تحصیل رشته برنامه نویسی در آلمان | شرایط، بازار کار و درآمد

تحصیل رشته برنامه نویسی در آلمان
4
(9)

تحصیل رشته برنامه نویسی در آلمان با توجه به شرکت‌ها و استارتاپ‌های زیادی که در این کشور فعالیت دارند، آینده کاری ایده‌آلی دارد. رشته علوم رایانه دارای ابداعات و برنامه‌های کاربردی زیادی برای ارائه به دانشجویان است. از این رو، توسعه برنامه‌ها و گرایش‌های جدید تحصیلی در بین دانشگاه های آلمان که برای به روز بودن با صنعت روز کار می‌کنند، به این مسئله کمک می‌کند. در بسیاری از دانشگاه های آلمان، رشته‌های مرتبط با علوم کامپیوتر ارائه می‌شوند. دانشجویان می‌توانند در مقطع کارشناسی ارشد در برخی از دانشگاه های آلمان رشته برنامه‌نویسی به زبان انگلیسی بخوانند.

شرایط تحصیل رشته برنامه نویسی در آلمان

برای تحصیل در رشته برنامه نویسی در دانشگاه های آلمان، دانستن زبان آلمانی یک الزام است. بیشتر رشته‌های مقطع کارشناسی به زبان آلمانی ارائه می‌شوند. می‌توانید در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی تحصیل کنید. البته دوره‌های بین‌المللی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. حدود 220 رشته انگلیسی زبان در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های آلمان ارائه می‌شوند. همه دانشجویان بین‌المللی در کنار ارائه مدارک تحصیلی باید نیاز به اخذ ویزای دانشجویی آلمان، اجازه اقامت، بیمه درمانی و تمکن مالی دارند.
به طور معمول تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی 3 تا 4 چهار سال طول می‌کشد. مقطع کارشناسی ارشد نیز یک تا 2 سال است. بسیاری از دانشگاه های آلمان به یک آزمون ورودی دانشگاه (قبولی کنکور) نیاز دارند. البته باید با برقراری ارتباط با دانشگاه موردنظر خود و همچنین بررسی مدارک درباره این مورد مطمئن شوید. برخی از دانشجویان نیز ممکن است برای واجد شرایط بودن نیاز به گذراندن نمونه آلمانی این آزمون داشته باشند.

مدارک لازم برای تحصیل رشته برنامه نویسی در آلمان

– مدرک قبولی کنکور
– مدرک زبان آلمانی مانند DSH یا TestDaF برای رشته‌های آلمانی زبان
– مدرک زبان انگلیسی مانند TOEFL یا IELTS برای رشته‌های انگلیسی زبان
– مدرک دیپلم و کارشناسی (برای مقطع کارشناسی ارشد)
– ارزیابی استعداد (در صورت وجود) در مقطع کارشناسی ارشد
– ممکن است آزمون‌های استاندارد دیگری مانند GRE مورد نیاز باشد.

تحصیل رشته برنامه نویسی در آلمان

حتما بخوانید: چگونه جاب آفر آلمان بگیریم؟

بهترین دانشگاه های برنامه نویسی در آلمان

برای تحصیل رشته برنامه نویسی در آلمان باید به دنبال بهترین دانشگاه‌ها باشید. برخی از بهترین دانشگاه های آلمان در این زمینه عبارتند از:
– دانشگاه فنی مونیخ
– دانشگاه RWTH آخن
– موسسه فناوری کارلسروهه
– دانشگاه فنی برلین
– دانشگاه LMU مونیخ
– دانشگاه فرایبورگ
– دانشگاه فنی دارمشتات
– دانشگاه هایدلبرگ
– دانشگاه بن

بازار کار برنامه نویسی در آلمان

یکی از دلایلی که دانشجویان برای تحصیل رشته برنامه نویسی در آلمان اقدام می‌کنند، بازار کار این کشور است. آلمان یکی از بزرگترین شبکه‌های استارتاپ‌ها و شرکت‌های بزرگ فناوری اطلاعات را دارد. از این رو، مهندسان نرم‌افزار و برنامه‌نویسان را در سطح بین‌المللی استخدام می‌کند. همه این شرکت‌ها در سراسر کشور پخش شده‌اند، بنابراین می‌توانید محل زندگی و کار خود را انتخاب کنید.
اگر به زندگی در یک مرکز تجاری علاقمند باشید، ممکن است به مهاجرت به برلین فکر کنید. این شهر به دلیل محوطه Silicon Allee غول‌های فناوری اطلاعات مانند فیس‌بوک، Airbnb ، N26 دارد. همچنین استارتاپ‌هایی برای علاقه‌مندان به برنامه‌نویسی هستند که در زمینه فناوری اطلاعات بسیار مشهورند.
مونیخ برای کسانی که سبک زندگی پویای یک شهر بزرگ را ترجیح می‌دهند، مقصد جذاب‌تری خواهد بود. این شهر دومین مکان برتر برای متخصصان مهندسی فناوری اطلاعات است که شرکت‌های بزرگ آلمانی و شرکت‌های بین‌المللی مانند بی‌ام‌و، آلیانز ، آمادئوس ، IBM ، Microsoft General Electrics ، گوگل، آمازون و بسیاری دیگر را در خود جای داده است.
اگر بیشتر به جنبه فرهنگی آلمان و زندگی در نزدیکی آب علاقه دارید، هامبورگ برای شما مناسب است. این شهر بزرگترین بندر آلمان است. همچنین پر از مکان‌های دیدنی، مناظر و معماری زیباست و برای کسانی که سبک زندگی آرام را ترجیح می‌دهند، ایده‌آل است. دنیای فناوری هامبورگ نیز بسیار چشمگیر است. از زمان احداث پردیس دیجیتالی HammerBrooklyn ، هامبورگ به مکانی جذاب برای شرکت‌های فناوری اطلاعات و استارتاپ‌های حوزه‌های مختلف تبدیل شده است. کارفرمایان این حوزه در آلمان کم نیستند، بنابراین می‌توانید هر شهری که بیشترین جذابیت را برای شما دارد، انتخاب کنید.

درآمد برنامه نویسان در آلمان

دانشجویانی که در رشته برنامه نویسی در دانشگاه های آلمان تحصیل می‌کنند، نه تنها بازار کار خوب، بلکه درآمد عالی دارند. جالب است بدانید که میانگین درآمد برنامه نویسان در آلمان از متوسط جهانی بیشتر است. همچنین این افراد دارای مزایای متعددی در آلمان هستند. ساعات کاری منعطف و تعادل میان کار و زندگی از دیگر مزایای تحصیل برنامه نویسی در آلمان است. به طور کلی، آلمان فرصت‌های زیادی را برای همه مشاغل برنامه‌نویسی ارائه می دهد. این کشور در میان 5 کشور برتر اتحادیه اروپا قرار دارد که همیشه متخصصان فناوری اطلاعات را استخدام می کنند. با این حال، برخی از زبان‌های برنامه‌نویسی کمی محبوب‌تر از دیگران هستند. متوسط حقوق یک برنامه نویس کامپیوتر در آلمان بیش از 46 هزار یورو در سال است.

Rate this post

تا چه مقدار این مطلب مفید بود؟

میزان ستاره دلخواه را کلیک کنید

میانگین 4 / 5. تعداد: 9

تاکنون امتیازی ثبت نشده

سوالات و نظرات خود را بنویسید