سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

چشم اندازهای پس از بیماری کرونا برای منطقه شینگن

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
برای دریافت مشاوره رایگان این فرم را تکمیل کنید

مشاوره رایگان

چشم اندازهای پس از بیماری کرونا برای منطقه شنگن

COVID-19 مهم ترین چالش را برای سیستم منطقه شنگن ایجاد کرده است.

با شیوع ویروس کرونا در اروپا در ماه مارس، حداقل 17 کشور عضو مرزهای خود را بستند و اکثر سفرها به کشورهای همسایه را ممنوع کردند. این تاثیرات قابل مشاهده بود، زیرا کامیون های حامل مواد غذایی ضروری و تجهیزات پزشکی در راهبندهای طولانی در انتظار باز شدن مرزها گرفتار شدند. شهروندان اتحادیه اروپا در پست های بازرسی بزرگراهی پراکنده شدند و خدمات خطوط هوایی متوقف شد.

زمانی که لهستان مرزهای خود را مسدود کرد، کشورهای بالتیک مجبور شدند برای بازگرداندن شهروندان خود از آلمان، پروازها و کشتی‌ها را ترتیب دهند. اگرچه مرزهای داخلی شینگن عمدتاً برای تعطیلات تابستانی باز شده است، اما ممکن است دوباره بسته شوند، به ویژه با افزایش مجدد موارد COVID-19 در بسیاری از کشورها تا اواخر جولای. نروژ قرنطینه اجباری را برای افرادی که از اسپانیا باز می گردند وضع کرده است و این ممکن است به کشورهایی مانند کرواسی، رومانی و پرتغال نیز کشیده شود. آلمان احتمالاً آزمایش اجباری را برای مسافرانی که از این کشور می آیند اجرا می کند کشورهای پرخطر شینگن

وقتی اقدامات اضطراری به حالت عادی تبدیل می شود

نظرسنجی‌های اخیری که برای شورای اروپا در امور خارجی و سایرین انجام شده است نشان می‌دهد که در حالی که مردم همچنان از یک واکنش هماهنگ در سراسر اتحادیه اروپا برای حمایت از همه‌گیری حمایت می‌کنند، تقاضای آنها برای کنترل مرزی قوی‌تر افزایش یافته است. بازگرداندن کنترل‌های مرزی در پشت صحنه و ایجاد مرزهای محافظت شده می‌توانست پنج سال پیش تقریباً غیرقابل تصور باشد. با این حال، امروزه ارزیابی مجدد و بستن مرزها به بخشی از ابزار پذیرفته شده برای کشورهای عضو برای پاسخگویی به شرایط اضطراری مرزی تبدیل شده است.

کشورهای عضو منطقه شنگن به بستن سریع مرزها در مواقع بحران – خواه مهاجرت دسته جمعی یا بیماری های عفونی – با هماهنگی نزدیک تر با شرکای ملی خود و نه در سطح اتحادیه اروپا متوسل می شوند. در نهایت، اتحادیه اروپا اقداماتی را برای هماهنگ کردن شرایط در مرزهای داخلی و خارجی انجام داد و استانداردهای مشترکی را برای بازگشایی مرزهای داخلی و محدود کردن سفرها توصیه کرد. از کشورهای ثالث، اما چنین هماهنگی تنها پس از آن رخ داد که کشورهای عضو به طور غریزی به سرعت و به طور یکجانبه اقدام به بستن مرزهای خود کردند.

علاوه بر این، اثرات دور اخیر کنترل‌های مرزی تأثیر محدودی بر منصرف کردن برخی کشورها از مزایای کنترل مرزی داشته است. با بسته شدن گسترده مرزها در ماه مارس، تقاضا برای پناهندگی هم در مرزهای خارجی اروپا و هم در کشورهای واقع در مسیرهای مهاجرت به میزان قابل توجهی کاهش یافت. داده های دفتر حمایت از پناهندگی اروپا (EASO) نشان داد که درخواست های پناهندگی در اتحادیه اروپا در ماه مارس تنها 13 درصد بیشتر از درخواست های مشاهده شده در ژانویه و فوریه بوده است که نشان دهنده پایین ترین سطح از سال 2014 است. برای کشورهای دورتر از مرزهای خارجی، این کاهش حتی یکسان بوده است. با توجه به اینکه بسته شدن مرزهای داخلی تحرکات ثانویه را محدود می کند، بارزتر است. به عنوان مثال، در ماه آوریل، دانمارک فقط یک درخواست پناهندگی در روز داشت.

این موضوع چندان مورد توجه دولت‌های اروپایی، به‌ویژه دولت‌هایی که مدت‌هاست به این موضوع پرداخته‌اند، نشده است از حرکت ثانویه مداوم در منطقه بدون مرز شکایت کرد. از این رو، این خطر وجود دارد که غریزه بازگشت به مرزهای ملی در مواقع بحران قوی تر شود، به خصوص اگر امواج بعدی ویروس خواستار بازگرداندن برخی محدودیت های سفر باشد.

