سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

تحصیل در مدارس آلمان

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
تصویر خیابان های آلمان
برای دریافت مشاوره رایگان این فرم را تکمیل کنید

مشاوره رایگان

عکس کلاس درس در کشور آلمان - تحصیل در مدارس آلمان

آیا تحصیل در آلمان برای تمام دانش آموزان امکان پذیر است؟ این سوال بسیاری از دانش آموزانی است که قصد مهاجرت و تحصیل در خارج از کشور را دارند. به دلیل پیشرفت تحصیلی آلمان دانش آموزان زیادی این کشور را مقصد مهاجرت تحصیلی خود در نظر می گیرند. آلمان جزو کشور هایی است که در اروپا روز به روز از نظر تحصیلی در حال پیشرفت است. سیستم آموزشی که در مدارس آلمان غالب است، باعث یادگیری بهتر می شود. برای ثبت نام در مدارس آلمان شما باید شرایط مد نظر آن ها را داشته باشید. به دلیل این که مدارس آلمان از سطح علمی بالایی برخوردار هستند، شما به عنوان یک دانش آموز برای تحصیل در مدارس آلمان باید سوابق تحصیلی خوبی داشته باشید. در صورتی که نمرات خوبی در تمام دروس کسب کنید، می توانید با سوابق تحصیلی خود اقدام به مهاجرت تحصیلی به آلمان کنید. هزینه تحصیل در مدارس آلمان با توجه به سطح علمی آن مقدار متفاوتی خواهد بود. بعضی از مدارس با شرایطی، برخی از دانش آموزان را بورسیه تحصیلی می کنند. پیش از اقدام به مهاجرت تحصیلی شما باید تمام این شرایط را بررسی کنید. در ادامه به شرایط تحصیل در آلمان می پردازیم.

عکس کلاس درسی در کشور آلمان-تحصیل در آلمان

سیستم آموزشی آلمان

آلمان جزو کشور های اروپایی است که روز به روز از تمام لحاظ در حال پیشرفت است. این کشور به دلیل این که پیشرفت خود را در مدارس هم حفظ کند، سیستم آموزشی خاصی ارائه می کند. تحصیل در مدارس آلمان باعث می شود که این کشور دانش آموزان نخبه ای را که از سطح تحصیلی بالایی برخوردار هستند، جذب خود کند. ویژگی هایی که در مدارس آلمان از لحاظ امکانات گسترده و اساتید با تجربه وجود دارد، دانش آموزان را مشتاق تر به تحصیل در این کشور می کند.

آلمان فرصت های شغلی زیادی از طریق جاب آفر آلمان و روش های دیگر برای متقاضیان فراهم می کند. بخاطر همین فرصت های بسیار و بازار پر رونق بسیاری از افراد آلمان را برای تحصیل و کار پس از تحصیل انتخاب می کند. همچنین امکاناتی که در کشور آلمان وجود دارد هم نوید یک زندگی راحت را به دانش آموزان بین المللی می دهد. در آلمان سیستم آموزشی از همان ابتدای کودکی شروع می شود و تنها در مدارس اجرا نمی شود. در ادامه سیستم آموزشی که در آلمان از آن استفاده می کنند و باعث پیشرفت تحصیلی دانش آموزان می شود را بررسی می کنیم.

 • در این کشور تربیت کودکان از سنین پایین شروع می شود. آن ها پیشنهاد می کنند که کودکان خود را از سنین ۳ تا ۴ سال راهی مهد کودک کنید. البته باید بدانید که این مرحله اختیاری است و اجباری در آن وجود ندارد. اگر کودک خود را در این سنین راهی مهد کودک کنید، با جو آموزشی آشنا می شود. این مرحله از زندگی کودکان بر اجتماعی شدن و شروع آموزش های پایه آن ها تاثیر دارد.
 • مرحله آموزش ابتدایی برای تحصیل در مدارس آلمان از ۶ سالگی شروع می شود. این مرحله از تحصیل دانش آموزان اجباری است. در این مرحله آموزش های پایه از دروس به دانش آموزان داده می شود. این مرحله تحصیلی در آلمان ۱ تا ۴ سال و در بعضی از نقاط ۱ تا ۶ سال طول می کشد. همان طور که گفتیم این مرحله شامل آموزش های پایه است و در این مرحله از تحصیل، کودک شما به صورت جدی با آموزش آشنا می شود.
 • پس از گذراندن مرحله ابتدایی توسط دانش آموزان در آلمان، آن ها وارد مقطع متوسطه می شوند. این مرحله درسی، دانش آموزان را آماده دریافت یک مدرک حرفه ای می کند. متوسطه در آلمان به دو سطح متوسطه عالی و متوسطه اول تقسیم می شود. برای تحصیل در مدارس آلمان در این مقطع تحصیلی باید دوران ابتدایی را به خوبی گذرانده باشید. آموزش های این دوره تکمیل کننده آموزش های قبل هستند.
 • شما به عنوان یک دانش آموز که در مدارس آلمان تحصیل می کنید، پس از گذراندن دوران ابتدایی و متوسطه می توانید وارد مقطع تحصیلی دیگری شوید. در این مقطع می توانید یک مدرک عالی دریافت کنید. تحصیلات عالی در کشور آلمان شامل کالج ها، دانشگاه ها و آکادمی های حرفه ای است. تمام این مراکز تحصیلی مدرک حرفه ای به شما ارائه می دهند.
 • آموزش مداوم هم یکی از مقاطع تحصیلی در آلمان است. این مرحله در کارگاه ها و دوره های مختلف برگزار می شوند. هدف این دوره ها افزایش مهارت فردی است.

