سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

آشنایی با دانشگاه کمبریج انگلستان

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
برای دریافت مشاوره رایگان این فرم را تکمیل کنید

مشاوره رایگان

دانشگاه کمبریج انگلستان برای تحصیل در مقاطع مختلف

یکی از مشهورترین دانشگاه های دنیا که همواره در دنیای علم و دانش پرچم خود را برافراشته نگهداشته و متقاضیان زیادی را برای تحصیل در انگلیس به سوی خود جذب کرده ، دانشگاه کمبریج انگلستان می باشد. نیوتون به عنوان یکی از شاخص ترین دانشجویان این دانشگاه بوده و دومین دانشگاه قدیمی و پیشرفته انگلیسی زبان دنیاست. از آنجایی که دانشگاه کمبریج انگلیس تاکنون پذیرای دانشجویان ایرانی بسیاری بوده است؛ بدون شک رویای تحصیل در این دانشگاه خارق العاده در ذهن شما هم می گذرد. به این ترتیب در این مقاله قصد داریم شما را با دانشگاه کمبریج آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

معرفی دانشگاه کمبریج انگلستان

دانشگاه کمبریج به عنوان یک دانشگاه دولتی و عمومی در سال 1209 میلادی در کشور انگلستان تاسیس شد. این دانشگاه که عنوان دومین دانشگاه قدیمی انگلیسی زبان در دنیا را به خود اختصاص داده؛ با قدمت 800 ساله خود تاکنون پذیرای دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا بوده است.

دانشگاه کمبریج در دنیای علم و دانش همواره یکی از دانشگاه های پیشرو در دنیا بوده است و تاکنون 90 دانشجو از این دانشگاه موفق به دریافت جایزه نوبل شده اند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که عنوان قدیمی ترین ناشر جهان متعلق به دانشگاه کمبریج بوده و این دانشگاه به عنوان دومین انتشارات بزرگ دانشگاهی جهان را دارد.

این دانشگاه در تلاش است دانشجویان خود را به گونه ای آموزش دهد تا پس از فارغ التحصیلی بتوانند به سرعت در حیطه تخصصی خود مشغول به کار شوند. به همین دلیل این دانشگاه دارای رتبه 8 در میان دانشگاه هایی است که بیشترین میزان استخدامی پس از فارغ التحصیلی را دارند.

دانشگاه کمبریج دارای رتبه 7 در میان 10 دانشگاه برتر دنیا بوده و در میان دانشگاه های داخلی کشور انگلستان رتبه 2 را به خود اختصاص داده است.

از میان 19876 دانشجوی این دانشگاه حدود 7595 دانشجوی خارجی وجود دارد؛ به این ترتیب اگر رویای تحصیل در این دانشگاه شگفت انگیز را دارید؛ امید خود را از دست ندهید.

دانشگاه کمبریج انگلستان را چگونه بشناسیم

تحصیل در دانشگاه کمبریج انگلستان چه شرایطی دارد؟

برای پذیرش و تحصیل در این دانشگاه بایستی مدارک مربوط به معدل آخرین مدرک تحصیلی را به دانشگاه ارائه دهید. همچنین برای پذیرش در این دانشگاه باید در مصاحبه آن شرکت کرده و تسلط کامل به زبان انگلیسی داشته باشید. برای ورود به این دانشگاه باید مدرک آیلتس با نمره بالای 7.5 و نمره تافل بالای 100 را به دست آورید. البته مدارک مورد نیاز برای دانشجویان از ملیت های مختلف متفاوت است و در این زمینه بهتر است با کارشناس مهاجرت مشورت کنید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه کمبریج

در صورتی که قصد اخذ پذیرش از این دانشگاه معتبر را دارید؛ بایستی ابتدا به فکر تکمیل این مدارک باشید:

