سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

وین، شهر موسیقی و رؤیا (زندگی در اتریش)

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

دانشگاه های مجارستان
راحت ترین راه مهاجرت به آلمان
ویزای توریستی کانادا
وین، شهر موسیقی و رؤیا (زندگی در اتریش)

معرفی وین

وین پرجمعیت‌ترین و بزرگ‌ترین شهر اتریش و یکی از نُه ایالت کشور اتریش محسوب می‌شود. این پایتخت مدرن و توسعه‌یافتۀ اروپایی چیزی نزدیک به دو میلیون نفر شهروند دارد و جمعیت آن با احتساب نواحی حومه‌ای به میزانی در حدود 6/2 میلیون نفر می‌رسد. طرفداران زندگی در اتریش وین را به عنوان اولین گزینه همواره در نظر می‌گیرند. وین هفتمین شهر پرجمعیت اتحادیه اروپا بوده و بعد از برلین دومین شهر آلمانی‌زبان دنیا از نظر جمعیت است.

این شهر مرکز سیاسی، اقتصادی و فرهنگی اتریش است و امروزه مقرّ بسیاری از نهادهای بین‌المللی مانند سازمان ملل و اوپک محسوب می‌شود. وین ملغمه‌ای از دنیای کهن و معماری مدرن و مناظر چشم‌نواز و کافه‌های دنج و افسون یک شهر تاریخی با فرهنگی غنیست که هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند و بیش از آنچه تصورش را بکنیم موزه و گالری و آثار تاریخی دارد. سرزمینی که روزگاری محل زندگی بزرگانی چون اشتراوس، موتزارت، هایدن و بتهوون بوده و امروزه سرشناس‌ترین آکادمی‌های موسیقی و نمایش را دربر گرفته است. در ادامه مقاله با شما درباره زندگی در اتریش صحبت خواهیم کرد. 

بیشتر بخوانید: مدارک و شرایط لازم برای تحصیل در آلمان چیست؟

مختصات جغرافیایی وین

وین در شمال شرقی اتریش و در شرقی‌ترین نقطه کوهستان آلپ قرار گرفته است. این شهر در مجاورت رود کهنسال دانوب قرار دارد و مساحت آن در حدود ۴۱۴ کیلومتر مربع می‌باشد. اتریش از آب‌وهوای موسوم به آب‌وهوای اقیانوسی برخوردار است و خبری از هوای خیلی گرم و خیلی سرد در آن نیست. بنابر تجربه خود وینی ها یکی از مزیت های زندگی در اتریش همین وضعیت آب و هوای لطیف آن است. بارندگی به میزانی متعادل و سبک در کل سال در جریان است و هوای لطیف و خوشایند آن در فصول گرم به نسیم وین مشهور است. در تابستان دمای هوا در بازه ۲۱ تا ۲۷ سانتی‌گراد بوده و زمستان‌های نسبتاً کم‌بارشی دارد که در سردترین حالت حوالی صفر درجه نوسان می‌کند.

گذشته تاریخی وین

شکل‌گیری وین هم
مانند بسیاری از شهرهای دیگر اروپا به دوران کهن امپراتوری روم بازمی‌گردد. اما
ناحیه‌ای که هم‌اکنون شهر وین در آن واقع شده از پانصد سال پیش از میلاد دارای
ساکنانی بوده و اقوامی چون ایلیرییَن‌ها و سِلت‌ها در آن سکنی داشته‌اند. در حدود
یک دهه پیش از میلاد، دامنه‌های آلپ به تصرف رومی‌ها در آمد و در طی صد سال تبدیل
به شهری با نام ویندوبنا شد که محلی استراتژیک برای گردآوری نیروهای رومی بود و
بعدها به وین تغییر نام داد. «مارکوس اورلیوس» در سال ۱۸۰ میلادی یکی از مشهورترین
امپراتورانی بود که در این ناحیه با قبایل آلمانی مبارزه می‌کرد و سال‌ها بعد در
قرن پنجم که قدرت و استیلای امپراتوری روم رو به زوال نهاد، ویندوبنا باقی ماند و
هستۀ اولیۀ شکل‌گیری شهر قرون وسطایی وین را حفظ کرد. اهالی باواریا این منطقه را
به تصرف خود درآوردند و بدین ترتیب بود که وین تبدیل به یک سرزمین مسیحی‌نشین شد.

