سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

بهترین زمان برای مهاجرت؛ دبیرستان یا دانشگاه؟(قسمت اول)

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

دانشگاه های مجارستان
راحت ترین راه مهاجرت به آلمان
ویزای توریستی کانادا
بهترین زمان برای مهاجرت؛ دبیرستان یا دانشگاه؟

ادامه دادن تحصیلات آکادمیک در خارج از کشور در دانشگاه، سال‌هاست که از سوی مهاجران انجام می‌شود؛ اما مهاجرت تحصیلی در مقطع دبیرستان به خارج از کشور به تازگی توسط برخی از افراد انجام می‌شود و سؤالاتی را با خود به همراه آورده است: آیا تحصیل در خارج از کشور برنامه های دبیرستان را به هم می‌زند؟ یا برنامه‌های دانشگاه را؟ آیا یک دانش‌آموز می تواند در خارج از کشور با رشته‌ای خاص مانند پیش دانشگاهی پزشکی تحصیل کند؟ یا اینکه آیا دانش‌آموزان اگر ورزشکار باشند می‌توانند در خارج از کشور تحصیل کنند؟ گرچه هنوز مانند اطلاعات کاملی که در زمینه تحصیل دانشگاهی در خارج از کشور موجود است، برای تحصیلات دبیرستان در خارج از کشور اطلاعات کاملی در دسترس نیست، اما به هر حال رفتن به خارج از کشور از دوران دبیرستان یک فرصت بسیار مفید است.

اما از بین همه این سؤالات، یکی از بزرگترین تصمیمات این است که:

  • کِی؟
  • آیا باید در زمان دبیرستان به خارج از کشور مهاجرت کنید یا دانشگاه؟

در اینجا اطلاعات مفصلی برای کمک به شما در هدایت روند تصمیم گیری ارائه شده است:

 

تحصیل در خارج از کشور در دبیرستان یا دانشگاه؟

قبل از اینکه وارد موضوع شویم، اجازه دهید مقایسه‌ای سریع انجام دهیم و ببینیم تحصیل در خارج از کشور در دبیرستان و کالج، چگونه است.

تحصیلات دبیرستان در خارج از کشور

تحصیلات دانشگاهی در خارج از کشور

صحنه‌های اجتماعی برای نوجوانان به شدت متفاوت است.صحنه‌های اجتماعی برای دانشجویان بسیار آشنا‌تر و قابل سازگاری‌تر است.
یک جهش بزرگ برای اکثر دانش آموزان و آزمایش بزرگتر برای استقلال آن‌هاست.دانشجویان اکثراً تجربه استقلال و زندگی به تنهایی را از قبل داشته اند و با آن راحت‌اند.
احتمال بیشتری وجود دارد که یک زبان خارجی بیاموزید.فرصت‌های بیشتر برای سطوح مختلف وجود دارد.
هنگام انتخاب برنامه‌های دانشگاه خود شانس بیشتری خواهید داشت.هنگام انتخاب شغل شانس بیشتری خواهید داشت.
به عنوان یک دانش‌آموز دبیرستانی، هزینه‌های کمتری خواهید داشت.زمان بیشتری برای پس‌انداز برای هزینه‌های دانشگاه داشته‌اید.
اگر قصد تحصیل در کالج در خارج از کشور یا تحصیل در دانشگاه خارجی برای دریافت مدرک دارید عالی است.اگر می‌خواهید یک حرفه بین المللی را راه اندازی کنید یا در خارج از کشور به یک متخصص تبدیل شوید عالی است.

تحصیل در خارج از کشور در دوران دبیرستان

در گذشته، «تحصیلات خوب» به معنای گذراندن دوازده سال در مدرسه، سپس دانشگاه و بعد از فارغ التحصیلی، گرفتن شغل بود. اکنون که اینترنت و تجارت/ارتباطات بین‌المللی محبوبیت بیشتری پیدا کرده است، تجربه بین‌المللی در آموزش چیزی است که برتر قلمداد می‌شود. این مسئله به این معناست که افراد بیشتری در آموزش و پرورش درک می‌کنند که بعضی اوقات دانش آموزان دبیرستانی در خارج از کلاس درس یا مثلاً در کلاس‌هایی که در کشور دیگری قرار دارد بیشتر می آموزند.