 • مدارک تحصیلی ترجمه شده به همراه ریز نمرات
 • مدرک دیپلم بین المللی
 • مدرک آیلتس با نمره بالای 7.5 و مدرک تافل با نمره 100
 • انگیزه نامه
 • اگر قصد تحصیل در مقاطع تکمیلی را دارید؛ باید توصیه نامه آکادمیک داشته باشید
 • مدارک شناسایی
 • پاسپورت و ویزا
 • مقالات علمی و پژوهشی در صورت تقاضا برای تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی
 • رزومه یا CV

اگر در زمینه تکمیل مدارک خود نیاز به راهنمایی دارید؛ می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

چطور از دانشگاه کمبریج پذیرش بگیرم ؟

نحوه پذیرش در دانشگاه کمبریج انگلستان

نحوه پذیرش در دانشگاه کمبریج انگلستان به این صورت است که ابتدا باید فرم درخواست آنلاین را پُر کرده و به همراه سایر مدارک مورد نیاز در سایت درخواست دانشگاه کمبریج آپلود کنید. دانشگاه کمبریج یک مهلت به دانشجویان بین المللی می دهد تا مدارک خود را جهت بررسی به دانشگاه ارسال کرده و فرم آنلاین را پُر کنند؛ در صورتی که این مهلت را از دست بدهید، درخواست شما نامعتبر شناخته می شود.

رشته ها و دانشکده های دانشگاه کمبریج انگلستان

این دانشگاه شامل 31 دانشکده است که به رشته های علمی مختلف اختصاص دارند و شامل موارد زیر هستند:

 • دانشکده هنر و علوم انسانی
 • دانشکده معماری و تاریخ هنر
 • دانشکده مطالعات آسیا و خاورمیانه
 • دانشکده کلاسیک
 • دانشکده الهیات
 • دانشکده زبان انگلیسی
 • دانشکده زبان و زبان شناسی مدرن و قرون وسطی
 • دانشکده موسیقی
 • دانشکده فلسفه
 • دانشکده علوم انسانی و علوم اجتماعی
 • دانشکده علوم انسانی، اجتماعی و سیاسی
 • دانشکده اقتصاد
 • دانشکده آموزش
 • دانشکده تاریخ
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده علوم زیستی
 • دانشکده زیست شناسی
 • دانشکده علوم فیزیکی
 • دانشکده علوم زمین و جغرافیا
 • دانشکده ریاضیات
 • دانشکده فیزیک و شیمی
 • دانشکده پزشکی بالینی
 • دانشکده فناوری
 • دانشکده بازرگانی و مدیریت
 • دانشکده تجارت قاضی کمبریج

اینها معروف ترین و شاخص ترین دانشکده ها و رشته های تحصیلی در دانشگاه کمبریج انگلستان هستند که سالها دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا را به سوی خود جلب می کنند.

رشته ها و دانشکده هایی که در دانشگاه کمبریج انگلستان

هزینه تحصیل در دانشگاه کمبریج

اگر به عنوان دانشجوی بین المللی وارد دانشگاه کمبریج می شوید؛ بایستی هزینه کالج را علاوه بر شهریه دانشگاه پرداخت کنید. با این حال مجموع هزینه های تحصیل شما در این دانشگاه به دوره تحصیلی تان بستگی دارد. چند مورد از رشته های این دانشگاه به همراه هزینه های تحصیل در این رشته ها به شرح زیر هستند:

 • ریاضیات = 24.789 پوند
 • معماری، جغرافیا و موسیقی= 29.082 پوند
 • مهندسی شیمی؛ علوم کامپیوتر؛ مهندسی؛ مطالعات مدیریتی؛ مهندسی ساخت؛ علوم طبیعی؛ علوم روانشناسی و رفتاری= 33.825 پوند
 • علوم پزشکی و دامپزشکی= 58.038 پوند

پیشنهاد می کنیم پیش از اقدام به درخواست تحصیل در این دانشگاه ابتدا هزینه های لازم را برآورد کنید.

بورسیه تحصیلی دانشگاه کمبریج انگلستان

دانشگاه کمبریج امکان دسترسی به بورسیه های زیادی را در مقاطع مختلف تحصیلی در اختیار دانشجویان مستعد خود قرار داده است تا با دغدغه کمتری به تحصیل و کسب علم بپردازند. دانشجویان مستعد این دانشگاه مشمول دریافت بورسیه های دولتی و دانشگاهی خواهند شد و یکی از بورسیه های دانشگاه کمبریج به مبلغ 10.500 تا 14000 پوند ارزش دارد و به نام  Cambridge Bursary Scheme شناخته می شود.