بیشتر بدانیم: با ثبت یک شرکت، چگونه می توان اقامت اروپا را به دست آورد؟

در دوران رنسنانس، وین سرزمین علم و هنر بود و در میان ایالت‌های معروف آن
زمان جایگاه رفیعی داشت. در قرن شانزدهم میلادی ترک‌ها شهر را به محاصره درآورند
اما راه به جایی نبرده و از تسخیر آن بازماندند.

در قرن هفدهم میلادی دو حادثۀ جانکاه دیگر برای وین پیش آمد. یکی بیماری
خانمانسوز طاعون بود که یک‌سوم جمعیت شهر را پاکسازی کرد و دیگری محاصرۀ مجدد
ترکان عثمانی بود که در سال ۱۶۸۳ رخ داد و با یاری جان‌سوم که پادشاه لهستان بود
به نتیجه نرسید و شکست و ناکامی دیگری را برای عثمانی‌ها به همراه داشت.

در اوایل قرن نوزدهم ناپلئون وارد اتریش شد و شهر را یک بار در سال‌ ۱۸۰۵ و مجدداً در سال ۱۸۰۹ به تصرف درآورد. اما دوران سیطرۀ او به اروپا دیری نپایید و چند سال بعد در همین شهر وین بود که جشن کنگرۀ وین برگزار شد. در دوران پس از ناپلئون وین به رشد و توسعه خود ادامه داد و دومین رویداد بزرگ جهانی را که به World Fair معروف بود میزبانی کرد. با پیشامد جنگ جهانی اول، توسعه فرهنگی و عمرانی شهر با وقفه‌ای مواجه شد و بعد از پایان جنگ، خاندان سلطنتی از قدرت خلع شد و به فراموشگاه تاریخ سپرده شد.

در دهۀ ۱۹۲۰ رشد فاشیسم شدت گرفت و در سال ۱۹۳۴ بود که درگیری‌ها و اختلافات به خیابان‌ها کشید، سوسیالیست‌ها شکست خوردند و شورای شهر وین منحل گشت. آنزمان ها دیگر زندگی در اتریش امن نبود. حالا بهترین زمان بود که آدولف هیتلر وارد صحنه شود و چشم‌انداز آلمان اعظم را عملی سازد و همین کار را هم کرد. او وارد اتریش شد و با شور و استقبال جمعیتی بالغ بر دویست‌هزار نفر مواجه شد. در جریان جنگ‌ جهانی دوم بمباران نیرو‌های متفقین همچون بلای آسمانی بر شهر نازل شد و آلمان نازی شکست خورد و روس‌ها وارد شدند. وین در سال ۱۹۴۵ و همزمان با پایان جنگ از اشغال درآمد. طی ده سال بعد از آن تغییراتی در شهر به وجود آمد و در سال ۱۹۵۵ استقلال کامل وین اعلام شد.

وین، شهر موسیقی و رؤیا (زندگی در اتریش)

برای اطلاعات بیشتر توصیه می‌شود راهنمای جامع ویزای جستجوی کار اتریش در سال 2020 را مطالعه نمایید.

