سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

چگونه فرزندان نوجوان خود را برای مهاجرت آماده کنیم؟

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
برای دریافت مشاوره رایگان این فرم را تکمیل کنید

مشاوره رایگان

چگونه فرزندان نوجوان خود را برای مهاجرت آماده کنیم؟

نوجوان کسی است که در مرحله گذار به جوانی در زندگی قرار دارد. و هنگامی که به خارج از کشور مهاجرت می کنید، یک مرحله انتقالی دیگر را به زندگی آنها اضافه می کنید! برای مدیریت موفقیت آمیز این فرآیند دشوار، باید این سوال را در نظر گرفت: “نوجوان چیست؟” فرهنگ لغت بیان می کند که هر فردی بین 13 تا 19 سال یک نوجوان است. اما به عنوان والدین، می دانید که پاسخ بسیار پیچیده تر از این کلمات است، اینطور نیست؟

یک نوجوان در مرحله انتقالی از زندگی است. آنها بلوغ و تغییرات پیچیده در الگوهای تفکر و دگرگونی های فیزیکی را از کودکی تا بزرگسالی تجربه کرده اند. این نشان می‌دهد که ما نمی‌توانیم با آنها مانند کودکان کوچک‌تر رفتار کنیم، اما آنها کاملاً از نظر عاطفی آماده نیستند تا در بزرگسالی با آنها رفتار کنند. بنابراین هنگامی که به مهاجرت و دوری از همه چیز آشنا می اندیشید و به یک کشور و شهر جدید نقل مکان می کنید، نوجوانان ممکن است سرسخت ترین منتقدان شما باشند.

برای یافتن بهترین راه برای دفاع در برابر ادعاهایی مانند “ویران کردن زندگی آنها” و کلماتی از این دست، باید دلایل اصلی مخالفت آنها را درک کنید. نوجوانان ارتباطات اجتماعی قوی برقرار می کنند و در این مرحله از زندگی، دوستان آنها افرادی هستند که بیشترین علایق را با آنها دارند. دوستان بخش مهمی از هویت آنها هستند. نوجوانان هنوز هم اعتماد به نفس کودکانه دارند و معتقدند که مرکز دنیا هستند و احساس می کنند هر اتفاقی که در خانه و خانواده می افتد مستقیماً به آنها مربوط می شود. تغییرات هورمونی به نوجوانان تمایل بی سابقه ای به رفتار نمایشی می دهد. احساسات آنها خام است، استدلال آنها به طور کامل شکل نگرفته است، و منطق ممکن است تا حد زیادی وجود نداشته باشد. نوجوانان به دلیل رشد جسمی و ذهنی خود، اغلب احساس می کنند بزرگسال هستند و اگر به شیوه بزرگسالی با آنها رفتار نشود، ممکن است احساس ناراحتی کنند، حتی اگر هنوز آمادگی پذیرش چنین رفتارهای بزرگسالی را نداشته باشند.

ارتباط و گفتگو

یک عامل کلیدی در مشارکت دادن نوجوان در تصمیم گیری در مورد تغییرات زندگی از همان ابتدا آنها را درگیر می کند. تعامل با نوجوانان می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. تلاش شما برای درگیر شدن با آنها ممکن است با واکنش های عجیب، دراماتیک و ناراحت کننده فرزند نوجوانتان مواجه شود. با این حال، همه اینها واکنش های کاملا طبیعی هستند.

به محض اینکه فرصتی برای بحث در مورد مهاجرت به خارج از کشور پیش آمد، به آنها بگویید که چرا این یک فرصت عالی است، واقعاً در مورد هیجان خود مشتاق باشید و آنها را به سرعت در مورد آنچه در حال رخ دادن است آگاه کنید.

هنگامی که آنها واکنش نشان می دهند – که قطعا آنها خواهند شد! – مطمئن شوید که به نگرانی های آنها گوش می دهید. حتی اگر واکنش آنها اشک و عصبانیت باشد، همه اینها به دلیل عدم تمایل آنها به مهاجرت است که به شما نشان می دهد چگونه برای قدم های بعدی خود برنامه ریزی کنید.

بیشتر بخوانیم: بهترین کشورها برای اخذ ویزای تحصیلی کدام هستند؟

کمی کنترل اعمال کنید

نوجوان شما از دریافت راهنمایی ها و توصیه های شما به عنوان یک بزرگسال بسیار قدردانی می کند و احترام گذاشتن به نظرات آنها در فرآیند تصمیم گیری شما بیشترین تأثیر را بر او خواهد داشت. در حالی که ممکن است نوجوان شما برای تصمیم گیری مستقل از بزرگسالان آمادگی نداشته باشد، مشورت با او به عنوان یک بزرگسال و دادن کمی به او در تصمیم گیری تاثیر قابل توجهی خواهد داشت.

آیا فرزندان شما امتحانات نهایی مهمی دارند و در سنین حساس تحصیلی خود هستند؟ اگر چنین است، آیا آنها ترجیح می‌دهند امتحانات را تمام کنند و بعد از حضور در کنار سایر اقوام، خانواده یا دوستان خود به شما بپیوندند؟ این انتخاب ممکن است بیش از حد متفکرانه به نظر برسد، اما آن را در نظر بگیرید… داشتن ثبات در مدرسه و روابط دوستانه در این سن واقعاً می تواند یک نجات دهنده باشد. علاوه بر سناریوهایی که در آن بچه ها قبلاً در مرحله متفاوتی از زندگی در خارج از کشور زندگی می کردند، مهاجرت و کنار آمدن با جدایی از دوستان، همکلاسی ها و مدرسه می تواند برای نوجوانان بسیار سخت باشد.

آیا آنها دارند دلایل منطقی برای بیزاری از مهاجرت؟ آیا آنها نگران ترک دوستان خود هستند؟ اگر چنین است، آیا می توانید قبل از نقل مکان با فرزندتان چند بازدید از کشور و خانه ای که قصد مهاجرت در آن را دارید، برنامه ریزی کنید تا به او اجازه دهید انگیزه پیدا کند، منتظر چیزی باشد و برنامه ریزی کند؟ یا حتی به آنها کمک کنید تا دوست پیدا کنند و آنها را تشویق کنید تا هیجان و امید مهاجرت پیدا کنند؟

مهاجرت تحصیلی نوجوانان

حتما بخوانید: شرایط تحصیل در کانادا

نکات مثبت را برجسته کنید

تاکید بر جنبه های مثبت مهاجرت می تواند بسیار سودمند باشد. به عنوان مثال، اگر به کشوری سردتر نقل مکان می کنید، بدون شک نیاز به خرید دارید. با فرزندتان به خرید بروید، زمان ارزشمندی برای بحث در مورد برنامه ها ایجاد کنید، هیجان را برانگیخت و علاقه او را به موضوع برانگیخت. به هر حال، نوجوانان به چیزهای جدید علاقه دارند و مهاجرت مرحله جدیدی در زندگی شماست.

احتمالاً در کشور جدید، فرصت‌هایی وجود دارد که در جایی که در حال حاضر زندگی می‌کنید وجود ندارد، مانند فرصتی زودهنگام برای یادگیری رانندگی و دریافت گواهینامه. کمی تحقیق اولیه انجام دهید تا با حقایق دقیق و مرتبط در مورد کشوری که قصد مهاجرت به آن را دارید آشنا شوید و حقایق جالبی را که فکر می کنید برای فرزندتان جالب است به اشتراک بگذارید.

دیکته نکن

در نهایت، شما تصمیم گیرنده هستید و نوجوان شما چاره ای جز دنبال کردن برنامه های شما ندارد. فریاد زدن و دیکته کردن راه درستی برای ایجاد یک تغییر رضایت بخش و مهاجرتی خوشایند نیست. در عوض، به نوجوان خود این آزادی را بدهید که در برنامه ریزی شرکت کند، آشکارا درباره ترس های مهاجرت خود صحبت کند و سؤالات چالش برانگیزی را مطرح کند. آنها را تشویق کنید و به آنها کمک کنید تا در مورد کشور و شهر جدید تحقیق کنند تا مکان ها و فعالیت های هیجان انگیز را پیدا کنند و بفهمند چه چیزی مهاجرت شما را راحت تر می کند. تمام توان خود را برای کمک انجام دهید.

شما در نهایت در هر صورت مهاجرت خواهید کرد، اما سعی کنید این کار را با عشق، صبر و درک انجام دهید زیرا وقتی همه چیز گفته شده و انجام شده است، فرزندان نوجوان شما هنوز به شما نیاز دارند و فقط می خواهند احساس کنند که آنها بخش مهمی از برنامه شما هستند.

بیشتر بدانیم: چرا به روانشناسی مهاجرت نیازمندیم؟

سوالات متداول

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

سلام وقت بخیر اولین قدم برای مهاجرت به فرانسه چیه؟

امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
13 آبان 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
یه خانم که توی کتابخانه پشت سیستمش نشسته و کلی کتاب هم روی هم جلوی سیستمش هست- بهترین کشور برای آزمون آیلتس
تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.