تحصیل فیزیوتراپی در مجارستان | شرایط، هزینه و مدارک مورد نیاز

تحصیل فیزیوتراپی در مجارستان
4.4
(8)

تحصیل فیزیوتراپی در مجارستان و در بسیاری از نقاط جهان، یکی از رشته‌های محبوب است. فیزیوتراپ‌ها می‌توانند در زمینه‌های پیشگیری، مراقبت‌های بهداشتی و توانبخشی کار کنند. درباره تحصیل در رشته فیزیوتراپی در کشور مجارستان بیشتر بدانید.

چرا فیزیوتراپی در مجارستان؟

تحصیل در مجارستان به ویژه در رشته پزشکی و زیرشاخه‌های مرتبط با آن از مزایای زیادی برخوردار است.
– دانشگاه های پزشکی مجارستان در رنکینگ برتر جهانی قرار دارند. مدارک این دانشگاه‌ها در بیشتر نقاط جهان اعتبار دارند. همچنین مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند.
– هزینه تحصیل و زندگی در مجارستان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه‌تر است.
– تحصیل فیزیوتراپی در مجارستان به زبان انگلیسی امکانپذیر است. این یک مزیت قابل توجه نسبت به کشورهای آلمانی و فرانسوی زبان محسوب می‌شود.
– رشته فیزیوتراپی دارای بازار کار خوبی نه تنها در مجارستان بلکه در دیگر کشورهای اروپایی است.
– فرصت‌های شغلی متعدد در بیمارستا، کلینیک‌های ورزشی، مراکز درمانی خصوصی، مدارس خاص، مراکز بهداشتی و اجتماعی و پرستاری در خانه در انتظار فارغ‌التحصیلان رشته فیزیوتراپی از دانشگاه های مجارستان است.
– دانشجویان می‌توانند برای تامین هزینه های تحصیل در مجارستان از بورسیه تحصیلی بهره‌مند شوند.

شرایط تحصیل فیزیوتراپی در مجارستان

به طور کلی تحصیل در رشته فیزیوتراپی در مجارستان 4 سال طول می‌کشد. دانشجویان پس از چهار سال موفق به دریافت مدرک کارشناسی فیزیوتراپی از دانشگاه های مجارستان خواهند شد. پس از گذراندن موفق این دوره آنها می‌توانند برای اخذ تخصص اقدام کنند.
توجه داشته باشید دانشجویان برای تحصیل فیزیوتراپی در مجارستان باید مراحل زیر را پشت سر بگذارند:

– مانند تحصیل داروسازی در مجارستان، دانشجویان باید یک دوره یک ساله کالج پیش پزشکی را سپری کنند.
– در این دوره کالج پیش پزشکی مجارستان، آنها با دروس پایه آشنا می‌شوند.
– پس از گذراندن موفقیت‌آمیز این دوره کالج، می‌توانند در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی مجارستان شرکت کنند.
– دانشگاه های پزشکی مجارستان مصاحبه ورودی نیز دارند.
– دانشجویان در صورت تمایل می‌توانند در مقطع ارشد درس خود را ادامه دهند. کارشناسی ارشد رشته فیزیوتراپی در مجارستان 2 سال طول می‌کشد.
– اگر قصد تحصیل دکترا در رشته فیزیوتراپی در دانشگاه های مجارستان را دارید، باید بین 2 تا 4 سال درس بخوانید.

شرایط تحصیل فیزیوتراپی در مجارستان

مدارک لازم برای اخذ پذیرش فیزیوتراپی در دانشگاه های مجارستان

برای تحصیل فیزیوتراپی در مجارستان باید شرایط و مدارک لازم را ارائه دهید. این مدارک عبارتند از:
– آخرین مدرک تحصیلی به همراه ترجمه رسمی مدارک
– مدرک زبان: بسته به دانشگاه ممکن است نمرات آیلتس و تافل متفاوتی برای اخذ پذیرش از شما خواسته شود.
– رزومه
– انگیزه‌نامه
– توصیه‌نامه
– پاسپورت معتبر
پس از اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های پزشکی مجارستان باید برای اخذ ویزا اقدام کنید. مدارک لازم برای ویزای تحصیلی مجارستان را جمع‌آوری کرده و آماده مصاحبه سفارت شوید.