در صورتی که در زمینه دریافت انواع بورسیه های تحصیلی دانشگاه کمبریج نیاز به راهنمایی دارید؛ می توانید به کارشناسان ما مراجعه کنید.

امکانات دانشگاه کمبریج انگلستان

دانشگاه کمبریج به عنوان دومین دانشگاه قدیمی و پیشرفته انگلیسی زبان دنیا شناخته می شود؛ به این ترتیب بدون شک مجهز به امکانات رفاهی و آموزشی بسیار قابل توجهی است.

مراکز تحقیقاتی پیشرفته، مراکز تحقیقاتی بازرگانی، مراکز تحقیقات کاربردی تکنولوژی، موسسه آموزشی مستمر، آزمایشگاه های پیشرفته و بالای 100 کتابخانه مجهز و بزرگ از جمله مهم ترین امکانات این دانشگاه معتبر بین المللی هستند.

دانشگاه کمبریج دارای یک باغ گیاه شناسی که به عنوان مرکز تحقیقات گیاه شناسی هم مورد استفاده قرار می گیرد بوده و برای دانشجویان تمامی رشته های خود، یک پلتفرم کامل و جامع برای تحقیق و پژوهش فراهم آورده است.

شاید برایتان جالب باشد بدانید این دانشگاه 9 موزه با آثار تاریخی و فاخر جهانی دارد و موسسه زبان این دانشگاه بیش از 180 زبان دنیا را به علاقه مندان آموزش می دهد.

اگر شما هم به دنیای کتاب و مطالعه علاقه دارید؛ کتابخانه های افسانه ای این دانشگاه با بیش از 15 میلیون کتاب، شما را مجذوب خود خواهند کرد.

در کنار تمامی این امکانات، دانشجویان می توانند از باشگاه های ورزشی، استخر، زمین های بازی و امکاناتی نظیر خوابگاه، رستوران، کافه و غیره در این دانشگاه بهره مند شوند.

تاریخ درخواست برای پذیرش از دانشگاه کمبریج انگلستان

همانطور که پیش از این اشاره کردیم؛ شما باید برای درخواست تحصیل در دانشگاه ابتدا فرم آنلاین را در سایت دانشگاه کمبریج پُر کرده و مدارک لازم را در سایت آپلود کنید. اما برای این کار بایستی به تاریخ درخواست برای پذیرش از دانشگاه کمبریج انگلستان هم توجه داشته باشید؛ در غیر این صورت درخواست شما نامعتبر تلقی خواهد شد.

ددلاین اپلای در دانشگاه کمبریج برای مقطع کارشناسی در تاریخ 15 اکتبر در نظر گرفته شده است. به این ترتیب اگر قصد درخواست تحصیل در این دانشگاه را دارید؛ بهتر است تا این تاریخ همه مدارک خود را تکمیل کرده و آن را به دانشگاه ارائه دهید.

به طور کلی سال تحصیلی در دانشگاه کمبریج از اول اکتبر آغاز شده و در 30 سپتامبر به پایان می رسد. تاریخ های مهم تحصیلی در این دانشگاه که بهتر است بدانید به شرح زیر هستند:

 1. شروع ترم پاییز از 5 اکتبر تا 3 دسامبر
 2. شروع ترم زمستان از 18 ژانویه تا 18 دسامبر
 3. عید پاک 17 آوریل
 4. شروع ترم تابستان از 26 آوریل تا 17 ژوئن

برای پذیریش دانشگاه کمبریج چه زمانی اقدام کنیم ؟

در صورتی که قصد ادامه در مقاطع تحصیلات تکمیلی را دارید؛ بایستی به سایت دانشگاه مراجعه کرده و تاریخ اپلای در رشته مورد نظر خود را به دست آورید و طبق همان تاریخ درخواست خود را به دانشگاه ارائه دهید. در صورتی که نتوانید در مدت زمان تعیین شده مدارک خود را تکمیل کنید، از پذیرش جا خواهید ماند.