عکس کلاس درس آلمان-تحصیل در آلمان

ثبت نام در مدارس آلمان

برای ثبت نام در مدرسه آلمان شما در ابتدا باید شرایط خود را بررسی کنید. در صورتی که تازه وارد آلمان شده اید، باید پس از گذشت مدتی اقدام به تحصیل در مدارس آلمان کنید. در صورتی که مدت زیادی است که در آلمان اقامت دارید، تحصیل شما در این کشور راحت تر خواهد بود. در صورتی که قصد ثبت نام فرزند خود در مدارس آلمان را دارید، باید مدارک شناسایی خود و فرزندتان را به این مدارس تحویل دهید تا پروسه ثبت نام انجام شود. بهتر است پیش از انجام مهاجرت تحصیلی و اقدام به ثبت نام در مدارس آلمان، درباره مدرسه ای که قصد ثبت نام در آن را دارید اطلاعات کافی کسب کنید. مدارکی که مدرسه برای ثبت نام نیاز دارد را آماده کنید و سپس برای ثبت نام اقدام کنید. درباره ثبت نام کودکان در هر مقطع تحصیلی شرایط خاصی وجود دارد.

 • افرادی که به تازگی اقامت آلمان را دریافت کردند باید ۶ ماه صبر کنند و پس از آن فرزند خود را برای تحصیل در مدارس آلمان ثبت نام کنند.
 • اگر بیش از ۶ ماه است که اقامت آلمان را دارید ، می توانید فرزند خود را در مدارس این کشور ثبت نام کنید. هر مدرسه روز مشخصی را برای ثبت نام اعلام می کند و شما باید در آن روز شناسنامه، مدرک ورود، گواهی ثبت نام و تمام مدارک دانش آموز از جمله گذرنامه، کارت شناسایی، گواهی پزشکی و… را به مدرسه ارائه دهید.

اگر جزو شهروندان آلمان باشید و دانش آموز مقاطع تحصیلی گذشته را در همین کشور گذرانده باشد، ثبت نام او در مقاطع تحصیلی بعدی راحت تر خواهد بود. اگر در مقاطع تحصیلی قبلی در کشور دیگری بودید، لازم است که برای ثبت نام سوابق تحصیلی خود را همراه مدارک شناسایی به مدرسه ارائه دهید.

تصویر کلاس درس کودکان-تحصیل در آلمان

 

شرایط تحصیل در مدارس آلمان

برای تحصیل در مدارس آلمان مخصوصاً مدارسی که از سطح بالایی برخوردار هستند، باید سوابق تحصیلی خوبی ارائه دهید. مدارسی که از سطح خوبی برخوردار هستند و در آلمان قرار دارند، دانش آموزان بین المللی را فقط در صورتی پذیرش می کنند که سطح علمی بسیار بالایی داشته باشند. بنابراین باید متوجه شده باشید که نکته اصلی در پذیرش در این مدارس، علم و دانش شما است. در هر رشته تحصیلی دروس مهمی وجود دارد که بهتر است نمره بالایی در آنها کسب کنید. در بعضی از رشته ها نیاز است که شما کار عملی هم انجام دهید. بنابراین علاوه بر مهارت در درس و حفظیات باید مهارت در انجام کار های عملی هم داشته باشید .

