سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

سرزمین فلسفه و زیتون (زندگی در یونان)

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

دانشگاه های مجارستان
راحت ترین راه مهاجرت به آلمان
ویزای توریستی کانادا
سرزمین فلسفه و زیتون (زندگی در یونان)

معرفی آتن

بعید است که از دوران باستان بگوییم و از غنای تاریخی و فرهنگی آتن به‌عنوان یکی از کهن‌ترین و تأثیرگذارترین شهرهای اروپا غافل بمانیم. آتنی که امروزه پایتخت و بزرگ‌ترین شهر یونان است و بزرگانی چون سقراط و افلاطون و ارسطو و دموکریتوس و اپیکور را در دامانش پرورانده است. شهری که بیش از چهارهزار سال قدمت دارد و هر شکلی از تحولات سیاسی و اجتماعی را به خود دیده است. شهری که با اساطیر باستانی گره خورده و حتی نامش را از رقابت خدایان وام گرفته است.

در افسانه‌های یونانی چنین گفته‌اند که آتنا خدای خرد و جنگ و پوزیدون خدای آب‌ها و دریاها، بر سر به‌دست آوردن افتخار نگهبانی از شهر رقابت داشته‌ و برای جلب نظر شهروندان مسابقه‌ای ترتیب می‌دهند. قرار بر این می‌شود که هرکدام تحفه‌ای به مردم شهر تقدیم کنند و انتخاب را بر عهدۀ آنان گذارند. پوزیدون چشمه‌ای جوشان از آب شور پیشکش می‌کند و آتنا درخت زیتونی را برایشان ارمغان می‌آورد. پس این‌گونه می‌شود که مردم هدیۀ آتنا را بیشتر می‌پسندند و نامش را بر شهر می‌گذارند.

آتن از ابتدا تا به امروز تنها پایتخت یونان بوده و رکورد بسیاری از اولین‌های تاریخ اروپا و جهان را در اختیار دارد. اگر قرار باشد به مهم‌ترین دستاوردهای آتن اشاره کنیم، شاید بیراه نباشد که ابداع ماهیت دموکراسی و حکومت مردمی را، در صدر لیست قرار دهیم.

مختصات جغرافیایی آتن

آتن در یکی از خوش آب‌وهواترین مناطق دنیا واقع شده و برای افرادی که آب‌وهوای مدیترانه‌ای و متمایل به گرم را ترجیح می‌دهند، شهری کاملاً ایدئال است. آتن شهر خشک و گرمی است و در بهار و تابستانش آفتاب جانانه‌ای دارد. پاییزش معتدل است و زمستان‌هایش هیچ‌گاه بیش از حد سرد نمی‌شود و دما بین ۱۰ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد نوسان می‌کند. بهار و پاییز کم‌نظیر آتن از محبوب‌ترین اوقات سال در بین سرزمین‌های مدیترانه‌ای هستند. بارش باران در آتن محدود است و در حد بارشکی‌ست که هر از گاهی در پاییز رخ می‌دهد. برف هم چیزیست که به ندرت و چند سال یک‌بار در آن می‌بارد و شور و اشتیاق مردمش را برانگیخه می‌کند. آتن در شمال، شرق و غرب خود محصور کوهستانست و در مناطق شمالی‌‌اش، آب‌وهوای خنک‌تری دارد. مساحت ۲۹۲۸ کیلومتر مربعی آن سرشار از غارها، چشمه‌ها، دره‌های تنگ و بستر خشک‌شدۀ رودخانه‌هاست و رودی به نام ایلیسوس را در بطن شهر جای داده است. آتن از لحاظ جغرافیایی و آب‌وهوایی، سرزمینی آباد و خرم و متنوع است و شکی نیست که به‌طور کامل از خجالت طبیعت‌دوستان درمی‌آید.

بیشتر بدانیم: برای اخذ اقامت یونان از طریق خرید ملک چه شرایطی لازم است؟

گذشته تاریخی آتن

آتن خاستگاه تمدن مغرب‌زمین بوده و تاریخی به قدمت چهار هزار و پانصد سال دارد. آتن در زمان‌های دور با امپراتوری هخامنشی که در آن دوران برترین ابرقدرت دنیا بوده، زد و خوردهای فراوانی داشته است. زمانی که یونانیان بر ترکیۀ امروزی و بخش‌های دیگری از آسیا تسلط داشتند و سلطۀ هخامنشیان را بر این مناطق برنتابیدند. پس شروع به طغیان و آتش زدن معابد پارسی کردند و با تنبیه کوبندۀ داریوش هخامنشی مواجه شدند. اما داریوش به شکست شورشیان اکتفا نکرد و برای تنبیه یونان به آتن حمله کرد و در جنگی موسوم به ماراتن شکست خورد. ده سالی از آن شکست گذشت و خشایارشاه فرزند داریوش با عظیم‌ترین سپاه ممکن بازگشت و در نبرد دشوار ترموپیل، لشکریان یونان و اسپارت را از خشکی و دریا در هم کوبید و انتقامش را گرفت.

