بهترین روشهای گرفتن اقامت دائم در کانادا در سال 2022

اقامت کانادا

پاسخ سوالات در مورد اقامت کانادا:

 • اقامت موقت کانادا
 • اقامت دائم در کانادا
 • شرایط اقامت دائم در کانادا
 • هزینه اقامت دائم در کانادا
 • مزایای دریافت اقامت کانادا
 • مدارک مورد نیاز اقامت کانادا
 • تفاوت اقامت کانادا و شهروندی کانادا
 • بهترین روش‌های گرفتن اقامت کانادا
 • اقامت کانادا از طریق تحصیل
 • اقامت کانادا با خرید ملک
 • اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری
 • اقامت کانادا از طریق تولد فرزند
 • اقامت کانادا از طریق ازدواج
 • اقامت کانادا از طریق کار
 • اقامت کانادا برای معلولین

حالا توجه شما را به ادامه مقاله جلب می‌کنیم. این مقاله توسط متخصصان مهاجرت کاریِ آژانس 360 درجه مهاجرت و کسب‌وکار چهره‌نگار برای استفاده شما جهت اطلاع از شرایط اقامت کانادا و برنامه ریزی برای مهاجرت به کانادا نگارش و منتشر شده است.

کانادا یک کشور پیشرفته وسیع است که در قاره آمریکای شمالی واقع شده و طولانی‌ترین مرز را با کشور ایالات متحده آمریکا دارد. جالب توجه است که علی رغم وسعت بالای این کشور، جمعیت آن در حدود 35 میلیون نفر بوده و بیشتر ساکنین آن مهاجر هستند. فرهنگ غالب کشور کانادا فرانسوی و زبان آن فرانسوی و انگلیسی است. بنابراین یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری و مهاجرتی جهان این کشور بوده و افراد زیادی در سراسر جهان مایل به گرفتن اقامت کانادا هستند. اگر شما نیز مایل به کسب اطلاعات در مورد بهترین روش‌های گرفتن اقامت دائم در کانادا هستید، توصیه می‌کنیم حتماً این مطلب را تا انتها مطالعه فرمایید.

اقامت موقت کانادا

از آنجایی که کانادا یک کشور مهاجر پذیر است و برای سال 2022 و سال‌های آینده برنامه‌های مهاجرتی مفصلی تدارک دیده، انواع روش‌های اخذ اقامت کانادا متفاوت است. اقامت موقت کانادا خود انواع مختلفی دارد که به افراد اجازه می‌دهد به طور موقت در این کشور اقامت کسب کنند. انواع اقامت موقت کانادا شامل:
اقامت توریستی: این اقامت به مدت نهایتاً 6 ماه در سال مجاز است و اغلب برای مسافرت، حضور در جلسات و سمینارها انجام می‌شود.

برای کسب اطلاع بیشتر درباره ویزای توریستی کانادا وارد لینک شوید.

اقامت کاری: در شرایطی به فردی که با یک کارفرما در کانادا قرارداد بسته است، اقامت موقت داده می‌شود. مدت زمان چنین اقامتی به نوع و مفاد قرارداد بستگی دارد.
اقامت تحصیلی: یکی از رایج‌ترین روش‌های کسب اقامت این کشور، اقامت تحصیلی است که مدت تحصیل به اضافه 90 روز را در نظر می‌گیرد.

اقامت کانادا

اقامت دائم در کانادا

اصلی‌ترین روش گرفتن اقامت کانادا اقامت دائم است که به فرد مهاجر اجازه می‌دهد به مدت نامحدود در این کشور ساکن و از مزایای این حق اقامت بهره مند شود. این نوع اقامت نیازی به دلیل خاص یا تمدید پس از انقضای اعتبار ندارد. البته روش‌های مختلفی برای کسب اقامت دائم در کانادا وجود دارد که گزینه مناسب در میان آنها بر حسب نیاز هر فرد ممکن است متفاوت باشد.
شما با کسب اقامت کانادا می‌توانید از مزایای زیادی مثل تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های کانادا، حق رای، حقوق کامل و حتی وارد شدن به مشاغل سیاسی بهره مند شوید. کسانی که دارای اقامت موقت باشند، از برخی امکانات بهره مند نخواهند شد و در صورت داشتن برخی شرایط می‌توانند اقامت خود را به دائم تبدیل کنند.