شما برای پذیرش در این مدارس معتبر باید یکی از زبان های مطرح دنیا را بلد باشید. در صورتی که زبان آلمانی را بلد باشید، راه پذیرش برای شما ساده تر خواهد بود. در دوران تحصیل خود در این مدارس شما می توانید علاوه بر زبان آلمانی زبان انگلیسی هم یاد بگیرید. علاوه بر سوابق تحصیلی باید از طریق تحصیل در این کشور اقامت تحصیلی بگیرید .لیست زیر جزو شرایط لازم برای ثبت نام در مدارس آلمان است.

تصویر دانش آموزان در کلاس درس-تحصیل در آلمان

 • سوابق تحصیلی مناسب
 • تسلط بر زبان آلمانی یا انگلیسی
 • گذراندن مقاطع تحصیلی گذشته با موفقیت
 • داشتن تمام مدارک شناسایی
 • داشتن گذرنامه
 • به همراه داشتن گواهی تحصیلی
 • اقامت بیشتر از ۶ ماه در آلمان

هزینه تحصیل در مدارس آلمان

هزینه تحصیل در مدارس آلمان ممکن است زیاد یا کم باشد. این هزینه ها برای دانش آموزان بین المللی ممکن است زیاد باشد. همچنین برای دانش آموزانی که سطح مالی خوبی ندارند، مهاجرت به آلمان و تحصیل در مدارس این کشور آسان نخواهد بود. بورسیه یکی از راه حل هایی است که مدارس برای این نوع دانش آموزان در نظر گرفته اند. بعضی از مدارس به دلیل امکاناتی که دارند، هزینه بالایی هم دارند. در مقابل بعضی از مدارس با توجه به کیفیتی که در تدریس دارند و امکاناتی که در اختیار دانش آموز می گذارند، هزینه کمی به دانش آموزان تحمیل می کند. بورسیه تحصیلی کمک هزینه ای برای دانش آموزانی است که قصد تحصیل در مدارس این کشور را دارند.

به دلیل متغیر بودن هزینه هر مدرسه با مدرسه دیگر امکان تعیین هزینه خاصی برای تحصیل در مدارس این کشور وجود ندارد. به صورت کلی عواملی در کم و زیاد شدن هزینه تحصیل در این مدارس وجود دارد.

 • سطح علمی مدرسه در هزینه تحصیل آن تاثیر دارد
 • محل قرارگیری مدرسه هم از نکاتی است که در هزینه تحصیل تاثیر دارد
 • امکانات مدرسه و معلم های آن هم از عوامل تغییر دهنده هزینه تحصیل است
 • ارائه خوابگاه به دانش آموزان یا دانشجویان در شهریه مدرسه تغییر ایجاد می کند

و…

تصویر اسکناس-پول-هزینه تحصیل در آلمان

هر کدام از مدارسی که تمام این ویژگی ها را با هم داشته باشند، از هزینه تحصیل بالاتری برخوردار هستند.

بورسیه تحصیل در مدارس آلمان

بورسیه تحصیلی برای تحصیل در مدارس آلمان به دانشجویان ارائه می شود. این بورسیه برای حمایت از دانش آموزان اعطا می شود. در بیشتر مواقع این بورسیه به دانش آموزانی تعلق می گیرد که از لحاظ علمی در سطح بالایی قرار گرفته باشد. دانش آموزانی که از لحاظ علمی در شرایط خوبی قرار دارند، شانس زیادی برای دریافت بورسیه تحصیلی از مدارس آلمان خواهند داشت. این بورسیه ها یک کمک هزینه تحصیلی برای دانش آموزان در آلمان است.

بیشتر مراکز تحصیلی که از لحاظ علمی سطح خوبی در دنیا دارند، دانش آموزان و دانشجویان را بورسیه تحصیلی می کنند. آن ها با ارائه بورسیه تحصیلی به دانش آموزان با سطح علمی بالا باعث می شوند که آن ها جذب مدارس آلمان شوند. در این صورت مدارس آلمان از لحاظ علمی پیشرفت خوبی خواهد کرد.

ارائه بورسیه تحصیلی به دانش آموزان یا دانشجویان یک کمک بسیار بزرگ به آن ها است. باید بدانید که این بورسیه در شرایط خاصی به شما تحویل داده می شود. پیشنهاد خاصی وجود ندارد که بتوان گفت با انجام آن ها شما به صورت قطعی بورسیه تحصیلی دریافت می کنید. پیشنهاد هایی وجود دارد که با عمل به آن ها امکان دریافت بورسیه برای تحصیل شما بیشتر می شود.

