سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

راهنمای عملی سبک زندگی در جمهوری چک

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
برای دریافت مشاوره رایگان این فرم را تکمیل کنید

مشاوره رایگان

راهنمای عملی سبک زندگی در جمهوری چک

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

مهاجران ساکن جمهوری چک، خاصه در پایتخت شلوغ آن پراگ، یک گروه همیشه در حال گسترش هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد زندگی در قلب اروپای مرکزی، از مراقبت‌های بهداشتی گرفته تا آموزش و موارد دیگر، راهنمای ما را بخوانید.

آیا به مهاجرت به خارج از کشور نیاز دارید؟ سازماندهی جابجایی بین‌المللی کاری نیست که به تنهایی انجام دهید. به عنوان مهاجر، ما نیاز شما را درک می‌کنیم و خدمات لازم برای کمک به شما در مهاجرت و زندگی راحتی در خارج از کشور ارائه می‌دهیم. پس برای اقدام خود با ما تماس بگیرید و با چک لیست رایگان ما فراهم کردن تدارکات جابجایی را شروع کنید.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”زندگی در جمهوری چک” font_container=”tag:h2|font_size:24|text_align:right|color:%2386bd56″][vc_column_text]

نگاه کلی

  • جمهوری چک با جمعیت روزافزون چند فرهنگی، اکنون تقریباً نیم میلیون نفر خارجی در مرزهای آن زندگی می‌کنند.
  • جمهوری چک به خاطر نوشیدن آبجو مشهور است. این کشور در طول 23 سال گذشته، عنوان بالاترین مصرف آبجو در سرتاسر جهان را داشته است!
  • این کشور همانند بسیاری از کشورهای اروپایی، دارای استاندارد بالایی از مراقبت های بهداشتی است.
  • آموزش دولتی به طور کامل به زبان چک تدریس می‌شود، بنابراین بسیاری از مهاجران فرزندان خود را به مدارس بین‌المللی می‌فرستند.

تاریخ آشفتگی (turbulent history) جمهوری چک،  به ویژه تحول دولت کمونیستی به دموکراسی لیبرال در نیمه دوم قرن بیستم، ملت را شکل داده و آثار خود را در این کشور برجای گذاشته و آن را به یک مقصد فرهنگی جذاب تبدیل کرده است. این مقاله یک نگاه اجمالی سطحی به تاریخچه جمهوری چک ارائه می‌دهد و برخی از اطلاعات فرهنگی کلیدی را برای مهاجران ساکن در آنجا فراهم می‌کند.

[/vc_column_text][vc_column_text pofo_text_color=”#bf0176″]

بیشتر بدانیم: هزینه اقامت دائم کانادا چقدر است؟

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”جمهوری چک: مختصری از تاریخچه” font_container=”tag:h2|font_size:24|text_align:right|color:%2386bd56″][vc_column_text]

بین سال‌های 1620 و 1989، جمهوری چک مدت کوتاهی از خودگردانی (self-rule) برخوردار بود. چک‌ها و اسلواکی‌ها که 300 سال تحت حکومت هابسبورگ متحد بودند، در پایان جنگ جهانی اول یک کشور مستقل مشترک – چکسلواکی – تشکیل دادند.

فشارهای رو به افزایش آلمان نازی، که با حمایت اقلیت آلمانی در چکسلواکی تقویت می‌شد، سرانجام منجر به الحاق آلمان به سودیتلند در سال 1938 و متعاقباً حمله آلمان به باقیمانده سرزمین چک در سال بعد شد.

تعداد بسیار کمی از 100000 یهودی در بوهمیا و موراویا که در حال حاضر به جمهوری چک شناخته شده است از جنایات جنگ جهانی دوم جان سالم به در بردند. در پایان جنگ، معدود افرادی بازگشتند، و جامعه یهودیان همچنان جزء اقلیت‌های کشور هستند.

در سال 1945، مردم چک و اسلواکی توسط شوروی آزاد شدند، که متعاقباً تلاش‌های چکسلواکی را در انتخاب نوع دولت خود ضایع کردند، و تبدیل به یک کشور وابسته شدند. در 1968، تلاش‌ها برای اصلاحات لیبرالی – بهار پراگ – توسط الكساندر دوبچك، كه تلاش می‌كرد به سوسیالیسم “چهره ای انسانی” بدهد، هدایت شد. این تلاش‌ها توسط نیرو‌‌های شوروی به طرز وحشیانه‌ای متوقف شد.

