سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

تاریخچه کشور یونان

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
برای دریافت مشاوره رایگان این فرم را تکمیل کنید

مشاوره رایگان

تاریخچه کشور یونان

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

یونان کشوری است که در طول قرن‌ها با تاریخ بسیار غنی و به عنوان سرزمین مادری بسیاری از شخصیت‌های مشهور شناخته شده است. در این بخش ما اطلاعاتی در مورد تاریخ یونان ارائه می‌دهیم:

از عصر حجر و برنز گرفته تا قرن بیستم و همچنین اطلاعاتی درباره سایر حقایق تاریخی: مثل نقل قول‌های معروف، شخصیت‌های معروف یونان باستان، بازی‌های المپیک، پرچم‌ها، مکان‌های باستانی، بناهای تاریخی و سایت‌های یونسکو در یونان ارائه خواهیم داد. ما همچنین اطلاعاتی مربوط به تاریخ یونان، برای بسیاری از مکان‌ها و جزایر یونان را به شما ارائه می‌دهیم.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”تاریخچه از عصر برنز تا عصر مدرن” font_container=”tag:h2|font_size:24|text_align:right|color:%2386bd56″][vc_custom_heading text=”عصر برنز” font_container=”tag:h3|font_size:22|text_align:right|color:%2386bd56″][vc_column_text]

کاوش‌ها نشان می‌دهد که اولین محل استقرار در یونان باستان مربوط به دوران پارینه سنگی (3000-11000 سال قبل از میلاد) است. در طول هزاره دوم قبل از میلاد، در یونان، دو تمدن بزرگ حجری و برنزی زاده شد:

مینونی ها (2600-1500 سال قبل از میلاد) ، میسنزها (1500-1150 قبل از میلاد) و تمدن سیکلادی. جزو اولین تمدن‌های مهم در تاریخ یونان بودند.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”دوره کلاسیک” font_container=”tag:h3|font_size:22|text_align:right|color:%2386bd56″][vc_column_text]

دوره کلاسیک (قرن 6-4 قبل از میلاد) در سراسر جهان بسیار مشهور است. اوج دوره ی کلاسیک قرن 5 قبل از میلاد است که پایه‌های تمدن غرب در آتن ایجاد شد. این دولت-شهر در آن زمان به بزرگ‌ترین نیروی دریایی یونان باستان تبدیل شد و همه حوزه‌های فرهنگی از جمله فلسفه، موسیقی، نمایش، سخنوری و حتی رژیم جدیدی به نام دموکراسی را توسعه داد. اغراق نیست اگر بگوییم این دوره تاریخ جهان را تغییر داد.

آتن و اسپارتا قدرتمندترین شهرهای یونان باستان بودند و سایر شهرهای ایالتی، نیز متحدین یکی از این دو شهر بودند. در قرن پنجم، دولت شهرهای  متحد یونان موفق شدند حمله پارس‌ها را دفع کنند. با این حال، جنگ پلوپونزی که بین آتن و اسپارتا رخ داد، منجر به زوال شکوه‌مندی دوران کلاسیک یونان شد.

این زمانی بود که پادشاه مقدونیه، قبیله‌ای ساکن در شمال یونان، را شکست داد و با فتح سایر شهرهای یونان به قدرت رسید. پس از مرگ پادشاه فیلیپ دوم، پسرش الکساندر لشکرکشی بزرگی را در آسیا آغاز کرد.

در سال 334 قبل از میلاد، الکساندر بزرگ به امپراتوری پارس حمله کرد و ارتش او، تا سرزمین هند را فتح کرد. با این حال، در سال 323 قبل از میلاد، او در بابل و در سن 33 سالگی درگذشت و امپراتوری مقدونیه از هم پاشیده شد و توسط وارثانش اداره شد.

[/vc_column_text][vc_column_text pofo_text_color=”#bf0176″]

بیشتر بدانیم: تحصیل در مجارستان چگونه است؟

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”دوره رومی ها” font_container=”tag:h3|font_size:22|text_align:right|color:%2386bd56″][vc_column_text]

از سال 168 قبل از میلاد و پس از آن، رومی‌ها یونان را فتح کردند و دوره جدیدی برای تاریخ یونان آغاز می‌شود. این دوره‌ای است که یونان باستان به یونان رومی تبدیل می شود. در آن زمان، این کشور زمینه بسیاری از نبردهای مهم می‌شود و شهرهای جدیدی مانند نیکوپولیس در یونان غربی ساخته می‌شود. آتن و به طور کلی فرهنگ یونان رو به زوال میرود، اما یونانی به عنوان زبان رسمی دوم برای امپراتوری روم تبدیل می‌شود. رومی‌ها فیلسوفان کلاسیک را فرا می‌خوانند و دین خود را بر اساس خدایان المپیایی بنا می‌کنند. در قرن 3 میلادی، امپراتوری قدرتمند روم شروع به زوال می‌کند و به دو قسمت امپراتوری روم شرقی و غربی تقسیم می‌شود.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”28156″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_custom_heading text=”دوره بیزانس” font_container=”tag:h3|font_size:22|text_align:right|color:%2386bd56″][vc_column_text]

در حالی که امپراتوری روم غربی به تدریج توسط قبایل وحشی اروپای شمالی فتح شد، امپراتوری روم شرقی با قسطنطنیه، (بیزانس) به عنوان پایتخت توسعه یافت و به امپراتوری بیزانس تبدیل شد که در حدود 1000 سال دوام داشت.