وقتی صحبت از تاریخ یونان و آتن باشد، تمرکز بر جنگ‌های گذشته کم‌لطفی است و چهرۀ درستی از این کهن‌شهر قدمت‌دار به دست نمی‌دهد. آتن گهواره فرهنگ، هنر و تمدن بوده و مشاهیر دانه‌درشت بسیاری به بشریت تحویل داده است. مشاهیری که در باب هرکدامشان می‌شود داستان‌ها گفت و از تأثیراتی که بر تمدن بشری گذاشته‌اند نقل‌ها کرد. از فیلسوفانی چون سقراط، افلاطون و ارسطو گرفته تا نویسندگان و دراماتیست‌هایی چون سوفوکل، آکیلیس و اوریپیدس تا تاریخ‌نگارانی چون زنوفون و هرودوت، و مجسمه‌ساز افسانه‌ای یونان، فیدیاس.

سرزمین فلسفه و زیتون (زندگی در یونان)

شرایط انسانی و فرهنگی آتن

جمعیت ششصد‌هزار نفری آتن مخلوطی از نژادهای مختلف است. از بلغاری، بنگلادشی، ترک و روس گرفته تا لهستانی، پاکستانی و آلبانیایی در این شهر زندگی می‌کنند و عمدۀ جمعیتش را بومیان یونیان تشکیل می‌دهند. این کشور طی سالیان دراز میزبان مهاجران بسیاری از سرتاسر اروپا و آسیا بوده و امروزه به ترکیب جمعیتی جالب توجهی رسیده است. با وجود این‌که یونانیان ساکن آتن بیشتر مسیحی ارتودوکس هستند، رگه‌هایی از سایر مذاهب و گرایشات دیگر هم در میانشان قابل مشاهده است. آتن آیینه تمام نمای زندگی در یونان است. آتنی‌ها مردمانی اجتماعی، خوش‌مشرب، اهل معاشرت و تفریح هستند. آتنی‌ها در بین شهرهای اروپایی به خون‌گرمی و مهمان‌نوازی مشهورند و نسبت به خارجی‌ها و گردشگران از هیچ کمکی دریغ نمی‌کنند و شاید همین موضوع از مزیت های زندگی در یونان باشد. کاراکتر آتن را می‌توان تلفیقی از فرهنگ شرق و غرب دانست و در عین حال شخصیتی مستقل و منحصربه‌فرد برای آن قائل شد. شهری که فرهنگ غنی و پرقدمت‌ یونان را هنوز هم که هنوزست در شریان‌هایش دارد و با کمی دقت و حوصله، آن را برای میهمانان و تازه‌‌واردانش نمایان می‌کند. جریان زندگی در آتن آن‌قدر زنده‌ و پویاست که هیچ‌گاه ساکنانش را دلزده و خسته نمی‌کند و برای وقت‌‌گذرانی و تفریح انتخاب‌های متنوعی پیشکش می‌کند. اگر هم خرده‌علاقه‌ای به تئاتر، نمایش و موسیقی در میان باشد که دیگر هیچ! چرا که آتن بدون تردید یکی از هنرپرورترین نقاط زمین است و اگر به آن دل بدهید، روحتان را به پرواز درمی‌آورد. آتنی‌ها و در کل یونانی‌ها همیشه هنر و فرهنگ‌ را جدی می‌گرفته‌اند و کماکان هم این عادت دیرینشان را حفظ کرده‌اند. در خصوص تحصیل کودکان باید گفت که تحصیل از ۶ تا ۱۵ سال در یونان اجباری است و غیر از مدارس خصوص و دولتیِ بسیاری که در آن یافت می‌شوند، مدارس بین‌المللی و مدارس انگلیسی، فرانسه و آلمانی‌زبان هم در دسترسند. آتن برای تحصیلات دانشگاهی شهر ایدئالی است و بیش از چهل دانشگاه فنی و غیرفنی دارد که بسیاری از آن‌ها هم عمومی هستند و تعدادی از آن‌ها در بین برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. برای کسانی که قصد تحصیل در خارج از کشور دارند یادآور شویم که آتن، برای علاقه‌مندان به رشته‌هایی چون تاریخ، فلسفه، علوم سیاسی، پزشکی و معماری، به غایت ایدئال است و کیفیت آموزشی بالایی را نصیبشان خواهد کرد.