شرایط انسانی و فرهنگی وین

وین جمعیت نسبتاً مسنی دارد و نرخ رشد جمعیت در آن پایین است. طی سال‌ها ملیت‌های مختلفی از سرتاسر اروپا گرد هم آمده و وین امروز را از لهستان، مجارستان و بالکان گرفته تا اصلیت‌های اتریشی و آلمانی تشکیل داده‌اند. وین در دهه نود میزبان مهاجران بسیاری بوده و در اوایل قرن بیست‌ویک هم چیزی بالغ بر یک‌پنجم جمعیتش را مهاجرانی که خارج از این سرزمین متولد شده‌اند تشکیل می‌دادند.
جالبی زبان و لهجۀ اتریشی که با عنوان ویینِریش شناخته می‌شود، نشان از ادغام و تأثیرپذیری عمیق این زبان از ریشه‌های رومی، فرانسوی، اسپانیایی، یهودی و اسلاو است. وین در گذشته‌های دور یکی از مراکز اصلی کلیسای کاتولیک بوده اما همچون بسیاری دیگر از پایتخت‌های بزرگ و مدرن امروز اروپا، شهری کاملاً سکولار است و جمعیت بسیار اندکی از آن را شهروندان مذهبی تشکیل می‌دهند.

وین بدون شک پایتخت موسیقی اروپا و حتی جهان محسوب می‌شود و از دیرباز میزبان تنی چند از بزرگ‌ترین نوابغ موسیقی جهان بوده است. هرچند که زندگی
در اتریش به هر شکلش با موسیقی عجین است، اما در این میان وین جایگاهی رفیع دارد. فستیوال‌های
سرشناسی همچون سالزبورگ و برگنز به ارکسترهای وین وابستگی کامل دارند و از تخصص و
مهارت بالای کارگردانان تئاتر، بازیگران و رقصنده‌های ساکن وین نهایت استفاده را
می‌برند. موسیقی و نمایش طی سالیان دراز با تاروپود فرهنگی این شهر عجین بوده و
همواره رونق داشته است. در توصیف همزیستی میان وین و موسیقی همین بس که انجمن
دوستداران موسیقی در سال ۱۸۱۲ تأسیس شده و همواره تلاش کرده تا وین را از حیث رشد
و تعالی موسیقایی در سطح اول جهان قرار دهد.

بعضی از طرفداران زندگی در اتریش شهر سالزبورگ را نیز به خاطر پیشینه ای که در موسیقی کلاسیک دارد ستایش می کنند.

وین، شهر موسیقی و رؤیا (زندگی در اتریش)

وین فرهنگ کافه‌نشینی پررونقی دارد و مردمش به اهل دل بودن و سرزندگی مشهورند. هرچند ممکن است در وهلۀ اول و در ظاهر این‌چنین به نظر نرسد، اما اهالی وین در باطن خون‌گرم و اهل معاشرت هستند. در وین در هر زمانی از سال اتفاقی در جریان است، از رویدادها و فستیوال‌‌های فرهنگی و هنری گرفته تا انواع و اقسام کنسرت‌های کوچک و بزرگ خیابانی و مانند آن، شهر همیشه در غلیان است و زندگی در آن فرسنگ‌ها با یک زندگی شهری کسالت‌آور فاصله دارد.
آموزش‌وپرورش در سنین ۶ تا ۱۵ سال در وین اجباری بوده و به دو دورۀ چهار سال ابتدایی و هشت سالۀ متوسطه تقسیم می‌شود. وین مدارس بین‌المللی و دوزبانۀ متعددی دارد که همواره گزینۀ ایدئالی برای مهاجران بوده‌اند و دروس آنها بر محور دو زبان انگلیسی و آلمانی استوار است.و این یکی از جذابیت های زندگی در اتریش و مشخصا وین است.

