سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

انگیزه نامه یا SOP چیست؟

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
برای دریافت مشاوره رایگان این فرم را تکمیل کنید

مشاوره رایگان

انگیزه نامه یا sop

انگیزه‌نامه یا Statement Of Purpose (SOP)، سندی است که جزئیاتی چون علایق، مهارتها و دلایل شما از مهاجرت تحصیلی یا کاری را توضیح می‌دهد.

به‌عبارتی، یکی از مدارکی که برای اخذ پذیرش از دانشگاههای دنیا مورد نیاز است، انگیزه نامه یا SOP می‌باشد. در انگیزه نامه باید بصورت مختصر توضیح دهید که چرا علاقمند به تحصیل در دانشگاه مورد نظر و دنبال کردن آن رشته تحصیلی خاص و یا دریافت بورسیه تحصیلی هستید. 

این نامه باید شامل دستاوردهای تحصیلی، اهداف شغلی و اینکه چطور آن رشته خاص یا بورسیه تحصیلی می‌تواند به شما در دستیابی به اهدافتان کمک کند، باشد.

همچنین، اگر بخواهید از طریق کار به کشور دیگری مهاجرت کنید، به نامه‌ای نیاز دارید که در آن دلایلتان را از مهاجرت بیان نموده‌اید. 

نوشتن انگیزه نامه بسیار مهم است؛ چرا که این نامه هرگونه خلا اطلاعاتی را پر می‌کند و به شما امکان می‌دهد تا ارزشهای فردی خود را ثابت کنید. همچنین، مواردی‌که در رزومه تان مشخص نشده را می‌توان در انگیزه نامه ذکر کرد.

انگیزه نامه

 

نحوه نوشتن انگیزه نامه برای اپلای

نحوه نوشتن انگیزه نامه یا SOP برای اپلای دانشگاه اهمیت زیادی دارد تا جایی که می‌تواند دلیلی برای پذیرش یا عدم پذیرش شما باشد؛ چرا که شما باید مسئولین پذیرش دانشگاه را مجاب کنید که فرد مناسبی برای تحصیل در آن دانشگاه هستید.

بطور کلی، در انگیزه ‎نامه برای اپلای باید در رابطه با خودتان صحبت کنید و در مورد سوالاتی چون موارد زیر پاسخ دهید:

 • چرا برای این رشته و دانشگاه درخواست داده‌اید؟ 
 • چرا این زمان را برای درخواست انتخاب کرده‌اید؟
 • تجربه‌تان در مورد رشته مورد نظر چقدر است؟
 • اهداف شغلی‎تان برای آینده چیست و چگونه آن رشته خاص می‌تواند به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کند؟
 • آیا به دنبال کار تحقیقاتی هستید یا می‌خواهید شغلی داشته باشید؟
 • برنامه یا دانشگاه مورد نظر چه ویژگیهای خاصی داشته که شما را جذب کرده؟
 • چرا شما گزینه‎ای عالی برای پذیرش در دانشگاه و برنامه مورد نظر هستید؟

بطور کلی، یک انگیزه نامه یا SOP خوب و موفق، شامل اطلاعات شخصی است و باید بسیار حرفه‎ای و واضح به انگیزه ‎ها، اهداف و تمایلات اشاره کند.

نحوه نوشتن انگیزه نامه

علاوه ‎بر این، توجه به نکات زیر برای نوشتن انگیزه ‎نامه برای اپلای دانشگاه مهم است:

نکات مهم پیش از نوشتن انگیزه نامه 

پیش از نوشتن انگیزه نامه دقت به مواردی اهمیت دارد:

 • از آنجا که انگیزه نامه سند مهمی برای اپلای دانشگاه است، لذا باید زمان کافی برای نوشتن آن بگذارید.
 • قبل از نوشتن انگیزه نامه، بهتر است اطلاعاتی کافی در مورد دانشگاه و رشته انتخابی‌تان کسب نمایید. 
 • در مورد الزامات، انتظارات، پروژه‌ها، فعالیتها و ویژگی‌هایی که دانشگاه از متقاضیان انتظار دارد، مطلع شوید. 

نکات مهم برای شروع انگیزه نامه

برای شروع یک انگیزه نامه یا SOP باید به نکاتی توجه کنید:

 • انگیزه نامه را از همان پاراگراف اول جذاب شروع کنید تا توجه خواننده جلب شود. مواردی‌که نیاز است خواننده بدانند را به‎صورت دقیق ذکر کنید. بطور خلاصه بیان کنید که برای چه برنامه‌ای و چرا به دانشگاه مورد نظر درخواست داده‌اید. 
 • بهتر است ابتدا شروع به نوشتن متن نامه کنید و وقتی که ایده مشخصی در مورد محتوای نامه بدست آوردید، مقدمه را بنویسید. این کار به منطقی بودن ساختار انگیزه‎ نامه کمک می‌کند.