کسری اعتماد

نقص اعتماد

برقراری مجدد کنترل‌های مرزی نشان‌دهنده عدم اعتماد ذاتی کشورهای عضو اتحادیه اروپا در زمینه‌های سیاسی حیاتی، از مدیریت جریان‌های مهاجرت گرفته تا حمایت از سلامت عمومی و پیشگیری از تروریسم است. این امر مشکل ساز می شود زیرا سیستم ویزای شینگن به کشورهایی متکی است که برای تقسیم مسئولیت ها به یکدیگر اعتماد دارند، چه از طریق ارائه دادرسی عادلانه برای پناهجویان یا جلوگیری از گردش کالاهای غیرقانونی یا بازیگران شرور در مرزهای خارجی. مدیریت یک بیماری عفونی به اعتمادی مشابه نیاز دارد، اعتمادی که ظرفیت انجام آزمایش‌های دقیق، گزارش دقیق داده‌ها و تصمیم‌گیری منطقی در مورد زمان و نحوه اجرای گزینه‌های معقول را تقویت می‌کند.

با این حال، در سال 2020، بسیار شبیه به اوج بحران مهاجران و پناهندگان در سال 2015، ثابت شد که اعتماد یک کالای کمیاب است. کشورهای عضو مکرراً به این نتیجه رسیدند که در انجام اقدامات لازم و در عین حال که مایل به حفظ فضای باز هستند، اعتماد ندارند کانال های ارتباطی با سایر شرکای نزدیک، خواه حفظ آنها از طریق تجارت یا نزدیکی، علیرغم مشاجره با دیگر اعضای اتحادیه اروپا در مورد جریان های مهاجرت یا کنترل های مرزی.

مناطق با سابقه طولانی تجارت تمایل دارند سطح باز بودن روابط و مرزها را حفظ کنند. این در تضاد با آلمان است که به سرعت مرزهای خود را با بسیاری از همسایگان، از جمله اتریش، که روابط خود را به دلیل اختلافات مهاجرتی به هم خورد، می بندد. با این حال، به لطف روابط نزدیک بین هر دو کشور و درخواست‌های موفق و گسترده ساکنان محلی برای جلوگیری از عبور غیرقانونی مرزها، مرز بین هلند و آلمان در طول این بحران حفظ شد. اقدامات اولیه برای بازگشایی مرزها نیز در امتداد خطوط منطقه ای انجام شد. به عنوان مثال، حباب سفر بالتیک اولین توسعه ای بود که در منطقه شنگن ظاهر شد، به طوری که هر سه کشور بالتیک محدودیت های مرزی داخلی را برای شهروندان خود از اواسط ماه مه لغو کردند.

ایجاد شرایط برای اعتماد در غیاب کنترل ممکن است زمینه را برای مناقشه مداوم بین دو نیرو در آینده منطقه شنگن فراهم کند:

بسته شدن یکجانبه مرزها در پاسخ به تهدیدها
بازگشت به یک تلاش هماهنگ تحت هدایت اتحادیه اروپا، که ممکن است در معرض خطر انقباض باشد

هر گونه گرایش به افراط گرایی یا از خود راضی بودن، اساس نظام شینگن و تعهد اعضای آن به حفظ تعهدات جمعی خود را نسبت به اصل حرکت آزاد تضعیف می کند. بازگشایی مرزهای اروپا و مقابله با این خطر مستلزم توجه به موضوع مهمی است. انجام این کار مستلزم انجام اقدامات خاص برای ایجاد اعتماد در میان کشورهای عضو است. درس های ارزشمند از همکاری های گذشته در طول بحران مهاجرت 2015-2016 بینش هایی را برای همه گیری جهانی COVID-19 ارائه می دهد. بدون تأخیر، استفاده از ابزارهای جایگزین مانند اشتراک گذاری اطلاعات یا ظرفیت های نظارت بلادرنگ کشورهای عضو به جای اتکای صرفاً به قانون، ممکن است مصلحت تر باشد. اصلاحات

بیشتر بخوانیم: افتتاح حساب بانکی در اروپا

ابزارهای جایگزین در شرایط خاص در منطقه شینگن

ابزارهای جایگزین در شرایط خاص

افزایش قابلیت اطمینان و سرعت در اشتراک گذاری داده ها و اطلاعات

بهبود درک در مورد نحوه مدیریت مسائل مربوط به بحران هر کشور می تواند به کاهش تردید و پیشروی در زمینه های پیشرو قبل از خارج شدن از کنترل کمک کند. در حوزه مدیریت مهاجرت، سیستم “Eurodac” مسیر مستقیمی را برای کشورهای عضو فراهم می کند تا به سرعت اطلاعات مربوط به متقاضیان پناهندگی و مرزهای غیرمجاز را مبادله کنند و از اجرای صحیح قوانین اتحادیه اروپا در تعیین مسئولیت های پناهندگی اطمینان حاصل کنند. ارزیابی‌های دوره‌ای برنامه‌های عضو شنگن توسط یک کشور عضو، یک کارت گزارش عمومی را ارائه می‌دهد که مسائل بالقوه را برای وضوح بهتر برجسته می‌کند.