بیشتر بخوانیم: بهترین کشور برای مهاجرت کجاست؟

شرایط اقتصادی وین

وین از اقتصاد قوی و رو به رشدی برخوردار بوده و یکی از ثروتمندترین مناطق اتحادیۀ اروپا محسوب می‌شود. از نقاط قوّت این اقتصاد پویا و در حال پیشرفت، نیروی انسانی متخصص و کاربلد است و بی‌دلیل نیست که درآمد نیروی کار در اتریش از میانگین اروپا، فاصلۀ قابل توجهی دارد. بیش از ۸۵ درصد ارزش افزوده‌ای که در اقتصاد وین تولید می‌شود بر بخش خدمات استوار بوده و باقی آن به صنعت و فروش و درصد کوچکی هم به بخش کشاورزی اختصاص دارد. تولید شراب یکی از کسب‌وکارهای پرسود و سنّتی وین محسوب می‌شود و میان مردمان آن از ارزش فرهنگی و اجتماعی بالایی برخوردار است. بخش‌های تجارت، خدمات علم و فناوری، مسکن و تولید هم بخش‌های پررونقی در اقتصاد وین هستند. سهم ۶۰ درصدی وین از سرمایه‌گذاری‌های خارجی، اهمیت بالای آن را در اقتصاد اتریش نشان می‌دهد و کمپانی‌های معروف بسیاری در آن قرار گرفته‌اند. یکی از مشخصه‌های وین ایجاد یک محیط پویا و مناسب برای پیشرفت و توسعۀ فعالیت‌های علمی بوده و طبق آمار از سال ۲۰۱۴ تعدادی بالغ بر چهل‌هزار نیروی کار در بخش تحقیق و توسعۀ حوزه‌های مختلف مشغول به کار بوده‌اند.
وین از لحاظ آی‌تی در جایگاه بالایی در اروپا و جهان قرار دارد و برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط چشم‌انداز ایدئالی به تصویر می‌کشد. گردشگری از دیگر بخش‌های بسیار فعال در اقتصاد آن محسوب شده و بیشترین تعداد گردشگر را از کشورهایی چون آلمان، روسیه، امریکا و ایتالیا دارد. وین در بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ به عنوان مقصد شماره یک گردشگری‌ در حوزۀ برگزاری کنفرانس‌ها و نمایشگاه‌های بین‌المللی ثبت شده است. ACV که یکی از بزرگ‌ترین مراکز برگزاری رویدادهای این‌چنینی است، دارای گنجایش بیست‌هزار نفری بوده و اولویت بالای توسعه روادید بین‌المللی را در وین نشان می‌دهد.

وین، شهر موسیقی و رؤیا (زندگی در اتریش)


دیدنی‌های وین

فضای سبز شهری وین بدون شک یکی از جذابیت‌های آن است و تعدد باغ‌ها و پارک‌هایی که به نسبت‌ مساحتش دارد، آن را به شهری ایدئال برای گشت‌وگذار و استشمام هوای لطیف بدل می‌کند. البته اگر قصد زندگی در اتریش دارید و به محیط طبیعی اهمیت زیادی می دهید شهر اینزبروک نیز گزینه خوبی محسوب می‌شود. در وین مردم شهر حسابی از این فرهنگ استقبال می‌کنند و سکون و کم‌تحرکی زندگی شهری را با پیاده‌روی‌های طولانی و فعالیت‌های بدنی جبران می‌سازند. هرچند که این پیاده روی ها بخشی از فرهنگ زندگی در اتریش محسوب می‌شود.
یکی از جاذبه‌های معروف وین، شهربازی بزرگی به نام Prater Amusement Park است و چرخ‌وفلک عظیم‌الجثۀ آن از مشهورترین سمبل‌های وین محسوب می‌شود که قدمتش به سال ۱۸۲۷ بازمی‌گردد. جدا از تجربۀ بی‌بدیل سوار شدن بر چرخ‌وفلک، گشت زدن و وقت‌گذرانی در شهربازی پراتر می‌تواند برای ساعات طولانی، هر بنی‌بشری را سرگرم کند.
وقتی صحبت از معماری شهری می‌شود، وین تابلویی زیبا و منحصربه‌فرد از معماری کهن و مدرن است. از کاخ Schonbrunn (شونبِران) گرفته تا Belvedere (بِلوِدر) در حومۀ وین تا کلیسای جامع سن‌استفان و کاخ هافبورگ، دیدار از آثار و ساختمان‌های تاریخی وین، به مثابه دیداری از تاریخ پرحادثۀ اروپاست. دیدار از کاخ شونبران به تنهایی یک روز کامل زمان می‌برد چرا که غیر از ساختمان کاخ، دیدار از باغ وحش وین و باغ‌های هزارتو و به زیبایی پرداخت‌شدۀ کاخ را در اختیارتان می‌گذارد.
در بخش بعدی درباره زندگی در اتریش و مشخصا شهر وین از دریچه هزینه ها داده هایی را تقدیم شما کرده ایم. اگر شما نیز تجربه ای از زندگی در اتریش دارید برای ما بنویسید.