تنها در 1989 بود که لیبرال دموکراسی از طریق “انقلاب مخملی” یک روند صلح آمیز به رهبری واسلاو هاول به چکسلواکی تبدیل شد. در دسامبر همان سال، حزب کمونیست سقوط کرد و هاول به عنوان رئیس جمهور چکسلواکی انتخاب شد. در ژانویه 1993، چکسلواکی به راحتی به دو کشور تقسیم شد: جمهوری چک و اسلواکی.

جمهوری چک به همراه 9 کشور دیگر در سال 2004 به اتحادیه اروپا پیوست و در سال 2007 بخشی از منطقه شینگن شد.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”28054″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_custom_heading text=”کشور 72 ملت چک” font_container=”tag:h3|font_size:24|text_align:right|color:%2386bd56″][vc_column_text]

از حدود 10.5 میلیون نفری که در جمهوری چک زندگی می‌کنند، حدود 64٪ از نژاد چک، 4.5٪ موروایی، 1.5٪ اسلواکی و 30٪ سایر(other) هستند. در سال 2017 حدود نیم میلیون خارجی در جمهوری چک زندگی می‌کردند. تقریباً 7٪ از کل جمعیت و 14٪ از کسانی که در پایتخت زندگی می‌کنند غیر بومی هستند.

بزرگ‌ترین گروه‌های ساکنان خارجی اوکراینی، اسلواکی و ویتنامی هستند. همچنین تعداد قابل توجهی مهاجران روسی، لهستانی و آلمانی وجود دارد. شهروندان سایر کشورهای اروپای غربی و بالکان نیز سهم قابل توجهی از خارجی‌های مقیم جمهوری چک را تشکیل می‌دهند.

طبق آخرین سرشماری سال 2011، درصد زیادی از مردم جمهوری چک خود را ملحد توصیف کرده اند (34.5٪). مسیحیان بالای 11.5٪ را تشکیل می‌دهند ، در حالی که 54٪ خود را به عنوان “سایر” طبقه بندی می کنند یا ترجیح می‌دهند که مشخص نکنند.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”فرهنگ ، آشپزی و جمهوری چک” font_container=”tag:h3|font_size:24|text_align:right|color:%2386bd56″][vc_column_text]

جمهوری چک چندین آهنگساز مشهور جهان از جمله آنتونین دووچاک و بوهوسلاو مارتین را پرورانده است. بعلاوه، بسیاری از فیلم‌های چک ، چه قبل و چه پس از شوروی، از محبوبیت زیادی در اروپا برخوردار هستند. یکی از معروف‌ترین صادرات فرهنگی جمهوری چک ” Krtek – the little mole” است، یک شخصیت کارتونی که در برنامه‌های تلویزیونی کودکان در 80 کشور جهان نمایش داده می‌شود.

ادبیات یکی دیگر از جنبه‌های مهم فرهنگ چک است: بیش‌ترین رمان چکی ترجمه شده، سرباز خوب  شوایک،  رمانی هجو‌آمیز از یاروسلاو هاچک درباره  زندگی  در جمهوری چک در اواخر امپراتوری هابسبورگ است. از دیگر نویسندگان مشهور جهان چکی می توان به میلان کوندرا و مرحوم واسلاو هاول اشاره کرد. جمهوری چک همچنین دارای سنت عروسک بازی (اغلب خنده دار) و تئاتر خیمه شب بازی است، هرچند ممکن است طنز اسلاوی به مذاق همه خوش نیاید.