حتما بخوانید: شرایط اخذ ویزای طلایی یونان

سرزمین فلسفه و زیتون (زندگی در یونان)

بیشتر بخوانیم: چگونه می‌توان اقامت اروپا را به دست آورد؟

شرایط اقتصادی آتن

آتن از لحاظ اقتصادی، با اختلاف مهم‌ترین شهر یونان است و از قدیم‌الایام یکی از شاهراه‌های تجارت در اروپا محسوب می‌شده است. بازرگانی، واردات و صادرات از رونق خوبی در پایتخت برخوردارند و انواع و اقسام تولیدات از صنایع دستی، فرش، سفال، نوشیدنی و کارخانجات صابون گرفته تا نساجی، تولید روغن زیتون، شراب و محصولات کشاورزی، نقش بسزایی در اقتصاد آتن ایفا می‌کنند. رونق تولید و گسترش کارخانه‌ها چند صباحی‌ست که دغدغۀ آلودگی هوای شهری را برای تصمیم‌گیرندگان پررنگ‌تر ساخته و باعث تغییراتی در سیاست‌گذاری‌های مالیاتی در محدودۀ شهری شده است. آتن یکی از بازیگران مهم در اقتصاد اروپا و به‌خصوص جنوب‌شرقی این قاره محسوب می‌شود. در اهمیت اقتصادی آتن همین بس که غیر از شرکت‌های بزرگ یونانی، تعدادی از ابرکمپانی‌های بین‌المللی از کوکاکولا، اریکسون و موتورولا گرفته تا سونی، سامسونگ و مایکروسافت، دفاتری در این شهر مستقر کرده‌اند. اقتصاد یونان طی سال‌های گذشته با رکود سنگین و مشکلات بسیاری مواجه بود؛ اما تا حدودی از بحران عبور کرده و راه رسیدن به ثبات و رشد اقتصادی را در پیش گرفته است. صنعت گردشگری هم یکی از قوای محرکۀ اقتصاد یونان است چرا که این کشور از پربازدیدترین مقاصد توریستی اروپا و کل جهان بوده و چیزی بالغ بر 26 میلیون بازدیدکننده را طبق آمار سال ۲۰۱۵ به خود دیده است. رقمی که در سال‌های بعدی هم رشد قابل توجهی داشته و روی هم رفته سهم بالای ۱۸ درصدی را در تولید ناخالص ملی یا همان شاخص GDP یونان رقم زده است.

سرزمین فلسفه و زیتون (زندگی در یونان)

آیا بهترین کشور برای مهاجرت را می‌شناسید؟

آتن را به چه می‌شناسند

همان‌طور که اشاره شد، هنر نزد یونانیان بسیار جدی است و جایگاه بالایی دارد. سالن‌های نمایش و اپرا، در آتن به وفور یافت می‌شوند و تعددشان شما را شگفت‌زده می‌کنند. آتن زندگی شبانۀ پررونقی دارد و این نقطۀ قوّت را به لطف آب‌وهوای متمایل به گرم و مطبوعش دارد. آنهایی که تجربۀ سفر یا زندگی در آتن را داشته‌اند، بر این مطلب توافق دارند که خلق و خوی آتنی‌ها تفاوت‌های فاحشی با مردمان شمال اروپا دارد و این تفاوت تا آنجاست که صمیمت و خون‌گرمی‌ و زنده‌دلی‌شان را به مردمان برزیل تشبیه می‌کنند. از خصلت‌های منحصربه‌فرد آتن این‌ست که با وجود پایتخت بودنش، حال‌وهوای یک روستای نقلی و جمع و جور را به شما منتقل می‌کند و دیدن شهروندان مسنّی که در گوشه و کنارش به کار و زندگی خود مشغول‌اند، مزید بر علت می‌شود. ریتم زندگی در آتن، طمأنینۀ خوشایندی دارد و هیچ‌گاه احساس زندگی در هیاهوی شهر را به شما نمی‌دهد.