وین، شهر موسیقی و رؤیا (زندگی در اتریش)

بیشتر بخوانیم: روش‌های اخذ اقامت آلمان را بدانید.

حمل‌ونقل در وین

بلیط یک طرفه وسایل عمومی2.4 یورو
هزینه اولیه تاکسی4 یورو
هزینه هر کیلومتر با تاکسی1.42 یورو
قیمت یک لیتر بنزین1.24 یورو
قیمت هر ساعت انتظار تاکسی27.80 یورو

هزینه خرید ملزومات در وین

شیر (یک لیتر)1.03 یورو
قهوه (معمولی)3.22 یورو
نان تازه (500 گرم)1.75 یورو
برنج (یک کیلو)1.26یورو
تخم مرغ (12 عدد)2.55 یورو
پنیر محلی (یک کیلو)10.41 یورو
آب (یک و نیم لیتر)0.54 یورو
سینه مرغ (یک کیلو)8.95 یورو
گوشت گاو (یک کیلو)14.30 یورو
سیب‌زمینی (یک کیلو)1.29 یورو
پیاز (یک کیلو)1.34 یورو
گوجه فرنگی (یک کیلو)2.33 یورو
سیب (یک کیلو)1.99 یورو
پرتغال (یک کیلو)2.08 یورو
وین، شهر موسیقی و رؤیا (زندگی در اتریش)


هزینه خرید و اجاره آپارتمان در وین

اجاره تک خوابه در مرکز شهر860
اجاره تک خوابه خارج از مرکز شهر621
اجاره سه خوابه در مرکز شهر1583
اجاره سه خوابه خارج از مرکز شهر1103
خرید آپارتمان در مرکز شهر (قیمت هر متر)6503
خرید آپارتمان خارج از مرکز شهر (قیمت هر متر)4164

درآمد متوسط در وین

میانگین درآمد خالص ماهیانه1896
درصد نرخ سالانه بهره وام2.10

وبسایت‌های معرفی وین

lonelyplanet.com/austria/vienna
wien.gv.at/english/history/overview/rising.html
travelanddestinations.com/reasons_why_vienna_is_such_a_great_place_to_live
viennawurstelstand.com/article/the_vienna_expat_survival_guide_13_ultimate_tips_for_intelnationals_moving_to_or_living_in_vienna
ec.europa.eu/growth/tools_databases/regional_innovation-monitor/base_profile/vienna
austria.info/us/where_to_go/cities/vienna
virtualvienna.net/the-city_its_people
expactarrivals.com/europe/austria/vienna/education_and_schools_vienna
numbeo.com/cost_of_living/in/vienna

سوالات متداول

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ما قصد مهاجرت داریم. دکتر داروساز هستم. ۴۳ساله. همسرم فوق لیسانس ادبیات فارسی ۳۶ساله

امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
11 مرداد 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

دانشگاه های مجارستان
راحت ترین راه مهاجرت به آلمان
ویزای توریستی کانادا
بهترین کشور اروپایی برای مهاجرت

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.