 در این برهه از تاریخ، مسیحیت به دین رسمی امپراتوری جدید تبدیل می‌شود و سرزمین‌های جدید فتح می‌شوند و قوانین جدید دولت، شکل می‌گیرد. این قوانین بعداً اولین قوانین دولت مدرن یونان را تشکیل می‌دهند، همان‌طور که در قرن نوزدهم شکل می‌گیرد.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”دوره عثمانی و جنگ استقلال” font_container=”tag:h3|font_size:22|text_align:right|color:%2386bd56″][vc_column_text]

در سال 1453 قبل از میلاد، ترکان عثمانی، قسطنطنیه و به تدریج بقیه یونان را (که قبلاً تا حدی تحت سلطه ونیزی‌ها و شوالیه‌های سنت جان بود) ، تسخیر کردند. این کشور، تحت اشغال عثمانی، رنج‌های فراوانی دید و شورش‌های مکرری در آن رخ داد. از آنجا که این انقلاب‌ها غیر سازمان یافته بودند، همه آنها توسط ارتش عثمانی به حالت تعلیق درآمد، تا اینکه در مارس 1821 که جنگ استقلال یونان آغاز شد.

که این سال سنگ بنای تاریخ این کشور است. پس از بسیاری از درگیری‌ها، کشتارها و تصرفات، سرانجام این کشور در سال 1829، هنگامی که اولین کشور مستقل یونان تشکیل شد و ایوانس کاپودیستریاس، یک دیپلمات یونانی در محوطه‌ی روسیه، به عنوان فرماندار انتخاب شد، به استقلال دست یافت. اولین ایالت یونان شامل پلوپونز، استریا و جزایر سیکلاد بود.

[/vc_column_text][vc_column_text pofo_text_color=”#bf0176″]

بیشتر بدانیم:  شرایط اقامت دائم کانادا

[/vc_column_text][vc_single_image image=”28157″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_custom_heading text=”قرن بیستم” font_container=”tag:h3|font_size:22|text_align:right|color:%2386bd56″][vc_column_text]

در قرن بیستم پس از ترور کاپودیستریاس در سال 1831، شاهزاده اوتو از باواریا اولین پادشاه یونان شد و پس از او جورج اول از دانمارک در سال 1863 در این مقام قرار گرفت. در آن زمان، جزایر ایونی توسط انگلیس و به عنوان هدیه به پادشاه جدید یونان اهدا شد و سپس تسالالی توسط ترک‌ها به دولت یونان متصل شد. در اوایل قرن 20، مقدونیه، کرت و جزایر اژه شرقی نیز پس از جنگ جهانی اول به دولت یونان متصل شدند. این درست زمانی بود که، چهره‌ی یک سیاستمدار مهم یونان، به نام الفتریوس ونیزلوس،(که معروف ترین نخست وزیر تاریخ مدرن بود)، مطرح شد.

سال 1922 برای یونان بسیار پر دردسر بود زیرا بسیاری از پناهندگان یونانی از آسیای صغیر(بخشی از ترکیه) به سرزمین اصلی آمدند. اگرچه در ابتدا، سازگاری با زندگی جدید برای پناهندگان بسیار دشوار بود، اما آنها به تدریج به پیشرفت کشور کمک زیادی کردند. در طول جنگ جهانی دوم، یونان در برابر بسیاری از نیروها مقاومت کرد، اما سرانجام، بیشتر خاک یونان توسط آلمان‌ها و برخی از قسمت‌های آن توسط ایتالیایی‌ها فتح شد.

پس از جنگ جهانی دوم، جزایر دودکانز، که از اوایل قرن 20 هنوز تحت اشغال ایتالیا بودند، بخشی از دولت یونان شد. سه دهه آشفتگی سیاسی نیز به وجود آمد، از جمله یک ارتش نظامی طی سال‌های 1967 تا 1974. از سال 1975، رژیم یونان جمهوری پارلمانی است.

بیشتر بخوانید: شرایط اخذ گلدن ویزای یونان

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

سوالات متداول

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

سلام ببخشید یه سوال . در حالت کلی الان نسبت به زمانی که یونان خیلی بزرگتر و وسیعتربوده ؛ کدام کشورها بخشی از خاک یونان درشون هست . خیلی مهمه لطفا کمکککککککککککک

امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
11 مرداد 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
یه خانم که توی کتابخانه پشت سیستمش نشسته و کلی کتاب هم روی هم جلوی سیستمش هست- بهترین کشور برای آزمون آیلتس
تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.