سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

آمستردام، شهر همیشه آزاد (زندگی در هلند)

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
برای دریافت مشاوره رایگان این فرم را تکمیل کنید

مشاوره رایگان

آمستردام، شهر همیشه آزاد (زندگی در هلند)

 

معرفی آمستردام

آمستردام از معدود شهرهای دنیا است که در عین داشتن آزادی‌های اجتماعی فراوان، به جرئت می‌توان گفت یکی از قانون‌مدار‌ترین و کنترل‌شده‌ترین شهرهای دنیا می‌باشد، مانند کشور کانادا، (شرایط اخذ اقامت دائم در کانادا ). آمستردام شهری که معروف به آزادی فروش و مصرف مواد مخدر است (البته در قسمت‌های مشخص شهر و در مقادیر مشخص) اما تمام امور در قانونی‌ترین حالت ممکن خود به سر می‌برد.

اگر به فکر زندگی در هلند فرو رفته اید، اولین گزینه پیش روی شما آمستردام است. آمستردام در شمال هلند قرار گرفته است و با جمعیت حدود یک میلیون نفر که نیمی از آن را نیز خارجی‌تبارها تشکیل می‌دهند، پرجمعیت‌ترین شهر این کشور و پایتخت آن نیز می‌باشد. بندر آمستردام از شرق به دریاچه اَیسل مِیر وصل می‌شود و از غرب از طریق یک کانال کشتیرانی به دریای شمال و آب‌های آزاد راه دارد. جالب است که نه دولت هلند و نه رئیس دولت در آمستردام ساکن نیستند و محل استقرار آن‌ها به علاوه دفتر نخست‌وزیر و محل سکونت خاندان سلطنتی در شهر لاهه است.

آمستردام، شهر همیشه آزاد (زندگی در هلند)

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع تحصیل در مجارستان

دیدار از موزه ها بخشی از فرهنگ روزمره زندگی در هلند است. تعدادی از بهترین موزه‌های دنیا در این شهر قرار گرفته‌اند، همچون: موزه ملی هلند که در زبان خودشان دیدرا Rijksmuseum نامیده می‌شود، یکی از بزرگ‌ترین کلکسیون‌های هنر اروپا که بیش از 8000 اثر هنری را در خود گنجانده است. از دیگر موزه‌های مشهور این شهر می‌توان: موزه ون گوگ، موزه لاله و خانه آنه فرانک را نام برد که هرساله توریست‌های زیادی را به خود جذب می‌کند. خانه آنه فرانک به‌خصوص یادآور سال‌های جنگ جهانی دوم است که این کشور مورد حمله نازی‌های آلمانی قرار گرفت و نازی‌ها تا زمان زیادی در شهر مستقر بودند. سال‌هایی که برای بسیاری از مردم تنها رنگ غم، دلسردی و افسردگی را دارد اما به محض خروج از این خانه و نگاهی دوباره به شهر درخواهید یافت که بشر همیشه برای ادامه بقا و شادی تلاش بی‌وقفه‌ای داشته است و شهر امروز حاصل امید و پشتکار این مردم است. آنها این روحیه را حتی به کسانی که تازه برای زندگی به هلند آمده اند نیز تزریق می‌کنند.

در ارتباط با دانشگاه‌ها نیز می‌توان از دو دانشگاه UVA و VU یاد کرد که بزرگ‌ترین مراکز آموزشی این شهر هستند و در رشته‌های گوناگون دانشجو می‌پذیرند.

ویژگی‌های شهری

به محض ورود به این شهر متوجه خواهید شد که شهر به طور کلی الکترونیک شده است و تمامی پرداخت‌های شهر با کارت اعتباری می‌باشد. در غیر این صورت به علت نداشتن کارت شما در مکان‌های زیادی دچار مشکل خواهید شد. جالب است که در هنگام خرید از مغازه‌های این شهر، فروشنده‌ها وقتی که خرید خود را با پول نقد انجام دهید شما را با تعجب نگاه می‌کنند و یا حتی با شما شوخی می‌کنند که “دیشب بانک زدی؟”

بیشتر بدانیم: با ثبت یک شرکت، چگونه می توان اقامت اروپا را به دست آورد؟

اولین مزیت زندگی در هلند هوای پاک و وجود انواع وسایل نقلیه عمومی می‌باشد. شهر مملو از دوچرخه‌سواران است، پیر و جوان اغلب با دوچرخه به محل کار و تحصیل خود می‌روند و شما پدر و مادر‌های زیادی را خواهید دید که به دوچرخه خود یک صندلی دیگر برای فرزند کوچک خود اضافه کرده‌اند و با آن‌ها در شهر تردد می‌کنند. زندگی در هلند یعنی زندگی با دوچرخه ها و قایق ها.