شرایط اقامت دائم در کانادا

کشور کانادا از نظر رفاهی و اقتصادی یکی از بهترین کشورها حتی در میان کشورهای توسعه یافته است و به دلیل نیاز به نیروی کار مهاجر، برنامه‌های مهاجرتی متفاوتی برای سال‌های آینده تدارک دیده است. با داشتن اقامت دائم در کانادا می‌توانید به صورت‌ آزادانه در سراسر این کشور سفر کنید و تقریباً از تمام حقوق شهروندی کانادا بهره‌مند شوید؛ البته شهروندی کانادا تفاوت‌هایی با اقامت دائم دارد.
به همین دلایل ممکن است شما نیز به کسب اقامت دائم در کانادا تمایل داشته باشید و به این منظور تلاش کنید. برای کسب اقامت لازم است شرایطی را دارا باشید که در ادامه بیشتر در مورد آن توضیح می‌دهیم. در مورد شرایط اقامت دائم در کانادا باید گفت که برای اخذ این اقامت باید هر سال حداقل چند روز را در این کشور سپری کنید. در غیر این صورت ممکن است اقامت دائم شما حذف شود.

اقامت دائم کانادا

حتما بخوانید: مدارک لازم برای ویزای کانادا چیست؟

هزینه اقامت دائم در کانادا

هزینه گرفتن اقامت دائم در کانادا به روشی که برای دریافت اقامت استفاده می‌کنید بستگی داشته و برای هر فرد متفاوت است. این هزینه‌ها ممکن است شامل هزینه‌های بلیط، تکمیل و تحویل مدارک مهاجرتی، کسب مدرک زبان و … باشد. همچنین در اغلب روش‌های مهاجرتی شما باید قادر باشید تا چند ماه هزینه‌های زندگی در کانادا را بپردازید. در زیر لیست هزینه‌های خورد و خوراک در کانادا را به عنوان نمونه آورده‌ایم تا انتظارات شما به واقعیات نزدیک‌تر باشد (قیمت‌ کالاها برآورد میانگین و به صورت تقریبی می‌باشد):

 • محصول خوراکی هزینه
 • 500 گرم نان سفید 3 دلار کانادا
 • یک کیلو گوشت گوساله 3/14 دلار کانادا
 • یک کیلو موز 5/1 دلار کانادا
 • یک کیلو سیب 4 دلار کانادا
 • یک کیلو پنیر 12 دلار کانادا
 • یک بطری آب معدنی سایز بزرگ 5/2 دلار کانادا
 • یک کیلو سیب زمینی 3 دلار کانادا

ممکن است بر حسب این برآوردها هزینه زندگی در کانادا را زیاد فرض کنید. اما در این مورد باید گفت که سطح درآمد در این کشور به اندازه‌ای بالا هست که این هزینه‌ها مشکلی ایجاد نکنند.

مزایای دریافت اقامت کانادا

 • امکان اخذ اقامت دائم در کانادا برای کل خانواده وجود دارد و تمام اعضا می‌توانند از طریق روش‌های قانونی به این منظور اقدام نمایند.
 • خدمات تحصیلی و پزشکی پایین
 • امکان مهاجرت به کانادا با روش‌های مختلفی مثل کارآفرینی، تحصیلی، دانش آموزی، خود اشتغالی، کاری و …
 • اخذ اقامت دائم در کانادا بعد از 3 سال
 • بهره مند شدن از خدمات رفاهی کشور کانادا مثل بیمه پزشکی ارزان، بیمه بازنشستگی و بیکاری، آموزش رایگان (تا قبل از دانشگاه) و …
 • حمایت دولت از نظر پرداخت وام و حمایت‌های سوپسیدی مثل وام خرید منزل و خرید خودرو
 • تراکم جمعیتی پایین در کانادا
 • وضعیت اقتصادی ایده آل با درآمد سرانه 35000 دلار
 • بهره مندی از فرهنگ غنی و آرامش خاطر در یک کشور توسعه یافته و امن
 • جمعیت بالای مهاجران و عدم احساس تفاوت‌های نژادی