 

خوابگاه ها و محل اقامت دانشگاه کمبریج انگلستان

یکی از مهم ترین دغدغه های دانشجویان به ویژه دانشجویان خارجی، خوابگاه و محل اقامت است. خوابگاه های دانشگاه کمبریج دارای امکانات رفاهی مانند سالن غذاخوری، سالن بدنسازی، امکانات ورزشی، سالن موسیقی و غیره بوده که برای استفاده عموم دانشجویان آزاد است و هزینه ای معادل 120 الی 210 پوند در هفته دارد و قرارداد خوابگاه با دانشجویان 27 الی 39 هفته ای خواهد بود.

در صورتی که دانشجویان موفق به دریافت خوابگاه نشوند، می توانند با کمک خدمات اقامتی دانشگاه در شهر کمبریج یا اطراف شهر کمبریج برای اقامت خود محل مناسب با هزینه ای معقول پیدا کنند. لازم به ذکر است که محل های اقامتی دانشجویان در شهر کمبریج متعلق به دانشگاه بوده و دانشجویان می توانند از یک سال قبل نسبت به اجاره این محل های اقامتی اقدام کنند.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم شما را با دانشگاه کمبریج انگلستان و شرایط اخذ پذیرش و تحصیل در این دانشگاه مهم بین المللی آشنا کنیم. امیدواریم برایتان مفید بوده باشد و پاسخ سوالات خود را دریافت کرده باشید. در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتر دارید، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

دانشگاه کمبریج در سال 1209 تاسیس شد و بیش از 800 سال قدمت داشت.

این دانشگاه از چندین کالج تشکیل شده است که هر کدام سنت ها و برنامه های آکادمیک منحصر به فرد خود را دارند. دانشجویان هم عضو یک کالج و هم در یک بخش در دانشگاه هستند.

شرایط پذیرش بسته به دوره متفاوت است، اما به طور کلی، شما به مدارک تحصیلی قوی، از جمله نتایج امتحانات عالی و مراجع نیاز دارید. همچنین ممکن است نیاز به ارسال کار کتبی، شرکت در مصاحبه و شرکت در آزمون های پذیرش بسته به رشته انتخابی خود داشته باشید.

سال تحصیلی در کمبریج به سه ترم تقسیم می شود: مایکلماس (پاییز)، روزه (بهار) و عید پاک (تابستان). دانش آموزان در سخنرانی ها، سمینارها و شرکت در نظارت (آموزش های گروهی کوچک) در طول این دوره ها شرکت می کنند. مقررات.

کمبریج از یک سیستم طبقه بندی برای مقاطع کارشناسی استفاده می کند که شامل کلاس اول، کلاس دوم بالا (2:1)، کلاس دوم پایین (2:2) و کلاس سوم است. برنامه های تحصیلات تکمیلی ممکن است بسته به دپارتمان از سیستم های درجه بندی متفاوتی استفاده کنند.

بله، دانشگاه کمبریج پذیرای دانشجویان بین المللی است. فرآیند درخواست برای دانشجویان بین المللی ممکن است شرایط اضافی مانند آزمون های مهارت زبان انگلیسی (به عنوان مثال، آیلتس یا تافل) داشته باشد.

آکسفورد و کمبریج هر دو دانشگاه های معتبر بریتانیا هستند، اما ساختار و سنت های متفاوتی دارند. تفاوت اصلی این است که آکسفورد دارای یک سیستم دانشگاهی است که در آن دانشجویان از ابتدا به یک کالج خاص تعلق دارند، در حالی که کمبریج به دانشجویان اجازه می دهد پس از پذیرش، کالج خود را انتخاب کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
18 مهر 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
یه خانم که توی کتابخانه پشت سیستمش نشسته و کلی کتاب هم روی هم جلوی سیستمش هست- بهترین کشور برای آزمون آیلتس
تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.