سرزمین فلسفه و زیتون (زندگی در یونان)

اگر اهل کافه باشید، در هر کوی و برزنی از آتن آن را خواهید یافت! فقط کافیست سری بگردانید و گوشۀ دنج مطلوبتان را پیدا کنید. اگر هم اهل گشت‌وگذار در جوار آثار باستانی و میراث دوران کهن باشید که گزینه‌های بسیاری در پیش رویتان دارید. می‌توانید به بالای تپۀ آکروپولیس بروید و میان معابد مقدس و ستون‌های به‌جامانده از هزاران سال پیش قدم بزنید یا به آگورا بروید و به این فکر کنید که گهوارۀ تمدن غرب را در زیر پاهایتان احساس می‌کنید. یا شاید دلتان بخواهد که روی سنگ‌فرش‌های پلاکا راه بروید و چشمانتان را با منظره‌ای از کوچه‌ها و پس‌کوچه‌های رنگ‌ووارنگش نوازش کنید. اگر هم اهل موزه باشید که یکی از جالب‌ترین موزه‌های جهان یعنی موزۀ باستان‌شناسی ملی یونان را در آتن خواهید یافت. خیالتان راحت باشد که آتن از حیث خوراک و نوشیدنی، رضایتتان را جلب می‌کند و هرچقدر هم که مشکل‌پسند باشید، از خجالتتان درمی‌آید. یونانی‌ها زائقۀ خوبی دارند و از فرهنگ غذایی جالب و متنوعی برخوردارند. پس خود را به خوردنی‌های رنگ‌ووارنگ و مدیترانه‌ای شهر بسپارید و از زیتون مرغوب و غذاهای سنتی این سرزمین غافل نشوید.

سرزمین فلسفه و زیتون (زندگی در یونان)

 هر آنچه لازم است در رابطه با ویزای تحصیلی بدانید.

حمل‌ونقل در آتن

بلیط یک طرفه وسایل عمومی1.4 یورو
هزینه اولیه تاکسی3.50 یورو
هزینه هر کیلومتر با تاکسی0.74 یورو
قیمت یک لیتر بنزین1.59 یورو
قیمت هر ساعت انتظار تاکسی11.81 یورو

هزینه خرید ملزومات در آتن

شیر (یک لیتر)1.23 یورو
قهوه (معمولی)3.14 یورو
نان تازه (500 گرم)0.80 یورو
برنج (یک کیلو)1.70یورو
تخم مرغ (12 عدد)2.92 یورو
پنیر محلی (یک کیلو)8.34 یورو
آب (یک و نیم لیتر)0.83 یورو
سینه مرغ (یک کیلو)7.06 یورو
گوشت گاو (یک کیلو)9.27 یورو
سیب‌زمینی (یک کیلو)0.94 یورو
پیاز (یک کیلو)0.86 یورو
گوجه فرنگی (یک کیلو)1.58 یورو
سیب (یک کیلو)1.34 یورو
پرتغال (یک کیلو)1.00 یورو

هزینه خرید و اجاره آپارتمان در آتن

اجاره تک خوابه در مرکز شهر377
اجاره تک خوابه خارج از مرکز شهر339
اجاره سه خوابه در مرکز شهر677
اجاره سه خوابه خارج از مرکز شهر614
خرید آپارتمان در مرکز شهر (قیمت هر متر)1886
خرید آپارتمان خارج از مرکز شهر (قیمت هر متر)1748

درآمد متوسط در آتن

میانگین درآمد خالص ماهیانه782
درصد نرخ سالانه بهره وام4.73

وبسایت‌های معرفی آتن

en.wikipedia.org/wiki/Athens
britannica.com/place/athens
theculturetrip.com/europe/greece/articles/15_facts_about_athens_that_will_amaze_you
internations.org/go/moving_to_athens/living
numbeo.com/cost_of_living/in/athens
athenscity.com/v/attractions
yatra.com/international_tourism/athens/people
athenscitygreece.gr/about_athens/people_lifestyle
mastersportal.com/articles/442/7_reason_to_study_abroad_in_greece_in_2020.html

سوالات متداول

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

Awesome post! Keep up the great work! 🙂

اینکه بصورت جز به جز در مورد زندگی در یونان و هزینه‌های زندگی نوشتید بسیار قابل تقدیر هست. موفق باشید👌🏻

امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
11 مرداد 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

دانشگاه های مجارستان
راحت ترین راه مهاجرت به آلمان
ویزای توریستی کانادا
بهترین کشور اروپایی برای مهاجرت

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.