و ممنون برای مطالب خیلی خوبتان
  در روسیه تحصیل چه رشته هایی ممنون است؟
  و یا مثلا چه مشاغل و پُست هایی برای خارجی ها و ایرانیان بخصوص ممنوع است؟

  من کمی تمایل به فعالیتهای سیاسی و مدنی دارم
  و فمنیستم به شدت

 10. تو شرایط جنگ روسیه و اوکراین …برای تحصیلی اقدام کردن (روسیه) اوضاع بهتر شده برای ایران یا بدتر؟
  اصلا این موضوع تاثیری گذاشته روی روند پذیرش ها و ویزاهای تحصیلی و توریستی؟

 11. سلام – من یک آموزشگاه و یک استاد پیدا کردم در روسیه که در زمینه تخصصی و رشته تحصیلی من تدریس میکنه و کلاسهای آزاد و دوره های مختلف کوتاه مدت برگزار میکنه – دوست دارم برم توی دوره هاش شرکت کنم و مدرکهاش رو بگیرم
  لطفا راهنماییم کنید که آیا من باید برای ویزای تحصیلی اقدام کنم یا کاری یا توریستی؟
  اصلا تشخیص این موضوع با خود منه یا زمانی که میریم سفارت خودشون میگن که چه ویزایی بگیریم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل نمایید

کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

فرم ارزیابی مهاجرت

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .