چگونه فرزندان نوجوان خود را برای مهاجرت آماده کنیم؟

چگونه فرزندان نوجوان خود را برای مهاجرت آماده کنیم؟
2.9
(9)

یک نوجوان، فردی در مرحله انتقال به مرحله جوانی در زندگی است؛ و شما با مهاجرت به خارج از کشور، مرحله انتقالی دیگری را به زندگی او اضافه می‌کنید! برای اینکه این فرآیند سخت را به درستی اجرا کنید، ابتدا باید این سؤال را در نظر بگیرید و در بعضی مواقع از خود بپرسید: « نوجوان چیست؟» فرهنگ لغت می‌گوید هر فردی که بین 13 تا 19 سال سن دارد نوجوان است؛ اما به عنوان والدین، ​​شما می‌دانید که جواب خیلی پیچیده تر از این حرف‌هاست، اینطور نیست؟!

یک نوجوان در مرحله انتقالی زندگی است. کسی که بلوغ را تجربه کرده و تغییر پیچیده در طرز فکر و تغییرات جسمی و تبدیل از کودک به بزرگسال را تجربه می‌کند. این بدان معنی است که ما نمی‌توانیم با آن‌ها به همان شکل که با کودکان کوچکتر رفتار می‌کنیم، رفتار کنیم. اما در عین حال هنوز هم از نظر عاطفی کاملاً آماده نیستند که به عنوان یک بزرگسال با آن‌ها رفتار شود. بنابراین وقتی به مهاجرت و دور شدن از همه چیزها و افراد آشنا و رفتن به کشور و شهری جدید فکر می‌کنید، نوجوانان می‌توانند سختگیرترین منتقدان شما باشند.

برای پیدا کردن بهترین راه برای دفاع از خود در مقابل اتهاماتی مانند «خراب کردن زندگی آن‌ها» و حرف‌هایی از این دست، باید دلایل اصلی مخالفت آن‌ها را بفهمید. نوجوانان ارتباطات اجتماعی بسیار شدیدی برقرار می‌کنند و در این مرحله از زندگی، دوستان آن‌ها بیشترین افرادی هستند که منافع مشترک با آن‌ها دارند. دوستان آن‌ها بخش مهمی از هویت خودشان هستند. نوجوانان هنوز هم اعتماد به نفسی کودکانه دارند و فکر می‌کنند که مرکز جهان هستند و هر آنچه در خانه و خانواده اتفاق می‌افتد، مستقیماً به خاطر آن‌هاست. تغییرات هورمونی به نوجوانان استعداد بی سابقه‌ای برای رفتارهای نمایشی می‌دهد. احساسات آن‌ها خام است، استدلال در آن‌ها هنوز کاملاً شکل نگرفته است و منطق ممکن است در کل برایشان وجود نداشته باشد. نوجوانان با توجه به رشد بدن و ذهن خود غالباً معتقدند که بزرگسال هستند و در صورتی بزرگسالانه با آن‌ها رفتار نشود، احساس ناراحتی می‌کنند، حتی اگر هنوز قادر به دریافت رفتارهای بزرگسالانه نباشند.

ارتباط و صحبت کردن

یک عامل اصلی در جذب یک نوجوان برای تصمیم گیری در مورد تغییر زندگی، درگیر کردن آن‌ها از همان ابتدا است. برقراری ارتباط با نوجوانان می تواند بسیار سخت باشد. ممکن است تلاش شما برای ارتباط با آن‌ها، با واکنش‌های عجیب، نمایشی و ناراحت‌کننده‌ای از سمت فرزند نوجوانتان همراه باشد؛ اما در واقع، این‌ها همه واکنش‌های کاملاً عادی هستند.

به محض اینکه این امکان فراهم شد که در مورد مهاجرت به خارج از کشور با آن‌ها بحث و گفت‌وگو کنید، به آن‌ها بگویید که چرا این یک فرصت عالی است، در مورد اشتیاق خود صادق باشید و در اسرع وقت به آن‌ها بگویید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

هنگامی که آن‌ها واکنش نشان می‌دهند – که قطعاً نشان می‌دهند! – مطمئن شوید که به نگرانی‌های آن‌ها گوش می‌دهید. حتی اگر واکنش آن‌ها اشک و توهین باشد، همه این‌ها به دلیل عدم تمایل آن‌ها به مهاجرت خواهد بود، و این به شما نشان می‌دهد که چگونه باید مراحل بعدی خود را برنامه ریزی کنید.

بیشتر بخوانیم: بهترین کشورها برای اخذ ویزای تحصیلی کدام هستند؟

کمی به آن‌ها قدرت کنترل دهید

نوجوان شما از اینکه مانند یک بزرگسال از او مشاوره و راهنمایی بگیرید بسیار قدردانی خواهد کرد و اینکه به نظرات آن‌ها در گرفتن تصمیماتتان احترام بگذارید، بیشترین تأثیر را بر آن‌ها می‌گذارد. گرچه ممکن است نوجوان شما آماده نباشد که به تنهایی تصمیمی بزرگسالانه بگیرد، اما اینکه از او به عنوان یک بزرگسال مشاوره بگیرید و در تصمیم‌گیری‌ها کمی به او میدان بدهید، تاثیر زیادی خواهد داشت.

آیا فرزندانتان امتحانات نهایی و مهم دارند و در سال‌های حساس مدرسه هستند؟ اگر چنین است، آیا آن‌ها ترجیح می‌دهند تا پایان امتحانات در کنار بقیه اقوام و فامیل و خانواده یا دوستان بمانند و بعد مهاجرت کرده و به شما بپیوندند؟ این انتخاب، تفکری کاملاً افراطی است، اما در مورد آن فکر کنید… داشتن ثبات در مدرسه و دوستی در این سن، به معنای واقعی کلمه، می‌تواند نجات دهنده زندگی باشد. به جز مواردی که بچه‌ها قبلاً در طول زندگی خود در مقطع زمانی دیگری در خارج از کشور زندگی کرده اند، مهاجرت و کنار آمدن با قضیه جدا شدن از دوستان و همکلاسیان و مدرسه می‌تواند برای نوجوانان بسیار سخت باشد.

آیا آن‌ها دلایل منطقی برای عدم تمایل به مهاجرت دارند؟ آیا آنها نگران ترک دوستان خود هستند؟ اگر چنین است، آیا می‌توانید طوری برنامه ریزی کنید که قبل از مهاجرت، یک یا چند بار همراه فرزندتان به کشور و خانه‌ای که می‌خواهید به آن مهاجرت کنید بروید تا او انگیزه‌ای پیدا کند و برای چیزی انتظار بکشد و برنامه‌ای بریزد؟ یا حتی دوستی پیدا کند و به امید و انگیزه دیدن او برای مهاجرت شور و شوق پیدا کند؟

مهاجرت تحصیلی نوجوانان

حتما بخوانید: شرایط تحصیل در کانادا

نکات مثبت را بزرگتر جلوه دهید

برجسته کردن نکات مثبت مهاجرت، می‌تواند بسیار مفید باشد. برای مثال، اگر در حال مهاجرت به یک کشور سرد هستید، مطمئناً نیاز دارید به خرید بروید. با فرزندتان با هم به خرید بروید و زمان ارزشمندی را برای بحث در مورد برنامه‌ها و تلاش برای ایجاد هیجان و همچنین علاقه‌مند کردن او به این موضوع فراهم کنید؛ به هر حال نوجوانان عاشق چیزهای جدید هستند و مهاجرت هم مرحله جدیدی از زندگی شماست.

شاید در کشور جدید فرصت‌هایی وجود داشته باشد که در جایی که شما اکنون زندگی می‌کنید وجود ندارد. مثل فرصت یادگیری رانندگی و زودتر گواهینامه گرفتن. کمی تحقیقات اولیه انجام دهید تا به حقایق دقیق و مرتبط، در مورد کشوری که می‌خواهید به آن مهاجرت کنید مسلط شوید و حقایقی که فکر می‌کنید برای فرزندتان جالب باشد را برای او بگویید.

بیشتر بدانیم: چرا به روانشناسی مهاجرت نیازمندیم؟

دیکتاتور نباشید

در نهایت، شما تصمیم گیرنده هستید و نوجوان شما چاره ای جز این نخواهد داشت که با برنامه های شما همراه شود. پس فریاد زدن و دیکتاتوری، راه درستی برای ایجاد یک تغییر خوشحال‌کننده و یک مهاجرت خوشایند نیست. در عوض، به نوجوان خود این آزادی را بدهید که در برنامه ریزی‌ها شرکت کند، علناً درباره ترس‌های مهاجرت بحث کند و سؤالات دشوار را مطرح کند. آن‌ها را تشویق و به آن‌ها كمك كنید تا در مورد کشور و شهر جدید شما تحقیق كنند و برای خودشان جاها و کارهای جذاب پیدا كنند و دریابید که چه مواردی باعث می‌شود مهاجرت شما راحت‌تر شود و هر کاری را که در توان دارید انجام دهید.

شما سرانجام به هر صورت مهاجرت خواهید کرد، اما سعی کنید با عشق و صبر و درک این کار را انجام دهید؛ زیرا وقتی همه چیز گفته شده و تمام شود، فرزندان نوجوان شما هنوز به شما احتیاج دارند و فقط می‌خواهند احساس کنند که بخش مهمی از برنامه شما هستند.

تا چه مقدار این مطلب مفید بود؟

میزان ستاره دلخواه را کلیک کنید

میانگین 2.9 / 5. تعداد: 9

تاکنون امتیازی ثبت نشده

2 دیدگاه
 • پاسخ رزا

  بهمن 18, 1399, 2:31 ب.ظ

  سلام وقت بخیر اولین قدم برای مهاجرت به فرانسه چیه؟

  • پاسخ کارشناس مهاجرت

   اسفند 12, 1399, 8:01 ق.ظ

   سلام م وقت بخیر
   دوست عزیز بی شک اولین قدم اراده قوی و تصمیم قطعی است در هر روشی شروع مسیر برای آغاز فرآیند متفاوت است، بستگی دارد شما چه راهی را مدنظر قرار دهید. پیشنهاد میکنم با شماره 22012918 در تماس باشید تا مشاوران ما راهنمایی های لازم را در این خصوص داشته باشند.

سوالات و نظرات خود را بنویسید