 • شانس شما برای دریافت بورسیه تحصیلی به نوع بورسیه درخواستی بستگی دارد. برخی از بورسیه های تحصیلی شرایط سخت تری برای دریافت دارند.
 • نوع خاصی از بورسیه وجود دارد که به دانشجویان و دانش آموزان مناطق محروم تعلق می گیرد. هدف از ارائه این بورسیه به این دانش آموزان انگیزه دادن به آن ها و پیشرفت علمی آن ها است.

نکاتی وجود دارد که با انجام آن ها شانس بیشتری برای دریافت بورسیه دارید. برای تحصیل در مدارس آلمان و دریافت بورسیه تحصیلی بهتر است عملکردی بالاتر از میانگین مطالعات قبلی داشته باشید. از دیگر نکات مهم، انگیزه کافی داشتن برای تحصیل در این مدارس است. شما با ارتقای سطح درسی خود و عمل به نکاتی که گفته شد، شانس خود را برای دریافت بورسیه بیشتر می کنید. بورسیه تحصیلی برای دانش آموزانی که قدرت مالی مهاجرت و زندگی در آلمان را دارند ،یک کمک مالی مناسب است. به همین دلیل بسیاری از دانش آموزان تمام سعی خود را می کنند تا مشمول دریافت این بورسیه تحصیلی شوند.

تصویری از دانشجویان در یک کلاس درس-تحصیل در آلمان

جمع بندی

تحصیل در مدارس آلمان که از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار هستند، از اهداف آموزان است. در قسمت های قبل شرایط تحصیل مدارس این کشور را با شما در میان گذاشتیم. شما برای کم شدن هزینه های تحصیل می توانید قبل از اقدام مهاجرت نمرات درسی بالایی کسب کنید. در این صورت مدارس این کشور به واسطه نمره بالا شما را بورسیه تحصیلی می کنند. شما برای مهاجرت تحصیلی می توانید از مجموعه هایی که در این راه تجربه دارند، کمک بگیرید. شما قبل از این که تصمیمی برای مهاجرت تحصیلی بگیرید، باید به صورت کامل درباره آن تحقیق کنید.

پس از آن که اطلاعات شما درباره تحصیل در مدارس این کشور به حد کافی رسید، باید نمرات سوابق تحصیلی خود را بالا ببرید. در صورت بالا بودن نمرات تحصیلی پذیرش راحت تری در این مدارس خواهید داشت. همچنین ممکن است بورسیه تحصیلی به شما تعلق بگیرد. امیدواریم این مطالب در راستای پذیرش شما در مدارس آلمان و دریافت بورسیه تحصیلی برای شما مفید واقع شود.

سوالات متداول

در هر دو نوع مدرسه، دانش‌آموزان زیر 18 سال باید دارای ویزای تحصیلی آلمان باشند. برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان، دانش‌آموزان باید مدارکی مانند پاسپورت معتبر، گواهینامه تمکن مالی، گواهی سلامت و مدرک زبان آلمانی ارائه دهند. همچنین، دانش‌آموزان زیر 18 سال باید در طول تحصیل در آلمان تحت قیمومیت یک فرد بالغ باشند. این فرد می‌تواند یکی از والدین، یکی از بستگان یا یک فرد مورد اعتماد دیگر باشد.

علاوه بر ویژگی‌های کلی مدارس آلمان، مدارس آلملن دارای برخی ویژگی‌های خاص نیز هستند. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: مدارس دوزبانه: برخی از مدارس آلملن به صورت دوزبانه (آلمانی و انگلیسی) تدریس می‌کنند. این مدارس فرصت مناسبی را برای دانش‌آموزان فراهم می‌کنند تا زبان آلمانی و انگلیسی را همزمان بیاموزند. مدارس بین‌المللی: آلملن دارای چندین مدرسه بین‌المللی نیز می‌باشد. این مدارس به زبان‌های مختلف تدریس می‌کنند و دانش‌آموزان از سراسر جهان در آن‌ها تحصیل می‌کنند. مدارس ویژه: آلملن همچنین دارای مدارس ویژه‌ای برای دانش‌آموزان با نیازهای خاص مانند دانش‌آموزان دارای اختلالات یادگیری یا دانش‌آموزان با استعداد است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
6 دی 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
تصویر خیابان های آلمان
دعوتنامه کاری آلمان
تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.