شما برای رفتن به هر قسمتی از شهر می‌توانید از مترو ـ که در سال 1977 تأسیس شده است ـ اتوبوس همگانی، تراموا، تاکسی و حتی قایق‌های توریستی استفاده کنید. هیچ قسمتی از شهر و یا بهتر بگوییم کشور نخواهد بود که برای رفتن به آن به دردسر انداخته شوید. یکی از گزینه‌های جالب حمل‌ونقل در آمستردام ماشین‌های کوچک یک و دو نفره است که سوخت بسیار کمی مصرف می‌کنند و تنها در محیط شهری استفاده می‌شوند و نه جاده‌ها و به دلیل سایز کوچکشان به راحتی در کوچک‌ترین فضاها پارک می‌شوند.
آب‌وهوای این شهر به دلیل قرار گرفتن در کنار رودخانه و دره بودن آن مرطوب می‌باشد و تابستان‌های گرمی را نیز در آن خواهید گذراند. رودخانه آمستِل از وسط آمستردام می‌گذرد و شبکه گسترده‌ای از کانال‌ها و نهرها بخش‌های مختلف شهر قدیمی را به هم وصل می‌کنند. زمستان‌ها نیز سرد است و برای خارج شدن از خانه باید حتماً لباس‌های گرم مناسب بپوشید. اما نگران گرم کردن خانه در زمستان نباشید چرا که غالب خانه‌ها در این شهر سیستم گرمایشی موتورخانه‌ای دارند و شما در داخل خانه‌تان راحت خواهید بود. اما نکته مهم این است که در این شهر هم همانند سایر شهرهای اروپایی در مصرف آب، برق و گاز باید صرفه‌جویی کنید و به فکر نسل‌های آینده باشید.

آمستردام، شهر همیشه آزاد (زندگی در هلند)


فرهنگ آمستردام

اما کمی هم از خلق‌وخوی مردم آمستردام بگوییم: تساهل هلندی در همه نقاط دنیا مشهور می‌باشد، یک پدر و مادر هلندی هیچ‌گاه در تربیت فرزند خود سختی و وسواس به خرج نمی‌دهند، اما در عین حال شهر به داشتن کلوپ‌های فراوان والدین مشهور است که تجربه‌های خود را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند؛ یا حتی به طور داوطلبانه به مکان‌هایی از شهر که جوانان تردد دارند سری می‌زنند تا با جوانان گفت‌وگویی داشته باشند و به صورتی کاملاً نامحسوس اوضاع جوانان آشنای خود را کنترل کنند. این هم یکی دیگر از مزیت‌های زندگی در هلند!

شاید همین ویژگی جالب انعطاف‌پذیر بودن این مردم است که سبب شده در تمام این سال‌ها مهاجران زیادی از ادیان، اقلیت‌های جنسی و افراد مختلف دنیا را به خود جذب کند و بدون هیچ مشکلی آن‌ها بتوانند در کنار هم زندگی کنند. زندگی در هلند حالا یک سبک زندگی است.

 حتما بخوانید: مدارک لازم برای ویزای کانادا چیست؟

آمستردام، شهر همیشه آزاد (زندگی در هلند)


هلندی‌ها به چه زبانی صحبت می‌کنند؟

زبان هلندی یکی از زبان‌های سخت دنیا برای یادگیری است اما برای زندگی در آمستردام و سایر شهر‌های هلند دانستن زبان انگلیسی پاسخگوی تمام امور زندگی شما خواهد بود. زیرا غالب افراد انگلیسی را به خوبی صحبت می‌کنند و در مدارس آموزش آن را دیده‌اند؛ اما به هرحال با گذشت چند سال زندگی در این شهر بهتر است زبان هلندی را بیاموزید تا بتوانید از زندگی در هلند بیشترین لذت را ببرید.

شرایط اقتصادی

هلند از سال 1951 عضو اتحادیه اروپا می‌باشد و همانند فرانسه یکی از پایه‌گذاران ایده اتحادیه بوده است؛ اما در سال 2005 پروژه تصویب قانون اساسی یکسان برای تمام کشورهای عضو اتحادیه را نپذیرفت. بزرگ‌ترین شرکای تجاری این کشور در حوزه اتحادیه نیز بلژیک، لوکزامبورگ، فرانسه و انگلستان می‌باشد.