غذاهای چک دلچسب و خوشمزه است، گوشت و آبجو با بازی در نقش های اصلی: در حقیقت، جمهوری چک عنوان بالاترین سرانه مصرف آبجو در 23 سال گذشته را داشته است، به طور متوسط ​​142.4 لیتر برای هر نفر در سال 2015 مصرف می‌شود. البته از آبجو چک در خارج از جمهوری چک نیز لذت می‌برند ، به خصوص به صورت دو دم نوش بسیار معروف: پیلسنر اورکل و بودوار.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”اطلاعات مهاجرت به جمهوری چک” font_container=”tag:h2|font_size:24|text_align:right|color:%2386bd56″][vc_column_text]

جمهوری چک کشوری مدرن با استاندارد‌های زندگی بالا، امنیت اجتماعی زیاد و سیستم مراقبت‌های بهداشتی قابل دسترسی و همچنین فرصت‌های آموزشی بسیار خوب است. در زیر خلاصه‌ای از خوابگاه، مراقبت‌های بهداشتی و آموزش مهاجران در جمهوری چک آورده شده است.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”بهداشت و درمان: سیستمی قوی” font_container=”tag:h3|font_size:24|text_align:right|color:%2386bd56″][vc_column_text]

خطرات سلامتی خاصی برای مهاجران در جمهوری چک وجود ندارد. اگر بیمار شوید، جای نگرانی نیست، زیرا امکانات بهداشتی معمولاً استانداردهای بسیار بالایی از درمان و مراقبت را ارائه می‌دهند. جمهوری چک از زیرساخت‌های مناسبی از بیمارستان‌های دولتی و خصوصی و اقدامات پزشکی برخوردار است و همه افرادی که در این کشور استخدام می‌شوند به طور خودکار عضو سیستم بیمه درمانی همگانی می‌شوند. برخی از شرکت‌های بزرگ بین‌المللی ممکن است به جای یا علاوه بر بیمه درمانی همگانی، یک طرح بیمه درمانی خصوصی به شما پیشنهاد دهند.

 بیماران می‌توانند پزشک خود را انتخاب کنند، البته در موارد غیر اورژانسی، اگر حجم کار پزشک بیش از حد باشد و نتواند مراقبت کافی را ارائه دهد، ممکن است از پذیرش بیمار امتناع کند. برای مشاوره با متخصصان نیازی به مراجعه ندارید. مهمترین نکته‌ای که قبل از انتخاب پزشک باید به خاطر داشته باشید این است که  فقط با پزشکان طرف قرارداد بیمه شما می‌توانید وقت ویزیت بگیرید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم بیمه سلامت همگانی به مقاله ما در زمینه کار در جمهوری چک مراجعه کنید.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”28055″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_custom_heading text=”از داروخانه تا فوریتهای پزشکی” font_container=”tag:h3|font_size:24|text_align:right|color:%2386bd56″][vc_column_text]

در صورت نیاز به درمان اضطراری، می‌توانید به بخش فوریت‌های پزشکی در نزدیک‌ترین بیمارستان خود مراجعه کنید. اگر در نزدیکی بیمارستان زندگی نمی كنید، به احتمال زیاد یك پزشک کشیک در منطقه خاصی خدمت می‌كند یا در مطب پزشك ویژه‌ای كار می‌كند. برای برقراری تماس با یک آمبولانس یا گرفتن شماره اضطراری عمومی اتحادیه اروپا، 112 (با اپراتورهای تضمین شده انگلیسی زبان)، برای برقراری ارتباط با پلیس، آتش نشانی یا خدمات فوریت‌های پزشکی شماره 155 را بگیرید.

نسخه‌های پزشک باید در عرض یک هفته از زمان صدور از داروخانه گرفته شوند، در غیر این‌صورت از اعتبار ساقط می‌شوند. نسخه های خدمات اضطراری فقط برای یک روز معتبر هستند. نسخه های آنتی بیوتیکی را می‌توان ظرف سه روز گرفت.

[/vc_column_text][vc_column_text pofo_text_color=”#bf0176″]

بیشتر بدانیم: چرا تحصیل در مجارستان دروازه ورود شما به اروپا، امریکا و کاناداست؟

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”مقدمات آموزش در جمهوری چک” font_container=”tag:h2|font_size:24|text_align:right|color:%2386bd56″][vc_column_text]

بر اساس رتبه بندی PISA، سیستم آموزشی چک از نظر کیفیت تدریس در رتبه بیست و نهم از بین کشورهای OECD قرار دارد. حضور در مدرسه برای همه کودکان بین 6 تا 15 سال اجباری است. خارجی‌ها باید هنگام ثبت نام اجازه اقامت خود را ارائه دهند. از آنجا که کلاس‌های مدارس دولتی معمولاً به زبان چکی تدریس می شود، مهاجران معمولاً ترجیح می‌دهند فرزندان خود را به یکی از مدارس بین‌المللی بفرستند.

