چگونه در دانشگاه های آلمان پذیرش بگیریم؟ 8 گام موثر برای اپلای در این کشور

چگونه در دانشگاه های آلمان پذیرش بگیریم؟
4.2
(11)

با وجود اطلاعات زیاد و گیج‌کننده، چگونه در دانشگاه های آلمان پذیرش بگیریم؟ اگر به تحصیل در آلمان فکر می‌کنید این 8 قدم به شما کمک می‌کند تا از دانشگاه‌های این کشور پذیرش بگیرید.

صفر تا صد مراحل اپلای در دانشگاه های آلمان

1- رشته تحصیلی خود را پیدا کنید

تحقیق درباره رشته تحصیلی خود را حداقل 3 ماه قبل از تصمیم‌گیری آغاز کنید! پیدا کردن دانشگاه و انتخاب یک رشته تحصیلی متناسب با علایق شما، اولین قدم برای تحصیل در این کشور است. شاید تصور کنید که این مشکل بزرگی نیست و رشته‌های زیادی در دانشگاه‌ها این کشور وجود دارد. درست است اما باید به موقع اقدام کنید، در غیر این صورت زمان زیادی را از دست خواهید داد. به طور حتم یک رشته تحصیلی متناسب با اهداف و برنامه‌های آینده خود را در دانشگاه های آلمان خواهید یافت. فقط روی یک دانشگاه تمرکز یا برای دانشگاه‌هایی که بیشتر دوست دارید اپلای کنید تا شانس خود افزایش دهید.

2- تمام مدارک را تهیه کنید

چندین ماه قبل از باز شدن سایت برای اپلای، تمام مدارک لازم را تهیه کنید. پس از انتخاب رشته و دانشگاه، حالا باید تمام شرایط پذیرش دانشگاه را بررسی کنید. اگر مواردی وجود دارد که متوجه نمی‌شوید، با دانشگاه تماس بگیرید. البته در چنین مواردی یک شرکت اعزام دانشجو همیشه همراه شما خواهد بود. با توجه به دانشگاه و رشته انتخابی، شرایط و مدارک متفاوت است. ارسال اسناد ناقص یا خارج از زمان ددلاین دانشگاه های آلمان، مواردی که در این مرحله اتفاق می‌افتد. توجه داشته باشید که هر دو این مسائل می‌توانند منجر به تاخیر در پذیرش یا حتی رد درخواست شوند.

مدارک اپلای

حتما بخوانید: مزایا و محدودیت‌های ویزای جستجوی کار آلمان کدامست؟

3- یادگیری زبان آلمانی

چگونه در دانشگاه های آلمان پذیریش بگیریم؟ بدون شک یادگیری زبان آلمانی حداقل 6 ماه قبل از اپلای یکی از اقدامات لازم است. موفقیت در دانشگاه بستگی به مهارت شما در زبان آلمانی دارد، حتی اگر به زبان انگلیسی تحصیل کنید. بیشتر رشته‌های کارشناسی در آلمان به زبان آلمانی است. به جز دانشگاه، اغلب باید با مردم محلی به آلمانی صحبت کنید. یادگیری زبان آلمانی در ابتدا می‌تواند دشوار باشد، اما اگر زود شروع کنید، کار سختی نیست. ارائه مدرک زبان آلمانی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمانی الزامی است.

4- تمکن مالی آلمان

تمکن مالی آلمان حداقل دو هفته قبل از درخواست ویزای دانشجویی آلمان باید واریز شود. دانشجویان باید اثبات کنند که از توانایی مالی لازم برای زندگی و تحصیل در این کشور برخوردار هستند. بر اساس قانون فعلی، هر دانشجوی خارجی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا یا EEA  باید حداقل 10،332 یورو برای تامین هزینه یک سال زندگی در آلمان داشته باشد. این پول باید به یک حساب بانکی مسدود شده آلمان واریز شود. این پول کمی نیست، بنابراین توصیفه می‌کنیم قبل از اپلای برای دانشگاه های آلمان، به فکر تمکن مالی خود باشید.

5- درخواست برای پذیرش از دانشگاه های آلمان

به محض تکمیل شرایط مورد نیاز برای اخذ پذیرش درخواست دهید. برای آخرین بار تمام مدارک خود را بررسی و آن را ارسال کنید. البته ممکن برخی دانشگاه های آلمان فقط درخواست را به صورت حضوری یا از طریق پست می‌پذیرند. بیشتر دانشگاه های آلمان از پلتفرم برنامه آنلاین دانشگاه ملی به UniAssist معروف است، استفاده می‌کنند. در اسرع وقت برای پذیرش درخواست دهید، تا هرچه سریعتر به آن رسیدگی شود. سپس منتظر نامه پذیرش بمانید.

6- اخذ ویزای دانشجویی آلمان

به محض دریافت نامه پذیرش از دانشگاه، برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان اقدام کنید. دانشجویان کشورهای غیراتحادیه اروپا وEEA باید ویزای دانشجویی آلمان را دریافت کنند. هنگام جمع‌آوری مدارک، با سفارت/کنسولگری آلمان تماس گرفته و وقت ویزای آلمان بگیرید. برای تامین تمکن مالی آلمان در یک حساب بانکی مسدودشده با Fintiba باز کنید که به طور رسمی توسط وزارت خارجه فدرال آلمان تایید شده است. بیمه درمانی را فراموش نکنید و تمام مدارک لازم برای ویزای دانشجویی آلمان را به همراه داشته باشید.

7- پیدا کردن خانه دانشجویی در آلمان

در صورت امکان دو هفته قبل از ورود به آلمان، خانه دانشجویی خود را پیدا کنید. اکنون که پاسخ سوال خود مبنی بر اینکه چگونه در دانشگاه های آلمان پذیرش بگیریم را دریافت کردید، باید به فکر خانه دانشجویی باشید. پس از گذراندن مراحل اخذ پذیرش و اخذ ویزای آلمان حالا پیدا کردن خانه دانشجویی یک چالش است. قبل از ورود به آلمان به طور آنلاین برای پیدا کردن خانه اقدام کنید. حتی اگر موفق نشوید اطلاعات زیادی کسب کرده‌اید که در آلمان به دردتان خواهد خورد.

8- ثبت نام در دانشگاه های آلمان

هفته اول پس از ورود به آلمان، وقت ثبت‌نام در دانشگاه است. این آخرین مرحله‌ای که به طور رسمی برای تحصیل در دانشگاه های آلمان باید پشت سر بگذارید. دانشگاه های دولتی آلمان رایگان هستند اما باید شهریه ترم را که بین 100 تا 400 یورو است، بپردازید. با این شهریه می‌توانید از وسایل حمل و نقل عمومی به مدت 6 ماه رایگان استفاده کنید. برای ثبت‌نام باید به دفتر مدیریت دانشگاه خود بروید و مدارک زیر را ارائه دهید:

– پاسپورت معتبر

– عکس پاسپورت

– ویزا یا اجازه اقامت

– تکمیل و امضا فرم درخواست

– مدارک تحصیلی (مدارک اصلی یا کپی‌های تاییدشده)

– نامه پذیرش

– بیمه درمانی در آلمان

– رسید پرداخت هزینه

3.8/5 - (5 امتیاز)

تا چه مقدار این مطلب مفید بود؟

میزان ستاره دلخواه را کلیک کنید

میانگین 4.2 / 5. تعداد: 11

تاکنون امتیازی ثبت نشده

سوالات و نظرات خود را بنویسید