بیشتر بخوانیم: بهترین کشور برای مهاجرت کجاست؟

از لحاظ اقتصادی این شهر اهمیت زیادی دارد و دفاتر بسیاری از شرکت‌های بزرگ در آن واقع شده‌است. البته شایان ذکر است که دولت هلند تسهیلات مالیاتی فراوانی برای شرکت‌های خارجی در نظر گرفته است. همین امر سبب شده تا دفاتر منطقه‌ای بسیاری از شرکت‌ها (از جمله شرکت سونی) به جای کشورهای مجاور به سمت هلند بیایند و در نهایت فرصت‌های شغلی بیشتری نیز در این شهر ایجاد شود. افراد با داشتن رزومه‌های کاری مناسب می‌توانند در این شهر شغل مورد نظر خود را آسان‌تر انتخاب نمایند و قطعاً زندگی در آمستردام هم برای آن‌ها آسان‌تر خواهد بود.
شرکت‌های مشهوری همچون Shell، Unilever و همین‌طور بانک‌های بزرگی همانند ING Group و ABN AMRO در هلند تأسیس شده‌اند و پایگاه‌های عظیمی در این شهر دارند.
از صنایع فعال این کشور نیز می‌توان: صنایع الکترونیک، شیمیایی، اتومبیل‌سازی، کشاورزی و کشتی‌سازی را نام برد که در آن‌ها شهرتی خاص در اروپا دارند و از گزینه‌های اول به شمار می‌آیند.
منابع طبیعی این کشور شامل: گاز و نفت (حفاری‌های دریای شمال)، زغال سنگ، سنگ آهک، نمک و شن‌وماسه است، به طبع شغل‌های فراوانی نیز در هریک از این بخش‌ها برای شهروندان هلند وجود دارد. اما چند آمار کوچک دیگر برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد: تولید ناخالص ملی: 350 بیلیون دلار، رشد سالانه: 7/2% و نرخ تورم 5/3% به صورت سالانه می‌باشد. در کنار آمستردام شما گزینه های جذاب دیگری نیز البته برای زندگی در هلند در اختیار دارید. رتردام و اوترخت را نیز در نظر داشته باشید.

siliconrepublic.com/enterprise/amesterdam-europe-digital-economy
britannica.com/place/netherlands/economy
numbeo.com/cost-of-living/in/amesterdam
www.iamesterdam.com/en
en.wikipedia.org/wiki/amesterdam
آمستردام، شهر همیشه آزاد (زندگی در هلند)

بیشتر بدانید: اطلاعاتی که باید در رابطه با اخذ اقامت هلند بدانید.

آمستردام همیشه یکی از شهرهای پیشگام در ارتباط با امور دیجیتالی و انفورماتیک بوده است و به همین جهت بسیاری آن را قلب کسب‌وکارهای الکترونیک اروپا می‌دانند. این امر برای شرکت‌های امریکایی نیز بسیار جذابیت دارد و در سال‌های اخیر تعداد فراوانی در آن شروع به فعالیت کرده‌اند. شرکت‌های بزرگی همچون فیسبوک و نت‌فلیکس دفتر منطقه اروپا خود را در آمستردام راه‌اندازی کرده‌اند و بیش از 170 شرکت ICT در این شهر شعبه فعال دارند. همین امر نیز سبب شده است که به مرور افراد با مهارت‌های انفورماتیک زیادی را به خود برای کار جذب کند و سطح ایدئال‌های شغلی را بالا ببرد. یکی از جذابیت های زندگی در هلند اکوسیستم استارتاپی پر شتاب آن نیز است.

حمل‌ونقل در آمستردام

بلیط یک طرفه وسایل عمومی 3.20 یورو
هزینه اولیه تاکسی 5.00 یورو
هزینه هر کیلومتر با تاکسی 2.35 یورو
قیمت یک لیتر بنزین 1.67یورو
قیمت هر ساعت انتظار تاکسی 40.00 یورو

هزینه خرید ملزومات در آمستردام

شیر (یک لیتر) 1.03یورو
قهوه (معمولی) 3.14یورو
نان تازه (500 گرم) 1.93یورو
برنج (یک کیلو) 1.93یورو
تخم مرغ (12 عدد) 2.72یورو
پنیر محلی (یک کیلو) 12.24 یورو
آب (یک و نیم لیتر) 0.85 یورو
سینه مرغ (یک کیلو) 8.77یورو
گوشت گاو (یک کیلو) 13.94یورو
سیب‌زمینی (یک کیلو) 1.56 یورو
پیاز (یک کیلو) 1.29 یورو
گوجه فرنگی (یک کیلو) 2.43یورو
سیب (یک کیلو) 2.28یورو
پرتغال (یک کیلو) 1.75یورو

هزینه خرید و اجاره آپارتمان در آمستردام

اجاره تک خوابه در مرکز شهر 1585
اجاره تک خوابه خارج از مرکز شهر 1200
اجاره سه خوابه در مرکز شهر 2688
اجاره سه خوابه خارج از مرکز شهر 1914
خرید آپارتمان در مرکز شهر (قیمت هر متر) 7759
خرید آپارتمان خارج از مرکز شهر (قیمت هر متر) 5064

درآمد متوسط در آمستردام

میانگین درآمد خالص ماهیانه 2636
درصد نرخ سالانه بهره وام 2.29

وبسایت‌های معرفی آمستردام

siliconrepublic.com/enterprise/amesterdam-europe-digital-economy
britannica.com/place/netherlands/economy
numbeo.com/cost-of-living/in/amesterdam
www.iamesterdam.com/en
en.wikipedia.org/wiki/amesterdam

سوالات متداول

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مدینة آمستردام جداً جمیلة انه اهوای احبهه

امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
11 مرداد 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
یه خانم که توی کتابخانه پشت سیستمش نشسته و کلی کتاب هم روی هم جلوی سیستمش هست- بهترین کشور برای آزمون آیلتس
تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.