مدارک مورد نیاز اقامت کانادا

یکی از مراحل مهم اخذ اقامت دائم یا موقت کانادا ارائه مدارک است. در این مورد باید گفت که با توجه به روشی که شما برای مهاجرت به کانادا انتخاب می‌کنید، مدارک مختلفی ارائه خواهید کرد. برای گرفتن اقامت کانادا ابتدا باید به صورت موقت اقامت کسب کنید و بعد برای اقامت دائم اقدام کنید. از مدارک کسب اقامت دائم در کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی (IELTS) یا فرانسوی
 • اثبات حضور در کشور کانادا به مدت 730 روز در 5 سال
 • ارائه مدرک عدم سوء سابقه
 • پرداخت حق بیمه و مالیات در زمان حضور در کانادا

البته توجه داشته باشید که برای گرفتن اقامت موقت مدارک بیشتری احتیاج دارید و این مدارک قبلاً ثبت شده‌اند؛ مدارکی که در این قسمت ذکر کردیم برای اقامت دائم مناسب هستند.

مدارک مورد نیاز اقامت کانادا

تفاوت اقامت کانادا و شهروندی کانادا

اقامت و شهروندی کانادا دو روش زندگی در این کشور هستند و با یک دیگر تفاوت‌هایی دارند. اقامت کانادا زمانی معتبر است که فرد تابع کشوری غیر از کانادا بوده اما اجازه کار یا تحصیل در این کشور را دارد. افرادی که اقامت کانادا را کسب کرده‌اند، می‌توانند از یک کارت مخصوص به نام PR استفاده کنند و بدون ویزا به کشور کانادا ورود کنند.
اما شهروندی کانادا به معنی داشتن تابعیت این کشور است و فرد سیتیزن کانادا محسوب می‌شود. افراد می‌توانند تحت یک شرایط قانونی حق شهروندی کانادا را کسب کنند و یا با تولد در کانادا مستقیماً شهروند این کشور شوند.
یکی از تفاوت‌های این دو این است که شهروند کانادا هر زمان توانایی ورود و خروج از کشور کانادا را دارد؛ اما کسانی که اقامت دائم در کانادا را دارند، در صورت ارتکاب یک جرم قانونی یا اینکه عدم حضور در این کشور به اندازه کافی، ممکن است اخراج شوند. همچنین پاسپورت کانادا تنها به شهروندان داده می‌شود. علاوه بر این کسانی که اقامت دائم دارند نمی‌توانند در انتخاب‌های استانی شرکت کنند و ممکن است در برخی مشاغل حساس دولتی پذیرفته نشوند.
این موارد مهم‌ترین تفاوت‌های اقامت دائم کانادا و شهروندی کانادا هستند.

بهترین روش‌های گرفتن اقامت کانادا

همانطور که گفتیم روش‌های مختلفی برای کسب اقامت دائم کانادا وجود دارد. در میان آنها بهترین روش‌های گرفتن اقامت این کشور شامل:

اقامت کانادا از طریق تحصیل

یکی از معمول‌ترین روش‌های مهاجرتی و کسب اقامت کانادا تحصیل در این کشور است. علت محبوبیت این روش آن است که در اغلب رشته‌ها می‌توان بعد از فارغ التحصیل شدن در کانادا مشغول به کار شد و امتیاز کار در این کشور را نیز به دست آورد؛ حتی در برخی رشته‌ها می‌توان بدون نیاز به سابقه کار در کانادا، اقامت دائم گرفت. روش تحصیل به منظور کسب اقامت موقت صورت می‌گیرد اما بعد از آن می‌توان از طریق سایر روش‌ها اقامت دائم را نیز به راحتی کسب نمود.

اقامت کانادا با خرید ملک

فرایند خرید ملک در کشور کانادا یکی دیگر از روش‌های کسب اقامت کانادا می‌باشد. چنانچه ملکی خریداری کنید که خالی از سکنه باشد، می‌توانید در یک ماه کارهای مربوط به خرید ملک را انجام بدهید. فرایند خرید ملک برای کسب اقامت شرایطی دارد که باید قیمت ملک به اندازه کافی باشد. هزینه خرید ملک در کانادا شامل قیمت خرید ملک، پرداخت مالیات ملک خریداری شده، هزینه مربوط به بازرسی، هزینه بیمه، هزینه‌های بیمه عقد قرارداد و … می‌باشد.
برای اینکه اقامت دائم در کانادا از طریق خرید ملک را به دست آورید، باید ابتدا به صورت گردشگری به این کشور سفر کنید و یک ملک خوب در این کشور پیدا کنید. اغلب افرادی که از این طریق به کانادا مهاجرت می‌کنند، یک منزل در کانادا تهیه می‌کنند. ارزش خانه‌ای که لازم است برای کسب اقامت کانادا بخرید، به تعداد اعضای خانواده، شهر مورد نظر و بسیاری از عوامل دیگر بستگی دارد.

اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری

گرفتن اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری نیز ممکن است که شامل قراردادن سرمایه در کشور کانادا و کارآفرینی است که هر دوی آنها به سرمایه گذاری در کانادا معروف هستند. طبق قانون کانادا در روش سرمایه گذاری می‌توان با قرار دادن سرمایه مشخصی یا با ایجاد شغل می‌توان اقامت دائم در کانادا را کسب نمود. مقدار سرمایه با توجه به شهر و شغلی که برای سرمایه گذاری انتخاب کرده‌اید متفاوت است؛ به طوری که حداقل سرمایه لازم برای کسب اقامت کانادا 100 هزار دلار می‌باشد.

اقامت کانادا از طریق تولد فرزند

طبق قانون هر کودکی که در خاک کانادا متولد شود، اقامت کانادا را از طریق تولد کسب می‌کند. البته کسانی که دیپلمات باشند یا در سفارت کانادا مشغول کار باشند، با به دنیا آمدن فرزند نمی‌توانند اقامت کانادا را کسب کنند. هر بخش و استان کانادا قوانین خاص خود را در این مورد دارد و برخی استان‌ها شهروندی کانادا را نیز از این طریق ارائه می‌کنند. شما با تولد کودکتان در این کشور می‌توانید شناسنامه کانادایی برای او کسب کنید. شما بعد از کسب شهروندی یا اقامت برای فرزندتان می‌توانید برای کل خانواده اقامت کسب کنید.

اقامت کانادا از طریق ازدواج

مهاجرت از طریق ازدواج یکی دیگر از راه‌های اخذ اقامت دائم در کانادا است. این روش برای کسانی که با یک شهروند کانادایی یا فردی که اقامت دائم در کانادا را دارد. در صورتی که همسر مقیم در کانادا توانایی مالی برای ساپورت خانواده را داشته باشد، می‌تواند از طریق اسپانسرشیپ خانواده برای همسر خود اقامت دائم کسب کند. شرایط کسب اقامت از طریق ازدواج شامل:

 • فرد بیشتر از 18 سال سن داشته باشد.
 • همسر فرد تابعیت کانادا و یا اقامت این کشور را داشته باشد.
 • فرد به دلایل مختلف از کمک‌های مالی دولت استفاده نکند.
 • فرد سوء پیشینه نداشته باشد.
 • فرد اسپانسر مجرده بوده و در طول 5 سال گذشته با شخص دیگری ازدواج نکرده باشد.

اقامت کانادا از طریق کار

کانادا به دلیل شرایط اقتصادی مناسب و سیاست‌های تسهیلی برای کار، یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی برای کار و پیدا کردن شغل به حساب می‌آید. همچنین با آمار پایین بیکاری در کانادا، اغلب افراد متخصص می‌توانند در این کشور به کار مشغول شوند. بنابراین شما نیز می‌توانید با استفاده از ویزای کاری یا Work permit، اقامت کانادا را به دست آورید.
به این منظور می‌توانید به دو طریق در کانادا کار پیدا کنید. یکی این که با استفاده از ویزای جستجوی کار بگیرید و با کمک آژانس‌های مهاجرتی و کاری در این کشور شغل مورد نیاز خود را بیابید؛ و روش دیگر اینکه با استفاده از پیشنهاد شغلی یک کارفرما کانادایی یا Job offer مستقیماً ویزای کار بگیرید و بعد از مدتی اقامت دائم در کانادا را کسب کنید. البته روش‌های دیگری نیز برای مهاجرت کاری به کانادا وجود دارد که برای کسب اطلاعات دقیق در مورد آنها توصیه می‌کنیم با آژانس چهره نگار ارتباط برقرار نمایید. برای اطلاع از شرایط اخذ ویزای کار کانادا این مقاله را بخوانید.