تحصیل در خارج از کشور در دوران دبیرستان

بیشتر بدانیم: چگونه اقامت اروپا را اخذ کنیم؟

چرا تحصیل در دبیرستان در خارج از کشور ممکن است مفید و کارآمد باشد؟

1. احتمال بیشتری برای دیدن جاهای مختلف در طول زندگی وجود خواهد داشت

بیایید این موضوع را ساده بیان کنیم:

انسان هرچه در سن پایین‌تری شروع به مسافرت کردن ‌کند، بیشتر احتمال دارد که به شهروندی بین‌المللی تبدیل شود و به فرهنگ‌های دنیا احترام بگذارد نسبت به کسانی که در خانه می‌مانند و در سنین بالاتر سفر می‌کنند. تحصیل در خارج از کشور در دبیرستان قطعاً بیشتر از تحصیل در دانشگاه و کالج به سازماندهی نیاز داد زیرا همچنان به عنوان یک شیوه آموزش در حال توسعه است. اما نتیجه سفر و زندگی در یک کشور دیگر در نوجوانی، به دانش آموزان تجربیات بی‌نظیر و جهانی‌تری را می‌دهد نسبت به دیگرانی که صرفاً در کلاس های منظم در دبیرستان محلی خود شرکت می‌کنند.این جلوتر بودن و پیشرو بودن نسبت به بقیه، در ابتدا ممکن است به نظر برسد که دانش آموزان را به دلیل از دست دادن رویدادهای سنتی زندگی در کشور بومی خود، عقب انداخته باشد؛ اما در کل، این تجربه واقعاً نعمتی است که در آینده خود را می‌نمایاند و ممکن است اثرات مثبت آن در ابتدا مشخص نباشند.

2. یادگیری زبان آسان‌تر است

این یک واقعیت است که هرچه فرد جوان‌تر باشد، یادگیری یک زبان جدید آسان‌تر است.

مطالعاتی وجود دارند كه نشان می‌دهند دانش آموزان جوان‌تر دو زبانه اگر شروع به یادگیری زبان دیگری – خصوصاً قبل از بلوغ – كنند، حتی سلول‌های خاکستری بیشتری را در مغز خود خواهند داشت. تحصیل در خارج از کشور باعث می‌شود دانش آموزان با ملاقات با افرادی که در واقع به آن زبان صحبت می‌کنند غرق در زبان دیگری شوند. به جای کتابی پر از درس‌های گرامر، آن‌ها می توانند زبان را در محیط یاد بگیرند و سریع تر بر آن مسلط شوند.

3. دانش آموزان دبیرستانی معمولاً هزینه شخصی کمتری دارند

در دبیرستان، بیشتر دانش‌آموزان هنوز در خانه زندگی می‌کنند و پول برای یک ترم تحصیل در خارج از کشور ندارند.

در دبیرستان، والدین معمولاً باید به دانش‌آموز کمک کنند، مگر اینکه دانش آموز مدتی شغلی داشته باشد یا بتواند فرصتی برای جمع‌آوری کمک‌های مالی ترتیب داده و بورس تحصیلی دریافت کند. اما دانشجویان کالج معمولاً وام، اجاره و وام خودرو را باید پرداخت کنند؛ که باعث می‌شود پس‌انداز کردن برای یک ترم بسیار دشوار باشد.