نکات مهم در زمان نوشتن انگیزه نامه

نکات مهم در زمان نوشتن انگیزه نامه عبارتند از:

 • خودتان را با نگارش صحیح و با قلمی زیبا معرفی کنید. در انگیزه نامه باید ثابت کنید که باتوجه به ویژگیها، مهارتها و صلاحیتهایتان از دیگر متقاضیان متمایز هستید.
 • اهدافتان را بطور واضح در انگیزه نامه یا SOP ذکر نمایید و بسیار جذاب و منطقی بیان کنید که چرا دانشگاه و رشته مورد نظر را انتخاب نموده‌اید. مشخص کنید که هدفتان از این انتخاب احساسی است و یا آینده‌نگری اقتصادی در پشت آنست و…؛ به هر حال، می‎بایست دلیل محکمی برای تصمیمتان داشته باشید.
 • اشاره به اعداد و ارقام می‎تواند انگیزه نامه را تاثیرگذارتر کند. مثلا، اشاره به همکاریتان با یک پروژه پژوهشی کافی نیست و بهتر است مدت زمان همکاریتان را نیز بیان نمایید.
 • تمام موارد ذکر شده در انگیزه نامه باید دقیق و مشخص بیان شوند؛ لذا، فقط جذب خواننده مهم نیست و می‎بایست به جزئیات بخوبی پرداخته شود.
 • انگیزه نامه یا SOP را بصورت شخصی بنویسید و از کلیشه‌ها بپرهیزید. سعی کنید خواننده را درگیر کنید. بدین صورت، در عین نوشتن انگیزه ‎نامه ‎ای حرفه‌ای، نظر خواننده را نیز جلب می‌کنید.
 • در انگیزه نامه بر روی شایستگی‌ها، سوابق، تجربیات و ویژگی‌های خود تمرکز نمایید. پاراگراف‌های میانی انگیزه ‎نامه را بر اساس مدارک مرتبط با برنامه موردنظرتان سازماندهی کنید.
 • انگیزه نامه را صمیمانه و در عین حال رسمی و محترمانه بنویسید و با اینکه بررسی انگیزه نامه‌های مختلف می‎تواند در نوشتن SOP به شما کمک کند، اما نباید آنها را کپی کنید. در انگیزه‎ نامه دروغ نگویید و واقع‌بینانه خود را معرفی نمایید. 
 • در انگیزه نامه یا SOP ناامید به نظر نرسید و زیاد تلاش نکنید که مورد قبول واقع شوید. اطلاعاتتان باید به درستی ذکر شوند؛ چرا که کمیته ‎های پذیرش انگیزه ‎نامه ‎های بسیاری را بررسی کرده‎اند و به ‎راحتی می‎توانند این موارد را تشخیص دهند.
 • انگیزه نامه را زیاد طولانی نکنید. همچنین، جملات نباید زیاد طولانی باشند، چرا که خواندن آن دشوار می‎شود. سعی کنید از عبارات ساده و رایج بجای عبارات پیچیده استفاده کنید.
 •  انگیزه ‎نامه‌ای که نوشته‎ اید را به دیگران نشان دهید و بازخورد دریافت کنید تا نقاط ضعف و قوت آن مشخص شود.

نکات مهم در پایان انگیزه نامه

قسمت پایانی SOP مربوط به جمع‎ بندی و قدردانی از خوانندگان است. لذا، در پاراگراف انتهایی می‎توانید انگیزه‌های خود را به صورت خلاصه بیان کنید و با کلماتی تاثیرگذار خواننده یا خوانندگان را در مورد خود مجاب نمایید.

در آخر نیز، از خوانندگان بابت وقت گذاشتن و خواندن SOP قدردانی کنید.

مهم ترین موارد انگیزه نامه SOP

از مهمترین مواردی که در انگیزه نامه یا SOP باید به آنها توجه داشت، موارد زیر می‌باشند:

 • بدون اشتباه بودن: در انگیزه نامه نباید اشتباهات نگارشی، ساختاری و تایپی وجود داشته باشد.
 • جذاب بودن: انگیزه نامه باید به صورت داستانی جذاب خواننده را جذب کند.
 • ارسال مدارک: در تایید موارد ذکر شده در متن انگیزه ‎نامه، می‌بایست اسناد و مدارک لازم را ضمیمه کرد.
 • توانمندی ها: در متن انگیزه نامه از توانمندی های تحصیلی و حرفه‌ای خود بگویید و آنها را بولد کنید.
 • هدفمند بودن: باید ثابت کنید که مهاجرت کاری یا تحصیلی‌تان به آن کشور خاص چگونه می‌تواند در رسیدن به اهدافتان به شما کمک کند.
 • اغراق نکنید: در انگیزه نامه باید صادقانه و بدون اغراق و زیاده‎ گویی صحبت کنید.
 • دارای چارچوب و ساختار: یک انگیزه نامه دارای چارچوب و ساختاری استاندارد است. معمولا انگیزه نامه‌ها نیم‌صفحه‌ای هستند و بیشتر از یک صفحه نمی‌باشند.
 • تاثیرگذاری بالا: انگیزه نامه یا SOP باید بتواند تاثیر مثبتی بر خواننده بگذارد. لذا، می بایست بهترین اطلاعاتتان را به خواننده منتقل کنید.
 • غیر کپی بودن: محتوای انگیزه نامه باید از زبان خودتان باشد و می بایست از کپی‌برداری یا استفاده از انگیزه نامه‌های دیگران خودداری کنید.
 • خاص بودن: هر چقدر متن‌تان خاص‌تر از دیگر متقاضیان باشد، بیشتر در ذهن خواننده خواهد ماند.
 • دقیق بودن: علاوه بر جذاب بودن، انگیزه نامه باید دقیق و مشخص نوشته شده و به جزئیات پرداخته شود.

نمونه انگیزه نامه کاری برای سفارت آلمان

اگر قصد مهاجرت کاری به آلمان را دارید، ارائه یک نمونه انگیزه نامه کاری به سفارت آلمان ضروری می‎باشد. شما با انگیزه نامه کاری آلمان ثابت خواهید کرد که چرا فردی مناسب برای موقعیت شغلی مورد نظر هستید.

برای مثال جاب آفر آلمان که یک پیشنهاد همکاری از طرف یک کارفرمای آلمانی میباشد در واقع این پیشنهاد کاری عملاً مهمترین و اصلی ترین عامل برای دریافت ویزای کاری آلمان است.

نمونه فرم انگیزه نامه آلمان

اما دقت داشته باشید که، برای نوشتن انگیزه نامه یا SOP کاری آلمان نباید از نمونه انگیزه نامه ‎های موجود در اینترنت کپی‎ برداری کنید؛ این انگیزه ‎نامه‎ ها تنها برای ایده گرفتن مناسب هستند. چرا که انگیزه ‎نامه‌ای که شما می‎نویسید، باید مختص خودتان و منحصر به‌فرد باشد.

اما برای نوشتن نمونه انگیزه نامه کاری برای سفارت آلمان می‎بایست به مواردی توجه نمایید:

موارد توضیحات
موضوع باید مشخص کنید که درخواست برای چه موقعیت شغلی بوده و تا چه میزان برای آن حرفه مناسب هستید.
جمله آغازین انگیزه نامه جمله آغازین انگیزه نامه خطاب به شخص خواننده است. نامه‎های رسمی انگلیسی با بیان نام و یا مقام خواننده آغاز می‌گردد. لذا، اگر نام خواننده را می‌دانید، بهتر است اسم وی را بنویسید.
محتوای اصلی محتوای اصلی شامل 4 پاراگراف اصلی متشکل از مقدمه، بدنه و میانه (دو پاراگراف) و نیز بخش نتیجه‌گیری است. در محتوای اصلی می‎بایست ثابت کنید که برای آن موقعیت شغلی، انتخاب مناسبی هستید.

نمونه انگیزه نامه برای سفارت کانادا

اگر شما هم به دنبال کار یا تحصیل در کانادا هستید، حتما به نوشتن یک نمونه انگیزه نامه یا SOP برای سفارت کانادا فکر کرده‌اید. اما نوشتن انگیزه ‎نامه برای سفارت آلمان نکاتی دارد که رعایت آنها الزامی است:

 • ارائه انگیزه ‎نامه ای منحصر به‌فرد به سفارت کانادا مهم است.
 • انگیزه ‎نامه نباید بیش از 1 صفحه باشد.
 • گنجاندن اطلاعاتی صحیح و دقیق در انگیزه ‎نامه اهمیت دارد.
 • بیان کردن مزایای زندگی در کانادا ممکن است نتایج مثبتی داشته باشد.
 • هدفتان را از تحصیل در کانادا و یا موقعیت شغلی مورد نظر بیان نمایید.
 • بندهای مقدمه، بدنه و نتیجه‌گیری باید قابل تشخیص باشند که رعایت این موارد مهارت تان در نوشتن را ثابت خواهد کرد؛ چرا که انگیزه ‎نامه ای با ساختاری طبقه بندی شده و منسجم می‎تواند جذاب باشد.

توجه به این نکات خصوصا برای افرادی که به دنبال دریافت ویزای ICT کانادا هستند مهم است.