اقامت کانادا برای معلولین

در سال 1980 یک قانون در کانادا تصویب شد که طبق آن افراد معلول و خانواده‌های آنان نیز می‌توانند به کشور کانادا مهاجرت کنند. به اعتقاد دولت کانادا معلولین نیز می‌توانند با استفاده از مهارت‌های اقتصادی خود و خانواده‌شان برای این کشور مفید باشند و فقط هزینه‌های پزشکی به سیستم بهداشت تحمیل نکنند. البته این قانون شامل کسانی می‌شوند که معلولیت‌های جزئی مثل اختلال شنوایی یا بینایی دارند و سایر شرایط مهاجرت را دارند.
کسب اقامت کانادا برای معلولین شرایط خاص خود را دارد و با برنامه‌های مهاجرتی منحصر به فردی انجام می‌شود.

مشاوره
5/5 - (4 امتیاز)
معرفی دانشگاه مک مستر
معرفی دانشگاه مک مستر کانادا | شرایط پذیرش و هزینه تحصیل؟
قصد داریم به معرفی دانشگاه مک مستر ، یکی از بهترین دانشگاه های کانادا بپردازیم....
|
بهترین کشورها برای تحصیل در رشته حقوق
بهترین کشورها برای تحصیل در رشته حقوق کدام اند؟
با بهترین کشورها برای تحصیل در رشته حقوق آشنا شوید. حقوق از ابتدا تاکنون بخشی...
|
راحت ترین استان کانادا برای مهاجرت
راحت ترین استان کانادا برای مهاجرت کدام است؟
همانطور که در گذشته شرایط و مدارک مور نیاز برای اخذ اقامت دائم در کانادا...
|
معرفی دانشگاه اتاوا
معرفی دانشگاه اتاوا | رنکینگ، هزینه تحصیل و مدرک زبان مورد نیاز
با معرفی دانشگاه اوتاوا (The University of Ottawa) قصد داریم شما را با یکی از...
|
8 دیدگاه
 • پاسخ هما

  بهمن 5, 1400, 10:01 ق.ظ

  سلام
  آیا در شکل اقامت کانادا از طریق ازدواج،
  ازدواج سپید یا مواردی مثل سامبو هم میتونه قابل اثبات و قابل قبول باشه؟

 • پاسخ سبحان دیبا

  بهمن 16, 1400, 12:26 ب.ظ

  درود
  چه عالی
  همسر بنده هشت ماهه باردار هستند
  شما میتوانید کمکی به ما کنید تا در همین یک ماه کارهای رفتن و گرفتن کانادا را از طریق تولد نوزاد بدست بیاوریم؟

  سوالی که برایم پیش می آیند این است که آیا با بیمارستان و پزشکی خاص باید از قبل مرتبط بشویم؟
  چه میزان هزینه و مقدماتی لازم هست پیش بینی کنیم؟

 • پاسخ روح انگیز

  بهمن 18, 1400, 12:41 ب.ظ

  سلام برشما از ایران به کانادا پرواز مستقیم داریم؟
  چندساعت طول میکشه؟
  و حدود قیمت بلیطاش چقدره؟

 • پاسخ سحر

  اسفند 1, 1400, 10:47 ب.ظ

  سلام خسته نباشید.شوهرمن چندتامدرک داره.کارشناسی امداد ونجات.کاردانی بیماریهای واگیر همراه باچندسال سابقه کاری ومدرک آتشنشانی هم داره.همراه بامدرک ومجوز وفعالیت عکاسی.الانم معلم هست.میخواستم بدونم برای مهاجرت به کانادابایدازچه طریقی اقدام کنیم و کدوم کارش بیشترپذیرش داره؟

  • پاسخ کارشناس مهاجرت

   اسفند 4, 1400, 2:14 ب.ظ

   با سلام و وقت بخیر
   جاب آفر کانادا مطمئن است ولی باید دید شرایط دقیق تر همسر شما چیست
   سن، سابقه کاری و میزان سرمایه شما در این زمینه حائز اهمیت است.

سوالات و نظرات خود را بنویسید