بهترین دانشگاه های فیزیوتراپی در مجارستان

دانشگاه‌های متعددی در مجارستان امکان تحصیل رشته فیزیوتراپی را فراهم کرده‌اند. اما برخی از این دانشگاه‌ها جزو بهترین‌ها هستند و رنکینگ بالایی دارند. بهترین دانشگاه های مجارستان برای تحصیل رشته فیزیوتراپی عبارتند از:

– دانشگاه سگد (University of Szeged): تحصیل فیزیوتراپی در دانشگاه سگد مجارستان 8 ترم طول می‌کشد. ترم‌های یک تا 4 در کنار سایر ترم‌ها شامل موضوعات پایه، تئوری حرفه‌ای و عملی می‌شود. ترم‌های 5-7 شامل دانش کاربردی فیزیوتراپی بالینی و ترم آخر شامل موقعیت‌های بالینی مختلف تحت نظارت برای توسعه مهارت‌های حرفه‌ای است. به عنوان یک حرفه تمرین‌محور، دوره‌های عملی در گروه‌های کوچک برگزار می‌شود. در طول زمان تحصیل، دانشجویان این فرصت را دارند که با روش‌های خاص درمانی آشنا شوند.

– دانشگاه سملوایز (Semmelweis University): دانشگاه سملوایز در فهرست بهترین دانشگاه های مجارستان قرار دارد. این دانشگاه با بهترین امکانات رشته فیزیوتراپی را به مدت 8 ترم به دانشجویان ارائه می‌دهد. با گذراندن این چهار سال دانشجویان موفق به دریافت مدرک کارشناسی فیزیوتراپی از این دانشگاه خواهند شد. برای اخذ پذیرش رشته فیزیوتراپی از دانشگاه سملوایز دانشجویان باید آزمون ورودی زیست و زبان انگلیسی را با موفقیت پشت سر بگذارند. کارشناسی ارشد رشته فیزیوتراپی در این دانشگاه 3 ترم است. دانشجویان برای تحصیل کارشناسی ارشد فیزیوتراپی باید مدرک کارشناسی این رشته را داشته باشند. همچنین باید یک آزمون کتبی شفاهی را برای اخذ پذیرش از این دانشگاه پشت سر بگذارند.

– دانشگاه دبرسن (University of Debrecen): از دیگر دانشگاه های برتر مجارستان برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی است. مقطع کارشناسی با هدف آماده‌سازی دانشجویان برای پیشگیری، درمان دارویی و توانبخشی اختلالات سیستم حرکتی و سایر بیماری‌ها با استفاده از ابزارهای درمانی ارائه می‌شود. طول دوره تحصیل چهار سال است. در سال اول و دوم، دانشجویان بیوفیزیک، زیست سلولی، ژنتیک و بیولوژی مولکولی، آناتومی، بیوشیمی، ایمونولوژی، پزشکی پیشگیری و بهداشت عمومی، میکروبیولوژی، کمک‌های اولیه، آگاهی از بدن، اصول کلی در مراقبت‌های بهداشتی و پرستاری و مبانی فیزیوتراپی می‌آموزند. در سال سوم و چهارم دروس مختلفی از جمله بیومکانیک، فیزیولوژی پایه، فیزیولوژی قلب و تنفس و ورزش، روش‌های تمرین کاربردی، حرکت‌شناسی، بیماری‌شناسی، آسیب‌شناسی و غیره به آنها ارائه می‌شود.

هزینه تحصیل فیزیوتراپی در مجارستان

هزینه تحصیل فیزیوتراپی در مجارستان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی ارزانتر است. برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی در بهترین دانشگاه های پزشکی مجارستان باید هزینه‌های زیر را بپردازید:
– تحصیل داروسازی در دانشگاه سگد: 3100 یورو در هر ترم
– تحصیل داروسازی در دانشگاه سملوایز: 3400 یورو در هر ترم
– تحصیل داروسازی در دانشگاه دبرسن: 6000 هزار دلار در سال

تا چه مقدار این مطلب مفید بود؟

میزان ستاره دلخواه را کلیک کنید

میانگین 4.4 / 5. تعداد: 8

تاکنون امتیازی ثبت نشده

سوالات و نظرات خود را بنویسید