4- از هنگام انتخاب کالج به بعد شروع به جلب توجه کنید

اگرچه این نباید دلیل اصلی رفتن به خارج از کشور در دوران دبیرستان باشد، اما اگر فرد متقاضی قبولی در یک دانشگاه، قبلاً تجربه یک ترم تحصیل در خارج از کشور را داشته باشد، در صدر متقاضیان قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانیم: چگونه بهترین کشور برای مهاجرت را انتخاب کنیم؟

 5- پتانسیل برای تغییر اهداف فردی و جهت‌گیری

وقتی دانش‌آموزان بتوانند در دوره دبیرستان در خارج از کشور تحصیل کنند، چشم انداز زندگی رویایی آن‌ها چیزی فراتر از صرفاً تحصیل در دانشگاه و یک شغل خوب می‌شود؛ زیرا این دانش آموزان با بسیاری از افراد آشنا می شوند که آن مسیر را در زندگی طی نکرده اند و بسیار هم موفق بوده اند. آن‌ها افرادی را ملاقات خواهند کرد و با افرادی آشنا خواهند شد که دیدگاهشان را در مورد آموزش، فرهنگ، عقایدشان در سیاست، پیرامون محیط و اهداف زندگیشان تغییر می‌دهند یا شاید حتی به آن‌ها شکل می‌دهند. دانش آموزان پس از بازگشت از خارج از کشور در دوران دبیرستان، قبل از اینکه تصمیم بگیرند می‌خواهند به دانشگاه بروند یا نه، ممکن است بخواهند از طریق یک برنامه ثبت نام مستقیم در کشور دیگری به دانشگاه بروند، یا شاید حتی بخواهند یک سال از درس و دانشگاه فاصله بگیرند.(اگر شما والدینی هستید که این متن را می‌خوانید، نگران نباشید! این کار در حقیقت ایده بسیار خوبی است.)

6. دانشجویان با سفرهای بین‌المللی استقلال کسب می‌کنند

داستان همیشه همین است؛ «وقتی فرزند من به کالج می‌رود، باید یاد بگیرد که لباس‌های خود را بشوید!» اما برخی افراد در دوره دبیرستان تجربه بیشتری از استقلال نسبت به سایرین دارند. اگر یک نوجوان در کشور دیگری بدون والدین خود تحصیل کند، قبل از ورود به دانشگاه استقلال لازم را کسب می‌کند. دانش آموزان برای عادت کردن به این آزادی تازه، کمی وقت نیاز دارند و گاهی اوقات دور بودن از خانه دشوار است. دانش آموزان ممکن است مجبور شوند کمی بر دلتنگی و غربت غلبه کنند و والدین باید درک کنند که فرززندشان ممکن است از اوضاع کمی ناراحت باشد. با این حال، این دانش‌آموزان در شرایط جدیدی قرار می‌گیرند؛ مانند نحوه برخورد با راه‌آهن قطار و رسیدن به مقصد خود که قطعاً مسئولیت بیشتری به آن‌ها می‌دهد. و یا مانند شستن لباس‌های خود و شاید حتی آشپزی وعده‌های غذایی خودشان! صرف نظر از تجربه ای که دارند، آنها با احترام بیشتری به محیط اطراف خود به خانه برمی‌گردند و احساس می‌کنند که در طول زندگی روزانه خود باید مسئولیت بیشتری (و اعتماد به نفس بیشتری) داشته باشند. اگر مشکل خجالت و کمرویی داشته باشید، پس از اینکه مجبور شوید امورات روزانه خود را در کشوری به زبان دیگر بگذرانید، دیگر این مشکل را نخواهید داشت. اگر فرزند شما مسائل مالی را به خوبی مدیریت نمی‌کند، از او بخواهید برای زندگی خود در خارج از کشور پس انداز کند و می‌بینید که به سرعت یاد می‌گیرد که هزینه‌های خود را بودجه‌بندی کند!

برای بررسی نکات مثبت مهاجرت به خارج از کشور برای تحصیلات دانشگاه، مطلب بعدی ما را بخوانید.

سوالات متداول

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
11 مرداد 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

دانشگاه های مجارستان
راحت ترین راه مهاجرت به آلمان
ویزای توریستی کانادا
بهترین کشور اروپایی برای مهاجرت

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.