در حوزه سلامت عمومی، نظارت بر شرایط توسط مرکز اروپایی پیشگیری و کنترل بیماری و تلاش‌ها برای اجرای برنامه‌های ارتباطی فرامرزی که شامل تعاملات فراتر از مرزها می‌شود، ممکن است نقش مشابهی داشته باشد.

تسهیل همکاری های بین المللی از طریق ایجاد عملیات هماهنگ سازه های

به عنوان مثال، مبادلات منظم و ارتباط مستقیم بین پرسنل واحد دوبلین در کشورهای عضو، اعتماد به تصمیمات یکدیگر را آسان‌تر کرده است، و تخصیص مسئولیت‌های پناهندگی را تسهیل می‌کند و انتقال دوبلین را قابل مدیریت‌تر می‌کند. در همین راستا، یک گروه کاری مرزی که در ماه مارس بین بلژیک، هلند و نوردراین-وستفالن تأسیس شد، شرایط بهداشت عمومی را زیر نظر گرفت و واکنش منطقه‌ای را هماهنگ کرد.

ادغام نوآوری های تکنولوژیکی برای نظارت یا کاهش تنش

زمانی که نیاز آشکار به کنترل مرزها ایجاد شود.

تحرک مرزی و جلوگیری از خاموش شدن کامل

به دنبال توصیه کمیسیون اروپا در اواسط ماه مارس، بسیاری از کشورهای عضو برای جلوگیری از تأخیر در تحویل یا به حداقل رساندن آنها، «خط‌های سبز» را برای کامیون‌های حمل بار در منطقه شینگن اختصاص دادند. مقامات سپرهای شیشه ای در مرزهای آلمان و لوکزامبورگ ایجاد کردند که به مسافران مرزی امکان می داد آنها را برای تسریع در عبور خود به نمایش بگذارند. کنترل های مرزی در تسهیل مدیریت مهاجرت، کشورهایی مانند هلند از دوربین‌ها و فناوری سنجش از راه دور استفاده کرده‌اند تا خطرات موجود در مرزها را مشخص کنند و در عین حال به ترافیک عادی ادامه دهند.

سرمایه گذاری در زیرساخت ها

سرمایه‌گذاری‌های اتحادیه اروپا در حمایت از ایجاد پناهندگی در کشورهای عضو، مدیریت مرزها و سیستم‌های بازگشت نقش حیاتی در رسیدگی به مسائل مربوط به اعتماد در مدیریت مهاجرت، چه از طریق وجوه از صندوق پناهندگی، مهاجرت و ادغام (AMIF) یا عملیاتی ایفا کرده است. پشتیبانی ارائه شده توسط EASO و Frontex. تلاش های اتحادیه اروپا برای حمایت از ظرفیت های آزمایشی کشورهای عضو یا پیگیری تماس ها از طریق کمک های مالی تحت برنامه های اضطراری یا تسهیل یادگیری بین کشوری می تواند نقش مشابهی را در طول یک بحران جهانی ایفا کند.

تقویت مدیریت مشترک مرزهای خارجی

مدیریت موثر مرزهای خارجی در منطقه شنگن اتحادیه اروپا یک عنصر کلیدی است. در حوزه مهاجرت و پناهندگی مدیریت، این امر چالش های مهمی را ایجاد کرده است. راه حل های مختلفی پیشنهاد شده است، از بکارگیری EASO و Frontex برای حمایت از مقامات ملی تا ایجاد رویه پناهندگی اتحادیه در مرزهای اتحادیه اروپا. برای مدیریت بهداشت عمومی، اجرای مؤثر یک سیاست مشترک ویزا، شامل کشورهای مجاز برای ورود و بررسی پروتکل‌هایی مانند آزمایش‌های پیشگیرانه یا قرنطینه، ضروری است.

سکسکه مانند پرواز اخیر بنگلادش به ایتالیا با 37 مسافر مثبت COVID-19 به طور قابل توجهی مانع از تلاش برای بازسازی اعتماد می شود. اهمیت ایجاد اعتماد – و چگونگی دستیابی به آن – درس مهمی از بحران مهاجرت پنج سال پیش است. استفاده از این بینش ها لزوماً به معنای شروع از صفر نیست. در عوض، بحران‌های جهانی نیاز به سرمایه‌گذاری در اقداماتی را برای ایجاد پایه‌ای از اعتماد و در نتیجه مصون‌سازی منطقه شینگن از بحران‌های آینده نشان داده‌اند.

بیشتر بدانیم: درباره ثبت شرکت در اروپا چه می‌دانید؟

سوالات متداول

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
14 آبان 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
یه خانم که توی کتابخانه پشت سیستمش نشسته و کلی کتاب هم روی هم جلوی سیستمش هست- بهترین کشور برای آزمون آیلتس
تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.