با وجود این، خارجی‌ها می‌توانند برای فرزندان خود تدریس خصوصی به زبان چکی را درخواست کنند، که اگر آن‌ها به اندازه کافی بزرگ باشند، ممکن است آن‌ها را قادر به شرکت در آموزش ابتدایی چک کند. دروس زبان خارجی از پایه چهارم شروع می‌شود. زبان‌هایی که بیشتر در مدارس چک آموزش داده می شوند انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و روسی هستند.

در حالی که تحصیلات دولتی برای همه کسانی که می‌توانند کلاس‌های چکی را دنبال کنند رایگان است، مدارس بین‌المللی هزینه‌های پذیرش و شهریه را دریافت می‌کنند. بیشتر مدارس بین‌المللی را می‌توان در پراگ یا اطراف آن یافت.

برای دیدن لیستی از برخی از مدارس معتبر بین‌المللی در پراگ، لطفاً به مقاله ما در مورد زندگی در پراگ مراجعه کنید.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”28059″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_custom_heading text=”انتظار جستجوی مسکن در چک” font_container=”tag:h2|font_size:24|text_align:right|color:%2386bd56″][vc_column_text]

مهاجران در جمهوری چک بیش‌تر از خرید ملک، خانه اجاره‌ای می‌گیرند. این امر عمدتا به این دلیل است که شهروندان غیر اتحادیه اروپا بدون اجازه اقامت برای جمهوری چک (یا کشور دیگر اتحادیه اروپا) از خرید ملک مستثنی هستند.

حتی در مورد اجاره آپارتمان‌ها، محدودیت‌هایی برای اتباع خارجی وجود دارد. در حالی که مردم چک امکان اجاره از شهرداری‌ها را دارند که اجاره‌های کنترل شده را ارائه می‌دهند، مهاجران معمولاً باید به دنبال آپارتمان‌های شخصی (اختصاری چک: OV) باشند.

قیمت اجاره در چک کنترل نمی‌شود و با توجه به موقعیت مکانی قابل تغییر است. از نظر جنبه مثبت آن، این آپارتمان‌ها معمولاً به خوبی نگهداری می‌شوند و انواع راحتی‌های مدرن را به مستأجر خود ارائه می‌دهند.

جستجو و تأمین امنیت آپارتمان همان مراحل را در اکثر کشورهای دیگر دنبال می‌کند.

می‌توانید در تابلوهای اعلانات، روزنامه‌های محلی یا وب سایت‌های مربوطه مشاوره یا ارسال تبلیغ کنید. استفاده از یک بنگاه املاک و مستغلات می‌تواند این روند را ساده کند، اما همچنین گران‌تر می‌کند. هزینه استاندارد واسطه گری (دلالی) حداقل یک ماه اجاره معمولاً شامل نوعی مشاوره حقوقی و کمک به تهیه اجاره نامه است.

آیا می‌خواهید دوباره نقل مکان کنید؟ اگر شما هرگز به خارج از کشور نقل مکان نکرده اید، روند کار طاقت فرسا خواهد بود، و اگر این کار را انجام داده اید، مسئولیتی که بر دوش شماست را می‌دانید. در هر مرحله ای که باشید، چهره نگار می‌تواند به شما در تهیه مجموعه کاملی از خدمات  جابجایی مانند یافتن خانه، جستجوی مدرسه، راه حل‌های ویزا و حتی جابجایی حیوانات خانگی کمک کند. تیم متخصص مهاجرت ما آماده است تا مکان شما را جابجا کند، بنابراین چرا حرکت خود را در خارج از کشور شروع نمی‌کنید و امروز با ما تماس نمی‌گیرید؟

بهترین شروع قدم اولیه را برداشتن است ! (Best to start early)

بهترین شروع، زود شروع کردن است؟!

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

سوالات متداول

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
11 مرداد 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
یه خانم که توی کتابخانه پشت سیستمش نشسته و کلی کتاب هم روی هم جلوی سیستمش هست- بهترین کشور برای آزمون آیلتس
تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.