انگیزه نامه کانادا

 

نمونه انگیزه نامه برای اپلای

یک نمونه انگیزه‌نامه برای اپلای باید متنی حداقل 300 و حداکثر 1500 کلمه ‎ای باشد که در این متن شما هدفتان را از مهاجرت و تحصیل در کشور مقصد بیان می‎کنید. انگیزه‌نامه فرصتی برای اثبات خودتان به کمیته پذیرش است.

لذا، نوشتن انگیزه نامه یا SOP یکی از اصلی‎ترین موارد برای مهاجرت تحصیلی و دریافت پذیرش در روند اپلای می‌باشد. بطوریکه، یک انگیزه‌نامه موفق و قوی می‎تواند احتمال اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر را بالا ببرد.

لذا، برای اپلای دانشگاه از شما ارائه یک نمونه انگیزه ‎نامه درخواست خواهد شد که اگر تعداد کلمات توسط دانشگاه تعیین نشده باشد، می‌توانید انگیزه نامه ای 1200 الی 1500 کلمه‌ای بنویسید. 

در نمونه SOP برای اپلای از اهدافتان، دستاوردهایتان و اینکه چرا می‌خواهید در آن رشته و دانشگاه خاص تحصیل کنید، می‎نویسید. شما با یک انگیزه ‎نامه خوب می‌توانید خودتان را از دیگران متمایز سازید.

اما در نوشتن یک نمونه انگیزه نامه یا SOP برای اپلای، سعی کنید که از افراد متخصص کمک بگیرید؛ چرا که در انجام امور مهم همیشه جای متخصصین امر احساس می‌شود.

لذا، هر چقدر هم که زبان انگلیسی‌تان خوب باشد، می بایست ساختاربندی پاراگرافها یا جملات توسط شخصی که زبان انگلیسی‌اش قوی تر از شماست، بررسی شود. بدین صورت از صحیح بودن قواعد گرامری و نگارشی مطمئن خواهید شد.

نمونه انگیزه نامه کاری

اگر قصد دارید انگیزه‎ نامه کاری بنویسید، بررسی نمونه انگیزه نامه های کاری می‎تواند اطلاعات و دانش‌تان را در زمینه نوشتن SOP افزایش دهد.

اما توجه کنید که، شما فقط می‎توانید از نمونه انگیزه ‎نامه ‎ها ایده بگیرید و از کپی کردن آنها جلوگیری کنید؛ چرا که انگیزه نامه کاری‎تان باید مختص خودتان و منحصر به‌فرد باشد. 

به‌هر حال، استفاده از تجربیات یک فرد متخصص می‎تواند در نوشتن انگیزه نامه یا SOP به شما کمک زیادی کند.

سوالات متداول

انگیزه نامه تحصیلی یک سند شخصی است که متقاضیان تحصیلات تکمیلی می نویسند تا انگیزه و علاقه خود را برای تحصیل در یک برنامه خاص بیان کنند. انگیزه نامه معمولاً در حدود 1-2 صفحه است و باید به طور واضح و مختصر توضیح دهد که چرا متقاضی این برنامه را انتخاب کرده است، چه چیزی از آن برنامه یاد می خواهد گرفت و چگونه برنامه به آنها کمک می کند تا به اهداف شغلی خود برسند. انگیزه نامه تحصیلی یک فرصت عالی برای متقاضیان تحصیلات تکمیلی است تا خود را به کمیته پذیرش معرفی کنند و نشان دهند که چرا برای برنامه آنها مناسب هستند. یک انگیزه نامه قوی می تواند به متقاضی کمک کند تا شانس خود را برای پذیرش افزایش دهد.

شخصی و مؤثر باشید. انگیزه نامه شما باید به طور واضح و مختصر بیان کند که چرا شما برای برنامه مناسب هستید. از تجربیات و دستاوردهای خود استفاده کنید. توضیح دهید که چگونه تجربیات و دستاوردهای شما شما را برای تحصیل در برنامه آماده می کند. از زبان واضح و مختصر استفاده کنید. انگیزه نامه شما باید به راحتی قابل خواندن و درک باشد. از غلط های نگارشی و املایی اجتناب کنید. قبل از ارسال انگیزه نامه خود، آن را به دقت ویرایش کنید.

CV مخفف عبارت لاتین curriculum vitae است که به معنای «دوره زندگی» می باشد. CV یک سند مفصل است که سوابق تحصیلی، حرفه ای، و سایر دستاوردهای یک فرد را به طور جامع و منظم ارائه می دهد. CV معمولاً برای درخواست شغل، بورسیه تحصیلی، یا پذیرش در دوره های تحصیلی تکمیلی استفاده می شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
3 آبان 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
یه خانم که توی کتابخانه پشت سیستمش نشسته و کلی کتاب هم روی هم جلوی سیستمش هست- بهترین کشور برای آزمون آیلتس
تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.